اشتراک eshtrak

خبری سیاسی فرهنگی! مسئولیت هر مقاله بعهده نویسنده آنست!

مجله روزشمار کارگری هفته (جمعه ۲۹ تیر تا جمعه ۵ مرداد ۱۳۹۷ برابر جمعه ۲۸جولای ۲۰۱۸)- شماره ۱۸: امیرجواهری لنگرودی

مجله روزشمار کارگری هفته

جمعه ۲۹ تیر تا جمعه ۵ مرداد ۱۳۹۷ برابر جمعه ۲۸جولای ۲۰۱۸ 

شماره ۱۸

امیرجواهری لنگرودی

haftegi_kargari@yahoo.com

info@karegari.com

 جمعه به جمعه ، نو به نو !

یادداشت هفته پیرامون: دور دوم اعتصاب سراسری کامیونداران از اول مرداد۹۷

دور اول اعتصاب در خرداد ۱۳۹۷

در ایران دور اول اعتصاب سراسری کامیونداران در خرداد ماه ۹۷، بی همتا و بی مانند بود . بعبارتی اعتصاب کامیون‌داران اثرات بسیار گسترده و ارزنده‌ای و ثمربخشی در وادی مبارزه بر جامعه باقی گذاشت. خواسته ها و نیازهای آنان در دور اول اعتصاب روشن و بی واسطه یوده است . در اشل اعلام شده بشکل موردی شامل :

١- افزایش کرایه
٢-افزایش سوخت ماهانه افزایش سهمیه روزانه
٣-تصویب قانون جدید وکاهش درصدی نرخ کمیسیون دریافتی ازرانندگان از١٤درصدبه٧درصد…
٤-مستقر کردن دفتر نظارت برکمیسیون دریافتی از رانندگان درپایانه هامخصوصا تهران،یزد،بندرعباس،کرمان،بندرامام،
٥- پرداخت نقدی کرایه شرکت های باربری خلیج فارس وابادان ودیگر شرکت ها
٦- کاهش نرخ بیمه تامین اجتماعی وپرداخت تسهیلات به بازنشستگان ورانندگان
٧- کاهش نرخ عوارض جاده ای
٨- کاهش نرخ مالیات سالانه کامیون
٩- رسیدگی به وضعیت خراب جاده ها…

به ترجمانی کمبود سوخت در برخی شهرها و جابجا نشدن برخی فرآورده‌های کشاورزی و مواد اولیه‌ی کارخانه‌ها از مهم‌ترین موارد تاثیرگذاری این اعتصاب بود که خواست کامیون‌داران را بیش از پیش در برابر چشمان همگان از جمله حکومت قرار داد.

رانندگان ایرانی ازاول خرداد ۹۶ نیز با همین مطالبات، به مدت چندین روز با پارک کردن کامیون‌ها در کنار جاده و خودداری از حمل بار، اعتصاب کردند. رانندگان کامیون ها نشان دادند ؛  کرایه‌ها در برابر افزایش هزینه‌هایی چون قیمت بیمه‌، عوارض اتوبان‌، هزینه تعمیرات و لوازم یدکی و کمیسیون بالای شرکت‌های حمل و نقل را از مهم‌ترین دلایل اعتصاب شان بود و خواستار افزایش قیمت کرایه شدند ادامه .اعتصاب رانندگان کامیون ، منجر به موافقت دولت با افزایش بیست درصدی کرایه‌ها شد، رانندگان اعلام کردند: این میزان افزایش به آنان کمکی نمی‌کند اما با خسته شدن رانندگان و تهدید رئیس قوه قضائیه مبنی بر برخورد قضایی، اعتصاب پس از چندی به پایان رسید.افزایش کامیون‌ها به دلیل بیکاری و رکود اقتصادی، تلاش دولت برای مهار تورم از طریق پایین نگاه داشتن کرایه حمل و نقل و افزایش قیمت قطعات یدکی به دلیل نوسانات قیمت ارز، از دلایلی است خواسته و مطالبات کامیونداران فرو کش نکرد و منتظر فرصتی گشت که دیگر بار دهن باز نماید.

در دوراول؛ اعتراض و اعتصاب کامیون‌داران از این جهت بی همتا بود که توانست به رانندگان تاکسی و شبکه‌ی اتوبوس‌رانی بین شهری نیز سرایت کند و همبستگی آنان را بر انگیزد . صدای اعتراض کنندگان و خواست طبقاتی سراسری آنان را به رخ قدرت مندان  مستبد بکشاند. تجربه تاکنونی نشان داده که حاکمیت سرکوبگر اسلامی ایران، توانمندی اعتصاب سراسری و گسترده را می‌داند و به شدت از اعتصاب‌های سراسری می‌هراسد، به همین دلیل عقب‌نشینی کرد، اما به اعتصاب شکنی نیز دامن زد و گاهی تهدید و گاهی به تفرقه میان اعتصاب کنندگان پرداخت.
از این رو بی مانند بود که شعاع العمل ، اعتصاب کامیون‌داران به فرودستان جامعه نشان داد که حاکمیت، توان سرکوب و بازداشت‌های گسترده‌ی اعتصاب کنندگان را ندارد. هرچند رژیم اسلامی ایران در سرکوب عریان در همه‌ی عرصه‌ها به ویژه تظاهرات‌های خیابانی از هیچ جنایتی فروگذار نمی‌کند، اما ضعف و زبونی حاکمیت در برابر اعتصاب کامیون‌داران نشان داد که  حاکمیت اسلامی ایران در برابر اعتصاب‌های سراسری، بسیار بسیار ناتوان است.

هزینه‌ی اعتصاب در شاخه‌های حساس اقتصاد کشور نسبت به خیزش‌ها و اعتراض‌های خیابانی نیز کمتر است، اما همبستگی اجتماعی و طبقاتی بیشتر و مشارکت معترضان و سازمان‌یابی گسترده آنان انجام پذیرتر است.                                                                            ما شاهد این بودیم که فروشندگان نیروی کار و فرودستان جامعه، پس از خیزش سراسری دی ماه۱۳۹۶، یعنی ده روزی که ایران را لرزاند، شکل‌های مختلف رویارویی و اعتراض را آزمایش کرده و بخدمت گرفتند  و به نیکی می‌دانند که برای خودرهایی خویش نیاز به اعتراض سازمان‌یافته دارند، اعتصاب کامیون‌داران تجربه‌ای بسیار گرانبها بود و ضرورت سراسری شدن خیزش اجتماعی و سراسری شدن تشکل کارگران را پیش روی کنشگران اجتماعی و فروشندگان نیروی کار قرار داد. در دور اول اعتصاب سراسری ، یک محور خصلت نمای ضعف حرکت کامیونداران بود و آن اینکه » انجمن صنفی رانندگان « ، نمایندگان واقعی رانندگان نیستند بلکه کامیونداران نیز به تشکل مستقل خود نیازمندند . در آن دوره وسعت دامنه مشارکت رانندگان و کامیون داران در این حرکت و همزمانی اعتراضات، این حرکت صنفی را به بزرگ ترین اعتصاب سراسری کارگری سازمان دهی شده به کمک شبکه های اجتماعی در کشور ما تبدیل کرده است و افق های جدیدی برای حرکت در مسیر اعتراض و اعتصاب سراسری سایر بخش های نیروی کار گشوده است.

دور دوم اعتصاب در مرداد ۱۳۹۷

انعکاس خبر و تکذیب آن در سطح خبرگزاری های رسمی رژیم به معنای وقوع حادثه ایست که در برابر ما دهن باز کرده است . دور دوم اعتصاب کامیونداران ایران در شهرهای مختلف با فراخوانی که دراواخر  ماه تیر ۹۷ در سطح شبکه های مجازی انعکاس یافت، در اول مهرداد آغاز شد. باید گفت : دور تازه اعتصاب سراسری رانندگان کامیون و حمل و نقل جاده‌ای در پی آن آغاز شد که وعده‌های نمایندگان مجلس، رئیس سازمان تأمین اجتماعی، و نمایندگان دولت به رانندگان بعد از دور اول اعتصاب وسیع و گسترده آنان در خرداد ماه ۹۷نتیجه عملی و قطعی در بر نداشت.

کامیونداران و رانندگان کامیون از روز دوشنبه اول مرداد ماه ۹۷ در شهرهای مختلف دست به اعتصاب زده و از بارگیری امتناع کرده اند. این اعتصاب در تهران و شهرهای قزوین، پلدختر٬ اصفهان٬ تبریز٬شیراز٬ رشت و رستم آباد رودبار ، کرمانشاه٬ کنگاور٬ شهرکرد٬ فیروزکو٬ رفسنجان وبندرعباس شروع شده است. در شبکه کانال تلگرامی ، انعکاس خبر در سطح کانال های مختلفی بازخورد یافت . علی ربیعی وزیر امنیتی نظام، تلاش داشت که وقوع اعتصاب را با انتصابش به » مجاهدین » در برابر افکار عمومی خنثی و بی معنی نماید .

 

کامیونداران و رانندگان کامیون از روز دوشنبه اول مرداد ماه ۹۷ در شهرهای مختلف دست به اعتصاب زده و از بارگیری امتناع کرده اند. این اعتصاب در تهران و شهرهای قزوین، پلدختر٬ اصفهان٬ تبریز٬شیراز٬ رشت و رستم آباد رودبار ، کرمانشاه٬ کنگاور٬ شهرکرد٬ فیروزکو٬ رفسنجان وبندرعباس شروع شده است. در شبکه کانال تلگرامی ، انعکاس خبر در سطح کانال های مختلفی بازخورد یافت . علی ربیعی وزیر امنیتی نظام، تلاش داشت که وقوع اعتصاب را با انتصابش به » مجاهدین » در برابر افکار عمومی خنثی و بی معنی نماید .

به نوشته خبرگزاری مهر در تاریخ سی ام تیر ۹۷ از قول او آمده است :  « علی ربیعی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در پاسخ به سوالی در خصوص برنامه ریزی برای افزایش تاب آوری اجتماعی در کشور یادآور شد: امروز دشمنان و به خصوص منافقین مباحث اجتماعی کشور را هدف گرفته اند که این موضوع در بحث کامیونداران کاملا مشخص بود. ربیعی تاکید کرد: خواسته کامیونداران برحق بود اما در کمترین زمان ممکن شبکه های مختلفی توسط منافقین در جهت جلوه دادن این خواسته به اعتراض راه اندازی شد.»

وی در ادامه  یادآور شد: « برنامه های مختلفی را در بحث مستمری بگیران و افراد تحت پوشش تامین اجتماعی مدنظر قرار داده ایم که در بحث ۵ دهک بسیار تاثیرگذار خواهد بود. در پاسخ به سوال خبرنگاری در خصوص آخرین نرخ بیکاری کشور نیز گفت: فعلا حضور ذهن ندارم.» (۱)

در خبر ها آمده از ابتدای صبح روز دوشنبه جاده بین‌المللی بر پایه فیلم ها و تصاویر بازتاب یافته در سطح شبکه های مجازی از جانب شیراز به سمت اهواز٬ بوشهر و کازرون جاده ها بسیار خلوت گزارش شده و هیچ‌گونه تریلی و کامیونی تردد ندارند. جاده کنگاور به همدان نیز کاملا خالی است و هیچ کامیونی در رفت و آمد نیست. جاده تهران- ساوه نیز که در همه ساعات شبانه روز مملو از کامیون بود، پس از شروع اعتصاب خالی از کامیون می‌باشد. کامیونداران شهرکرد هم در پاسخ به فراخوان قبلی اعتصاب خود را آغاز کردند. اعتصابیون در پایانه شهر کرد تجمع کردند. همچنین از صبح دوشنبه کامیونداران بندرعباس که مهمترین بندر ایران برای صادرات و واردات کشور محسوب می‌شود در اعتراض به عدم حل مشکلات معیشتی خود و در همبستگی با دیگر کامیونداران در سراسر ایران و در پاسخ به فراخوان قبلی؛ دست به اعتصاب زدند. بر اساس گزارش مندرج در سایت شبکه های مجازی، شاهراه‌های اصلی ایران روز سه‌شنبه با کمترین میزان تردد کامیون‌ها مواجه هستند .

دراین میان بازخورد خبری این حرکت در دومین روز اعتصاب، در ساعات اولیه صبح در سطح خبرگزاری رسمی کارایران – ایلنا ، افکار عمومی را متوجه ادامه اعتصاب بزرگ کامیونداران نمود . این خبر ساعاتی بعد  از خروجی این خبرگزاری حذف شد.عین خبر این بود : « به گزارش خبرنگار ایلنا، اعتصاب کامیون داران کشور وارد دومین روز خود شد. آنها به نشانه اعتراض از حمل بار خودداری می روزند و در پایانه های شهرهای بزرگ کشور دست از کار کشیده اند. این در شرایطی است که همچنان در پایانه ها اعلام بار انجام می شود.کامیون داران پیش از این برای چند روز متوالی در اعتراض به ثابت ماندن نرخ کرایه بارها، بالا بودن حق کمیسیون شرکت های باربری که از آنها به عنوان دلال یاد می کنند، افزایش قیمت لاستیک و قطعات کامیون به خاطر بالا رفتن نرخ ارز، فرسودگی کامیون ها، نرخ بالای حق بیمه و نبود سالن های پیشرفته نوبت دهی دست از کار کشیده بودند.شاهراه های اصلی کشور هم اکنون با کمترین میزان تردد کامیون ها مواجه هستند. روز گذشته در پایانه های قزوین، تبریز و اصفهان کامیون دارن دست از کار کشیده بودند.از اعتراضات صنفی آنها به عنوان یک شیوه اعتراضِ مسالمت آمیز یاد می شود؛ چراکه کامیون های خود را کنار جاده ها می گذارند و از سایر همکاران خود هم می خواهند که به آنها بپیوندند.یکی از اصلی ترین مطالبات کامیون داران تعیین کرایه بار براساس «فرمول تن به کیلومتر» است. تاکنون جلساتی میان نمایندگان کامیون دارن، انجمن های صنفی و نمایندگان دولت برگزار شده است.»  (۲)

درست در چنین شرایطی که اعتصاب جنبه فوری و عاجل به خود گرفته و میرود که استان ها و شهرهای بسیاری را با خود همراه گرداند و کامیوندارن نیز خواسته و مطالبات خود را بازتاب می دهند. خبرگزاری دولتی مهر، از قول عبدالهاشم حسن نیا ،رئیس سازمان دهداری و حمل و نقل جاده ای  خبر می دهد : « طرح گسترده بیمه تکمیلی رایگان رانندگان حمل ونقل بار از اول مرداد اجرایی می‌شود»  نامبرده گفت: « به منظور رفاه حال رانندگان حوزه حمل‌ونقل جاده‌ای کالای کشور، از امروز (اول مرداد) طرح بیمه تکمیلی برای ۹۰۰ هزار نفر از رانندگان حمل‌ونقل کالا به همراه همسرانشان به صورت رایگان اجرایی می‌شود…» ، بعبارتی بر مبنای این گزارش : « بیمه تکمیلی رانندگان که همواره یکی از مطالبات رانندگان بوده است با فرایند محور قرار دادن کنترل هزینه بین صاحب کالا، شرکت حمل‌ونقل و راننده اجرایی خواهد شد و مقرر است بدون پرداخت هزینه در فاز نخست رانندگان و همسران آنها و در مرحله بعد تمامی اعضای خانواده رانندگان تحت پوشش این بیمه قرار گیرند.» (۳) بدین ترتیب پای یک نیروی وسیع انسانی به تعداد ۹۰۰ هزار نفر راننده حمل و نقل کالا در کنار همسران شان ، برای حل و فصل امور به میان کشیده می شود.

اما اعتصاب ادامه دارد وروزهای سه شنبه و چهارشنبه  دوم و سوم مرداد،  شاهراههای اصلی ایران با کمترین میزان تردد کامیون‌ها مواجه هستند. و در این میان جدا از خبرگزاری کار ایران – ایلنا ، گزارش شبکه‌های اجتماعی نیز حاکی از ادامه اعتصاب کامیونداران در اعتراض مسالمت‌آمیزشان درچند شهر ایران را پوشش می دهند. به گزارش این شبکه‌ها، در روز سه شنبه  شماری از رانندگان در مشهد، بندرعباس، سبزوار، زاهدان و پایانه‌های بار در یزد و پایانه بار امیرکبیر اصفهان و همچنین در فرخ‌شهر، در استان چهارمحال و بختیاری، مرند، قزوین و اصفهان و غیره …  دست از کار کشیدند. درادامه چنین وضعیتی خبر اعتصاب و مطالبات کامیونداران به دولت و مجلس هم کشیده می شود . خبر گزاری دولتی فارس ازقول : علی بختیار نماینده مردم گلپایگان و خوانسار در مجلس شورای اسلامی گزارش می نماید : « پس از اعتراضات کامیون‌داران در حوزه گلپایگان و خوانسار و نیز حوزه‌های مختلف کشور که به نمایندگان آنان اطلاع داده شده بود، موضوع به صورت دائم  مورد پیگیری قرار گرفت.وی افزود: پس از بررسی مشکلات کامیون‌داران موضوع در وزارت راه نیز پیگیری شد، امروز سه‌شنبه دوم مرداد ماه وزیر راه برای پاسخ‌گویی به وعده‌های داده شده در رفع مشکل کامیون‌داران در مجلس حاضر می‌شود.

نماینده مردم گلپایگان و خوانسار در مجلس شورای اسلامی گفت:« مطالبات کامیون‌داران در زمینه‌های مختلف از جمله بیمه تکمیلی و ثابت ماندن کرایه حمل بار بود که در این زمینه تصمیم گرفته شد۲۰ درصد کرایه حمل بار افزایش پیدا کند و با یک تغییر روش محاسبه  حمل بار به صورت کیلومتر انجام شود.وی افزود: از دیگر اعتراضات کامیون‌داران گران شدن عوارض و لوازم یدکی، افزایش قیمت بیمه و تعرفه آن، بود؛ کامیون‌داران اعتراض داشتند که عوارض برخی اتوبان‌ها افزایش پیدا کرده بود و هزینه بالای تعمیرات از مشکلات کامیون‌داران بود که بخشی از آن حل شده است.وی ادامه داد: اگر مشکلات کامیون‌داران حل نشود تصمیم دیگری مبنی بر استیضاح وزیر راه صورت می‌گیرد، احتمال استیضاح شدن وزیر راه از سوی مجلس در زمینه مشکلات برطرف نشده کامیون‌داران و موضوعات دیگر در حوزه‌های مختلف کشور وجود دارد.» (۴) همچنین به گزارش اقتصاد آنلاین آمده است : « به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از فارس، سمیه محمودی با اشاره به مطالبات کامیون‌داران، اظهار کرد: کمیسیون عمران مجلس با برگزاری نشست‌های تخصصی با حضور وزرای راه و شهرسازی، تعاون، کار و رفاه اجتماعی به این موضوع ورود داشته است و برای احقاق حقوقرانندگان کمیسیون عمران برنامه‌ای را تدوین و بررسی کرده تا در صحن مجلس ابلاغ شود.

وی با بیان این‌که پیشنهادات بسیاری برای مطالبات رانندگان داده شده است، افزود: پرداخت ۵۰ درصد حق بیمه، افزایش ضریب پرداختی بیمه بازنشستگان، بیمه تکمیلی رانندگان و افراد تحتپوشش آن‌ها و افزایش۲۰درصدی کرایه‌های حمل و نقل از مطالبات رانندگان بود که در حال حاضر در کشور عملیاتی شده است.

نماینده مردم شهرضا و دهاقان در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: بنا بر صحبت‌های رئیسسازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای کشور، از اول مرداد بیمه تکمیلی ۹۰۰هزار راننده به همراه همسران آن‌ها از طریق شرکت‌های حمل و نقل بار کشور فراهم شده است تا برای هزینه‌های درمانی از خدمات بیمه تکمیلی بهره‌مند شوند.» (۵)

با همه تمهیدات خبری صورت گرفته از جانب خبرگزاری های رسمی رژیم از جمله : ایلنا- ایرنا- فارس- و … که به کتمان اعتصاب و بخشا عدم اعتصاب اشاره داشتند ولی واقعیت موجود، نگاره های خبری آنان را خنثی و بی معنی نمود بطوری که  پیشتر خبرگزاری فارس روز سه‌ شنبه گزارشی داده بود که به دلیل کاهش تردد کامیون‌ها، اغلب محورهای مواصلاتی ایران باز است. این خبرگزاری چندی بعد تیتر گزارش خود را به ترافیک روان در محورهای مواصلاتی تغییر داد. همچنین پیشتر خبرگزاری ایرنا با انتشار ویدئویی، ‌اعتصاب کامیونداران در روز دوشنبه اول مرداد را تکذیب کرده بود. با این همه، این خبرگزاری روز سه‌شنبه نوشت که تعدادی از رانندگان وسایل حمل و نقل عمومی و بار در یزد به آنچه «پایین بودن کرایه، افزایش قیمت لاستیک، لوازم یدکی و روغن، بیمه، مطالبه مبالغ نامتعارف با عنوان حق کمیسیون و نبود نظارت بر فعالیت پایانه‌ها» عنوان می‌کردند، معترض بودند. این خبرگزاری همچنین از اعتراض تعدادی از رانندگان و حضور آنان در مقابل استانداری‌ها در ایران و توقف حمل بار در برخی استان‌ها از سوی آنان خبر داد و افزود که «با تدابیر دولت بیشتر مشکلات این صنف با مشورت نمایندگان آنها رفع شد».در برابر این مجموعه تحرکات به گزارش خبرگزاری دولتی مهر از قول : احمد رحمانیان، معاون پیشگیری از وقوع جرم دادگستری فارس آمده است : « سوءاستفاده کنندگان از موضوع اعتراض کامیون داران اگر بخواهند در جاده های فارس ناامنی و اخلالی را به وجود آورند، مورد برخورد قرار می گیرند». وی بیان کرد:« امروزه استکبار جهانی به سرکردگی آمریکای جنایتکار و صهیونیست با همراهی برخی از کشورهای عربی شدیدترین تحریمها را علیه مردم آزاده و مستقل جمهوری اسلامی ایران اعمال کرده است».وی افزود:« دشمنان داخلی و خارجی نظام جمهوری اسلامی ایران به دنبال این هستند که با تشدید تحریمهای اقتصادی نارضایتی عمومی را نسبت به نظام به وجود آورند اما با وجود اینکه ۴۰ سال از پیروزی انقلاب اسلامی می گذرد هنوز نسبت به این مردم و نظام آگاهی و شناخت کافی ندارد و در سیاستهای خود  نسبت به ایران دچار خطای راهبردی هستند….» وی با تاکید بر اینکه در این شرایط حساس مردم نیز باید با آگاهی مطالبات خود را دنبال کنند، افزود: « امروزه کسی منکر مشکلات شدید اقتصادی که برخی به تحریمها بازمی گردد نیست اما مردم ما باید هوشیار باشند و مطالبات صنفی خود را از طرق صحیح دنبال کنند….» معاون پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان فارس گفت: « برخی از مطالبات رانندگان از جمله بیمه  و افزایش کرایه طی چند مدت اخیر محقق شده و این افراد باید مابقی مطالبات خود را نیز  صحیح دنبال کرده و اجازه ندهند که افراد سودجو از این درخواستهای آنها سوءاستفاده کنند…. وی اظهار امیدواری کرد که رانندگان نباید اجازه بدهند افراد ضد انقلاب و جاهل از این وضعیت سوءاستفاده کنند.» (۶)

ما کامیون داران و رانندگان ناوگان سراسري ، یک صدا خواهان این موارد هستیم:

1- تعیین کرایه پایه برای کل کشور بر مبنای تن بر کیلومتر به تفکیک بارگیر
بجای افزایش درصدی سالانه نرخ حمل
تعیین نرخ پایه حمل هر ساله به صورت مهندسی و محاسباتی شده تن_بر_کیلومتر
2- قیمت اولیه کامیون با توجه به مالیات بر ارزش افزوده و عوارض گمرکی بسیار گرانتر از اتحادیه اروپا است
– – تخصیص ارز دولتی
– حذف عوارض گمرک
– کاهش قیمت کامیون
3-  قیمت قطعات یدکی و لاستیک بدلیل دلال بازی وارد کننده و ارز بازار ازاد و عوارض گمرکی گران است
– تخصیص ارز دولتی
– حذف عوارض گمرکی
– کاهش قیمت قطعات یدکی
4- حقوق و دستمزد راننده با توجه به محیط کاری راننده و حق ماموریت ، بدی آب و هوا ، مناطق مرزی و نا امن و…… بسیار ناچیز است و رانندگان زیر خط فقر زندگی می کنند ، افزایش حقوق و دستمزد راننده در افزایش کرایه کامیون لحاظ شود .
– افزایش حقوق راننده
– افزایش کرایه کامیون
5-  بالا بردن حقوق بازنشستگي رانندگان با توجه به تورم اقتصادي و قيمت اجناس در كشور
6- ارتقاﺀ سطح امنیت در جاده های کشور مخصوصا استان تهران و استان های مجاور
– ارتقا امنیت
7- نظارت انفورماتیکی و بانکی بر کارمزد دریافتی شرکت های حمل و کاهش کارمزد شرکت های حمل به ۶ درصد دهه هشتاد
– نظارت برشرکتهای حمل
– کاهش کمیسیون باربری
8-  نوسازی ناوگان باری کشور در شرایطی که توجیه اقتصادی داشته باشد و کرایه حمل جوابگوی حقوق راننده ، بیمه ها ، بازگشت سرمایه ، افت سرمایه و استهلاک سرمایه باشد.
9- نصب سپهتن در كليه استانها ملغي بايد گردد .
10-  تعيين سهميه سوخت ناوگان حمل و نقل و تحويل به رانندگان و كاميونداران بطور ثابت
11- كاهش نرخ عوارضي اتوبان ها سراسر كشور
12-  كنترل اعلام بار در سالن هاي اعلام بار و جلوگيري از دزدي در اين زمينه به منظور دريافت رشوه از رانندگان
13- نوسازی تشکل های صنفی رانندگان و کامیون داران به نحوي كه كليه اين افراد در يك انتخابات آزاد از طرف رانندگان و كاميونداران در هر استان انتخاب شوند .
کسانی که مایل به شرکت در انتخابات هیئت مدیره و بازرسان انجمن هستند ميبايست دارای تحصیلات دانشگاهی باشند و در صورت انتخاب حداکثر دودوره متوالی متصدی تشکل صنفی_کارگری یا کارفرمایی باشند .
14 – ايجاد ارگان مشخص براي رسيدگي به برخوردهاي غلط و خارج از قوانين مامورين راهنمائي و رانندگي در جادهها و اخراج مامورين و افسران رشوه گير در جاده و ممانعت از تعريف قوانين بصورت دلخواه توسط مامورين
15  – ايجاد تسهيلات رفاهي و بهداشتي براي رانندگان در پايانه هاي شهري و مرزي
16  – تعيين وضعيت بيمه رانندگان بر اساس مشخص كردن پرداختي بيمه
17 – كنترل عوارض گمركي مرزهاي كشور براي كاميونهاي ترانزيت توسط دولت بطور ثابت
با تشكر و احترامات فراوان
رانندگان و معترضين در اعتصاب كاميونداران سراسر كشور
1مرداد 97

منبع :

(1) – خبرگزاری دولتی مهر، سی ام تیر ۹۷

https://www.mehrnews.com/news/4352527

(2) – مخبرنیوز؛  وب سایت اطلاع رسانی

http://www.mokhbernews.ir/Home/ShowNewsInfo/7169672

(۳) – خبرگزاری دولتی مهر ، دوشنبه ۱مرداد ۱۳۹۷

https://www.mehrnews.com/news/4354800

(۴)  –  خبرگزاری دولتی فارس، سه شنبه دوم مرداد ۱۳۹۷  http://isfahan.farsnews.com/news/13970502000459

(۵) – اقتصاد آنلاین ، جمعه  ۵ مرداد ۱۳۹۷ http://www.eghtesadonline.com/%D8%A8%D8%AE%D8%B4-%D9%85%D8%

(۶) – خبرگزاری دولتی مهر ، دوشنبه ۳۱تیر   ۱۳۹۷ https://www.mehrnews.com/news/4354265

 

آنچه در پی می آید ، ادامه روند انتشار روزشمارکارگری  است که من آن را از سال ها پیش به شکل مستمر پی گرفته ام . اینک برای تسریع دردریافت خبرهای کارگری خاصه از روند فعل و انفعالات ، روزمره گی اخبار کارگری و مبارزات کارگران ، آنرا به شکل هفتگی انتشار خواهم داد.

توجه : برای ارسال اخبارتان با ایمیل زیر، شماره دستی  ام در کانال تلگرام و به آدرس فیس بوکم  می توایند مربوط گردید.

haftegi_kargari@yahoo.com/ info@karegari.com / تلفن تماس 0046:736778815

روزشمار کارگری هفته :

*- برای مهر ۹۷؛ دانشجویان بدهکار دانشگاه اراک خوابگاه نمی گیرند:

https://www.mehrnews.com/news/4351761

به گزارش خبرگزاری دولتی مهر در 29جمعه  تیر 97 آمده است : معاونت دانشجویی دانشگاه اراک اعلام کرد: به دانشجویانی که اجاره بهای خوابگاه را پرداخت نکرده اند، در نیمسال اول سال تحصیلی ۹۷-۹۸ خوابگاه ارائه نمی شود.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از دانشگاه اراک، در اطلاعیه این دانشگاه آمده است: «دانشجویان ساکن خوابگاه های دولتی که در نیم سال دوم تحصیلی ۹۶-۹۷ اجاره بهای خوابگاه را پرداخت نکرده اند، طبق دستور معاون دانشجویی در نیم سال اول ۹۷-۹۸ حق استفاده از خوابگاه را نخواهند داشت.»

*- قطع برق به تبریز هم رسید :

https://www.mashreghnews.ir/photo/875589

 

به گزارش روزنامه مشرق، در جمعه 29 تیر 97 آمده است : قطع برق شهری در تابستان سال جاری ساعت‌های مختلف شبانه‌روز، موجب بروز مشکلات بسیاری در زندگی مردم شده است. بازار تبریز در این روزها به حالت نیمه‌تعطیل درآمده است، به طوری‌که مغازه‌داران و صاحبان حجره‌ها یا زودتر از حالت عادی کار خود را تعطیل می‌کنند و یا دیرتر. برخی از کاسبان هم با استفاده از چراغ‌های گازی و چراغ قوه به داد و ستد می‌پردازند.

*- گرانی گوشت در ایران :

با برجسته شدن عکش بالا از قیمت فیله گوسفندی – گردن گوسفندی- شیشلیک –  گوشت چرخ کرده ، ماهیچه گوسفندی ، جگر گوسفندی ، این سئوال پیش می آید : واقعا یک کارگر یا کارمند با درآمد 2 میلیونی می تواند با این قیمت ها ، گوشت بخرد و بر سر سفره خود آورد؟

*- تجمع در ورودی وحدتیه در استان بوشهر ، در اعتراض به بی‌آبی:

برپایه خبر مندرج در کانال تلگرامی اردوی کار آمده است : مسیر شیراز – بوشهر بدلیل تجمع در ورودی شهر وحدتیه در اعتراض به حل نشدن موضوع آب، بسته است و عبور و مرور خودروها با کندی انجام می شود.

@ordoyekar

*- تجمع اعتراض به بی آبی با مذاکره مسئولان پایان یافت/محور شیراز – بوشهر باز شد:

به گزارش خبرگزاری ایرنا آمده است : معاون سیاسی فرمانداری دشتستان، خبر می دهد : در پی کمبود آب شهروندان وحدتیه برای مدت ۴۵ دقیقه مانع از آمد و شد وسایط نقلیه در جاده اصلی بوشهر – شیراز شدند.  با همکاری مردم در پی مذاکره انجام شده مسوولان جاده بوشهر – شیراز بازگشایی و آمد و شد در این مسیر به حالت عادی درآمده است.
اهالی وحدتیه می گویند درگذشته نیز توزیع آب در وحدتیه مثل مابقی شهرهای استان بوشهر نوبت بندی بود اما از ابتدای امسال تاکنون وضعیت توزیع آب دراین شهر به گونه ای است که برخی محلات هر ۱۰ روز یکبار نیز آب نمی گیرند.

*- کودکان کار در جای جای جهان در محاق فراموشی :

از 25 هزار کارگر کارخانه سیالکوت در شرق پاکستان با تولید سالانه 40 میلیون توپ، تعداد 5 هزار نفر کودکند که در ازاي چند سِنت براي شرکت هاي ریبوک، دان لوپ، لوتو، میتره و آدیداس توپ تولید مي کنند.

*- تجمع مجدد مهمانداران و ماموران فنی شرکت رجا:

به تاریخ روز جمعه  ۲۹ تیر ماه ، از ساعت ۹ صبح مقابل دفتر مدیریت ، برای چندمین بار ، تجمع جمعی از کارگران ،مهمانداران و ماموران فنی پشتیبانی شرکت رجا در اعتراض به عدم دریافت حقوق های معقه صورت پذیرفت .

.

*- بازنشستگان از پای نخواهیم کشید :

بازنشستگان کشور تا محقق شدن مطالباتمان از پای نخواهیم نشست! زمان ۳۱ تیر ساعت ۱۰ مقابل مجلس

*- اعلام موجودیت کمپین جدید:

برپایه خبر مندرج در کانال تلگرامی اردوی کار آمده است : کمپینی با نام امضای واقعی شهروندان ۴استان کردستان، کرمانشاه، ایلام و آذربایجان غربی از رئیس جمهور در جهت بهسازی و اصلاح جاده های مناطق کردنشین کشور اعلام موجودیت نمود
@ordoyekar
 *- عملکرد بابک مرکزی از بابت ثامن الجج :
بانک مرکزی معوقات ثامن را ازجیب ماپرداخت کرد؛ در حالی که غارتگران یاگریخته اند یابا پررویی اصل ماجرا را تکذیب میکنندوهنوز نام فرزندان«علما»،«قضات با‌سابقه» و«شخصیت‌های سیاسی»پنهان مانده
@ordoyekar

*- در گرامیداشت جانباختگان حادثه دلخراش سنندج :

صعود مشترک گروههای کوهنوردی شهر سنندج به قله «زرد زنان» در گرامیداشت جانباختگان حادثه تصادف اتوبوس سننـدج صورت گرفت.

*- آبشار مارگون فارس تعطیل شد :

ستاد احیاء امر به معروف سپیدان، آبشار مارگون شهرستان سپیدان فارس را به خاطر انتشار کلیپ رقص و شادی گردشگران تا اطلاع ثانوی تعطیل کرد!

*- دفاع از معلمان زندانی :

برپایه خبر مندرج در شبکه ها ی تلگرامی آمده است : شنبه 30 تیر ساعت 22،  طوفان توییتری در دفاع از معلمان زندانی به راه خواهد افتاد!

در گفتگو با مهر مطرح شد؛مصائب شور شدن آب برای حیوانات/سوختگی گاومیش ها دیر اطلاع رسانی شد

https://www.mehrnews.com/news/4351948

به گزارش خبرگزاری دولتی مهر / اهواز، در تاریخ سی ام تیر 97 آمده است : مصطفی کنارکوهی، مدیرکل دامپزشکی خوزستان گفت: موضوع سه رأس گاومیش که در هورالعظیم که به هر دلیلی دچار سوختگی شده بودند، دیر به دامپزشکی اطلاع رسانی شد….کنارکوهی در پاسخ  به مشکلات ایجاد شده ناشی از کم آبی برای دام ها بیان کرد: کم آبی تأثیرات بسیاری دارد و خوزستان همواره در حالت عادی هم تحت تأثیر شرایط بحرانی بوده و امسال که این وضعیت کم آبی پیش آمده مشکلات دوچندان می شود. وی با اشاره به اینکه این تغییرات آبی پوست گاومیش ها و تولید آنها را نیز تحت تأثیر قرار می دهد، ادامه داد: وقتی ای. سی آب افزایش داشته باشد چون گاومیش های خوزستان آبی هستند، با هرگونه تغییر آب خصوصا شوری یا کمبود آب دچار مشکل می شوند….

 

*- تجمع کارگران صندوق بیمه کشاورزی درمقابل مجمع تشخیص مصلحت نظام:

به گزارش خبرگزاری دولتی ایلنا روز شنبه سی تیرماه ،جمعی از کارگزاران صندوق بیمه کشاورزی از سراسر کشور به تهران آمدند و مقابل مجمع تشخیص مصلحت نظام تجمع تجمع‌کنندگان می‌گویند: ایراداتی که مجمع تشخیص مصلحت نظام به طرح جذبِ مصوب مجلس گرفته، بدون رایزنی و مشورت با ما بوده و درخواست داریم فرصتی به ما بدهند تا از طرح دفاع کنیم.کارگزاران خواستار تصویب هرچه سریع‌تر طرح جذب هستند و می‌گویند: امیدواریم بحث ایرادات مطرح به زودی به نتیجه برسد و بعد سال‌ها بلاتکلیفی، بتوانیم نفسی از سر آسودگی بکشیم.حاضران در تجمع می‌گویند: تا زمان احقاق حق و برآورده شدن مطالبه اصلی‌مان که همان جذب در بدنه دولت است، از همه کانال‌ها پیگیری‌ها را ادامه خواهیم داد.

*- در همبستگی با اعتصاب اعلام شده کامیونداران :

فراخوان همبستگی بازاریان با کامیون‌داران و اعتصاب از روز نخست مردادماه

*- مرگ یک کولبر در مرز چالدران:

به گزارش خبرنگار ایلنا، پنج‌شنبه شب یک کولبر جوان در مرز چالدران جان خود را از دست داد.دسته‌ای از کولبران در حوالی روستای وکیل از توابع چالدران در آذربایجان غربی در حال تردد بودند که این حادثه رخ داد.هویت کولبر متوفی حکیم حیدرانلو و اهل روستاهای همان اطراف اعلام شده‌است.

مدیرکل پزشکی قانونی مازندران اعلام کرد: مرگ ۱۹ نفر براثر حوادث کار در مازندران

https://www.mehrnews.com/news/4352375

ساری -به نوشته خبرگزاری دولتی مهر/ ساری در سی ام تیر 97 آمده است :  علی عباسی ،مدیر کل پزشکی قانونی مازندران گفت: سه ماهه سالجاری تعداد ۱۹ نفر بر اثر حوادث کار در استان – شهرستان آمل  با پنج مورد و ساری باسه مورد بیشترین و شهرستان جویبار با یک مورد فوتی،‌ کمترین موارد مرگ ناشی از حوادث کار را داشتند – جان خود را از دست دادند که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۳۲ درصد کاهش داشت. وی تصریح کرد: بر اساس این گزارش عمده دلایل مرگ افراد در حوادث کار سه ماهه سالجاری مربوط به سقوط از بلندی با ۸ نفر و پس از آن برق گرفنگی با شش مورد، سایر موارد با چهار و جسم سخت با  یک مورد در رتبه بعدی قرار دادند.وی ادامه داد: بر اساس تفکیک ماه اردیبهشت با ۹ ، خرداد و فروردین  هر کدام با ۵ مورد بیشترین آمار فوتی ناشی از حوادث کار به ثبت رسید.لازم به ذکر است مطابق تعاریف سازمان پزشکی قانونی ، مصدومیت ناشی از حادثه کار به آثار ناشی از صدمات فیزیکی ، شیمیایی ، مکانیکی و روانی به دنبال کار گفته می شود و لزوما نیازی به وجود رابطه کارگر و کارفرما برای مصدوم نیست.

 

*- سیاست تحریم آمریکا و قطع خرید نفت شرکت ترکیه از ایران :

شرکت نفتی «توپراش» ترکیه واردات نفتی خود از ایران را کاهش داده است، این مقدار از روزانه حدود ۱۸۷ هزار بشکه به ۱۳۰ هزار بشکه نفت رسیده است.

*- نماینده مردم مهاباد در مجلس:بیکاری ۸ میلیون کولبر در استان‌های غربی کشور/ قفل بی‌تدبیری دولت بر تبادلات تجاری کولبران:

 

به گزارش خبرگزاری دولتی  ایلنا، در سی ام تیر آمده است : جلال محمودزاده (نماینده حوزه انتخابیه مهاباد و عضو هیئت رییسه کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی) در گفتگو با خبرگزاری خانه ملت، درباره وضعیت کولبران در مناطق غرب کشور، گفت: درآمد و معیشت مرزنشینان در مناطق غرب کشور به صفر رسیده و اقتصاد معیشتی کولبران بسیار در تنگنا قرار گرفته است. وی تصریح کرد: در گذشته زمانی که معابر کولبری باز بود، این اقشار زحمتکش درآمد ناچیزی در مجموع ۳۰۰ الی ۴۰۰ هزار تومان ماهیانه را داشتند اما هم‌اکنون در آمد کولبران به صفر رسیده است. … وی اظهار داشت: با بسته‌شدن مرزهای کولبری، ما از صادرات مازاد محصولات کشاورزی محروم شدیم. بنابراین بدیهی است که با این شرایط وضعیت اقتصادی مردم شکننده باشد. متاسفانه دولت هم، راهکار مناسبی برای رفع مشکلات کولبران ارائه نداده است. او یادآورشد: قفل بر تبادلات تجاری کولبران، موجب شده بیش از ۷ الی ۸ میلیون نفر بدون در نظر گرفتن جایگزین‌های شغلی بیکار شوند. بنابراین مشخص است که مردم مرزنشین با این اوصاف در فشارهای اقتصادی قرار گرفته‌اند و این امر سزاوار نیست.

در هفته منتهی به ۲۲ تیرماه؛گزارش بازار خرده‌فروشی موادغذایی/قیمت ۹ گروه کالایی افزایش یافت

https://www.mehrnews.com/news/4352350

به نوشته خبرگزاری دولتی مهر، در سی ام تیر 97 آمده است : بانک مرکزی خلاصه نتایج گزارش متوسط قیمت خُرده فروشی برخی از مواد خوراکی در هفته منتهی به ۲۲ تیرماه را اعلام کرد که طی آن قیمت ۹ گروه افزایش و ۲ گروه دیگر کاهش نشان می‌دهد.

به گزارش خبرگزاری مهر، بانک مرکزی خلاصه نتایج گزارش متوسط قیمت خُرده فروشی برخی از مواد خوراکی در هفته منتهی به ۲۲ تیرماه را اعلام کرد که طی آن قیمت ۹ گروه نسبت به هفته قبل از آن افزایش و ۲ گروه دیگر کاهش نشان می‌دهد. در هفته منتهی به ۲۲ تیر ماه نرخ لبنیات ۰.۱ درصد، تخم مرغ ۲.۸ درصد، برنج ۳.۲ درصد، میوه‌های تازه ۱.۴ درصد، سبزی‌های تازه ۰.۶ درصد، گوشت قرمز ۰.۳ درصد، گوشت مرغ ۱۶.۸ درصد، قند و شکر ۰.۲ درصد و روغن نباتی ۰.۵ درصد نسبت به هفته قبل از آن افزایش و نرخ حبوب و چای ۰.۱ درصد کاهش یافت.

*- مردم برازجان ورودی شهر را با آتش زدن لاستیک ها بستند :

مردم محلات جنوبی برازجان در اعتراض به مشکلات بی آبی و بحران آب جاده خروجی برازجان به سمت اهرم را مسدود کردند

*- عضو شورای شهر ساری: ۷ درصد جمعیت شهری ساری حاشیه نشین هستند:

https://www.mehrnews.com/news/4353011

به گزارش خبرگزاری دولتی مهر / ساری در تاریخ سی ام تیر 97 آمده است :کوروش یوسفی، عضو شورای شهر ساری با بیان اینکه هفت درصد جمعیت شهری ساری حاشیه نشین هستند گفت: دستگاه های فرهنگی به داد حاشیه نشینان برسند. وی گفت: مشتری مداری اساس و ماهیت کار شورا است و باید تکریم ارباب رجوع مدنظر قرار گیرد.

وی تعداد ملاقات عمومی اعضای شورای شهر در خرداد و تیرماه را ۴۸۷ مورد برشمرد و گفت: از این تعداد ۳۴۶ نفر مرد و بقیه بانوان بوده است….یوسفی، حاشیه نشینی را دغدغه مهم دانست و گفت: هفت درصد جمعیت شهری شامل ۲۴ هزار نفر را حاشیه نشین تشکیل می دهند و حاشیه نشینی ناهنجاری های اجتماعی و فرهنگی را دامن می زند….

*- باردیگر تجمع اعتراضی کشاورزان اصفهان :

بار دیگر در تاریخ شنبه ۳۰ تیر، شاهد آغاز دور جدید تجمعات اعتراضی کشاورزان خواهان حقآبه دائمی در برابر اداره آب اصفهان بودیم.

*- معاون وزیر راه و شهرسازی: ۷۰ شرکت حمل و نقل کشور با شکایت رانندگان تعطیل شدند:

https://www.mehrnews.com/news/4353189

به گزارش خبرگزاری دولتی مهر / یزد در تاریخ سی ام تیر 97 آمده است : عبدالهاشم حسن‌نیا، معاون وزیر راه و شهرسازی با اشاره به ثبت افزون بر ۱۴ هزار شکایت از سوی رانندگان، از تعطیلی دائم و موقت ۷۰ شرکت حمل ‌و نقل در همین راستا خبر داد.عبدالهاشم حسن‌نیا امروز در مراسم تودیع و معارفه مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای استان یزد با اشاره به فعالیت ۶۰۰ هزار راننده در بخش حمل و نقل بار و مسافر کشور که ۳۴۰ هزار نفر از آنان رانندگان کامیون هستند، در مورد پیگیری درخواست‌های‌ کامیون‌داران اظهار داشت: موضوع بیمه تکمیلی رانندگان و خانواده‌های آنها در دستور کار قرار دارد که امیدواریم با استقرار آن بتوانیم رضایت سلامتی این قشر زحمت‌کش جامعه را فراهم کنیم.

وی همچنین از تلاش برای اجرای مکانیزه فرایند کنترل هزینه‌های حمل و نقل بار در سراسر کشور برای جلوگیری از اجحاف حق و حقوق فعالان در این حوزه خبر داد…وی رسیدگی به وضعیت لاستیک کامیون‌ها، پیگیری کرایه‌های تانکرهای سوخت‌رسانی و بیمه تامین اجتماعی رانندگان را از دیگر موضوعات مورد بررسی و رسیدگی سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای اعلام کرد….

*- برنامه خاموشی ۳۰ تیر شهر تهران:

http://barghnews.com/fa/news/33221

به‌گزارش برق نیوز، در تاریخ شنبه ۳۰ تیر، آمده است : برابر اعلام شرکت توزیع نیروی برق تهران بزرگ، مشترکان تهرانی با توجه به استمرار هوای گرم و افزایش بی‌سابقه مصرف انرژی برق و نیز محدودیت منابع تولید انرژی، صنعت برق ضمن عذرخواهی ناگزیر به پیش‌بینی اعمال محدودیت بار در شبکه‌های توزیع برق شهر تهران است.
بر همین اساس به اطلاع می‌رساند این شرکت به منظور سهولت دسترسی مشترکان به جدول زمانبندی محدودیت احتمالی بار تا پایان اجرای این طرح، نسبت به گروه‌بندی مناطق در پنج دسته بر اساس ساعت زمانی مشخص اقدام کرده است….

*- همسران دو معلم زندانی در ملاقات مجلس :

*- تجمع چندین باره کارگران کیان تایر:

بار دیگر شاهد تجمع بازنشستگان کارخانه کیان تایر در تاریخ شنبه ۳۰ تیر ، در اعتراض به عدم پرداخت سنوات پس از گذشت شش سال از پایان خدمت، در مقابل وزارت صنعت، معدن و تجارت بودیم

*- نماینده مردم بوشهر در شورای عالی استان‌ها خبر داد؛

تجمع اعتراضی مردم برازجان به افزایش مشکل بی‌آبی:

به گزارش خبرگزاری دولتی ایلنا در تاریخ یکشنبه ۳۱ تیر  آمده است : سید علی اکبر فاطمی نماینده مردم بوشهر در شورای عالی استان‌ها گفت: صبح امروز عده‌ای از مردم شهرستان برازجا‌ن به دلیل اعتراض به کمبود آب شرب در منطقه دست به تجمعاتی در مرکز شهر زدند که منجر به دخالت پلیس شد.وی افزود : این کار باعث شد تا ساعتی اختلال در رفت وآمد شهروندان پیش آید که خدا رو شکر پس از مداخله فرماندار و مسئولان شرکت آبفای این شهرستان و پلیس موضوع خاتمه یافت و آرامش دوباره به شهر بازگشت…وی با اشاره به استعفای کیقباد یاکیده ، رئیس اداره آب و فاضلاب شهرستان بوشهر به دلیل ناتوانی در  حل مشکل بی‌آبی در هفته گذشته  افزود: مردم استان بوشهر حق شان نیست که با داشتن نیروگاه اتمی بوشهر، گمرک، شیلات،نفت و گاز  و… در محرومیت بسر برده و این  همه رنج بی‌آبی و بی‌برقی را تحمل کنند. استانی که در اوج ثروت بسیاری از مردمش در فقر زندگی می‌کنند.

در جلسه شورا مطرح شد؛انتقاد از عدم پرداخت مطالبات کارگران بازنشسته شهرداری تهران

https://www.mehrnews.com/news/4353391/

به گزارش خبرگزاری دولتی مهر در تاریخ سی و یکم تیر 97 آمده است : افشین حبیب‌زاده، رئیس فراکسیون کارگری شورای اسلامی شهر تهران، گفت: برخی از کارگران بازنشسته شهرداری چندین ماه است که نتوانسته‌اند مطالبات خود را دریافت کنند، شهرداری تهران پیگیری مطالبات آنان را اولویت دهد. وی اظهارداشت: در روز چهارشنبه هفته گذشته شاهد تجمع و اعتراض جمعی از رانندگان بازنشسته شرکت واحد اتوبوسرانی نسبت به عدم پرداخت ۳ درصد پس انداز حقوقشان و عدم پرداخت مطالبات در صندوق ذخیره کارکنان شهرداری تهران بودیم. وی ادامه داد: در حال حاضر کارگران بسیاری وجود دارند که چندین ماه است بازنشسته شده‌اند ولیکن نتوانسته‌اند مطالبات خود را دریافت کنند. لازم است به وضعیت کارگران شهرداری توجه شود.

 

*- ۹ گروه کالایی گران شد:

http://www.sharghdaily.ir/fa/Main/Detail/191860

به نوشته روزنامه شرق در تاریخ یکشنبه سی و یکم تیر 97 آمده است : بانک مرکزی نتایج گزارش درباره قیمت برخی مواد خوراکی در هفته منتهی به ۲۲ تیر را اعلام کرد که براساس آن قیمت ۹ گروه نسبت به هفته قبل از آن افزایش و دو گروه دیگر کاهش نشان می‌دهد. به گزارش تسنیم، در هفته منتهی به 22 تیر نرخ لبنیات 0.1 درصد، تخم مرغ 2.8 درصد، برنج 3.2 درصد، میوه‌های تازه 1.4 درصد، سبزی‌های تازه 0.6 درصد، گوشت قرمز 0.3 درصد، گوشت مرغ 16.8 درصد، قند و شکر 0.2 درصد و روغن نباتی 0.5 درصد نسبت به هفته قبل از آن افزایش و نرخ حبوب و چای 0.1 درصد کاهش یافت. در هفته مورد گزارش در گروه لبنیات قیمت کره پاستوریزه معادل 0.9 درصد افزایش ولی بهای ماست غیرپاستوریزه 0.2 درصد نسبت به هفته قبل کاهش یافت. قیمت سایر اقلام این گروه بدون تغییر بود. بهای تخم‌ مرغ معادل 2.8 درصد افزایش داشت و شانه‌ای 120 هزار تا 180 هزار ریال فروش می‌رفت. در این هفته در گروه برنج، قیمت برنج وارداتی غیرتایلندی معادل 0.2 درصد کاهش ولی بهای برنج داخله درجه یک و درجه دو به ترتیب 3.6 درصد و یک درصد افزایش یافت. در گروه حبوب قیمت نخود و لوبياقرمز هریک معادل 0.1 درصد و لپه نخود 2.1 درصد کاهش، ولی بهای سایر اقلام این گروه بین 0.1 درصد تا 0.8 درصد افزایش داشت. در هفته مورد بررسی، در میادین زیر نظر شهرداری، پرتقال درجه‌یک و گلابی عرضه نمی‌شد. سـایر اقلام میوه و سبزی تازه که تعدادی از آنها از نظر کیفی در مقایسه با سایر میوه‌فروشی‌ها متفاوت بودند، به نرخ مصوب سازمان میادین میوه و تره‌بار عرضه می‌شد.

*- تصاویر آغازین تجمع یکشنبه 31 تیر بازنشستگان در برابر مجلس:

پیشکسوتان پیشرو کشوری و بازنشستگان امروز یکشنبه 31 تیر در مقابل مجلس

*- باز هم حماسه ای دیگر گزارش تجمع صنفی پیشکسوتان بازنشسته يكشنبه ۳۱ تير ۱۳۹۷

پیشکسوتان  پیشرو کشوری

 

پیشکسوتان بازنشسته در حرکتی دیگر باز حماسه ساز شدند.

دوستان حق طلب و فرهیخته از اقصی نقاط کشور خود را به تهران رساندند.

گرمای تابستان ، آفتاب سوزان هم نتوانست و نخواهد توانست خللی بر اراده آهنین دوستان وارد سازد .

این روحیه بالای حق طلبی مثال زدنی است.

از شمال شرق تا جنوب غرب ، از شمال غرب تا جنوب شرق با هر وسیله ممکن خود را به تهران رسانده و اکثرا از ساعت ۸:۳۰ در محل موعود حاضر بودند .

پیشکسوتان در ساعت ۱۰  به سوی مجلس به حرکت در آمدند.

کم کم به تعداد شرکت کنندگان اضافه شد، مقابل مجلس مملو بود از پیشکسوتان بازنشسته ای که فقط خواستار طبیعی ترین حق خود یعنی اجرای قانون بودند. تعداد تجمع کنندگان را حدود ۲۰۰۰ نفر تخمین زده اند.

پیشکسوتان با سر دادن شعار خواسته های خود را به گوش مجلسیان رساندند.

پیشکسوتان بازنشسته به نشانه اعتراض به همسان‌سازی پلکانی فیشها و حکمهای حقوقی خود را مقابل مجلس پاره کردند .

از خبر گزاری ایلنا در تجمع حضور داشته و ضمن تهیه خبر با تنی چند از پیشکسوتان بازنشسته مصاحبه کردند .

دوستان خستگی ناپذیر حوالی ظهر به سوی سازمان برنامه و بودجه حرکت کرده و در مقابل سازمان خواسته های به حق خود  را در قالب شعار مطرح کرده و قطعنامه تجمع پیشکسوتان بازنشسته را قرائت نمودند .

برخورد نیروهای امنیتی خوب بود ولی گوشی یکی از دوستان را گرفتند و با اصرار همکاران آن را برگرداندند

تجمع ساعت ۱۳ پایان یافت.

درود بر همت والای دوستانی که نه دوری راه ، نه برف و سرما و نه آفتاب سوزان هیچ‌ یک نمی توانند مانعی در مسیر حق طلبی ایشان باشند .

به امید فردایی روشن در سایه همت ، اتحاد و همدلی

 

*-  تجمع بازنشستگان فرهنگی در مشهد:

روز 31 تیر همزمان با تجمع بازنشستگان در تهران ، تجمع بازنشستگان فرهنگی و مردم در مقابل استانداری مشهد در اعتراض به عدم دریافت مطالبات با شعارهای ؛
ما کجا؟ داد کجا؟ مجلس بیداد کجا؟ / ظلم و ستم کافیه، سفره ما خالیه ، شکل گرفته است .

*- قطعنامه تجمع ۳۱ تیر ماه ۹۷

به نام خداوند جان و خرد

عدالت واژه زیبایی است و این واژه زیبا از ارکان حکومت اسلامی است .

یکی از اهداف مردم در انقلاب اسلامی نیز رسیدن به عدالت اجتماعی و اقتصادی بود .

عدالت از چنان جایگاهی برخوردار است که امام علی ع در این باره می فرماید کسی که معاش ندارد معاد هم ندارد بر اساس این دیدگاه اگر قرار است دین در جامعه نهادینه شود اول باید عدالت در آن جامعه حاکم شود و صد افسوس آنچه به محاق فراموشی رفته همان عدالت است .

ما بازنشستگان سالیان مدیدی است  از بی عدالتی به تنگ آمده و برای رسیدن به عدالت و حقوق از دست رفته خود همه  راه ها را رفته‌ایم و اینک  در تجمعی دیگر گرد هم آمدیم تا صدای عدالت خواهی و حق طلبی خود را به گوش مجلسیان که به عنوان نماینده ما انتخاب شده اند برسانیم .

شاید گوش شنوایی بعد از سالها بشنود فریاد حق طلبی ما را

ما بازنشستگان در زمان اشتغال به کمترین حقوق  بسنده کرده و در شرایط جنگ و محاصره اقتصادی و تحریم صبر و سکوت پیشه کردیم  ، با همه سختی ها ساخته و خم به ابرو نیاوردیم به امید روزی که گشایشی ایجاد شود اما نشد .

حال بازنشسته شدیم و توان مقابله با سختی ها را نداریم .

بعد از ۳۰ سال تلاش باز هم باید زیر خط فقر زندگی کنیم آیا این است عدالت در حکومت اسلامی؟

در حالی که ما با نجابت با حداقل دریافتی زندگی می کنیم هستند کسانی که نمی دانند حقوق های نجومی را چگونه خرج کنند و تعداد دزدی ها و اختلاسها از شمارش خارج شده است .

هر روز خبر اختلاسی جدید توسط یقه سفیدهای نظام سر فصل اخبار جامعه قرار میگیرد.

اگر قرار بر توزیع عادلانه بود شاید پولی برای اختلاس باقی نمی ماند .

متاسفانه مجلس و دولت حتی نظر رهبری را هم مورد توجه قرار ندادند در حالیکه رهبر نظام صریحا فرموده اند :

«بازنشستگان، نیروی فعال کشور در اندکی پیش هستند که تلاش کرده ‏اند، زحمت کشیده ‏اند، بسیاری از آنها شب و روز و عمر و جوانی خودرا صرف کار کرده‏اند و باید کشور به این تلاش و به این زحمتکشی مستمردوران عمر پاسخ گوید.»

بیش از ۱۰ سال از تصویب قانون مدیریت خدمات کشوری می گذرد ، این قانون اشکالاتی داشت که بواسطه همان اشکالات شاهد حقوقهای نجومی تعداد کثیری از مدیران بودیم ، باید اصلاح میشد، و شد، اما دقیقا خلاف انتظار، بسیار ظالمانه اصلاح شد این اصلاح تبعیضی مضاعف را با خود به همراه دارد و ما دیگر تبعیض را نخواهیم پذیرفت .

۳۰ سال سکوت و خویشتن داری کافیست .

از شما دولتمردان اجرای عدالت را می خواهیم .

بعد از ۳۰ سال درخواست اجرای عدالت کمترین و طبیعی ترین خواسته ما است و انتظار داریم حال که دولت و مجلس دم از دغدغه بازنشستگان می زنند و ادعا دارند در تلاش برای بهبود معیشت بازنشستگان هستند یک بار برای همیشه به خواسته های قانونی بازنشستگان توجه کرده و مشکل را از ریشه حل کنند .

تعدادی از خواسته های ما  به قرار زیر است .

۱_ما خواستار اجرای ماده ۶۴ قانون مدیریت خدمات کشوری مصوبه سال ۸۶ هستیم

۲_ما خواستار اجرای ماده ۱۰۹ با توجه به ماده ۱۲۵ قانون مدیریت خدمات کشوری مصوبه سال ۸۶ هستیم

۳_ ما خواستار اجرای ماده ۸۵ قانون مدیریت خدمات کشوری مصوبه سال ۸۶ و تامین بخشی از هزینه بیمه تکمیلی  توسط دولت میاشیم .

۴_ ما خواستار احیای سازمان بازنشستگی با نظارت نمایندگانی از بازنشستگان هستیم

۵_ ما خواستار اعمال رتبه بندی برای بازنشستگان هستیم.

نیک میدانید با همسان‌سازی پلکانی هرگز به عدالت نخواهیم رسید پس بیایید قانون را اجرا کنید .

*- تجمع بازنشستگان روز یکشنبه 31 تیر و نقش زنان :

تجمع اعتراضی بازنشستگان امروز۳۱تیردراعتراض به وضعیت نامناسب معیشتی درمقابل مجلس بهارستان تهران ، حضور زنان چشمگیز بوده است.

*- هر 2‌ هزار ایرانی یک دندان‌پزشک دارد:

http://www.sharghdaily.ir/fa/Main/Detail/191944

 

به نوشته روزنامه شرق در تاریخ یکشنبه سی و یکم تیر 97 آمده است : رئیس اداره دندان‌پزشکی امور درمان وزارت بهداشت گفت: تعداد دندان‌پزشک در کشور از استانداردهای جهانی بالاتر است. بر اساس استانداردها، برای هر سه ‌هزار تا پنج ‌هزار نفر یک دندان‌پزشک لازم است، درحالی‌که در ایران یک دندان‌پزشک برای هر دو‌ هزار نفر داریم. قاسم صادقی افزود: تاکنون برای 32‌ هزار و 407 دندان‌پزشک در نظام پزشکی پروانه صادر شده است و هرساله دو‌هزار نفر به این تعداد افزوده می‌شود و به‌این‌ترتیب تا سال 1400 حدود 40‌ هزار دندان‌پزشک در کشور خواهیم داشت. رئیس اداره دندان‌پزشکی امور درمان وزارت بهداشت، گفت: پیش از این، حوزه دندان‌پزشکی از عدم سیاست‌گذاری و برنامه‌ریزی مناسب رنج می‌برد، اما آنچه که امروزه اهمیت یافته، داشتن دید یکپارچه به بهداشت و سلامت دهان و درمان در این حوزه است. وی خاطرنشان کرد: آنچه در چند ماه گذشته اتفاق افتاده، ایجاد سیاست‌گذاری واحد است. تجمیع تشکیلات سبب برایند تلاش‌ها و فعالیت‌ها و دسترسی عادلانه و یکسان به خدمات این حوزه می‌شود. بنابراین اگر تشکیلات دندان‌پزشکی، اعم از تعرفه، نظارت و خدمات بهداشتی در یک‌جا متمرکز شود، هزینه‌ها در یک راستا قرار می‌گیرد و می‌توان بدون اضافه‌شدن بودجه 10 تا 20 برابر، شاهد خروجی مؤثر باشیم.

نماینده مردم دورود و ازنا در مجلس مطرح کرد:بیکاری در لرستان از حد بحران گذشته است/ تسهیلات اشتغال پرداخت نشد

https://www.mehrnews.com/news/4354161

به گزارش خبرگزاری دولتی مهر / خرم آباد در تاریخ سی و یکم تیر 97 آمده است :  مجید کیان پور، نماینده مردم دورود و ازنا گفت: تسهیلات اشتغال روستایی به شکل مطلوب پرداخت‌نشده است.مجید کیان پور گفت : متاسفانه مصوبات سطح ملی کارگروه ها و بانک ها در کشور اجرا نمی شوند و در دستگاه های اجرایی برای اجرای آنها مقاومت وجود دارد، اظهار داشت: باید از بخش خصوصی حمایت شود و مجوزهای زائد برای فعالیت بخش خصوصی در کشور حذف شوند. کیان پور خطاب به مسئولان با بیان اینکه معضلات بخش خصوصی را حل کنید، تصریح کرد: بیکاری در لرستان از حد بحران گذشته است.وی با اشاره به اینکه برخی واحدهای تولیدی لرستان توسط بانک ها تملک شده اند، وضعیت آن ها باید تعیین تکلیف شود، ادامه داد: تسهیلات اشتغال روستایی در لرستان به شکل مطلوب پرداخت نشده است،  چه دلیلی دارد که پرداخت نمی شود؟

 

*- تجمع سراسری بازنشستگان فولاد مقابل ساختمان صندوق فولاد:

صبح امروز یکشنبه (۳۱ تیرماه) شماری از بازنشستگان صنعت فولاد کشور مقابل ساختمان صندوق بازنشستگی فولاد واقع در خیابان خالد استانبولی تجمع کردند.
تجمع‌کنندگان خواستار اجرای همسان‌سازی براساس تبصره ۵ ماده ۱۰۹ آیین‌نامه فولاد، دریافت مطالبات معوقه، تضمین اجرای تعهدات درمانی مطابق با آیین‌نامه فولاد وتسریع در پرداخت مستمری ماهانه خود از صندوق فولاد شدند.
این گروه از بازنشستگان که از مناطقی همچون کرمان، اصفهان، مشهد، مبارکه، زیرآب، طبس، سمنان، شاهرود، سنگرود گرد‌هم آمده‌اند، می‌گویند: خواستار دریافت پاسخ قاطعانه از سوی مدیریت صندوق در خصوص مطالبات صنفی خود هستیم

*- تجمع اعتراضی جوشکاران در مشهد:

 

از میان اعتراضات کارگری دیروز که امروز در شبکه های اجتماعی بازتاب یافته، تجمع اعتراضی و اعتصاب جوشکاران در مشهد (عکس) و اعتصاب کارگران راه آهن شمالشرق ۱ بابت سه ماه حقوق معوقه است.

:از شهر آمل مازندارن رسید*-

تازه امروز متوجه شدم که چرا هر روز ۴ ساعت برق نداریم که چرا کشورمون کمبود برق داره وقتی امروز رفتم اداره برق این ابلاغیه رو دیدم دلیلشو تازه فهمیدم! پس مشکل برقمون این بود!

*- تجمع کارگران صندوق بیمه در برابر مجلس اسلامی:

بر پایه خبر مندرج در شبکه تلگرام در تاریخ ۳۱ تیر ۹۷ آمده است : در ادامه تجمع روز گذشته کارگزاران صندوق بیمه کشاورزی، امروز صدها نفر از کارگزاران صندوق بیمه کشاورزی از سراسر کشور مقابل محلس تجمع کرده و خواستار رفع سریع ایرادات وارد به طرح جذب شدند.

*- مهر منتشر کرد؛برگی تازه از توزیع رانت درواردات خودرو/حمایت خاص از واردکننده خاص:

https://www.mehrnews.com/news/4353446

به نوشته خبرگزاری دولتی مهر در تاریخ 31 تیر 97 آمده است : فساد در واردات خودرو توسط عوامل دخیل در ثبت سفارش، در حالی به سوژه داغ رسانه ها تبدیل شده که یک سند تازه نشان می دهد وزیر صنعت حمایتی ویژه و خلاف قانون از یک واردکننده خودرو انجام داده است. این سند نشان می دهد وزیر صنعت سال گذشته دستور داده با یک واردکننده خودرو – که فاقد نمایندگی از شرکت اصلی بوده و طبق اعلام سازمان حمایت، دارای سابقه تخلف در پیش فروش خودرو است- برای ثبت سفارش و ترخیص خودرو از گمرک، در زمان ممنوعیت، همراهی شود.  … محمد شریعتمداری گفت: «انتشار اسامی به معنای جنگ با بخش خصوصی است. بنابراین با استفاده از نیروی عقل خدادادی، تصمیماتی خواهیم گرفت که به صلاح اقتصاد باشد.»

طرفداری وزیر صنعت از بخش خصوصی در ذات خود یک حرکت ارزشمند و مغتنم است  و قطعا چنین روحیه ای باید در بدنه وزارت صنعت و تمام دستگاههای دولتی تقویت گردد؛ ممکن است این سوال هم مطرح شود که  آیا منظور، تمام فعالان بخش خصوصی در همه سطوح و همه حوزه هاست یا منظور بخش خصوصی خاصی است؟… هر چه بیشتر در این نامه و پاراف وزیر محترم تامل و دقت شود، سوالات و ابهامات بیشتری  به ذهن می رسد. اینکه وزیر مدافع کدام بخش خصوصی هستند اصلی ترین نکته است که به نظر می رسد باید در این خصوص شفاف سازی لازم صورت گیرد.   طبق کدام ادله و منطقی چنین حمایت معناداری  از آقای  «م. ر»   و شرکت متبوعش، شرکت «م. ر» صورت گرفته است؟ آن هم حمایتی که خلاف مقررات جاری کشور بوده است. اهمیت این نکته وقتی مضاعف می شود که بدانیم شرکت فوق الذکر از حامیان اصلی یکی از نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری سال گذشته بوده است. نامزدی که اتفاقا وزیر صنعت ریاست ستاد انتخاباتی او را بر عهده داشت!

*- تعطیلی شهر ایذه به خاطر آلودگی هوا :

بر پایه خبر مندرج در شبکه تلگرام در تاریخ ۳۱ تیر ۹۷ آمده است : مردم شهر ایذه ، به دلیل گرد و خاک شدید و آلودگی هوا ادارات شهر تعطیل شد .  البته کارگران همچنان مشغول کارند!

*- اعتراض مردم داراب برای مشکلات بحران آب:

برپایه خبر دریافتی در اول مرداد 97  آمده است : مردم شهرستان داراب ، بخاطر مشکلات آب شرب ، اجتماعی اعتراضی را سازمان دادند و برای جلوگیری قوای سرکوب، به بستن خیابانهای شهر دست زدند .

معاون وزیر راه:اجرای طرح بیمه تکمیلی رایگان کامیونداران از امروز کلید خورد

https://www.mehrnews.com/news/4354800

به گزارش خبرگزاری دولتی مهر، یکشنبه ۱مرداد ۱۳۹۷ آمده است: عبدالهاشم حسن نیا، رئیس سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای گفت: طرح گسترده بیمه تکمیلی رایگان رانندگان حمل ونقل بار از اول مرداد اجرایی می‌شود.وی گفت: به منظور رفاه حال رانندگان حوزه حمل‌ونقل جاده‌ای کالای کشور، از امروز (اول مرداد)طرح بیمه تکمیلی برای ۹۰۰ هزار نفر از رانندگان حمل‌ونقل کالا به همراه همسرانشان به صورت رایگان اجرایی می‌شود….بر مبنای این گزارش بیمه تکمیلی رانندگان که همواره یکی از مطالبات رانندگان بوده است با فرایند محور قرار دادن کنترل هزینه بین صاحب کالا، شرکت حمل‌ونقل و راننده اجرایی خواهد شد و مقرر است بدون پرداخت هزینه در فاز نخست رانندگان و همسران آنها و در مرحله بعد تمامی اعضای خانواده رانندگان تحت پوشش این بیمه قرار گیرند.

 

*- اعتراض کارگران شرکت کندر شهرستان سمنان :

برپایه خبر منعکس در کانال تلگرامی رد تاریخ اول مرداد 97 آمده است : تجمع اعتراضی کارگران شرکت کندر سمنان در اعتراض به افزایش نامتعارف مالیات این شرکت، مقابل اداره کل امور مالیاتی استان صورت گرفت .

معاون پیشگیری از وقوع جرم دادگستری فارس خبرداد: برخورد دستگاه قضایی با سوءاستفاده کنندگان از اعتراضات رانندگان

https://www.mehrnews.com/news/4354265

به نوشته خبرگزاری دولتی مهر/ شیرازدرتاریخ سی و یکم تیر 97 آمده است: احمد رحمانیان، معاون پیشگیری از وقوع جرم دادگستری فارس گفت: سوءاستفاده کنندگان از موضوع اعتراض کامیون داران اگر بخواهند در جاده های فارس ناامنی و اخلالی را به وجود آورند، مورد برخورد قرار می گیرند. وی بیان کرد: امروزه استکبار جهانی به سرکردگی آمریکای جنایتکار و صهیونیست با همراهی برخی از کشورهای عربی شدیدترین تحریمها را علیه مردم آزاده و مستقل جمهوری اسلامی ایران اعمال کرده است.وی افزود: دشمنان داخلی و خارجی نظام جمهوری اسلامی ایران به دنبال این هستند که با تشدید تحریمهای اقتصادی نارضایتی عمومی را نسبت به نظام به وجود آورند اما با وجود اینکه ۴۰ سال از پیروزی انقلاب اسلامی می گذرد هنوز نسبت به این مردم و نظام آگاهی و شناخت کافی ندارد و در سیاستهای خود  نسبت به ایران دچار خطای راهبردی هستند…. وی با تاکید بر اینکه در این شرایط حساس مردم نیز باید با آگاهی مطالبات خود را دنبال کنند، افزود: امروزه کسی منکر مشکلات شدید اقتصادی که برخی به تحریمها بازمی گردد نیست اما مردم ما باید هوشیار باشند و مطالبات صنفی خود را از طرق صحیح دنبال کنند…. معاون پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان فارس گفت: برخی از مطالبات رانندگان از جمله بیمه  و افزایش کرایه طی چند مدت اخیر محقق شده و این افراد باید مابقی مطالبات خود را نیز  صحیح دنبال کرده و اجازه ندهند که افراد سودجو از این درخواستهای آنها سوءاستفاده کنند…. وی اظهار امیدواری کرد که رانندگان نباید اجازه بدهند افراد ضد انقلاب و جاهل از این وضعیت سوءاستفاده کنند.

*- پایان خاموشی‌ها تا هفته اول شهریور/اجرای ۹۵ درصد برنامه خاموشی‌ها :

http://barghnews.com/fa/news/33254

به‌گزارش پایگاه برق نیوز، در تاریخ یکشنبه۳۱ تیرماه آمده است:  «محمودرضا حقی‌فام» معاون هماهنگی توزیع شرکت توانیر و سخنگوی صنعت برق کشور در نشست خبری خود با اصحاب رسانه با اشاره به اوج مصرف پیک سال گذشته و خواندن رقم ۵۵ هزار و ۴۴۳ مگاواتی اظهار داشت: برای امسال از قبل سناریو‌های لازم برای پیک امسال تدوین و طراحی شد.وی ادامه داد: رشد بار در ۱۰ سال گذشته ۵ درصد بوده و امسال نیز پیش‌بینی ما همین درصد بوده که بالغ بر ۵۸ هزار و ۳۱۵ مگاوات بوده است. وی از همکاری خوب بخش‌های مختلف اعم از صنعتی، کشاورزی، تجاری و خانگی در کاهش مصرف گفت و بیان داشت: در حال حاضر بیش از ۳ درصد افزایش مصرف نداریم.حقی فام ادامه داد: مردادماه امسال در تمام هفته‌ها مشکل برق‌رسانی خواهیم داشتم و احتمالاً هفته اول شهریورماه نیز اینگونه باشد، البته باید این را گفت که اگر همین ۳ درصد مصرف حفظ شود، این وضعیت خاموشی حداکثر تا ۳ هفته آینده پایدار است….

*- معاون سازمان چای در گفتگو با مهر؛ واردات ۲۵۰ میلیون دلار چای از سریلانکا محال و غیرممکن است:

https://www.mehrnews.com/news/4354017

به گزارش خبرگزاری دولتی مهر در سی و یکم تیر 97 آمده است : گودرز خرداد پور، معاون بازاریابی سازمان چای با بیان اینکه به طور میانگین سالانه ۵۵ هزارتن چای وارد کشور می شود،گفت: نیازی به واردات ۲۵۰ میلیون دلاری چای از سریلانکا نداریم و چنین حجمی از واردات محال است.وی اظهار کرد : بنده چنین مطلبی را نشنیده ام و در جریان آن نیستم ضمن اینکه تصور نمی کنم چنین درخواستی مورد پذیرش واقع شود چرا که حجم آن بسیار زیاد است.وی با بیان اینکه به طور میانگین سالیانه ۵۵ هزارتن چای براساس آمار رسمی وارد کشور می شود، اضافه کرد: قیمت هرکیلوگرم چای وارداتی به طور میانگین ۴ دلار  و ۶۷ سنت است.او ادامه داد: سالیانه حدود ۲۵ هزارتن چای خشک نیز در داخل کشور تولید می شود و ما سالانه به حدود ۱۰۵ تا ۱۱۰ هزارتن چای نیاز داریم. وی افزود: باقی نیاز احتمالا به صورت غیر رسمی و قاچاق وارد می شود….

 

*- حرکت اعتراضی کامیونداران در ایران :

 

اعتصاب کامیون داران در شهر های مختلف در اعتراض به پائین بودن کرایه و گرانی لوازم یدکی ولاستیک همچنان ادامه دارد
@kanoonmodafean

 

*- به گزارش برهان محمودی از قول ؛ رئیس اتحادیه املاک به مهر خبر داد؛ تعداد۴۰۰  پزشک در تهران بنگاه معاملات املاک دارند:

https://www.mehrnews.com/news/4354022

به گزارش خبرگزاری دولتی مهر در سی و یکم تیر 97 آمده است : مصطفی قلی خسروی، رئیس اتحادیه مشاوران املاک استان تهران گفت: ۴۰۰ پزشک در تهران داریم که همزمان با کار طبابت، در حوزه واسطه گری ملک نیز فعال هستند و مجوز بنگاه معاملات املاک دارند. وی گفت: ۴۰ درصد اعضای صنف در پایتخت مهندس عمران هستند که بخش مهمی از آنها همزمان با کار واسطه گری خرید و فروش املاک در کار ساخت و ساز نیز فعال هستند.

وی با بیان اینکه ۱۷ تا ۱۸ درصد فعالان صنف مشاوران املاک، مدرک کارشناسی و بالاتر در رشته حقوق دارند، گفت: همچنین بین ۱۰۰ تا ۱۲۰ تن از بنگاهداران مسکن روحانی هستند و همزمان با تلبُس به لباس روحانیت در صنف خرید و فروش املاک نیز مشغول فعالیت هستند.رئیس اتحادیه مشاوران املاک استان تهران با بیان اینکه ۳۵۰ نفر از مشاوران املاک پایتخت بانوان هستند، ادامه داد: ۱۲۰ نفر از این بانوان مشاور املاک، لیسانس حقوق و سایرین نیز لیسانس های غیرمرتبط را دارند.خسروی به فعالیت ۴۰۰ پزشک در صنف مشاوران املاک تهران اشاره کرد و اظهار داشت: این افراد نیز همزمان با اشتغال در بخش طبابت، در بخش واسطه گری ملک نیز فعالیت می کنند و دارای بنگاه معاملات املاک هستند….

*- طرح تشکیل وزارتخانه های «انرژی» و»آب و محیط زیست» رد شد:

http://barghnews.com/fa/news/33280

به‌گزارش برق نیوز،در تاریخ اول مرداد آمده است:  فریدون حسنوند ، در تشریح دستورکار امروز کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی، گفت: دستور کار امروز کمیسیون تشکیل وزارت «انرژی» و»آب و محیط زیست» بود که تعدادی از نمایندگان از ماه‌های قبل طرحی را تحت عنوان تشکیل وزارت «انرژی» و «آب و محیط زیست» تهیه کرده بودند که مورد بررسی قرار گرفت.رییس کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی، در تشریح طرح مذکور افزود: براساس این طرح بخشی از مسئولیت ها، ماموریت‌ها و کار‌های وزارت نیرو در حوزه تولید برق و نیروگاه‌ها به وزارت نفت منتقل می‌شد و بخشی از وظایف وزارت جهاد کشاورزی در حوزه آب و منابع طبیعی و بخشی از وظایف سازمان محیط زیست به وزارت آب جدید یعنی همان وزارت نیروی سابق منتقل می‌شد…. نماینده مردم اندیمشک با اشاره به نظر دولت درباره طرح تشکیل وزارتخانه‌های مذکور، یادآور شد: نمایندگان دولت با توجه به اینکه دولت هنوز اظهارنظر رسمی دراین خصوص نداشته مخالفت و موافقتی را عنوان نکردند و فقط به بیان مسائل کلی پرداختند….رییس کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی، تصریح کرد: طرح مذکور به کمیسیون‌های انرژی، عمران و کشاورزی به عنوان کمیسیون‌های فرعی ارجاع شده و کمیسیون اصلی برای بررسی این طرح کمیسیون اجتماعی است.

*- سه شنبه ۲ مرداد ،  نیروهای امنیتی مانع از برگزاری مراسم سالگرد احمد شاملو  شدند:

پیشتر کانون نویسندگان ایران طی بیانیه ای آورده بود : در سرزمینی که مزد گورکن از بهای آزادی آدمی افزون‌ است، تاریخ آکنده از ستم پیشگانی­ ست که قتل، زندان، تبعید، انزوا یا غم نان را نصیب آزاداندیشان کرده‌اند. حاکمان کنونی نیز بر همین سیاق، با هرگونه فرهنگ انسانی در ستیزند و از جمله بارها از حضور ما بر مزار شاعر بزرگ هراسیده‌ و سعی بیهوده کرده‌اند تا ما را از ارج گذاری به شعر و اندیشه­‌ی آزاد او بازدارند؛ اما ما به روال سالیان گذشته، ساعت پنج عصر سه‌شنبه دوم مرداد ۱٣۹۷ در گورستان امامزاده طاهر کرج، حضور خواهیم داشت تا شعرهایش را بخوانیم و مزارش را گل‌باران ‌کنیم.

حضور تو و من بر مزار شاعر بزرگ ایران، حضوری از جنس امروز است؛ از جنس انسان که آزاد است و به هر اسارتی در تن و زبان می گوید: نه! کانون نویسندگان ایران / ٣۰ تیر ۱٣۹۷

 

*- حسین تاج مطرح کرد؛ برگزاری دادگاه محمد حبیبی:

به گزارش خبرگزاری دولتی ایلنا؛ در اول مرداد ۹۷ آمده است :  حسین تاج (وکیل معلمان زندانی) در تماس با خبرنگار ایلنا، از برگزاری دادگاه محمد حبیبی خبر داد.به گفته‌ی تاج، جلسه رسیدگی به پرونده محمد حبیبی صبح امروز در شعبه 26 دادگاه انقلاب برگزار شد.وی ابراز امیدواری کرد که موکلش به زودی بتواند از همه حقوق قانونی خود بهره‌مند شود.محمد حبیبی 20 اردیبهشت 97 در تجمعاتی که فرهنگیان به مناسبت هفته معلم داشتند، بازداشت شد.

*- سونامی کارگری در راه است/با تفکیک وزارت کار و رفاه، حلوای تامین اجتماعی را باید خورد:

به گزارش خبرگزاری دولتی ایلنا؛ در اول مرداد ۹۷ آمده است :  اکبر قربانی (دبیر خانه کارگر غرب تهران) در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا، در واکنش به تفکیک وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی به دو وزارتخانه «رفاه و تأمین اجتماعی» و «کار و تعاون» گفت: با این تفکیک باید فاتحه‌ی سازمان تامین اجتماعی را خواند. دولتی‌ها ابتدا با بند « و» و  « نه بیست و هفتم» پله پله به سازمان تامین اجتماعی دست‌ انداختند و حالا کل سازمان تامین اجتماعی را می‌خواهند…. قربانی ادامه داد: الان ۳میلیون بازنشسته درتحت پوشش سازمان تامین اجتماعی است. سازمان ۶۵۰میلیارد ماهانه پرداختی دارد. دولت برای جبران کسری‌های سازمان تا اخر۹۴ ده درصد از بودجه عمومی برای جبران کسری‌ها پرداخت کرده است. ..وی اضافه کرد: آقای روحانی بداند آنچه وزیر بهداشت می‌گوید حقیقت نیست. پزشکان دارند روی دوش اضطرار زده‌ی کارگر سوار می‌شوند و از آن کولی می‌گیرند. چرا باید کارگری که تنها ۲۰درصد اضافه حقوق داشته است؛ افزایش ۵۰۰درصدی ویزیت پزشکان را پرداخت کند؟وی بیان کرد: با تفکیک وزارت خانه تنها می‌خواهند دست نماینده کارگر را از سازمان تامین اجتماعی کوتاه کنند. این سازمان باید به صورت سه‌جانبه اداره شود.

بر اساس اعلام مرکز آمار؛نرخ بیکاری ۱۲.۱ درصد شد/جمعیت شاغل و بیکار کشور چقدر است؟

https://www.mehrnews.com/news/4355342

 

به نوشته خبرگزاری دولتی مهر در اول مرداد 97 آمده است:نتایج طرح آمارگیری نیروی کار نشان می دهد که نرخ مشارکت در بهار امسال با نیم درصد رشد به ۴۱.۱ درصد و نرخ بیکاری نیز با کاهش نیم درصدی نسبت به مدت مشابه سال گذشته به ۱۲.۱ درصد رسید.مرکز آمار ایران نتایج طرح آمارگیری نیروی‌کار مربوط به بهار ١٣٩٧ را منتشر کرد؛ بررسی نرخ بیکاری افراد ١٠ ساله و بیش‌تر نشان می‌دهد که ۱۲.۱ درصد از جمعیت فعال (شاغل و بیکار)، بیکار بوده‌اند. روند تغییرات این نرخ حاکی از آن است که این شاخص نسبت به بهار ١٣٩۶ به میزان ٠.۵ درصد کاهش داشته است و جمعیت بیکار کشور  با ۴۴۹۵۸ نفر کاهش به ٣ میلیون و ٣٢٢ هزار نفر رسیده است…. نرخ بیکاری جوانان ١۵ تا ٢٩ ساله حاکی از آن است که ٢٥.٥ درصد از فعالان این گروه سنی در بهار ١٣٩٧ بیکار بوده‌اند. بررسی تغییرات فصلی نرخ بیکاری این افراد نشان می‌دهد، این نرخ نسبت به فصل مشابه در سال قبل (بهار ١٣٩۶) ٠.٩ درصد کاهش یافته است. همچنین بررسی سهم اشتغال ناقص نشان می‌دهد که در بهار ١٣٩٧، ١٠.٢ درصد جمعیت شاغل،‌ به دلایل اقتصادی (فصل غیرکاری، رکود کاری، پیدا نکردن کار با ساعت بیش‌تر و…) کم‌تر از ۴۴ ساعت در هفته کار کرده و آماده برای انجام کار اضافی بوده‌اند. این در حالی است که ۴٠.١ درصد از شاغلین ١٠ ساله و بیش‌تر، ۴٩ ساعت و بیش‌تر در هفته کار کرده‌اند.

*- تجمع کارگران در شهرستان اهواز :

در شبکه مجازی تلگرامی در تاریخ اول مرداد 97 آمده است : تجمع کارگران آب و فاضلاب روستایی خوزستان در اعتراض به عدم پرداخت حقوقهای معوقه مقابل اداره کل آب و فاضلاب استان در اهواز صورت گرفت.

*- ادامه اعتصاب دور دوم کامیونداران در شهر کرد و قزوین :

 

در شبکه مجازی تلگرامی در تاریخ اول مرداد 97 آمده است : کامیونداران شهرکرد در پاسخ به فراخوان قبلی اعتصاب خود را آغاز در پایانه شهر کرد آغاز کردند.

در کمیسیون عمران مطرح شد:گلایه های کامیون‌داران از وزارت صنعت

https://www.mehrnews.com/news/4356187

به نوشته خبرگزاری دولتی مهر در دوم مرداد 97 آمده است: حسین افضلی، عضو کمیسیون عمران از گلایه های کامیون داران نسبت به قیمت لاستیک و قطعات یدکی خبر داد.وی اظهار دشت: در جلسه امروز نماینده کامیونداران، مسئولان وزارتخانه های مرتبط با مشکلات کامیونداران، مسئولان قوه قضائیه، مسئولان راهداری وزارت راه و شهرسازی، پلیس راه و نیروی انتظامی حضور یافتند.وی افزود: نماینده کامیون داران اعلام کرد: مشکلات کامیون داران مربوط به راهداری وزارت راه و شهرسازی حل شده است اما از وزارت صنعت و معدن گلایه داشتند.افضلی گفت: افزایش قیمت لاستیک و لوازم یدکی کامیون ها مورد اعتراض کامیون داران بود. مقرر شد این مشکل با حضور مسئولان وزارت صنعت و معدن مورد بررسی قرار گیرد.

 

*- کشته شدن یک کولبر در مرز ارومیه:

نیمەشب سه شنبه دوم مرداد ماه ۱۳۹۷ گروهی از کولبران در مرز ارومیه در کمین نیروهای نظامی افتادند که با شلیک مستقیم، یک کولبر بە نام رشید_محمد_علی ۳۴ ساله، اهل روستای #شکل_آباد در مرگور را به قتل رساندند.

*- تجمع کارکنان بیمارستان امام خمینی کرج به‌دلیل عدم پرداخت مطالبات مزدی:

 

به گزارش خبرگزاری دولتی ایلنا؛ در دوم مرداد ۹۷ آمده است :  تجمعی از سوی کارکنان بیمارستان امام خمینی کرج در اعتراض به عدم پرداخت مطالباتشان برگزار شد.یکی از کارکنان گفت: این بیمارستان نزدیک به ۴۰۰ نفر پرسنل دارد.وی افزود: نزدیک به ۸ سال در این بیمارستان مشغول به کار هستم و هنوز استخدام نشده‌ام. طرف قرارداد من هم، نه پیمانکار که خود بیمارستان است. اکنون حدود ۷ ماه می‌شود که حقوق نگرفته‌ام. هیچ‌کس دیگر هم به‌درستی حقوق دریافت نکرده است. پزشکان هم به‌دلیل عدم دریافت مطالباتشان، دیگر حاضر به ارائه خدمات پزشکی در اینجا نیستند.وی ادامه داد: به‌خاطر مشکلات مالی، چند روز پیش، برای دریافت وام به یکی از بانک‌های کرج رجوع کردم. متاسفانه وقتی در بانک متوجه شدند که برای بیمارستان امام خمینی کار می‌کنم، به‌دلیل اعتبار پایینی که بیمارستان داشت، وامی به من داده نشد.   در تجمع مقابل بیمارستان ؛ متاسفانه در پی برخورد فیزیکی‌ای که پیش آمد، مدیر مالی بیمارستان سر یکی از کارکنان را شکسته است. در پی این پیشامد، نیروی انتظامی گزارشی از حادثه تهیه کرد.

*- پرسنل بیمارستان خمینی کرج برای دومین بار:

روز سه‌شنبه۲مردادماه۹۷ در کرج در اعتراض به پرداخت نشدن حقوق خود در مقابل بخش اورژانس این بیمارستان تحصن کردند

*- تجمع کشاورزان روستای اصغر آباد اصفهان:

برپایه خبر در تاریخ 2 مرداد 97 آمده است : تجمع کشاورزان روستای اصغرآباد، در اعتراض به کم آبی مقابل استانداری اصفهان برپا شد.

*- مردم مجتمع نعمت آباد از زندگی خود می گویند :

دزدی و غارت مدیریت شرکت واحد اتوبوسرانی از رانندگان با تاسیس تعاونی مسکن و ساخت خانه های ناایمن و نامرغوب برای آنها.در فیلم، صدا و سیما هیچ نامی از مدیریت شرکت واحد نمی آورد

@vahedsyndica

*- مرگ یک کارگر ساختمانی در شهر امیر کلایه شهرستان بابل:

به گزارش خبرنگار ایلنا؛ در دوم مرداد ۹۷ آمده است :  به گفته مهدی غلام نیا روشن  (سخنگوی اورژانس ۱۱۵بابل)، سقوط کار گر ساختمانی از طبقه سوم در شهر امیرکلا بعداز چهارراه ولیکدان، در حین کار سقوط کزد . این کارگر ساختمانی که مرد ۳۴ ساله بود به دلیل رعایت نکردن نکات ایمنی کار سقوط می‌کند.او افزود: این کارگر به علت شدت جراحات وارده علارغم تلاش گروهای امداد و نجات جان خود را از دست داد.

نماینده مردم گلپایگان و خوانسار در مجلس خبر داد : بررسی مطالبات کامیون‌داران با حضور وزیر راه در مجلس/ آخوندی دوباره در آستانه استیضاح

http://isfahan.farsnews.com/news/13970502000459

به گزارش خبرگزاری دولتی فارس در دوم مرداد 97 آمده است : نماینده مردم گلپایگان و خوانسار در مجلس شورای اسلامی گفت: اگر وزیر راه به مطالبات کامیون‌داران و حوزه‌های مختلف کشور پاسخگو نباشد، استیضاح می‌شود.

علی بختیار امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در گلپایگان در زمینه مطالبات کامیون‌داران و اقدامات مجلس اظهار کرد: پس از اعتراضات کامیون‌داران در حوزه گلپایگان و خوانسار و نیز حوزه‌های مختلف کشور که به نمایندگان آنان اطلاع داده شده بود، موضوع به صورت دائم  مورد پیگیری قرار گرفت.وی افزود: پس از بررسی مشکلات کامیون‌داران موضوع در وزارت راه نیز پیگیری شد، امروز سه‌شنبه دوم مرداد ماه وزیر راه برای پاسخ‌گویی به وعده‌های داده شده در رفع مشکل کامیون‌داران در مجلس حاضر می‌شود.

نماینده مردم گلپایگان و خوانسار در مجلس شورای اسلامی گفت: مطالبات کامیون‌داران در زمینه‌های مختلف از جمله بیمه تکمیلی و ثابت ماندن کرایه حمل بار بود که در این زمینه تصمیم گرفته شد 20 درصد کرایه حمل بار افزایش پیدا کند و با یک تغییر روش محاسبه  حمل بار به صورت کیلومتر انجام شود.وی افزود: از دیگر اعتراضات کامیون‌داران گران شدن عوارض و لوازم یدکی، افزایش قیمت بیمه و تعرفه آن، بود؛ کامیون‌داران اعتراض داشتند که عوارض برخی اتوبان‌ها افزایش پیدا کرده بود و هزینه بالای تعمیرات از مشکلات کامیون‌داران بود که بخشی از آن حل شده است.وی ادامه داد: اگر مشکلات کامیون‌داران حل نشود تصمیم دیگری مبنی بر استیضاح وزیر راه صورت می‌گیرد، احتمال استیضاح شدن وزیر راه از سوی مجلس در زمینه مشکلات برطرف نشده کامیون‌داران و موضوعات دیگر در حوزه‌های مختلف کشور وجود دارد.

*- از سر گیری دیگر باره اعتصاب کامیونداران :

 

اعتصاب واعتراضات مجدد کامیون داران برای عدم رسیدگی به مطالباتشان در دومین روز مرداد، درخردادماه هم این قشرزحمتکش درسراسر کشور دست به اعتصاب واعتراضات گسترده ای زده بودند
@vahedsyndica

 

*- تعداد ۴۱ هزار بازنشسته آموزش و پرورش در انتظارِ پاداش پایان خدمت/آیا وعده‌ها عملی می‌شود؟

به گزارش خبرنگار ایلنا؛ در دوم مرداد ۹۷ آمده است :  یکی از دغدغه‌ها و نگرانی‌های فرهنگیان بازنشسته، دریافت به‌موقع پاداش پایان خدمت است.تاخیر در پرداخت پاداش پایان خدمت، تقریباً به یک رویه عادی در آموزش و پرورش تبدیل شده؛ به گونه‌ای که پاداش پایان خدمت فرهنگیانی که سال نود و شش بازنشسته شده‌اند هنوز پرداخت نشده و همین تاخیر به اعتراضات مکرر این بازنشستگان انجامیده‌است.محمدی که بازنشسته مدارس کرج است، می‌گوید: بارها به ما وعده دادند که یک‌جا یا اقساطی مطالبات ما را می‌پردازند ولی هیچکدام از آن وعده‌ها تاکنون به سرانجام نرسیده‌است.این بازنشسته کرجی نگران است که بازهم وعده‌ها برای آخر شهریور محقق نشود. در روزهای گذشته، معاون حقوقی و امور مجلس وزیر آموزش و پرورش از پرداخت پاداش پایان خدمت ۴۱هزار نفر از فرهنگیان و بازنشستگان سال ۹۶ تا پایان شهریور خبر داد….

*- اعتصاب کامیونداران در شهرستان سبزوار:

در دومین دور اعتصاب در تاریخ در دوم مرداد ۹۷ آمده است :  اعتصاب رانندگان کامیون، در شهرستان سبزوار ، نیز شکل گرفت.

*- تجمع اعتراضی کارگران شرکت خدمات مهندسی خط و ابنیه فنی منطقه اسلامشهر:

به گزارش خبرنگار ایلنا؛ در دوم مرداد ۹۷ آمده است :  گروهی از کارگران شرکت خدمات مهندسی خط و ابنیه فنی، منطقه اسلامشهر در محدوده ایستگاه راه‌آهن تجمع کردند.به ادعای این کارگران؛ پرداخت مطالبات مزدی آنها دست‌کم سه ماه به تاخیر افتاده و یکی دیگر از مشکلات صنفی آن‌ها نداشتن امنیت شغلی به سبب داشتن قراردادهای کوتاه‌مدت است که باعث نگرانی بیشتر کارگران شده است…. به گفته آنان، در حال حاضر با وضعیت فعلی که مطالبات مزدی‌شان چندین ماه به تاخیر افتاده، گذران زندگی خانواده‌های آنها را با مشکل مواجه کرده‌ است.

*- دبیر اجرایی خانه کارگر یزد: ۲۱۴هزار کارگر یزدی ترس از تعدیل دارند/افزایش نرخ ارز، کارگران را چندجانبه دچار ضرر کرد

به گزارش خبرنگار ایلنا، وضعیت کارگاه‌ها و کارخانه‌ها در کشور نگران‌کننده است؛ از ناتوانی واحدها در تامین ارز دولتی برای خرید مواد اولیه گرفته تا هزینه‌های بالای سربار که نفس تولید را به شماره انداخته، همه و همه فضای بازار کار را به شدت مسموم کرده‌است. در این شرایط وضعیت استان‌های صنعتی کشور که ممر درآمد  بخش کثیری از اهالی از محل کارخانجات و صنایع است به مراتب نگران‌کننده‌تر است و یزد یکی از همین استان‌هاست که سابقه طولانی در صنایع دستی و ماشینی دارد.علی دهقانی (دبیر اجرایی خانه کارگر یزد) در این رابطه با اشاره به نگرانی‌های کارگران یزدی می‌گوید: هنوز تاثیر واقعی تحریم‌ها و مشکلات اقتصادی عیان نشده؛ بنابراین نمی‌شود خیلی دقیق وضعیت صنایع را با سال قبل مقایسه کرد ولی اینکه در آینده قرار است چه اتفاقاتی بیفتد، نگران‌کننده است…. وی در ادامه به ارائه آمار در رابطه جامعه‌ی کارگری یزد می‌پردازد: تنها آمار قابل استناد و قابل ارائه در رابطه با کارگران، همان آمار تامین اجتماعی‌ست؛ نهصد هزار نفر از جمعیت یک میلیون و دویست هزار نفری استان یزد، تحت پوشش سازمان تامین اجتماعی هستند. جمعیت بیمه شده‌ی اجباری، 214 هزار و پنجاه و شش نفر است که این تعداد، کارگر بیمه شده‌ی اجباری سازمان هستند. البته این آمار همه‌ی جامعه‌ی کارگری یزد را پوشش نمی‌دهد چون تعداد زیادی کارگر فاقد بیمه هم داریم.دهقانی در ادامه گفت: این اعداد و ارقام نشان می‌دهد که جمعیت کارگری استان یزد کم نیست؛ واحدهای استان بیشتر تولیدی هستند، کاشی و سرامیک، فولاد، نساجی و یا معادن؛ یزد یک سنت دیرپا در تولید دارد و باید این سنت، صیانت شود. البته مشابه استان‌های دیگر، واحدهای خدماتی هم داریم….

*- تجمع اعتراضی کارکنان شرکت هواپیمایی کارون :

برپایه خبر مندرج در شبکه تلگرام سه شنبه۲مرداد۹۷ آمده است : تجمع اعتراضی جمعی از کارکنان قراردادی شرکت_هواپیمایی کارون(نفت) در اعتراض به تعلیق و اخراج غیرقانونی خود در مقابل شرکت هواپیمایی  خوزستان

*- گزارش تکاندهنده : نسرین هزاره مقدم از: روند درمان یک کولبر در شین‌آباد؛ پایان دردهای «لقمان وحید»:

به گزارش خبرنگار ایلنا؛ در سوم مرداد ۹۷ آمده است :   «لقمان وحید» کولبر است؛ کولبری سی و چند ساله؛ اهلِ «شین آباد» پیرانشهر؛ ماجرایش شاید برای خیلی‌ها تکراری باشد؛ کولبری جوان بدون بیمه و خدمات حمایتی که چند ماه پیش از این، روی مین می‌رود و یک پایش را از دست می‌دهد و چشمانش نیز به شدت آسیب می‌بیند. کمیسیون ماده یک، هیچ خسارت یا غرامتی به او نمی‌پردازد؛ تشخیصِ کمیسیون این است که این کولبر بینوا، غیرقانونی ردِ مرز کرده و بنابراین ماهیتاً مرتکب جرم شده؛ پس قرار نیست برای رفتن روی مین که از ادوات بازمانده از هشت سال جنگ است، ریالی به او پرداخت شود. پس از قطع پا، پزشکان متخصص لقمان را معاینه کرده‌اند و گفته‌اند که باید عمل قرنیه چشم انجام شود و گرنه کلاً بینایی را از دست می‌دهد؛ این عمل  بیست و سه میلیون تومان هزینه دارد و باید این مبلغ «نقد» به حساب بیمارستان واریز شود.لقمان برای تامین این مبلغ، دشواری‌های بسیار می‌کشد؛ نه بیمه تامین اجتماعی ندارد و نه قرار است از وعده‌هایی که همواره برای بهداشت رایگان داده‌اند، چیزی نصیبش شود. اگر او یک بیمه ساده‌ی تامین اجتماعی داشت، نیاز نبود این قدر برای تامین هزینه‌های جراحی دوندگی کند؛ خیلی راحت به مراکز ملکی تامین اجتماعی مراجعه می‌کرد و از خدمات درمانی رایگان بهره‌مند می‌شد؛ اما حالا دستش از زمین و زمان کوتاه است؛ نه کارگر محسوب می‌شود که بتواند از مزایای حداقلیِ درمانى کارگران استفاده کند و نه کارمند دولت است که لااقل بیمه تکمیلی داشته باشد. پنج میلیون تومان می‌تواند زندگی یک خانواده مرزنشین را متحول کند. پذیرش بیمارستان و این تخفیف دوباره یعنی نور و روشنی برای چشم‌های کولبری تنها و درمانده. این پنج میلیون تومان تخفیف، یعنی امید به آینده به خانواده درمانده و گرفتار شین‌آبادی برمی‌گردد. امید به خانه‌ای روستایی در شین‌آباد، دوباره درمی‌زند و داخل می‌شود…..

*- ادامه اعتصاب پیتروشیمی :

برپایه خبر دریافتی در 3مرداد97 آمده است : سومین روز اعتصاب کارگران پتروشیمی بندرامام.

*- بخشدار مرکزی دماوند: ۸ هزار هکتار ساخت و ساز غیرمجاز در «چنار شرقی» دماوند تخریب شد:

https://www.mehrnews.com/news/4357408

به نوشته خبرگزاری دولتی مهر/ دماوند  در تاریخ سوم مرداد ۹۷ آمده است : مهدی حیدری، بخشدار مرکزی دماوند از تخریب ۸ هزار هکتار ساخت و ساز غیر مجاز در محله «چنار شرقی» بخش مرکزی این شهر خبر داد.وی  افزود: ٨ هکتار ساخت و ساز غیرمجاز در اراضی هومند «چنارشرقی» توسط پلیس ساختمان بخشداری مرکزی کشف شد. وی گفت: پلیس ساختمانی بخشداری مرکزی گزارش و مستندات لازم در خصوص این ساخت و ساز را به ستاد ساخت و ساز غیر مجاز شهرستان دماوند ارائه کرد.بخشدار مرکزی دماوند گفت: این ساخت و سازهای غیرمجاز پس از طی مراحل قانونی و دیگر عوامل مرتبط تخریب شد.حیدری گفت: عدم نظارت و توجه کافی توسط شهرداری دماوند در این ساخت وسازهای غیر مجاز مشهود بود.

*- ادامه اعتصاب مهندسان فنی راه آهن:

برپایه خبر دریافتی در 3مرداد97 آمده است :  اعتصاب همزمان کارگران شرکت خدمات مهندسی خط و ابنیه فنی راه آهن (‌تراورس) در اسلامشهر تهران، کرج، لرستان، آذربایجان، زاگرس، شاهرود، دامغان و سمنان.

*- کارگران گسترش آهن راه حوزه آذربایجان: تا دریافت حداقل یک ماه حقوق معوقه کار نخواهیم کرد:

 

به گزارش خبرنگار ایلنا؛ در سوم مرداد ۹۷ آمده است :   کارگران «گسترش آهن راه» منطقه آذربایجان در دومین هفته اعتصاب خود به‌سر می‌برند. این اعتصابات از حوزه سلماس شروع شده و در طول هفته به حوزه‌های تبریز، صوفیان، عجب‌شیر، مرند و شفاخانه کشیده شده‌ است. این کارگران به عدم پرداخت حقوق معوقه، کاهش ضریب سختی کار و عدم تسویه مطالباتشان از طرف کارفرمای سابق این شرکت (تراورس) معترض هستند. دامنه این اعتراضات محدود به آذربایجان نشده و روز ۳۱ تیرماه گروهی از کارگران تراورس در منطقه اسلامشهر تهران در محدوده ایستگاه راه‌آهن تجمع کردند.

کارگران قراردادی شرکت‌ «گسترش آهن راه» در اعتراض به حقوق معوقه خود به ایلنا گفتند: ما کارگران گسترش آهن راه با اینکه در محل کار حاضر شدیم؛ اما حاضر به انجام کار نیستیم. تنها از میان ما، کارگران راهداری که کارشان بسیار مهم‌ است ؛ مشغول به کار هستند.آنها گفتند: ما تا زمانی که حداقل یک ماه حقوق خود را دریافت نکنیم؛ دست از کار خواهیم کشید.

یکی از کارگران «گسترش آهن راه» حوزه تبریز به ایلنا گفت: از تاریخ ۹۶/۱۰/۱ که شرکت گسترش آهن راه بر سر کارآمده است، مشکلات بسیاری برای ما کارگران به وجود آمده است. شرکت سابق که «تراورس» بوده است؛ به هرکدام از ما کارگران حدود ۸میلیون بدهکار است.

*- باز هم تجمع مالباختگان :

برپایه خبر دریافتی3مرداد97 آمده است :  تجمع مالباختگان کیما خودرو مقابل مجلس با نیروی وسیع مالباختگان که زنان و مردان نمودی جدی داشت ، صورت پذیرفت .
3مرداد97

*- در ستاد تسهیل و رفع موانع تولیدمطرح شد؛فرصت دو هفته ای برای نجات پروژه بازیافت/بیکار شدن ۲۴۰ کارگر:

به نوشته خبرگزاری دولتی مهر/ کرمانشاه  در تاریخ سوم مرداد ۹۷ آمده است : هایده شیرزادی، مدیر پروژه بازیافت با اشاره به اینکه اگر مشکلات این واحد حل نشود طی ۲ هفته آینده آن را تعطیل خواهم کرد، گفت: در پی این تعطیلی ۲۴۰ کارگر بیکار می شوند…. وی افزود: مشکل اصلی ما عدم پرداخت ۳ ماه حقوق کارکنان، ۷۰۰ میلیون تومان طلب و از کارافتادگی ۱۳۵ دستگاه به دلیل عدم تعمیر است.مدیر پروژه بازیافت با بیان اینکه اصل نگهداری پروژه غیرقابل تحمل شده است، تصریح کرد: اگر مشکلات این واحد حل نشود طی ۲ هفته آینده آن را تعطیل خواهم کرد که در پی این اتفاق ۲۴۰ کارگر عملا بیکار خواهند شد…. مدیر پروژه بازیافت با انتقاد به اینکه شهرداری ما را از لیست پرداخت حذف کرده، گفت: طی سالهای گذشته حدود ۲ میلیارد تومان وام گرفتیم که الان نزدیک ۴ ماه است که دنبال امهال وام هستیم و هنوز انجام نشده این درحالیست که الان بازپرداخت این تسهیلات نزدیک به ۷ میلیارد تومان رسیده است….

*- تعداد ۵۲ کارگر شهرداری لامرد با اتمام قرارداد کار بیکار شدند:

 

به گزارش خبرنگار ایلنا؛ در سوم مرداد ۹۷ آمده است :  برخی منابع کارگری در لامرد می‌گویند: ۵۲ کارگر پیمانی شهرداری لامرد که به عنوان نیروهای خدماتی در سطح شهر فعالیت داشتند، در تاریخ ۳۱  تیر ماه  سال جاری از کار بیکار شدند. گفته می‌شود میانگین سابقه کاری این کارگران ۸ تا ۱۰ سال است و آنها هنوز بابت بخشی از مطالبات مزدی خود طلبکار هستند.کارگران معترض شهرداری لامرد می‌گویند؛ آنها بعد از اتمام قراردادهای کاری در راستای بخشنامه معاونت توسعه مدیریت و سرمایه انسانی رئیس‌جمهوری و نامه رئیس سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور اخراج شده‌اند.طبق اظهارات آنان، با این وجود کسی پیگیر مشکلات آنان نیست. از این رو آنان روز اول مرداد ماه با تجمع مقابل ساختمان شهرداری این شهر، نارضایتی خود را به مسئولان شهرداری اعلام کردند.

*- غلظت ذرات معلق در هوای زابل ۲۰ برابر حد مجاز/ طوفان ادامه دارد:

https://www.mehrnews.com/news/4357386

به نوشته خبرگزاری دولتی مهر/ زاهدان در تاریخ سوم مرداد ۹۷ آمده است : علی ملاشاهی، کارشناس هواشناسی سیستان و بلوچستان گفت: وزش باد با سرعت ۹۴ کیلومتر بر ساعت میزان غلظت ذرات معلق در هوای زابل را به حدود ۲۰ برابر حد مجاز رساند. وی افزود: با توجه به اینکه حد مجاز ذرات معلق در هوا ۱۵۰ میکروگرم بر متر مکعب است این میزان از ذرات معلق در هوا نشان دهنده این است که طی این مدت میزان غلظت ذرات معلق در هوای شهر زابل به بیش از ۲۰ برابر حد مجاز رسیده است…وی گفت: همچنین باتوجه به الگوی نقشه‌ها، وزش بادهای نسبتا شدید همراه با گرد و خاک وکاهش دید که از امروز در شهرهای شمالی سیستان و بلوچستان آغاز شده تا روز جمعه ادامه دارد.


*- پرداخت حقوق های معوقه کارگران سامان کاشی بروجرد به ۴۴ ماه رسید
:

به گزارش خبرنگار ایلنا؛ در سوم مرداد ۹۷ آمده است : منابع کارگری در کارخانه سامان کاشی گزارش داده‌اند ۲۰ کارگر قراردادی این شرکت به دلیل آنچه «کمبود مواد اولیه» عنوان می‌‌شود؛ بیش از ۴۴ ماه است حقوق و مزایا دریافت نکرده‌اند.کارگری گفت: به‌رغم وعده‌های داده شده درخصوص پرداخت معوقات حقوقی کارگران، هنوز هیچ اقدامی ازسوی کارفرما جهت پرداخت این مطالبات صورت نگرفته و علاوه بر آن از فروردین  ماه سال ۹۴ فعالیت تولیدی کارخانه با حدود ۴۰۰ کارگر متوقف شده و این ۲۰ کارگر از زمان تعطیلی کارخانه محافظ اموال کارخانه هستند….طبق اظهارات کارگران، علاوه بر حدود ۱۱۲ کارگری که بازنشسته شده و از کارخانه خارج شده‌اند، حدود ۲۷۰ کارگر  اخراجی دیگر برای پیگیری وضعیت شغلی خود به اداره کار شکایت کرده و از مقرری بیمه بیکاری استفاده می‌کنند…

*- مدیر منابع آب ملایر: ۲۵۱ حلقه چاه غیرمجاز در شهرستان ملایر مسدود شده است:

https://www.mehrnews.com/news/4357333

به نوشته خبرگزاری دولتی مهر/ همدان در تاریخ سوم مرداد ۹۷ آمده است : جمشید نوروزی، مدیر منابع آب ملایر گفت: از ابتدای اجرای طرح تعادل بخشی آب تاکنون تعداد ۲۵۱ حلقه چاه غیرمجاز در شهرستان ملایر مسدود شده است. وی گفت: از ابتدای اجرای طرح تعادل بخشی تاکنون تعداد ۲۵۱ حلقه چاه غیرمجاز در شهرستان ملایر مسدود شده که به میزان بیش از ۱۴ میلیون مترمکعب در مصرف آب زیرزمینی صرفه جویی در بر داشته است. وی عنوان کرد: از ابتدای سال جاری تاکنون نیز ۲۲ حلقه چاه غیر مجاز در ملایر مسدود شده که به میزان بیش از یک میلیون مترمکعب صرفه جویی درمنابع آب زیرزمینی داشته است….

*- مدیر جهاد کشاورزی خرمشهر خبر داد:توزیع آب بین نخیلات و دام های تشنه خرمشهر:

https://www.mehrnews.com/news/4357080

به نوشته خبرگزاری دولتی مهر/ خرمشهر در تاریخ سوم مرداد ۹۷ آمده است :  محمد مطرودی ، مدیر جهاد کشاورزی خرمشهر گفت: عملیات آبرسانی به نخیلات و دامداری های شهرستان خرمشهر در حال انجام است.وی با اشاره به شرایط پیش آمده ناشی از خشکسالی و کاهش کمیت و کیفیت آبیاری رودخانه اظهار کرد: پس از گذشت ۴۰ روز وقفه در آبیاری نخیلات تاکنون آبیاری ۶۰ تا ۷۰ درصد نخیلات انجام شده و پیش بینی می شود که تا پایان هفته  عملیات آبیاری نخیلات شهرستان به صورت کامل انجام گیرد. وی افزود: همچنین در بخش دام و طیور به منظور کاهش خسارت های وارد شده  ناشی از کم آبی ، با اجاره تعداد چهار دستگاه تانکر حمل آب ، تاکنون بیش از ۲ هزار و ۳۰۰ متر مکعب آب  برای استفاده دامداری ها و مرغداری ها تأمین و در  محل به دامداران تحویل داده شده است.

 

*- تجمع اعتراضی صیادان مقابل فرمانداری بوشهر :

روز چهار‌شنبه۳مردادماه۹۷ صیادان میگو در اعتراض به عدم مجوز خروج توسط پلیس دریابانی مقابل فرمانداری این شهر دست به تجمع زدند.

*- درچهارمحال و بختیاری؛۲ میلیارد ریال به طرح های آبرسانی عشایر اختصاص یافت:

https://www.mehrnews.com/news/4357108

به نوشته خبرگزاری دولتی مهر/ شهرکرد در تاریخ سوم مرداد ۹۷ آمده است : یحیی حسین پور، مدیر کل امورعشایر استان چهارمحال وبختیاری گفت: در سالجاری بیش از دو میلیارد ریال اعتبار به اجرای طرح های آبرسانی سیار به عشایر این استان اختصاص یافت. وی با بیان اینکه این میزان اعتبار نسبت به سال گذشته ۱۰درصد رشد داشته است، افزود: بیشترین میزان آبرسانی به عشایر در شهرستان اردل، بروجن وکوهرنگ است…. وی با اشاره به خشکسالی های اخیر و کاهش منابع آبی در مناطق عشایری از جمله شهرستان های کوهرنگ، اردل، لردگان و فارسان، افزود: اعتباری افزون برچهارمیلیارد و۲۸۲میلیون ریال به اجرای طرح های خشکسالی اختصاص یافت.

*- اعتصاب کامیونداران همچنان دنبال می گردد :

*- رئیس اداره استاندارد دهلران: ۲ واحد تولید بتن و سنگدانه در دهلران پلمب شد:

https://www.mehrnews.com/news/4357093

 

به نوشته خبرگزاری دولتی مهر/ ایلام در تاریخ سوم مرداد ۹۷ آمده است : علیرضا سلیمانی ، رئیس اداره استاندارد دهلران از تعطیلی و پلمب دو واحد تولید سنگدانه ریز و درشت و بتن در این شهرستان خبر داد. وی اظهار داشت: خط تولید سنگدانه ریز و درشت و تولید بتن آماده این شهرستان به دلیل ابطال پروانه و تولید فرآورده غیر استاندارد پلمپ شدند. … سلیمانی همچنین از آزمون و کالیبره کردن تمامی نازل های سوخت موجود در شهرستان و تمامی باسکول های ثابت و همکف و نیز اوزان سبک سنجش منطقه خبر داد و تاکید کرد: صدور و تمدید پنج پروانه کاربرد علامت استاندارد اجباری برای واحدهای فاقد استاندارد برای فرآورده های سنگدانه ریز و درشت مورد مصرف در بتن و گچ تیپ یک و انرژی و مواد غذایی و تمدید سه گواهی تأیید صلاحیت مدیر کنترل کیفیت واحدهای تولیدی و خدماتی شهرستان از دیگر اقدامات در این ایام است.

 

*- در سومین روز اعتصاب کامیونداران :

 

اعتصاب کامیونداران الشتر از استان لرستان درسومین روز از اعتصاب سراسری کامیونداران چهارشنبه ۳مرداد۹۷

 

*- برده داری در شوش:

به نوشته کانال تلگرامی اردوی کار آمده است: شرایط «کار» کارگران شرکت قند شوش بشدت برده دارانه است و این کارگران طبق قانون کار خواستار و نظارت اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی شوش هستند. به گزارش «صدای کرخه» کارگران می گویند:« ۱۲۰ساعت کار میکنیم ۶۰ ساعت برای ما اعمال میشود» همچنین تعدادی از کارگران برق به این رسانه گفته اند که « بدلیل عدم تقبل اضافه کاری عذرشان خواسته میشود.»

 

*- محمد جندقی از قول یک مقام مسئول به مهر خبرداد؛جزئیات نشست مزدی کارگران/دریافت پیشنهادات تا یکماه آینده:

https://www.mehrnews.com/news/4357100

به نوشته خبرگزاری دولتی مهر در تاریخ سوم مرداد ۹۷ آمده است : اسماعیلی ظریفی آزاد ، مدیر کل جبران خدمت وزارت کار با اشاره به نشست شورای عالی کار و درخواست نمایندگان کارگری برای جبران قدرت خرید گفت:نمایندگان کارگری و کارفرمایی پیشنهاد خود را تایکماه آینده ارائه می دهند.وی اظهار داشت: نشست امروز دو دستور کار عمده داشت که یکی از موضوعات در خصوص وضعیت معیشتی کارگران با توجه به اوضاع اقتصادی بود که نمایندگان کارگری عضو شورای عالی کار درخواست تجدید نظر در این خصوص را داشتند.وی با تاکید بر اینکه درخواست نمایندگان کارگری برای افزایش قدرت خرید کارگران لزوما فزایش مستقیم دستمزد نبود افزود: خواسته کلی نمایندگان گروه کارگری این بود که دولت حمایت های اجتماعی از کارگران را در دستور کار قرار دهد.او تاکید کرد: پیشنهاد خاصی از سوی نمایندگان کارگری در نشست مطرح نشد اما آنها به طرح های گذشته‌های دور اشاره کردند که دولت با تامین بخشی از اقلام مصرفی یا سایر مزایای مالی قدرت خرید این گروه را افزایش دهد.ظریفی آزاد افزود: در نهایت نمایندگان گروه کارگری و کارفرمایی نظرات خود را مطرح کردند و قرار شد هر دو گروه پیشنهادات اجرایی خود را در چارچوب قانون حداکثر تا یکماه آینده به شورای عالی کار ارائه دهند تا پس از بررسی کارشناسی، به دولت پیشنهاد شود….

 

*- رنج نامه ای از یک راننده کامیون :

برپایه خبرکانال تلگرامی سندیکای شرکت واحد آمده است : سلام من یک راننده تریلی هستم . سالهاست که تو جاده های بعضا نا امن کشور بصورت شبانه روزی در زیر تازیانه های سرمای زمستان و نیزه های گرمای تابستان با یک ماشین مستهلک درحال به چرخش در آوردن چرخ اقتصاد این مرز و بوم میباشم . ولی متاسفانه چرخ زندگی خودم میلنگد . همه روزه رد شلاق مافیای تقسیم بار . پرداخت کمیسیونهای غیر قانونی سنگین . کرایه های خیلی پایینتر از تعرفه که البته کرایه تعرفه ای هم خیلی پایین و ناجوانمردانه میباشد . بومی گری در اکثر شهرها مخصوصا بنادر . گرانی لوازم یدکی ودستمزد مکانیک .گرانی لاستیک . گرانی بیمه .قرار نگرفتن این شغل طاقت فرسا و فوق سخت در ردیف مشاغل سخت و زیان آور . برخورد غیر انسانی پلیس در جاده ها . دچار شدن به انواع دردها و امراض در اثر رانندگی های طولانی . برخورد نامناسب صاحب بار نداشتن هیچگونه حامی و پشتیبان . از بین رفتن سندیکای رانندگان . عدم هماهنگی بین همکاران . پرداخت هزینه های تحمیلی ازقبیل کارت سلامت .تعویض کارت هوشمند تعویض گواهینامه . معاینه فنی عوارض شهرداری عوارض دارایی مالیات سنگین . و هزاران مشکل که روایتش در این مجال نمیگنجد . را بر روی تن بیمار و خسته خود نظاره گر میباشم . از طرف دیگر زمانی که لحظاتی را برای استراحت به کنار خانواده باز میگردم با اخم و تخم صاحب خانه ای که چند ماه کرایه اش عقب افتاده روبرو میشوم . که تو خود حدیث مفصل بخوان از این … نمیدانم صدای من به گوش کسی میرسد یا نه از اینکه هیچ تغییر و ترتیب اثری داده نمیشود معلومه که صدای من خفه میشود . دیگر نمیدانم راه چاره چیست تاکی باید از فرزند خود شرمنده باشم و از اینکه به هیچ کدام از قولهایی که بهش دادم و عمل نکردم ازش خجالت بکشم . کم کم حس بدی بهم دست میده و با خودم میگویم شاید خودکشی چاره این درد باشد . ولی باز با خودم میگویم کمی دیگر تحمل کن .نمیدانم دیگر چکار بکنم دیگر فکرم کار نمیکند .
عیسی نعمتی راننده کامیون/ t.me/vahedsyndica

*- تجمع کارگران شهرداری مرکزی آبادان :

روز چهارشنبه سوم مرداد 97 کارگران شهرداری مرکزی آبادان در اعتراض به نپرداختن حقوق عقب مانده شان تجمع اعتراضی برگزار کردند.

 

*- خاموشی برق و خرابی نان و اعتراض پیرامون خاموشی در سیرجان :

 

صبح پنجشنبه یک تولیدکننده نان فانتزی دراعتراض به خاموشی‌های متعدد یک وانت نان‌خراب‌شده‌اش را مقابل اداره برق خالی کرد و خاموشی‌های متعدد برق را دلیل این خسارت دانست

*- تجمع اعتراض آمیز صیادان مقابل شهر داری نوشهر :

به نوشته کانال تلگرامی کانون مدافعان حققو کارگر  در چهارشنبه 2مرداد97 آمده است : صیادان میگودر اعتراض به عدم مجوز خروج توسط پلیس دریائی مقابل فرمانداری این شهر دست به تجمع زدند/ @kanoonmodafean

*- چرا وزیر گزارش اعلام جرم ثبت سفارش جعلی را ارائه نمی‌کند؟ 

http://www.sharghdaily.ir/fa/Main/Detail/192284
به نوشته روزنامه شرق در تاریخ پنجشنبه چهارم مرداد 97 آمده است : در حالی روز گذشته ابلاغیه جدید وزیر اقتصاد درباره ممنوعیت ترخیص خودروهای درگمرک‌مانده منتشر شد که هنوز وضعیت اعلام جرم قاچاق خودروهایی که با این ثبت سفارش جعلی وارد شده‌اند، مشخص نیست. به گزارش تسنیم، روز گذشته مجری تلویزیون پرسش مهمی از وزیر صنعت پرسید که چندان در مرکز توجه رسانه‌ها قرار نگرفت. اتفاقا این پرسش اساسی نکته مهم مباحث اخیر درباره فساد واردات خودرو است. مجری از آقای شریعتمداری پرسید «اگر مستندات شما برای ارائه اسناد فساد به وزارت اطلاعات و رئیس‌جمهور در بهمن سال قبل درست است، پس چرا آقای روحانی به‌تازگی برای این موضوع ضرب‌الاجل 15روزه تعیین کرد؟». موضوع از آن قرار است که اصل بحث تخلفات ثبت سفارش خودروهای وارداتی که این روزها مرکز توجه قرار گرفته است، از ماه‌ها قبل مطرح شده بود. در واقع حداقل از شش ماه قبل، گمرک در جریان ثبت سفارش‌های جعلی قرار گرفته بود و از فروردین این موضوع در رسانه‌ها مطرح شده و خیلی پیش‌تر از آن نه‌تنها مکاتبات خارج‌نشدن بلکه اعلام جرم قاچاق آنها انجام شده است. در واقع اساسا در بهمن سال قبل اطلاعات ثبت سفارش‌های جعلی در اختیار گمرک و سایر مراجع (از قبیل وزارت اطلاعات) قرار گرفته بود و بسیاری از ادارات و دستگاه‌های اجرائی از جزئیات این پرونده مطلع و بر اساس ابلاغیه‌های بعدی مکلف به اجرای اقداماتی مانند اعلام جرم قاچاق علیه متخلفان نیز شده بودند.

*- اعتراض به بی ابی در یاسوج:

محور یاسوج به گچساران امروز پنجشنبه 4 مرداد در اعتراض به بی‌آبی بسته شد

*- افزایش قیمت مرغ به کانال ۱۰ هزار تومان:

http://www.sharghdaily.ir/fa/Main/Detail/192283

به نوشته روزنامه شرق به نقل از خبرگزاری تسنیم در تاریخ پنجشنبه چهارم مرداد 97 آمده است : قیمت هر کیلوگرم مرغ گرم برای مصرف‌کننده به ۱۰‌ هزار تومان نزدیک شد و رکودی کم‌سابقه را از خود به‌جای گذاشت. به گزارش تسنیم، از آنجا که بخش عمده خوراک طیور در کشور وارداتی است، افزایش قیمت خوراک تأثیر بالایی در قیمت تمام‌شده مرغ دارد؛ به‌طوری‌که اختصاص ارز سه‌هزارو 900تومانی یارانه‌ای به واردات این محصول نیز نتوانسته قیمت‌های خوراک را کنترل کند. در هفته‌ها و ماه‌های گذشته، خبرگزاری تسنیم بارها هشدار داده بود با افزایش هزینه‌های تولید به‌ویژه در بخش خوراک، باید شاهد افزایش قیمت در آینده نزدیک باشیم؛ زیرا مرغداران اقدام به کاهش جوجه‌ریزی یعنی کاهش عرضه کرده بودند. بعد این افزایش قیمت، احتمالا دولت با توزیع مرغ منجمد یارانه‌ای برای کنترل قیمت‌ها اقدام می‌کند که تا حدود زیادی در کاهش قیمت‌ها موفق خواهد بود، ولی برای رفع مشکل تولید‌کنندگان باید اقدامات دیگری در راستای کاهش هزینه‌های تولید انجام شود.

*- دراعتراض به اوضاع بد اقتصادی کشور :

 

این هم تولید کننده گان کیف و کفش از بازار که  اعلام اعتصاب کردند

 

*- تجمع کارگران بانتا آبیدر در اعتراض به عدم پرداخت مطالبات مزدی:

به گزارش خبرنگار ایلنا، پنجشنبه ۴ مرداد ۱۳۹۷ آمده است: روز گذشته برخی کارگران پروژه ساختمانی مجتمع تجاری بانتا آبیدر تجمع برگزار کردند.یکی از کارگران این شرکت به ایلنا گفت: روز گذشته بین ساعت ۱۴ الی ۱۵، من و نوزده نفر دیگر از کارگران این شرکت در اعتراض به ۶ ماه معوقه مزدی‌مان امروز در محل شرکت تجمع کردیم. وی افزود: ما بارها به عدم پرداخت مطالباتمان اعتراض کرده‌ایم اما در پاسخ به ما، می‌گویند که می‌توانید بیایید و انصرف از کار داده و تسویه حساب کنید. دلیل شرکت برای عدم پرداخت مطالبات ما، به‌خاطر مشکلات مالی است….

*- ادامه اعتصاب کامیونداران در گرگان :

امروز پنجشنبه ۴ مرداد ۱۳۹۷ / اعتصاب کامیونداران در شهر گرگان
متحد شویم

*- ادامه اعتصاب کامیونداران در قزوین :

 

‏امروز پنجشنبه ۴ مرداد ۱۳۹۷ ‎اعتصاب_کامیونداران، در سراسر کشور ادامه دارد. / هم دلی و اتحاد عزیزان کامیوندار در شهر قزوین.

 

*- در وارسی ابعاد اعتصاب کامیونداران :

تعطیلی یکی از شرکت‌های حمل و نقل رشت به‌علت اعتصاب_کامیونداران اعتصاب آرام آرام فلج می‌کند!

*- محاکمه سه فعال کارگری سنندج:

سه فعال کارگری سنندج ۱۳ مرداد ماه در دادگاه محاکمه می شوند. یدی صمدی، امیر (جمیل) شهابی و آرمین شریفه به دنبال برگزاری روز جهانی کارگر بازداشت و بعدا با تودیع وثیقه آزاده شده بودند

*- مازیار گیلانی‌نژاد در گفت وگو با ایلنا: دستمزد کارگران به ۱۴۰ دلار تنزل یافته/به ریال کار و به دلار خرج می‌کنیم:

به گزارش خبرنگار ایلنا، جمعه ۵ مرداد ۱۳۹۷ آمده است: مازیار گیلانی نژاد (فعال صنفی کارگران فلزکار) در ارتباط با اوضاع معیشتی مزدبگیران با انتقاد از شرایط پیش آمده می‌گوید: در ماه‌های اخیر بالا رفتن  قیمت ارز، به کمتر شدن قدرت خرید زحمتکشان منجر شد. اگر کارگران در سال ۹۶ با دستمزد ۹۳۰ هزار تومانی و دلار ۳۸۰۰ تومانی، دستمزدشان ۲۴۵ دلار بود امروز با دستمزد ۱ میلیون و ۱۳۰ هزار تومانی و دلار ۸۰۰۰ تومانی، به ۱۴۰ دلار تنزل یافته است. امروز در میان کارگران این نگرانی دهان به دهان می‌چرخد که «به ریال کار می‌کنیم اما به دلار خرج می کنیم»؛ آیا این عبارت صحیح نیست؟ گیلانی‌نژاد در ادامه می‌گوید: این مساله زیر و بم‌های پنهان‌تری هم دارد؛ شاید محصولاتی مانند روغن خوراکی، لبنیات، نان و …. به ظاهر افزایش قیمت نداشته‌اند اما هر روز از حجم و کیفیت محصولات کاسته می‌شود؛ برای نمونه روغن ۹۵۰ گرمی در بسته‌های ۸۶۰ گرمی توزیع می‌شود. این کم‌فروشی پنهان در حقیقت افزایش قیمت را به همراه داشته است. قرص نان کوچکتر شده و از کیفیتش کاسته شده است. کافی‌ست به قیمت اقلام اولیه نگاهی بیندازیم؛ هندوانه کیلویی ۲۵۰۰ تومان، شکر کیلویی ۳۵۰۰ تومان، تخم مرغ دانه‌ای ۶۰۰ تومان، گوشت ۶۵ هزار تومان و مرغ کیلویی ۱۲ هزار تومان در حال حاضر عرضه می‌شود؛ در این وانفسا، یک خانواده کارگری چطور می‌تواند از پس این هزینه‌ها بربیاید؟…سوال اساسی اینجاست که به راستی خود مسئولان و مقامات با این حقوق مصوب چند روز می‌تواند زندگی کنند که کارگران را محکوم به زندگی یک‌ماهه کرده‌اند؟

*- امنیتی شدن فضای شهر سنندج:

نیروهای امنیتی با حضور گسترده خود برای جلوگیری از تجمع مردم در اعتراض به قطعی مکرر برق که بنابە فراخوان بازاریان و مردم شهر سنندج قرار بود ساعت ١٠ صبح روز ٤ مرداد مقابل استانداری سنندج برگزار شود، از ساعتهای اولیە صبح میادین اصلی شهر از جملە استادنداری قدیم در خیابان شاپور و استادنداری جدید در سە راە شالمان را شدیدا امنیتی کردند.

*- آتش‌سوزی ساختمان نفت و گاز گچساران مهار شد/ خسارت جانی نداشتیم:

به گزارش خبرنگار ایلنا، جمعه ۵ مرداد ۱۳۹۷ آمده است: علی جعفری در گفت و گو با خبرنگارایلنا در یاسوج گفت: آتش سوزی طبقه دوم ساختمان اداره مرکزی شرکت بهره برداری نفت و گاز گچساران مهار و خوشبختانه حادثه خسارت جانی نداشته است.

وی علت این آتش‌سوزی را نامعلوم دانست و از تلاش نیروهای امدادی و آتش نشانی گچساران بخاطر خاموش کردن آتش تقدیر کرد.

مدیر روابط عمومی شرکت نفت گچساران افزود: شعله‌های آتش از ساعت ۱۶ و ۴۵ دقیقه طبقه دوم ساختمان اداره مرکزی شرکت بهره برداری نفت و گاز این شهرستان را فراگرفته بود که با تلاش نیروهای امدادی و آتش نشانی هم اکنون آتش مهار و درحال پاکسازی ساختمان هستند.

*- اعتصاب رانندگان کامیون و شعار آنها/ یک دست صدا ندارد :

آی کارگر،آی معلم،آی زحمتکش
درد ما ،درد شماست
یه دست صدا نداره
شعار رانندگان اعتصابی خطاب به جامعه

*- دیدار فعالین سندیکای شرکت واحد با خانواده اسماعیل عبدی معلم زندانی :

دیدار تعدادی از اعضای سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی با خانواده معلم زندانی اسماعیل عبدی و گفتگو پیرامون آخرین وضعیت این معلم زندانی

 

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصاتِ خود را پر کنید یا برایِ ورود رویِ نقشک‌ها کلیک کنید:

نشان‌وارهٔ WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

درحال اتصال به %s

این وب‌گاه برای کاهشِ هرزنامه‌ها از Akismet استفاده می‌کند. در موردِ نحوهٔ پردازشِ داده‌هایِ دیدگاهتان بیشتر بدانید.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: