اشتراک eshtrak

خبری سیاسی فرهنگی! مسئولیت هر مقاله بعهده نویسنده آنست!

اخبار و گزارشات کارگری 10 اردیبهشت 1397، اول ماه مه روز جهانی کارگر سیاسی ترین روز، مدیریت و سرنوشت سیاسی جامعه را به دست خود بگیریم!، فراخوان مشترک جهت شرکت در راهپیمایی اول مه 2018 در پاریس، تراکت اول ماه مه -دیدارمان در خیابان!، فرخنده باد روز همبستگی جهانی کارگران، و پیام تبریک سیامک.م

اخبار و گزارشات کارگری 10 اردیبهشت 1397

زنده باداول ماه مه روزهمبستگی جهانی کارگران علیه نظام سرمایه داری

 فراخوان تشکلهای مستقل کارگری برای برگزاری مراسم روز جهانی کارگر
کمیته هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل های کارگری:
فردا اول ماه مه، روز جهانی کارگر است! این روز را با شکوه برگزار کنیم!
– کمیته پیگیری ایجاد تشکلهای کارگری ایران:اول ماه می روز جهانی کارگر را گرامی میداریم….
– بیانیه اتحاد بین المللی به مناسبت اول ماه مه
– تهاجم شبانه مامو ران امنیتی به محل کار علیرضا ثقفی
– اقدام اعضای سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران وحومه بمناسبت اول ماه مه
– برگزاری سمینار روزجهانی کارگر در سرای محله جهاد واقع در یوسف آباد
-اعتراضات کارگری در آستانه روزجهانی کارگر
*اعتصاب وتجمع رانندگان وکارگران اتوبوسرانی خرمشهردراعتراض به عدم پرداخت2ماه حقوق وعیدی سال جدید
*کارگران شهرداری بندرامام در دومین رو دورجدید اعراضاتشان نسبت به عدم پرداخت 4 ماه حقوق و وعده های توخالی مسئولان سفره خالی مقابل شهرداری پهن کردند
* دومین روز اعتراض رانندگان سرویس های ایاب و ذهاب گروه ملی صنعتی فولاد اهواز
* اعتراض رسانه ای کارگران راه آهن جنوب شرق(میرجاوه) نسبت به قرارداد کاری 85روزه،عدم  شمول مشاغل سخت،وعدم پرداخت بموقع حقوق از طرف شرکت ریل صنعت کاران وپرداخت نشدن مطالبات از طرف شرکت تراورس
– بازگشت بکار100 کارگرمتالورژی پودر ایران با ماه ها حقوق وحق بیمه وعیدی پرداخت نشده بدنبال بازگشایی کارخانه
– ادامه بلاتکلیفی معیشتی وشغلی 80کارگرآجر سفال نکا درپی توقیف اموال کارخانه ازسوی بانک
– ادامه اعتصاب بازاریان بانه در اعتراض به به بستن مرزها و افزایش تعرفه‌های گمرکی برای شانزدهمین روز متوالی
– تجمع اعتراضی اهالی کوی نیرو شوشتر نسبت به تصرف زمین هایشان از جانب اداره کل راه و شهرسازی خوزستان مقابل استانداری خوزستان
– تجمع اعتراضی دانشجویان دانشگاه علامه طباطبائی نسبت به بازداشت بافعالین دانشجویی پس از اعتراضات دی ماه،ایجاد جوامنیتی وخصوصی سازی دانشگاه
– جان باختن کارگران براثر حوادث کاری در آستانه اول ماه روز جهانی کارگران:
*جان باختن یک کارگر فاز 12پارس جنوبی براثر نشت گاز
وخامت حال یکی دیگر از کارگران
*مرگ یک کارگرمقنی درلاریجان آمل براثر ریزش چاه
*جان باختن كارگر معدن سنگ محلات بر اثر برق‌گرفتگي‌

فراخوان تشکلهای مستقل کارگری برای برگزاری مراسم روز جهانی کارگر

اول ماه مه برابر با یازده اردیبهشت ماه، روز جهانی کارگر است. این روز، روز ما کارگران در سراسر جهان است. ما این روز را که  حاصل مقاومت، ایستادگی و جانفشانی میلیونها کارگر و انسان مبارز و از جان گذشته در اقصی نقاط دنیا  برای پایان دادن به فقر و نابرابری و نابودی بهره کشی انسان از انسان است گرامی می داریم.

برگزاری مراسم مستقل و غیر دولتی روز جهانی کارگر یکی از بدیهی ترین و خدشه ناپذیرترین حقوق اجتماعی ما کارگران است.

ما پیشاپیش اعمال هر گونه محدودیتی در برگزاری مراسم روز جهانی کارگر و یا دادن رنگ و بوی دولتی به آنرا قویا محکوم میکنیم و با فراخوان به کارگران در سراسر کشور بویژه به کارگران مراکز مهم تولیدی و صنعتی همچون صنایع فولاد، خودرو سازی، معادن، حمل و نقل، نفت و گاز و پتروشیمی ها  برای برگزاری هر چه شکوهمندانه تر مراسم این روز، دست در دست هم و متحدانه راس ساعت ده صبح روز سه شنبه 11 اردیبهشت ماه در مقابل مجلس » شورای اسلامی» گرد هم میائیم  و بطور یکپارچه ای خواهان پایان دادن به فقر و فلاکت و گرانی، افزایش فوری حداقل مزد بالاترازخط فقر(5 میلیون تومان)، برچیده شدن شرکتهای پیمانکاری، لغو قراردادهای موقت و پایان دادن به کل شرایط مصیبت باری می شویم که به ما کارگران و همه مزدبگیران زحمتکش شاغل و بازنشسته تحمیل شده است.

کمیته برگزاری مراسم اول ماه مه روز جهانی کارگر: اسامی تشکلهای امضا کننده:

سندیکای نقاشان استان البرز

کانون مدافعان حقوق کارگر

انجمن صنفی کارگران برق و فلز کرمانشاه

اتحادیه آزاد کارگران ایران

کمیته پیگیری ایجاد تشکلهای کارگری ایران

کمیته هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل های کارگری:

فردا اول ماه مه، روز جهانی کارگر است! این روز را با شکوه برگزار کنیم!

بار دیگر اول ماه مه فرا می رسد و کارگران سراسر جهان، بافنده ها، فلزکاران، معدن چیان، برپا کننده گان ساختمان ها و آسمان خراش ها و همه ی آنان که با کار و تولید ثروت و نعمت در زندگی، رفاه و آسایش را برای جوامع بشری به ارمغان می آورند، به استقبال روز جهانی کارگر می روند. کارگران در این روز ابزارها را رها می کنند، از پشت ماشین ها و میزهای کار بیرون می آیند، بیغوله ها و خانه های شان را ترک می کنند و با شانه های تکیده و استوار، در خیابان ها رژه می روند.

 در اول ماه مه، کارگران این سازنده گان تاریخ جوامع انسانی و صاحبان اندیشه های بلند، پرچم جنبش مطالباتی خود را در برابر مناسبات سرمایه سالار حاکم بر جهان به اهتزاز در می آورند. آنها بار دیگر با تجمع ها و تظاهرات گسترده ی خود در سرتاسر دنیا، اعتراض خود را به نابرابری و تبعیض، فقر و گرسنگی، ریاضت کشی اقتصادی و سرکوب سیاسی، جنگ و خشونت و تمامی مصائب و نابسامانی های نظام سرمایه داری اعلام می دارند و فریاد آزادی خواهی و برابری طلبی را رسا و رساتر می کنند.

کارگران! هم طبقه ای ها!

پس از گذشت 132 سال از کشتار کارگران در شهر شیکاگو، امسال نیز در شرایطی به استقبال اول ماه مه می رویم که نظام سرمایه داری هم چنان در چهار گوشه جهان شرایط زندگی را برای طبقه کارگر و بخش های وسیعی از بشریت امروز سخت و سخت تر کرده است. تشدید بیش از پیش تضاد طبقاتی و افزایش درآمد و ثروت اقلیتی از سرمایه داران و صاحبان قدرت و مُکنت و متقابلاً استثمار و بهره کشی اکثریت عظیمی از جامعه، خود نمایشی از چهره عریان و آشکار بربریت و توحشی است که نظام گندیده و متعفن سرمایه داری، برای اکثریت قریب به اتفاق بشریت به ارمغان آورده است.

کمیته هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل های کارگری، ضمن گرامی داشت یاد جان باخته گان اول ماه مه؛ فرا رسیدن روز جهانی کارگر را به کارگران، خانواده های کارگری و همه انسان های شریف و آزاده تبریک و شادباش می گوید. ما در اول ماه مه، روز همبستگی بین المللی کارگری و روز اعتراض به نابرابری مناسبات سرمایه داری، همه مزدبگیران و خانواده کارگری را به برگزاری هر چه با شکوه تر این روز فرا می خوانیم.

زنده باد اول ماه مه2018

زنده باد اتحاد و همبستگی کارگری

كارگر متفرق هيچ چيز، كارگر متحد همه چيز !

کمیته هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل های کارگری

کمیته پیگیری ایجاد تشکلهای کارگری ایران:اول ماه می روز جهانی کارگر را گرامی میداریم….

کارگران، مزدبگیران و مردم آزادیخواه

اول ماه می، روز جهانی کارگر، یادآور مبارزات کارگرانی است که برای یک زندگی آزاد و انسانی، متحدانه به میدان آمدند وبااتحاد عمل، سرمایه داری را در مقابل خود به عقب راندند. جنگیدند و جان دادند و مُهر شجاعت وشهامت را برتارک تاریخ کوبیدند. اما تا کنون دَر بَر پاشنه ای می چرخد که نظام سرمایه داری با نیروی تبلیغات و ثروت و سرکوب سعی دارد از آن محافظت کند و این نظام بهره کشانه را تنها سیستم اقتصادی و اجتماعی به دنیای کار و تولید تحمیل نماید.

سال 96 وسالهای قبل برای کارگران سالی امیدوارکنند نبود وامسال هم دستمزدهای چهار برابر زیر خط فقر بر کارگران تحمیل شده  و در عین حال  شیرازه های اقتصاد و اداره جامعه به شکل غیرقابل کنترلی در حال از هم پاشیدگی است و در این میان جناح های مختلف قدرت برای بقا و تامین منافع ضدانسانی خود، هیچ برنامه ای جز تحمیل فقر و فلاکت بیشتر به میلیون ها کارگر و مردم زحمتکش ایران  و سرکوب اعتراضات بخش های مختلف جامعه ندارند.

کسانی که چهل سال پیش با ژست مستضعف پناهی و با بوسه زدن به دستان کارگران بر سرنوشت جامعه حاکم شدند، بی هیچ شرمی در ملاءعام بر گُرده کارگر شلاق زدند؛ آنان را به سلول های انفرادی انداختند و با تعقیب قضائی و احکام زندان طویل المدت، مُهر بردگی بر پیشانی آنان کوبیدند. با ممنوعیت اعتصاب و تشکل های مستقل کارگری و سرکوب هر گونه فریاد حق خواهی کارگران، شرایطی را پدید آوردند که امروزه در ایران به عنوان یکی از ثروتمند ترین کشور های جهان، حداقل مزد کارگران، چهار برابر زیر خط فقر است و این دستمزد شرم آور در اغلب مراکز تولیدی و صنعتی با ماه ها عقب افتادگی و به ضرب و زور اعتراضات مداوم کارگران پرداخت می شود و در بسیاری از مراکز اقتصادی به علت فقر و بیکاری همین حداقل دستمزد هم پرداخت نمی شود.

اول ماه می امسال در شرایطی از راه می رسد که اعتراضات صنفی کارگران کشت و صنعت نی شکر هفت تپه، فولادگران اهواز، پتروشیمی های ماهشهر و جنوب، کیان تایر، آذرآب ، هپکو و معدنکاران و معلمان و بازنشستگان به اعتراضاتی سراسری تبدیل شده اند.

ما کارگران همراه و همصدابا همه ی کارگران شاغل و بازنشسته و معلمان و مردم شریف، برای تحقق مطالبات زیر تلاش می کنیم:

۱– ما دستمزد پایین تر از ۵ میلیون تومان را تحمیل فقر به کارگران و خانواده شان می دانیم.

۲–  اول ماه می، به عنوان یک روز جهانی کارگری، تعطیل رسمی اعلام شود.

۳– ما کار کودکان را ستم و تجاوز به دنیای کودکی می دانیم و تحمیل کار اجباری کودکان را محکوم می کنیم‌.

۴– ما خواهان برقراری حقوق برابر زنان  با حقوق مردان در کارهای برابرهستیم.

۵– ما خواهان برقراری شرایط یکسان اشتغال برای زنان و مردان هستیم و هر گونه تبعیض جنسیتی را محکوم می کنیم.

۶– ما خواهان برچیدن تعقیب و منع سرکوب تشکل های مستقل کارگری و صنفی هستیم و هرگونه پرونده سازی امنیتی را برای کارگران معترض و فعالیت های صنفی، محکوم می کنیم و خواهان آزادی فوری و بدون قید و شرط کارگران و معلمان و همه ی زندانیان هستیم.

۷– ما خواهان منع تعقیب زنان معترض به حجاب اجباری هستیم.

۸– ما هرگونه برداشت های غیرقانونی از صندوق های تامین اجتماعی و فرهنگیان و بازنشستگان را دستبرد به پشتوانه های مالی کارگران و معلمان و بازنشستگان می دانیم و محکوم می کنیم و خواهان محاکمه ی دستبردزنندگان به صندوق ها هستیم.

۸– ما حقوق های نجومی مدیران را  تبعیض آشکار و ستم و نتیجه اش را فلاکت خود و مردم می دانیم.

۹– ما خدمات بیمه ی درمانی را مکفی و کارساز نمی دانیم وخواهان بیمه ی کارآمد درمانی و بازنشستگی هستیم.

۱۰– ما خواهان بازگشت به کار همه کسانی هستیم که به خاطر تجمع و اعتراض و اعتصاب، اخراج شده اند. این کارگران و معلمان، فوری و بدون هیچ شرط و تعهدی باید به سر کار برگردند.

۱۱– ما خواهان آزادی حق تشکل مستقل برای کارگران و معلمان و همه ی مزد بگیران هستیم.

۱۲– ما خواهان برچیده شدن آموزش و پرورش پولی و برقرارشدن آموزش رایگان هستیم.

۱۳– ما خواهان برچیدن بیمه های تکمیلی و کارایی بیمه های پایه هستیم.

۱۴– ما خواهان قانونی شدن ۴۰ ساعت ( ۵ روز) کار در هفته هستیم.

زنده باد اول ماه می، روز همبستگی مزدبگیران.

کمیته پیگیری ایجاد تشکلهای کارگری ایران

دهم اردیبهشت نودوهفت

برابر با 30 April 2018

بیانیه اتحاد بین المللی به مناسبت اول ماه مه

سال دیگری گذشت و در آستانه ورق خوردن برگی دیگر از سالنامه کارگری هستیم؛ سالنامه ای که با اول ماه مه، روزجهانی کارگر آغاز می شود، به رغم زاد روز و یا  هجرت و یا رستاخیز پیامبران ادیان مختلف و یا روز استقلال  کشور خاص و یا روزهای مشابه دیگر، روزی به راستی  جهانی و از آن طبقه ای جهانی است. طبقه ای که فراسوی مرزها، هویت های ملی، مذهبی، نژادی و تفاوت فرهنگی، با کار خویش، ثروت و سرمایه می آفریند و تداوم زندگی اجتماعی را در عصر جدید امکان پذیر می کند. اول ماه مه روز همبستگی جهانی کارگران در برابر سرمایه و  نماد مبارزه علیه سرمایه داری جهانی و برای برپایی جهانی است که روند کار، روند بهره کشی انسان از انسان نباشد و تولید ثروت برای رفاه همگانی انجام شود و نه  با هدف سود و انباشت سرمایه. اول ماه مه، به همه کارگران جهان و همه کسانی که نظام سرمایه داری را برنمی تابند و برای جهان دیگر و بدون استثمار انسان از انسان مبارزه می کنند، خجسته باد.

در ایران، اول ماه مه امسال در شرایطی آغاز می شود که رژیم اسلامی سرمایه ، قدم در آستانه چهل سالگی عمر ننگین و پلشت خویش گذاشته است. سرمایه داری ایران تحت حاکمیت  نظام اسلامی، فقر و فلاکت هولناکی بر طبقه کارگر و اکثریت مردم تحمیل کرده است و همه  شواهد حاکی است که رژیم  جز قطور کردن  این پرونده سیاه چیز دیگری در دستور کار ندارد

  حداقل دستمزد کارگران  برای سال جاری را، یک میلیون و صد هزار تومان تعیین  کرده اند در حالی که هزینه متوسط خانواده حتی طبق آمارهای رسمی حدود پنج میلیون تومان است.  وزیر کار حکومت اسلامی بی شرمانه و عوام فریبانه از افزایش 130 درصدی حداقل دستمزد نسبت به تورم سخن می گوید و سعی می کند که این واقعیت را پرده پوشی کند که حداقل دستمزد اعلام شده، هزینه زندگی حتی 10 روز خانوار کارگری را تامین نمی کند و اکثریت نزدیک به اتفاق کارگران زیر خط فقر بسر می برند. و بدتر آنکه بسیاری از کارگران به ویژه درکارگاه ها و واحد های خدماتی کوچک، همین حداقل دستمزد را نیز در یافت نمی کنند و برای زنده مانندن مجبورند با دستمزدی پایین تر از نصف حداقل رسمی مزد کار کنند

بیکاری ابعاد هولناک یافته است و هر روز نیز  بر شمار بیکاران افزوده می شود.  در حالی که آمارهای دروغ  و دست کاری شده دولتی ازنرخ 12 درصدی سخن می گوید،  آمار واقعی حداقل دو برابر این میزان است و بر اورد می شود که شمار بیکاران 5 تا 7 میلیون نفر است . کمتر خانواده ای می توان یافت که با معضل بیکاری روبرو نباشد، به ویژه  جوانان، نا امید از یافتن کار،  آینده ای روشنی در پیش روی خود نمی بینند.

خصوصی و یا اختصاصی سازی ها و و پیش برد سیاست های نئولیبرال، چیزی از امنیت شغلی باقی نگذاشته است. حدود 90 درصد از کارگران با قراداد های موقت و سفید امضا و یا بدون قراردارد به کار مشغولند و هر لحظه در معرض اخراج و بیکاری  بسر می برند. همزمان با قطع و یا کاهش خدمات رفاهی عمومی و از جمله  کالا سازی آموزش وپروش و بهداشت و درمان،  کارگران و زحمتکشان مجبورند که هزینه استفاده از این  خدمات را با  درامد ناچیز خود بپردازند و یا بطور کلی از دسترسی به آن محروم بمانند .  

بیش از نیمی از صنایع و واحد های تولیدی بصورت نیمه تعطیل در آمده اند و یا پایین تر از ظرفیت، به فعالیت ادامه می دهند. کارفرمایان و دولت به عنوان بزرگترین کارفرما، بالا کشیدن دستمزد ناچیز کارگران و یا تعویق چندین ماهه در پرداخت دستمزد ها را آسان ترین راه مواجهه با مشکل می ببینند؛ چون دیواری کوتاه تر از دیوار کارگران نمی یابند. با رکود بخش مسکن، کارگران ساختمانی در ابعاد میلیونی با معضل یافتن کار و تامین حداقل شرایط زندگی دست و پنجه نرم می کنند.

جهل و نادانی و اتخاذ سیاست های نادرست وغیر کارشناسانه توسط رژیم، به تخریب اسف بار و بعضا جبران ناپذیرزیست محیطی منجر شده است. بحران آب، مشکل ریزگردها، تخریب جنگلها ، آلودگی هوا، و خشک شدن دریاچه و تالاب ها ادامه زندگی میلیون ها نفر از جمعیت کشور را با خطر جدی روبرو کرده است .

 اکنون «فروپاشی» و «بن بست»  بیش از هر مفهوم دیگری بیان گر اوضاع اقتصادی و سیاسی در ایران است. اقتصاد ایران در حال فروپاشی است. سیستم بانکی ورشکسته است، بسیاری از صنایع، شرکت ها و واحد های تولیدی در بحران عمیق و درآستانه ورشکستگی کامل بسر می برند . و از لحاظ سیاسی، رژیم اسلامی در بن بست گریز ناپذیر دست پا می زند. مشکل فقط این نیست که رژیم، راه حل و سیاست اقتصادی معین برای برون رفت سرمایه داری بحران زده ایران ندارد، بلکه این است که حتی اگر چنین راه حل و و سیاستی نیز داشته باشد ، به دلیل فساد، اختلاس و دزدی ساختاری نمی تواند آن را اجرایی کند.

 تداوم شرایط موجود ، منجر به کاهش بازهم بیشتر سطح زندگی کارگران، معلمان، زحمتکشان و افزایش تعداد  بیکاران و تخریب بازهم بیشتر محیط زیست و گسترش فقر و فلاکت و انواع ناهنجاری های اجتماعی ، چون تن فروشی، اعتیاد و از هم گسیختگی خانواده ها خواهد شد.  این چشم اندار وضعیتی است که در اول ماه مه سال آینده نیز با آن مواجهه خواهیم شد، مگر آنکه طبقه کارگر بطور قدرتمند و در ابعاد سراسری  برای تغییر بنیادی اوضاع موجود به میدان بیاید.

مبارزه شجاعانه و طولانی هزاران کارگر هفت تپه و کارگران فولاد اهواز و پیش از آنها مبارزه کارگران هپکو و آذراب  در اراک  و نیز صدها اعتصاب و تجمع اعتراضی توسط کارگران، بازنشستگان و معلمان  در سال و سالهای گذشته نشان می دهد که جنبش کارگری، این پتانسیل و توانایی را دارد که اوضاع موجود را به چالش بگیرد و به عنوان بزرگترین نیروی اجتماعی برای تغییر به پا به میدان بگذارد. هماهنگی بین مبارزات و اعتراضات کارگران، معلمان ، باز نشستگان ، پرستاران و برقراری پیوند بین این مبارزات با مبارزه  دانشجویان ، زنان و و نیروهای برابری طلب و آزادی خواه، رمز موفقیت برای تغییر اوضاع کنونی است.

خیزش سراسری  دی ماه از بستری سر برافراشت که اعتصاب ها و تجمع ها و راهپیمایی های کارگران، معلمان و  باز نشستگان، فراهم اش کرده بود. خیزش  دی، در بنیاد خود، خروش و فریاد آزادی، نان و کار توسط محرومان و تهیدستان بود. رژیم اسلامی اگر چه با سرکوب وکشتار و زندان، توانست این حرکت اعتراضی را کنترل و خاموش کند، اما شبح دی همچنان در سراسر کشور در گشت و گذار است؛ فضای سیاسی در ایران بعد از دی، چنان تغییر یافته است که اکنون حتی مقامات حکومتی نیز از خطر زوال و فروپاشی نظام ، در صورت عدم رسیدگی به «وضعیت بد  اقتصادی مردم» سخن می گویند. زمینه ها و ریشه این خطر یعنی  وضعیت اقتصادی غیر قابل تحمل را رژیم حتی اگر بخواهد  نیز نمی تواند بهبود بخشد. بنابراین حکومت اسلامی، نا توان از به راه انداختن چرخ های سرمایه داری بحران زده ایران،  تنها چاره را همچنان سرکوب و بگیر و ببند می داند. خیزش دی اما نشان داد که سرکوب هر اندازه  خشن و افسار گسیخته ، دارای محدویت است و نمی تواند مانع اعتراض و بر خاستن مردمی باشد که جان شان به لب رسیده است.

طبقه کارگر ایران می تواند در ابعاد سراسری و متشکل ادامه دهنده راهی باشد که خیزش دی آغازگرش  بود:  به چالش گرفتن، اعلام کیفر خواست، و بر پا خواستن علیه  کلیت اوضاع اقتصادی و سیاسی در سطح سراسری. تنها در این حالت است که اول ماه مه سال آینده را در شرایط دیگر و با امید به فردای بهتر جشن خواهیم گرفت.

اتحاد بین المللی در حمایت از کارگران در ایران

اول ماه مه ۲۰۱۸

تهاجم شبانه مامو ران امنیتی به محل کار علیرضا ثقفی

سا عت حدود 12 نیمه شب دیشب چند تن از ماموران امنیتی که خودشان را پلیس امنیت معر فی میکردند به محل کار علیرضا ثقفی مراجعه کرده و با سرو صدا خواستار ورود به مجل کار از ملک همسایه شدند . همسایگان که وحشت زده از این کار ممانعت میکردند به پلیس 110 زنگ زدند و پلیس 110 نیز ماموریت آنان را تا یید کرد .با این احوال به همسایگان گفته شد که  بهتر است با پلیس همکاری کنند وگر نه برای انان گرفتاری خواهد داشت . .ماموران پس از مدتی به دلیل نبودن هیچ کس در محل کار ووجود باران شدید انجا را ترک کردند

منبع:کانال تلگرام کانون مدافعان حقوق کارگر

اقدام اعضای سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران وحومه بمناسبت اول ماه مه

امروز دهم اردیبهشت اعضای سندیکای کارگران شرکت واحد در نقاط مختلف تهران پیک سندیکا و پکیج خودکار و شکلات بین همکاران توزیع کردند.

برگزاری سمینار روزجهانی کارگر در سرای محله جهاد واقع در یوسف آباد

گزارش مراسم روز جهانی کارگر

سمینار روز جهانی کارگر، یکشنبه نهم اردیبهشت ماه در سرای محله جهاد واقع در یوسف آباد برگزار شد. در این مراسم جمعی از فعالان کارگری، دانشجویی،اعضای سندیکای شرکت واحد و کانون نویسندگان ایران حضور داشتند. برنامه با سرود انترناسیونال آغاز شد. اولین سخنران محمد قراگوزلو، کارشناس اقتصادی به شرح رابطه‌ی دستمزد، تورم اقتصادی و هزینه‌ی تولید پرداخت. او همچنین خیزش دی ماه را با تحلیل از آمار به دست آمده، ناشی از فوران بیکاری و بحران معیشتی در سال‌های اخیر برشمرد. این کارشناس اقتصادی در بخش دیگری از صحبت‌هایش نیروی کار ایران را جزو ارزان‌ترین‌ها در خاورمیانه دانسته و بر ولع سیری‌ناپذیر بورژوازی ایران برای انباشت سرمایه تاکید کرد.

سخنران بعدی داوود رضوی از اعضای سندیکای شرکت واحد به نقش تشکل‌های دست‌ساز بورژوازی همچون خانه‌ی کارگر در سرکوب فعالیت های سندیکایی مستقل کارگری و به واقعه‌ی حمله چماقداران خانه کارگر در سال ۸۴ اشاره کرد.

او در بخش دیگری از سخنانش بر ضرورتِ سازماندهی در قالب تشکل‌های کارگری و نسبت آن با آگاهی طبقاتی پرداخت.

آخرین سخنران این مراسم امیرعباس آذرم‌وند، روزنامه نگار اقتصادی بود که به نقش سیاست‌گذاری های دولت در ایجاد نارضایتی‌های جامعه و کمرنگ شدن بدیل‌های مترقی در هیاهوی آلترناتیوهای ارتجاعی و ناسیونالیستی و عظمت‌طلب پرداخت.

این روزنامه نگار اقتصادی به ضرورتِ اتحاد دانشجویان، کارگران و فعالان حوزه‌ی جنسیت، بازنشستگان و معلمان در جهت منافع طبقه‌ی کارگر تصریح کرده و هرگونه تقسیم‌بندی به سبب قومیت و نژاد در صفوف طبقه‌ی کارگر را تاکتیک بورژوازی برای شکستن اتحاد آنان دانست.

اعتصاب وتجمع رانندگان وکارگران اتوبوسرانی خرمشهردراعتراض به عدم پرداخت2ماه حقوق وعیدی سال جدید

روزدوشنبه دهم اردیبهشت ماه، رانندگان وکارگران اتوبوسرانی خرمشهردراعتراض به عدم پرداخت2ماه حقوق وعیدی سال96 دست از کارکشیده ومقابل سازمان حمل و نقل شهرداری این شهر تجمع کردند.

براساس گزارش منتشره، رانندگان معترض اتوبوسرانی خرمشهرگفتند: حقوق اسفند‌ماه سال ۹۶، فروردین‌ماه سال ۹۷ وعیدی سال ۹۷  را دریافت نکردند و به همین علت امروز دست از کار کشیدند.

بنابهمین گزارش،امروز برخی از دانش‌آموزان حومه خرمشهر از جمله حفار شرقی به دلیل اعتراض رانندگان از رفتن به مدرسه باز ماندند.

بر اساس گفته مدیر سازمان حمل و نقل شهرداری خرمشهر قرار است که برای حل این مشکل یک نشست فوری در فرمانداری ویژه خرمشهر برگزار شود.

کارگران شهرداری بندرامام در دومین رو دورجدید اعراضاتشان نسبت به عدم پرداخت 4 ماه حقوق و وعده های توخالی مسئولان سفره خالی مقابل شهرداری پهن کردند

روز دوشنبه دهم اردیبهشت ماه،کارگران شهرداری بندرامام در دومین روز* دورجدید اعراضاتشان نسبت به به عدم پرداخت 4 ماه حقوق و وعده های توخالی شهرداروشورای شهر مقابل شهرداری این شهر سفره خالی پهن کردند.

براساس گزارش منتشره،سخنگوی شورای اسلامی شهر بندرامام دراین باره گفت: دلیل تاخیر در پرداخت مطالبات کارگران شهرداری بندرامام بدهی سنگین یک هزار و 200 میلیارد ریالی شهرداری و نداشتن درآمد و آورده های کافی در این شهرداری است.

سعید بزازادامه داد : ظرف چند روز آینده یک ماه از مطالبات چهار ماهه عقب افتاده کارگران پرداخت می شود.

بزاز استانی شدن ارزش افزوده شهرداری ها را معضل دیگر شهرداری عنوان کرد و گفت: بدهی شهرداری از یک هزار و 110میلیارد ریال در زمان تغییر و تحول به یک هزار و 200 میلیارد افزایش پیدا کرده است .

*تجمع اعتراضی کارگران شهرداری بندر امام نسبت به عدم پرداخت حقوق ووعده های توخالی شهرداروشورای شهر

صبح روز یکشنبه نهم اردیبهشت ماه،کارگران شهرداری بندر امام در اعتراض به عدم پرداخت حقوق و  وعده های توخالی شهرداروشورای شهر ، مقابل شهرداری تجمع کردند.

براساس گزارش منتشره،این سومین اعتراض کارگران شهرداری بندر امام* نسبت به مطالباتشان است، آخرین تجمع کارگران شهرداری در اسفند ماه96 رخ داد.

شورا و شهرداری بندر امام در اسفندماه 96 وعده پرداخت حقوق معوقه را تا قبل از سال 97 به کارگران داده بودند که این وعده محقق نشد.

دومین روز اعتراض رانندگان سرویس های ایاب و ذهاب گروه ملی صنعتی فولاد اهواز

امروز دوشنبه ۱۰ اردیبهشت ماه برای دومین روز پیاپی رانندگان سرویس های ایاب و ذهاب کارگران گروه ملی صنعتی فولاد اهواز در اعتراض به عدم دریافت حقوق خود از جابجایی کارگران این شرکت خودداری نمودند.

هنوز هیچ مسئولی جوابگوی این رانندگان و نیز کارگران شرکت نبوده است.

گروه ملی فولاد اهواز در کیلومتر 5 جاده اهواز به خرمشهر قرار دارد که با توجه به وسعت شهرِ اهواز ؛ کارگران برای حضور در محل کار خود با مشکل و سختی مواجه هستند.

اتحادیه آزاد کارگران ایران

۱۰ اردیبهشت ۱۳۹۷

درهمین رابطه:

اعتصاب رانندگان سرویسهای ایاب و ذهاب گروه ملی فولاد اهواز

روز یکشنبه نهم اردیبهشت ماه  رانندگان سرویسهای ایاب و ذهاب گروه ملی فولاد اهواز بدلیل عدم دریافت حقوق خود و به نشانه اعتراض، از جابجایی پرسنل به شرکت و بالعکس خودداری نمودند.

کارگران شیفت صبح و عصر برای بازگشت به منازل خود سرگردان و بلاتکلیف بودند.

بنا به اخبار رسیده به اتحادیه آزاد کارگران ایران  به همین جهت کارگران شیفت شب هم نتوانستند درمحل کار خود حاضر شوند.

لازم به ذکر است که آخرین دریافتی رانندگان سرویس ها مربوط به بهمن ماه سال گذشته بوده است.

اتحادیه آزاد کارگران ایران

10 اردیبهشت 1397

اعتراض رسانه ای کارگران راه آهن جنوب شرق(میرجاوه) نسبت به قرارداد کاری 85روزه،عدم  شمول مشاغل سخت،وعدم پرداخت بموقع حقوق از طرف شرکت ریل صنعت کاران وپرداخت نشدن مطالبات از طرف شرکت تراورس

کارگران راه آهن جنوب شرق(میرجاوه) اعتراضشان را نسبت به قرارداد کاری 85روزه،عدم شمول مشاغل سخت،وعدم پرداخت بموقع حقوق از طرف شرکت ریل صنعت کاران وپرداخت نشدن مطالبات از طرف شرکت تراورس،رسانه ای کردند.

به گزارش 10اردیبهشت یک منبع خبری محلی، برخی از کارگران راه آهن میرجاوه از نحوه عقد قراردادها و پرداخت حقوق و مزایای خود گله مندند و معتقدند که قراردادهای سه ماهه شرکت طرف قرارداد با کارگران خلاف قانون کار است و علاوه برآن این شرکت حقوق و مطالبات را به موقع پرداخت نمی کند.

یکی از کارگران راه آهن میرجاوه در این باره اظهار کرد: قراردادهای ما سه ماهه است و در قرارداد های جدید شرایط سختی کار لحاظ نشده است و اینها برخلاف قانون کار است چراکه شرایط کار ما سخت است اما این در قرارداها لحاظ نشده در حالی که با شرایط سخت باید ۲۰ ساله بازنشست شویم.

وی افزود: شرکت تراورس شرکت قبلی طرف قرارداد راه آهن با ما تسویه حساب نکرده به شهریاری نماینده مجلس زاهدان نامه دادیم و شکایت کردیم این شرکت به هر کارگری سه تا چهار میلیون بدهکار است اما شرکت قراردادش را با راه آهن فسخ کرده است.

وی با بیان اینکه شرکت جدید طرف قرارداد نیز حقوق سر وقت نمی دهد، تاکید کرد: فروشگاه های سطح شهر به کارگران راه آهن نسیه نمی دهند به همه بدهکاریم کار ما شامل شرایط سخت می شود هر روز سرکارهستیم حتی گاهی بعد از ظهر سرکار می رویم اما اضافه کار و حق ماموریت نداریم به گفته اداره کار هفت مورد از قوانین کار در قراردادهای پرسنل راه آهن نقض شده و خلاف مقررات عمل شده است.

بازگشت بکار100 کارگرمتالورژی پودر ایران با ماه ها حقوق وحق بیمه وعیدی پرداخت نشده بدنبال بازگشایی کارخانه

از روزهشتم اردیبهشت ماه،100 کارگرمتالورژی پودر ایران با ماه ها حقوق وحق بیمه وعیدی پرداخت نشده بدنبال بازگشایی کارخانه برسرکارشان بازگشتند.

بنابه گزارش منتشره بتاریخ10اردیبهشت،به گفته کارگران کارخانه متالوژی پودر ایران، فعالیت این واحد تولیدی پس از یک وقفه سه هفته‌ای، از صبح روز (هشتم اردیبهشت ماه) با ۱۰۰ کارگر از سرگرفته شده است.

تعدادی از کارگران کارخانه متالوژی پودر ایران گفتند: پس از حدود سه هفته توقف فعالیت‌های خط تولید، امروز سومین روزی است که مشغول به کار هستیم.

این کارگران یادآور شدند: فعالیت تولیدی کارخانه « متالوژی پودر ایران» از روز چهارشنبه (۲۲ فروردین ماه) *موقتا متوقف و در تمام این مدت، ۱۵۰ نفر از کارگران این واحد صنعتی از حضور در محل کار خود منع شده بودند.

به گفته آنها ؛ دلیلی که کارفرما آن زمان برای تعطیلی کارخانه به کارگران ذکر کرده «کمبود منابع مالی برای تهیه مواد اولیه تولید» بوده است، اما اخیرا مدیریت کارخانه مواد اولیه تولید را تامین کرده‌ است.

آن‌ها می‌گویند: در حال حاضر حدود ۱۰۰ نفر از همکارانمان به کارخانه بازگشته‌اند و سایر کارگران خودخواسته  محل کار خود را ترک کرده یا قصد دریافت بیمه بیکاری را دارند.

این کارگران با بیان اینکه در حال حاضر مهمترین دغدغه آنها مشکل مسئله معوقات مزدی و بیمه‌ای است، افزودند: باتوجه به بازگشایی کارخانه امیدواریم که این مسئله نیز مرتفع شود.

از قرار معلوم این کارگران از سال گذشته تاکنون نزدیک به چهار ماه مطالبات مزدی طلبکارند و در عین حال  عیدی سال ۹۶ آنها پرداخت نشده است.

*ادامه اعتراضات کارگران کارخانه متالورژی پودر ایران نسبت به بلاتکلیفی شغلی ومعیشتی مقابل استانداری قزوین

روزچهارشنبه بیست ودوم فروردین ماه، کارگران کارخانه متالورژی پودر ایران درادامه اعتراضاتشان* نسبت به بلاتکلیفی شغلی ومعیشتی برای باری دیگرمقابل استانداری قزوین اجتماع کردند.

براساس گزارش منتشره،یک منبع خبری در کارخانه متالوژی پودر ایران از تعطیلی موقت این واحد تولیدی و بیکاری بیش از۱۵۰ کارگر این کارخانه خبر داد.

این واحد تولیدی که در زمینه تولید قطعات و پودر آهن در شهرک صنعتی البرز در استان قزوین فعالیت دارد، از امروز چهارشنبه (۲۲ فروردین ماه) به دلیل مشکلاتی که در زمینه مالی دارد، موقتا تعطیل اعلام شده و از کارگران آن خواسته شده برای دریافت مقرری بیمه بیکاری اقدام کنند.

این کارگران که به‌صورت میانگین بین ۲۰ تا ۱۵ سال سابقه کار دارند، درباره وضعیت خود می‌گویند: مجموع ۱۵۰ کارگر این واحد تولیدی امروز با ورود به محل کارشان با درهای بسته کارخانه مواجه شدند که بالای آن نوشته شده بود “تا اطلاع ثانونی شرکت تعطیل است” و “کارگران اجازه ورد به محل کارشان را ندارند”.

کارگران گفتند:به همین دلیل امروز صبح برای پیگیری وضعیت شغلی‌مان مقابل ساختمان استانداری قزوین دست به تجمع زدیم.

کارگران می‌گویند: چندین سال است شرایط تولید در کارخانه متالوژی پودر ایران خوب نیست و مرتبا مطالبات مزدی ما کارگران به تاخیر می‌افتد.

به گفته کارگران این کارخانه، جدا از وضعیت پیش آمده حدودا ۴ ماه مطالبات مزدی طلبکاریم که نحوه پرداخت آن مشخص نیست.

آن‌ها با یادآوری اینکه پیش از این کارگران برای پیگیری مشکلات مزدی خود بار‌ها به نهادهای دولتی مستقر در استان مراجعه کرده‌اند، در ادامه گفتند: در هر تجمع مسئولان استانی وعده پیگیری مطالباتمان را دادند اما در عمل هیچ اتفاق خاصی نیفتاد تا اینکه امروز بیکار شدیم.

ادامه بلاتکلیفی معیشتی وشغلی 80کارگرآجر سفال نکا درپی توقیف اموال کارخانه ازسوی بانک

بلاتکلیفی معیشتی وشغلی 80کارگرآجر سفال نکا درپی توقیف اموال کارخانه ازسوی بانک ادامه دارد.

براساس گزارش رسانه ای شده بتاریخ10اردیبهشت،، کارگران کارخانه آجر سفال نکا گفتند: از سال ۹۳ کارخانه آجر سفال نکا با حدود ۸۰ کارگر تعطیل شده و همه کارگران برای دریافت مقرری بیمه بیکاری به اداره کار معرفی شدند.

کارگران بیکار شده این کارخانه تولیدکننده انواع آجر و سفال که بر بازگشایی و راه‌اندازی مجدد محل کار خود تاکید دارند، می‌گویند: چندین ماه است مقرری بیمه بیکاری کارگران بیکار شده به اتمام رسیده و باتوجه به شرایط جسمی و سنی هم‌اکنون در بازار نامتعادل کار برای آنها هیچ شانسی برای یافتن فرصت شغلی جدید وجود ندارد اما اگر دولت از بازگشایی این کارخانه تولید آجر حمایت کند، آنها می‌توانند به کار قبلی خود بازگردند.

کارگران با بیان اینکه این واحد صنعتی با فشار طلبکاران بانکی تعطیل اعلام شد و پیش از تعطیلی توان پرداخت به موقع حقوق کارگران را نداشت، در ادامه افزودند: زمانی تعداد کارگران سفال نکا به حدود ۴۰۰ نفر می‌رسید اما کارفرما قبل از آنکه کارخانه را تعطیل اعلام کند؛ حدود ۸۰ کارگر داشت که بدون پرداخت مطالباتشان از کار بیکار کرد.

آنها می‌گویند: تاکنون چندین بار به امید بازگشایی کارخانه به نهادهای صنفی و دولتی استان مازندران مراجعه کرده‌ایم اما درمورد بازگشایی کارخانه هنوز پاسخی نگرفته‌ایم.

کارگران سفال نکا همچنین درمورد مطالبات معوقه‌ خود می‌گویند: به‌صورت مشخص ۸۰ کارگر بیکار شده این کارخانه حدود یک میلیارد میلیون تومان از کارفرما طلبکارند.

این کارگران که خواهان بازگشایی دوباره کارخانه هستند، ادامه می‌دهند: صرف‌نظر از تلنبار شدن حجم معوقات مزدی آنها، نهادهای دولتی و خصوصی نیز از کارفرمای سفال نکا طلبکار هستند. عمده‌ترین طلبکار یک بانک است که برای وصول طلب خود؛ اموال کارخانه را توقیف و بدین ترتیب از راه‌اندازی دوباره کارخانه جلوگیری کرده است.

کارگران سفال نکا با تاکید بر اینکه کارگران این مجموعه بزرگ از زحمتکشان به حق جامعه هستند، در خاتمه تصریح کردند: باتوجه به اینکه شرکت سفال نکا تنها منبع درآمدی و اشتغال دست‌کم ۸۰ کارگر به‌صورت مستقیم است و زمینه اشتغال حدود ۵۰۰ کارگر را دارد، از مسئولان تقاضا داریم درخصوص رفع مشکلات این واحد تولیدی و بازگشت به کار کارگرانی که اکنون در وضعیت بد معیشتی قرار دارند، اقدام عاجل کنند.

ادامه اعتصاب بازاریان بانه در اعتراض به به بستن مرزها و افزایش تعرفه‌های گمرکی برای شانزدهمین روز متوالی

روزدوشنبه دهم اردیبهشت ماه برای شانزدهمین روز متوالی، بازاریان بانه به اعتصابشان در اعتراض به به بستن مرزها و افزایش تعرفه‌های گمرکی،ادامه دادند.

بازاریان معترض بانه طی روزهای گذشته دست به تجمع مقابل فرمانداری این شهر زدند وبا پهن کردن سفره خالی،حمل پلاکاردها وسردادن شعارهایی اعتراضاتشان را بنمایش گذاشتند.

بنابه گزارش منتشره، اعتراضات بازاریان بانه در حالی وارد شانزدهمین روز از سالجاری شد که کسبه این شهرستان منتظر رای نهایی دولت برای برطرف شدن مشکلات مرزی این شهرستان هستند.

یک فعال اقتصادی در شهرستان بانه درباره مشکلات اخیر مرزی شهرستان بانه اظهار داشت: پنج شنبه گذشته در ادامه سفر مجتبی خسروتاج رئیس کل سازمان توسعه و تجارت و شهریار حیدری مدیرکل مرزی وزارت کشور در سفرشان به استان کردستان و شهرستان بانه که در محل فرمانداری این شهرستان حضور یافتند که در این جلسه بازاریان مرزی این شهرستان مشکلات وارداتی کالاهای مرزی را با این مقام های مسئول مطرح کردند.

وی گفت: از جمله درخواست‌های بازاریان شهرستان بانه از این مسئولان دولتی با توجه به صادر شدن 8 هزار کارت کوله‌بری برای آنها تخفیف 500 هزار تومانی که ماهیانه افزایش پیدا کند که گویا در تصمیم گیری اخیر دولت به یک میلیون ریال افزایش یافته است.

وی گفت: طی این جلسه بازاریان درخواست تخفیف 40 الی 50 درصدی گمرکات مرزی را برای واردات کالا داشتند که بازاریان این شهرستان بتوانند کالا را با قیمت مناسب وارد بازار بانه کنند.

این فعال اقتصادی درباره کالاهای خریداری شده بازاریان بانه در مرز کشور عراق عنوان کرد: امیدواریم هرچه زودتر مشکلات مرزی برطرف شود و کسبه بتوانند کالاهای خود را از کشور عراق وارد مرز سیرانبند کنند.

 وی در پایان گفت: امیدواریم که در دراز مدت دولت به فکر شغل جایگزین برای بازاریان مرزی استان کردستان باشد چرا که معیشت مردم در گرو این شغل است. شغلی که یک قرن مردمش از این راه امرار معاش کرده اند و امید دارند دولت چاره ای اساسی برای حل آن بیندیشد.

تجمع اعتراضی اهالی کوی نیرو شوشتر نسبت به تصرف زمین هایشان از جانب اداره کل راه و شهرسازی خوزستان مقابل استانداری خوزستان

روزدوشنبه 10اردیبهشت،جمعی از اهالی کوی نیرو شوشتر دراعتراض به تصرف زمین هایشان در بام شوشتر(در کوی نیرو)  از جانب اداره کل راه و شهرسازی خوزستان مقابل استانداری خوزستان تجمع کردند.

برپایه گزارش منتشره،یکی از تجمع کنندگان که خواست نامش فاش نشود، گفت: بیش از 200 خانوار در این بخش از شهر شوشتر سکونت دارند و مالک زمین های مذکور هستند با این حال اداره کل راه و شهرسازی در سکوت اداره کل منابع طبیعی در حال تصرف و تغییر کاربری این زمین ها است.

وی بابیان اینکه اهالی سند مالکیت دارند، خواستار دخالت استانداری خوزستان به عنوان نماینده دولت در خصوص برطرف شدن این اختلاف ارضی شد.

تجمع اعتراضی دانشجویان دانشگاه علامه طباطبائی نسبت به بازداشت بافعالین دانشجویی پس از اعتراضات دی ماه،ایجاد جوامنیتی وخصوصی سازی دانشگاه

روزیکشنبه نهم اردیبهشت ماه، دانشجویان دانشگاه علامه طباطبائی دراعتراض به بازداشت فعالین دانشجویی پس از اعتراضات دی ماه،ایجاد جوامنیتی وخصوصی سازی دانشگاه،دست به تجمع زدند.

دانشجویان تجمع کننده با سردادن شعارها وبرافراشتن پلاکاردهایی منجمله: «دانشجو مجرم نیست» «نه به پولی‌سازی»، «دانشگاه علامه، بنگاه اقتصاده»، «جریمه زورکی، دانشگاه پولکی» اعتراضاتشان رابنمایش گذاشتند.

براساس گزارشات رسانه ای شده بتاریخ10اردیبهشت،تجمع کنندگان بیانیه‌ای صادر وقرائت کردند که بخش هایی از آن بقرار زیراست:

در سند چشم انداز۲۰ ساله‌ی ایران (۱۴۰۴) مقرر شده است که ایران قدرت اول منطقه باشد اما رسیدن به این مهم در اوضاع کنونی جامعه و با ضعف ساختاری و کارکردی نهادهای اجتماعی و سیاسی و مسوولیت ناپذیری و شکنندگی مسوولین در قبال فشارها با این چشم انداز دور از دسترس و متوهمانه می‌نماید.

حوادث ماه‌های اخیر نمایانگر دروغین بودن فضاسازی رسانه‌ای و مبین تناقض‌های موجود در زیر پوست جامعه‌ی ایران است و حاکی از این واقعیت اجتماعی است که در نبود نهادهای مدنی و عدم مسوولیت پذیری مسوولان تنها راه انتقاد به وضع موجود اعتراضات خیابانی است.

در آن سو تنها پاسخی که داده شد این بود که این اعتراضات توسط بیگانگان و دشمنان طراحی و هدایت شده است و در ادامه برخوردهای قهری با معترضان و دانشجویان صورت گرفت که احکام سنگین و ناعادلانه در پی داشت در حالیکه دشمنان واقعی ملت ساکتین به وضع موجود هستند.

دشمن پنداشتن دانشجویان و تضعیف و تخریب آنان سیاست تازه‌ای نیست و این سیاست دستاوردی جز خیزش ققنوس‌وار دانشجویان از زیر خاکسترهای خفقان در پی نداشته است.

اثرگذاری دانشگاه و سایر نهادهای اجتماعی در گرو عمل کردن به ایده‌ها و اهداف اصلی است که این نهادها برپایه‌ی آنها شکل گرفته‌اند و اکنون دانشگاه‌هایی که قرار بود مولد امید و نشاط در جامعه باشند، مولد امید و سرمایه برای صاحبان سرمایه شده‌اند!

دانشگاه‌هایی که از محیط امن به محیط امنیتی تبدیل شده‌اند!

دانشگاه‌هایی که از نهاد آموزشی به نهاد تجاری تبدیل شده‌اند!

دانشگاه‌هایی که بستر خودشکوفایی بودند تبدیل به بستری برای خودکامگی مسوولان شده‌اند!

دانشگاه‌هایی که حق بدیهی تحصیل رایگان را تبدیل به منبع کسب درآمد کرده‌اند!

دانشگاه‌هایی که آزادی را به بند کشیده‌اند و تا حد یک پادگان تقلیل داده‌اند!

و در نهایت دانشگاه‌های اصیل اما بی هویت دانشجوهایی خودسانسور، سیاست زده، تهی از آرمان و غیرمسوول را پرورش می‌دهند.

براین اساس دانشگاه با تمام فشارهای بیرونی و فضاسازی‌های موجود در جامعه همچنان تا آخرین نفس پشتیبان دانشجویان حکم خورده و مظلومش ایستادگی خواهد کرد.

اینک ما دانشجویان آرمان خواه و عدالت طلب دانشگاه علامه طباطبایی برخاسته از بطن دانشگاه، فارغ از هرگونه جریان و جناح سیاسی برای نشان دادن استقامت و ایستادگی مردم ایران در برابر ظلم، بی عدالتی و گواهی دادن به تاریخ در روز یکشنبه نهم اردیبهشت برای اثبات حقانیت خود و دادخواهی تجمع نموده‌ایم.

و بدانید که صدای دادخواهی دانشجویان خاموش نمی‌شود. و ما از مطالبات به حق خود دست نکشیده و تا احقاق کامل حقوق خود از هیچ تلاشی فروگذاز نخواهیم کرد.

این صدای جوانه‌های ماست

جان باختن کارگران براثر حوادث کاری در آستانه اول ماه روز جهانی کارگران:

*جان باختن یک کارگر فاز 12پارس جنوبی براثر نشت گاز

وخامت حال یکی دیگر از کارگران

نشست گاز به مرگ یک کارگر و مصدومیت چند نفر دیگر در فاز 12 پارس جنوبی انجامید.حال یکی ازگارگران مصدوم وخیم گزارش شده است.

شب گذشته (9 اردیبهشت)، نشست گاز خطرناک هیدروژن سولفوره از خط فلرینگ فاز ۱۲ پارس جنوبی جان یک کارگر را گرفت و تعدادی را روانه بیمارستان کنگان کرد.

از قرار معلوم، گروه تعمیرات فیکس پالایشگاه نهم در حال کار روی فلرِ فاز ۱۲ با نشتی گاز مواجه شده که چهار نفر از کارگران دچار گاز گرفتگی می‌شوند. یکی از کارگران در محل علائم حیاتی خود را از دست می‌دهد و فوت می‌کند.

بنا به گزارشات رسیده نفر دوم نیز که علائم سرگیجه و حالت تهوع داشته، پس از رسیدن به بیمارستانِ کنگان به علت وخامت حال جسمانی به  شیراز اعزام می‌شود.

فاز ۱۲ پارس جنوبی ( پالایشگاه نهم ) در شهرستان کنگان واقع شده است.

*مرگ یک کارگرمقنی درلاریجان آمل براثر ریزش چاه

یک کارگرمقنی براثر ریزش چاه در بخش لاریجان آمل جانش را ازدست داد.

رئیس جمعیت هلال احمر آمل از فوت کارگر بر اثر ریزش چاه در لاریجان خبرداد و گفت:طی تماس تلفنی با مرکز ۱۱۲ جمعیت هلال احمر مبنی بر ریزش آوار چاه بر روی یک نفر، بلافاصله تیم های امداد کوهستان پایگاه رینه و کهرود به منطقه اعزام شدند.

رئیس جمعیت هلال احمر شهرستان آمل با اشاره به جان باختن کارگرمقنی در این حادثه، گفت: فرد ۴۲ ساله ای به نام (ر-ب) در حال کندن چاه در حیاط منزلی در روستای کنارانجام بخش لاریجان به علت ریزش چاه جان خود را ازدست داد.

*جان باختن كارگر معدن سنگ محلات بر اثر برق‌گرفتگي‌

فرمانده انتظامی محلات گفت: يك كارگر معدن سنگ اطراف شهرستان محلات دچار برق گرفتگي شد و جان خود را از دست داد.

سرهنگ جعفر شمس بیرانوند، فرمانده انتظامی محلات از فوت یک کارگر معدن در این شهرستان خبر داد و گفت: مرکز فوریت‌های پلیس ۱۱۰ شهرستان یک حادثه برق گرفتگی را در یکی از محله‌های این شهرستان به واحدهای انتظامی اعلام کرد.

بیرانوند اظهار کرد: بلافاصله واحد گشت انتظامی محلات در محل حادثه حاضر و در تحقیقات اولیه پلیس مشخص شد، کارگر ۴۰ ساله در یکی از معادن سنگ اطراف شهرستان محلات، بر اثر برق گرفتگی در حین کار جان خود را از دست داده است.

دهم اردیبهشت ماه1397

akhbarkargari2468@gmail.com

 

 ***

مدیریت و سرنوشت سیاسی جامعه را به دست خود بگیریم !

اول ماه مه، روز جهانی کارگر -برابر با یازده اردیبهشت 1397- فرا رسیده است. کارگران در ایران، شاهد فقر، فلاکت افزاینده، عدم وجود آزادی و سرکوب روزافزون هستند. مطالبات اقتصادی-سیاسی-اجتماعی ما کارگران که اکثریت افراد جامعه را تشکیل داده و ثروت های جامعه را تولید میکنیم به بیشترین درجه نادیده گرفته و سرکوب می شود.

دستمزد های معوقه، دستمزدهای مصوب یک چهارم زیر خط فقر، تفاوت بسیار دستمزدها با دستمزد حداقلی پنج میلیون تومان در ماه که آنهم حتا بر مرز خط فقر است، سرکوب های گسترده، عدم وجود آزادی های اجتماعی و سیاسی، در آستانه‌ی سقوط قرار گرفتن نظام بانکی، تورم  افسارگسیخته، افزایش نرخ ارز خارجی و یعنی سقوط آزاد ارزش ریال، اختلاس و دزدی و فراری دادن سرمایه های عمومی توسط دزدان به خارج از کشور، افزایش روزافزون شکاف طبقاتی و مصیبت و فلاکت و گرسنگی همه و همه نشان میدهد که پیشروان کارگری درست می گفتند که هیچ کدام از جناح های این نظام سرمایه داری ناجی ما کارگران نیستند بلکه همگی دشمنان طبقه کارگرند؛ اکنون بیش از پیش میدانیم که بدون توهم به نیروی‌های سرمایه داری داخلی و خارجی، باید دست به سازماندهی برای به دست گرفتن مدیریت سیاسی و اقتصادی کل جامعه توسط طبقه کارگر زد.

خیزش اعتراضی دیماه ٩٦ ، کلیت مناسبات و ساختار سیاسی موجود در ایران را به نبرد و چالش جدی خواند و همه ی جناح های حاکمیت سرمایه داری را نفی کرد و با وجود تلاش حکومت برای سرکوب معترضین، این اعتراضات اکنون نیز به شکل هایی دیگر توسط کارگران و مزدبگیران در مناطق مختلف در جریان است. کارگران ایران به برهه ای حساس از نظر سیاسی، اجتماعی و اقتصادی وارد شده اند و لازم است برای رهایی از وضعیت فلاکت بار کنونی، اکنون خودشان مدیریت سیاسی-اجتماعی-اقتصادی کل جامعه را به دست بگیرند. نباید به این یا آن رهبر و دسته ی سرمایه داری داخلی یا خارجی چشم داشت که گویا قرار است یکی از اینها ما را از وضعیت کنونی نجات دهد؛ ما خود نجات دهنده ایم؛ باید به نیروی خود و با سازماندهی در درون صفوف خود و با اتحاد با همه ی بخش‌های طبقه کارگر ضمن اینکه از ساختار سیاسی کنونی عبور میکنیم، همزمان نیز، خود و نیروی طبقاتی خود و سازماندهی های محلی و به هم پیوسته و سراسری طبقاتی را جایگزین قدرت سیاسی موجود کنیم.

کارگران ایران، اعم از زن و مرد، کارگران کارخانه ها، صنایع بزرگ و کوچک و کارگران صنایع نفت و پتروشیمی، کارگران عرصه ی آموزش(همچون معلمان)، کارگران معادن، کشاورزی، ساختمانی و عمرانی، کارگران خدماتی، کارگران عرصه های بهداشت و درمان (مانند پرستاران و بهیاران)، کارگران حمل و نقل، نانوایی ها، کوره پز خانه ها، زنان خانه دار، کارگران عرصه های فروش و توزیع، کارگران در سطوح مختلف همچون فنی و ماهر، کارگرانی که در امور هنری و یا فنی که با فروش نیروی کارشان امرار معاش میکنند، بازنشستگان، کارگران فصلی و پروژه ای و نیز کارگران بیکار، که همگی طبقه ی کارگر را تشکیل می دهند، لازم است بدانند که وقت آن فرا رسیده است که انواع اقسام و درجات و شکل ها و رویکردهای لازم و ممکن تشکل یابی و سازماندهی را ایجاد و تقویت کرده و آنها را به هم پیوند دهیم؛ وقت آن فرا رسیده است که خودمان را به طور جدی برای به دست گرفتن سرنوشت جامعه آماده کنیم.

کارگران پیشرو! تمام ظرفیت ها و مکانیزم های فعالیتی خود را برای سیستم سرکوب، علنی نکنید؛ همچنین لازم است بخشی از کارگران آگاه هسته های کارگری، کمیته های کارخانه و محیط های کار، کمیته بازپس گیری اموال کارگران و کمیته هایی برای کنترل و مدیریت تولید توسط کارگران را سازماندهی کنند. همزمان میدانیم و تاکید میکنیم که ظرفیت های غیر علنی سازماندهی نه برای این است که به جمع های مخفی و بحث های دائمی مخفی و انتظار کشیدن چند نفر معدود در هسته ی مخفی برای روز مبادا روی بیاوریم بلکه برعکس، هدف از افزودن شکل های مخفی مبارزه به سایر شکل های مبارزه این است که اعتراضات و اعتصابات ِعلنی و توده ای را در محیط های کار و زیست افزایش دهیم در حالی که تمام ظرفیت و نیروی خودمان را در مقابل سیستم امنیتی و سرکوب لو نداده باشیم. برای اینکه بتوانیم در شرایط سیاسی حاد ِ پیش رو با نهایت قدرت و توان بر حوادث ِ پیش رو اثرگذاری کنیم باید به جای چشم داشتن به نیروهای سرمایه داری در داخل و خارج، از هم اکنون بستر و اقدامات لازم برای ایجاد شوراهای مستقل کارگری را در محیط های کار و زیست ایجاد و تقویت کنیم.

کارگران، پیشروان کارگری! برای ایجاد شوراهای مستقل کارگری از هم اکنون دست به کار شویم؛ در جریان بالا گرفتن اعتراضات توده‌ای رشته‌ی پیوند و هماهنگی بین شوراها، کمیته ها و هسته های محل زیست و محیط کار را به دیگر کمیته ها و هسته ها متصل کنیم و سعی کنیم شبکه ی هماهنگی میان این سازمان دهی های مختلف را گسترده تر و سراسری کنیم! نخست لازم است ارتباط هایی امن و سازنده و مفید با فعالین، هسته ها و کمیته های کارگری نزدیک تر در محل، منطقه و ناحیه خود ایجاد کنیم تا در جریان بالا گرفتن اعتراضات عمومی بتوانیم برای منافع مشترک با یکدیگر هماهنگ، همگام و متحد باشیم و بتوانیم شبکه ی سراسری تری را ایجاد کنیم.

پس از تعیین تکلیف با ساختار سیاسی موجود، شورای سراسری کارگری که از حضور نمایندگان شوراهای محلی و ناحیه ای تشکیل میشود میتواند برای کسب مطالبات طبقاتی و نیز برای تعیین قانون و سیستم سیاسی-اجتماعی-اقتصادی جدید در جامعه اقدام کند و بدین ترتیب مدیریت و سرنوشت سیاسی جامعه را نیز به دست بگیرد.

ما کارگران میدانیم که برای کسب مطالبات زیر، چهارچوب و ساختار سیاسی موجود و هیچ کدام از جناح هایش و همچنین نیروهای سرمایه داری منطقه ای و جهانی نه تنها مناسب نیستند بلکه علیه این مطالبات هستند و در راستای منافع خودشان این مطالبات را سرکوب کرده و خواهند کرد ولی ما این مطالبات را حق بدیهی خود دانسته و برای کسب آنها اقدام  میکنیم:

◄آموزش رایگان برای تمامی افراد جامعه در تمامی سطوح ◄ بهداشت و درمان رایگان برای همه ◄ دستمزدهای مناسب و مکفی که توسط نمایندگان کارگری و برای رفع احتیاجات زندگی با استاندارهای روز نیاز است ◄ برابری کامل حقوق زنان و مردان ◄ آزادی کامل بیان، عقیده، تشکل، تحزب، انجمن، اعتصاب و اعتراض مسالمت آمیز ◄ به رسمیت شناختن و قبول کردن تمامی حقوق سیاسی-اجتماعی-فرهنگی غیر فارس زبان ها به هر نحوی که شوراهای مستقل و نیروهای کارگری در آن مناطق تصمیم گرفته باشند ◄حذف هرگونه بودجه عمومی برای آموزش و تبلیغات و موسسات مذهبی ◄ آزادی کامل پوشش برای تمام افراد جامعه ◄ جدایی کامل قوانین اجتماعی-سیاسی از دین و جدایی کامل دین از تمامی شئون حکومتی، سیاسی و اجتماعی ◄ لغو خصوصی سازی، لغو قراردادهای سفید امضا و موقت و نیز لغو شرکت های واسط و پیمانکاری ◄ بازگرداندن شرکت ها، منابع و اموال عمومی خصوصی شده و نیز ثروت های غارت شده و یا خارج شده از کشور به جامعه ◄ لغو قانون وحشیانه اعدام ◄تامین مسکن و شغل برای تمامی افراد جامعه ◄ لغو فوری کار کودک( تمام افراد زیر 18 سال ) ◄ اتخاذ سیاست عدم مداخله در جنگ و بیرون کشیدن هر امکان مادی و نیروی انسانی که در منازعات منطقه ای مشارکت داده شده است ◄عدم وابستگی نظامی-سیاسی به نیروهای سرمایه داری منطقه ای و جهانی اعم از روسیه، آمریکا و امثالهم ◄حق کامل برای انتخاب شدن و انتخاب کردن برای تمامی افراد بالای 18 سال بدون هیچ گونه پیش گزینش و پیش شرط ◄ برچیده هرگونه استیلای تک حزبی و حکومت فردی و امثالهم.

فعالین و پیشروان کارگری، جریانات کارگری و رسانه های کارگری در داخل و خارج کشور! فرصت و اوضاع کنونی در ایران به نحوی ست که بحران اقتصادی و نارضایتی عمومی هر روز و هر لحظه میتواند منجر به تغییرات با انواع و اقسام سناریوها و درجات مختلف دگرگونی در نظلم سیاسی سرمایه داری حاکم بر ایران شود. ما از شما درخواست میکنیم هر چه هُشیار تر و فعال تر به آگاهی رسانی، ترویج و تبلیغ در طبقه کارگر و نیز برای کمک به سازمانیابی های مختلف و لازم به این هدف که طبقه کارگر بتواند بیشترین اثر را بر جریانات و تحولات بگذارد و مُهر خود را تا هر حدی که واقعا ممکن است بر اوضاع بزند پشتیبانی، اقدام و یاری کنید.

کارگران! اکنون وقت آن فرا رسیده که برای به دست گرفتن مدیریت سیاسی-اجتماعی- اقتصادی جامعه و برای کسب مطالبات فوق، هر چه زودتر دست به کار شده و خود را بیش از پیش سازمان دهیم؛ وقت آن است که دست اندرکار ایجاد شوراها و کمیته های مستقل در محیط کار و زیست شده تا با ایجاد شبکه ی سراسری از این شوراها، خود را برای مدیریت جامعه آماده کنیم.

پیش به سوی ایجاد شوراهای مستقل کارگری در محیط های کار و زیست

پیش به سوی دگرگونی ساختاری در وضع موجود و به دست گرفتن مدیریت سیاسی جامعه با توان طبقاتی و کارگری

شورای برگزاری مراسم روز جهانی کارگر ایران؛ 11 اردیبهشت 1397، اول ماه مه 2018

1may.iran@gmail.com

 

***

اول ماه مه

روز جهانی کارگر

سیاسی ترین روزی که ما کارگران باید سیاست اتحادمان علیه فقر و فساد و دستمزد چند برابر زیر خط فقر را در خیابان فریاد کشیم

 

سرمایه داری و حکومت پیش برنده اش از قبل کار ما کارگران،دنیایشان را ساختند،شکمهایشان را فربه کردند و زندان و قانون را برای به میدان نیامدن بخاطر نبود رفاه و دستمزد ظالمانه ی چند برابر زیر خط فقر مصوب وزیر کاری  ما بنا کردند و از هر هجوم تمام عیار چه شلاق چه تهدید چه هجوم وحشیانه به منازل کارگر و دهقان و اتهامهای واهی امنیتی(نظم مطلوب کارفرما بهم خوردن) و به رگبار بستن کارگران،دریغ نورزیدند

 

امروز در ایران سرشار از نعم، نانت را بخواهی باید جانت را بدهی

غم نان را فریاد بزنی،باید بروی زندان

اما قرار نیست که با هجوم به هستی ما کارگران که جز نان خشکی نبوده،ما عقب پس بکشیم

پس می آییم

 

روز کارگر یاداور اعتراضات و مطالبات و خواستهای بر حق دی ماه مردم در کف خیابان هست که مسئولین بی شرمانه با کنار گذاشتن لش بی مسئولشان و لم دادن روی اریکه ی قدرت مردم را مشتی ارازل و اوباش خواندند

 

خیر آقایان،ما کارگران،دهقانان و زنان و دانشجویان،غم نان داریم

 

یک نفر نیست تو این مملکت بگه که چطور دولت باید میانجیگری کند بین کارگر و کارفرما بر سر دستمزد و به دروغ در این بین خودش رو دلسوز کارگر بنامد در حالیکه خودش بزرگترین کارفرمای اقتصادی(استثمارگر) در کشور و برادر بزرگ کارفرمایان خصوصی است؟ و نتیجه اش تصویب دستمزد محقرانه و ظالمانه از جانب وزیر کار دولت هست تا کارگر و مردم ایران گرسنه تر از پیش سر به بالین بگذارند

اگر دولت بعنوان کارفرمای بزرگ تر از کارفرمای خصوصی جیبش را دو دستی میچسبد و ما را استثمار میکند و تازیانه و زندان را به ما نشان میدهد ما هم یاد گرفته ایم که از منفعتمان حرکت کنیم و از زندان ترس و واهمه نداشته باشیم و تازیانه را از دستتان بستانیم

و بر آن شده ایم که دیگر نترسیم و مُصّر بر سر مطالباتمان در روز کارگر که قانونا تعطیل است فریاد بزنیم:

قراد موقت نابود باید گرددقرارداد دائم احیا باید گردد

بیمه بیکاری حق مسلم ماست

درمان و دارو رایگان باید گردند

آموزش رایگان باید گردد

روز کارگر روز ماست خیابان از آن ماست

نه به دستمزد چند پله زیر فقر

آری به تشکلات مستقل کارگری

 

از این رو که تو(دولت سرمایه داری حاکم بر ایران) بعنوان مسئول تن لشت را لم دادی و در بازتولید بیکاری (که از بن بست سرمایه داری است)شریکی

طبیعی است که روزانه خودکشی نوجوانان را داریم

طبیعی است که هر سرمایه دار به کارگر تعرض کرده و دستمزدش را ماه ها نمیپردازد و باعث خودکشی کارگرانی مثل بیژن قلوزی و علی نقدی میشود

طبیعیست که دلار پرواز میکند و مردم فقیر تر میگردند

طبیعیست که بخاطر بی عرضگی ات ناچاری شبکه های اجتماعی رو فیلتر کنی که نکند در مجازی صدای مردم بلند نشود

از این رو که بخاطر منفعت خودت که از قبل کار ماست ،جامعه را نمیبینی

خب جامعه ما هستیم ما

اگر ما را نمیبینید ،ما خود را می نمایانیم

در کف خیابان

در روز کارگر

در همبستگی طبقاتی بین المللی در کنار کارگران دنیا

 

دیرپائی ستمکاران . متکی بر کیست ؟

بی گمان بر ما.

محو استیلای جباران . متکی بر کیست ؟

همچنان برما.

ای فرو افتاده . برپا خیز!

ای سپر انداخته . بستیز!

کیست بتواند ببندد راه بر آن کس که از وضع خود آگاه است ؟

پس . تودۀ مغلوب امروزین . فاتح فردا ست

وان زمان . « هرگز » . بی گمان « امروز » خواهد شد

 

#اول_ماه_مه

#روز_کارگر

#اعتراض_به_دستمزد_محقرانه

#اعتراض_به_بیکاری

#_کولبران_کشاورزان_کارگران

فرهاد شیخی

***

فراخوان مشترک جهت شرکت در راهپیمایی اول مه 2018 در پاریس

رفقا و دوستان مبارز!

ما سه نیروی سیاسی ـ اجتماعی از همه ی رفقا و دوستان مبارز در پاریس دعوت به عمل می آوریم که بطور متحد در تظاهرات و راهپیمایی روز جهانی کارگر که در تاریخ سه شنبه اول ماه مه برابر با 11 اردیبهشت در پاریس برگزار می شود، شرکت نمائیم و همبستگی خود را با طبقه کارگر جهانی و بویژه کارگران ایران که در ستم سرمایه قرار دارند، ابراز داریم.

کارگران جهان در تمامی ملل چون همیشه تحت استثمار، تبعیض و وضعیت اسفبار فقر مادی از طرف نظام سرمایه داری و دولت ها قرار دارند و در اعتراضات و طرح مطالبات غالبا با سرکوب پلیسی مواجه می شوند، بنابراین برماست که در روز جهانی کارگر و با شرکت فعالانه خود علیه تمامی مظاهر ستم و در دفاع از طبقه کارگر بسیج شویم.

آغاز تجمع برای راهپیمایی:  ساعت 14

آدرس محل تجمع:   بلوار باستیل بین شماره های 22 و 24  ـ  پاریس 12

Boulevard de la Bastille    No.  22  و  24

زنده باد اول ماه مه، روز اتحاد و همبستگی طبقاتی کارگران جهان

سرنگون باد نظام سرمایه داری جمهوری اسلامی در ایران

برابری اجتماعی ـ خود مدیریتی کارگری در نبرد تا

سرنگونی دولت ـ قوانین ـ کارفرمایان

زنده باد آزادی، زنده باد سوسیالیسم

کمیته زنان ضد سنگسار پاریس

شورای همبستگی با جنبش کارگری ـ پاریس

جمعی از آنارشیست ها و آنارکوسندیکالیست های پاریس

28 آوریل 2018

***

اول ماه مه

دیدارمان در خیابان!

اول ماه مه روز تعطیلی رسمی است!

برگزاری مراسم اول ماه مه بدون دخالت و سرکوب دولت و

نیروهای نظامی حق مسلم کارگران است!

پیش بسوی ایجاد سازمانها، تشکلها و نهادهای

مستقل کارگری!

مبارزه متحد و متشکل برای افزایش دستمزد!

مبارزه متحد و متشکل برای آزادی کارگران زندانی و

تمامی زندانیان سیاسی!

برای تامین معیشت و رفاه همگانی بپاخیزیم!

جمعی از فعالین کارگری خارج از ایران

مه 2018

***

اول ماه مه

به خیابان بیائیم!

متحد و متشکل علیه نظام گندیده سرمایه داری بپاخیزیم!

اول ماه مه روز کارگر، روز اعتراض و مبارزه علیه ستم، استثمار،

تبعیض، فقر، بیکاری و … است!

اول ماه مه روز تعطیل رسمی باید باشد و تمامی چرخهای تولید

باید متوقف شوند!

تامین معیشت همگانی را یکصدا در هرکجا که هستیم فریاد زده

و خواستار فوری آن شویم!

 

جمعی از فعالین کارگری خارج از ایران

 می 2018

***

سایت گزارشگران: فرخنده باد روز همبستگی جهانی کارگران

سایت گزارشگران فرارسیدن اول ماه مه روز جهانی کارگران را شادباش میگوید و امید که با برگزاری هر چه با شکوهتر این روز همبستگی کارگران جهان با کارگران شرافتمند کشورمان تقویت شده و بر توان اعتراضی و موفقیت انان در سال جاری افزوده شود. یازدهم اردیبهشت مصادف با اول ماه مه میلادی روز کارگران کشورمان و اعتراض و خروش انها علیه ستم و بردگی است. روزی است که فرارسیدن آن هراس و وحشت به اردوی سرمایه و راهزنان مالی حکومتی میاندازد و آنها را آشفته خواب میکند. هنوز پس لرزه های قیام دیماه سال گذشته توسط پابرهنگان کشورمان برجاست و هنوز دامنه سرکوب وحشیانه معترضان خیابانی برای نان و آزادی توسط نیروهای ضد شورش و امنیتی حکومت اسلامی فرو کش نکرده است. یقینا کارگران کشورمان میتوانند با همبستگی با جنبش های دیگر اجتماعی نظیر بازنشستگان, دانشجویان, پرستاران, معلمان و زنان حاکمیت ارتجاعی جمهوری اسلامی را پس زده و طلوع رهایی انسان از دام بردگی و ستم اجتماعی را نوید دهند.

برقرار باد روز اول ماه مه روز جهانی کارگران!

گزارشگران

***

اول ماه مه 

روز رزم و همبستگی کارگران و زحمتکشان جهان علیه نظام ضد انسانی سرمایه داری

مبارک باد

سیامک م.

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصاتِ خود را پر کنید یا برایِ ورود رویِ نقشک‌ها کلیک کنید:

نشان‌وارهٔ WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

درحال اتصال به %s

این وب‌گاه برای کاهشِ هرزنامه‌ها از Akismet استفاده می‌کند. در موردِ نحوهٔ پردازشِ داده‌هایِ دیدگاهتان بیشتر بدانید.

اطلاعات

این ویودی در 30 آوریل 2018 بدست در اشتراک - eshtrak فرستاده شده و با , , , , برچسب خورده.
%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: