اشتراک eshtrak

خبری سیاسی فرهنگی! مسئولیت هر مقاله بعهده نویسنده آنست!

از جنگ اقتصادی با چین تا جنگ نظامی با این کشور: ت. آنلاین- دلائل چسبندگی اروپا به امریکا وحشت از چین و ترس از روسیه، و با پایان جنگ در یمن سهم ج. اسلامی چه خواهد بود؟ یونگه ولت – ترجمه های رضا نافعی

مذاکرات تجاری صرفاً «جایگزین»ی برای گفتگوهای اساسی تر در مورد اختلافات بین دو طرف است، از جمله تنش ها در مورد هنگ کنگ. اگر هر دو طرف به دیدن «همه چیز در جهان از منظر یک درگیری» ادامه دهند، این می تواند «برای بشریت خطرناک باشد» .کیسینجر هشدار داد که درگیری ها می توانند از کنترل خارج شوند وی یادآور شد: به عنوان مثال، جنگ جهانی اول با «بحرانی نسبتاً كوچك» آغاز شد.

از جنگ اقتصادی با چین تا جنگ نظامی با این کشور

ت. آنلاین- ترجمه رضا نافعی

4،496،337

ترجمه

1166

(سخنرانی هنری کیسینجر در سفر به پکن را باید جدی تلقی کرد. آنها که با مقدمات و زبان دیپلماتیک جهانی آشنائی دارند می دانند که گرچه هنری کسینجر از دهه ها پیش مصدر شغلی رسمی نیست، ولی اگر او  در امریکا در راس «دولت پنهان» نباشد احتمالا  سخنگوی اعظم ان هست و سفر او، بعنوان  دیپلمات ارشد و 96 ساله امریکا به چین وزن ویژه ای دارد و جدی است. البته او فقط برای بیان این چند جمله به خبرنگاران به چین سفر نکرده و آنچه که او در برابر جرائد بر زبان آورده  فقط مشتی از آن خرواری است که در مذاکرات پنهان مطرح شده است. اما بیان همین اندک و بیان متصل جنگ بازرگانی و  شورش های هنک کنگ در یک جمله و اشاره به بهانه بی اهمیتی که موجب جنگ جهانی اول شد نکاتی است که باید مورد توجه رسانه ها و افکار عمومی قرار گیرد. نکته قابل توجه دیگر حضور هنری پائولسون وزیر اسبق خزانه داری امریکا در کنار کیسینجر و بیان سخنان هشدار دهنده او به مخاطبان چینی است که کار نباید به جنگ بیانجامد. از آنجا که می دانیم چینی ها نه تنها هیچ کشوری را تهدید به جنگ نکرده اند بلکه  آنها خود قربانی سیاست قایق های توپ دار بوده اند، سخنان وزیرخزانه داری امریکا در واقع می تواند به این معنی باشد که شما باید کوتاه بیائید. چون اگر غیر از این بود و مخاطب سخنان او صاحبان  قدرت در امریکا بودند نیازی  به سفر او و کیسینجر به چین نبود– مترجم)

هنری کیسینجر وزیر خارجه اسبق ایالات متحده امریکا از چین دیدار کرد.

وزیر اسبق خارجه امریکا با توجه  به مشاجرات مداوم بازرگانی بین دو قدرت بزرگ: امریکا و چین، هشدار داد. این درگیری میتواند «برای بشریت خطرناک» گردد.

آنچه هنری کیسینجر وزیر خارجه اسبق امریکا می بیند این است که این مشاجرات دائمی بازرگانی آبستن این خطر است که در نهایت به جنگی واقعی میان  ایالات متحده و جمهوری خلق چین بیانجامد.

این دیپلمات ارشد سابق روز پنجشنبه در یک کنفرانس تجاری در پکن گفت: مذاکرات تجاری صرفاً «جایگزین»ی برای گفتگوهای اساسی تر در مورد اختلافات بین دو طرف است، از جمله تنش ها در مورد هنگ کنگ. اگر هر دو طرف به دیدن «همه چیز در جهان از منظر یک درگیری» ادامه دهند، این می تواند «برای بشریت خطرناک باشد» .کیسینجر هشدار داد که درگیری ها می توانند از کنترل خارج شوند وی یادآور شد: به عنوان مثال، جنگ جهانی اول با «بحرانی نسبتاً كوچك» آغاز شد. آنگاه  وی هشدار داد:

«امروز سلاح ها قدرتمند تر هستند»

 

کیسینجر  96 ساله گفت: «چین همانند ما یک قدرت اقتصادی بزرگ است.» «به همین دلیل اجتناب ناپذیر است که ما در همه جای دنیا رو در روی یکدیگر قرار نگیریم.

بر خلاف جنگ سرد بین ایالات متحده و اتحاد جماهیر شوروی، که جهان نگران توانایی تسلیحات هسته ای هر دو کشور بود، امروز هیچ چارچوبی در برخورد با چین به عنوان «قدرت نظامی» وجود ندارد.

پائولسون، وزیر خزانه‌داری سابق ایالات متحده نیز خواستار همکاری است

هنری پائولسون وزیر خزانه داری سابق ایالات متحده نیز در اجلاس روز  پنجشنبه هشدار داد که ایالات متحده و چین «در مسیر اشتباه» قرار دارند. اگر دو اقتصاد بزرگ جهان سازوکارهای همکاری را پیدا نکنند، «ما به شدت از آن پشیمان خواهیم شد».

https://www.t-online.de/nachrichten/ausland/usa/id_86857606/usa-und-china-im-handelsstreit-kissinger-koennte-realen-krieg-ausloesen.html

***

مسئله فقط  محدود به بایکوت موسسه «هوآ وای» نیست که امریکا می خواهد به اجبار بر همپیمانهای خود تحمیل کند، بلکه ایالات متحده میل دارد باتقاق همپیمان های اروپائی عضو ناتو علیه چین جبهه نظامی هم برپاسازد… کسب «استقلال استراتژیک » برای کنار آمدن با چین به چه معناست؟ هم پاریس و هم صداهای قدرتمند دیگری در برلین خواستار به چنگ آوردن موضع مستقلی در این عرصه هستند. آشتی دادن این امر با اقدامات ضد چینی واشنگتن کاریست دشوار. اما نکته اینجاست که: برخی از منافع مهم قدرتهای اصلی اتحادیه اروپا نیز خواستار درگیری  هستند. فرانسه، با تکیه بر سرزمین های استعماری اش، هنوز خود را به عنوان یک نیروی دریایی در اقیانوس آرام می انگارد و بدلیل گشت و گذار کشتی های جنگی اش در دریای جنوبی چین با پکن اختلاف دارد. از سوی دیگر آلمان بیم آن دارد که نفوذ جهانی خود را از دست بدهد و چین جای آن را بگیرد و از این رو درجستجوی راهی برای محدود ساختن دامنه نفوذ چین است. این ها هستند آن انگیزه های قدرتی که برخی را وسوسه می کند تا در مبارزه بر سر قدرت علیه روسیه  تنگ به امریکا بچسبند و نه گوش بفرمانی آنها از امریکا. در مورد چین نیز چون به تنهائی از عهده رقابت با او بر نمی آیند، برای آن که عقب نیفتند روی به امریکا می آورند. وضعیت سخت پیچیده است درست مانند تضاد های موجود میان علائق برلین و اتحادیه اروپا.

 

دلائل چسبندگی اروپا به امریکا: وحشت از چین و ترس از روسیه

یونگه ولت- ترجمه رضا نافعی

4،494،592

ترجمه 1165

 

ینس اشتولتنبرگ دبیر کل ناتو پیشاپیش مشت خود را باز کرد. روزنامه نگاران یادآور شدند که وزرای خارجه کشورهای عضو ناتو در دیدار دیروزی خود در بروکسل در باره جمهوری خلق چین هم صحبت کردند. بمحض آن که این کلام از دهان آنها در آمد اشتولتنبرگ بی مقدمه مشت خود را باز کرد و گفت چین پیوسته نیرومند تر می شود.

چین که بزودی تبدیل به یگانه قدرت اقتصادی بزرگ جهان خواهد شد. تسلیحات خود را روزبروز گسترش می دهد و برسرمایه گذاری خود در اروپا می افزاید.

ناتو باید فوراً با این موضوع بپردازد. برای تاکید  این را هم بر سخنان خود افزود که در سفر خود به امریکا متوجه شده است که دولت امریکا «نگران وسعت خاک چین» است. این امر «ناتو را برای ایالات متحده حتی با اهمیت تر نیز می سازد»..

چنان که ملاحظه می شود مسئله فقط  محدود به بایکوت موسسه «هوآ وای» نیست که امریکا می خواهد به اجبار بر همپیمانهای خود تحمیل کند، بلکه ایالات متحده میل دارد باتقاق همپیمان های اروپائی عضو ناتو علیه چین جبهه نظامی هم برپاسازد.

این توقعات از کشورهای اروپائی آنها و از جمله آلمان را با این پرسش مواجه می سازد که اتخاذ چنین روشی را چگونه  باید برای چین توجیه کنند.

برلین تا کنون هر دو کار را به موازات هم  انجام داده است: رو در روئی سیاسی و در کنار آن همکاری اقتصادی.

باید دانست که حجم مبادلات آنها با یکدیگر ناچیز نیست و بقول معروف صحبت بر سر خرید و فروش مثلا تخم کدو نیست: جمهوری خلق چین مهمترین شریک بازرگانی آلمان است، معامله با چین برای کنسرن اتومبیل سازی فولکس واگن مطلقا قابل چشم پوشی نیست.

علاوه بر این: آلمان و اتحادیه اروپا به طور فزاینده ای در تلاشند تا خود را به عنوان یک قدرت مستقل جهانی معرفی کنند. صحبت از «استقلال استراتژیک» است.

رئیس جمهور فرانسه، امانوئل مکرون اخیراً در واکنش به اقدامات یک جانبه ایالات متحده و ترکیه در شمال سوریه، و همچنین برای اعمال فشار برای برانگیختن اتحادیه اروپا به اتخاذ سیاست مستقل جهانی، گفت ناتو دچار «مرگ مغزی» شده است. البته از نظر برلین، که فکر می کند علیرغم تمام تلاش ها برای برقراری استقلال، در زور آزمائی قدرت علیه روسیه، هنوز به ناتو نیازمند است، سخن مکرون مبالغه آمیز بوده است.

کسب «استقلال استراتژیک » برای کنار آمدن با چین به چه معناست؟ هم پاریس و هم صداهای قدرتمند دیگری در برلین خواستار به چنگ آوردن موضع مستقلی در این عرصه هستند.

آشتی دادن این امر با اقدامات ضد چینی واشنگتن کاریست دشوار. اما نکته اینجاست که: برخی از منافع مهم قدرتهای اصلی اتحادیه اروپا نیز خواستار درگیری  هستند.

فرانسه، با تکیه بر سرزمین های استعماری اش، هنوز خود را به عنوان یک نیروی دریایی در اقیانوس آرام می انگارد و بدلیل گشت و گذار کشتی های جنگی اش در دریای جنوبی چین با پکن اختلاف دارد.

از سوی دیگر آلمان بیم آن دارد که نفوذ جهانی خود را از دست بدهد و چین جای آن را بگیرد و از این رو درجستجوی راهی برای محدود ساختن دامنه نفوذ چین است.

این ها هستند آن انگیزه های قدرتی که برخی را وسوسه می کند تا در مبارزه بر سر قدرت علیه روسیه  تنگ به امریکا بچسبند و نه گوش بفرمانی آنها از امریکا. در مورد چین نیز چون به تنهائی از عهده رقابت با او بر نمی آیند، برای آن که عقب نیفتند روی به امریکا می آورند.

وضعیت سخت پیچیده است درست مانند تضاد های موجود میان علائق برلین و اتحادیه اروپا.

 

https://www.jungewelt.de/artikel/367232.fronten-gegen-china.html

***

سلطان عمان، که کشورش میان یمن و عربستان قراردارد، از مدت ها پیش میان عربستان و انصار الله نقش واسط را ایفا می کند. گویا این مذاکرات تحت نظر خالد بن سلمان، وزیر دفاع و برادر جوانتر ولیعهد عربستان صورت می گیرد…روز 14 سپتامبر نیمی از سامانه استخراج نفت عربستان سعودی در پی یک حمله ترکیبی بوسیله موشک کروز و یک پهباد موقتا از کار افتاد. سعودی ها ایران را مسئول این عملیات می دانند، در حالی که انصارالله  اعلام کرده  که تخریب سامانه نفتی عربستان کار آنها بوده است…و نکته آخر این که طبق خواست سعودی ها از ایران فاصله بگیرند.

با پایان جنگ در یمن سهم ج. اسلامی چه خواهد بود؟

 

یونگه ولت- ترجمه رضا نافعی

 

آمار سایت تا کنون

4،492،352

ترجمه1164

 

عبدالمالک نخست وزیر یمن روز دوشنبه همرا با 7 وزیر کابینه خود از عربستان سعودی به عدن بازگشت.

از سال 2015 شهر بندری عدن مقر موقت دولت یمن است زیرا صنعا پایتخت اصلی این کشور در منطقۀ تحت تصرف  «انصار الله» و همپمانهایش قرار دارد.

در آغاز ماه اگوست پس از آن که شهر عدن به تصرف نیروهای مسلح جدائی طلبان STC ( َشورای انتقالی جنوبی) در آمد دولت عبدالمالک از عدن گریخت.

بازگشت به عدن پس از چند هفته مذاکرات دشوار در پاینخت عربستان سعودی و امضای قرارداد با (شورای انتقالی جنوبی) میسر گشت.

طبق این قرارداد دولتی برپا خواهد شد که نیمی از وزرای آن می تواند از جدائی طلبان باشد. قرار است کابینه مورد نظر تا 20 دسامبرتشکیل گردد. پیش از تشکیل کابینه باید «شورای انتقالی جنوبی» کلیه نیروهای مسلح خود را تحت فرمان وزارت دفاع  یا وزارت امنیت دولت عبدالمالک قرار دهد.

افزون بر این باید تا آغاز ژانویه سال آینده تمام فرمانداران و رؤسای سازمانهای امنیتی کلیه مناطق یمن جنوبی از سوی پرزیدنت منصور هادی، که از سوی مجامع بین المللی برسمیت شناخته می شود، منصوب شده باشند. پرزیدنت منصور هادی  فعلا به حضور خود در عربستان سعودی ادامه خواهد داد.

تا کنون صرفنظر از خروج رزمندگان «شورای انتقالی جنوبی» از عدن و بازگشت عبدالمالک به شهر بندری مذکور هیچ یک از دیگر توافق های صورت گرفته در قرارداد ریاض تحقق نیافته است.

یکی از موارد  مورد توافق که می تواند مسئله ساز گردد این است که جدائی طلبان باید سلاح های سنگین و نیمه سنگین خود را برای نگه داری در اختیار آن ائتلاف جنگی بگذارند که عربستان سعودی تشکیل داده و خود در راس آن  قراردارد. اگر تحقق موارد پیش بینی شده طبق قرارداد صورت می گرفت باید تحویل سلاح ها  تا روز چهار شنبه خاتمه یافته باشد.

معهذا ملک سلمان بن عبد العزیز پادشاه عربستان ابراز خوشبینی می کند. پادشاه 83 ساله عربستان  روز سه شنبه در شورائی که اعضای آن نه منتخب هستند و نه حق تصمیم گیری دارند ابراز امیدواری کرد که  قرارداد ریاض در را برای دست یافتن به تفاهم های بیشتر میان فراکسیون های یمنی بگشاید. منظور او بطور عمده انصار الله است که رسانه های غربی آنها را «حوثی » می خوانند.

حوثی ها آنها هستند که ایران از آنها حمایت می کند و آنطور که ادعا میشود گویا از کمک های مالی ایران نیز برخودارند.

آنطور که در جرائد می نویسند سلطان عمان، که کشورش میان یمن و عربستان قراردارد، از مدت ها پیش میان عربستان و انصار الله نقش واسط را ایفا می کند. گویا این مذاکرات تحت نظر خالد بن سلمان، وزیر دفاع و برادر جوانتر ولیعهد عربستان صورت می گیرد.

خبرگزاری فرانسه روز 13 نوامبر گزارش داد که طرفین از دو ماه پیش از طریق  ویدئو با یکدیگر در گفتگو هستند، روز 14 سپتامبر نیمی از سامانه استخراج نفت عربستان سعودی در پی یک حمله ترکیبی بوسیله موشک کروز و یک پهباد موقتا از کار افتاد. سعودی ها ایران را مسئول این عملیات می دانند، در حالی که انصارالله  اعلام کرده  که تخریب سامانه نفتی عربستان کار آنها بوده است…

بنا به گزارش خبرگزاری فرانسه در حال حاضر مذاکراتی برای دوباره به راه انداختن فروگاه صنعا در جریان است که بدلیل حملات هوائی عربستان سعودی و امارات متحده عربی از سال 2016 خوابیده است.

موضوع  مورد بحث دیگر ایجاد یک منطقه حائل در طول مرز مشترک عربستان – یمن است که  نیروهای انصار الله با عبور از آن دست به حملات نظامی می زنند. و نکته آخر این که طبق خواست سعودی ها از ایران فاصله بگیرند.

https://aayande.wordpress.com/

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

این سایت برای کاهش هرزنامه‌ها از ضدهرزنامه استفاده می‌کند. در مورد نحوه پردازش داده‌های دیدگاه خود بیشتر بدانید.

اطلاعات

این ویودی در 4 دسامبر 2019 بدست در اشتراک - eshtrak فرستاده شده و با , , برچسب خورده.
%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: