اشتراک eshtrak

خبری سیاسی فرهنگی! مسئولیت هر مقاله بعهده نویسنده آنست!

جدیدترین مقالات سایت نوید نو

جدیدترین مقالات سایت نوید نو

شماره  942                  10 فروردین ماه1397

15 سال پس از جنگ عراق هزینه های آن چیست ؟

 استفانی ساول* – برگردان : آرش وجدانی

 • تا سال 2015، که پروژه هزینه های جنگ آخرین برآوردش را منتشر کرد بیش از 165.000 غیر نظامی عراقی در  نتیجه مستقیم جنگ امریکا، علاوه بر آن حدود 8.000 سرباز و پیمانکار نظامی امریکایی در عراق کشته شده بودند.
قطار «داعش» به ایستگاه «القاعده» می رسد 

اردشیر زارعی قنواتی

 • تروریسم بنیادگرای اسلامی هر چند ریشه در اعماق تاریخ دارد اما یک پدیده مدرن است که با توجه به سوابق تاریخی خود از زمان جنگ های داخلی افغانستان در اواخر دهه هفتاد میلادی تحت «دکترین غربی» دوران جنگ سرد برای مبارزه با شوروی به بهانه اشغال این کشور بنیان گذاشته و اجرایی شد.
بازسازی نقشه امپراتوری آمریکا

 جیمز پتراس – برگردان: آمادور نویدی

 • امپراتوری آمریکا بطور قابل توجهی میدان آزادی عمل و حضور خود را در چندین منطقه، بویژه در آمریکای لاتین افزایش داده است. افزوده ها و توسعه ها شامل آرژانتین، برزیل، کلمبیا، مکزیک، آمریکای مرکزی، پرو و کارائیب (وابسته به دریای کارائیب) است. آرژانتین مهم‌ترین دارایی جهت طراحی مجدد امپراتوری آمریکا در آمریکای لاتین  است.
«امید» خود را در چه جایگاهی می بیند؟

 نویدنو

 • علی رغم تصویری که «امید»سعی دارد به عنوان یک انسان منطقی، مودب، اخلاقی و… از خود ارائه دهد، چارچوب های نظری، ادعاها و رویکردهای او در این نوشته ها نه تنها فکت های  روشنی را در این زمینه ارائه نمی کند، بلکه در برخی موارد پایبندی ایشان به ارزش ها و ویژگی هایی که مدعی آن هستند، را با تردیدهای جدی نیز مواجه می کند.

گریزِ از پاسخ گویی؛ با طعمِ گَس

پاسخ «امید» به نقد «نویدِنو» برمقاله «به بهانه انتشار سند بزرگداشت…»

 • ولی هر بار از اینکه نگارنده با شروع بند 1 تا پایان مطلب خود، به عمق نقدهای مطروحه در مقاله «به بهانه انتشار سند بزرگداشت…» و روح وحدت طلبانه آن پی نبرده و با نویسنده مطلب مورد نقد خود احساس فاصله و جبهه گیری کلامیِ دارد، بسیار افسوس خوردم..
امپریالیسم مالی

 مایکل هودسون – برگردان : هاتف رحمانی

 • استراتژیست های امریکایی ظاهرا امیدوارند در صورتی که روسیه، چین و دیگر کشورها برای مسلط کردن پول ملی خود در تجارت و سرمایه گذاری تلاش کنند ، تهدید به منزوی کردن بتواند آن ها را به زانو در آورد. انتخاب آن ها می تواند تحمل تحریم هایی مانند تحریم های تحمیل شده بر کوبا و ایران، یا اجتناب از محروم سازی با تن دادن به سیستم مالی و تجارت دلاری شده و پیش راندن آن برای تامین مالی اقتصاد هایشان تحت کنترل امریکا باشد.
سلطه انسان بر طبیعت

 برگردان – امیر حسینی

 • انسان توانسته است طبیعت اجتماعی خاصی را بیافریند که مختص به اوست : قبیله، سلسله مراتب ، طبقات اقتصادی ، دولت و غیره. روابط سلسله مراتبی و طبقاتی ریشه های عمیقی در جهان دارند. شیوه تفکری که ناشی از حاکم بودن این روابط است باعث رشد ایده سلطه انسان بر انسان و انسان بر طبیعت شده است .
75مین سالگرد جنایت نازی ها در خاتین!

 م . چابکی  

ما باید این را همیشه به یاد داشته باشیم

 • از دیگرجان به در بردگان «یوسف کامینسکی» مرد روستایی 56 ساله بود که پس از رفتن نازیها به جستجوی فرزند خود پرداخت ولی بجای او در میان اجساد  سوخته جسم نیمه سوخته فرزند دیگری را  یافت و او را در آغوش گرفت. این لحظه غم انگیز مرگ فرزند و در آغوش گرفتن کودکی دیگر منبع الهامی برای ایجاد مجتمع یادبود «خاتین» و مجسمه نمادین مردی که میان سیاهی دود فرزند جدیدی یافت گردید.
زنان ، کوبا و راه به انقلاب

 ترزا گوتیرز- هاتف رحمانی

 • زمانی که بنیاد مادی جامعه به سود کارگران و ستم دیدگان و نه به سود شرکت ها است، زمانی که جامعه برای توده ها و نه برای سود برنامه ریزی و سازماندهی می شود ، زندگی به لحاظ کیفی بهتر است
مکتب نیاوران

 • نئو لیبرالیسم که هسته مرکزی آن را «اقتصاد بازار آزاد» تشکیل می دهد ، در هر جایی که رد پای خود را محکم می کند ، دست به ابتکار وساخت نهادهایی می زند که در دراز مدت قادر باشد ادامه کاری آن را تضمین نماید . ایران هم از این قاعده مستثنی نیست . پدیداری آن چه به «مکتب نیاوران» معروف شده است ، حاصل تلاش باورمندان به اقتصاد بازار آزاد نئو لیبرالی در ایران است که تاریخچه ای نسبتا طولانی دارد.
 • http://rahman-hatefi.net/index.htm

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصاتِ خود را پر کنید یا برایِ ورود رویِ نقشک‌ها کلیک کنید:

نشان‌وارهٔ WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

درحال اتصال به %s

این وب‌گاه برای کاهشِ هرزنامه‌ها از Akismet استفاده می‌کند. در موردِ نحوهٔ پردازشِ داده‌هایِ دیدگاهتان بیشتر بدانید.

اطلاعات

این ویودی در 30 مارس 2018 بدست در اشتراک - eshtrak فرستاده شده و با , , برچسب خورده.
%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: