اشتراک eshtrak

خبری سیاسی فرهنگی! مسئولیت هر مقاله بعهده نویسنده آنست!

آمریکا، جنگ‌طلب‌ترین ملت در تاریخ جهان!: لینکه تسایتونگ/تارنگاشت عدالت

ایالات متحده تنها ۱۶ سال از ۲۴۲ سال حیات خود را به عنوان ملت در صلح به سر برده است. اگر جنگ‌ها و حملات نظامی و اشغال‌های نظامی را روی‌هم حساب کنیم در واقع در تاریخ ایالات متحده تنها ۵ سال صلح حکم‌فرما بوده است…در حالی که در ایالات متحده این اعتقاد حاکم است که جنگ تقریباً همیشه برای اهداف شرافتمندانه و والا و برای دفاع از آزادی صورت می‌گیرد، انظار عمومی جهان و فاکت‌های موجود مبین تعبیر کاملاً متفاوتی است. اغلب کشورهايی که در نظرپرسی WIN/Gallup در سال ۲۰۱۳ شرکت داشتند ایالات متحده آمریکا را بزرگ‌ترین تهدید برای صلح جهانی می‌دانستند.

آمریکا، جنگ‌طلب‌ترین ملت در تاریخ جهان!

تارنگاشت عدالت
 
منبع: لینکه تسایتونگ
۲۱ آوریل ۲۰۱۹
جیمی کارتر: ایالات متحده آمریکا جنگ‌طلب‌ترین ملت در تاریخ جهان است.
ريیس‌جمهور سابق ایالات متحده می‌گوید: «چینِ صلح‌دوست از هر نظر از ما جلوتر است.»

تنها ريیس‌جمهور آمریکايی که دوران حکومتش بدون جنگ و بدون حمله و اشغال نظامی*کشورهای دیگر به‌ پایان رسید، ایالات متحده آمریکا را «جنگ‌طلب‌ترین ملت در تاریخ جهان» معرفی کرد.

او در تدریس همیشگی روزهای یک‌شنبه خود در کلیسای «ماراناتا باپتیست» در موطن خود شهر «پلینز» در ایالت جورجیا افشا کرد که به تازگی با ر‌يیس‌جمهور دونالد ترامپ در مورد چین گفت‌وگو کرده است. کارتر (۹۴ ساله) گفت ترامپ از رشد فزاینده اقتصادی چین نگران است و ناراحت است که «چین به زودی از ما سبقت خواهد گرفت.»

کارتر که در سال ۱۹۷۹ روابط دیپلماتیک بین ایالات متحده و جمهوری خلق چین را به حالت عادی بازگردانده بود گفت که به ترامپ گفته است که بخش عمده موفقیت‌های چین ناشی از سیاست صلح‌دوستانه خارجی این کشور است. کارتر گفت که از ترامپ پرسیدم: «آیا می‌دانی که از سال ۱۹۷۹ تاکنون چین در چند جنگ شرکت داشته است؟ در هیچ جنگی! و ما به طور دايم در جنگ به سر برده ایم.» حرف درستی است که آخرین جنگ بزرگ چین (حمله به ویتنام) در سال ۱۹۷۹ صورت گرفت، وقتی که ارتش آزادی‌بخش خلق مناطق مرزی ویتنام را زیر آتش توپخانه قرار داد و نیروی دریايی‌اش در دهه ۸۰ با نیروی دریايی ویتنام برخورد کرد. ولی از آن به بعد تاکنون چین در صلح و آرامش با همسایگان خود و کشورهای دیگر جهان به سر میبرد.

سپس کارتر گفت که

ایالات متحده تنها ۱۶ سال از ۲۴۲ سال حیات خود را به عنوان ملت در صلح به سر برده است. اگر جنگ‌ها و حملات نظامی و اشغال‌های نظامی را روی‌هم حساب کنیم در واقع در تاریخ ایالات متحده تنها ۵ سال صلح حکم‌فرما بوده است

ایالات متحده تنها ۱۶ سال از ۲۴۲ سال حیات خود را به عنوان ملت در صلح به سر برده است. اگر جنگ‌ها و حملات نظامی و اشغال‌های نظامی را روی‌هم حساب کنیم در واقع در تاریخ ایالات متحده تنها ۵ سال صلح حکم‌فرما بوده است – ۱۹۷۶ که سال آخر حکومت «جرالد فورد» بود و ۱۹۷۷ تا ۱۹۸۰ یعنی تمام دوره ریاست جمهوری جیمی کارتر- او آمریکا را «جنگ‌طلب‌ترین ملت در تاریخ جهان» می‌داند که به نظر او کشورهای دیگر را مجبور می‌کند تا «اصول و قواعد ما را تقبل کنند.»

به گفته کارتر، صلح رشد اقتصادی چین را ممکن ساخت و بهبود بخشید. او پرسید: «ما در کشور خود چند مایل خط آهن قطارهای بسیار سریع ساخته ایم؟» در حالی‌که چین هم‌اکنون دارای ۲۹۰۰۰ کیلومتر تراس خط آهن بسیار سریع است، ایالات متحده «۳ بیلیون دلار صرف بودجه نظامی کرده است.»

بنا بر تحقیقاتی که در ماه نوامبر ۲۰۱۸ از طرف انستیتوی واتسون برای روابط عمومی و خارجی دانشگاه بروان انجام گرفت ایالات متحده آمریکا از سال ۲۰۰۱ بیش از ۵٫۹ بیلیون دلار هزینه جنگ در عراق، سوریه، افغانستان، پاکستان و دیگر کشورها نموده است.

بنا بر تحقیقاتی که در ماه نوامبر ۲۰۱۸ از طرف انستیتوی واتسون برای روابط عمومی و خارجی دانشگاه بروان انجام گرفت ایالات متحده آمریکا از سال ۲۰۰۱ بیش از ۵٫۹ بیلیون دلار هزینه جنگ در عراق، سوریه، افغانستان، پاکستان و دیگر کشورها نموده است.

کارتر در مورد مخارج جنگی آمریکا گفت: «این مبلغ بیش از آن است که بتوانید متصور شوید. چین حتا یک سنت صرف جنگ نکرده و از این‌رو از ما جلوتر است. تقریباً در هر مورد! … و فکر می‌کنم که وضعیت متفاوت بود اگر ما ۳ بیلیون دلار صرف ساختارهای زیربنايی کشور می‌کردیم و تازه هنوز ۲ بیلیون دلار باقی‌ می‌ماند. ما خطوط آهن بسیار سریع می‌داشتیم. ما دارای پل‌هايی بودیم که ریزش نمی‌کرد، ما خیابان‌هايی داشتیم که تمیز و خوب بود. سیستم آموزش و پرورش ما به خوبی کشورهای کره جنوبی و یا هنگ‌کنگ بود.»

در حالی که در ایالات متحده این اعتقاد حاکم است که جنگ تقریباً همیشه برای اهداف شرافتمندانه و والا و برای دفاع از آزادی صورت می‌گیرد، انظار عمومی جهان و فاکت‌های موجود مبین تعبیر کاملاً متفاوتی است. اغلب کشورهايی که در نظرپرسی WIN/Gallup در سال ۲۰۱۳ شرکت داشتند ایالات متحده آمریکا را بزرگ‌ترین تهدید برای صلح جهانی  می‌دانستند و یک نظرپرسی دیگر که در سال ۲۰۱۷ از طرف Pew Research صورت گرفت نشان می‌دهد رقم بسیار عظیمی از مردم ۳۰ ملتی که در نظر‌پرسی شرکت داشتند قدرت و نفوذ ایالات متحده را «تهدید بزرگی» برای جهان می‌دانند.

ایالات متحده به چندین و چند کشور حمله برد و یا آن‌ها را بمباران کرد و تقریباً هر دیکتاتور دست راستی جهان را از پایان جنگ دوم جهانی مورد حمایت قرار داد. از سال ۱۹۴۹ آمریکا چندین و چند دولت خارجی را سرنگون کرد و یا سعی به سرنگونی آن‌ها نمود و فعالانه کوشش کرد تک تک جنبش‌های رهايی‌بخش در این دوره زمانی را نابود کند. آمریکا در انتخابات کشورهای متعددی نیز اعمال نفوذ کرد و آن هم فارغ از این‌که آیا این کشورها جزو متحدین و یا مخالفین آمریکا بودند.

——————————–
* عدالت: نيايد فراموش کرد که عملیات نظامی طبس يا (عملیات پنجه عقاب) در ۵ اردیبهشت ۱۳۵۹ در زمان رياست جمهوری همين آقای کارتر، و به دستور و فرماندهی وی برای «آزادی» گروگان‌های آمريکايی در ايران انجام گرفت.
http://www.edalat.org/sys/content/view/12817/38/

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصاتِ خود را پر کنید یا برایِ ورود رویِ نقشک‌ها کلیک کنید:

نشان‌وارهٔ WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

درحال اتصال به %s

این وب‌گاه برای کاهشِ هرزنامه‌ها از Akismet استفاده می‌کند. در موردِ نحوهٔ پردازشِ داده‌هایِ دیدگاهتان بیشتر بدانید.

اطلاعات

این ویودی در 30 آوریل 2019 بدست در اشتراک - eshtrak فرستاده شده و با , برچسب خورده.
%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: