اشتراک eshtrak

خبری سیاسی فرهنگی! مسئولیت هر مقاله بعهده نویسنده آنست!

اخبار و گزارشات کارگری 24 دی ماه 1398(ویژه چهارمین روز اعتراضات نسبت به قتل  سرنشینان هواپیمای اوکراینی)

اخبار و گزارشات کارگری 24 دی ماه 1398(ویژه چهارمین روز اعتراضات نسبت به قتل  سرنشینان هواپیمای اوکراینی)

«با اتحاد پیروز میشویم، با افتراق شکست میخوریم»

– چهارمین روز اعتراضات نسبت به قتل  سرنشینان هواپیمای اوکراینی

– بیانیه انجمن صنفی روزنامه‌نگاران آزاد تهران در مورد عملکرد رسانه‌های رسمی در بیان حقیقت سقوط هواپیمای تهران- کی‌یف

– بیانیه جمعی از زندانیان سیاسی پیرامون اصابت موشک به هواپیمای مسافربری و اعتراضات مردمی

*چهارمین روز اعتراضات نسبت به قتل  سرنشینان هواپیمای اوکراینی:

+تهران:

*دانشگاه پلی تکنیک(امیرکبیر):

دانشگاه پلی تکنیک(امیرکبیر) علیرغم جو امنیتی ورعب و وحشت،عصرروزسه شنبه 24 دی برای چهارمین روز متوالی دست به تجمع زدند تا اعتراضشان را نسبت  به قتل  سرنشینان هواپیمای اوکراینی وخشم نفرتشان را نسبت به مسببانشان بنمایش بگذارند.

«داعش ما شمایی» ،«بی شرف بی شرف» خطاب به بسیجی ها ودیگرنیروهای سرکوب ازجمله شعارهای امروزوامشب این دانشجویان بود.

گزارشی از فضای امروز دانشگاه امیرکبیر بنقل از کانال تلگرام شوراهای صنفی دانشجویان کشور:

گزارش های تائید شده ای از دانشگاه امیرکبیر حاکی از جو امنیتی شدید در اطراف این دانشگاه و حبس و ممانعت از خروج دانشجویان از دانشگاه دارد.

همچنین در تجمع امروز دانشجویان درگیری های شدیدی بین دانشجویان معترض و بسیجیان (و بعضا نیرو های لباس شخصی خارج از بسیج دانشگاه) به وجود آمده است که هتک حرمت و درگیری توسط بسیج دانشجویی آغاز شده است.

*دانشگاه بهشتی:

روز سه شنبه 24 دی برای سومین روز متوالی دانشگاه بهشتی شاهد تجمع اعتراضی دانشجویان بود که بنابه گزارشات منتشره بسیجی ها قصد درگیر شدن با دانشجویان معترض را داشتند.

*دانشگاه تهران:

روز سه شنبه 24 دی،جمعی از دانشجویان دانشگاه تهران در پردیس کاربردی دست به تجمع زدند.

دانشجویان تجمع کننده خطاب به نیروهای سرکوبگر که دربرابر دانشگاه صف آرایی کرده بودند شعارهای «دستهای ما خالیه   باتومتو غلاف کن»،« بی شرف  بی شرف»و« ما بچه های جنگیم  بجنگ تا بجنگیم» سردادند.

ازدیگر شعارهای امروز دانشجویان معترض دانشگاه تهران:

«مرگ بر دروغگو»

ما بچه های جنگیم  بجنگ تا بجنگیم

«مرگ بر ستمگر چه شاه باشه چه رهبر »

«دانشجو کارگر ایستاده ایم در سنگر»

«بلوچستان تو آبه، رژیم دستش چماقه»

«ننگ ما ننگ ما صدای و سیمای ما»

«دانشجوی زندانی آزاد باید گردد»

«زندانی سیاسی آزاد باید گردد»

«از ایران تا بغداد، فقر، ستم، استبداد»

«چه دی باشه چه آبان پیکار کف خیابان»

«از اهواز تا تهران سرکوب زحمت‌کشان»

«برادر سیل‌زده، حمایتت می‌کنیم»

فیلم های منتشره درشبکه های اجتماعی همچنین نشان می دهد که جمعیتی درتاریکی شب دریکی از خیابان های اطراف دانشگاه تهران حین راهپیمایی شعارهای «مرگ بر دیکتاتور» و«مرگ بر خامنه ای»سردادند.

فیلم های منتشره همچنین راهپیمایی های موضعی دیگری در نقاطی دیگری از پایتخت با شعارهای«ایرانی با غیرت حمایت حمایت» و« ننگ ما ننگ ما رهبر الدنگ ما»را بنمایش می گذارند.

*گزارش مقدماتی از تجمع امروز دانشجویان دانشگاه تهران بنقل از کانال تلگرام شوراهای صنفی دانشجویان کشور:

بنا بر گزارش های متعدد واصله از دانشگاه تهران، همزمان با برگزاری تجمع اعتراضی دانشجویان جو شدید امنیتی در داخل و اطراف دانشگاه تهران برقرار بوده است.

تمام مسیرهای منتهی به سردر دانشگاه تهران توسط داربست و نرده بسته شده است و چهارراه ادبیات پردیس دانشگاه به انحصار [دانشجویان؟] بسیج و بلندگوهاشان درآمده است. همچنین حضور پرتعداد لباس شخصی ها داخل و خارج از دانشگاه بسیار محسوس و جداره های خارجی دانشگاه در محاصره گارد ویژه بوده است. با این وجود تجمع دانشجویان شکل گرفته است.

* دبیرستان فرزانگان:

فیلم های منتشره درشبکه های اجتماعی سرود خوانی دانش آموزان دختر دبیرستان فرزانگان را درمراسم بزرگ‌داشت پونه گنجی، از جان‌باختگان سرنگونی هواپیمای اوکراینی و دانش‌آموخته این دبیرستان را نشان می دهد.

«فردا‌/ صد ستاره روید/ از آسمان‌ها بریزد/ فردا/ از قلب ظلمت‌ها/ نور گرمی برمی‌خیزد»- سرودی که دختران در دبیرستان فرزانگان، در مراسم بزرگ‌داشت پونه گنجی، از جان‌باختگان سرنگونی هواپیمای اوکراینی و دانش‌آموخته این دبیرستان، می‌خوانند.

لینک ویدئو:

https://t.me/roozArooz_media/21398

لینک ویدئوتجمع 23دی دانش آموزان فرزانگان 1 در اعتراض به قتل عام مسافران هواپیمای اوکراینی توسط سپاه:

 

https://t.me/ettehad/77432

*بازداشت مجید مهرپوری دانشجوی ارشد دانشگاه خوارزمی

مجید مهرپوری دانشجوی ارشد دانشگاه خوارزمی سه روز پیش در تجمعات تهران بازداشت شده است.

روزسه شنبه 24دی به خانواده این دانشجوی زندانی گفته شده که برای آزادیش باید سند وثیقه بگذارند.

+شیراز:

سه شنبه شب (24 دی)،جمعی از اهالی کلانشهر شیراز دست به تجمع  در دروازه قرآن این شهر زدند تا ضمن گرامیداشت خاطره سرنشینان  به قتل رسیده هواپیمای اوکراینی وهمبستگی وهمدردی با خانواده هایشان،اعتراضشان را نسبت به مسببان این جنایت هولناک بنمایش بگذارند.

بیانیه انجمن صنفی روزنامه‌نگاران آزاد تهران در مورد عملکرد رسانه‌های رسمی در بیان حقیقت سقوط هواپیمای تهران- کی‌یف

+آمل:

بازداشت شورا فکری دانشجوی سابق دانشگاه مازندران

شورا فکری از فعالین سابق دانشجویی دانشگاه مازندران، در جریان تجمع 22 دی‌ماه در شهر آمل بازداشت شده است.

*بیانیه انجمن صنفی روزنامه‌نگاران آزاد تهران در مورد عملکرد رسانه‌های رسمی در بیان حقیقت سقوط هواپیمای تهران- کی‌یف

بیان حقیقت یا روابط عمومی قدرت؟

«روزنامه‌نگاری بیان آن چیزی است که می‌خواهند منتشر نشود، مابقی روابط عمومی است»؛

این جمله‌ای است که این روزها در فضای مجازی زیاد منتشر می‌شود. فضای رسانه‌ای موجود پس از سقوط هواپیمای مسافربری تهران- کی‌یف بار دیگر نشان داد، تلاش ‌دولت‌های مختلف برای تبدیل پیشه‌ای که دغدغه حقیقت دارد به کسب و کاری که در خدمت منافع اصحاب قدرت و لاپوشانی حقایق باشد تا چه حد توانسته موفق شود.

 بسیاری از روزنامه‌نگاران آگاه، اهل تحقیق و توانا هنوز از شجاعت رفتن به دل یک واقعه، بررسی جوانب مختلف آن و داوری درست در مورد آن برخوردارند، اما متاسفانه ساختار رسانه‌ای کشور در نبود آزادی بیان و شفافیت و بی‌بهره از یک نظام ارزشیابی مناسب، لابی‌گران با جناح‌های قدرت را بر صدر رسانه‌ها نشانده تا حقیقت را فدای مصلحت کنند.

سقوط هواپیمای مسافربری تهران- کی‌یف و انتشار اخبار ضد و نقیض و عکس‌های ابهام‌برانگیز در مورد دلایل سقوط آن، در کنار اعلام قطعیت مقام‌های مسئول پیش از تحقیقات لازم و بیان این‌که به «ضرس قاطع» هیچ عامل انسانی بیرونی در سقوط آن نقش نداشته، بار دیگر نقش مهم رسانه‌های آزاد را برای تحقیق، اطلاع‌رسانی و بررسی جزییات یک واقعه و در نهایت داوری مناسب درباره آن نشان داد.

متاسفانه در این حادثه دلخراش، ساختار رسانه‌‌های رسمی کشور در نقش روابط عمومی نهادهای حاکمیتی ایفای نقش کردند و به‌جای بیان حقیقت، به کتمان آن همت گماشتند و چه‌بسا این واقعه اگر سویه‌های بین‌المللی نداشت حقیقت تا ابد پنهان می‌ماند، همچنان‌که هنوز در مورد برخی از حوادث مشابه اطلاع درستی نداریم.

انجمن صنفی روزنامه‌نگاران آزاد تهران، به‌عنوان یک تشکل صنفی همواره تلاش داشته تا با همه موانع موجود، در جهت ایجاد یک ساختار رسانه‌ای آزاد، شفاف و دموکراتیک تلاش کند و اطلاع‌رسانی و آگاه‌سازی در مورد آسیب‌ها و محدودیت‌های رسانه‌های کنونی را از جمله وظایف خود می‌داند.

این انجمن، ضمن ابراز تأسف از وقوع این اتفاق و همدردی با خانواده‌های قربانیان، امیدوار است شرمندگی حاضر که دامن رسانه‌های رسمی را گرفته و تیترهای اصلی پس از بیان حقیقت نشانی بارز بر وجود این شرمندگی است؛ فرصتی باشد برای بازنگری ساختار رسانه‌ای کشور، تا هم رسانه‌ها و هم اهالی آن بر جای واقعی خودشان قرار بگیرند.

*بیانیه جمعی از زندانیان سیاسی پیرامون اصابت موشک به هواپیمای مسافربری و اعتراضات مردمی

اعتراض،تجمعات و راهپیمایی های سراسری حق مردم ایران است .

هنوز خشم و انزجار مردم ایران از سرکوب خونین اعتراضات آبان ماه فرو ننشسته بود که حمله نیروهای آمریکایی به فرمانده سپاه قدس در عراق موجب شد تا حکومت گران فرصتی بدست آورند و با دامن زدن به فضای جنگی، سعی در به فراموشی سپردن این سرکوب و به حاشیه راندن مطالبات انباشته ودر حال انفجار مردم ایران بنمایند.

اما درعین حال فساد و تباهی و از هم گسیختگی خیره کننده و فاجعه باری که علاوه بر اقتصاد،کل ماشین حکومتی و سیستم اداری و حتی نظامی کشور را در برگرفته است آنچنان شرایطی را پدید آورد که سیاست ریاکارانه حکومت در تلاش برای حاشیه ای کردن جنبش تحول خواهانه و انقلابی مردم ایران از طریق دامن زدن به فضای جنگی،به جنایتی بزرگ ختم گردید و۱۷۶ انسان با موشک سپاه پاسداران در آسمان کشور پرپر شدند.

بی شک، مسئولیت مستقیم کشتار صد ها نفر از مردم ایران در اعتراضات آبان ماه تا مرگ دهها نفر در مراسم حکومتی تشعیع جنازه سلیمانی و قربانی شدن ۱۷۶ انسان در آسمان کشور بر عهده بالاترین مقامات جمهوری اسلامی است که بی اعتنا به فرو پاشی کل ساختارهای اقتصادی _ اجتماعی کشور و نیازمندی دردناک ۶۰ میلیون نفر از مردم به کمک های ناچیز و خفت بار دولتی،همچنان و به طور خیره سرانه ای در پی تداوم سیاست های ویران گرانه تا کنونی خود هستند.

امروز مردم ایران در ابعاد میلیونی و سراسری در مقابل این سیاست های ویران گرانه و ضد انسانی ایستاده اند و خواهان تحولات بنیادین در کشور هستند.

تجمعات سراسری روز های گذشته مردم ایران که در اعتراض به ساقط کردن هواپیمای مسافربری توسط سپاه پاسداران و کشتار ۱۷۶ انسان و دروغ و فریب کاری های بی پایان و ویران گرانه حکومت گران صورت گرفت،نشان داد موج عظیم جنبش تحول خواهی که از آبان ماه سال جاری در کشور آغاز شده است قصد باز ایستادن ندارد و دیگر هیچ درجه ای از سرکوب ویا دروغ و فریب قادر نخواهد بود مردم ایران را از حرکت به سوی ایجاد دگرگونی های بنیادین در کشور و پایان دادن به وضعیت خطیر و جهنمی موجود باز دارد.

ما زندانیان سیاسی امضا کننده این بیانیه با ابراز همدردی عمیق با باز ماندگان فاجعه ساقط شدن هواپیمای مسافربری توسط سپاه پاسداران، بدین وسیله اعلام میداریم اعتراض و تجمعات و راهپیمایی های تحول خواهانه حق مردم ایران است.

مردم حق دارند به خیابان ها بیایند،اعتصابات و تجمعات سراسری و میلیونی برپادارند و اعلام کنند حکومت موجود را نمی‌خواهند.

از نظر ما هیچ کس را یارای سلب این حق طبیعی از مردم نیست و ما در این راه از کنج زندان های جمهوری اسلامی همراه و همدوش مردم تحول خواه و عدالت طلب ایران هستیم.

بهزاد همایونی

جعفر عظیم زاده

سهیل عربی

بابک صفری

پروین محمدی

یوسف آریان مهر

محمد کریمی

محسن حاجی محمدی

میثم عباسی

محمد مرادی

حسین پسندیده

akhbarkargari2468@gmail.com

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

درحال اتصال به %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

اطلاعات

این ورودی در 16 ژانویه 2020 بدست در اشتراک - eshtrak فرستاده شد.
%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: