اشتراک eshtrak

خبری سیاسی فرهنگی! مسئولیت هر مقاله بعهده نویسنده آنست!

«چرا دولت عراق به سمت ما غش نمی‌کند؟»: مصطفی داننده /سایت عصر ایران، و اروپا حد و مرزهایی که برای ایران کشیده شده را می آزماید: نیسان رافتی و علی واعظ/بخش هایی از مقاله «فارن افیرز»

سیاست خارجی و روابط بین الملل بر مبنای واقعیت و موازنه قواست و در این روابط دوست و دشمن همیشگی وجود ندارد.
آمریکایی‌ها با کمک دوستان‌عربی‌اش در منطقه می‌خواهد هزینه دوستی کشورها با ایران را بالا ببرد و دولت‌ها را مجبور کند از بین ایالات متحده و ایران یکی را انتخاب کنند. بسیاری از کشورها با توجه به اقتصاد قدرتمند آمریکا، ترجیح می‌دهند به سمت آمریکا غش کنند تا ایران.


«چرا دولت عراق به سمت ما غش نمی‌کند؟» 

 مصطفی داننده /سایت عصر ایران


مصطفی داننده در سایت عصر ایران می نویسد: 
«در سیاست خارجی «از هر دستی بدهی از همان دست می‌گیری» نداریم. ما به خاطر منافع ملی‌خودمان به عراق کمک کردیم و حالا عراق به خاطر منافع ملی خودش دوست ندارد، تحریم‌های آمریکا علیه ایران را بشکند.

بیایید قبل از ورد به بحث، حرف‌های زنگنه وزیر نفت را باهم مرور کنیم: «ماهی ۲۰۰ میلیون دلار گاز به عراق صادرات می‌کنیم، پولش را نمی‌دهند، می‌گویند ایران تحریم است.11 هزار بشکه نفت از کرکوک سواپ می‌کردیم بعد از تحریم عراقی‌ها همان را هم قطع کردند.2 میلیارد دلار از عراق بابت گاز و برق طلب داریم همان را هم نمی دهند.هیچکس حاضر نیست خودش را فدای ما بکند. هر کشوری فقط به فکر خودش است»

زنگنه راست می‌گوید، هیچکس حاضر نیست خودش را فدای ما کند. این یک اصل مهم در سیاست خارجی است. نمی‌شود از کشورها انتظار داشت که منافع ملی خود را قربانی ما کنند.

بله، ما بعد از سقوط صدام، حمایت زیادی از عراق کردیم. نمونه‌اش دست یاری که به عراق برای مقابله با داعش دادیم. همین حمایت‌ها باعث شد برخی تصور کنند که عراق باید جواب کمک‌های ایران را بدهد.

عراقی‌ها با یک دو،دوتای ساده به این نتیجه رسیده‌اند که اقتصاد آنها بیش از اینکه به ایران نیاز داشته باشد به آمریکا نیاز دارد به خاطر همین سعی می‌کند زیاد با ایران همکاری اقتصادی نداشته باشد.

عراقی‌ها از سال 1990 تا 2003، کامل‌ترین و مخرب‌ترین تحریم‌ها را تجربه کرده‌اند و دوست ندارند دیگر آن دوران سیاه را تجربه کنند.

روابط قطر، عربستان و امارات را یک‌بار دیگر مرور کنید. این سه کشور، مثل سه برادر بودند. به قول معروف شاید گوشت هم را می‌خوردند اما استخوان هم را دور نمی‌انداختند. حالا اما سایه هم را با تیر می‌زنند و حتی به استخوان‌های هم رحم نمی‌کنند.

سیاست خارجی و روابط بین الملل بر مبنای واقعیت و موازنه قواست و در این روابط دوست و دشمن همیشگی وجود ندارد.

آمریکایی‌ها با کمک دوستان‌عربی‌اش در منطقه می‌خواهد هزینه دوستی کشورها با ایران را بالا ببرد و دولت‌ها را مجبور کند از بین ایالات متحده و ایران یکی را انتخاب کنند. بسیاری از کشورها با توجه به اقتصاد قدرتمند آمریکا، ترجیح می‌دهند به سمت آمریکا غش کنند تا ایران.

***

اینستکس به عنوان یک ساز و کار ویژه مالی به بانک ها و شرکت های اروپایی این امکان را می دهد که کسب و کار خود را علیرغم محدودیت هایی که تحریم های آمریکا ایجاد کرده از یک کانال جدید جلو ببرند. صادرات ایران به اروپا با استقاده از این ابزار با استفاده از اعتبارات جریان خواهد یافت و از این اعتبارات بعدا برای خرید از شرکت های اروپایی تامین کننده نیازهای ایران استفاده خواهد شد. سوئیس هم قبلا ساز و کاری شبیه این را مورد استفاده قرار داده است. این کار جای نقل و انتقالات بانکی را می گیرد و در واقع یک مکانیسم مبادله است که تحرکات ایران را از چشم سیستم بانکی بین المللی که تحت سلطه آمریکا است به میزانی مخفی نگه می دارد. بنابراین امکان تنبیهات از سوی واشنگتن را محدود می کند… پاسخ واشنگتن به اینستکس می تواند کارایی نهایی آن را معین کند. این ابزاری محدود و جمع و جور است اما دولت ترامپ ممکن است برای به بن بست کشاندن آن اقدام کند. مکانیسم اینستکس قرار است شفاف باشد تا شرکت ها و حکومت ها بتوانند دانش و تجربه خود را در آن یک کاسه کنند. اما همین شفافیت مثل یک شمشیر دو لبه عمل می کند. این حرف یکی از مقامات اتحادیه اروپا است که گفت اگر آمریکا تصمیم بگیرد چوب لای چرخ اینستکس بگذارد می داند دقیقا چه کسانی را تنبیه کند. ممکن است واشنگتن در صورتی که ظن ببرد اینستکس دارد کالاهای خارج از چارچوب تعیین شده را پوشش می دهد، یا کشورهای دیگری غیر از اتحادیه اروپا را هم تحت پوشش گرفته، علیه اش اقدام کنند. چنین وقایعی هم به وجه اقتصادی سیاست های آمریکا در قبال ایران لطمه می زند و هم در بعد وسیع تر، سلطه مالی آمریکا را تهدید می کند.

بخش هایی از مقاله «فارن افیرز»: اروپا حد و مرزهایی که برای ایران کشیده شده را می آزماید

نوشته نیسان رافتی و علی واعظ

در سایت مجله «فارن افیرز» چنین می خوانیم:

سی و یکم ژانویه 2019 فرانسه و آلمان و انگلستان اعلام کردند که دست به اقدامی جدی برای نجات برجام و جلوگیری از بر هم خوردن آن زده اند. اتحادیه اروپا پشت یک کانال ویژه حفاظتی برای تجارت با ایران را گرفته است تا امور تجاری از تحریم های آمریکا در میان بماند. این ساز و کار مالی، اینستکس نام گذاری شده است. اینستکس به اروپا این امکان را می دهد که هسته مرکزی معامله هسته ای با ایران را نجات دهد. ادامه این کار تنها به اقدامات طرفین اروپایی ـ ایرانی در چارچوب اینستکس بستگی ندارد بلکه پاسخ هایی وابسته است که اروپا می تواند به توقعات ایران بدهد؛ طوری که با درجه تحمل آمریکا هم خوانایی داشته باشد.

……

بدون شک، نجات توافق چند جانبه ای که با گذر از فرایندی دردناک به دست آمده و هنوز کارکرد دارد امری واجب است و همین مسئله اروپایی ها را وادار به اقدام کرده است. اروپایی ها نسبت به جمهوری اسلامی خوشخیال نیستند و آزمایشات موشک های بالیستیک، کارنامه حقوق بشری، توطئه های قتل و مداخلات منطقه ایش را می بینند و به طور جدی نگرانند. همان طور که روز 31 ژانویه 2019 جرمی هانت وزیر امور خارجه انگلستان به همتایان اروپایی اش گفت: تعهد به برجام «به هیچ وجه ما را از برخورد با فعالیت های خصمانه و بی ثبات کننده ایران منع نمی کند.»

……

اینستکس به عنوان یک ساز و کار ویژه مالی به بانک ها و شرکت های اروپایی این امکان را می دهد که کسب و کار خود را علیرغم محدودیت هایی که تحریم های آمریکا ایجاد کرده از یک کانال جدید جلو ببرند. صادرات ایران به اروپا با استقاده از این ابزار با استفاده از اعتبارات جریان خواهد یافت و از این اعتبارات بعدا برای خرید از شرکت های اروپایی تامین کننده نیازهای ایران استفاده خواهد شد. سوئیس هم قبلا ساز و کاری شبیه این را مورد استفاده قرار داده است. این کار جای نقل و انتقالات بانکی را می گیرد و در واقع یک مکانیسم مبادله است که تحرکات ایران را از چشم سیستم بانکی بین المللی که تحت سلطه آمریکا است به میزانی مخفی نگه می دارد. بنابراین امکان تنبیهات از سوی واشنگتن را محدود می کند.

……

به علاوه، اخیرا اروپا نیز تحریم هایی را علیه وزارت اطلاعات ایران اعمال کرده است که علتش توطئه قتل مخالفان حکومت ایران در خاک اروپا بوده است (انکار این موضوع از سوی تهران، قانع کننده نبوده است). این تنبیهات همراه با موضع گیری های سفت و سخت علیه فعالیت های موشکی بالیستیک این احساس را در ایران به وجود آورده که هر قدمی کجی که بردارد به شکل غیر متناسبی تلافی خواهد شد.

….

موفقیت اینستکس در گرو درگیر شدن بخش خصوصی است. مقامات آمریکا در این مورد شک دارند. برایان هوک، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران گفت که این نقشه، «مزرعه رویاهای وارونه است. یعنی اگر چنین مزرعه ای را بسازی، رویاهایت تحقق نخواهد یافت. ما نشانه ای از اینکه بنگاه های مهم بخواهند از این ساز و کار استفاده کنند مشاهده نکرده ایم.»
اما علاقمندی بخش خصوصی تنها عامل تعیین کننده موفقیت اینستکس نیست. اروپا توقعاتش را برای ایران روشن کرده است. سه کشوری که پشت اینستکس را گرفته اند از این فرصت برای اعلام این نکته به تهران استفاده کرده اند که باید به اصلاحات مربوط به مقابله با پولشویی و جلوگیری از فعالیت شبکه های تامین مالی تروریسم پایبند باشد.

……

سرانجام اینکه، پاسخ واشنگتن به اینستکس می تواند کارایی نهایی آن را معین کند. این ابزاری محدود و جمع و جور است اما دولت ترامپ ممکن است برای به بن بست کشاندن آن اقدام کند. مکانیسم اینستکس قرار است شفاف باشد تا شرکت ها و حکومت ها بتوانند دانش و تجربه خود را در آن یک کاسه کنند. اما همین شفافیت مثل یک شمشیر دو لبه عمل می کند. این حرف یکی از مقامات اتحادیه اروپا است که گفت اگر آمریکا تصمیم بگیرد چوب لای چرخ اینستکس بگذارد می داند دقیقا چه کسانی را تنبیه کند. ممکن است واشنگتن در صورتی که ظن ببرد اینستکس دارد کالاهای خارج از چارچوب تعیین شده را پوشش می دهد، یا کشورهای دیگری غیر از اتحادیه اروپا را هم تحت پوشش گرفته، علیه اش اقدام کنند. چنین وقایعی هم به وجه اقتصادی سیاست های آمریکا در قبال ایران لطمه می زند و هم در بعد وسیع تر، سلطه مالی آمریکا را تهدید می کند.

##

پیک ایران

info@peykeiran.com

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

درحال اتصال به %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

اطلاعات

این ویودی در 11 فوریه 2019 بدست در اشتراک - eshtrak فرستاده شده و با , برچسب خورده.
%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: