اشتراک eshtrak

خبری سیاسی فرهنگی! مسئولیت هر مقاله بعهده نویسنده آنست!

گسترش اعتراض و اعتصاب در ایران در مقابل گرانی و فقر و سرکوب دولتی!، و  مراسم گرامی‌داشت جان‌باختگان «پژاک» در استکهلم: پلاتفرم دموکراتیک جنبش‌ها و خلق‌های ایران

چرا با وجود درآمدهای نفتی کلان، حکومت اسلامی ایران در مقابله با بیکاری، پرداخت دستمزدهای معوقه، رکود و کاهش فقر، بازسازی محیط زیست و سایر مطالبات کارگران توجه نکرده است؟ در حالی که رانت‌خواری، رشوه‌خواری، دزدی میلیون‌ها و میلیاردها دلاری از ثروت‌های جامعه و فساد دولتی همه تار و پود حکومت اسلامی را از بالا تا پایین فراگرفته است… اعتصاب رانندگان کامیون نمونه شورانگیزی از اعتصاب‌های سراسری است که در حرکتی متحد و قدرتمند به‌پیش می‌رود و  در سطح وسیعی از همبستگی مبارزاتی را در جامعه شکل می‌دهد. از این اعتصاب و سایر اعتصاب‌های کارگری و اعتراض‌های مردمی فعالانه حمایت کنیم و برای گسترش اعتصاب‌ها و اعتراض‌ها به‌تمام بخش‌ها و شهرهای سراسر جامعه بکوشیم. هم‌چنین صدای آن‌ها را به‌گوش کنفدراسیون‌های بین‌المللی کارگری و رسانه‌های جهانی برسانیم.  تلاش کنیم تا همه رانندگان، کارگران، زنان، فعالین زیست محیطی، آزادی زبان‌های مادری، معلمان و فعالین اهوازی که اخیرا دستگیر شده‌اند و همه زندانیان سیاسی بدون قید و شرط و فوری آزاد گردند!

گسترش اعتراض و اعتصاب در ایران در مقابل گرانی و فقر و سرکوب دولتی!

 

امروز جمعه ششم مهر 1397 – بیست و هشتم سپتامبر 2018، اعتصاب سراسری کامیون‌داران در شهرهای ایران، هم‌چنان ادامه دارد.

اکنون بحران اقتصادی ایران، برای هیچ‌کس قابل انکار نیست. در کشوری که در طول چند ساعت دلار از 15 و 16 هزار تومان به 18 و 19 هزار تومان می‌رسد؛ به‌همان نسبت نیز ارزش پولی ریال سقوط می‌کند و قدرت خرید مردم نیز به‌شدت پایین می‌آید. در این چند ماه گذشته، قیمت بسیاری از کالاهای ضروری مردم گران‌تر شده است در حالی که دستمزدهای ناچیز در همان سطح باقی مانده است. به‌گفته مسئولین در روزهای اخیر سیب زمینی 44 درصد افزایش یافته و گوجه فرنگی کمیاب شده است. این وضعیت زنگ خطر سونامی گرانی، فقر و بیکاری وسیع را برای اکثریت مردم ایران، به‌ویژه مزدبگیران به‌صدا درآمده است.

اما طبقه کارگر و مردم آزاده، هرگز مرعوب این فضای رعب و وحشت حکومت اسلامی نشده و هم‌اکنون مجموعه‌ای از اعتراض‌ها و اعتصاب‌ها در سراسر ایران در جریان است.

اعتصاب کامیون‌داران در بیش از 30 استان کشور در روز جمعه ششم مهر ماه، از جمله در شهرهای سبزوار، یزد، دیواندره، نجف آباد، تهران، اصفهان، نیشابور، قزوین، کرمانشاه، اردبیل، اهواز، شوش، زنجان، زرین‌شهر، تبریز و سیرجان ادامه دارد. دور جدید اعتصاب کامیون‌داران از شنبه 31 شهریور، شروع شده ‌است.

منابع خبری از بازداشت حدود یکصد نفر خبر داده‌اند، سایت‌های خبری رسمی وابسته به‌حکومت ایران نیز این بازداشت‌ها را تایید کرده‌اند. خبرگزاری ایسنا، از بازداشت حدود 20 کامیون‌دار معترض در استان البرز خبر داد. از سوی دیگر، در استان قزوین حدود ۲۵ نفر دستگیر شدند. در همین رابطه، خبرآنلاین از بازداشت حدود 20 نفر در استان فارس خبر داده است.

رییس کل دادگستری اصفهان، ادعا کرد: 13 نفر که اقدام به‌تعرض، توقف و وارد آوردن آسیب به کامیون‌های حمل سوخت و بار در حال تردد در راه‌های مواصلاتی اصفهان می‌کردند، بازداشت شدند.

هم‌چنین دادستان استان البرز نیز اعلام کرد در کرج 8 تن دستگیر شده‌اند. هم‌زمان دادستانی اردبیل نیز خبر از دستگیری 8 تن داده است.

نیروی انتظامی حکومت اسلامی، بی‌شرمانه و وقیحانه بازداشت‌شدگان را «اراذل و اوباش» و «مخلان نظم» نامید که به‌کامیون‌ها حمله می‌کنند. رسانه‌های حکومتی نیز از «تحرکات مشکوک گروهکی برای جلوگیری از تردد کامیون‌ها در جاده‌ها» نوشته‌اندتا زمینه‌ها برای برخورد شدیدتر با اعتصاب رانندگان کامیون آماده ‌شود.

با گسترش مبارزات رانندگان کامیون موجی از همبستگی با این اعتراضات به راه افتاده است. از جمله شب پنجم مهرماه فاصله ساعت 9 تا 11 شب طوفان تویتری در حمایت از اعتصابات رانندگان کامیون به جریان افتاده است. هم‌چنین ناوگان مسافربری خوزستان در حمایت از اعتصاب سراسری رانندگان ناوگان دست به اعتصاب زدند و کلیه سرویس‌های خود به‌دیگر استان‌ها را لغو کردند. شرکت‌های مسافربری ایران‌پیما، همسفر، تی‌بی‌تی، رویال سفر و… مستقر در اهواز، آبادان، خرمشهر، ماهشهر، ایذه  و دیگر شهرهای استان خوزستان نیز روز چهارم مهرماه در حمایت از اعتصاب رانندگان کامیون غرفه‌های فروش بلیط را تعطیل و سرویس‌های خود را لغو کردند.

رانندگان کامیون و کامیون‌داران  خواست‌های خود را در 17 بند توضیح داده و محورهای اصلی اعتراضات‌شان را اعتراض به گرانی، بیکاری، نداشتن امنیت شغلی، دزدی و چپاول، حقوق‌های ناچیز و تعویق در پرداخت حقوق‌ها، و نداشتن حق ایجاد تشکل و وعده‌های پوچ و توخالی مقامات مسئول اعلام کرده‌اند. رانندگان اعتصابی هم‌چنین خواهان افزایش دستمزد رانندگان، افزایش کرایه کامیون، افزایش مستمری بازنشستگی رانندگان، ارتقاﺀ سطح امنیت در جاده‌ها، نوسازی تشکل‌های صنفی رانندگان و کامیون‌داران از طریق انتخابات آزاد، ایجاد تسهیلات رفاهی و بهداشتی برای رانندگان در پایانه‌های شهری و مرزی هستند. و این‌ها همه محور اعتراضات کل جامعه علیه حکومت اسلامی است. رانندگان کامیون خواستار پایان دادن به این همه ظلم و نابرابری در جامعه شده‌اند.

 

اما اعتراض و اعتصاب در ایران محدود به‌رانندگان و کامیون‌داران محدود نبوده و دامنه گسترده‌تری دارد از جمله حدود 80 نفر از کارکنان دفاتر سهام عدالت که تحت مدیریت سازمان خصوصی‌سازی در دفاتر استانی کشور فعالیت دارند، از روز یک‌شنبه یکم مهر ماه تاکنون در اعتراض به‌مشخص نبودن وضعیت شغلی و دریافت نکردن حقوق طی 42 ماه گذشته دست از کار کشیده‌ و به‌تهران سفر کرده‌اند. معترضان با وجود این‌که طی روزهای گذشته؛ شب‌ها را در خیابان سپری کرده‌اند، پایان اعتراض خود را به دریافت معوقات مزدی‌شان منوط کرده‌اند.

353 دفاتر شرکت‌های تعاونی سهام عدالت حدود 1500 نفر مشغول کارند که جدا از مطالبات مزدی دلیل دیگر اعتراض آن‌ها، مربوط به‌پرداخت نشدن حق بیمه به‌سازمان تامین اجتماعی است که مشکلات زیادی برای کارگران ایجاد کرده است.

 

اعتصاب و تجمع اعتراضی کارگران «تولی‌پرس» و«بسته‌بندی البرز» در این دو کارخانه در شهرک صنعتی البرز قزوین؛ به‌گزارش خبرگزاری ایلنا، تجمع‌کنندگان دو کارخانه «تولی‌پرس» و «بسته‌بندی البرز» که شمار آن‌ها حدود 400 تن برآورد می‌شد، در اعتراض به افزایش تعطیلی‌های مکرر این دو واحد، از روز شنبه اعتصاب و تجمع کردند.

کارفرما از روز 27 مرداد، با اعلام تعطیلی موقت کارخانه به‌مدت دو هفته، بیش از 400 کارگر این دو واحد تولیدی را به‌مرخصی اجباری فرستاده و تاکنون این تعطیلات به‌بهانه‌های مختلف ادامه یافته است.

 

باغداران، چاه‌داران و کشاورزان شرق اصفهان، حوضه آب‌ریز زاینده‌رود در اعتراض به‌اجرایی نشدن وعده‌های مسئولان مبنی بر جاری شدن آب رودخانه زاینده‌رود در فصل پاییز و رعایت نشدن حق‌آبه‌هایشان، دست به‌تجمع و اعتراض زدند. این نخستین بار نیست که کشاورزان اصفهان دست به‌اعتراض می‌زنند. دور اخیر اعتراضات کشاورزان اصفهانی از اواسط اسفند 96 آغاز شد. از آن زمان شماری از کشاورزان اصفهانی بارها در اعتراض به خشک‌سالی و عدم دریافت حق‌آبه‌شان راهپیمایی کردند.

350 هزار نفر در شرق استان اصفهان از طریق کشاورزی گذران می‌کنند. انتقال 400  میلیون متر مکعب آب از حق‌آبه استان اصفهان به یزد، زندگی آن‌ها را به‌خطر انداخته است.

 

شش تن که در تجمع معلمان در 20 اردیبهشت امسال بازداشت شده بودند، از سوی شعبه 1060 دادگاه کیفری هر یک به‌تحمل 9 ماه حبس تعزیری و پرداخت 50 هزار تومان جریمه نقدی بدل از 74 ضربه شلاق محکوم شدند. بر اساس، این گزارش که دوشنبه دوم مهر منتشر شد، محکوم‌شدگان، عالیه اقدام‌دوست، عضو اتحادیه بازنشستگان، رسول بداقی، بازرس سابق کانون صنفی معلمان تهران، اسماعیل گرامی، جواد ذوالنوری، حسین غلامی و محمد عابدی هستند.

اتهام این معلمان، اخلال در نظم عمومی از طریق شرکت در تجمعات غیرقانونی و تمرد نسبت به مامورین حین انجام وظیفه، عنوان شده است.

تجمع اردیبهشت ماه معلمان مقابل سازمان برنامه و بودجه که برای بیان مشکلات صنفی و خواست افزایش دستمزدها و جلوگیری از خصوصی‌سازی آموزش برگزار شده بود، با یورش نیروهای پلیس مواجه شد. بازداشت شدگان این تجمع پس از انتقال به زندان اوین، با قید کفالت آزاد شدند.

یکی دیگر از دستگیرشدگان این تجمع، محمد حبیبی، فعال صنفی فرهنگیان و عضو هیات مدیره کانون معلمان استان تهران است که به بیش از 10 سال زندان و 74 ضربه شلاق محکوم شد و طبق قانون، هفت سال و نیم آن قابل اجرا است. پرونده او هفته گذشته به دادگاه تجدیدنظر رفت. محکومیت فعالان صنفی به‌ویژه معلمان، واکنش‌های جهانی در پی داشته است.

 

پس از حمله مسلحانه به رژه نیروهای مسلح حکومت اسلامی در اهواز، 22 سپتامبر 31 شهریور 1397 – 22 سپتامبر 2018، این شهر و مناطق مختلف استان خوزستان، شاهد بازداشت و دستگیری‌های گسترده جوانان عرب از سوی نیروی انتظامی، وزارت اطلاعات، و نهادهای امنیتی وابسته به سپاه پاسداران و نیروهای بسیج بود.

در حالی که مقامات امنیتی ایران از بازداشت 22 نفر در این رابطه خبر دادند اما برخی فعالان و منابع محلی به‌سازمان حقوق بشر اهواز گزارش دادند شمار بازداشت‌شدگان که فعالان سیاسی و فرهنگی و حتی شهروندان عادی را شامل می‌شود از 300 نفر گذشته است. این موج گسترده دستگیری‌ها در حالی صورت می‌گیرد که هنوز ابهامات زیادی در رابطه با عاملان و پشت پرده این هجوم مسلحانه وجود دارد.

مردم خوزستان هم‌راستا با سایر نقاط ایران، از ابتدای سال جدید شمسی شاهد اعتراضات و نارضایتی‌های گسترده‌ای در رابطه با موج گرانی‌ها، کمبود آب آشامیدنی، بیکاری، وضعیت جوی و مشکل ریزگردها، آلودگی ناشی از پروژه‌های اقتصادی، بحران انتقال آب و… بوده است که موج بازداشتی‌های اخیر نمی‌تواند جدا از این شرایط بحرانی فهمیده شود.

حکومت اسلامی از طریق دستگیری‌های جمعی، تلاش دارد با بهره‌برداری از درگیری اخیر اهواز به میلیتاریزه کردن خوزستان بپردازد و این‌چنین فضا را برای سرکوب موج اعتراضات گسترده، اعدام زندانیان سیاسی و کنترل و تحریف نارضایتی‌های فزاینده مردم عرب‌زبان در برابر سیاست‌های تبعیض‌آمیز و نژادپرستانه آماده سازد.

مامورین سرکوبگر امنیتی و اطلاعاتی حکومت اسلامی، با بهانه مختلف به‌خانه‌های مردم می‌ریزند، فضای رعب و وحشت ایجاد می‌کنند، زمینه پرونده‌سازی و اعدام‌ها و کشتار زندانیان را فراهم می‌سازند. کاری را که نمی‌توانند با کارگران مجتمع فولاد اهواز و نیشکر هفت‌تپه و ده‌ها هزار مردمی که در خیابان‌ها به‌تظاهرات می‌پردازند، انجام دهند.

 

هم‌چنین در تهران نیز همه جا نیروی ویژه ضدشورش مستقر شده‌اند. بنابر گزارش‌ها از تهران، ماموران یگان ویژه نیروی انتظامی در نقاط مختلف شهر به‌ویژه در ایستگاه‌های مترو حضوری گسترده دارند. همه این بگیر و ببندها نشان می‌دهد که حکومت اسلامی از گسترش اعتراض‌های مردمی و اعتصاب‌های کارگری سخت وحشت دارد.

 

سئوال این که چرا با وجود درآمدهای نفتی کلان، حکومت اسلامی ایران در مقابله با بیکاری، پرداخت دستمزدهای معوقه، رکود و کاهش فقر، بازسازی محیط زیست و سایر مطالبات کارگران توجه نکرده است؟ در حالی که رانت‌خواری، رشوه‌خواری، دزدی میلیون‌ها و میلیاردها دلاری از ثروت‌های جامعه و فساد دولتی همه تار و پود حکومت اسلامی را از بالا تا پایین فراگرفته است.

بنا به‌گفته تشکل‌ها و فعالین کارگری، در سال های اخیر، هزاران کارگاه و کارخانه کوچک و بزرگ تعطیل و کارگران آن به ارتش چند میلیونی بیکاران پیوسته‌اند. کارخانجات به‌دلیل نبود مواد اولیه و نقدینگی میزان تولیدات خود را کاهش داده‌اند. دود کاهش تولید اولین بار در چشم کارگری می‌رود که در آن کارخانه مشغول به‌کار است. با کاهش تولید اولین تصمیمی که کارفرمایان می‌گیرند، تعدیل نیرو است. برای مثال، بیش از 35 کارخانه در حوزه زرندیه و ساوه است که کارگرانش بین 2 تا 10 ماه حقوق معوق دارند. در شرایط اقتصادی کنونی کارگری که حقوق می‌گیرد، نمی‌تواند زندگی را اداره کند. کارخانه پروفیل ساوه، مجموعه پروفیل و گروه صفا و کارخانه شیرگاه از جمله کارخانجاتی هستند که کارگرانش حقوق‌ معوق دارند. کارخانه مقره‌سازی در ساوه از ابتدای سال 70 نیروی خود را تعدیل کرده است. هم‌چنين محصولا غذایی سن‌ایچ در ساوه، به‌علت مشکلات مواد اولیه مجبور به‌کاهش اضافه کاری‌ها و شیفت‌ها شبانه خود شده است.

 

به‌گزارش خبرگزاری دولتی ایرنا، 07.01/1397 محمد علی نجفی استاندار البرز، گفته است که 3500 واحد تولیدی و صنعتی کوچک، بزرگ و متوسط در استان البرز وجود دارند که در سال‌های اخیر برخی از این صنایع به‌علل مختلفی مانند کمبود نقدینگی و مواد اولیه دچار مشکل یا رکود شده‌اند.

 

دبیر انجمن صنفی کارگری خراسان شمالی گفت: در شرایط فعلی عمده واحدهای صنعتی در 5 شهرک صنعتی استان غیرفعال یا نیمه فعال هستند. ضمن این که واحدهای زیادی نیز در خارج از شهرک‌ها فعالیت داشتند و اکنون غیرفعال شده‌اند. رجایی در ادامه افزود: … تعداد زیادی کارگر بیکار داریم به‌طوری که خراسان شمالی رتبه اول بیکاری را دارد. با تعطیل شدن تنها یک کارخانه الیاف 800 کارگر در استان بیکار شدند، بنابراین با تعطیلی 250 کارخانه تعداد بیکاران بسیار افزایش می‌یابد.

 

ریيس اتحاديه کفاشان دست‌دوز گفت: بيش از 80 درصد از توليد‌کنندگان‌(بنگاه‌های کوچک) کفش تعطيل هستند و با توجه به اوضاع اقتصادی کشور مواد اوليه در اختيار توليد‌کنندگان قرار نمی‌گيرد.

 

اعتصاب رانندگان کامیون نمونه شورانگیزی از اعتصاب‌های سراسری است که در حرکتی متحد و قدرتمند به‌پیش می‌رود و  در سطح وسیعی از همبستگی مبارزاتی را در جامعه شکل می‌دهد. از این اعتصاب و سایر اعتصاب‌های کارگری و اعتراض‌های مردمی فعالانه حمایت کنیم و برای گسترش اعتصاب‌ها و اعتراض‌ها به‌تمام بخش‌ها و شهرهای سراسر جامعه بکوشیم. هم‌چنین صدای آن‌ها را به‌گوش کنفدراسیون‌های بین‌المللی کارگری و رسانه‌های جهانی برسانیم.

تلاش کنیم تا همه رانندگان، کارگران، زنان، فعالین زیست محیطی، آزادی زبان‌های مادری، معلمان و فعالین اهوازی که اخیرا دستگیر شده‌اند و همه زندانیان سیاسی بدون قید و شرط و فوری آزاد گردند!

 

زنده‌باد اتحاد و همبستگی کارگران و مردمان محروم سراسر ایران!

زنده‌باد اعتصاب سراسری کارگران و همه محرومان و آزادی‌خواهان!

زنده‌باد شوراهای کارگری، مجالس مردمی و شوراهای محلات!

زنده‌باد مبارزه خلق‌های ایران!

زنده‌باد خودمدیریتی دموکراتیک

زنده‌باد سوسیالیسم!

 

پلاتفرم دموکراتیک جنبش‌ها و خلق‌‌های ایران

جمعه ششم مهر 1397 – بیست و هشتم سپتامبر 2018

***

مراسم گرامی‌داشت جان‌باختگان «پژاک» در استکهلم

 

روز یک‌شنبه سی‌ام سپتامبر 2018، مراسم بزرگ‌داشت جان‌باختگان حزب حیات آزادی‌(پژاک) در استکهلم برگزار می‌شود. در حملات اخیر سپاه جهل و جنایت و ترور اسلامی ایران به کردستان، چهار تن از گریلاهای پژاک به‌نام‌های جمال رحمانی، رئوف ابراهیمی از اعضای رهبری کودار و شریف امینی و جعفر محمدی جان باختند.

نیروهای تروریستی حکومت اسلامی ایران، اخیرا یک سلسله حملاتی را علیه جنبش انقلابی کردستان آغاز کرده‌اند: ترور اقبال مرادی در کردستان عراق، به‌آتش کشیدن جنگل‌های مریوان و کشتن چهار فعال محیط زیست، اعدام سه جوان سیاسی به‌نام زانیار و لقمان مرادی و رامین حسین پناهی، حمله موشکی به‌مقر حزب دموکرات کردستان و حزب دموکرات کردستان ایران در اقلیم کردستان عراق، بخشی از فعالیت‌های تروریستی اخیر حکومت اسلامی در کردستان بوده است.

اما مردم کردستان و حامیان آن از ارومیه و شهرهای کردستان تا کرمانشاهان با اعتصاب سراسری خود جواب دندان‌شکنی به‌حکومت اسلامی دادند و مرعوب این فضای رعب و وحشت و ترور حکومت اسلامی نشدند.

ما عمیقا هم‌دردی و همبستگی خود را با خانواده‌های این ‌جان‌باختگان، حزب پژاک، مردم کردستان و آزادی‌خواهان اعلام می‌کنیم. راه رهایی ما، تشدید مبارزه سیاسی و مسلحانه علیه حکومت اسلامی، با هدف سرنگونی کلیت آن و برپایی جامعه‌ای خودگردان، دموکراتیک و شورایی در ایران است.

 

یاد همه جان‌باختگان راه آزادی و سوسیالیسم گرامی‌باد!

 

زمان: روز یک‌شنبه 30 سپتامبر 2018، ساعت 13

مکان: Fridhemsgatan 44, Stockholm

 

پلاتفرم دموکراتیک جنبش‌ها و خلق‌های ایران

27 سپتامبر 2018

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصاتِ خود را پر کنید یا برایِ ورود رویِ نقشک‌ها کلیک کنید:

نشان‌وارهٔ WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

درحال اتصال به %s

این وب‌گاه برای کاهشِ هرزنامه‌ها از Akismet استفاده می‌کند. در موردِ نحوهٔ پردازشِ داده‌هایِ دیدگاهتان بیشتر بدانید.

اطلاعات

این ویودی در 29 سپتامبر 2018 بدست در اشتراک - eshtrak فرستاده شده و با , برچسب خورده.
%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: