اشتراک eshtrak

خبری سیاسی فرهنگی! مسئولیت هر مقاله بعهده نویسنده آنست!

اخبار امروز: توافق هسته ای آمریکا با کر ه شمالی!

 

ترامپ: من مثل اوباما باج ندادم و با کره توافق کردم

دونالد ترامپ: مشکلات زیادی از جمله مسئله ایران به من ارث رسید. توافق هسته ای ایران بد بود. من از آن خارج شدم. تحریم های خود را ادامه می دهیم تا رفتار ایران عوض شود.

به گزارش عصر ایران، دونالد ترامپ رییس جمهور آمریکا در نشست خبری روز سه شنبه (امروز) خود پس از امضای توافق هسته ای خود با کیم جونگ اون رهبر کره شمالی، بار دیگر نوک تیز حملات خود را متوجه برجام و اوباما و جمهوری اسلامی ایران کرد.

ترامپ به کنایه اوباما را به باج دادن به ایران در جریان انعقاد موافقت نامه برجام متهم کرد و از زندانیان آزاد شده آمریکایی همزمان با اجرایی شدن برجام به عنوان » گروگان» یاد کرد و اوباما را متهم کرد که بابت آزادی آنها به  ایران باج پرداخته است.

ترامپ در سخنان خود گفت:» مشکلات زیادی از جمله مسئله ایران به من ارث رسید. توافق هسته ای ایران بد بود. من از آن خارج شدم. تحریم های خود را ادامه می دهیم تا رفتار ایران عوض شود.»

او گفت: «من مثل اوباما باج ندادم. او میلیونها دلار پول داد و گروگانهای ما را از ایران آزاد کرد اما من پولی ندادم.»

او با تاکید بر تغییر شرایط آمریکا و جهان افزود:» باید جهان بداند رئیس جمهوری عوض شده است. وزیر خارجه عوض شده است.در دو ماه اخیر رفتار ایران تغییر کرده. کمتر به خاورمیانه توجه می‌کنند. امیدوارم آنها هم رفتار خود را تغییر بدهند.»

ترامپ در پاسخ به سوالی درباره اینکه چه زمانی تحریم های کره شمالی را لغو خواهد کرد، گفت:» خیلی مایلم بردارم اما باید کره شمالی به اقدامات خود سرعت ببخشد و آقای کیم قول داده که چنین کند.»

ترامپ همچنین احتمال سفر خود به کره شمالی را نیز مطرح کرد و گفت:» در وقت مناسب ، من به کره شمالی خواهم رفت یا او را دعوت به کاخ سفید می‌کنم. او مرد باهوشی است و من باور کردم می‌خواهد شرایط را تغییر دهد.»

 

واکنش ایران به دیدار رهبران آمریکا و کره شمالی

به گزارش بی بی سی، محمدباقر نوبخت، سخنگوی دولت ایران در واکنش به دیدار رهبران آمریکا و کره شمالی گفت: «رهبر کره شمالی با چه کسی می خواهد مذاکره کند؟ آیا این فردی که در هواپیما با یک توییت نشست سران گروه هفت را دچار اخلال می کند قابل اعتماد است؟»

نوبخت گفت: «این شخص (دونالد ترامپ) نماینده ملت فهیم آمریکا نیست و مطمئنا ملت آمریکا در انتخاب های آینده خود، او را از ملت خود مبرا خواهد کرد.»

فیگارو: دونالد ترامپ از جمهوری اسلامی ایران می خواهد که کره شمالی را سرمشق خود قرار دهد


روزنامه راستگرای فیگارو، عنوان اصلی صفحه نخست، سرمقاله و چندین صفحه داخلی خود را به دیدار دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، با کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی، در دوازدهم ژوئن برابر با بیست و دوم خرداد در سنگاپور و مقایسه کره شمالی با ایران اختصاص داده است.

به گزارش رادیو فرانسه، به نوشته این روزنامه، دونالد ترامپ از جمهوری اسلامی ایران می خواهد که کره شمالی را سرمشق خود قرار دهد و مانند این کشور ﺗﺄسیسات اتمی خود را نابود سازد. وی در پی لغو یک جانبه برجام، قصد دارد با وارد آوردن حداکثر فشار بر ایران، ﻣﺳﺆولان جمهوری اسلامی را وادار سازد تا با روحیه ای ضعیف بر سر میز مذاکره بازگردند و از آمریکا فرمانبرداری و امتیازات جدیدی به این کشور واگذار کنند.

فیگارو به نقل از یک دیپلمات بلندپایه فرانسوی نوشته است: اما ایران کره شمالی نیست. کره شمالی از نظر اقتصادی بسیار ضعیف است در حالیکه اقتصاد همسایگان این کشور بسیار رونق دارد.

از سوی دیگر، کره شمالی با کشورهای قدرتمندی که آن را احاطه کرده اند، روابط خوبی ندارد. این کشور در بحران های قاره آسیا مداخله نمی کند. چین که «ارباب منطقه» است گاهی اوقات با خشم و ناشکیبایی به کره شمالی می نگرد.
به علاوه، کره شمالی از دهه نود میلادی تا به حال بارها با آمریکا مذاکره کرده و به توافق رسیده اگرچه بعدها غالب این توافقنامه ها باطل شده است. کره شمالی برعکس ایران مجهز به ﺗﺄسیسات هسته ای تمام عیار، کلاهک اتمی و موشک بالیستیک قاره پیما است.

جمهوری اسلامی ایران در عراق، سوریه، لبنان و یمن از طریق سیاسی و نظامی مداخله می کند. ایران به دلیل اهداف سُلطه جویانه اش در منطقه خاورمیانه دشمن پروری کرده اما دوستانی نیز یافته است.

فیگارو باز هم به نقل از همان دیپلمات فرانسوی نوشته است: حتی اگر ایالات متحده آمریکا، ایران را از جامعه جهانی طرد کند، این کشور تنها نخواهد ماند. جمهوری اسلامی ایران از پشتیبانی روسیه و چین برخوردار است چراکه منافع ملی و منطقه ای این دو کشور را ﺗﺄمین می سازد.

جمهوری اسلامی برای جبران تحریم های اعمال شده بر آن، به نفت تکیه می کند. از طرف دیگر، ایران هنوز دارای بمب اتمی نشده و پس از امضای توافقنتامه هسته ای فعالیت های اتمی خود را متوقف کرده است.

متن کامل سند امضا شده ترامپ و کیم جونگ اون

بیانیه مشترک رهبران آمریکا و کره شمالی پس از نشست آنها در سنگاپور در اختیار رسانه‌ها قرار گرفت.

به گزارش ایسنا به نقل از خبرگزاری رویترز، متن این بیانیه به شرح زیر است:

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا و کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی اولین دیدار رو در روی خود را ۱۲ ژوئن ۲۰۱۸ در سنگاپور برگزار کردند.

ترامپ و کیم تبادل نظری جامع و عمیق در باره مسائل مربوط به روابط آمریکا – کره شمالی و برقراری صلح پایدار و دائم در شبه جزیره کره داشتند. ترامپ به ارائه تضمین‌های امنیتی به کره شمالی متعهد شد و اون نیر بر تعهد قاطع و کامل خود بر خلع سلاح کامل هسته‌ای شبه جزیره کره تاکید کرد.

ترامپ و اون با تاکید بر این نکته که برقراری روابط جدید میان آمریکا و کره شمالی به صلح و رفاه در شبه جزیره کره و جهان مرتبط است و با درک این نکته که اعتمادسازی میان دو طرف می‌تواند روند خلع سلاح هسته‌ای را گسترش دهد اعلام می‌دارند:

۱- آمریکا و جمهوری دموکراتیک خلق کره متعهد به ایجاد روابط جدیدی میان آمریکا – جمهوری دموکراتیک خلق کره مطابق با میل مردم دو کشور برای صلح و موفقیت می‌شوند.

۲- آمریکا و جمهوری دموکراتیک خلق کره تلاش‌های مشترکی را برای ایجاد یک نظام صلح پایدار و باثبات در شبه جزیره کره آغاز می‌کنند.

۳- جمهوری دموکراتیک خلق کره با تاکید مجوز بر بیانیه ۲۷ آوریل ۲۰۱۸ پانمونجوم متعهد به تلاش در جهت خلق سلاح هسته‌ای کامل شبه جزیره کره می‌شود.

۴- آمریکا و جمهوری دموکراتیک خلق کره متعهد می‌شوند که موارد باقی مانده مربوط به اسرای جنگی و مفقودین در جنگ را از جمله با استرداد گروهی که تاکنون شناسایی شده‌اند، حل و فصل کنند.

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا و کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی بعد از اولین دیدار تاریخی که بین رهبران دو کشور برگزار می‌شود تایید کردند که این نشست یک رخداد تاریخی با اهمیت فراوان است که بر چندین دهه تنش و خصومت میان دو کشور غلبه کرده و موجب گشایش آینده‌ای جدید می‌شود و هر دوی آنها متعهد به اجرای مفاد این بیانیه مشترک به طور کامل و به صورت سریع شدند.

همچنین آمریکا و کره شمالی متعهد به انجام مذاکرات متعاقب تحت رهبری مایک پامپئو، وزیر امور خارجه ترامپ و همچنین با شرکت یک مقام مرتبط عالی‌رتبه از کره شمالی در سریع‌ترین تاریخ ممکن به منظور اجرای نتایج نشست رهبران دو کشور شدند.

همچنین ترامپ و کیم جونگ اون متعهد به همکاری برای توسعه روابط جدید آمریکا و جمهوری دموکراتیک خلق کره و حمایت از صلح، موفقیت و امنیت در شبه جزیره کره و جهان شدند.

کیهان 10 ماه پیش:  چرا مثل کره شمالی نباشیم؟

روزنامه  کیهان با اشاره به مذاکرات برجام نوشت (۲۴ مرداد ۱۳۹۶ ): کره شمالی که به هیچوجه قابل مقایسه با ایران مقتدر و مردم‌سالار نیست در مقابل آمریکا ایستاده و نتیجه ایستادگی را نیز چشیده است.

الف: کره شمالی در 27 ژوئن 2008 با آمریکا بر سر کنار گذاشتن برنامه هسته‌ای خود به توافق رسید و به نشانه پایبندی به این توافق برج خنک‌کننده اتمی خود را منفجر کرد ولی بعد از آن که با نقض پیمان آمریکا روبرو شد، بی‌توجه به تهدیدهای آمریکا، فعالیت‌ هسته‌ای خود را از سر گرفت و آمریکا نتوانست هیچ غلطی بکند.

نمونه‌ای موفق از مقابله مقتدرانه با نقض پیمان آمریکا.

ب: ترامپ با تهدید کره‌شمالی از این کشور خواست تا آزمایش موشک‌های بالستیک خود را متوقف کند ولی کره‌شمالی بی‌اعتنا به تهدید آمریکا نه فقط به آزمایش موشک‌های بالستیک خود تا تولید موشک‌های بالستیک قاره‌پیما ادامه داد، بلکه موشک‌هایی با کلاهک هسته‌ای را نیز آزمایش کرد و خطاب به آمریکا اعلام کرد اگر دست به حمله بزند، با حمله اتمی متقابل روبرو خواهد شد و ترامپ ناچارا دعوت به مذاکره کرد.

نمونه موفقی از مقاومت به جای سازش.

ج: اما کره‌شمالی به درخواست آمریکا برای مذاکره نیز پاسخ مثبت نداد و برنامه‌های هسته‌ای و موشکی خود را غیرقابل مذاکره اعلام کرد. با جرأت می‌توان گفت که کره‌شمالی در این زمینه از مذاکرات بی‌نتیجه و فاجعه‌آمیز ایران با آمریکا الگو گرفته و از این روی حاضر نشده است خود را مانند ما به چنبره فریب آمریکا گرفتار کند.

یعنی عبرت گرفتن از راه خطا و خسارت‌باری که دولت محترم یازدهم پیموده و علی‌رغم فاجعه‌ای که با آن روبرو شده‌ایم هنوز حاضر به تغییر مسیر خسارت‌آفرین  خود نیست.

 

رهبر کره شمالی خلع سلاح هسته‌ای را پذیرفت

ساعتی بعد از امضای یک «سند مشترک» توسط رهبران آمریکا و کره شمالی، نخستین جزئیات این سند از پذیرش خلع سلاح هسته‌ای کره شمالی توسط «کیم جونگ اون» خبر می‌دهد.

خبرگزاری فرانسه و اسوشیتدپرس تایید کرده اند که آقای کیم متعهد به خلع سلاح هسته‌ای شده است.

رئیس جمهوری آمریکا در حین امضای سند گفته بود که خلع سلاح هسته‌ای «خیلی زود» شروع می شود. آمریکا خواستار خلع سلاح است و گفته تا از حسن نیت کره شمالی مطمئن نشود، تحریم های سنگین علیه این کشور را بر نمی دارد.

خبرگزاری فرانسه همچنین گزارش داد براساس توافق رهبران دو کشور، مذاکرات به ریاست وزیر خارجه آمریکا و یک مقام ارشد کره شمالی ادامه خواهد یافت.

 

خلاصه آنچه امروز در دیدار ترامپ و جونگ اون گذشت

* سران کره شمالی و آمریکا ساعت 9 صبح به وقت سنگاپور در رویدادی تاریخی با هم دیدار کردند و دست دادند.

* دو طرف ابتدا تنها و سپس همراه هیئت‌هایی از دو کشور دیدارهای مفصلی داشتند.

* در پایان جلسه ناهار کاری دونالد ترامپ و کیم جونگ اون در جمع خبرنگاران حاضر شدند و آقای ترامپ بسیار کوتاه از امضای یک متن خبر داد.

* دونالد ترامپ و کیم جونگ اون در نهایت یک سند مشترک امضا کردند. ولی کسی هنوز نمی‌داند متن سند چیست.

* ترامپ گفت که سند «بسیار مهم» و «جامع» است و او و کیم جونگ اون از امضای آن بسیار خرسند هستند.

* کیم هم گفت که «دیداری تاریخی» داشتند و تصمیم گرفتند که «گذشته‌ها را پشت سر» بگذارند.

* رهبر کره شمالی از رییس‌جمهور آمریکا به خاطر این دیدار تشکر کرد.

دیدار ترامپ و کیم / ترامپ:
ما رابطه‌ای فوق‌العاده خواهیم داشت


سرانجام پس از هفته‌ها حرف و حدیث فراوان، دونالد ترامپ و کیم جونگ اون در سنگاپور با یکدیگر دیدار کردند. ترامپ مذاکرات اولیه با کیم را «بسیار بسیار خوب» توصیف کرد. با این حال نتیجه این مذاکرات در پرده‌ای از ابهام است.

به گزارش دویچه وله، کیم جونگ اون و دونالد ترامپ روز سه‌شنبه (۱۲ ژوئن/۲۲ خرداد) در ساعت ۹ صبح به وقت محلی در سنگاپور با یکدیگر دیدار کردند تا به این ترتیب رخدادی تاریخی برای هر دو کشور را رقم بزنند. رهبر کره شمالی و رییس جمهور آمریکا وقتی برای نخستین بار با هم چشم در چشم شدند، در حالی‌که پرچم‌های هر دو کشور در پشت سرشان ردیف شده بود، به سمت یکدیگر رفته و با هم دست دادند.

کیم با لبخندی بر لب خطاب به ترامپ گفت: «از دیدن شما خوشوقتم، آقای رییس‌جمهوری.»  ترامپ نیز در مقابل با چهره‌ای جدی روی شانه کیم زده و با او دست داد.

کیم جونگ اون و دونالد ترامپ سپس شانه به شانه چندین قدم در کنار هم برداشتند و ترامپ در حالی که لبخندی دوستانه بر لب داشت، چندین کلمه با کیم صحبت کرد.

رییس‌جمهوری آمریکا اندکی بعد در مقابل دوربین‌های خبرنگاران که لحظه به لحظه این دیدار تاریخی را به صورت زنده گزارش می‌کردند، گفت: «ما رابطه‌ای فوق‌العاده خواهیم داشت.»

رهبر کره شمالی نیز گفت مسیر دیدار با رییس‌جمهوری آمریکا «راحت نبوده» و اضافه کرد: «اقدامات و تعصبات قدیمی علیه ما کار کرده‌اند. اما ما از پس همه آنها برآمدیم و حالا اینجا هستیم.»

ترامپ و کیم سپس پشت درهای بسته با یکدیگر گفت‌وگو کردند. این مذاکره حدود ۴۵ دقیقه و تنها با حضور دو مترجم و بدون همراهی مشاوران هر دو طرف صورت گرفت. پیش از آن منتقدان نسبت به این دیدار که نخستین نشست رهبران دو کشور بوده و در آن هیچ شاهدی حضور نداشته و صحبت‌های دو طرف پروتکل نمی‌شوند، هشدار داده و آن را خطرناک ارزیابی کرده بودند.

ترامپ بعد در گفتگو با خبرنگاران گفت این مذاکره خصوصی «بسیار بسیار خوب» پیش رفته و بر «رابطه‌ای فوق‌العاده» تأکید کرد.

بعد از آن کیم و ترامپ همراه با مشاوران‌شان بر سر میز بزرگی نشستند تا به این ترتیب مذاکرات رو در رویی که از ماه‌ها پیش بحث و خبر در مورد آن جریان داشت، آغاز شود. مایک پومپئو وزیر خارجه آمریکا، جان بولتون مشاور امنیت ملی و جان کلی رییس کارکنان کاخ سفید در کنار ترامپ حضور داشتند. در سمت دیگر میز گروهی از مشاوران از جمله کیم یونگ چول رییس پیشین سرویس‌های اطلاعاتی کره شمالی رهبر این کشور را همراهی می‌کردند.

 

برگرفته از پیک ایران

***

ترامپ: تصور می‌کنم تمام روابط ما با کره شمالی و شبه جزیره کره بسیار متفاوت از گذشته خواهد بود. ما در حال ایجاد یک ارتباط ویژه هستیم. مردم بسیار تحت تاثیر قرار خواهند گرفت. انتظار داریم روند خلع سلاح به زودی آغاز شود. سندی که امضا کردیم بسیار جامع است. کیم: امروز دیداری تاریخی داشتیم و تصمیم گرفتیم گذشته را فراموش کرده و قصد امضای یک سند تاریخی را داریم. دنیا شاهد تغییرات بزرگ و اساسی خواهد بود. مایلم از رئیس جمهور آمریکا برای عملی شدن این دیدار تشکر کنم.

آيا بايد فاتحۀ کرۀ دمکراتيک را خواند؟

تسنیم
امضاء سند میان آمریکا و کره شمالی
ترامپ: انتظار داریم روند خلع‌سلاح به‌زودی آغاز شود
کیم: دنیا شاهد تغییرات بزرگی خواهد بود
رئیس جمهوری آمریکا و رهبر کره شمالی پس از چندین ساعت مذاکره یک سند توافق امضاء کردند.

ترامپ در حال نشان دادن خودرویش به اون
به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا و کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی که امروز صبح در سنگاپور با یکدیگر دیدار کردند، پس از چندین ساعت مذاکره سرانجام توافق کردند.

ترامپ پیش از امضای این توافق که جزییاتی از آن هنوز اعلام نشده است گفت: تصور می‌کنم تمام روابط ما با کره شمالی و شبه جزیره کره بسیار متفاوت از گذشته خواهد بود. ما در حال ایجاد یک ارتباط ویژه هستیم. مردم بسیار تحت تاثیر قرار خواهند گرفت.

وی افزود: انتظار داریم روند خلع سلاح به زودی آغاز شود. سندی که امضا کردیم بسیار جامع است.

ترامپ گفت: درباره همدیگر چیزهای زیادی فهمیدیم.

کیم نیز در مراسم امضای توافق گفت: امروز دیداری تاریخی داشتیم و تصمیم گرفتیم گذشته را فراموش کرده و قصد امضای یک سند تاریخی را داریم. دنیا شاهد تغییرات بزرگ و اساسی خواهد بود.

رهبر کره شمالی ادامه داد: مایلم از رئیس جمهور آمریکا برای عملی شدن این دیدار تشکر کنم.

دقایقی پیش دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا در کنار کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی به خبرنگاران اعلام کرده بود که طرفین به زودی یک سند نامشخص را امضاء خواهند کرد.

صبح امروز  و در آغاز نشست میان دو طرف دونالد ترامپ به خبرنگاران گفته بود: من احساس خیلی خوبی دارم که بحثهای خوبی خواهیم داشت و بسیار موفقیت‌آمیز خواهد بود. ما (آمریکا و کره شمالی) رابطه‌ای فوق‌العاده خواهیم داشت؛ من (به این مسئله) شک ندارم.

کیم جونگ اون نیز خطاب به ترامپ گفته بود: رسیدن به این مرحله کار ساده ای نبود…تعصبات و اقدامات قدیمی مانعی برای حرکت رو به جلو ما بودند اما ما به تمام آنها فائق آمدیم.

رهبر کره شمالی گفت: ما به تمام بدبینی‌ها  و گمانه زنی‌ها درباره این نشست فائق آمدیم و معتقدم که این مسئله برای (دستیابی) به صلح مناسب است.

در نشست خبری سخنگوی دستگاه دیپلماسی ارائه شد
توصیه هسته‌ای ایران به کره شمالی
دنيای اقتصاد
استقبال از برقراری صلح در شبه جزیره کره

بهرام قاسمی درباره دیدار ترامپ و «اون» نیز گفت: مواضع ایران درباره شبه‌جزیره کره روشن است. ما علاقه‌مندیم در آن منطقه صلح و ثبات و امنیت برقرار باشد و از هر گامی برای رفاه و توسعه مردم این منطقه استقبال می‌کنیم؛ اما با توجه به ‌پیشینه و سوابق آمریکا که می‌شناسیم و شخص آقای ترامپ که در مدت ریاست‌جمهوری‌اش شاهد تخطی‌ها و خروج از ‌پیمان‌ها و خصوصا برجام بودیم، کماکان با بدبینی بسیار زیاد به رفتار ترامپ و آمریکا نگاه می‌کنیم، ما نمی‌توانیم خوش‌بین باشیم. کره‌شمالی هم باید با احتیاط عمل کند؛ چون ماهیت دولت آمریکا به‌گونه‌ای نیست که بتوان با خوش‌بینی به آن نگاه کرد. ما از صلح و ثبات و امنیت در شبه جزیره کره که به نفع مردم باشد حمایت می‌کنیم؛ اما درباره نیات آمریکا به شدت‌ دچار تردید هستیم.»

http://www.edalat.org/sys/content/view/12223/
Advertisements

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

درحال اتصال به %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

اطلاعات

این ویودی در 13 ژوئن 2018 بدست در اشتراک - eshtrak فرستاده شده و با , , برچسب خورده.
%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: