اشتراک eshtrak

خبری سیاسی فرهنگی! مسئولیت هر مقاله بعهده نویسنده آنست!

هند نباید در جنگ اقتصادی آمریکا علیه ایران شرکت کند: ب. آرجون، و حمله اسرائیل به غزه: دمکراسی مردم/تارنگاشت عدالت

امپراتوری ایالات متحده فرومی‌پاشد، قدرت آن برای کنترل همه شبکه‌ها رو به کاهش است. اخیراً سه کشور اروپایی که بیش‌ترین نقش را در معامله اتمی ۲۰۰۵ ایران داشتند- بریتانیا، فرانسه و آلمان) همراه با روسیه و چین «اینستکس» (ابزار حمایت از تجارات و مبادلات) را برای دور زدن تحریم‌های یک‌جانیه ایالات متحده علیه ایران به وجود آوردند. در ابتدا، اینستکس رسیدن بی‌وقفه عرضه داروها را به ایران تضمین خواهد کرد. «در سال ۲۰۱۷، واردات دارویی ایران از اروپا ۸۸۴ میلیون دلار، از چین ۱۹۴ میلیون دلار و از هند ۵۲ میلیون دلار بود.» ایالات متحده خیلی زیاد از خطوط  قرمز هنجارهای بین‌المللی عبور می‌کند و لازم است در برابر آن یک وزنه مؤثر ایجاد نمود…هند ممکن است واردات نفت خود را از ایران متوقف نماید اما باید درک نمود که چالش‌ها در برابر سلطه ایالات متحده در سراسر جهان رو به گسترش است. احتمالاً ثابت خواهد شد که ناپرهیزی آمریکا در ایران برای امپراتوریش مرگبار خواهد بود. ایران احتمالاً همان کاری را با آمریکا خواهد کرد که افغانستان با اتحاد شوروی کرد.

 

هند نباید در جنگ اقتصادی آمریکا علیه ایران شرکت کند

تارنگاشت عدالت

منبع: دمکراسی مردم

نویسنده: ب. آرجون
۱۲ مه ۲۰۱۹

دولت ترامپ در یک تلاش دیگر برای از بین بردن یک ملت مستقل و تخریب بهروزی اقتصادی آن تحریم‌ها علیه ایران را تشدید کرده است. امپراتوری آمریکا تحت ترامپ به اصطلاح انزواگرا ستم‌گرتر شده است، از ملت‌های مستقل انتظار دارد بهروزی اقتصادی خود را کنار بگذارند و از فرامین امپراتوری تبعیت نمایند.

ایالات متحده با هدف قرار دادن ایران می‌خواهد با عرضه جهانی نفت و قیمت آن بازی کند. امروز سهم ایران در بازار جهانی نفت حدود ۱ تا ۱٫۲ درصد است. آمریکا انتظار دارد عربستان سعودی و امارات متحده عربی با استخراج نفت بیش‌تر از چاه‌های خود خلاء را پر کنند، و ظاهراً مانع افزایش قیمت نفت شوند. اما هر دو ملت غرب آسیا در تهی کردن ذخاير نفتی خود تردید دارند.

این باج‌گیری یک شیوه آمریکایی هدایت روابط بین‌المللی است. نه تنها متحدین ایالات متحده در خاورمیانه مجبور می‌شوند با گردن نهادن به تخيلات و بوالهوسی‌های ترامپ به اقتصادهای خود آسیب برسانند، بلکه دوستان ایالات متحده نيز در سراسر جهان نيز برای همراهی با سیاست‌های نامتعادل ترامپ تحت فشار قرار دارند.

همراه با تحریم‌ها علیه ایران، یک فرمان نیز به هند، چین، ترکیه، ژاپن، کره جنوبی، تایوان، ایتالیا و یونان داده شد تا در عرض شش ماه واردات نفت خود را از ایران متوقف نمایند. دولت‌های دست نشانده مانند تایوان، ایتالیا و یونان فوراٌ داد و ستد را با ایران متوقف کردند. از پنج کشور دیگر انتظار می‌رفت تا ۲ مه ۲۰۱۹ – تاریخ انقضای «معافیت»- تدریجاً واردات نفت خود را از ایران به صفر برسانند.

ایالات متحده از همه کشورها و مؤسسات مالی آن‌ها انتظار دارد روابط خود را با زنجیره داد و ستد مرتبط با نفت ایران قطع کنند یا با مجازات‌های اقتصادی سخت رو‌به‌رو شوند.

ایالات متحده از همه کشورها و مؤسسات مالی آن‌ها انتظار دارد روابط خود را با زنجیره داد و ستد مرتبط با نفت ایران قطع کنند یا با مجازات‌های اقتصادی سخت رو‌به‌رو شوند. قدرت ایالات متحده می‌تواند ملت‌ها را مجبور نماید در برابر فرمان او تسلیم شوند، زیرا نخبگان قدرتمند اکثر کشورها را منگنه‌‌آسا در چنگ خود دارد. ایالات متحده از طريق کانال‌های دیپلماتیک، تجاری، سیاسی و سازمان‌های غیردولتی تضمین می‌نماید همه به خط شوند و برنامه ایالات متحده را پیش ببرند. به محض اعلام رهنمودهای سیاست خارجی ایالات متحده، شبکه‌های نخبگان در پایتخت‌های گوناگون جهان فعال می‌شوند. آن‌ها با کمک شرکت‌های رسانه‌ای و آژانس‌های روابط عمومی برای ایجاد افکار عمومی به سود کشورهای ذی‌نفع، هم در درون و هم در بیرون از دولت برای توجیه این‌که چرا تحریم‌ها برای قطع جاه‌طلبی‌های اتمی ایران اهمیت دارند و چرا برای کشورهای آن‌ها تفاوتی ندارد که نفت خود را به جای ایران از عربستان سعودی وارد کنند، شبانه‌روز کار می‌کنند. در حمایت از این ادعاها و فروش این ایده که ایران یک کشور یاغی است، داده‌ها جعل می‌شوند.

ایالات متحده نه تنها نخبگان جهانی را کنترل می‌کند، بلکه کنترل اهرم‌های تجارت بین‌المللی، شبکه‌های بانکی و مالی را نیز در دست دارد.

ایالات متحده نه تنها نخبگان جهانی را کنترل می‌کند، بلکه کنترل اهرم‌های تجارت بین‌المللی، شبکه‌های بانکی و مالی را نیز در دست دارد. نیروی دریایی ایالات متحده با حضور مخوف آن در آب‌های همگانی می‌تواند محموله‌های بارگیری شده در ایران را متوقف نماید. اما، چون جنگ هموز رسماً اعلام نشده است نیروی دریایی ایالات متحده فقط می‌تواند به نتایج محدودی دست یابد، زیرا عبور و مرور از تنگه هرمز زیاد است. نیروی دریایی ایالات متحده ظرفیت کنترل همه کشتی‌های تجاری را که در آب‌های بین‌المللی در حرکت هستند، ندارد.

اما، ایالات متحده خطوط مطمئن‌تری برای قطع بانک‌های ایرانی از شبکه بانکداری بین‌المللی در اختیار دارد.

ایالات متحده می‌تواند به طور مؤثر بنادر و شرکت‌های کشتیرانی جهانی را وادارد کشتی‌های حامل واردات و صادرات ايران را بیمه نکنند.

ایالات متحده می‌تواند به طور مؤثر بنادر و شرکت‌های کشتیرانی جهانی را وادارد کشتی‌های حامل واردات و صادرات ايران را بیمه نکنند. ایالات متحده «جامعۀ ارتباطات مالی بین-بانکی» (Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunications (SWIFT)) مستقر در بلژیک را (که در سال ۱۹۷۳ تأسیس شد و بیش از ۱۱۰۰۰ مؤسسه در بیش از ۲۰۰ کشور را به هم مرتبط می‌سازد) تهدید کرده است که مؤسسات مالی و بانک‌های ایرانی را از زنجیر بین‌المللی قطع نمایند.

اما، امپراتوری ایالات متحده فرومی‌پاشد، قدرت آن برای کنترل همه شبکه‌ها رو به کاهش است. اخیراً سه کشور اروپایی که بیش‌ترین نقش را در معامله اتمی ۲۰۰۵ ایران داشتند- بریتانیا، فرانسه و آلمان) همراه با روسیه و چین «اینستکس» (ابزار حمایت از تجارات و مبادلات) را برای دور زدن تحریم‌های یک‌جانیه ایالات متحده علیه ایران به وجود آوردند. در ابتدا، اینستکس رسیدن بی‌وقفه عرضه داروها را به ایران تضمین خواهد کرد. «در سال ۲۰۱۷، واردات دارویی ایران از اروپا ۸۸۴ میلیون دلار، از چین ۱۹۴ میلیون دلار و از هند ۵۲ میلیون دلار بود.» ایالات متحده خیلی زیاد از خطوط  قرمز هنجارهای بین‌المللی عبور می‌کند و لازم است در برابر آن یک وزنه مؤثر ایجاد نمود.

روسیه زمانی که می‌ترسید به علت درگیری آن در کریمه و اوکرائین با پافشاری ایالات متحده از شبکه مالی جهانی کنار گداشته شود، ایجاد سرویس پیام‌رسانی مالی خود را به مثابه گزینه‌ای در برابر «سوئیفت» آغاز کرد. روسیه و ایران ایجاد یک نظام پرداخت مستقل برای پیوند دادن دو ملت را بررسی می‌کنند. به گفته یک مقام ایرانی، ارز جدید که بر «زنجیره بلوکی» (blockchain) قرار دارد در شرایطی که کشور در صدد است بدون دسترسی به «دلار، و نظام سوئیفت» به  فعالیت مؤثر مؤسسات مالی خود کمک نماید، ابزار سودمندی است.

از سوی دیگر، چین نیز نمی‌خواهد در برابر پایان معافیت از تحریم‌های ایالات متحده تسلیم شود، زیرا ایران یک سرمایه‌گذار عمده در «ابتکار کمربند و جاده» و یک شریک کلیدی انرژی چین است. چین با کمک ایران علاوه بر ایجاد شبکه‌های مالی نیرومند، یک جاده زمینی جدید می‌سازد. در مه ۲۰۱۶، نخستین قطار باری از چین به ایران حرکت کرد و از طريق قزاقستان و ترکمنستان در عرض ۱۴ روز- در مقایسه با ۴۵ روز از طریق دریا- از منطقه چجیانگ در شرق چین کالا به تهران آورد. ترکیه نیز «تحریم‌های یک‌جانبه و تحمیلات بر چگونگی داشتن روابط با همسایگان» را رد کرد.

اما،

موضع هند پیرامون لغو «معافیت» به وسیله ایالات متحده تسلیم‌طلبانه است. هند علی‌رغم موضع رسمی آن که فقط تحریم‌های سازمان ملل متحد را به رسمیت می‌شناسد، گفته است قادر خواهد بود کاهش در واردات از ایران را جبران نماید.

موضع هند پیرامون لغو «معافیت» به وسیله ایالات متحده تسلیم‌طلبانه است. هند علی‌رغم موضع رسمی آن که فقط تحریم‌های سازمان ملل متحد را به رسمیت می‌شناسد، گفته است قادر خواهد بود کاهش در واردات از ایران را جبران نماید. هند اکنون عمیقاً در شبکه نطامی ایالات متحده قرار گرفته است و شاهد کاهش گزینه‌های استراتژیک خود خواهد بود. اکنون، هند نمی‌تواند مقاومت کند و از منافع خود در ارتباط با ایران- سومین عرضه کننده نفت خام پس از عراق و عربستان سعودی- حفاظت نماید. سرمایه‌گذاری عظیم هند در بندر چاه‌بهار، واقع در اقیانوس هند در استان سیستان و بلوچستان ایران، قرار بود دروازه‌ای به فرصت‌های طلایی برای تجارت هند، ایران و افغانستان با کشورهای آسیای مرکزی باشد. اما، با تجارت محدود از ایران، چاه‌بهار احتمالاً به یک «بندر غیرفعال» مبدل خواهد شد و به موضوعات استراتژیک و اقتصادی هند آسیب وارد خواهد شد. هند هم‌اکنون واردات گاز و نفت از ایالات متحده را- که تازه‌واردی جدید به بازار صادرات نفت است- آغاز کرده است. هند بیزاری خود را از راه‌های تجاری جدید که به وسیله چین تحت «ابتکار کمربند و جاده» ساخته می‌شود، نشان داده است. آمریکا و هند دو کشور غایب در همایشی بودند که اخیراً برگزار شد.

هند ممکن است واردات نفت خود را از ایران متوقف نماید اما باید درک نمود که چالش‌ها در برابر سلطه ایالات متحده در سراسر جهان رو به گسترش است. احتمالاً ثابت خواهد شد که ناپرهیزی آمریکا در ایران برای امپراتوریش مرگبار خواهد بود. ایران احتمالاً همان کاری را با آمریکا خواهد کرد که افغانستان با اتحاد شوروی کرد.

https://peoplesdemocracy.in/2019/0512_pd/india-should-not-participate-us-economic-war-iran

http://www.edalat.org/sys/content/view/12853/38/

***

ترامپ با به رسمیت شناختن بیت‌القمدس به عنوان پایتخت اسرائیل قطع‌نامه‌های شورای امنیت سازمان ملل را نقض کرده است. او هم‌چنین بلندی‌های جولان را، که پس از جنگ ۱۹۶۷ به طور غیرقانونی از سوریه به اشغال اسرائیل درآمد، به مثابه قلمرو اسرائیل به رسمیت شناخته است. ترامپ هم‌چنین کمک مالی به آژانس سازمان ملل برای آوارگان را که به اردوگاهای آوارگان فلسطینی کمک می‌دهد، قطع کرده است…امروز، اعلام همبستگی با مبارزه مردم فلسطین، به ویژه در زمانی که ایالات متحده به اسرائیل کمک می‌کند سیاست تجاوزکارانه خود را برای به دست آوردن سلطه بر غرب آسیا تشدید نماید، بیش از هر زمان دیگری ضروری است.

حمله اسرائیل به غزه

تارنگاشت عدالت

منبع: حزب کمونیست هند (مارکسیست)
۸ مه ۲۰۱۹

بمباران هوایی غزه به وسیله نیروهای مسلح اسرائیل تازه‌ترین پرده از تجاوزگری در حملات مستمر به دو میلیون فلسطینی است که در این نوار باریک زمین گرفتار شده اند. شعله‌ور شدن اخیر در پی درگیری‌های مرزی در جایی که فلسطینی‌ها در روز جمعه (۳ مه) برای تظاهرات علیه سیاست‌های محاصره اقتصادی و نظامی غزه به وسیله اسرائیل گرد آمده بودند، رخ داد.

بر روی‌هم، ۲۵ فلسطینی از جمله زنان و کودکان، و چهار اسرائیلی در بمباران هوایی و حملات موشکی تلافی‌جوایانه از غزه به درون اسرائیل کشته شدند.

محاصره مستمر غزه و محدودیت‌ها بر ورود کالاها به اين قلمرو، بر بستر تسریع و تشدید ایجاد شهرک‌های غیرقانونی یهودی‌نشین در ساحل غربی و بیت‌المقدس قرار دارد.

انتخاب دوباره نتانیاهو و حمایت کامل ترامپ رییس‌جمهور ایالات متحده از سیاست‌های تجاوزکارانه اسرائیل به نیروهای راست‌گرای اسرائیل برای افزایش حملات خود به مردم فلسطین و تنگ‌تر کردن حلقه دور اراضی اشغالی جرأت داده است.

رییس‌جمهور ترامپ با به رسمیت شناختن بیت‌القمدس به عنوان پایتخت اسرائیل قطع‌نامه‌های شورای امنیت سازمان ملل را نقض کرده است. او هم‌چنین بلندی‌های جولان را، که پس از جنگ ۱۹۶۷ به طور غیرقانونی از سوریه به اشغال اسرائیل درآمد، به مثابه قلمرو اسرائیل به رسمیت شناخته است. ترامپ هم‌چنین کمک مالی به آژانس سازمان ملل برای آوارگان را که به اردوگاهای آوارگان فلسطینی کمک می‌دهد، قطع کرده است.

رییس‌جمهور ترامپ با به رسمیت شناختن بیت‌القمدس به عنوان پایتخت اسرائیل قطع‌نامه‌های شورای امنیت سازمان ملل را نقض کرده است. او هم‌چنین بلندی‌های جولان را، که پس از جنگ ۱۹۶۷ به طور غیرقانونی از سوریه به اشغال اسرائیل درآمد، به مثابه قلمرو اسرائیل به رسمیت شناخته است. ترامپ هم‌چنین کمک مالی به آژانس سازمان ملل برای آوارگان را که به اردوگاهای آوارگان فلسطینی کمک می‌دهد، قطع کرده است.

در این شرایط مقاومتی که مردم غزه نشان می‌دهند غیرقابل تحمل تلقی می‌شود. از ۳۰ مارس سال گذشته، هر جمعه هزاران نفر در اعتراض در مرز بین غزه و اسرائیل تجمع می‌کنند. اقدام که «مارش بازگشت بزرگ» نامیده می‌شود برای بزرگداشت سالگرد فاجعه (نکبت)، رانده شدن مردم فلسطین از اراضی و خانه‌های خود و ايجاد اسرائیل در ۱۹۴۸ آغاز شد. طی سال گذشته، ۱۹۵ فلسطینی، از جمله شمار زیادی زنان و کودک، در حین شرکت در اعتراضات مسالمت‌آمیز جمعی  به وسیله نیروهای اسرائیلی کشته شده اند.

امروز، اعلام همبستگی با مبارزه مردم فلسطین، به ویژه در زمانی که ایالات متحده به اسرائیل کمک می‌کند سیاست تجاوزکارانه خود را برای به دست آوردن سلطه بر غرب آسیا تشدید نماید، بیش از هر زمان دیگری ضروری است.

امروز، اعلام همبستگی با مبارزه مردم فلسطین، به ویژه در زمانی که ایالات متحده به اسرائیل کمک می‌کند سیاست تجاوزکارانه خود را برای به دست آوردن سلطه بر غرب آسیا تشدید نماید، بیش از هر زمان دیگری ضروری است.

در این مرحله، هدف اصلی آن‌ها ایران است. ایالات متحده توافق با ایران پیرامون فن‌آوری اتمی آن‌را پاره کرد. متعاقباً، ایالات متحده تحریم‌های وسیعی را، از جمله گام‌هایی برای متوقف ساختن صادرات نفت ایران تحمیل کرده است. هفته گذشته، رییس‌جمهور ترامپ ناو هواپیمابر یو اس اس آبراهام لینکلن و یک نیروی بمب‌افکن را برای تهدید ایران به ستاد فرماندهی فرستاد. ایالات متحده ایران را به دلیل کمک آن به دولت اسد در سوریه، حزب‌الله در لبنان و حماس در غزه هدف قرار داده است.

همه نیروهای مترقی در سراسر جهان باید علیه طرح‌های امپریالیستی ایالات متحده در غرب آسیا و حمایت آن از اسرائیل، که صلح و ثبات را در منطقه تهدید می‌کند، اعتراض نمایند.

۸ مه ۲۰۱۹

https://peoplesdemocracy.in/2019/0512_pd/israeli-attack-gaza

http://www.edalat.org/sys/content/view/12852/38/

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

درحال اتصال به %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

اطلاعات

این ویودی در 16 مه 2019 بدست در اشتراک - eshtrak فرستاده شده و با , , برچسب خورده.
%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: