اشتراک eshtrak

خبری سیاسی فرهنگی! مسئولیت هر مقاله بعهده نویسنده آنست!

کره شمالی تسلیم سیاست گانگستری ترامپ نخواهد شد، ترامپ آتش رقابت را میان فرانسه و انگلستان برافروخته، و تحریم امریکائی نفت ایران «اوپک» را عملا متلاشی می کند: راشیاتودی/ ترجمه های رضا نافعی

«معجزه ویتنام» پیام پمپئو به پیونگ یانگ است، همراه با تهدید به تجاوزات نظامی، پذیرفتن نئو لیبرالیسم « داروی مرگبار اقتصادی» صندوق بین المللی پول، فراموش کردن جنایات جنگی امریکا، کنار نهادن برنامه های اجتماعی، خصوصی سازی و باز کردن در های کشور بروی سرمایه گذاران خارجی. آنوقت امریکا به تو کمک خواهد کرد. همزمان با همه این ها نام کیم نیز در «فهرست قتل های سیا» باقی خواهد ماند.

کره شمالی تسلیم سیاست گانگستری ترامپ نخواهد شد

راشا تودی: ترجمه رضا نافعی

آمار سایت تا کنون4،123،984

مایک پمپئو وزیر خارجه امریکا پس از بازگشت از گفتگو در باره برنامه اتمی کره شمالی، روز یکشنبه در توکیو واکنش تند کره شمالی را رد کرد و گفت من دقیقا از آنچه روی داد باخبر هستم. وقتی ما در باره حدود و ثغور خلع سلاح اتمی کره شمالی صحبت کردیم مخالفتی صورت نگرفت».

وزارت خارجه کره شمالی، روز شنبه نماینده امریکا را به داشتن «تفکری گانگستر گونه» متهم ساخت و  گفت و گو ها را «نگران کننده» توصیف کرد.

روز شنبه مذاکره کننده امریکائی، جمهوری دموکراتیک خلق کره را  تحت فشار یک جانبه قرارداد تا آن را به  خلع سلاح اتمی مجبور سازد. رفتار نمایندگان امریکا تاسف برانگیز بود.

مایک پمپئو  در توکیو  تاکید کرد که  اگر طرح چنین خواست هائی گانگستر مابانه باشد پس تمام جهان گانگستر است، مصوبه شورای امنیت سازمان ملل که با اتفاق آرا به تصویب رسیده  هدف را مشخص ساخته است».

پرفسور میکل خوسودوفسکی در نشریه گلوبال ریسرچ تفسیری بر این خبر نوشته که ما با اندکی اختصار نکات اساسی آن را منعکس می کنیم:

پیونگ یانگ  با وزیر خارجه امریکا مذاکره می کند (کسی که قبلا رئیس سیا بوده است). کسی که ضمن صحبت در حاشیه ( البته با رعایت احترام) اعلام کرده که کیم یونگ –اون در فهرست سیا از جمله کسانی بوده که باید  ترور شوند.

جای شگفتی نیست که پیونگ یانگ دولت ترامپ را پس از رفتن پمپئو متهم ساخت به طرح خواست های یک جانبه و گانگستر ماب برای خلع سلاح اتمی کره شمالی. که البته توصیفی است بسیار ملایمتر از واقعیت.

به احتمال زیاد اطلاعیه جمهوری دموکراتیک خلق کره واکنشی است  در برابر خواست هائی که مایک پمپئو هنگام حضور در پیونگ یانگ، پشت در های بسته، مطرح کرده است.  آنچه وزارت خارجه جمهوری دموکراتیک خلق کره اعلام کرده چنین است:

ایالات متحده امریکا به روح حاکم بر نشست ماه گذشته میان رئیس جمهور دونالد ترامپ و رهبر کره شمالی کیم جونگ یون خیانت کرد و خواست های یک جانبه ای  را مطرح ساخت که کره شمالی خلع سلاح کامل اتمی، اثبات قابل آزمون و بازگشت ناپذیر آن را بپذیرد».

«انتظار ما آن بود که نماینده امریکا با اقداماتی  مثبت برای اعتماد سازی و هماهنک با روح حاکم بر مذاکرات کره شمالی – امریکا برای مذاکره بیاید. در پی ملاقات سران (ما) در این اندیشه بودیم چیزی عرضه کنیم که با آن هماهنگ باشد».

کوتاه ترین راه برای خلع سلاح اتمی شبه جزیره کره دور شدن دلیرانه از شیوه های ناکارآمد گذشته ، جستجوی رویکردهای نوین برای حل مشکلات و حل مسائل بر پایه اعتماد همزمان ومرحله به مرحله است.

پمپئو ضمن صحبت اشاره داشت به این که کره شمالی برای داشتن مناسبات بهتر با امریکا  میبایستی مدل«معجزه ویتنام» را انتخاب کند.

« گلوبال ریسرچ » می نویسد برای آن که  رویدادها را فراموش نکنیم یاد آوری این نکات ضروری است در سال 1993 هانوی برای آن که امریکا به محاصره اقتصادی آن کشور پایان دهد تبدیل شد به کشور تازه ای برای تامین نیروی کار ارزان برای اقتصاد جهانی، مقروض و فقیر، بگذریم از «تغییر رژیم» و انعقاد یک قرار داد همکاری نظامی با امریکا علیه چین (تحقیقات میدانی نویسنده در سال 1991 و سال 1994):

ویتنام هیچگاه از امریکا برای بمباران های وسیع و سنگین، برای قربانیان بی شمار و ویرانی ها ببار آمده از امریکا  خسارت جنگی در یافت نکرد، ولی در توافقی که در سال 1993 در پاریس صورت گرفت هانوی ملزم به پرداخت  بدهی های رژیم  ساقط شدۀ ژنرال تیو در سایگون  شد، یعنی پرداخت  هزینه های جنگی واشنگتن را بعهده گرفت.

افزون بر این ها پیش شرط لغو تحریم های اقتصادی  ایالات متحده امریکا تصویب اصلاحات جامع اقتصاد کلان ویتنام تحت نظارت موسسات برتون وودز بود.

این اصلاحات بازار آزاد اکنون دکترین رسمی حزب کمونیست را تشکیل می دهد. با عادی سازی روابط دیپلماتیک با واشنگتن در سال 1994، اشاره به نقش وحشیانه آمریکا در جنگ ویتنام  دیگر منسوخ و نامناسب است و روز به روز بیشتر بر کهنه شدن آن تکیه می شود.

از عامل نارنجی، بمب های خوشه ای، بمب های ناپالم، بمب های شیمیائی مسموم کننده دیگرسخنی در میان نیست: مرحله تازه ای از تخریب اقتصادی و اجتماعی آغاز شده است.

دست آوردهای مبارزات پیشین و تلاش های یک ملت با یک چرخش قلم محو می شود و همچنین مقررات مربوط به بدهی ها و تعدیل های ساختاری طلبکارهای بین المللی پس از جنگ ویتنام و شکلهای بازگشت بی خشنونت به استعمار و فقر که  برمعیشت میلیون ها نفر تاثیر می گذارد تثبیت می شود.

«معجزه ویتنام» پیام پمپئو به پیونگ یانگ است، همراه با تهدید به تجاوزات نظامی، پذیرفتن نئو لیبرالیسم « داروی مرگبار اقتصادی»  صندوق بین المللی پول، فراموش کردن جنایات جنگی امریکا، کنار نهادن برنامه های اجتماعی، خصوصی سازی و باز کردن در های کشور بروی سرمایه گذاران خارجی.

آنوقت امریکا به تو کمک خواهد کرد. همزمان با همه این ها نام کیم نیز در «فهرست قتل های سیا» باقی خواهد ماند.

 

https://deutsch.rt.com/newsticker/72605-us-aussenminister-mike-pompeo-reist-nach-gespraechen-in-nordkorea-nach-japan-weiter/

https://t.me/siteaayandema به تلگرام آینده ما بپیوندید

فرانسه تضمین می کند که تا سال 2025 برای تقویت نیروی نظامی خود  معادل  260 میلیارد پوند بیش از بودجه پیش بینی شده، هزینه کند. تفسیر ماتیس از اظهارات فرانسه این است: فرانسه و امریکا بعنوان بازیگران جهانی به این نتیجه رسیده اند : وقت آنست که میزان قابل توجهی بر بودجه دفاعی افزوده شود». انگلستان در دهسال گذشته به دنبال تصمیم برای صرفه جوئی از بودجه نظامی خود نیز کاست، این کاهش شامل هزینه های داخلی در خود انگلستان نیز شده است. لندن و پاریس در اروپا، با فاصله زیاد، حداکثر بودجه نظامی  را دارند. برخی از سیاستگران انگلیسی خواستار آنند که بودجه نظامی 2،5 تا 3 در صد از تولید ناخالص ملی، افزایش یابد. از سوی دیگر دولت انگیس زیر فشار قراردارد تا بر بودجه بهداشت، آموزش و پرورش و پلیس بیافزاید، در حالی که« برکزیت»( خروج انگلستان از اتحادیه اروپا) حتی موجب کاهش رشد اقتصادی انگلستان نیز شده است.

ترامپ آتش رقابت را میان فرانسه و انگلستان برافروخته

راشا تودی- ترجمه رضا نافعی

آمار سایت تا کنون4.119.251

جیمز ماتیس وزیر دفاع امریکا  در یک نامه می نویسد که بدون سرمایه گذاری تازه توانائی نظامی انگلستان دچار فرسودگی خواهد شد، درحالیکه قرار گرفتن در جایگاه ویژه نظامی مستلزم بالا بردن بودجه نظامی است. ما در آینده  ترجیح خواهیم داد مهمترین شریک نظامی امریکا در اروپا فرانسه باشد، که با انگلستان در رقابت است.  اینها هشدار دوهفته پیش وزیر دفاع امریکا به گاوین ویلیامسون همتای انگلیسی خود است.

این هشدار که از لحاظ صراحت بیان نظیر ندارد بصورت نامه به دست روزنامه انگلیسی The Sun رسید و منتشر شد.

در این نامه  جیمز ماتیس، ژنرال سابق نیروی دریائی امریکا، می نویسد واشنگتن «نگران » است که توانائی های نظامی انگلیس «مورد تهدید فرسایش» قرار گرفته باشد.

بخشی از نامه ماتیس چنین است:

«با توجه به تهدیدات جهانی، امریکا انتظار دارد که انگلستان پول بیشتری صرف ارتش خود بکند، این انتظاری که ما از همپیمانانی داریم  که  فقط علائق منطقه ای دارند».

ژنرال با این تهدید در عین حال بدون رو در بایستی روشن می کند که « میل دارد انگلستان کماکان شریک ویژه امریکا بماند» ولی فرانسه بودجه نظامی خود را افزایش داده و آماده جهش برای گرفتن جای انگلستان بعنوان همکار ویژه و درجه اول امریکاست.

ماتیس در نامه خود افزوده است که پرزیدنت ترامپ که هفته دیگر برای شرکت در کنفرانس سران ناتو  به اروپا خواهد آمد انتظار دریافت پاسخ دارد.

ویلیامسون وزیر دفاع انگلیس، نمایندگان پارلمان و ژنرالها شتابان واکنش نشان دادند و خواستار افزایش بودجه نظامی شدند تا چاله بزرگ  20 میلیارد پوندی را پرکنند. لرد هاوتون رئیس سابق ستاد ارتش انگلستان، روز شنبه در این مورد گفت :

«ناظران امریکائی متوجه شدند که ما دروغ می گوئیم. این که ما از موضع ملی خود دعوی می کنیم بزرگترین همپیمان امریکا هستیم  برای پرزیدنت ترامپ بکلی بی اهمیت است ».

ولی برخلاف آنها «ترزا مای» نخست وزیر انگلستان و فیلیپ هاموند وزیر خزانه داری مخالف تجهیزات بیشتر هستند. ماتیس در نامه خود افزوده است:

یک کشور جهانی مانند بریتانیای کبیر، که در سراسر جهان علائق و وظائفی دارد، خواستار سطحی از بودجه نظامی است که حتی از آنچه که ما از همپیمانانی میطلبیم که فقط علائق منطقه ای دارند نیز کمتر است. ژنرال پیشین بر سخنان خود چنین افزود:« بدون یک بازوی نیرومند نظامی صلح و ثبات در جهان همچنان در معرض خطر است».

از سوی دیگر فرانسه تضمین می کند که تا سال 2025 برای تقویت نیروی نظامی خود  معادل  260 میلیارد پوند بیش از بودجه پیش بینی شده، هزینه کند. تفسیر ماتیس از اظهارات فرانسه این است: فرانسه و امریکا بعنوان بازیگران جهانی به این نتیجه رسیده اند : وقت آنست که میزان قابل توجهی بر بودجه دفاعی افزوده شود».

انگلستان در دهسال گذشته به دنبال تصمیم برای صرفه جوئی از بودجه نظامی خود نیز کاست، این کاهش شامل هزینه های داخلی در خود انگلستان نیز شده است. لندن و پاریس در اروپا، با فاصله زیاد، حداکثر بودجه نظامی  را دارند.

برخی از سیاستگران انگلیسی خواستار آنند که بودجه نظامی 2،5 تا 3 در صد از تولید ناخالص ملی، افزایش یابد. از سوی دیگر دولت انگیس زیر فشار قراردارد تا بر بودجه بهداشت، آموزش و پرورش و پلیس بیافزاید، در حالی که« برکزیت»( خروج انگلستان از اتحادیه اروپا) حتی موجب کاهش رشد اقتصادی انگلستان نیز شده است.

https://deutsch.rt.com/international/72436-usa-an-grossbritannien-erhoht-eure-militaerausgaben-oder-wir-machen-frankreich-zum-topverbuendeten/

https://t.me/siteaayandema به تلگرام آینده ما بپیوندید

***

امریکا از تمام کشورها می خواهد که  با متوقف کردن خرید نفت از ایران  این کشور را تحت فشار قرار دهند. بنظر تحلیلگر راشیا تودی این تاکتیک می تواند یک نتیجه ناخواسته جنبی نیز به بار آورد. و آن این است که کشورهای بزرگ تولید کننده نفت مانند روسیه یک کارتل جدید نفتی برپاسازند… ولی بنظر کارشناسان همکاری میان امریکا و روسیه امکان ندارد: آنچه تصورش دشوار است این است که واشنگتن برای بدست آوردن توافق علیه ایران چه امتیاز ی می تواند بدهد که هم حیثیت خود را حفظ کند و هم منافع اقتصادی خود را به خطر نیاندازد… امریکا قبلا هم، در سال 2013 ، تلاش کرد تا  اتحادیه اروپا، چین و هند را از خرید نفت ایران باز دارد، البته شرایط  آنزمان  با امروز متفاوت است، انگیزه تلاش های آن روز امریکا برنامه اتمی ایران بود. ولی امروز  آشکار است که امریکا می خواهد  دست به یک بازی یکطرفه بزند که در عین حال خطر بزرگی برای معاملات نفتی بوجود می آورد. امریکا این بار به آنچه می خواهد دست نخواهد یافت.

تحریم امریکائی نفت ایران «اوپک» را عملا متلاشی می کند

راشیاتودی ترجمه رضا نافعی

آمار سایت تا کنون4،116،566

امریکا از تمام کشورها می خواهد که  با متوقف کردن خرید نفت از ایران  این کشور را تحت فشار قرار دهند. بنظر تحلیلگر راشیا تودی این تاکتیک می تواند یک نتیجه ناخواسته جنبی نیز به بار آورد. و آن این است که کشورهای بزرگ تولید کننده نفت مانند روسیه یک کارتل جدید نفتی برپاسازند.

آناستازیا ایگناتنکو، تحلیلگر پایگاه اینترنتی TeleTrade در مصاحبه با راشیا تودی می گوید:

روسیه و عربستان قصد دارند از تمام کشورهای عضو اوپک دعوت کنند تا یک اتحادیه دائمی، یک «سوپر اوپک» برپا سازند، البته تحت  رهبری این دو کشور. بی تردید تشکیل چنین اتحادیه ای برای روسیه امتیازاتی در بر دارد و عربستان سعودی نیز می تواند نقش یک شریک دراز مدت را ایفا کند. اعضای چنین اتحادیه ای که یک پنجم تولید جهانی نفت را در اختیار دارد برای فشارهای امریکا اهمیت کمتری قائل خواهند شد. چنین اتحادیه ای تضمینی است برای کنترل بازار نفت و امنیت روسیه.

ایگناتنکو  می گوید روسیه در تحریم ایران شرکت نخواهد کرد، زیرا سیاست  واشنگتن در برابر کشورهائی چون چین، ایران، ونزوئلا حتی ترکیه  سیاست خصمانه ای است. او می گوید من متعجب نخواهم شد اگر کشورهائی که در فهرست سیاه امریکا قرار گرفته اند علیه واشنگتن با یکدیگر متحد شوند.

دیگر تحلیلگرانی که راشیا تودی با آنها  گفتگو کرده اتفاق نظر دارند که کشورهائی که امریکا از آنها خواسته است از ایران نفت نخرند به این خواست امریکا توجه نخواهند کرد و کماکان به خرید نفت از ایران ادامه خواهند داد. گایدار گازانوف ، کارشناس «اینترناشنال فاینانشل سنتر » در این مورد چنین می گوید:

امریکا قبلا هم ، در سال 2013 ، تلاش کرد تا  اتحادیه اروپا، چین و هند را از خرید نفت ایران باز دارد، البته  شرایط  آنزمان  با امروز متفاوت است، انگیزه تلاش های آن روز امریکا برنامه اتمی ایران بود. ولی امروز  آشکار است که امریکا می خواهد  دست به یک بازی یکطرفه بزند که در عین حال خطر بزرگی برای معاملات نفتی بوجود می آورد. امریکا این بار به آنچه می خواهد دست نخواهد یافت.

ماکسیم افرموف مدیرعامل ICBF معتقد است که زمان تغییر می کند و  کشورها اتحادیه های تازه ای ایجاد می کنند تا از وابستگی خود به امریکا بکاهند و نقش دلار امریکا در معاملات نفتی را نیز کاهش دهند.

میخائیل ماشاچنکو، تحلیلگر  eToro که یک شبکه اجتماعی برای سرمایه گذاران است معتقد است بسیاری از کشورهای عضو اوپک، برغم توافق هفته گذشته برای بالا بردن سطح تولید خود، در موقعیتی قرار ندارند  که بتوانند به تعهد خود جامه عمل بپوشانند، فقط روسیه وعربستان از این توان برخوردارند.

ولی بنظر کارشناسان همکاری میان امریکا و روسیه امکان ندارد: آنچه تصورش دشوار است این است که واشنگتن برای بدست آوردن توافق علیه ایران چه امتیاز ی می تواند بدهد که هم حیثیت خود را حفظ کند و هم منافع اقتصادی خود را به خطر نیاندازد.

 

https://deutsch.rt.com/wirtschaft/72404-analysten-russland-saudi-arabien-super-opec/

https://t.me/siteaayandema

 به تلگرام آینده ما بپیوندید

https://aayande.wordpress.com/

Advertisements

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

درحال اتصال به %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

اطلاعات

این ویودی در 11 ژوئیه 2018 بدست در اشتراک - eshtrak فرستاده شده و با , , , برچسب خورده.
%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: