اشتراک eshtrak

خبری سیاسی فرهنگی! مسئولیت هر مقاله بعهده نویسنده آنست!

ساختن سوسیالیسم در قرن بیست و یکم: گفتگوی آزاده رئیس دانا با سام گیندین

ساختن سوسیالیسم در قرن بیست و یکم

گفتگوی آزاده رئیس دانا با سام گیندین

https://www.youtube.com/watch?v=WjqfN0VhTRw

سام گیندین یکی از نظریه پردازان سوسیالیسم دمکراتیک که از همفکران و همکاران نزدیک لئو پانیچ فقید  است. سام گیندین از جمله نویسندگان سالنامه » سوسیالیست رجیستر» و همراه با لئو پانیچ مولف کتاب ها ئی نظیر «ساختن سرمایه داری جهانی» و «چالش سوسیالیستی معاصر» است. سام گیندین همچنین سالیان طولانی مدیر بخش تحقیقات اتحادیه اتومبیل کانادا،معاون اتحادیه و چهره مرجع در جنبش کارگری و سندیکائی جهانی است.

آزاده رئیس دانا آزاده گزارشگر رسانه ای است که با بسیاری از رسانه ها مانند » وایس میدیا» کار کرده است. او همچنین تهیه کنند فیلم در تورنتو  است  که برای تعداد زیادی از شبکه ها رسانه ای برنامه های بسیاری تولید کرده  که برنده جایزه شده اند.

آزاده دراین  گفتگو به بررسی تکوین سوسیالیسم دمکراتیک با یکی از نظریه پردازان  سرشناس آن پرداخته و  سئوالات زیر را از سام گیندین مطرح می کند: 

آزاده:با سلام به شما سام گیندین و تسلیت مرگ ناگهانی و غیرمنتظره لئو که همه ما را غافلگیرکرد.میدانیم که از دست دادن لئو برای شما که نزدیک ترین همفکرو همکار لئو در طول سالیان گذشته بودید بسیار سنگین است. تردیدی نداریم که جای  خالی لئو که به طور منظم وخستگی ناپذیر در چالش های فکری چپ جهانی حضوری قوی، موثر و ره گشا داشت به شدت احساس خواهد شد و در عین حال میراث ماندگاراو برای نوسازی سوسیالیستی منبع بزرگی برای آگاهی والهام خواهد بود.

بخشی از کشورهای خاورمیانه و کشورما ایران در دوره ای از تحولات انقلابی بسر می برند  و شرایط  برای جوشش های دورای ساز در درون این جوامع آماده  است.سرنوشت شوم دیکتاتورهای خاورمیانه ای که سیاست های خشن نئولیبرالی را به اجراء گذاشته اند جوانان هرچه بیشتری را به ضرورت بدیلی متقاعد می سازد که باید هم به مسئله آزادی و دمکراسی و هم عدالت اجتماعی  در پیوند  با یکدیگر پاسخ دهد. در این بستر است که  بازسازی چپ سوسیالیست که در تحولات چند دهه اخیر در حاشیه قرار گرفته برمحور بدیل سوسیالیسم دمکراتیک مطرح میشود. لئو وشما از کسانی هستید که درتکوین نظری سوسیالیسم دمکراتیک در طی نیم قرن گذشته و به ویژه پس از فروپاشی بلوک شرق نقش موثری داشته اید. لئو 35 سال ویراستار سوسیالیست ریجستر یکی از ارگان هایی بوده است که سوسیالیسم دمکراتیک را ترویج کرده است.

 از شما میخواهیم که برای مخاطبین سوسیالیست ما در ایران وبه ویژه جوانان سوسیالیست مختصات و ویژه گی های تکوین نظری سوسیالیسم دمکراتیک را توضیح دهید.  برای شروع به مقاله مشترک شما با لئو پانیچ در سوسیالیست ریجسترسال 2017 که به مناسبت صدمین سال انقلاب اکتبر انتشار یافته است اشاره می کنم. در این مقاله که عنوان آن»طبقه،حزب وچالش دگرگونی دولت» است شما و لئو پانیچ  به مقاله نیکوس پولانساز به نام » بسوی یک سوسیالیسم دمکراتیک» اشاره کرده سپس در ادامه می گوئید که او همان انتقادات روزا لوگزامبورگ  در انتقاد به لنین در جزوه انقلاب روسیه را ادامه داد. ابتدا به انتقادات روزا لوگزامبورگ به پردازیم که نقطه عزیمت پولانساز و دیگرانی است که سوسیالسم دمکراتیک را تکوین داده اند.  انتقادات روزا لوگزامبورگ در جزوه انقلاب روسیه در عرصه رابطه آزادی های سیاسی و دمکراسی در سوسیالیسم چه اهمیتی برای تکوین سوسیالیسم دمکراتیک داشته است؟ آیا سوسیالیسم دمکراتیک میراث فکری نگاه انتقادی روزا لوگزامبورگ به انقلاب اکتبر می باشد؟

آزاده– شما در کنار پولانساز به متفکرین دیگر نیز اشاره می کنید مانند گُرز، ماگری، بن، میلی باند، روبوتهام، سیگال، وین رایت و دیگران که هر یک نقشی در تکوین سوسیالیسم دمکراتیک داشته اند. اگربرای شما ممکن است درباره نقش هر کدام از این متفکرین و سیاست مداران سوسیالیست  و نوآوری هایشان که در تکوین سوسیالیسم دمکراتیک موثر بوده است را برای بینندگان ما توضیح دهید البته با شروع از پولانساز در ادامه میراث فکری روزا لوگزامبورگ.

آزاده–  نچه گفتید خیلی جالب بودند و توجهم  را جلب کرد و آن پایین آوردن انتظارات است بنظر می رسد  شما فکر می کنید آنچه برنی سندرز در آمریکا انجام می دهد درست است.آیا او از همین موضع به وضعیت جاری حمله می کند برای آن که انتظارات را افزایش داده  و بیرون از دولت و در برابر آن بدیل درست کند  درست همان طور که شما توضیح دادید،آیا شما فکر می کنید او از این زاویه به تغییر سیستم در ایالات متحده نگاه می کند؟

آزاده– سوسیالیسم دمکراتیک چه تفاوتی با سوسیال دمکراسی و تجریه سوسیال دمکراسی در قرن بیستم دارد. سوسیال دمکرات ها ظاهراٌ می خواستند با حفظ دمکراسی لیبرالی  و از طریق تعمیق رفورم ها در پارلمان به سوسیالیسم دست یابند؟

 

  آزاده– شما در مقاله » ما باید بگوئیم که سوسیالیسم چگونه خواهد بود»  درباره مختصات یک جامعه سوسیالیستی مبتنی بر سوسیالیسم دمکراتیک وارد بحث شده اید. ابتدا اجازه بدهید ازشما بپرسم یک جامعه مبتنی بر سوسیالیسم دمکراتیک به لحاظ سیاسی واجد چه مختصاتی خواهد بود و چه تفاوت ها و اشتراکاتی با نظام های دمکراسی لیبرال خواهد داشت؟

   آزاده – شما همراه با لئو پانیچ و استفن ماهر مقاله مشترکی در باره انتقال به سوسیالیزم نوشتید . اشما روی یک رفرم ساختاری درصورت پیروزی یک بلوک سوسیالیستی در کشورهای پیشرفته سرمایه داری تاکید می کنید که راه را برای رسیدن به دموکراسی اقتصادی سرمایه گذاری در  بخش عمومی و برنامه ریزی اقتصادی هموار خواهد ساخت. اقتصاد سوسیالیستی در سوسیالیسم دمکراتیک باید از چه مختصائی عمومی برخوردار باشد؟

متن انگلیسی این مصاحبه به زبان انگلیسی در سایت سوسیالیست ریجستر منتشر شده است که علاقمندان می توانند با لینک زیر به آن دسترسی پیدا کنند.

https://www.youtube.com/watch?v=Boxs8xJl0cg

 

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

این سایت برای کاهش هرزنامه‌ها از ضدهرزنامه استفاده می‌کند. در مورد نحوه پردازش داده‌های دیدگاه خود بیشتر بدانید.

اطلاعات

این ویودی در 6 مِی 2021 بدست در اشتراک - eshtrak فرستاده شده و با , برچسب خورده.
%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: