اشتراک eshtrak

خبری سیاسی فرهنگی! مسئولیت هر مقاله بعهده نویسنده آنست!

اخبار و گزارشات کارگری 28 و 29 دی ماه 1398

اخبار و گزارشات کارگری 29 دی ماه 1398

«با اتحاد پیروز میشویم، با افتراق شکست میخوریم»

– زنده باد خاطره جان باختگان قتل موشکی شهرزاد هاشمی و مایا زیبایی

– اعتراضات کارگران شهرداری سی سخت نسبت به عدم پرداخت ماه ها حقوق وعدم پاسخگویی مسئولان ادامه دارد

– ادامه کنش های کارگران بیکارشده کارخانه فولاد قروه برای احقاق حقوق برحقشان

– اخراج 3500نفرازکارکنان شهرداری تهران پس ازروی کار آمدن شهردار جدید

– سایه شوم بیکاری بالای سر 10 هزار کارگر 200 کارخانه تولید روانکار براثر افزایش قیمت روغن‌ پایه

– تمدید قرار بازداشت جعفر ابراهیمی

– کانون نویسندگان ایران:آرش گنجی موقتا آزاد شد

*زنده باد خاطره جان باختگان قتل موشکی شهرزاد هاشمی و مایا زیبایی

روز یکشنبه بيست و نهم دی 98: جنوب تهران – امیریه  – خیابان قلمستان- کوچه سالم :

دریافتی:افسوس با این غم عظیم و اندوه جانکاه این کوچه هم ماتم زده و ساکنان آن به سوگ نشسته اند .

شهرزاد هاشمی و مایا زیبایی هم سرنشین پرواز شوم بودند که متاسفانه نتواستند سوغاتی شادی دیدار یار و دیار و محله پدری خود را برای کسانی که چشم براهشان بودند برسانند .

*اعتراضات کارگران شهرداری سی سخت نسبت به عدم پرداخت ماه ها حقوق وعدم پاسخگویی مسئولان ادامه دارد

روز یکشنبه 29 دی ماه برای باری دیگر، کارگران شهرداری سی سخت اعتراضشان را نسبت به عدم پرداخت ماه ها حقوق وعدم پاسخگویی مسئولان رسانه ای کردند.

این کارگران معترض به خبرنگار رسانه ای گفتند: حدود 80 کارگر در مجموعه شهرداری سی سخت به صورت مستقیم با سوابق بالای 15 سال مشغول کارند که تقریبا از خرداد ماه سال جاری پرداخت مطالبات مزدی‌شان به تاخیر افتاده است.

این کارگران با بیان اینکه در این زمینه هیچ مسئولی در شهرداری سی سخت پاسخگوی مطالبات معوقه کارگران نیست،افزودند: سالهاست که زیر نظر شهرداری در بخش خدمات، فضای سبز، موتوری و آتش‌نشانی به سختی کار می‌کنیم و در تمامی این سال‌ها شهردارانی که به ترتیب مدیریت شهری را برعهده می‌گیرند، در مقام کارفرما به تمامی تعهدات مزدی خود عمل نکرده‌اند.

آنها درهمین رابطه گفتند: اگر قرار است مشکلات به همان صورت قبل استمرار داشته باشد چرا اعضای شورای شهردر هر دوره مرتبا شهردار تغییر می‌دهند؟

کارگران شهرداری سی سخت همچنین گفتند:در نتیجه استمرار این وضعیت دستمزد کارگران دیگر پاسخگوی هزینه‌های زندگی نیست. اخیرا نیز شهرداری بابت بخشی از معوقات مزدی آنها حدود  800هزار تومان به حساب کارگران واریز کرده و پیش از آن همزمان با ورود شهردار نیز یک حقوق کامل دریافت کرده‌ایم که منابع مالی آن را آن زمان استانداری (به دلیل تشدید اعتراض کارگران شهرداری) تامین کرده است. در عین حال جدا از دستمزد در خصوص بیمه تامین اجتماعی نیز مشکلاتی وجود دارد.

کارگران شهرداری سی سخت تاکید کردند: مطالبات مزدی ما به بخشی از دستمزد ماه‌های خرداد، تیر، مرداد، شهریور، مهر، آبان، آذر ماه سال جاری مربوط می‌شود و حال به پایان دی ماه نیز نزدیک می‌شویم. ما همچنین در زمینه پرداخت حقوق معوقه و سنوات 20 کارگر بازنشسته شهرداری که طی سال گذشته و سال جاری بازنشسته شده‌اند، شاهد اتفاق خاصی نبوده‌ایم.

*ادامه کنش های کارگران بیکارشده کارخانه فولاد قروه برای احقاق حقوق برحقشان

کنش های کارگران بیکارشده کارخانه فولاد قروه برای احقاق حقوق برحقشان مبنی بر بازنشستگی پیش از موعد براساس آیین‌نامه‌ی مشاغل سخت‌ و زیان‌آور ادامه دارد.

نماینده کارگران بیکار شده فولاد زاگرس طی گفتگو با خبرنگار رسانه ای بتاریخ 29 دی،با اشاره به اجرایی نشدن آیین‌نامه‌ی مشاغل سخت‌ و زیان‌آور برای کارگران این واحد صنعتی از رفت و برگشت‌های مکرر و بی‌نتیجه به تامین اجتماعی روایت می‌کند: مجبور شدیم از تامین اجتماعی قروه شکایت کنیم؛ بعد از اخراج متوجه شدیم که پیمانکاران فولاد شغل کل پرسنل را  مدت شش سال برخلاف شغل مندرج در قرارداد، در لیست ارسالی به سازمان تامین اجتماعی «کارگر ساده»  عنوان کرده است؛ ما هرچه دوندگی کردیم نتیجه نداد و در نهایت، مجبور به شکایت شدیم.

او ادامه می‌دهد: هیات‌های تشخیص و حل اختلاف کارفرما را مکلف به اصلاح عنوان شغلی کرده‌اند و کارفرما لیست کارگران را اصلاح کرد ولی تامین اجتماعی نپذیرفت. می‌گویند طبق ماده 39قانون تامین اجتماعی، لیست کارگران فقط تا شش ماه پس از ارسال، قابل تغییر هست؛ درنتیجه ما از تامین اجتماعی در دیوان عدالت اداری شکایت کردیم، در شعبه بدوی رای به نفع ما کارگران صادر شد اما ازسوی تامین اجتماعی اعتراض به رای صادره صورت گرفت که در شعبه 12تجدید نظر به بهانه جمعی و متفاوت بودن شغل، شکایت‌مان رد شد تا مجدد به صورت انفرادی شکایت کردیم که باز رای به نفع ما صادر کردند.

نماینده کارگران فولاد قروه با تاکید بر اجرایی نشدن حکم توسط تامین اجتماعی، از ارسال رای به اجرای احکام دیوان خبر می‌دهد و می‌گوید: باید شغل ما در لیست‌های تامین اجتماعی اصلاح شود تا بعد ما را مشمول مشاغل سخت و زیان‌آور محسوب کنند و بتوانیم از مزایای بازنشستگی پیش از موعد استفاده کنیم.

به گفته‌ی امینی، اگر این اتفاق بیفتد، حداقل کارگران می‌توانند بازنشست شوند و مستمری بازنشستگی بگیرند؛ بیکاری ناگهانی زندگی خانواده‌های بسیاری را در قروه زیر ورو کرد؛ بازنشستگی، حداقل کاری‌ست که می‌توان برای این خانواده‌ها انجام داد.

*اخراج 3500نفرازکارکنان شهرداری تهران پس ازروی کار آمدن شهردار جدید

پس ازروی کار آمدن شهردار تهران3500نفرازکارکنان شهرداری تهران اخراج شدند.

روز یکشنبه 29 دی،حناچی شهردار تهران در پاسخ به این  سوال  خبرنگار یک رسانه که در آغازین روزهای حضورتان در شهرداری اعلام کردید؛ سالانه 6  درصد کاهش نیرو در شهرداری تهران اتفاق خواهد افتاد، پس از یک سال از حضور شما در شهرداری چقدر تعدیل نیرو محقق شده است؟

گفت: در زمان روی کار آمدن دوره پنجم مدیریت شهری حدود 67 هزار و 500 نفر پرسنل در شهرداری تهران مشغول به کار بودند، اما اکنون تعداد کارکنان شهرداری تهران به حدود 64 هزار نفر کاهش یافته است.

*سایه شوم بیکاری بالای سر 10 هزار کارگر 200 کارخانه تولید روانکار براثر افزایش قیمت روغن‌ پایه

خطر تعطیلی 200 کارخانه تولید روانکاربدنبال افزایش قیمت روغن‌ پایه سایه شوم بیکاری را بالای سر 10 هزار کارگر قرار داد.

بنابه گزارش رسانه ای شده بتاریخ 29 دی،‌افزایش ناگهانی قیمت روغن‌ پایه تولید داخل از یک‌ سو و عدم‌توازن بین عرضه و تقاضای این محصول، ادامه رقابت تولیدکنندگان بخش‌خصوصی با پالایشگاه‌داران تولیدکننده روغن‌موتور را سخت کرده است. تا جایی‌که تنها در یک مورد،‌ توقف 15روزه عرضه روغن‌پایه دربورس قیمت هرلیتر از آن را تا 15 درصد افزایـــش داده است.

بررسی داده‌های آماری درسایت بورس کالای ایران حکایت از تقاضای یک‌هزار و 610 تنی برای روغن‌پایه  «500SN» و عرضه 506 تنی آن دارد. اما با یک توقف 15 روزه میزان تقاضا از سوی تولیدکنندگان بخش‌خصوصی روغن‌موتور از 276 تن به سه‌هزار و 450 تن افزایش یافته و ‌این درحالی‌است ‌که میزان عرضه همان 506تن باقی مانده است.

همین امر باعث شده قیمت هرکیلو روغن‌پایه درروز بیست‌ و چهارم  دی ماه از پنج‌هزار و 850تومان به‌شش‌هزار و 800 تومان افزایش یابد و البته بخش عمده‌ای از خریداران با دست خالی به‌ کارخانه‌ های خود بازگردند.

 اگرچه عرضه روغن‌پایه چهارروز بعد نیز دربورس انجام شد، ولی بازهم عدم‌توازن بین حجم عرضه و تقاضا قیمت‌ها را همچنان در اوج نگه داشت. تا جایی‌که روغن‌ پایه «500SN»   در بیست‌ و هشتمین روز از دی‌ماه با حداکثر قیمت شش‌هزار و 400تومان به‌فروش رسید؛ ولی میزان عرضه506 تنی نتوانست کفاف درخواست یک‌هزار و 104تنی را بدهد.

همین اتفاق برای روغن‌ پایه 150SNنیز درحال رخ دادن است و از نهم دی‌ماه تا به‌امروز این روغن‌پایه در بازار عرضه نشده و مشخص نیست با حجم بالای نیازی که طی این مدت ایجاد شده است، با شروع عرضه باید منتظر چه‌واکنش قیمتی بود.

اگرچه تحلیل‌گران بازار براین باورند که توقف دوهفته‌ای عرضه روغن‌ پایه در بورس باعث رقم خوردن این اتفاق و بالارفتن قیمت‌ ها شده است؛ اما به‌ نظر می‌ رسد پالایشگاه‌ داران با درپیش گرفتن روند منظم عرضه روغن‌پایه دربورس سعی در اصلاح قیمت‌ها دارند.

*تمدید قرار بازداشت جعفر ابراهیمی

وکیل جعفر ابراهیمی از تمدید قرار بازداشت جعفر ابراهیمی بازداشتی 5 دی ماه در بهشت سکینه کرج همزمان با مراسم گرامیداشت جان باختگان اعتراضات هفته آخر آبان ماه خبرداد.

روزیکشنبه  29 دی،حسین تاج در ارتباط با آخرین وضعیت جعفر ابراهیمی بازرس شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی معلمان ایرانبه خبرنگار رسانه ای گفت: قرار بازداشت این عضو کانون صنفی معلمان  ایران یکبار تمدید شده و این درحالی‌ست که این معلم بازداشتی دارای بیماری گوارشی حاد بوده و داروی خاص مصرف می‌کند.

وی ادامه داد: در تاریخ 23 دی ماه، با مراجعه به شعبه 26 بازپرسی دادسرای انقلاب کرج در پرونده ایشان اعلام وکالت نمودم اما بنا بر معذورات قانونی (تبصره ماده 48 قانون آیین دادرسی کیفری) امکان مطالعه و ورود ماهیتی مقدور نشد.

وی در پایان ابراز امیدواری نمود که امکانات آزادی وی هرچه سریعتر فراهم شود.

*کانون نویسندگان ایران:آرش گنجی موقتا آزاد شد

ساعتی پیش آرش گنجی منشی هیئت دبیران کانون نویسندگان ایران با تامین قرار وثیقه موقتا آزاد شد.

آرش گنجی مترجم و عضو کانون نویسندگان ایران روز یکم دی ماه به دلایل نامعلوم بازداشت و به مکان نامعلوم منتقل شد. دو روز بعد معلوم شد در بند ۲۰۹ زندان اوین تحت بازجویی قرار دارد. در اعتراض به بازداشت او کانون نویسندگان ایران و بسیاری از نویسندگان و نیز پن آمریکا بیانیه‌های اعتراضی منتشر کردند. آرش گنجی پس از چهار هفته بازداشت ساعتی پیش با تامین قرار ۴۵۰ میلیون تومانی تا برگزاری دادگاه از زندان اوین آزاد شد.

akhbarkargari2468@gmail.com

 

اخبار و گزارشات کارگری 28 دی ماه 1398

«با اتحاد پیروز میشویم، با افتراق شکست میخوریم»

– ادامه بی خبری از بازداشت شدگان اعتراضات نسبت به قتل موشکی در آمل واذیت وآزار خانواده هایشان

– تجمع اعتراضی کارگران طرح سد وسامانه انتقال آب گاران نسبت به بلاتکلیفی شغلی ومعیشتی مقابل استانداری کردستان

اعمال فشارانتظامات استانداری کردستان برای جلوگیری از ادامه تجمع

– بیانیه انجمن قلم (پن) آمریکا در باره‌ی بازداشت آرش گنجی+

– اعتراض ساکنان 8 منطقه بندرعباس نسبت به تغيير کاربری زمینی از آموزشی به مسکونی

«دانش آموزاني که دو دهه مدرسه ندارند»

– تجمع اعتراضی جمعی از شرکت کنندگان درآزمون ورودی مهندسی رشته معماری طراحی نسبت به سئوالات ونتایج اعلام شده  مقابل وزارت راه تجمع

– جان باختن یک کارگرمعدن زغال سنگ آسفیج بهاباد براثر ریزش تونل

– جان باختن یک کارگر جوشکار در هشتگرد براثر سقوط از اسکلت آهنی

*ادامه بی خبری از بازداشت شدگان اعتراضات نسبت به قتل موشکی در آمل واذیت وآزار خانواده هایشان

14نفرازبازداشت شدگان تجمع اعتراضی نسبت به قتل موشکی مقابل ساختمان مرکزی سپاه در آمل به مکانی نامعلوم منتقل شده‌اند.

در شب اول بازداشت تعدادی از بازداشتی‌ها مورد ضرب و شتم قرار گرفته اند و 3نفر بدلیل شدت جراحات به بیمارستان منتقل شده و دوباره به بازداشتگاه بازگردانده شدند.

با گذشت شش روز از بازادشت این معترضان نسبت به قتل موشکی ، از محل نگهداری آنان اطلاعی در دست نیست. تماسی با خانواده ها گرفته نشده و  اطلاعات سپاه هم توضیحی به خانواده‌ها نمی‌دهد.

شماری از خانواده‌ها تهدید شده‌اند در صورت اطلاع‌رسانی درباره بازداشت نزدیکانشان، قرار بازداشت عزیزانشان تمدید خواهد شد.

 رییس پلیس امنیت آمل مسئولیت بازداشت‌ها را برعهده‌ اطلاعات سپاه گذاشته و سپاه، پلیس امنیت را ضابط معرفی می کند.

رحیم رستمی، بازپرس پرونده رفتار توهین‌آمیزی با خانواده‌های این زندانیان دارد و در مراجعات خانواده‌ها آنان را «منافق» خطاب کرده و از دادن اطلاعات به آنان خودداری می‌کند.

برگرفته از شبکه های اجتماعی 28 دی ماه

*تجمع اعتراضی کارگران طرح سد وسامانه انتقال آب گاران نسبت به بلاتکلیفی شغلی ومعیشتی مقابل استانداری کردستان

اعمال فشارانتظامات استانداری کردستان برای جلوگیری از ادامه تجمع

روز شنبه 28 دی،جمعی از کارگران  طرح سد گاران وسامانه انتقال آب (شرکت فنی مهندسی شایگان مهر آپادانا)واقع درمریوان برای بنمایش گذاشتن اعتراضشان نسبت به بلاتکلیفی شغلی ومعیشتی مقابل استانداری کردستان در سنندج زدند.

انتظامات استانداری کردستان با تهدید و فشار به کارگران معترض مانع از ادامه تجمع شدند.

این کارگران به خبرنگار رسانه ای گفتند:ما نزدیک به 10 نفر هستیم که برای شرکت شایگان مهر آپادانا در پروژه آبرسانی سد گاران کار می‌کردیم اما نزدیک به سه ماه است که شرکت تعطیل و معوقات مزدی کارگران پرداخت نشده است.

آنها افزودند:حقوق ومطالباتشان بین 4 تا 6 ماه است که بعد از سه ماه تعطیلیِ شرکت، هنوز پرداخت نشده است.

میکائیل صدیقی در ارتباط با مطالبات کارگران شایگان مهر مریوان که در کار ساختمان‌سازی و لوله‌کشی مرز عراق شاغل بوده‌‌اند، گفت: این کارگران حدود شش ماه معوقات مزدی پرداخت نشده دارند و اکنون چندماهی است که کار تعطیل شده و همه این کارگران بیکار شده‌اند. اینها صد نفر کارگر قراردادی هستند که از برج دوازده سال قبل حقوق نگرفته‌اند.

وی با بیان اینکه کارگران ساختمانی در استان کردستان، وضعیت نامناسبی دارند و بیشتر سال را بیکارند، ازاخراج این صد کارگر ساختمانی انتقاد کرد.

وی با تایید تجمع این کارگران مقابل استاداری کردستان تاکید کرد: امیدواریم استانداری به مطالبات و خواسته‌های این کارگران توجه کند .

بنا به گزارش رسانه ای شده، شرکت پیمانکار که پروژه را از شرکت آب منطقه‌ای کردستان به پیمان گرفته، تجهیزات و ابزارهای خود را برای پرداخت بدهی‌ها به فروش رسانده و توقع کارگران برای پرداخت پول فروش بابت دستمزدهای معوق، تا امروز بی‌نتیجه مانده است.

درهمین رابطه:راهی جز اتحاد و همدلی برای برآورد کردن مطالباتمان نیست

ما کارگران شرکت شایگان مهر آپادانا_ خط انتقال آب سد گاران شهرستان مریوان فقط دستمزد یک ماه از سال ۹۸ را دریافت کرده ایم و با اعتصاب کارگران و تعطیلی کارگاه و شرکت تقریبا ۲ ماه است بلا تکلیف مانده ایم.

قبل از تعطیلی شرکت ، کارگران تمام راههای قانونی را جهت پیگیری مطالبات و دستمزدهای معوقه خود پیش گرفتند و از کلیه ارگان های زیربط جهت احقاق حقوق خود اقدام کردند . بانک ها و ارگان های مربوطه با مصادره کردن اموال و دارایی های شرکت به مطالبات خود از شرکت دست یافتند و در این میان تنها سر کارگران شرکت بی کلاه ماند و دستشان به جایی بند نمانده است.

حالا کارگران مانده اند دست خالی و کلی مطالبات وصول نشده از شرکت و از آن طرف با شرکتی فراری طرف هستند که ظاهرا با چندیدن ماه پیگیری کارگران هیچ ارگانی زیر با مسئولیت شرکت نمی رود‌ . اداره کار ، امور آب و … تنها یک جواب مشترک دارند که باید یا صبر کنیم یا به آنها مربوط نیست.

حقیقتا از نامه نگاری و جلسه گذاشتن ادارات مذکور بریدیم و خسته شده ایم ازین که هیچ نتیجه ای نگرفتیم و در نهایت تصمیم گرفته ایم از مجرای استانداری کردستان موضوع را پیگیری کنیم .

امروز ۲۸ دی ماه با تجمع کارگران در مقابل استانداری کردستان اقدام به پیگیری مطالبات برحقمان کردیم بماند که  انتظامی استانداری فورا با تهدید و فشار کارگران را متفرق کردند طبق روال معمولشان و نهایتا با ارجاع درخواستمان به اداره آب منطقه کردستان کارگران را به این اداره پاس دادند.

با برخورد ناپسندانه ای که اداره آب منطقه کردستان با کارگران داشتند به این نتیجه رسیدیم که ظاهرا استان هم زیر بار مسیولیتشان نمیروند و ادارات مربوطه یکی پس از دیگری خودشان را از مسئولیت پذیری تبرئه می کنند.

موضوعی که برای ما کارگران روشن نیست این است که چرا ادارات دولتی و مسئول و نهادهای صدور مجوز به شرکتها ضمانت نامه و تضمین تمام امور را از شرکتها میگیرند جز ضمانت حقوق کارگران؟

تنها دلیل وضع موجود عدم انسجام و اتحاد جدی کارگران و تشکل مستقل خود برای پیگیری و تحقق حقوق از دست رفته امان است .

آرمان شکری

دبیر سندیکای کارگران فصلی و ساختمانی

*بیانیه انجمن قلم (پن) آمریکا در باره‌ی بازداشت آرش گنجی+

دستگیری آرش گنجی، نویسنده و مترجم، یورشی توجیه‌ناپذیر به آزادی بیان در ایران است.

آرش گنجی، نویسنده و مترجم بازداشت و از دیدار با وکیل قانونی و خانواده‌اش محروم شد.

۳ ژانویه، ۲۰۲۰

نیویورک-پن آمریکا با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که دستگیری و بازداشت آرش گنجی در ایران اقدامی توجیه‌ناپذیر به قصد سرکوب آزادی بیان است و او باید بی‌درنگ آزاد شود.

گنجی نویسنده و مترجمی شناخته‌شده و در حال حاضر منشی کانون نویسندگان ایران است. مأموران امنیتی در تاریخ ۲ دسامبر ۲۰۱۹ به خانه‌ی گنجی ریختند، وسایل شخصی او از جمله لپ‌تاپ و کتاب‌ها و یادداشت‌هایش را ضبط کرده و به اتهاماتی نامعلوم او را دستگیر کردند. به گفته‌ی خواهرش، خانواده او خبردار شده‌اند که از آن زمان در سلول انفرادی زندان اوین تحت بازجویی است. وی اجازه‌ی ملاقات با خانواده‌‌ یا دسترسی به وکیل را ندارد. افزون بر آن، او از بیمار قلبی جدی رنج می برد و به مراقبت‌های پزشکی نیاز دارد که احتمال می‌رود از آن‌ها محروم باشد.

کارن دویچ کارلِکر، مدیر برنامه‌های (به خطر افتادن آزادی بیان) پن آمریکا، گفت: «حمله مقامات ایران به آرش گنجی آشکارا به دلیل نوشته‌ها و فعالیت‌های او برای ترویح آزادی بیان و ادبیاتِ مبتنی بر درک متقابل فرهنگ‌ها است».

«آرش گنجی در مقام منشی کانون نویسندگان ایران از پیشگامان شجاع ِکشوری است که آزادی بیان در آن پیوسته با آزار و اذیت یا زندان روبرو می‌شود. گنجی جرمی مرتکب نشده است؛ او باید بی‌درنگ آزاد شود و اکنون نیز از تمامی مراقبت‌های پزشکی لازم برخوردار باشد».

مقامات ایران سابقه‌ای طولانی در آزار و اذیت کانون نویسندگان ایران دارند؛ در فوریه ۲۰۱۹ سه عضو این کانون را دستگیر کردند که در ماه آوریل به اتهاماتی بی‌اساس چون «تبلیغ علیه نظام» و «اقدام علیه امنیت ملی» به شش سال زندان محکوم شدند.

اقدامات پن آمریکا درباره‌ی آزادی بیان در ایران شامل دفاع از نویسندگان و روزنامه‌نگاران زندانی از جمله نرگس محمدی و نسرین ستوده نیز می‌شود. پن آمریکا سال ۲۰۱۱ با اهدای جایزه آزادی قلم از نسرین ستوده تقدیر کرد. پس از آزادی از زندان در سال ۲۰۱۳، ستوده دوباره در ۲۰۱۸ دستگیر شد و اکنون دوران محکومیت خود را به ۳۸ سال زندان و ۱۴۸ ضربه شلاق سپری می‌کند.

پن آمریکا در فصل‌مشترک ادبیات و حقوق بشر ایستاده است تا از بیان آزاد در ایالات متحده و سراسر جهان پاسداری کند. ما از آزادی نوشتن دفاع می‌کنیم و به قدرت واژه‌ها در تغییر دادن جهان اعتقاد داریم. رسالت ما متحد کردن نویسندگان و یاوران آنان در بزرگداشت بیان خلاقانه است و دفاع از آزادی‌هایی که آن را ممکن می‌سازند.

+بیانیه به زبان انگلیسی است . کمیته‌ی مترجمان کمیسیون انتشارات کانون آن را به فارسی برگردانده است.

*اعتراض ساکنان 8 منطقه بندرعباس نسبت به تغيير کاربری زمینی از آموزشی به مسکونی

«دانش آموزاني که دو دهه مدرسه ندارند»

ساکنان محلات چاهستانی ها، کوی گلستان، شهرک امام رضا علیه السلام، شهرک نور ، شهرک اندیشه فرهنگیان،کوی امیر، مجتمع درویشی، مجتمع جانبازان و برخی محلات دیگرطی نامه هایی جداگانه خطاب به به مسئولان طراز اول شهرستان واستان از جمله استاندارهرمزگان، فرمانداربندرعباس، مدیرکل راه و شهرسازی استان نسبت به تغيير کاربری زمینی از آموزشی به مسکونی اعتراض کردند.

بنابه گزارش 28 دی یک روزنامه محلی،ساکنان محلات چاهستانی ها، کوی گلستان، شهرک امام رضا علیه السلام، شهرک نور ، شهرک اندیشه فرهنگیان،کوی امیر، مجتمع درویشی، مجتمع جانبازان و برخی محلات دیگر نسبت به تغییر کاربری قطعه 20 تفکیکی از ده و نیم هکتاری کارکنان نیروی دریایی که در سال 79در جلسه تفکیکی به عنوان کاربری آموزشی و احداث دبیرستان‌پسرانه درنظر گرفته شده است، اعتراض کردند.

اهالی این محلات در نامه های جداگانه به مسئولان مختلف از جمله استاندارهرمزگان، فرمانداربندرعباس، مدیرکل راه و شهرسازی استان در دو سال اخیر نسبت به تغییر کاربری 6 هزار و 854 مترمربع از آموزشی به مسکونی گلایه مندند و می گویند در سال گذشته بخشی از این زمین به مسکونی تغییر کاربری داده شد و امسال نیز سه هزارو 763 مترمربع که جهت احداث دبیرستان باقی گذاشته بودند به کاربری مسکونی تغییر دادند و دانش آموزان پسر همچنان از  داشتن مدرسه محروم شده اند.

آنطور که اهالی می گویند این منطقه هیچگونه فضای آموزشی نداشت که3 سال قبل یک مدرسه دخترانه توسط شرکت نفت احداث شده است و هزار نفر از دانش آموزان دختر اول تا نهم در این مدرسه دوازده کلاسه تحصیل می کنند و البته متقاضی بیشتری برای تحصیل در این مدرسه وجود دارد که این مدرسه گنجایش لازم را ندارد.

 از طرفی دیگر قرار بود در کنار این مدرسه در  قطعه زمین دیگر به متراژ 4هزار مترمربع مدرسه‌ای را برای پایه دهم، یازدهم و دوازدهم دخترانه احداث شود که آن قطعه زمین را نیز به مسکونی تغییر کاربری دادند ودانش آموزان برای مقاطع بالاتر از نهم بایستی به سایر مناطق شهر بروند که رفت و آمد به سایر مناطق شهر نیز با مشکلاتی برای بسیاری از خانواده‌ها مواجه است.

    از طرفی دیگر در  این منطقه هیچ گونه مدرسه پسرانه ای وجود ندارد و علیرغم سکونت هزاران نفر در این منطقه در محلات مختلف ؛ آنها از داشتن مدرسه‌پسرانه محروم هستند و مجبورند به مناطق دیگر شهر بروند. این وضعیت باعث بروز مشکلاتی برای برخی خانواده ها شده است. این وضعیت باعث شده است که خانواده ها برای تحصیل فرزندانشان با مشکل مواجه شوند و بازمانده از تحصیل به دلیل فقر مالی و عدم توانایی جهت گرفتن سرویس مدرسه و… برای برخی از دانش آموزان محروم بخصوص در محله چاهستانی ها و کوی گلستان و…  دور از انتظار نیست.

تعدادی از ساکنان کوی امیر و کوچه امیر6و 4 نیز با گلایه از این تغییر کاربری از مسئولان می خواهند که کاربری مسکونی را به آموزشی برگردانند و برایشان مدرسه و در منطقه ای دیگر فضای سبز احداث کنند تا فرزندان آنها نیز بتوانند از مدرسه و پارک در کنار منازل شان استفاده کنند.

*تجمع اعتراضی جمعی از شرکت کنندگان درآزمون ورودی مهندسی رشته معماری طراحی نسبت به سئوالات ونتایج اعلام شده  مقابل وزارت راه تجمع

صبح روز شنبه 28 دی، جمعی از شرکت کنندگان درآزمون ورودی مهندسی رشته معماری طراحی برای اعتراض نسبت به سئوالات ونتایج اعلام شده  مقابل وزارت راه تجمع کردند و خواستار بازنگری در این آزمون بودند.

آزمون ورود به حرفه نظام مهندسی رشته معماری طراحی 19 مهرماه برگزار و نتایج آن، 25 دی ماه اعلام شده است.

نماینده تجمع کنندگان به خبرنگار رسانه ای گفت: سوالات این آزمون استاندارد نبود و به همین دلیل، نتایج اعلام شده از نظر ما، غیرمنتظره و غیر قابل قبول است.

وی افزود: سوالات این آزمون، مبهم و غیراستاندارد بود و پاسخ به آن به گونه ای بود که موجب نقض مقررات ملی ساختمان می شد.

وی همچنین گفت: برخی از آزمون‌دهندگان مدت زمان بسیاری مشغول تحلیل سوال بودند و این یعنی از دست رفتن زمان. در نتیجه،  افرادی در این آزمون پذیرفته شده اند که در پاسخهایشان، قوانین شهرسازی را نقض می کردند.

وی درادامه گفت:بسیاری از شرکت‌کنندگان در این آزمون تمامی مهارت‌های لازم را کسب کرده و از نظر علمی و عملی بر کار خود مسلط هستند اما به دلیل طراحی غلط سوالات، در آزمون به نتیجه مورد نظر دست پیدا نکرده اند.

وی افزود: ما اکنون می خواهیم بدانیم بر اساس چه اصول و مقرراتی سوالات آزمون اینگونه طراحی شده بود و این نتایج را به بار آورد!؟

وی با بیان اینکه بسیاری از معترضان امروز از شهرستان آمده‌اند، خاطرنشان کرد: درخواست ما بازبینی در آزمون است چون اصلا مشخص نیست با چه معیاری به ما نمره داده شده است.

وی گفت: با این نتایج، تدریس بسیاری از اساتید که خود مسئول کنترل نقشه سازمان نظام مهندسی و متخصص در مباحث علمی و عملی هستند، زیر سوال رفته است.

وی با اشاره به اینکه آزمون ورودی حرفه مهندسان رشته معماری طراحی در گذشته سالی دو بار برگزار می‌شد، افزود: امسال هم قرار است علاوه بر مهرماه، این آزمون در اردیبهشت آینده نیز برگزار شود

شرکت کنندگان در این تجمع همچنین در نامه ای به معاون امور مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی، درخواست خود را برای تجدیدنظر در نتایج آزمون طراحی مهر 98 اعلام کردند.

نماینده تجمع کنندگان نیز به نشستی در وزارت مسکن و شهرسازی دعوت شد تا موضوع را برای مسئولان ذیربط تشریح کند.

*جان باختن یک کارگرمعدن زغال سنگ آسفیج بهاباد براثر ریزش تونل

روز شنبه 28 دی،یک کارگرمعدن زغال سنگ آسفیج شهرستان بهاباد دراستان یزد براثر ریزش تونل در دم جانش را ازدست داد.

*جان باختن یک کارگر جوشکار در هشتگرد براثر سقوط از اسکلت آهنی

روز شنبه 28 دی،یک کارگر جوشکار29 ساله اهل سقز بنام شهرام احمدپورحین کارجوشکاری بر روی اسکلت آهنی در ساختمانی نیمەکارە از بالای اسکلت به پایین سقوط کرد و بعلت شدت جراحات وارده جانش را از دست داد.

akhbarkargari2468@gmail.com

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

درحال اتصال به %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

اطلاعات

این ورودی در 20 ژانویه 2020 بدست در -روشنگری فرستاده شد.
%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: