اشتراک eshtrak

خبری سیاسی فرهنگی! مسئولیت هر مقاله بعهده نویسنده آنست!

چین برای ورود به اروپا از دروازه های رُم عبور کرد- «جولیان آسانژ» به اسارت «ترامپ» و «ترزا می» در آمد!-روسیه پشت جبهه دولت ونزوئلا را تقویت نظامی کرد!-بیم از اختلاف و تفرقه در جنبش نوین الجزایر- واکنش وزیر خارجه روسیه به دخالت امریکا در ونزوئلا: امریکای لاتین حیاط خلوت امریکا نیست – «کُرست» تنگ اروپائی را چینی ها از کمر مردم باز می کنند!: ترجمه های رضا نافعی

این تصویر یک مشخصه آلت خالی دارد؛ نام فایل آن d986d8a7d981d8b9db8c-da86db8cd986-d8a8d8b1d8a7db8c-d988d8b1d988d8af-d8a8d987-d8a7d8b1d988d9bed8a7-d8a7d8b2-d8afd8b1d988d8a7d8b2d987d8a7db8c-d8b1d985-d8b9d8a8d988d8b1-daa9d8b1d8af.jpg است

چین برای ورود به اروپا از دروازه های رُم عبور کرد

راشا تودی- ترجمه رضانافعی

آمار دیدار از سایت تا کنون4،364،001

ترجمه 1118

ایتالیا بعنوان نخستین کشور از گروه جی 7 به پروژه جاده ابریشم چین می پیوندد. بر اساس این گام  مناسبات پکن با اروپا  از نو تعریف می شود و برای آیندۀ چین بعنوان قدرت جهانی گامی است تعیین کننده.

 این تفسیر Lokman Karadag لوکمان کاراداگ پژوهشگر علوم سیاسی از اقدام مشترک چین و ایتالیاست. لوکمان کاراداگ پژوهشگر علوم سیاسی،   کارشناس سیاست خارجی چین  و ناظر تحولات در منطقه آسیا و اقیانوس آرام و مقر تحقیقات او دانشگاه اسلامی بین المللی  مالزی  در کوالالامپور   است.

پرسش: ایتالیا و چین تصمیم گرفتند  دو بندر گنوا و تریست را گسترش دهند. آیا ایتالیا با  اتخاذ این تصمیم  تبدیل به تخته پرش چین در اتحادیه اروپا شده است؟

پاسخ- یکی از اهداف اصلی آنچه که بنام  ابتکار کمر بند و جاده معروف است و در سال 2013 بوسیله پرزیدنت شی معرفی شد این بود که چین را به کشورهای اروپائی متصل سازد . ولی ایتالیا نخستین عضو اتحادیه اروپا نیست که با چین قراردادی برای همکاری با  این پروژه منعقد ساخته است. قبلا مجارستان،  کروآسی، جمهوری چک، یونان، مالتا و پرتقال در ارتباط با ابتکار کمربند و جاده توافق هائی با چین کرده بودند. بعنوان مثال بندر  » پیره Piräus » در یونان با سرمایه گذاری سرمایه گذاران چینی امروز به یکی از ترمینال های دریائی با حداکثر رشد تبدیل شده است.

ولی ایتالیا نخستین کشور از اعضای موسس اتحادیه اروپاست  که به این قرارداد می پیوندد، اهمیت ژئوپلیتیک و ژئواستراتژیک این بندر به ایتالیا امکان می دهد که  اهمیت اقتصادی خود را گسترش دهد.  با توجه به حجم تجارت کشورهای اروپائی با  چین دو عامل سبب می گردد که  صادرات چین به اروپا سریعتر صورت گیرد نخست آن که در این بندر تعرفه گمرکی از کالاهای وارداتی اخذ نمی شود و دیگر آن که این بندر با راه آهن به دیگر شهرهای اروپائی متصل است.

اینک دیگر کشورهای اروپائی  نمی توانند در را بروی کالاهای چینی ببندند، زیرا ایتالیا  که عضو اتحادیه اروپاست، کشوری با اهمیت فوق العاده استراتژیک،  که خود را بروی خطوط بازرگانی در منطقه مدیترانه می گشاید. بنا به دلائلی که ذکرش رفت ایتالیا احتمالا مهمترین دروازه استراتژیک چین به اروپا خواهد بود.

– تا چه اندازه اختلافات سیاسی بین ایتالیا و بروکسل  پذیرفتن پیشنهاد های چین را برای رم آسان کرد و آیا استفاده از همین اختلافات  می تواند بخشی از استراتژی چین برای گسترش جاده جدید ابریشم باشد؟

–  چین کشوری است که  از ایجاد اختلاف بین کشورها اجتناب می کند  و ابتکاراتش در عرصه سیاست خارجی  متکی بر استفاده از نرم افزارهای دیپلماتیک است. پروژهای مطروحه در ابتکار کمربند و جاده متکی بر استراتژی برد- برد هستند. جمهوری خلق چین نمیخواهد  اختلافات داخلی میان کشورها  به پروژه عظیمش  لطمه بزند. هدف ایتالیا هم ، برغم اختلافاتی که با بروکسل دارد، این است که علائق ملی و اقتصادی خود را تامین کند و گسترش دهد، بدون آن که امنیت اروپا را باخطر مواجه سازد یا حقوق اتحادیه اروپا را زیر پا بگذارد. آنچه برای ایتالیا حائز اهمیت فراوانست  افزودن بر سهم خود در بازار عظیم چین است.

– چین یک پایگاه نظامی در جیبوتی واقع در شرق افریقا دارد و همچنین حضور لجیستیکی نیرومندی در سریلانکا دارد. می توانید استراتژی بلند مدت چین را برای همکاری با ایتالیا مشخص سازید؟

–  بنادری که چین در کشورهای دیگر در اختیار دارد بنادری که حائز اهمیت استراتژیک هستند، موجب نگرانی ایالات متحده و کشورهای دموکراتیک مانند اتحادیه اروپا می شود. بسیاری از مقامات دولتی و تحلیل گران معتقدند که چین پس از به دست آوردن  بنادر خارج از کشور،  به تدارک عملیات نظامی آتی، فعالیت های جاسوسی و توسعه توانایی های ارتش چین در زمینه عملیات خارجی دست خواهد زد. واقعیت این است که چین  با صرف میلیاردها دلار در حال انجام پروژه ای جهانی است و مانند تمام کشورهای جهان برای حفظ علائق خود باید دست به اقدامات امنیتی بزند . از این منظر برای انجام استراتژی هماهنگ ساختن اقتصاد دیگر کشورها با  اقتصاد چین ایتالیا مهمترین مرحله و دروازه اصلی برای ورود به قاره اروپاست. درست مثل آن کشورهای آفریقایی و آسیا یی که به چین متصل خواهند شد ، ماهیت همکاری اقتصادی و استراتژیک با اروپا نیز آینده پکن را به عنوان قدرت جهانی تعیین می کند.

– اتحادیه اروپا موکدا از چین می خواهد که بازار خود را برای سرمایه گذاران اروپائی بگشاید. چرا چین تردید دارد؟

– با توجه به روابطی که میان فضای بوروکراتیک و دنیای خرید و فروش بوجود آمده بود موارد بزرگی از فساد پدیدار شد. در کارزار پیکار با فساد که از سال 2012 آغاز گشت بسیاری از مقامات برجسته دولتی و مدیران موسسات بزرگ  محکوم به پرداخت جریمه و  زندان شدند. پرزیدنت شی جیپینگ به کارزار مبارزه با فساد ادامه داد. این تحولات داخلی و  کنترل دقیق کسب و کارهای محلی می تواند تاثیر مستقیمی بر قانون سرمایه گذاری و سرمایه گذاران خارجی داشته باشد.

–  انتخاب راهی دیگر غیر از آبراه مالاکا، که احتمالا مهمترین آبراه جهان است، تا چه حد برای چین اهمیت دارد؟

– میتوان گفت که استراتژی پکن   برای  انتخاب راهی دیگر غیر از آبراه مالاکا مبتنی بر دو اصل با اهمیت است.  در درجه اول و مهمتر از هر چیز دیگر ایجاد » کارا کانال» در تایلند است. گفته می شود که  چین حاضر است برای ایجاد آن کانال  28 میلیارد دلار امریکائی و حمایت های فنی  در اختیار تایلند بگذارد. در واقع ایجاد کاراکانال برای رسیدن به چند هدف است که عبارتند از مرتبط ساختن اقیانوس آرام به اقیانوس هند، و همچنین وصل کردن دریای چین در جنوب با دریای آندامان و کوتاه ساختن راه آمد و رفت دریائی در مسیری که پر رفت و آمد ترین راه دریایی محسوب می گردد. از آنجا که 80 درصد از واردات نفتی چین از طریق آبراه مالاکا به آن کشور وارد میشود،  این پروژه اهمیت ویژه ای کسب می کند.

دومین ستون استراتژی چین ، برای  اجتناب از رفت و آمد از آبراه مالاکا، ایجاد بندری در شهر «کی یاوک پییو» در سحل خلیج بنگال در ایالت راخین ِ میانمار است. این پروژه ها نموداری هستند که نشان تلاش چین برای کاستن وابستگی به آبراه مالاکا برای حمل ونقل نفت است. حجم معاملات و ظرفیت پیوسته رو به افزایش رشداقتصادی چین در آینده منجر به انسداد بیش از حد در تنگه مالاکا  خواهد شد.

– ایالات متحده برای مقابله با تحرکات چین در منطقه هند- اقیانوس آرام چه نقشه ای در پیش دارد؟

– مهمترین اقدامات ایالات متحده در برابر چین به عنوان یک قدرت رو به رشد در منطقه، اتحاد چهارجانبه و استراتژی هند و پاكستان است. هدف این اتحاد چهارگانه میان ایالات متحده، ژاپن، هند و استرالیا محدود ساختن قدرت چین در حوزه هند و اقیانوس آرام است.این چهار کشور همه به این پیمان پیوستند چون  چین نگرانی های ملی – امنیتی برای آنها بوجود می آورد. هند نگران این است که چین از طریق بندر گوادار در اقیانوس هند، با نادیده گرفتن دهلی نو  از  آن بگذرد و از طریق کریدور اقتصادی چین پاکستان، از منطقه کشمیر که هند ادعای مالکیت آن را عبور کند. ژاپن نگران است که چین چالش هایی را در دریای چین شرقی ایجاد کند و راههای ارتباطی آسیا- افریقا و راههای حمل و نقل نفت و گاز از نو تعریف شود. استرالیا نگران است که چین در امور داخلی آن دخالت کند. نقشه ایالات متحده این است که  هنگام جنگ  با استفاده  از اصل آزادی کشتیرانی در دریای جنوبی چین بتواند بلافاصله راه ارتباطات و تامین نیاز ها را از طریق دریا ها ممنوع سازد.

و سرانجام این که امریکا می خواهد با تدابیر میدان حرکت چین را در منطقه خود و نیز درآنسوی دریاها محدود سازد.

– اندونزی ، کشوری که  احتمالا بزرگترین خطوط یازرگانی دریائی جهان از آن می گذرد، در آستانه انتخابات قراردارد.  پرزیدنت یوکو ویدودو بدلیل حسن روابطش با پکن مورد انتقاد قرار گرفته است. آیا اندونزی  بنوعی دروازه خطوط دریائی داد و ستد های چین شده است؟

– .یکی از عواملی که بر این انتخابات تأثیر می گذارد، تاثیر روابط جاکارتا و پکن بر نگرش های رای دهندگان و بر سیاست خارجی اندونزی است. با توجه به نظرسنجی های Pew و سازمان های مشابه، به نظر می رسد رای دهندگان اندونزی نگرشی مثبت نسبت به همکاری با چین داشته باشند.

– تاثیر رویکرد  نزدیکی اندونزی به پکن بر پیمان سیاست خارجی هند و استرالیا که می خواهند چین را پس برانند چگونه می تواند باشد؟

-تنش بین چین و ایالات متحده در دریای چین جنوبی، نظامی  کردن دریای جنوبی چین تجارت چین در خارج از کشور از طریق هند و اقلیم، افزایش نفوذ چینی ازطریق بندر گوادار در اقیانوس هند، مناطق استراتژیک هند، منجر به  برقراری پیمان   های گوناگون در منطقه خواهد شد. . بزرگترین مانور دریایی AUSINDEX که بین استرالیا و هند انجام شده است، پیام مهمی در برابر  قدرت بسرعت فزاینده چین است. علاوه بر این، این مانورهای جنگی باید را به عنوان واکنش جمعی اتحادیۀ چهارگانه مرکب از از استرالیا، هند، ژاپن و ایالات متحده دانست.

ممنون برای این گفتگو.

https://deutsch.rt.com/der-nahe-osten/87107-interview-nach-abkommen-mit-italien-kann-europa-tur-vor-china-nicht-mehr-verschliessen/

***

این تصویر یک مشخصه آلت خالی دارد؛ نام فایل آن d8a2d8b3d8a7d986da98-d8a8d987-d8a7-d8b3d8a7d8b1d8aa-d8aad8b1d8a7d985d9be-d988-d8aad8b1d8b2d8a7-d985db8c-d8afd8b1-d8a2d985d8af.jpg است

«جولیان آسانژ» به اسارت «ترامپ» و «ترزا می» در آمد!

این تصویر یک مشخصه آلت خالی دارد؛ نام فایل آن reza-nafee-1.jpg است

یونگه ولت – ترجمه رضا نافعی

آمار دیدار از سایت تا کنون 4،462،109

ترجمه 1117

«رافائل کورِآ» رئیس جمهور پیشین اکوادور، اقدام جانشین خود » لنین مورِنو» را برای  تحویل دادن  ژولیان آسانژ، پایه گذار  ویکیلیکس را،» جنایت» نامید. جنایتی که بشریت هرگز فراموش نخواهد کرد. رافائل کورِآ روز پنجشنبه در تویتر نوشت : «مورِنو» فقط فاسد نیست. او بزرگترین خائن  در تاریخ اکوادور و امریکا لاتین است «.

مورنو در مبارزات انتخاباتی 2017 قول داد » انقلاب شهروندی» را که «کورِآ » مبتکر آن بود ادامه دهد. ولی وقتی انتخاب شد با شتابی تمام آن را به کنار نهاد. رافائل کورِآ گفت: «او امروز به ماتحت امپرتوری سقوط کرده  و مجری بی قید و شرط   اوامر واشنگتن است. امروز اکوادور بخشی از جبهه دشمنان ونزوئلا و دیگر دولت های پیشروامریکای لاتین  و  زمین  بازی کنسرن های بزرگ، زد و بند چی های فاسد و سازمانهای اطلاعاتی ایالات متحده است».

با این همه، اظهارات کورآ رئیس جمهور پیشین اکوادور در باره  رویداد روز پنجشنبه در سفارت این کشور در لندن، برغم مبالغه هائ تند و تیزش یک  تحلیل سیاسی و منطقی  نیست. ولی خشم  این سیاستمدار که بعنوان رئیس جمهور کشور خود به  آسانژ که تحت تعقیب ایالات متحده بود پناه داد، خشمی است بجا و برحق و در آنچه که مربوط به پیشینه قانونی و سیاسی پرونده می شود از زمان پناهندگی آسانژ در سفارت اکوادور در سال 2012 تا کنون  تغییرات مهمی رخ نداده است.

امروز هم چون سال 2012  آسانژ، روزنامه نگار و فعال اینترنتی را این خطر تهدید می کند که به امریکا تحویل داده شود . واشنگتن می خواهد با آسانژ  که  بعنوان مغز متفکر ویکیلیکس شناخته می شود، بویژه به این دلیل که او جنایات جنگی نظامیان امریکا در عراق را برملا کرد،  کاری کند که درس عبرتی شود برای دیگران.

این قاتلان و شکنجه گران نیستند که باید تحت تعقیب قرار گیرند بلکه آنها که قتل عام ها  را افشاء کرده اند باید مجازات شوند. از هفته ها پیش » چلسی منینگ» که با نام برادلی منینگ  فیلم هایئ از کشتار غیر نظامیان عراقی بدست سربازان امریکائی را در اختیار پلاتفرم افشاگر ویکیلیکس قرارداد، دوباره به زندان افتاده است. چرا؟  چون حاضر نیست علیه  ویکیلیکس سخن بگوید.

مونرو در توجیه خیانتی که کرده گفت دولت انگلیس تضمین کرده که آسانژ را به کشوری نفرستد که  خطر اعدام او را تهدید کند. این عذری است سخیف و اسفبار. نه تنها به این دلیل که او با تسلیم آسانژ به امریکا  بوضوح قانون اکوادور را نقض کرده که  تسلیم کردن  تبعه  خود  را به کشوری دیگر ممنوع ساخته است- آسانژ شهروند اکوادور شده بود- .

بریتانیای کبیر در زمان نخست وزیری تونی بلر، خود در جنگ عراق و در اشغال آن شرکت مستقیم داشت- ولی نه او و  نه ژنرال های او هیچگاه  مورد بازخواست قرار نگرفتند. با چنین سوابقی لندن عمیقا ذیعلاقه است که خود را از شر این شاهد مزاحم رهائی بخشد. فقط کافیست  امریکا تضمین کند که آسانژ را اعدام نخواهد کرد-!

https://www.jungewelt.de/artikel/352880.unbequemer-zeuge.html

***

روسیه پشت جبهه دولت ونزوئلا را تقویت نظامی کرد!

راشا تودی- ترجمه رضا نافعی

آمار دیدار از سایت تا کنون4،360،511

ترجمه 1116

16

روسیه نخستین  مرکز آموزش نظامی را در ونزوئلا تاسیس کرد. همزمان با آن واشنگتن مسکو را کماکان هدف تهدیدهای فزاینده خود قرار داده است. علاوه بر این ها واشنگتن مدعی است که روسیه با باصطلاح رفتار تحریک آمیز خود » صلح بین المللی» را با خطر مواجه می سازد.

روسیه در ونزوئلا محکم در برابر امریکا ایستاده است. موسسه روسی Rostec که یک موسسه دولتی است اعلام کرد که «موسسه روسی «روسوبورون اکسپورت» مستقر در مسکو طبق قراردادی که با موسسه ونزوئلائی «کمپانیا آنونیما ونزوئلا  دِ ایندوستریا میلیتارس» ((CAVIM)  منقعد ساخته آموزشگاهی  برای شناخت و کاربرد  هلیکوپترهای مدرن در ونزوئلا افتتاح کرده است».

از قرار معلوم کسی اعتنائی به تهدیدهای اخیر پرزیدنت ترامپ نکرده که  بازهم  تهدید کرده  «مسکو باید  از ونزوئلا برود».

مایک پمپئو، وزیر خارجه امریکا  نیز در کالج جنگی  Carlisle واقع در پنسیلوانیا  همان حرف های مقام مافوقش را تکرار کرده که: روسیه باید ونزوئلا را ترک کند».

او، قبل از  تکرار حرف های ترامپ، درگفتگو با  یک رسانه رادیوئی، در عین حال دولت ونزوئلا را متهم ساخته بود به این که » چون یک بحران اقتصادی تاریخی بوجود آورده  » مادورو هم باید برود، هدف ماموریت ما هم همین است». .

در عین حال موسسه روسی  Rostec بی اعتنا به  خواست امریکا از مسکو تاکید کرده که «ونزوئلا از سال 2005، درعرصه همکاری های فنی نظامی بزرگترین همکار این موسسه روسی در امریکای لاتین است.

گرچه برغم تمام این بگو مگو ها ، در این باره که محل استقرار این آموزشگاه نظامی کجاست خبری به بیرون درز نکرده است. اما بنا به اطلاعیه موسسه Rostec آموزشگاه  نظامی مذکور در ونزوئلا این امکان را برای  خلبان های ونزوئلایی فراهم ساخته که پرواز با هلیکوپتر های  Mi-17V-5-,    Mi-35M-    و Mi-26T را تحت شرائط نزدیک به واقعی  بیاموزند.

بر اساس اطلاعیه  موسسه آموزشی پیشگفته، آموزشگاه مذکور این امکان را نیز در اختیار خلبان های آتی قرار می دهد  تا با شبیه سازی،  پرواز در  شرائط غیر استاندارد را نیز بیاموزند.

در اطلاعیه تصریح شده که  آموزش دادن به خلبان ها به این صورت هم مطمئن است ، هم  موثر و هم توام با کاهش هزینه.

خورخه آرزا وزیر خارجه ونزوئلا در برابر خبرنگاران اظهارداشت که او با الیوت آبرامز دیدار کرده تا با او در باره اوضاع و احوال جاری گفتگو کند اما آبرامز حاضر به حل مشکلات  از طریق  گفتگو نبوده است.

آریازا در سفر خود به ترکیه در گفتگو با » آنادولو» خبرگزاری رسمی ترکیه گفت:»  اگر ونزوئلا،   بولیوی، کوبا ، نیکاراگوئه یا دیگر کشورهای امریکای لاتین  بخواهند با روسیه،  ترکیه، چین یا هند مناسبات اقتصادی برپا سازند، میگوئیم واشنگتن به یک کشور دیگر، به یک قدرت بالقوه دیگر  اجازه  ورود به امریکای خودش را نمی دهد.

در کنار ترامپ، پمپئو و آبرامز، باید  بیش از همه، جان بولتون، مشاور امنیتی  را مورد توجه قرار داد که با هشدارهائی ویژه خطاب به مسکو جلوه گری می کند. با این حال تا کنون تهدید ها و خواست های سخنگویان معترض ایالات متحده خطاب به مسکو برای تغییر رژیم   در ونزوئلا بی ثمر بوده اند. رفتار شرم آور واشنگتن نه تنها حاکی از قدرت نیست بلکه برعکس نشان ناتوانی است.

براساس  اظهارات سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه، ماریا زاخارووا، آمریکا «عصبی» است؛ زیرا «برنامه ریزی اش برای  تغییر سریع قدرت در کاراکاس» شکست خورده است .

https://deutsch.rt.com/international/86867-trotz-us-drohungen-russland-eroeffnet-militaerisches-trainingszentrum-in-venezuela/

***

بیم از اختلاف و تفرقه در جنبش نوین الجزایر

یونگه ولت ترجمه رضا نافعی

آمار بازدید از سایت تا کنون 4،359،747

ترجمه 1115

بوتفلیفه رئیس جمهور الجزایر خود را از صحنه سیاسی این کشور حذف کرد اما تظاهرات در الجزیره ادامه دارد.  در حالی که توده مردم طی هفته کماکان در سراسر کشور دور از خشونت به تظاهرات  آرام خود ادامه می دهند، دانشجویان و وکلای دادگستری  و گروههای جامعه مدنی  مردم را تجهیز و ترغیب به ادامه تظاهرات می کنند  و به آنها می آموزند که  خواستار تغییر واقعی رژیم  واقعی بشوند.

اما در این جنبش اعتراضی  که ترکیبی است از مردمی  گوناگون با خواست هائی بسیار متنوع اندک اندک نشانه هائی از افتراق و چند دستگی مشهود می گردد، اختلافات درونی فزونی می یابند، شدیدتر می شوند و پافشاری بر سر آنها  سخت تر می گردد. در حالی که  درگیریهای جناح های مختلف فراکسیون دولتی فزونی می یابد و شدیدتر می شود بیم آن می رود که جنبش اعتراضی مردم در زورورزی های جبهه های گوناگون پایمال گردد، یا مصادره شود یا  گرفتار افتراق و چند دستگی گردد.

هنوز چپ ها، لیبرالها و جبهه پرقدرت محافظه کاران اهداف مشترکی دارند، همه این جناح ها خواستار آن هستند که نخبگان پیشین را به خانه هایشان بفرستند، نخبگانی  را که مسئول غارت اموال بیت المال در دهه های گذشته هستند. اما بیش  از همه، زنان که از چندین هفته پیش به طور فزاینده ای خواستار حقوق خود در الجزایر جدید هستند، مورد خصومت قرار می گیرند.

از اواخر ماه مارس، که زنان با پوسترهای خود خواستار برابری جنسی زن و مرد در تظاهرات شرکت  و برای آن تبلیغ می کنند دشمنی با آنها  نیز افزایش یافته است.

در هفته گذشته برخی از فعالان جنبش زنان در شبکه های اجتماعی با صراحت و بطور علنی مورد تهدید قرار گرفته اند.

چیزی نمانده است که آن اتحاد مصلحتی میان چپ ها و لیبرال ها از یک سو و محافظه کاران از سوی دیگر، به دلیل اختلاف بر سر  مسائل اصولی مانند حقوق زنان، در هم بشکند.

البته هنوز خیلی زود است که بتوانیم بگوئیم  تهدید های صورت گرفته علیه فعالان جنبش زنان ، مواردی استثنائی است  یا بیم ان می رود که  تبدیل به قاعده شود. در هر حال  این  رویدادها هشداری هستند که نباید دست کم گرفته شوند.

تهدیدهای خشونت آمیز در یک جنبش نه تنها قادر به ایجاد انشعاب در آن هستند و  می توانند پتانسیال تجهیزی جنبش اعتراضی را بشدت تضعیف کنند، بلکه می توانند کمکی باشند برای بقدرت رسیدن    فراکسیونی از نخبگان  که  هم اکنون هم در قدرت  است و با قبیله بوته فلیکا در رقابت .

در عین حال نشانه هائی از تدابیر نیروهای انتظامی برای کنترل تظاهرات اعتراضی نیز مشهود می گردد. هفته گذشته، و همچنین در روز شنبه پلیس در صدد برامد تا  مانع برگزاری چندین تظاهرات اعتراضی در مرکز شهر الجزایر گردد. چندین عضو اتحادیه های کارگری و فعال حقوق بشر و همچنین  صلاح دابوز که  وکیل دادگستری و مدافع حقوق بشر است نیز  دستگیر شدند.

هنوز روشن نیست که آیا این پیش آمد های اخیر نشانه هائی هستند از تغییر استراتژی پلیس و نیروهای امنیتی  یا مانورهای  موردی مامورانی است که در صحنه حضور داشته اند.

تا کنون اجتناب مستمر جنبش اعتراضی از توسل به خشونت تضمینی بود برای تداوم  اعمال فشار بر رژیم الجزائر.

با توجه به این نشانه ها که حکایت از شدت پاسخ مقامات به تظاهر کنندگان دارد جنبش باید هشیاری بخرج دهد و بر پرهیز از بکار بردن خشونت استوار بماند. در غیر این صورت بیم آن می رود که آزادی های تازه بدست آمده در فضای عمومی به خطر افتد.

https://www.jungewelt.de/artikel/352642.algerien-kritische-phase-auf-algeriens-straßen.html

***

واکنش وزیر خارجه روسیه به دخالت امریکا در ونزوئلا

امریکای لاتین حیاط خلوت امریکا نیست

راشا تودی ترجمه رضا نافعی

آمار دیدار از سایت تا کنون

357،518 ،4

 ترجمه 1114

تنش های ونزوئلا نه به پیدایش بحران تازه ای چون بحران کوبا منتهی خواهد شد و نه این کشور را به سوریه دوم تبدیل خواهد کرد.

سرگئی لاوروف وزیر خارجه روسیه در گفتگو با روزنامه » مسکوی کمسومولِز» بار دیگر سیاست واشنگتن را در برابر  ونزوئلا مورد انتقاد قرارداد. لاوروف، وزیر خارجه روسیه  گفت: ما شیوه ای را که امریکا تلاش می کند تا با آن زندگی مردم ونزوئلا را «تغییر بدهد» نمی پذیریم.

واشنگتن از خوان گایدو، رهبر مخالفان دولت ونزوئلا حمایت می کند که  خود را رئیس جمهور دوران گذار در ونزوئلا خوانده است. ایالات متحده امریکا نخست دست به تحریم اقتصادی علیه ونزوئلا زد و بعدا بر شدت این تحریم ها افزود و مانع از آن شد که ونزوئلا بتواند دست به خرید مواد غذائی و دارو  بزند. افزون بر این نمایندگان ایالات متحده  تهدید کردند که دست به باصطلاح » دخالت انساندوستانه » خواهند زد تا نیکلاس مادور، رئیس جمهور سوسیالیست  ونزوئلا را که مطلوب امریکا نیست از  کار بر کنارسازند.

لاوروف اشاره کرد که حتی آن کشورهای آمریکای لاتین، که مادورو را رد می کنند و خواستار برگزاری انتخابات جدید در ونزوئلا هستند نیز، وقتی واشنگتن امکان  به میدان آوردن  نیروی نظامی برای ساقط کردن مادورو را مطرح ساخت،  احساس کردند که سخت در تنگنا قرار گرفته اند.

وزیر خارجه روسیه گفت  «من به شما اطمینان می دهم که اکثریت قریب به اتفاق  کشورهای امریکای لاتین  بشدت مخالف  هر گونه تلاش برای دخالت نظامی در ونزوئلا هستند».

لاروف گفت برغم لفاظی های تند و تیز واشنگتن ، او تصور نمی کند که  بحران موشکی کوبا دوباره تکرار شود. وی بر سخنان خود چنین افزود :» این امکان که  ونزوئلا به «یک سوریه دوم» تبدیل شود نیز اصلا نمیتواند مطرح باشد.»

 بحران کوبا در سال 1962 امریکا و اتحاد جماهیر شوروی را به آستانه یک جنگ اتمی کشانید. در آن زمان پس از آن که امریکا موشک های خود را در ترکیه، در مرز اتحاد شوروی، مستقر ساخت  مسکو تصمیم گرفت متقابلا موشک های میان برد جدید خود را در کوبا مستقر سازد.

افزون بر این رئیس دیپلماسی روسیه  تاکید می کند که این واقعا» نهایت خود پسندی» است که امریکا فکر کند   نیمکره غربی حیات خلوت اوست و بر این تصور است که هیچ کشور دیگری حق ندارد به آن پا بگذارد.

وزیر امور روسیه به اظهارات مشاور امنیتی ایالات متحده «جان بولتون» پاسخ داد که  ورود صد سرباز روسی به ونزوئلا را این طور تفسیر کرده بود که » ایالات متحده امریکا تجاوز قدرت های نظامی متخاصم خارجی به نیمکره غربی،   بااهداف مشترک دموکراسی، امنیت و حاکمیت قانون را تحمل نخواهد کرد.»

لاوروف بار دیگر تصریح کرد که ارسال تجهیزات ساخت روسیه به ونزوئلا مبتنی بر قرارداد  همکاری های نظامی میان دو کشور است که در سال 2001 ، در زمان حکومت هوگوچاوز، رئیس جمهور ونزوئلا در آن زمان، منعقد شده است.

 وزیر امور خارجه روسیه در مورد ورود متخصصان نظامی روسیه به ونزوئلا گفت : چنین تجهیزاتی نیاز به نگهداری روزمره توسط متخصصان روسی دارد  و » اکنون وقت بازبینی و کنترل تجهیزات مذکور فرا رسیده بود.»

https://deutsch.rt.com/amerika/86817-lawrow-venezuela-wird-nicht-zu/

***

«کُرست» تنگ اروپائی را چینی ها از کمر مردم باز می کنند!

یونگه ولت- ترجمه رضا نافعی

آمار باز دید از سایت تا کنون

4.355،056

ترجمه

1113

سفر اروپائی «شی جین پینگ»، رئیس جمهور چین، معضل دولت المان را بر ملا می سازد. دولت آلمان برتری خود در اروپا را در خطر می بیند. نه دولت آلمان و نه کنسرن ها قادر نیستند برای همیشه مدل آلمانی صادرات را که پایه و اساس  آن  نازل نگه داشتن دستمزد ها ست حفظ کنند. رکود هم اکنون پشت در است و دق الباب می کند. از این ناخوشایند تر آنست که چین برای خرید به راه  افتاده  و  به کشورهای جنوب و شرق اروپا که زیر فشار برلین و بروکسل هستند بجای ریشه کن کردن خدمات اجتماعی و ادامه دادن به سیاست ریاضت اقتصادی بدیل های جذاب تری  راعرضه می کند.

برلین خواستار آنست که بروکسل از علائق آلمان حمایت کند. بعنوان مثال، گونتر اوتینگر، کمیسر بودجه  اتحادیه اروپا، که آلمانی است، » نگران است که ایتالیا و دیگر کشورهای اروپائی  ایجاد زیر بناهای مهم استراتژیک مانند شبکه های برق، بزرگراه ها یا بنادرگاهها را نه بدست اروپائی ها بلکه بدست چینی ها بسپارند». دولت های عضو اتحادیه اروپا منافع ملی و اروپائی را به حد کافی رعایت نمی کنند. بنظر اوتینگر اگر به آن «حق وتو» ئی که  کشورهای عضو دارند، وظیفه تایید و موافقت نیز افزوده شود، دیگر با همسایگان اروپائی مشکلی پیش نخواهد آمد، بجاست که کمیسیون اروپا  این  فکر را نیز مورد مداقه قرار دهد. اینجاست که برای مردم در  رم و پاریس «کرُست» چنان تنگ خواهد بود که را ه تنفس را خواهد بست.

تهدید های خشمآگین کمیسر صرفه جو در گوشهای کر موثر نیفتاد. دولت رم  با نخست وزیر چین قرارداد های متعددی منعقد ساخت، از جمله قراردادی برای سرمایه گذاری در بنادر تریست و گِنوآ. میزان سرمایه 20 میلیارد یورور خواهد بود. شاهزاده نشین موناکو خیلی صاف و ساده از سوی کنسرن چینی » هو آ وای» به مدرن ترین «فنآوری مخابراتی جی5 » مجهز خواهد شد. هواپیما سازی «ایر باس» در فرانسه سفارش بزرگی برای ساختن 184  فروند جت  » A320 » دریافت کرده است.

البته  هیچ یک از این تصمیمات و اقدامات مورد تایید واشنگتن نیست. هر نوع معامله با «هو آ وای» را واشنگتن تحریم کرده است. حداقل پس از سقوط دو هواپیمای بوئینگ 737، در اندونزی و اتیوپی، ایالات متحده مشاهده می کند که  امکانی برای فروش این هواپیما که  رقیب » ایر باس» فرانسوی است، ندارد.

طبق معمول وقتی در تعارضات اقتصادی لطمه ای به اقتصاد امریکا می خورد، «هایکو ماس»  وزیر خارجه آلمان، که هوادار تام و تمام ترانس اتلانتیک است، برای خود شیرینی بلافاصله به میدان آمد و گفت : برخی از کشورها  که با چین معامله می کنند بعدا دچار حیرت خواهند شد. بعد ها  وقتی چشم باز کنند می بینند که  استقلالشان از دست رفته است.

 بشنوید، آی مردم ایتالیا، مردم یونان و فرانسه ، هایکو ماس می داند که :» چین یک کشور لیبرال دموکرات نیست». با این حرف و با حساب دو دو تا چهارتا  برای شما تشریح می کند که  نظام جایگزین کدامست:  لطفا همانجا که هستید بمانید، همانطور که هستید، فقیر  بمانید و ستایشگر گردش آزاد سرمایه باشید!

فقط در این صورت است که دست یافتن به مقام و مرتبه قدرت بزرگ می تواند عملی گردد: » در جهانی با حضور غول هائی چون چین و روسیه و شریکی چون ایالات متحده، ما فقط در صورتی می توانیم موفق گردیم که بعنوان اتحادیه اروپا متحد بمانیم».  در این مورد  برلین و بروکسل  اتفاق نظر دارند.

https://www.jungewelt.de/artikel/351740.diktierte-einigkeit.html

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصاتِ خود را پر کنید یا برایِ ورود رویِ نقشک‌ها کلیک کنید:

نشان‌وارهٔ WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

درحال اتصال به %s

این وب‌گاه برای کاهشِ هرزنامه‌ها از Akismet استفاده می‌کند. در موردِ نحوهٔ پردازشِ داده‌هایِ دیدگاهتان بیشتر بدانید.

اطلاعات

این ورودی در 18 آوریل 2019 بدست در اشتراک - eshtrak فرستاده شد.
%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: