اشتراک eshtrak

خبری سیاسی فرهنگی! مسئولیت هر مقاله بعهده نویسنده آنست!

جدیدترین مقالات سایت نوید نو

جدیدترین مقالات سایت نوید نو

شماره  985                  11 بهمن  ماه1397

عرصه‌های عمدهٔ مبارزهٔ جنبش کارگری و سندیکایی در اوضاع کنونی 

 • بدون طرد از این نظام سیاسی فاسد و ضد مردمی نمی توان انتظار داشت که وضعیت کارگران و زحمتکشان میهن ما هیچ بهبودی پیدا کند.  با بالا بردن سطح همبستگی، سازمان‌دهی تشکیلاتی‌ منسجم، و در پیش گرفتن مبارزه‌ای متحد، می‌توان این رژیم ستمگر را به عقب نشینی مجبور کرد.
تحریم ها در سال 2018 ، برای ونزوئلا بیست میلیارد دلار هزینه داشت

مصاحبه سال نو رئیس جمهور مادورو – بخش دوم

برگردان : هاتف رحمانی

 

 • 98 درصد از تمام اخبار منتشر شده در باره ونزوئلا در رسانه های امریکا و اروپا اخبار منفی است . 98 درصد! آن ها نمی گویند – همان طور که پیش از این گفتم- 6 میلیون خانوار ونزوئلایی خانه ، تقریبا رایگان، هر سه هفته یکبار مواد غذایی اساسی خانواده را دریافت کرده اند . آن ها در باره این واقعیت که ما مواد غذایی برای مردم را تضمین می کنیم ساکتند. 
مادورو روی خط آتش: «دست های تجاوز از ونزوئلا کوتاه» 
نویسنده: اردشیر زارعی قنواتی

 • بحران سیاسی از همان سال 2015 وارد مرحله جدیدی شد و یک قدرت دوگانه شکل گرفت که از یک طرف دولت و اپوزیسیون را در تقابل عینی قرار داد و از طرف دیگر با تشدید بحران اقتصادی برای سقوط درآمدهای نفتی کشور، بلوکه شدن بعضی از دارایی ملی در خارج از ونزوئلا، تحریم های شدید خارجی، عدم کارآیی طرح های اقتصادی دولت برای برون رفت از بحران و بروز یک ابرتورم در شرایط نبود سرمایه لازم و سازو کارهای بازدارنده

گروه «در دفاع از سوسیالیسم»، هواداران فدائیان اکثریت در داخل کشور
حضور مجازی در صحن مبارزات اجتماعی و سیاسی چاره‌ی کار نیست 
گفتگوی اخبار روز با صاحب نظران در باره اوضاع ایران

 • چپ وقتی می‌تواند در تحولات اجتماعی کشور موثر باشد و کارایی فکری و سازمانی خود را در بطن جنبش جاری سازد که حضور سازمانی و عملی در تحولات جامعه داشته باشد. چپ باید خود متشکل شود، در ایجاد جبهه گسنردهای از نیروهای دمکراتیک همت گمارد و در سازماندهی مردم به ستوه آمده فعال باشد و آمادگی پرداخت هزینه‌های احتمالی این حضور را هم داشته باشد. …
صدای پاشنه‌های آهنین استعمارنوین

دنیز ایشچی

 • بحران‌های به وجود آمده در ونزوئلا بیشتر از اینکه ناشی از ناکارآمدی، منش‌های غیر دموکراتیک و سوء استفاده‌ های مقامات دولتی و حکومتی بوده باشد، ناشی از آن است که نه‌تنها رشته‌های اقتصادی داخلی وابسته به امپریالیسم این کشور توسط دولت‌هایی مانند دولت آمریکا به‌عنوان اهرم‌های بحران زاینده اقتصادی و اجتماعی مورد سوءاستفاده قرار می‌گیرند، بلکه تحریم‌های بین‌المللی آن‌ها موجب می‌گردد نه‌تنها حکومت‌های غیر وابسته نتوانند بخش عظیمی از پول‌های مربوط به فروش نفت یا مبادلات بین‌المللی دیگر را تصاحب کرده و به دست خویش بیاورند

 

شماره  984                  2 بهمن  ماه1397

دولت مادورو : چرا نامشروع ؟

پاسکوالینا تورسیو – برگردان : آرش وجدانی

 • 8 بهمن – آیا کسانی که ادعا می کنند نیکولاس مادورو یک دیکتاتور ، یک غاصب و دوران ریاست جمهوری 2019-2025 او فاقد مشروعیت است این پرسش را از خودشان پرسیده اند که چرا؟ یا فقط همانی را که شنیده اند تکرار می کنند؟

کودتای جاری در ونزوئلا : اگر همان سناریو در فرانسه رخ دهد چه ؟

رومین میگوس – برگردان : هاتف رحمانی

مادورو: برای تضمین صلح باید خود را آماده کنیم

 • اجازه دهید با چند پرسش از خوانندگان فرانسوی خود آغاز کنیم .تصور کنید که بالاترین زنجیره مقامات ،از جلیقه زردها دعوت به تصرف خیابان های پاریس و شهرهای بزرگ فرانسه نمایند. تصور کنید که روسیه تصمیم بگیرد رئیس جمهور امانوئل ماکرون را به رسمیت نشناسد و اعلام کند که ماری لوپن یا ژان لوک ملانشون رئیس مجلس جدید فرانسه رئیس جمهور است .تصور کنید که ایران مسلح کننده و کمک مالی دهنده به گروه پارلمانی است تا کشور را به آتش بکشند و آن را نابود کنند.آیا ان را چه خواهید نامید؟ مهم نیست چه نظری راجع به رئیس جمهور ماکرون دارید ، ایا مایل به پذیرش چنین دخالت خارجی در امور جمهوری فرانسه خود خواهیم بود؟ وضعیتی غریب ؟ و این دقیقا چیزی است که در ونزوئلا رخ می دهد.

شرایط حساس و بحرانی کشور و ضرورت همکاری و اتحاد همه نیروهای آزادیخواه

دکتر محمد امیدوار

 • بحث و گفتگو با : دکتر محمد امیدوار، سخنگوی کمیته مرکزی حزب توده ایران در تالار تلگرامی حمایت از زندانیان سیاسی و عقیدتی.
 •  این گفتگو در تاریخ 5 بهمن 1397 برابر با 25 ژانویه2019 … انجام گرفته است نویدنو جهت اطلاع خوانندگان نوار صوتی این گفتگو را تقدیم می کند.
 نکاتی پیرامون اتحاد عمل نیروها

 تاملی بر مقاله ی بهزاد کریمی پیرامون دموکراسی، جمهوری و چپ

نویدنو

 • چکیده ی نظر کریمی این است ، از آنجایی که خط فاصل اصلی سیاسی در ایران از میان«دموکراسی و ضد دموکراسی»می گذرد و «دموکراسی خواهی» اعم از « جمهوری خواهی» و مشتمل برآن است و  دموکراسی می تواند در سیستم سلطنت مشروطه نیز تامین شود و نظر به آن که اولویت روز ما کنار زدن جمهوری اسلامی است، بنابراین می توان با این جناح خاص از سلطنت طلبان بر ضد جمهوری اسلامی متحد شد.

دست‌ها از ونزوئلا کوتاه!

حزب تودهٔ ایران مداخلهٔ نواستعماریِ آمریکا در ونزوئلا را محکوم می‌کند.

 • ما همبستگی خود را با مردم و جمهوری بولیواری ونزوئلا اعلام می‌کنیم.حزب تودهٔ ایران بار دیگر بر همبستگی خود با دولت قانونی ونزوئلا، حزب کمونیست ونزوئلا و همهٔ نیروهای مدافع و پشتیبان حق حاکمیت و استقلال ونزوئلا تأکید می‌کند. فقط مردم ونزوئلا حق دارند که دربارهٔ نظم سیاسی و آیندهٔ کشور خود تصمیم بگیرند.

در باره اقتصاد ونزوئلا: گفتگویی با لوئیس انریک گاوازوت

برگردان : هاتف رحمانی

 • 4 بهمن – کمبود ارز معتبر برای درک وضعیت کنونی ونزوئلا کلیدی است . زمانی که کشور نمی تواند در بازار مبادله داخلی ارز خارجی عرضه کند، کل اقتصاد ضربه می خورد ، چون این اقتصادی است که دهه ها بر مبنای پول نفت شکل گرفته است. نه تنها در بخش دولتی ، بلکه در بخش خصوصی هم چنین است .

کودتا، دموکراسی و راه حل امپریالیستی برای بحران ونزوئلا 

شبگیر حسنی

 

 • 4 بهمن – نکته ی جالب در این حمایت ها آن است که همگی بر دفاع از «دموکراسی» تاکید دارند و نه بهبود وضعیت اقتصادی توده های مردم! طنز سیاه ماجرا اما این است که رهبر آمریکوفیل معترضان نه از درون زندان یا تبعید بلکه از کرسی صدارت مجلس ملی کشور به رهبری اعتراضات برای «دموکراسی» مشغول است! …

حزب کمونیست ترکیه :ونزوئلا اجازه نخواهد داد امپریالیسم پیروز شود

 • 4 بهمن – امریکا باردیگر نشان داد که ازبی رحمی پرهیز نخواهد کرد و هیچ قانونی را که به سود منافع آن نباشد به رسمیت نخواهد شناخت. آشکارا، اگر تهدیدی برای امنیت وجود دارد ، ان تهدید خود امریکا است .

معرفی کتاب

جانب عدالت را نگه دار

 • 4 بهمن – جانب عدالت را نگه دار، بررسی و نقد یک یا دو اثر از نویسندگان و شاعرانی چون رومن رولان،میخاییل شولوخوف، پرویز شهریاری، علی‌اشرف درویشیان، آلبر کامو،کازئو ایشی گورو، هنریک ایبسن، ماریو بارگاس یوسا، ه.ا. سایه، محمود دولت آبادی، عباس معروفی، مجتبی عبدالله نژاد، پرینوش صنیعی، احمد شاملو، محمدرضا شفیعی کدکنی، صادق هدایت و احسان طبری را در بر می‌گیرد.

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصاتِ خود را پر کنید یا برایِ ورود رویِ نقشک‌ها کلیک کنید:

نشان‌وارهٔ WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

درحال اتصال به %s

این وب‌گاه برای کاهشِ هرزنامه‌ها از Akismet استفاده می‌کند. در موردِ نحوهٔ پردازشِ داده‌هایِ دیدگاهتان بیشتر بدانید.

اطلاعات

این ویودی در 31 ژانویه 2019 بدست در اشتراک - eshtrak فرستاده شده و با , , برچسب خورده.
%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: