اشتراک eshtrak

خبری سیاسی فرهنگی! مسئولیت هر مقاله بعهده نویسنده آنست!

75مین سالگرد جنایت نازی ها در خاتین! ما باید این را همیشه به یاد داشته باشیم: م. چابکی

خاتین اکنون با مجسمه غول پیکر نمادین در درب ورودی با یادبود هر یک از روستاهایی که در جریان یورش نازی ها به مینسک به آتش کشیده شده اند، با نام و نشان  ساخته شده است و با بنایی که در فراز آن ناقوس مرگ فاشیسم به صدا می آید، مردم با حضور در خاتین برای درگذشتگان این فاجعه تاریخی ادای احترام می کنند، همه ساله توریست های زیادی از کشورهای مختلف جهان از این میراث خونین مردم بلاروس که از هرسه نفر یکی از اعضای خانواده را در جنگ جهانی دوم از دست داده اند، دیدن بعمل می آورند. جهان چرا این درس ها رابه  فراموشی می سپارد . تهدیدات نظامی، حملات تروریستی، درگیری های فرقه ای و درگیری های قومی با پر کردن صفحات تاریخ در قرن بیست و یکم با قربانی بی حد و حصر ادامه می یابد. شر فاشیسم با بالا ترین مرحله سرمایه داری چهره مدرن بخود می گیرد. امپریالیسم در بیشترین موارد پشت پرده ابهام بنام نیت خوب » دمکراسی » پنهان شده همان چهره زشت نازیسم قرن بیست و یکم را بخود می دهد . هرچند اکنون سیستم جهانی سوسیالیسم در مقابله با این شر وجود خارجی ندارد اما واقعیت عینی توازن نیروها نشان می دهد که دوران خودبرتری جویی در جهان تک قطبی به پایان رسید است، لذا اندیشه ایکه با ایجاد مشکلات جدید بین المللی  منجر به  چگونگی احیاء فاشیسم در قرن بیست ویکم می گردد باید، قاطعانه افشاء شود .

75مین سالگرد جنایت نازی ها در خاتین!

ما باید این را همیشه به یاد داشته باشیم

م. چابکی

  فاجعه به آتش کشیدن دهکده ای بنام خاتین در 54 کیلومتری شهر مینسک یکی از خونبار ترین جنایات  نازی ها در حافظه فراموش نشدنی تاریخ همچنان باقی است .

خاتین روستایی که مردمانش  با صلح و آرامش سوسیالیستی در کنار هم به کار و زندگی مشغول بودند تا اینکه یک روز شوم  در تاریخ ۲۲ مارس ۱۹۴۳ یک گردان از ارتش نازی که متشکل از سربازان  داوطلب  به سرپرستی و فرماندهی اس اس آلمان  به این 186مین روستا رسیدند .

درسال 2009 آکادمی ملی بلاروس کتاب تراژدی « خاتین درحافظه تاریخ » را منتشر کرد اسنادی که تحت سر پرستی وزارت دادگستری بلاروس در آرشیو ملی تحت مدیریت سابق مرکز بایگانی » کا- گ – ب » که از حالت محرمانه خارج گردید غم انگیزترین روز تاریخ مردم بلاروس را به تصویر کشیده است. 22 مارس 1943 نازی ها ی آلمانی برای تنبیه مردم وپاکسازی جنگل  از پارتیزانها و به منظور مشکوک نشان دادن افراد  به مردم روستای « کزیری » آتش گشو دند در همان لحظه درگیری با سا کنین و قتل عام فاشیستها آغاز گردید,  به روستا ی خاتین رفتند, نبردی مقاوم بین پارتیزانها صورت گرفت. نازی ها خشمگین شده ,  بیماران , سالخوردگان , زنان , کودکان را از خانه ها  بیرون کشیدند وبا بنزین آغشته شان نموده و آنها را آتش زدند.

دراین حادثه 149 غیر نظامی که درمیان آنها 75 نو جوان و کودک زیر 16 سال قرار داشت, « ویکتور ژلو بلوچیچ » هفت ساله و «آنتون بارونوفسکی » 12 ساله, در میان انبار خانه جان سالم بدر بردند و دیگری « یوسف کامینسکی », مرد روستای 56 ساله بود که پس از رفتن نازیها به جستجوی فرزندش پرداخت ولی بجای آن درمیان اجساد  سوخته جسم نیمه سوخته فرزند دیگری را  یافت و او را درآغوش گرفت. این لحظه غم انگیز  مرگ فرزند و در آغوش گرفتن کودکی دیگر  پایه ای برای ایجاد مجتمع یادبود «خاتین»  و مجسمه نمادین مردی که فرزند جدیدی را میان سیاهی دود یافت گردید .

بعد ازجنگ جهانی دوم وقایع دردناک ترین صحنه های جنایات فاشیسم مطرح و با فیلم های مستند که تا به امروز در کانالهای تلویزیونی ادامه دارد به نمایش گذاشته می شود .

 در 17 ژانویه 1966 بنا به تصمیم کمیته مرکزی حزب کمونیست بلاروس به ابتکار دبیر اول کمیته مرکزی  « پیطر ماشی روا » پیشنهاد مجتمع های معماری و مجسمه سازی در منطقه ایکه این جنایت صورت گرفت را نمود که در تاریخ 5 ژوئیه 1969 به مناسبت 25 مین سال پیروزی ارتش سرخ و آزاد سازی بلاروس مجتمع ای که به کمک کل اتحاد شوروی انجام گرفت افتتاح گردید.

این منطقه از 50 هکتار متشکل در قطعات جداگانه که در درب ورودی آن مجسمه مردی بعنوان « نماد مقاومت » در مرکز مجتمع خاتین قرار گرفته است . این مجموعه در فهرست میراث فرهنگی و تاریخی مردم بلاروس نه به منظور عزاداری برای قربانیان و ترحم جهانیان  بلکه احساس شجاعت و مقاومت مردمی است که برای آزاد سازی کشور شان از یوغ فاشیسم با افتخار و غرور نام می برند.   

 خاتین اکنون با مجسمه غول پیکر نمادین در درب ورودی با یادبود هر یک از روستاهایی که در جریان یورش نازی ها به مینسک به آتش کشیده شده اند، با نام و نشان  ساخته شده است و با بنایی که در فراز آن ناقوس مرگ فاشیسم به صدا می آید، مردم با حضور در خاتین برای درگذشتگان این فاجعه تاریخی ادای احترام می کنند، همه ساله توریست های زیادی از کشورهای مختلف جهان از این میراث خونین مردم بلاروس که از هرسه نفر یکی از اعضای خانواده را در جنگ جهانی دوم از دست داده اند، دیدن بعمل می آورند.

جهان چرا این درس ها رابه  فراموشی می سپارد . تهدیدات نظامی، حملات تروریستی، درگیری های فرقه ای و درگیری های قومی با پر کردن صفحات تاریخ در قرن بیست و یکم با قربانی بی حد و حصر ادامه می یابد.  شر فاشیسم با بالا ترین مرحله سرمایه داری چهره مدرن بخود می گیرد. امپریالیسم در بیشترین موارد پشت پرده ابهام بنام نیت خوب » دمکراسی » پنهان شده همان چهره زشت نازیسم قرن بیست و یکم را بخود می دهد . هرچند اکنون سیستم جهانی سوسیالیسم در مقابله با این شر وجود خارجی ندارد اما واقعیت عینی توازن نیروها نشان می دهد که دوران خودبرتری جویی در جهان تک قطبی به پایان رسید است، لذا اندیشه ایکه با ایجاد مشکلات جدید بین المللی  منجر به  چگونگی احیاء فاشیسم در قرن بیست ویکم می گردد باید، قاطعانه افشاء شود .

م . چابکی  9 فروردین 1397برابر با 29/03/2018     

http://www.comparty.by/news/kommunisty-pochtili-pamyat-tragedii-v-hatyni

 

 

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

درحال اتصال به %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

اطلاعات

این ویودی در 31 مارس 2018 بدست در اشتراک - eshtrak فرستاده شده و با , برچسب خورده.
%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: