اشتراک eshtrak

خبری سیاسی فرهنگی! مسئولیت هر مقاله بعهده نویسنده آنست!

به چه علت واشنگتن بر اردن فشار می آورد؟، و توجه: خطر قریب الوقوع در حوزه ی دریای کارائیب: تی یری میسان، برگردان: سیلویا بجانیان- ولترنت/مجله هفته

به چه علت واشنگتن بر اردن فشار می آورد؟

نوشته: تی یری میسان

برگردان: سیلویا بجانیان

ولتر نت/مجله هفته

malek_abdullah_2_col

از اوایل ماه ژوان ، کشور اردن به مدت یک هفته در گیر تظاهرات صلح آمیزی بود که به خاطر طرح مالیات وضع شده صورت می گرفت . در این طرح ۵ تا ۲۵ ٪ افزایش مالیاتی برای تمام کسانی که درآمد سالیانه ی آنها بیش از ۸۰۰۰ دینار بوده برابر ۱۱۲۴۵ دلار ، در نظر گرفته شده بود . تظاهرات کنندگان که سطح زندگی آنها به علت جنگ دولت های غربی علیه سوریه ، دچار افت شدیدی شده ، خواستار استعفای نخست وزیر کشور . همینطور لغو طرح قانون مالیاتی شدند.

در واقع ، کشور سلطنتی اردن چاره ای جز این کار نداشت : زیرا این طرح در برابر وامی که در سال ۲۰۱۶ از صندوق بین المللی پول گرفته شده بود تعهداتی برای دولت به وجود می آورد . اجرای این طرح چندین بار به خاطر وجود جنگ عقب افتاد ، و تنها زمانی به پارلمان پیشنهاد شد که جنگ پایان می گرفت . ایجاد تغییر در متن آن سبب تغییر کامل در سیاست اقتصادی کشور می شد که هم اکنون نیز در وضعیت بحرانی قرار دارد . تنها راه حل ،دریافت پشتیبانی مالی از سوی عربستان سعودی می باشد تا بدهی . ناشی از وام جبران شود

 

تظاهرات اردن آیا به منزله ی دوران جدید بهار عربی است ، و یا بر عکس فشاری است که بر شاه عبدالله دوم می آورند تا او وادار به پذیرفتن طرح ایالت متحده بر فلسطین باشد ؟

رسانه های بسیاری از وجود فصل جدید ٬٬ بهار عربی ٬٬ گزارش دادند . هر چند احتمال وجود چنین موضوعی کم است زیرا : در سال ۲۰۱۱ تظاهراتی به همین علت به وجود آمد و بدون اعمال فشار، خود به خود فرو نشست . در آن هنگام کافی بود تا اتحاد میان جمعیت از بین برود و اسلام گرایان از بخش لائیک جدا شوند . وضعیتی بسیار منطقی. زیرا پادشاهی اردن با بریتانیا و اخوان مسلمین پیوندهای بسیار تنگاتنگی دارد باید به خاطر آورد که ٬٬ بهار عربی ٬٬ حرکتی خود جوش نبوده ، بلکه عملیات ام آی ۶ انگلستان از سال های ۲۰۰۴ – و ۲۰۰۵ این جریان را به وجود آورده تا اخوان مسلمین را بر مسند قدرت بنشاند ، با همان الگوی سرویس های اطلاعات سری انگلستان که از سال ۱۹۱۵ با کمک لورنس عربستان ( قیام بزرگ اعراب ) را به وجود آوردند [1] . حال ، کشور اردن پیوسته توانسته حزب اخوان مسلمین را در کشور خود تحت کنترل قرار دهد ، و این کار توسط شاهزاده حسن ، برادر زاده ی پادشاه صورت گرفته که رهبری این حزب را بر عهده دارد . امروز، پادشاهی اردن رابطه ی حسنه ای با حماس دارد ( که شاخه ی فلسطینی اخوان مسلمین می باشد ) . از این رو در زمان حرکت ٬٬ بهار عربی ٬٬ ، اخوان مسلمین خواهان سقوط ٬٬ رژیم پادشاهی ٬٬ نشدند ،به همانگونه که در سایر . کشور ها ، دولتی با اعضای خود به وجود آوردند

بعد از این ، اردن به کمپ ضد انقلابی پیوست و خود را عضو همکاران مشترک خلیج در آورد (با وجود مخالفت های کویت که تا امروز حمایت اردن را از حمله ی صدام حسین . به این کشور در سال ۱۹۹۰ نمی بخشد )

تظاهرات اول ماه ژوان درون کشور اردن توجیهی دارد ، اما باید گفت حمایت های خاصی . در این کشوری که در آن استبداد حاکم شده صورت گرفته

تظاهر کنندگان شاید در ظاهر بر عمان فشار می آورند ، فشاری که پیش از طرح صلح کاخ سفید برای فلسطین در نظر گرفته شده . به یاد بیاوریم که پادشاهی اردن خود را پیوسته کشور فلسطینی ها شمرده ، و پادشاه عبدالله دوم حامی ٬٬ اماکن مقدس ٬٬ مسلمانان اورشلیم می باشد و ٬٬ حافظ ٬٬ اماکن مقدس مسیحیان در این شهر مقدس نیز هست ( در سال ۲۰۰۰ این عنوان توسط پاپ ژان پل دوم پذیرفته شد ) . تا اوایل استقرار پیمان اسلو ، کشور اردن کرانه ی باختری رود اردن را اداره می کرد ( حتا بعد از جنگ شش روزه که اسراائیل این منطقه را تسخیر کرد ) . یاسر عرفات نیز در نظر داشت تا از کمک پادشاهی اردن استفاده نماید . حدود سه چهارم مردمان اردن ، فلسطینی هستند . . تنها یک چهارم جمعیت را محلی های بادیه نشین تشکیل می دهند

هم اکنون ، تمام قدرت های منطقه سعی می کنند در فلسطین مستقر شوند .به طور مثال ترکیه می کوشد جهاد اسلامی ایران را از آن خود سازد . این در حالی است که . ایالت متحده و اسرائیل می کوشند تا بر این گروهها فشار بیاورند.

طرح جارد کوشنر که داماد و مشاور خاص پرزیدنت دونالد ترامپ می باشد ، به هر صورتی که باشد ،نیاز به همکاری اردن دارد . در حال حاضر اسناد بسیاری از میان آرشیوها به دست آمده که تا کنون انتشار نیافته است . به نظر می رسد دولت مستقل فلسطینی در ابو دیس در نظر گرفته شده باشد . مطابق با طرح تقسیم فلسطین در سال ۱۹۴۷ ، ابو دیس محله ای در شهر اورشلیم می باشد . به هنگام پیمان اسلو ، محمود عباس معاون یاسر عرفات ، ( و جانشین فعلی او ) ، از طرح به وجود آمدن پایتخت فلسطین حمایت کرد . در آن زمان ، حاکمیت فلسطین در حال تشکیل مجلس آینده ی خود بود . در هر حال ، ٬٬ جریان صلح ٬٬ تحقق نیافت ، و این طرح هرگز عملی نشد و تمام عملیات آن متوقف ماند. اسرائیلی ها منطقه ی ابو دیس را به وسیله ی دیوار کشی تجزیه کردند ، و فلسطینی ها این منطقه را تنها جزء کوچکی از اورشلیم می شمرند و خواهان نصف بیشتر شهر می باشند . این امکان وجود دارد تا اردن به صورت دولت فلسطینی در آید و دو پایتخت داشته باشد : عمان و ابو دیس . در این صورت ، شکل این حکومت مورد سوال واقع خواهد شد : آیا پادشاهی باشد و یا جمهوری ؟

ترجمه توسط
Sylvia Bejanian

منبع

Al-Watan (Syrie)

abstanhalter1

[1] نوشته ی تی یری میسان یک باید به ای- میل های دفتر وزارت امور خارجه که توسط یکی از شاغلین آنجا با نام ( درک پاسکی ، به بیرون درز کرد مراجعه نمود ( سال ۲۰۰۴ when progressives threat : همچنین رجوع شود به نوشته های مارتن برایت with reactionaries . The British State flirtation with radical Islamism , Marin Bright , Policy Exchange 2004 Sous nos Yeux. Du 11-Septembre à Donald Trump همچنین به بررسی های من در کتاب , editions Demi-Lune 2017

نوشته: تی یری میسان

برگردان: سیلویا بجانیان

ولتر نت/مجله هفته

trumpexplsion

عکس العمل های غیر محتمل نسبت به مقاله ای که از استلا کالونی در ارتباط با پروژه ی علیه ونزوئلا منتشر ساختیم ، نشان از وجود گسستی در احزاب چپ گرایSouthCom آمریکای لاتین دارد . و چنانچه پنتاگون وارد عمل شود ،با مقاومت کمتری مواجه خواهد شد . در حالی که ارتش ایالات متحده ، نابودی کشورهای حوزه ی دریای کارائیب را طراحی کرده ، به همانگونه که از ۱۷ سال پیش در٬٬ خاور میانه ی بزرگ ٬٬ عمل می کند .

منتشر ساختیم که SouthCom دو هفته ی پیش مقاله ی بسیار مهمی در ارتباط با طرح علیه کشور ونزوئلا می باشد [1]

این مقاله توسط استلا کالونی تهیه شده است . از سال های ۸۰ ، این زن پیوسته توطئه های انجام ٬٬Condorتوسط ایالات متحده را در عملیات ٬٬ Ourdisگرفته علیه ملت با کمک سرویس های اطلاعات سری شیلی ، آرژانتین ، بولیوی ، برزیل ، پاراگوئه ، اوروگوئه ی به هنگام جنگ سرد را فاش ساخته . در سالهای ۷۰ او یکی از عوامل مقاومت در برابر دولت های دیکتاتوری آمریکای لاتین بوده است و امروزه بهترین متخصص تاریخ این منطقه به حساب . [2])می آید) او همچنین از سی سال پیش باتمام رهبران احزاب چپ گرای آمریکای لاتین ، آشنایی و دوستی دارد .

این در حالی است که این زن اسطوره ای ، توسط تشکیلات احزاب چپ گرای بسیاری از کشورها مورد انتقاد قرار گرفته . از آنجاییکه آنها با بحث استدلالی مواجه نشدند ، اعتراضات آنها از موضوعات مطرح شده توسط این نویسنده همچنان ابعاد بزرگتری را به خود می گیرد.

آنچه که امروزه در آمریکای لاتین در حال وقوع است ،وضعیتی است که از سال ۲۰۰۲ در اروپا با انتشار کتاب من: در ارتباط باحملات ۱۱ سپتامبر [3] به وجود آمده : سازمان ها و احزاب چپ گرا ، اسناد و شواهد مربوط به پروژه ی ایالات متحده را رد می کنند ، و می کوشند تا صدای کسانی را که از وقوع خطری قریب الوقوع حکایت دارند ، ساکت سازند.

علیه پرزیدنت نیکولاس مادوروSouthComمقاله ی استلا کالونی از آنجاییکه عملیات ثابت می کند ، در عین حال نشان می دهد که پنتاگون طرح ٬٬تغییر رژیم ٬٬ در این کشور را ندارد . در حال حاضر اوضاع مانند سال های ۷۰ نمی باشد ، به صورتی که ایالات متحده دولت سالوادور آلنده را کنار بزند و کسی مانند ژنرال پینوشه سر کار بیآورد . بلکه هدف نابود ساختن دولت ونزوئلا می باشد ، تا طرفداران هوگو چاوز و مخالفان آنها طوری نابود شوند که دیگر نتوانند حکومتی را تشکیل دهند و در این بین تنها اراده ی واشنگتن خواهد بود که حکومت را به دست می گیرد.

مقاله ی استلا کالونی ، حزب چپ گرا و یا راست در برابر خود ندارد . هر کس مسئول عملیات خود می باشد . و این هرج و مرج هیچ اهمیتی نخواهد داشت ، زیرا موضوع اصلی اقتصادنمی باشد ، و تنها گزینه ی نظامی روی میز است . به صورتی که ملت در برابر نخبگان چند ملیتی قرار خواهند گرفت و دولت در برابر تهاجم خارجی .

خبر داریم و شاهد صف کشیدن قشون [4] آن با حالت آماده باش SouthComما از طرح نظامی می باشیم . این به مفهوم آغاز به جنگ نمی باشد ، چرا که پرزیدنت ترامپ با آن مخالف است اما باید در برابر این تهاجم آماده باشیم .

آن چه که از ۱۷ سال پیش در خاورمیانه ی بزرگ روی داده [5] باید برای ما درس عبرتی باشد . در حالی که خبرگذاری های جهانی از وجود آشوب و بحران و جنگ در افغانستان ، عراق ، لبنان ، فلسطین ، تونس ، مصر ، لیبی ، بحرین ، سوریه و یمن ، به صورت خشونت های خود خواسته یاد می کنند ، اما ما شاهد وجود جنگی می باشیم که علیه کشوری هدایت نشده است ، بلکه پاسخی است به استراتژی های خارجی در منطقه ای خاص . که به عملیات ٬٬ کندر٬٬ در سال های ۷۰ شباهت دارد .

اما آن چه که در این بحران ها تازگی دارد ،استمرار دائمی آن است . ایالات متحده با ایجاد این بی نظمی قصد جایگزینی دولتی را ندارد . بلکه هدف آن نه تنها سرقت منابعی طبیعی است ، بلکه نابود سازی زیر ساخت های یک دولت و روابط اجتماعی درون آن می باشد [6] ، تا جایی که ملت ها ی این کشور ها در بربریت فرو بروند . زیرا این تنها وسیله ای است که خواهد گذاشت تا هیچ جبهه ی مقاومتی سازمان و تشکیل نشود .

جنگ های امپریالیستی مدرن با آن چه که دوران جنگ سرد اتفاق افتاد بسیار متفاوت می باشد . آنها تمام نشان و علائم فکری ما را بهم می ریزند و ما را به سمت نگرانی و اضطراب از اوضاع جهان متمایل خواهند ساخت .

نگرش اخلاقی ما به این موضوع هر چه باشد ، ما باید قبول کنیم که پنتاگون در حال پیاده سازی استراتژی آدمیرال آرتور سبرووسکی [7] می باشد ، که دوستش دونالد رامسفلد آنرا به صورت جنگ طولانی خلاصه کرده و توسط پرزیدنت جرج بوش پسر ، ٬٬ جنگ بی پایان ٬٬ نامیده شده است .

 

ترجمه توسط
Sylvia Bejanian

[1] « Le «Coup de Maître» des États-Unis contre le Venezuela», par Stella Calloni, Traduction Maria Poumier, Réseau Voltaire, 11 mai 2018.

[2Operación Cóndor, Pacto criminal, Stella Calloni, Ciencias sociales, La Havana, 2006.

[3L’Effroyable Imposture suivi de Le Pentagate, Thierry Meyssan, Éditions Demi-lune.

[4] “Plan to overthrow the Venezuelan Dictatorship – “Masterstroke””, by Kurt W. Tidd, Voltaire Network, 23 February 2018.

[5Sous nos Yeux, Thierry Meyssan, Editions Demi-lune, 2017.

[6] Cette doctrine s’appuie sur les expérimentations israéliennes. Voir « Faire la paix avec les États, faire la guerre contre les peuples », par Youssef Aschkar, Réseau Voltaire, 19 juin 2003.

[7] « Le projet militaire des États-Unis pour le monde », par Thierry Meyssan, Haïti Liberté (Haïti) , Réseau Voltaire, 22 août 2017.

https://mejalehhafteh.com/2018/06/12

Advertisements

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

درحال اتصال به %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

اطلاعات

این ویودی در 14 ژوئن 2018 بدست در اشتراک - eshtrak فرستاده شده و با , , برچسب خورده.
%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: