اشتراک eshtrak

خبری سیاسی فرهنگی! مسئولیت هر مقاله بعهده نویسنده آنست!

اخبار و گزارشات کارگری 9 اسفند 1396، و بعد از ۱۱ سال: فراخوان برای تجمع هشت مارس در ایران

اخبار و گزارشات کارگری 9 اسفند 1396

– هشتمین روز تجمع اعتصاب کارگران گروه ملی فولاد اهواز در مقابل استانداری با شعار » موسوی حیا کن، گروه ملی را رها کن»
– اعتصاب وتجمع کارگران مجتمع پتروشیمی گچساران دراعتراض به عدم پرداخت ماه ها حقوق برای سومین روزمتوالی
ممنوع الورود کردن وقراردادن 5کارگرمعترض در لیست سیاه
– تجمعات اعتراضی دامنه دارکارگران انبار نفت جدید ارومیه نسبت به عدم پرداخت 8ماه حقوق وعیدی مقابل شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی درتهران
– تجمع دوباره بازنشستگان نیشکر هفت تپه با سفره های خالی
– سریال تجمعات اعتراضی تعدادی از رانندگان شرکت واحد عضو پروژه سپیدار مقابل شهرداری وشورای تهران در دومین روز اسفند ادامه دارد
– سریال تجمعات اعتراضی تعدادی از رانندگان شرکت واحد عضو پروژه سپیدار مقابل شهرداری وشورای تهران در دومین روز اسفند ادامه دارد
*وعده پرداخت حقوق به کارگران متروی شیراز بدنبال اعتراضشان
*وعده پرداخت بخشی از مطالبات به کارگران معترض کارخانه فولادارومیه
– کارگران راه‌آهن به قرادادهای کوتاه مدتشان معترضند وخواهان امنیت شعلی هستند
– عثمان اسماعیلی کارگر نقاش راهی زندان شد
– محسن عمرانی به مرخصی آمد
– پیام  اتحادیه آزاد کارگران ایران به کارگران شرکت نیشکر هفت تپه پیرامون خودکشی کارگر نی بر علی نقدی
– فرهاد شیخی :کارفرمایان همیشه قاتل و زالو صفت، جان علی نقدی را هم گرفتند
– ندای زنان ایران:دستمزد درد مشترک
– نسرین جوادی : ما کارگران در جنگی نابرابر برای رسیدن به حق و حقوق انسانی خود مبارزه خواهیم کرد
– آقایان فرق حساب‌های دولت و حق‌الناس را نمی‌دانند/دولت، پولِ تامین اجتماعی را برداشته و در جیب خود ریخته/بودجه نمی‌تواند قانون را دور بزند
– همدستی کارفرمایان شرکت های پیمانکاری واداره کاردرپایمال کردن حقوق کارگران پالایشگاه گاز ،پتروشیمی و سدگلال چوار
– اعتصاب وتجمع شبانه روزی رانندگان کامیون‌های حمل سنگ در ورودی شهرک سنگ نی ریزدراعتراض به دوبرابرشدن عوارض
– گسترش اعتصاب درکردستان به شهرمریوان،ادامه اعتصاب دربانه وپایان اعتصاب درپیرانشهر
– ادامه اعتراضات شناورداران و ملوانانِ نسبت به توقف ته لنجی با تجمع مقابل گمرک استان بوشهروپهن کردن سفره خالی
– ادامه اعتراضات کشاورزان ورزنه‌ نسبت به عدم اختصاص حق آبه باتجمع مقابل بخشداری
– تجمع اعتراضی اهالی منطقه کهرم ارومیه مقابل استانداری آذربایجان غربی برای چندمین بار
– گزارش تصویری از تجمع اعتراضی تراکتورداران روستای زینالو ارومیه
– تجمع اعتراضی دانشجویان علوم آزمایشگاهی مقابل وزارت بهداشت
– تجمع دوباره دانشجویان دانشگاه هنرِ تهران در اعتراض به عدم رسیدگی مطالبات صنفی و آموزشی
– مصدومیت 9نفرازکارکنان بیمارستان نظام مافی شوش بدنبال واژگونی سرویس رفت وآمدشان
– کشته ومصدوم شدن 2کارگر مجتمع فولاد صنعت بناب براثربرق گرفتگی
– کشته  ومصدومیت5کارگر شهرداری نیربراثر برق گرفتگی-وخامت حال یکی از کارگران مصدوم
– اعتصاب دو روزه اساتید و کارمندان  کالج ها و دانشگاه ها

هشتمین روز تجمع اعتصاب کارگران گروه ملی فولاد اهواز در مقابل استانداری با شعار » موسوی حیا کن، گروه ملی را رها کن»

کارگران اعتصابی گروه ملی فولاد اهواز در هشتمین روز اعتراض خود ،متحدانه  در مقابل استانداری اهواز تجمع کردند و با شعارهای اعتراضی خواهان پرداخت تمام مطالبات  خود شدند.

بنا به گزارشهای رسیده به اتحادیه ازاد کارگران ایران، امروز چهارشنبه 9/12/96 کارگران گروه ملی اهواز با تجمع در مقابل استانداری، با شعارهای موسوی حیا کن، گروه ملی را رها کن – استاندار بی عرضه نمیخوایم نمیخوایم- مرگ بر کارگر درود بر ستمگر و….به بی توجهی کارفرما و مسئولین کشور به عدم پرداخت حقوق های معوقه خود اعتراض و نارضایتی شدید خود را از وعده ی پرداخت فقط یک ماه حقوق اذرماه نشان دادند، ضمن اینکه امروز بازنشستگان انجمن صنفی فولاد نیز برای پیگیری مطالبات خود در مقابل استانداری اهواز به تجمع اعتراضی کارگران گروه ملی  پیوستند.

خبرها حاکی از این است که در ادامه تجمع اعتراضی امروز، سرهنگ صفری فرمانده انتظامی اهواز ضمن حضور در بین پرسنل معترض گروه ملی فولاد اهواز عنوان کرد ما تبعات ادامه این ماجرا و بی توجهی مسئولین را به همه مراجع ذیربط گزارش کرده ایم و در تلاشیم تا به هرشکل ممکن و البته با جلب رضایت کارگران به ماجرا خاتمه دهیم  سرهنگ صفری در ادامه عنوان کرد متاسفانه برخلاف ادعای مالک و خبرهای درج شده؛درجلسه دیروز در وزارت صنعت ومعدن ،موسوی مالک شرکت حضور نداشته است.

در هشتمین روز اعتراض به عدم پرداخت حقوق های معوقه، کارگران معترض گروه ملی فولاد اهواز، علیرغم همه ترفندها و بی توجهی و کم محلی هایی که کارفرما و مسئولین کشوری برای فرسوده کردن انها انجام می دهند با اتحاد و همدلی نشان دادند که حق گرفتنی است و تاکید کردند تا حقوق خود را نگیرند از پای نمی نشیند.

اتحادیه آزاد کارگران ایران

9 اسفند 96

اعتصاب وتجمع کارگران مجتمع پتروشیمی گچساران دراعتراض به عدم پرداخت ماه ها حقوق برای سومین روزمتوالی

ممنوع الورود کردن وقراردادن 5کارگرمعترض در لیست سیاه

روزچهارشنبه نهم اسفند ماه برای سومین روز متوالی،کارگران پتروشیمی گچساران(شرکت لیموچی)  به اعتصاب وتجمعشان مقابل درب ورودی این مجتمع دراعتراض به عدم پرداخت ماه ها حقوق ادامه دادند.

کارگرمجتمع پتروشیمی گچساران: متاسفانه مسئولان شرکت به جای پاسخگویی و رفع مشکلات کارگران،۵ نفر از کارگران را نیز درلیست سیاه قرارداده اند و حق ورود به مجتمع پتروشیمی را به آنها نمی دهند درحالی که آنها تنها خواستار دریافت مطالبات قانونی و به حق خود بودند.

به گزارش9اسفند یک منبع خبری محلی،اعتراض کارگران مجتمع پتروشیمی گچساران در حالی است که ۲روز گذشته نیز همین کارگران تجمع مشابهی را جلوی درب ورودی مجتمع برپا کرده بودند که با بی توجه ای مسئولین امروز نیز ادامه پیدا کرده و هنوز کارگران پاسخ قانع کننده ای از سوی مسئولین امر دریافت نکرده اند.

بنا بهمین گزارش، جمعی از کارگران(شرکت لیموچی) مجتمع پتروشیمی گچساران در این زمینه گفتند که امروز چهار شنبه  (۹اسفندماه) ، برای سومین روز پیاپی، مقابل درب ورودی این مجتمع دست به اعتراض زده اند.

یکی از کارگران بصورت مشخص در مورد مطالبات خود وهمکارانش می گوید: در شرکت لیموچی حدود ۸۰نفر مشغول کارند که این کارگران حقوق و مطالباتشان از آبان ماه امسال تاکنون پرداخت نشده است .

دیگری افزود:متاسفانه مسئولان شرکت به جای پاسخگویی و رفع مشکلات کارگران،۵ نفر از کارگران را نیز درلیست سیاه قرارداده اند و حق ورود به مجتمع پتروشیمی را به آنها نمی دهند درحالی که آنها تنها خواستار دریافت مطالبات قانونی و به حق خود بودند.

یکی دیگر از کارگران تصریح کرد:کارگران معترض از دو روز گذشته تاکنون تلاش کرده‌اند تا به نشانه اعتراض کاری انجام ندهنداما این موضوع درحالی است که  تجمع اعتراضی کارگران به روز سوم رسیده است و هنوز کارگران پاسخ قانع کننده ای از سوی متولیان امر دریافت نکرده اند.

دیگری ادامه داد:کارگران زیادی در مجتمع پتروشیمی مشغول به کارهستندبرخی مدیران شرکت با حضور در جمع معترضین وعده رسیدگی به خواسته های کارگران را درهفته ها و بلکه ماه های آینده داده‌اند واز کارگران خواسته اند به اعتراضات خود تا بررسی این موضوع خاتمه دهند که باید گفت این همان وعده سرخرمن مسئولان به کارگران است.

یکی دیگر از معترضین گفت:از آبانماه تاکنون پولی دریافت نکرده ایم نزدیک عید است و واقعاشرایط سختی برخانواده های چند فرزندی تحمیل شده است ،یکی هم باید به داد ما برسد با این همه نداری و شب عید باید چکار کنیم؟ چرا کسی به فکر ما کارگران نیست؟.

وی اظهارکرد:یکی نیست بگوید آقایان مسئول! به جای گزارش عملکرد بی ارزش به مردم حداقل مشکل کارگران را حل کنید؟خجالتم خوب چیزی است! گزارش عملکرد سالانه شما چه دردی از رنج و دردمان دوا می کند؟!،مگر در۵سال گذشته گزارش عملکردتان دردی از مردم گچساران برطرف کرده که حالا تبلیغ گزارش عملکرد سال ۹۶را می کنید؟!.

یکی دیگر از معترضین افزود:تجمع اعتراضی کارگران پتروشیمی گچساران درچند روز اخیر نتیجه بی توجهی مسئولین امر به حق و حقوق کارگران است و ما خواستار دریافت مطالبات قانونی و حقوقی خود هستیم.

وی ادامه داد:البته این موضوع اولین باری نیست که رخ می‌دهد و حتی در شرکت های مختلف پتروشیمی گچساران کارگران زیادی مشغول کارند که حقوقشان نیز به تعویق افتاده است.

به گفته وی کارگران پتروشیمی گچساران دچار مشکلاتی شده اند که زندگی را برایشان بغرنج کرده است درحالی که نزدیک عید است و هنوز پرداختی به ما داده نشده است.

تجمعات اعتراضی دامنه دارکارگران انبار نفت جدید ارومیه نسبت به عدم پرداخت 8ماه حقوق وعیدی مقابل شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی درتهران

ازاوایل هفته جاری،کارگران انبار نفت جدید ارومیه واقع در کیلومتر ۲۰ جاده ارومیه به تبریز برای اعتراض به عدم پرداخت8ماه حقوق وعیدی راهی تهران شدند ومقابل شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی تجمع برپا می کنند.

تجمع دوباره بازنشستگان نیشکر هفت تپه با سفره های خالی

اتحادیه آزاد کارگران ایران : امروز چهارشنبه 9 اسفند ماه کارگران بازنشسته نیشکر هفت تپه با زور وارد شرکت شدند و با پهن کردن سفره های خالی ، اعتراض خود را به گوش مدیران و مسئولین رساندند.

طبق گزارشی که توسط اتحادیه آزاد کارگران ایران دیروز منتشر شد*، این کارگران بازنشسته دیروز از ساعت دو تا نه شب نیز در شرکت تجمع کردند و بابت چک های صادر شده که وصول نمیشوند اعتراض کردند اما هیچ پاسخی به آنان داده نشد.

این کارگران از سال 95 تا کنون بازنشسته شده اند وهر کدام 50 الی 70 میلیون سنوات نپرداخته طلب دارند .

درضمن کارگرانی که در آذر ماه امسال بازنشسته شده اند نیز همراه دیگر همکارانشان امروز در شرکت حضور بهم رساندند .

اینان نیز با عدم پرداخت سهم 4 درصد سخت و زیان آورکارفرما  به تامین اجتماعی سرگردان مانده اند و از هیچ جایی (نه شرکت و نه تامین اجتماعی ) حقوق دریافت نمیکنند و دفترچه هایشان اعتبار ندارد.

اتحادیه آزاد کارگران ایران

9 اسفند 96

*تجمع واعتراض بازنشستگان نیشکر هفت تپه

اتحادیه آزاد کارگران ایران : امروزسه شنبه 8 اسفند  بازنشستگان نیشکر هفت تپه بعد از عدم وصول چک داده شده بابت سنوات اشان ،در شرکت نیشکر هفت تپه تجمع کردند

کارفرمای شرکت نیشکر هفت تپه علیرغم گذشت یکسال از زمان بازنشست شدن این کارگران ، حق سنوات آنان را پرداخت  نمی کند.

بنا به گزارشهای رسیده به اتحادیه آزاد کارگران ایران، 120 نفر از کارگران شرکت نیشکر هفت تپه که از سال 95 بازنشسته شدند و هر کدام برای 50 تا 70 میلیون حق سنوات خود چند فقره چک مدت دار دریافت کرده بودند و در موعد و سررسید چک ها با عدم وصول آنها از طرف بانک مواجه می شوند

 امروز سه شنبه 8 اسفند همه این بازنشسته ها بنا به وعده داده شده توسط  کارفرمای شرکت که از ساعت دو بعدازظهر تا نه شب در دفتر رستمی ، مدیریت شرکت به گفتگو و مذاکره برای مطالبه حق سنوات خود پرداختند

اما مدیریت شرکت با کمال بیشرمی به آنها گفت پولی نداریم که به شما بدهیم، بازنشستگان اصرار کردند تا دستکم نفری ده میلیون از طلبشان پرداخت شود

ولی مدیریت به این خواست بازنشستگان نیزجواب منفی داد

بازنشستگان شرکت نیشکر هفت تپه تاکنون برای مطالبات خود چندین دفعه در محل کارخانه تجمع اعتراضی برگزار کردند و هفته پیش با میانجی بعضی از مدیران و قول انها برای رسیدگی به مطالبه شان، از خاموش کردن کوره بخار دست کشیدند

اتحادیه آزاد کارگران ایران

8 اسفند 96

سریال تجمعات اعتراضی تعدادی از رانندگان شرکت واحد عضو پروژه سپیدار مقابل شهرداری وشورای تهران در دومین روز اسفند ادامه دارد

روزهای سه شنبه وچهارشنبه(هشتم ونهم اسفندماه)، تعدادی از رانندگان شرکت واحد عضو پروژه سپیداربه تجمعات اعتراضیشان مقابل شهرداری تهران ادامه دادند.

منبع اصلی خبر:کانال تلگران سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران وحومه

پرداخت یا وعده پرداخت قطره چکانی مطالبات کارگران حربه ای برای جلوگیری از اعتراضات کارگران:

*وعده پرداخت حقوق به کارگران متروی شیراز بدنبال اعتراضشان

بدنبال اعتراضات کارگران متروی شیراز نسبت به عدم پرداخت چند ماه حقوق،وعده پرداخت مطالبات کارگران طی یک هفته الی 10 روز آینده،داده شد.

براساس گزارشی که 9اسفند رسانه ای شد، مدیرعامل مترو شیراز درباره درخواست تعدادی از کارگران مترو برای پرداخت حقوق و مطالبات دو ماهه خودگفت: این کارگران زیر مجموعه شرکت پایاگستر یکی از پیمانکاران مترو شیراز هستند که پیمانکار دو ماه از حقوق آنان را پرداخت نکرده است.

اسدالله حاجی زمانی افزود: در گفت و گو با مدیرعامل این شرکت خواستار پرداخت حقوق کارگران شدیم که براساس وعده داده شده یک هفته الی 10 روز آینده مطالبات این کارگران پرداخت می شود.

*وعده پرداخت بخشی از مطالبات به کارگران معترض کارخانه فولادارومیه

روز دوشنبه هفتم اسفند ماه، مدیرعامل گروه صنعتی فولاد ارومیه در تجمع اعتراضی کارگران این کارخانه نسبت به عدم پرداخت مطالباتشان مقابل استانداری آذربایجان غربی حاضر شد وپرداخت بخشی از مطالبات را وعده داد.

به گزارش 9اسفند یک منبع خبری محلی،یکی از کارگران گروه صنعتی فولاد ارومیه، گفت: بارها در مقابل ادارات مختلف حاضر شده و مطالبه خود را به ارگان های مختلف گفته ایم اما هنوز خبری از پرداخت معوقات ما به گوش نمی رسد و تنها توانسته اند پس از چندین ماه بیمه بیکاری را حل کرده و پرداخت کنند.

وی، افزود: پس از چندین بار تجمع در مقابل استانداری و شنیدن سخنان بدون عمل مسئولان وعده حضور مدیر عامل فولاد ارومیه به کارگران داده شده بود که وی روز دوشنبه در بین کارگران حاضر شد.

این کارگر، تاکید کرد: بارها قول مساعدت از سوی مدیرعامل این کارخانه را شنیده ایم و با دادن وعده های پرداخت ۱۰ یا ۱۵ روزه از ما مساعدت و فرصت خواسته تا بتواند مطالبات مارا پرداخت کند.

وی، میزان مطالبات کل کارگران این واحد را حدود ۴۰ میلیارد ریال عنوان کرد و گفت: این بار وی با حضور در بین کارگران و چند تن از مسئولان استانداری و دبیر اجرایی خانه کارگر استان وعده پرداخت نیمی از مطالبات را تا ۱۰ روز داد اما این وعده تنها از سوی وی داده شد و هیچکدام از مسئولان حاضر به تضمین گفته های وی نشدند.

وی، همچنین خاطرنشان کرد: اکنون در حال رسیدن به ایام عید هستیم. بیش از یک سال است که شرمنده خانواده خود در زمینه های مختلف هستیم. امید داریم این بار وعده ها عملی شده و مبلغی پرداخت شود تا بتوانیم مایحتاج خانواده خود را تهیه کنیم.

این کارگر، تصریح کرد: امید داریم مسئولان به داد کارگران رسیده و مشکلات آنان را حل کنند.

کارگران راه‌آهن به قرادادهای کوتاه مدتشان معترضند وخواهان امنیت شعلی هستند

حدود یک ماه از اعتراض کارگران راه آهن می‌گذرد. آن‌ها می‌گویند حقوق‌ها را دریافت کرده‌اند، اما چه کسی می‌تواند به آن‌ها تضمین دهد با قراردادهای کار معین کوتاه‌مدت، هر لحظه با تعدیل و بیکاری مواجه نشوند؟

براساس گزارش منتشره،یک هفته از بهمن نگذشته بود که رسانه‌های محلی سمنان خبری را منتشر کردند: « اعتراض کارگران راه‌آهن سمنان، محور مشهد – شاهرود را مسدود کرد.»  گرچه بلافاصله پس از شکل‌گیری اعتراض، مسئولان پا درمیانی کردند و موضوع به نظر ختم به خیر شد، اما کارگران می‌گویند نگرانی‌ها هنوز پابرجاست.

مدیر کل راه‌آهن شمال شرق یک درشاهرود در حالی اعتراض کارگران را به حقوق معوقه 2 ماهه نسبت می‌دهد که کارگران می‌گویند: موضوع فقط پرداخت نشدن حقوق‌ها نیست، بلکه ناامنی شغلی و پیگیری نکردن بیمه و قراردادهای کار معین از سوی مسئولان، مهم‌ترین دغدغه و مطالبه ماست.

مدیر کل راه‌آهن شمال ‌شرق یک می‌گوید: شرکت تراورس، طرف قرارداد با راه‌آهن و یکی از پیمانکاران راه‌آهن شمال ‌شرق یک است. بنابراین، کارگران معترض کارکنان مستقیم راه‌آهن کشور نیستند.

فرشاد زادخور با تاکید بر این‌که شرکت تراورس، پیمانکار راه‌آهن شمال ‌شرق یک باید پاسخگوی مطالبه‌ها و حقوق عقب‌افتاده این کارگران می‌بود، می‌افزاید: اداره ‌کل راه‌آهن شمال‌ شرق یک به ‌عنوان حامی این کارگران و نه متولی آن‌ها با کارگران معترض حاضر در ایستگاه راه‌آهن شاهرود صحبت کرد و قرار شد با برگزاری جلسه‌های هماهنگی با حضور نمایندگان فرمانداری شاهرود، راه‌آهن شمال ‌شرق یک، کارگران و نماینده شرکت تراورس، مطالبه‌های کارگران این شرکت پرداخت و مشکلات آنها رفع شود.

مشکلات قرارداد همچنان باقی است

کارگران شرکت تراورس اما میگویند: چند روز پس از اعتراض، حقوق معوقه پرداخت شده اما مشکلات قرارداد همچنان باقی است.

یکی از این کارگران که به نظر از دیگران جوان‌تر است، اما دوست ندارد نامی از او منتشر شود، می‌گوید: همه کارگران این شرکت قرارداد کار معین دارند و قراردادهایشان در دوره‌های کوتاه‌مدت بسته می‌شود. همین نوع قرارداد هم هست که بیمه ما را با مشکل مواجه کرده. از سوی دیگر، امنیت شغلی نداریم و قرارداد کار معین به این معناست که شرکت می‌‌تواند بعد از گذشت 3 ماه قراردادش را ادامه ندهد.

او می‌افزاید: ما این موضوع را بارها و بارها با مسئولان در میان گذاشتیم. از اداره کار تا مدیریت راه‌آهن استان، اما همیشه یک پاسخ شنیده‌ایم؛ قول‌های پیگیری که هرگز محقق نشدند. این بار هم که ناچار به اعتراض شدیم و موضوع رسانه‌ای شد، فقط 2 ماه حقوق را پرداخت کردند.

 زندگی لنگ حقوق است

یکی دیگر از کارگران شرکت تراورس می‌گوید: نبود امنیت شغلی کم‌چیزی نیست. کارگر روز مزد باشی، می‌دانی کمتر یا بیشتر، غروب به غروب، حقوقت را می‌گذارند کف دستت. نه این‌که بعد از 2 ماه هیچ درآمدی نداشته باشی. می‌خواهم بدانم آیا خود مسئولان شرکت یا مسئولان راه‌آهن بدون این‌که 2 ماه دریافتی داشته باشند، می‌توانند زندگی کنند؟ این کارگر راه‌آهن شاهرود ادامه می‌د‌‌هد: در خانه هر کدام از ما، دختر دم ‌بخت، پسر بیکار، مادر و پدر پیر و بیمار وجود دارد. خانه‌های استیجاری و هزینه‌های بالای زندگی را هم به آن اضافه کنید. برخی از این کارگران 7 یا 8 سال است در همین شرایط کار می‌کنند. ما نه استخدام می‌شویم و نه قرارداد بلندمدت داریم.

کارگران امنیت شغلی می‌خواهند

یک کارگری دیگر،بابیان اینکه همچنان دغدغه کارگران شرکت پیمانکار راه‌آهن سمنان امنیت شغلی است،می افزاید: کارگران، بارها و بارها، مطالبه‌هایشان را مطرح کرده بودند، اما مسئولان به‌ویژه مدیریت راه‌آهن استان آن را جدی نگرفت و پیگیری نکرد. متاسفانه اتحادیه کارگری قوی‌ا‌ی هم وجود ندارد که بتواند مطالبه‌های این کارگران را پیگیری کند.

او تصریح می‌کند: پس از این اعتراض من با تعدادی از کارگران صحبت کردم. آنچه این کارگران را به وحشت انداخته، همین ناامنی است. آن‌ها گمان می‌کردند در آستانه نوروز و بعد از پرداخت نشدن 2 ماه از مطالباتشان، قرار است با تعدیل نیرو مواجه شوند.

آنچه را این کارگر می‌گوید برخی کارگران تراورس تایید می‌کنند. اگر زمستان سرد شاهرود و سمنان را تجربه کرده باشید، به خوبی می‌دانید سرمای خشک این منطقه، کمتر کسی را بدون دلیلی سخت، می‌تواند ساعت‌ها به خیابان‌ یا کوه و دشت بکشاند، آن هم در مجاورت ریل راه‌آهن. حدود یک ماه از اعتراض کارگران می‌گذرد. آن‌ها می‌گویند حقوق‌ها را دریافت کرده‌اند، اما چه کسی می‌تواند به آن‌ها تضمین دهد با قراردادهای کار معین کوتاه‌مدت، هر لحظه با تعدیل و بیکاری مواجه نشوند؟

   معوقه کارگران در 12 استان

شرکت تراورس (پیمانکار تعمیرات، نگهداری از خط و ابنیه خطوط ریلی) حدود 7 هزار و 800 کارگر دارد که 600 نفر از کارگران آن در محدوده راه‌آهن شمال شرق، از گرمسار تا آزادور، مشغول به کارند. مشکل معوقه و قراردادهای کوتاه مدت فقط مربوط به کارگران محدوده راه‌آهن شمال شرق نیست و کارگران این شرکت در 12 استان کشور با مشکل مواجهند. با وجود این، طولانی‌ترین مسیر تعمیرات، نگهداری خط و ابنیه به طول 540 کیلومتر در محدوده راه‌آهن شمال شرق قرار گرفته است و کارگران بسیاری در این محدوده فعالیت می‌کنند. کارگران معترض این بخش از شهرهای دامغان، شاهرود و جاجرم در استان سمنان بودند.

عثمان اسماعیلی کارگر نقاش راهی زندان شد

امروز چهار شنبه مورخ 9/12/96 عثمان اسماعیلی برای سپری کردن 2 ماه زندان تعزیری راهی زندان مرکزی سقز شد.

قابل ذکر است که عثمان اسماعیلی در تاریخ 8/2/94 به اتهام شرکت در روز جهانی کارگر از سوی ماموران وزارت اطلاعات شهرستان سقز بازداشت و بعد از 2 ساعت نگهداری در بازداشتگاه اداره اطلاعات سقز به بازداشتگاه سنندج منتقل شد. بعد از 10 روز نگهداری و بازجویی در بازداشتگاه سنندج به زندان مرکزی سقز منتقل شد.

بعد از 12 روز بازداشت در سلول انفرادی با قرار وثیقه 72 میلیون تومانی از زندان آزاد شد. عثمان اسماعیلی در تاریخ های 10 و 11 شهریور ماه 1394 درشعبه اول دادگاه انقلاب اسلامی شهرستان سقز به اتهام 1 – تبلیغ به نفع گروهای مخالف نظام جمهوری اسلامی ایران 2 – عضویت در کومه له کمونیست محاکمه و طی دادنامه شماره 9409978741000844 به تاریخ 20/8/94 با شماره پرونده 9409988741900147 به یک سال زندان تعزیری محکوم شد. رای صادره در تاریخ 17/11/94 به خانواده او ابلاغ شده . در فرجه قانونی به رای صادر اعتراض نمود و در اسفند ماه 1395 در شعبه چهارم دادگاه تجدید نظر استان کردستان پرونده مورد بررسی مجدد قرار گرفت و یک سال زندان تعزیری او به 2 ماه زندان تعزیری کاهش یافت.

برگرفته از صفحه فیسبوک محمودصالحی

محسن عمرانی به مرخصی آمد

محسن عمرانی، معلم زندانی به مرخصی چهار روزه آمد.

 وی که بخاطر فعالیت صنفی به یک سال حبس و دو سال محرومیت از فعالیت آموزشی محکوم شده، دوران محکومیت خود را در زندان بوشهر سپری می کند.

منبع: کانال تگرام کانون صنفی معلمان

پیام  اتحادیه آزاد کارگران ایران به کارگران شرکت نیشکر هفت تپه پیرامون خودکشی کارگر نی بر علی نقدی

خبر بسیار تلخ بود. علی نقدی کارگر نی بر شرکت نیشکر هفت تپه امروز هشتم اسفند ماه بدنبال مراجعه به شرکت برای دریافت مطالباتش و پاسخ منفی کارفرما، به همکارانش گفت خسته شده ام و میخواهم خودکشی کنم و به فاصله اندکی در کمال ناباوری همکارانش، خود را در آب خروشانی که تا دیروز نیشکر را می پروراند و او دروش میکرد غرق نمود.

 این اولین بار نبود که علی نقدی خواهان دریافت حقوقهای معوقه اش شده بود، او از ماهها پیش با درخواست و بناچار با اعتصاب و اعتراض،  دوشادوش همکارانش برای بدست آوردن دسترنج کاری که ماهها پیش انجام داده بود تلاش و مبارزه میکرد.

اما ستمگران و غارت گران از کارفرما تا مسئولین استان و وزرات کار و دولت دست در دست هم، به تنها چیزی که می اندیشند تضمین سودهای نجومی و وادار کردن کارگران به کار با شکم گرسنه است.

خودکشی یک کارگر از فرط استیصال و درماندگی برای گذران زندگی، اولین بار نبود که رخ میداد که حال، کارفرما و مسئولین استان و دولت، فکر پیش آمدن چنین فاجعه ای در شرکت نیشکر هفت تپه را نکرده باشند. آنان به عنوان کسانی که محرمانه ترین آمارهای کشور دست شان است خود به امکان وقوع چنین فاجعه ای در هفت تپه و دهها شرکت و کارخانه واقف بوده و هستند.

اما واقعیت این است که جان و تمام زندگی و هستی ما کارگران، سرمایه اصلی  آنان برای دست یابی به سودهای نجومی است و به همین دلیل خودکشی تاکنونی دهها و صدها کارگر در سطح کشور آنان را تکانی نداده است تا با پرداخت بموقع دستمزدها و مهیا کردن شرایط لازم برای بهبود زندگی ما کارگران چنین فجایع جبران ناپذیری رخ ندهد.

ما در اتحادیه آزاد کارگران ایران عمیقا از مرگ علی نقدی دردمندیم و خشم و عصیان علیه وضعیت جهنمی موجود سراپای وجودمان را فرا گرفته است.

ما این ضایعه جانگداز را به خانواده علی عزیز، دوستان و همکاران او و شما هم طبقه ای ها و یارانمان در شرکت نیشکر هفت تپه تسلیت میگوئیم و با تاکید به محاکمه و مجازات کسانیکه که مسبب خودکشی علی نقدی شدند و فراخوان به شما یاران برای پیگیری متحدانه ی این امر، عهد می بندیم دوشادوش شما و با امید به زندگی و پیروزی و اتکا به نیروی متحد و متشکل مان  تا به آخر و تا برپائی دنیائی عاری از فقر و فلاکت و عاری از ستم و استثمار مبارزه  خواهیم کرد

اتحادیه آزاد کارگران ایران – هشتم اسفند ماه 1396

فرهاد شیخی :کارفرمایان همیشه قاتل و زالو صفت، جان علی نقدی را هم گرفتند

حاکمیت سرمایه همین است

به بیگاری کشیدن انسانها و نپرداختن دستمزد محقرانه و وادار کردن آنها به مرگ!!

هنوز بیژن قلوزی را یادتان هست که دستمزد یکسال کارش را ندادند و در دفتر کارفرما خودش را به اتش کشید؟

علی نقدی و ده ها نفر در ایران وادار به خودکشی شده اند چرا که مطالبات بر حقشان را خواسته اند و نداده اند و در فقر کامل مرگ را بر این زندگی ناچیز و محقرانه ترجیح داده اند

یاد دروغ پردازیهای نامزدهای ریاست جمهوری در دوره انتخابات میافتم که یکی از یکی پر رو تر بود که پشت کارگر قایم میشدند!

کنشگران تدبیر و امید جز میدان دادن به سرمایه داران برای گرفتن جان انسانها چه غلطی کرده اند؟!

هزاران انسان ماه هاست در گرسنگی دست به اعتصاب زده اند و تمامی مسئولین دروغگوی استان خوزستان سرکارگران شیره مالیده اند و نتیجه اش هم شد خود کشی علی نقدی کارگری که از اینکه برای ندادن دستمزدش به قدری به  کارفرما رجوع کرده کلافه شده و کارگران را از خودکشی اش مطلع ساخته و خودش را در کانال اب غرق کرده

خودکشی علی نقدی باید اعتصابات  را گسترده تر،عمومی تر و محکمتر از قبل کند و آن را به سایر نقاط سرایت دهد چرا که ما کارگران جز اعتصاب ابزاری در دست نداریم

خون علی نقدی نباید پایمال شود

از وزیر و وکیل و دولت کاری ساخته نیست

این مقابله ی مستقیم ما کارگران در اعتراضات و اعتصابات علیه کارفرمایان است که توازن قوا رو به نفعمان تغییر میدهد وگر نه دادگاه با ما نیست

دادگاه ما کف خیابان و اعتصابات است وگر نه علی نقدی دیگر یا بیژن قلوزی دیگری را میکشند و از ما کاری ساخته نیست

ندای زنان ایران:دستمزد درد مشترک

با نزدیک شدن به پایان سال ، آوار مخارج زندگی چندین برابر زیر خط فقر  بردوش همه مردم سنگینی می کند. تورم افسار گسیخته و روند پرسرعت افزایش قیمتها دره بین سطح درآمد با میزان مخارج را هر چه عمیق تر ساخته است و #دستمزد های تعیین شده در سالهای گذشته چندین بار زیر خط فقر بوده است و این درد مشترک ، خشم همه اقشار مزدبگیر جامعه  را برانگیخته است.

کسانیکه  کار می کنند و ثروت می آفرینند و  نقشی در تعیین سطح دستمزدها ندارند  و با حقوق های زیر خط فقر شاهد بدبختی و فلاکت  بیشتری می باشند.

زنان چه به عنوان کارگر و کارمند و یا زنانی که به تنهایی بار زندگی را به دوش می کشند و چه به عنوان زنان خانه دار با پوست و گوشت خود طعم  فاصله عمیق بین فقر و ثروت را  درک می کنند .

امسال شاهد آن بودیم  که فریاد مرگ بر گرانی در سطح خیابانها از سوی هزاران  زن ومرد در جامعه طنین انداخت ، فریادی که به  فاصله بین سطح دستمزدها و مخارج زندگی مشت می کوبد .اعتراضی که  به حقوق های نجومی و فلاکت عمومی زبانه می کشد .

بازنشستگانی که از این همه بیداد فغان بر می آورند و کارگرانی که به حقوق های نجومی در برابر فلاکت عمومی مردم اعتراض می کنند و در میان همه صفوف معترضان به معیشت، زنان در صف مقدم فریاد می زنند. زنانی که در کنار همه تبعیض ها و بی حقوقی های جنسیتی از نداشتن حداقل های رفاهی برای خود و خانواده شان در رنج  هستند.

از این رو ما در کنار همه کسانی که دیگر حاضر نیستند شاهد تباهی زندگی در زیر خط فقر باشند و همگام با همه محافل و  نهاد ها و تشکل های مختلف در یک خواست عمومی از سوی جامعه خواهان تعیین ۵ میلیون تومان به عنوان حداقل حقوق هستیم این حق همه مردم است که رفاه داشته باشند و از امکاناتی  که به دست خود ساخته میشود بهره مند باشند.

ندای زنان ایران

8اسفند 96

نسرین جوادی : ما کارگران در جنگی نابرابر برای رسیدن به حق و حقوق انسانی خود مبارزه خواهیم کرد

 نزدیک به چهار دهه است که از فقر، فلاکت، بیکاری، گرسنگی و فساد گرفته تا کلیه فروشی، خودفروشی و خودکشی را بر ما کارگران تحمیل کردند  تاکی ما تحمل کنیم ؟!!

مگر ما انسان نیستیم مگر ما  زندگی را دوست نداریم

  ولی متاسفانه ، حق انسانی از ما گرفته شده اگرچه آنرا با دست خالی با نیروی متحد و متشکل و با مبارزه خواهیم ستاند، در برابر کارفرمایان که همه گونه قدرت سرکوب را از دولت دارند و به همان  پشتوانه هر فلاکتی بر سر کارگران آوار میکنند هرگز سکوت نخواهیم کرد

ما کارگران کارد به استخوان رسیده در مقابل هر گونه  تعرض به حق و حقوق انسانی خود ساکت نخواهیم ماند، اینهمه  ، نابرابری، ظلم و تحقیر دیگر تحمل ناپذیر شده است

تاکی هر روز خبر های درد ناک از خودکشی کارگر و زحمتکش، اعتراض کارگر و به زندان افتادن و بیکار شدنشان، «کارگری از بلندی سقوط کرد و کشته شد»، «کارگرمقنی دچار گاز گرفتی شد»، نه یک نفر، نه دو نفر،  بلکه روزی چندین نفر از کارگران به خاک می افتند،  امن نبودن جاده ها، امن نبودن وسایل نقلیه و…….  

جامعه دائم در التهاب خبر های ناگوار از این دست میباشد،

 کدام‌  جامعه هست که کارگرانش همان حقوق حداقلی چند برابر زیر خط فقر را هم سه ماه، شش ماه، و عمق فاجعه تا یکسال و دو سال هم شده که حقوق های عقب افتاده دارند

در کجای دنیا  کارگر نیروی کارش را به رایگان در اختیار کارفرما یا سرمایه دار قرار  می‌دهد و  اجازه هیچگونه اعتراض هم ندارد؟!!

کارگران شعار مرگ بر کارگر درود بر ستمگر می‌دهند چرا شعار وارونه می دهند؟!!

 با شعارهایی از این دست از این همه نابرابری و ظلم، طلب مرگ می کنند و کارگرانی که طلب مرگ می کنند دیگر هرگز سکوت نمی کنند و از هیچ چیزی نخواهند ترسید

در خاتمه خواسته ما کارگران و مزد بگیران حقوق مطابق با تورم واقعی نه تورم دستکاری شده و غیر واقعی بانک مرکزی است، حقوق و دستمزدی متناسب با سبد هزینه یک خانوار کارگری که بتوانیم یک زندگی شرافتمندانه و انسانی داشته باشیم

ما کارگران تا رسیدن به حقوق انسانی خود ایستادگی و مبارزه خواهیم کرد چون دیگر چیزی برای از دست دادن نداریم چون حتی از مرگ نیزعبور کردیم

ما کارگران در برابر بیداد گری و ظلم مضاعفی که بر ما روا داشته اند مبارزه بی امان خود را برای مطالباتمان محکم و متحد ادامه خواهیم داد

نسرین جوادی کارگر بازنشسته تامین اجتماعی

9اسفند96

آقایان فرق حساب‌های دولت و حق‌الناس را نمی‌دانند/دولت، پولِ تامین اجتماعی را برداشته و در جیب خود ریخته/بودجه نمی‌تواند قانون را دور بزند

فرشاد اسماعیلی معتقد است؛ دولت ذی‌حق نیست در لایحه بودجه برای منابع سازمان تامین اجتماعی تصمیم‌گیری کند. اگر شورای نگهبان از منافع کارگران حفاظت نکند، این دست‌اندازی‌ها، حد توقف نخواهد داشت.

بنابه گزارش رسانه ای شده بتاریخ9اسفند،فرشاد اسماعیلی (پژوهشگر حقوق کار) گفت: تصمیمی  که  مجلس با یک رای شکننده ذیل بند «ز» تبصره ٧ لایحه بودجه برای واریز سهم درمان تامین اجتماعی به حساب خزانه گرفته‌ است، از نظر حقوقی ایرادات اساسی و جدی دارد.

وی ادامه داد:  طبق اصل ٥٣ قانون اساسی، همه «دریافت‌های‌ دولت»‌ در حساب‌های خزانه‌‌داری‌ کل‌ متمرکز می‌شود و همه‌ پرداخت‌ها در حدود اعتبارات‌ مصوب‌ است. بنابراین قانون‌گذار در اصل 53 به صراحت و به تناسب قید کرده است «دریافتی‌های دولت» در حساب‌های خزانه‌داری کل متمرکز شود. باید از آقایان پرسید آیا واقعا فرق حساب‌های دولت و حق‌الناس را نمی‌دانند؟ یا قانون تامین اجتماعی را نخوانده‌اند؟

وی با بیان اینکه از نمانیدگان مجلس توقع می‌رفت از حق‌الناس و اموال مردم آگاهی کامل داشته باشند و از آن صیانت کنند؛ گفت: بند «ل» ماده ٦ قانون ساختار تأمین اجتماعی و ماده ١٤ اساسنامه سازمان تأمین اجتماعی و ماده یک قانون تأمین اجتماعی و مواد و مستندات بسیار دیگر، به استقلال مالی و اداری تأمین اجتماعی و حق‌الناس بودن این اموال اشاره کرده است. سهم «نُه/ بیست‌و‌هفتم» درمان سازمان تأمین اجتماعی حق‌الناس است و منابع دولتی محسوب نمی‌شود؛ بنابراین تصمیم مجلس مغایر اصل ٥٣ قانون اساسی است و شورای نگهبان قطعا به این امر توجه خواهد کرد.  

اسماعیلی در ادامه به تناقض‌های قانونی دیگر این مصوبه مجلس پرداخت و گفت: مساله دیگر این است که این مصوبه با اصل ٥٢ قانون اساسی نیز مغایرت دارد. طبق اصل ٥٢ قانون اساسی، بودجه‌ سالانه‌ کل‌ کشور به‌ ترتیبی‌ که‌ در قانون‌ مقرر می‌شود از طرف‌ دولت‌ تهیه‌ و برای‌ رسیدگی‌ و تصویب‌ به‌ مجلس‌ شورای‌ اسلامی‌ تسلیم‌ می‌شود هرگونه‌ تغییر در ارقام‌ بودجه‌ نیز تابع مراتب‌ مقرر در قانون‌ خواهد بود. مطابق این اصل آنچه در لایحه بودجه مصوب می‌شود برای یک سال مالی است و نمی‌تواند در لایحه بودجه چنین تصمیمی که ماهیتی دائمی دارد، اتخاذ شود. این تصمیم مجلس که سهم درمان چهل میلیون بیمه شده هر ماه برود در خزانه‌داری، ماهیتی دائمی دارد درحالیکه بودجه برای یک سال مالی است  و حتی اگر این تصمیم برای سال  آینده اتخاذ می‌شد موجه و قانونی نبود چراکه اساسا در ماهیت، چنین تصمیمی هیچ ربطی به بودجه ندارد.

بودجه سالانه نمی‌تواند درمورد منابع سازمان تامین اجتماعی تصمیم‌گیری کند

 

وی با تاکید بسیار بر غیرقانونی بودن چنین تصمیماتی با ماهیت دائمی گفت:  بودجه مربوط به دخل و خرج دولت است، به سازمان تامین اجتماعی چه ربطی دارد؟ اصلا جای شگفتی است که بزرگترین بدهکار به سازمان تامین اجتماعی، برای سازمان تعیین تکلیف می‌کند و مجلس هم آن‌ را تایید می‌کند. آقایان و خانم‌های دولت و مجلس بگویند با این حساب، تکلیفِ استقلال سازمان چه می‌شود؟  حتی اگر دولت و مجلس تصمیم گرفته‌اند این چنین به حق‌الناس دست‌درازی کنند باید بروند در جای دیگری قانون وضع کنند؛ نه در بودجه. هر حقوق‌خوان ترم اولی هم می‌داند این تصمیم هیچ ربطی به بودجه ندارد.

این پژوهشگر حقوق کار به تشریح منابع درمانی تامین اجتماعی پرداخت و گفت: تأمین اجتماعی درحال ‌حاضر نیز براساس بند «ز» تبصره ٧ لایحه بودجه سال ٩٦ که در سال گذشته برای سال جاری مصوب شده، یک حسابی ایجاد کرده و منابع درمانی سازمان را به آن واریز می‌کند و هر سه ماه  یکبار هم به کمیسیون اجتماعی و بهداشت گزارش می‌دهد. بنابراین اگر بحث شفافیت است، اگر بحث نطارت است، در حال حاضر قانوناً همین حساب متمرکز وجود دارد. علاوه بر این، نهادهای نظارتی مانند همین کمیسیون‌های مجلس و سازمان بازرسی کل کشور، توان نظارتی کافی دارند و دیوان عدالت اداری نیز برای طرح شکایت پیش‌بینی شده است.

بودجه، قانون اساسی را نمی‌تواند دور بزند؛ اگر دور زد، حد توقف ندارد

اسماعیلی؛ تبعات چنین تصمیم‌هایی را خطرساز توصیف می‌کند چراکه می‌تواند به تسلط ماهوی و بالفعل دولت بر سازمان‌ها و نهادهای مردمی بینجامد: «این مصوبات مغایر قانون در بودجه اگر عرف شود، نظام حقوقی سازمان‌هایی مثل تامین اجتماعی به هم می‌ریزد. چه تضمینی وجود دارد در قالب بودجه، دیگر حوزه‌های مالی سازمان هم با رای وکلای مجلس از بین نرود؟ بودجه قانون اساسی را نمی‌تواند دور بزند. اگر دور زد، حد توقف ندارد. الان «نُه/ بیست و هفتم» را از دسترس خارج کرده‌اند، فردا هر میزان دیگری را هم از دسترس خارج کنند، در عمل چه می‌شود کرد؟!

او در پایان راهکار را ورود شورای نگهبان به قضیه می‌داند و می‌گوید: اگر شورای نگهبان اعلام مغایرت صریح نکند،  حملات همه‌جانبه‌ای که به منابع مالی سازمان تامین اجتماعی آغاز شده است، پایان نمی‌یابد. بدهکار سازمان، پول سازمان را از جیب سازمان برداشته است و ریخته است در جیب خودش؛ حالا بدهکار به طلبکار می‌گوید هر وقت من بگویم و هر مقدار که من بگویم از این پول به تو می‌دهم. دولت بدعهدی کرده است در پرداخت بدهی سازمان؛ باید اثبات کند پول‌هایش را کج خرج می‌کند. جای مدعی و مدعی‌علیه عوض شده است. طلبکار باید به بدهکار ثابت کند پولش را کجا خرج می‌کند؛ این از نظر منطق حقوقی خنده‌دار است.

همدستی کارفرمایان شرکت های پیمانکاری واداره کاردرپایمال کردن حقوق کارگران پالایشگاه گاز ،پتروشیمی و سدگلال چوار

کارفرمایان 50شرکت پیمانکاری مشغول بکار در پالایشگاه گاز ،پتروشیمی و سدگلال چواربا همکاری بازرسین اداره کارحقوق کارگران این شرکت ها راپایمال می کنند.

براساس گزارشی که نهم اسفندماه رسانه ای شد:

1-قراردادهای کارگران پالایشگاه گاز ،پتروشیمی و سدگلال چوار معلوم نیست برچه اساس تنظیم می شود.

2-کارگران شرکت های فوق روزهای جمعه مجبور به کارکردن هستند درحالی که جمعه روزتعطیلی هفتگی و باحقوق کارگران است.

3- کارگران شرکت ها نامبرده ازحق تعطیلی رسمی 11اردیبهشت روز کارگربرخوردار نیستند.

4-همچنین این کارگران ازبرخورداری سه روز مرخصی با حقوق در مواردی مثل ازداوج دائم، فوت همسر، پدر، مادر و فرزندان ومحروم هستند.

 اعتصاب وتجمع شبانه روزی رانندگان کامیون‌های حمل سنگ در ورودی شهرک سنگ نی ریزدراعتراض به دوبرابرشدن عوارض

روزچهارشنبه نهم اسفندماه برای دومین روز متوالی، رانندگان کامیون‌های حمل سنگ دراعتراض به دوبرابرشدن عوارض دست از کارکشیده و در ورودی شهرک سنگ نی ریزتجمع کردند.

رانندگان شب گذشته در ورودی شهرک سنگ شب را به صبح رسانده‌اند و می‌گوید تا این عوارض برداشته نشود دست از اعتصاب بر نمی‌دارند.

به گزارش 9اسفند یک منبع خبری محلی،تجمع کنندگان افزایش عوارض شهرک سنگ از 5 به 10 هزار تومان را عاملی برای این اعتراض می‌دانند.

رانندگان می‌گویند که با وجود اینکه کارخانه‌داران معوقات خود را به ما پرداخت نمی‌کنند چرا باید عوارض شهرک سنگ افزایش یابد.

رانندگان شب گذشته در ورودی شهرک سنگ شب را به صبح رسانده‌اند و می‌گوید تا این عوارض برداشته نشود دست از اعتصاب بر نمی‌دارند.

گسترش اعتصاب درکردستان به شهرمریوان،ادامه اعتصاب دربانه وپایان اعتصاب درپیرانشهر

روزچهارشنبه نهم اسفندماه،کسبه وبازاریان مریوان در اعتراض به بستن مرزها دست به اعتصاب زدند وپاساژهای خورشید زریوار، كردستان و پاساژ شهرداری این شهر بە حالت تعطیل درآمدند.

اعتصاب کسبه وبازاریان بانه که از روز شنبه پنجم اسفندماه *آغاز شده است کماکان ادامه دارد.

امروز9اسفند کسبه وبازاریان پیرانشهربدلیل فشار نیروهای امنیتی به اعتصابشا خاتمه دادند.

* اعتصاب بازاریان بانه و پیرانشهر در اعتراض به بستن بازارچه‌های مرزی

روزشنبه پنجم اسفندماه، بازاریان بانه و پیرانشهر در اعتراض به بستن بازارچه‌های مرزی اعتصاب کردند.

به گزارش یک منبع خبری محلی،درپی این اعتصاب بازارچەهای لوازم خارجی در پیرانشهر و بانه

تعطیل شد واعتصابیون  اعلام کردند تا بازگشایی کامل مرزها به اعتصاب خود ادامه خواهند داد.

ادامه اعتراضات شناورداران و ملوانانِ نسبت به توقف ته لنجی با تجمع مقابل گمرک استان بوشهروپهن کردن سفره خالی

روزچهارشنبه نهم اسفند ماه، شناورداران و ملوانانِ در ادامه اعتراضاتشان نسبت به توقف ته لنجی دست به تجمع وپهن کردن سفره خالی مقابل گمرک استان بوشهرزدند.

به گزارش یک منبع خبری محلی،،صبح امروز چهارشنبه؛ ۹ اسفندماه ۹۶ شناورداران و ملوانان استان بوشهر با تجمع مقابل ساختمان گمرک استان خواستار رفع توقف ته لنجی شدند.

این در حالیست که با نزدیک شدن به نوروز، بسیاری از شناورها در اسکله ها پهلو گرفته و هر لحظه خطرات متعددی از احتمال حریق گرفته تا دیگر خطرات اسکله های استان را تهدید می کند.

از طرفی توقف ته لنجی، معیشت ملوانان، شناورداران و بسیاری از کسبه استان را در معرض خطر قرار داده است.

همچنین افزایش قیمت برخی اقلام از جمله برنج از اولین تبعات توقف ته لنجی بوده که چند روزیست مصرف کنندگان بوشهری شاهد آن بوده اند.

کمتر از یک ماه به نوروز ۹۷ باقی مانده است و اگرچه مدتی قبل هم حدود دو ماه تخلیه ته لنجی ها متوقف شده بود اما گمرک استان بازهم آن را متوقف کرد تا اکثر شهرهای ساحلی استان به ویژه ملوانان، شناورداران، کارگران گمرک ها، بازاریان و حتی مصرف کنندگان دچار مشکل شوند.

 

گفته می شود روز گذشته نشست تعاونی های لنج داران با مسئولین هم راه به جایی نبرد و معیشت بسیاری از مردم استان به مخاطره افتاده است.موضوعی که باعث تجمع شناورداران، ملوانان، کارگران گمرک و بازاریان مقابل ساختمان گمرک استان بوشهر شده است.

ادامه اعتراضات کشاورزان ورزنه‌ نسبت به عدم اختصاص حق آبه باتجمع مقابل بخشداری

پیش از ظهر روزچهارشنبه نهم اسفندماه، کشاورزان ورزنه‌ درادامه اعتراضاتشان نسبت به عدم اختصاص حق آبه مقابل بخشداری ورزنه تجمع کردند.

برپایه گزارش منتشره،علی‌رغم جلسات متعدد مسوولان خروجی آن هنوز رضایت کشاورزان را به همراه نداشته است و نه حق‌آبه به کشاورزان برگردانده شده و نه در پرداخت خسارت ارقام مطرح شده با خسارت واقعی کشاورزان سنخیتی دارد.

کشاورزان ورزنه‌ای که چندی قبل با حرکت تراکتور‌های خود و قرار دادن آن کنار یکدیگر خواستار توجه مسؤولان به وضعیت  کشاورزان این منطقه، و با بیان اعتراض خود به این شکل خواستار بهره‌مندی از حق‌آبه قانونی خود شده بودند.

قاسمی یکی از کشاورزان معترض ورزنه می‌گوید: سال 96 تمام شد، تا کی باید صبر کنیم که مسؤولان فکری برای رفع مشکلات کشاورزان کنند و برای آن‌ها چاره‌ای بیاندیشند؟ ما اصلاً نیازی به کمک و حمایت مسؤولان نداریم و فقط حق‌آبه شرعی و قانونی خود را می‌خواهیم.

این کشاورز ورزنه‌ای معتقد است: ما به خوبی می‌دانیم خشک‌سالی کم‌سابقه‌ای اتفاق افتاده اما نمی‌شود پیامد خشک‌سالی فقط بر دوش کشاورزان باشد، آیا آن کسی که در صنعت مشغول است و یا آزادانه آب مصرف می‌کند نیز در این خشک‌سالی سهمی ندارد؟ حق ما پایمال شده و می‌گویند خسارت آن‌ را بگیرید، وقتی قبول می‌کنیم به جای خسارت واقعی کشاورزان فقط واژه «خسارت» را مطرح می‌کنند و در عمل هیچ چیزی نیست.

تجمع اعتراضی اهالی منطقه کهرم ارومیه مقابل استانداری آذربایجان غربی برای چندمین بار

جمعی از اهالی منطقه کهرم ارومیه برای چندمین بار دراعتراض به عدم صدور مجوز ساخت و ساز برای کارگران و مردم عادی در آن منطقه، تخلفات صورت گرفته و رسیدگی نشدن به مشکلاتشان هم اقدام به برپایی تجمع مقابل استانداری آذربایجان غربی،کردند.

گزارش تصویری از تجمع اعتراضی تراکتورداران روستای زینالو ارومیه

تجمع اعتراضی دانشجویان علوم آزمایشگاهی مقابل وزارت بهداشت

صبح روز چهارشنبه نهم اسفندماه،جمعی ازدانشجویان رشته‌های علوم آزمایشگاهی مقابل ساختمان اصلی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی تجمع کردند.

براساس گزارش منتشره،یکی از دانشجویان درباره علت تجمع اعتراضیشان گفت: به‌دلیل کمبود پزشک علوم آزمایشگاهی وزارت بهداشت با اقدامات غیرکارشناسی تصمیم گرفت به جای راه‌اندازی مجدد دکترای حرفه‌ای علوم آزمایشگاهی از phdهای علوم پایه مسئول فنی تربیت کند.

عده‌ای از افراد غیرمرتبط با رشته آزمایشگاه که تا سال 1395 حتی مهر نظام پزشکی نداشتند، از راه‌هایی نامعلوم علاوه بر دریافت مهر، موفق به برگزاری دوره تکمیلی آزمایشگاه شدند. سؤال اینجاست که چرا دکترای حرفه‌ای علوم آزمایشگاهی مانند سابق مطابق قوانین دنیا اجرا نمی‌شود.

چرا حتی مقطع ارشد علوم آزمایشگاهی وجود ندارد و کارشناسان علوم آزمایشگاهی مجبور هستند وارد مقطع ارشد علوم پایه با رشته هایی مانند زیست‌دام، شیلات، مامایی، بازرسی گوشت و محیط زیست شوند؛ از نظر وزارت بهداشت انجام 2 سال طرح کارآموزی و گذراندن 4 سال واحد A تخصصی علوم آزمایشگاهی هیچ اهمیتی ندارد.

از طرفی دیگر افراد غیر مرتبط با این رشته که دوره طرح و کارآموزی را انجام ندادند و برای گذراندن واحدهای علوم آزمایشگاه جزوه امتحانی از پیش آماده شده داشتند، خود را مرتبط با این رشته معرفی کردند تا بتوانند مسئول فنی کل آزمایشگاه شوند؛ درحالی که در هیچ کجای مدرک این افراد از لیسانس تا phd، نامی از علوم آزمایشگاهی نیست.

مشکل دیگر ورود آسیب‌شناسان به رشته علوم آزمایشگاهی از سال 73 است که دکترای حرفه‌ای را از ما گرفتند، درحالی که در 7سال عمومی در رشته پزشکی تحصیل می‌کنند، نه آزمایشگاه؛ این افراد در تخصص پاتولوژی تنها 3 سال آناتومیکال آسیب‌شناسی و 1 سال دروس علوم آزمایشگاهی را می‌گذرانند، با وجود اینکه دانشجویان علوم آزمایشگاهی یازده سال تحصیلات تخصصی‌تر می‌بینند، حق ما ضایع شده و به اسم بالینی بودن آسیب‌شناسی بر ما مسلط شدند.

حال سؤال این دانشجویان از مسئولان وزارت بهداشت این است که اگر نظارت بر علوم آزمایشگاهی زیر نظر وزارت بهداشت است، چرا بر خلاف قوانین جهانی حق این گروه از بین رفته است. در هیچ کجای دنیا آسیب‌شناسان درباره خون و 16 بخش مربوط به رشته علوم آزمایشگاهی که متخصصان خاص خود را دارد، نظر نمی‌دهند.

تقاضای ما این است که چرا آزمایشگاه را به صاحبان اصلی‌اش که رشته علوم آزمایشگاهی است باز نمی‌گردانند و بدون بازنگری و تکمیل واحد در این رشته، اقدام به جذب نیرو از سایر رشته ها می‌کنند.

تجمع دوباره دانشجویان دانشگاه هنرِ تهران در اعتراض به عدم رسیدگی مطالبات صنفی و آموزشی

ظهرروزچهارشنبه 9اسفند دوباره،دانشجویان دانشگاه هنر تهران در اعتراض به عدم رسیدگی مشکلات صنفی، رفاهی، عمرانی و همچنین برخی انتصابات دست به تجمع زدند.

بنابه گزارش منتشره، ظهر امروز دانشجویان دانشگاه هنر در ادامه اعتراضات و‌ تجمعات خود امروز بار دیگر در اعتراض به بی اعتنایی مسئولان به مطالبات صنفی و آموزشی، دست به تجمع زدند و با نصب روبان های مشکی اعتراض خود را بیان کردند.

این دانشجویان مشکلات آموزشی و هیئت علمی، حذف اردوهای دانشجویی، حذف نشریه ها دانشجویی، حذف جشنواره های دانشجوی، کمبود تجهیزات و امکانات کارگاهها، تجهیزات فرسوده قدیمی، نبود فضا و امکانات ورزشی، مشکلات عمرانی دانشکده ها، فضاهای نامناسب کلاس‌های درسی و شهریه های سنگین شبانه ها را از دلایل اعتراض خود اعلام می کنند.

همچنین این دانشجویان نسبت به پولی‌سازی آموزش و مشکلات عمرانی، رفاهی و انتصابات اخیر ریاست دانشگاه معترض هستند.

مصدومیت 9نفرازکارکنان بیمارستان نظام مافی شوش بدنبال واژگونی سرویس رفت وآمدشان

سه شنبه شب(هشتم اسفند)واژگونی مینی‌بوس حامل کارکنان بیمارستان نظام مافی شوش 10 نفر را روانه بیمارستان کرد.

مدیر روابط ‌عمومی شبکه بهداشت و درمان شوش گفت:  حدود ساعت 20 شامگاه سه شنبه  مینی‌بوس حامل کارکنان بیمارستان نظام مافی شوش در  برخورد با نیسانی  در کیلومتر 5 محور شوش- دزفول واژگون شد.

در این تصادف راننده نیسان و 9 نفر از کارکنان بیمارستان نظام مافی دچار مصدومیت شدند که راننده نیسان با رضایت خود به بیمارستان منتقل نشد و 9 مصدوم دیگر به بیمارستان نظام مافی انتقال یافتند و به صورت سرپایی درمان شدند.

کشته ومصدوم شدن 2کارگر مجتمع فولاد صنعت بناب براثربرق گرفتگی

2کارگر مجتمع فولاد صنعت بناب براثربرق گرفتگی کشته ومصدوم شدند.

نوالله خیری مسئول روابط عمومی فولاد صنعت بناب با اعلام این خبر اظهار کرد: متأسفانه دو نفر از کارکنان قسمت برق‌کار مجتمع فولاد صنعت بناب در حین انجام کار در قسمت تابلو برق دچار برق گرفتگی شدند.

وی افزود: بلافاصله مصدومان به بیمارستان انتقال داده شدند و عملیات امدادرسانی انجام شد، اما متأسفانه یکی از این کارگران بر اثر شدت جراحت‌ها جان خود را از دست داد.

مسئول روابط عمومی فولاد صنعت بناب یادآور شد: براثر این حادثه، پرسنل ۳۰ ساله به نام خسرو اکبری با ۸ سال سابقه کار در این مجتمع، جان خود را از دست داد و وضعیت جسمانی فرد دیگر مناسب و رو به بهبودی است.

کشته  ومصدومیت5کارگر شهرداری نیربراثر برق گرفتگی-وخامت حال یکی از کارگران مصدوم

5کارگر شهرداری نیربراثر برخورد میله پرچم با کابل برق فشار قوی کشته ومصدوم شدند.حال یکی از کارگران مصدوم وخیم گزارش شده است.

مجتبی خالدی در مورد این حادثه گفت: تعدادی از کارگران شهرداری «نیر» در حال نصب میله پرچم بودند که به دلیل برخورد میله با کابل برق فشار قوی این افراد دچار مصدومیت شدند و پس از اعلام حادثه سه دستگاه آمبولانس به محل اعزام شد.

سخنگوی سازمان اورژانس کشور در مورد تلفات این حادثه گفت: در پی این اتفاق سه نفر مصدوم شدند که به بیمارستان فاطمه الزهرا مهریز منتقل شدند و دو نفر دیگر از کارگران فوت کردند.

درهمین رابطه سیدرسول محسن زاده رئیس بیمارستان فاطمه الزهرا مهریز گفت: سه مصدوم این حادثه  به بیمارستان فاطمه الزهرا مهریز منتقل شدند که یکی از انها  به علت سقوط از ارتفاع و سوختگی به یزد اعزام شدو دونفر دیگر در این بیمارستان تحت درمان وبستری  بستری هستند.

اعتصاب دو روزه اساتید و کارمندان  کالج ها و دانشگاه ها

معلمان 16 کالج  (FE Colleges)،که بزرگترین کالج های انگلیس را تشکیل می دهند، که عضو اتحادیه UCU(اتحادیه کالج ها و دانشگاه ها) هستند در روز چهارشنبه 28 فوریه و پنجشنبه اول ماه مارس در اعتراض به عدم افزایش حقوق  سالانه خود مطابق با نرخ تورم دست اعتصابی دو روزه زدند.

حقوق دبیران کالج ها از سال 2008 تا بحال همیشه پایین تر از نرخ تورم افزایش یافته است و حقوق معلمان بر اساس گزارش اتحادیه ،UCU ، در مجموع 6 درصد پایین تر از نرخ تورم است. دیگر مطالبات اساتید کالج ها نگرانی در مورد شرایط کاری از جمله حقوق تعطیلات، میزان بالای مسئولیت های کاری و سیاست های کنترل تدریس معلمان است.

حقوق معلمان و اساتید دانشگاه ها و کالج ها  در انگلیس بصورت سالانه تعیین می شود یعنی در ابتدای استخدام حقوق یک معلم بر اساس سال تعیین می شود و اما معلمان و استید دنشگاه ها بصورت ماهانه به معلم پرداخت می گردد.

در حال حاضر خط فقر رسمی اعلام شده 16 هزار پوند در سال می باشد اما متوسط حقوق معلمان 25 هزار پوند در سال است. معلمانی هم که بصورت ساعتی و موقت تدریس می کنند بین 25 تا 30 پوند در ساعت حقوق می گیرند. بنا بر این حقوق معلمان دائمی بالای خط فقر می باشد اما هم شرایط کار از سال 2008 به بعد سختر شده است و هم امنیت شغلی کمتر است. هر سال برمیزان کار معلمان افزوده می شود. ساعات تدریس برای هر کلاسی از دو ساعت به یک ساعت پانزده دقیقه  رسیده است و در همان حال بر تعداد دانش آموزان و دانشجویان کلاس افزوده شده است. علاوه بر این بسیاری از کارهای ادمین دیگر که قبلا توسط بخش خدماتی و اداری انجام می شد را نیز به عهده معلمان سپردند.

دبیر اتحادیه UCU ، خانم سلی هانت اعلام کرده است که حاضرند با نمایندگان مسئول بر سر بالا رفتن حقوق ها و همچنین شرایط کار مذاکره کنند، اما نمایندگان دولتی تا به حال به این درخواست پاسخی نداده اند. خانم سلی هانت اعلام کرده اند که اگر به خواست های مطرح شده توجهی نشود اعتصاب بعدی سه روز ادامه خواهد داشت. از طرف دیگر فعالین اتحادیه اعلام کرده اند که تا رسیدن به مطالباتشان برنامه های خود را برای اعتصابات بعدی و تظاهرات خیابانی ادامه خواهند داد.

جرمی کوربین لیدر حزب کارگر هم در پیامی از مطالبات و اعتصابات و اعتراضات اساتید دانشگاه ها و کالج ها حمایت خود را اعلام کردند.

اتحادیه دانشجویان و دانش آموزان نیز از مطالبات معلمان حمایت کردند.

در اینکه این اعتصابات و اعتراضات به هدف خود خواهد رسید یا نه قابل پیش بینی نیست اما آنچه که در این اعتراضات مهم است این است که معلمان و اساتید کالج ها و دانشگاه ها به شرایط کار و زندگی خود و همچنین کیفیت آموزش و پرورش و سیاست خصوصی سازی دولت محافظه کار معترضند و این اعتراض را به اشکال مختلف در محیط کار ادامه خواهند داد.

ستار رحمانی

28/02/2018

نهم اسفند ماه1396

akhbarkargari2468@gmail.com

***

بعد از ۱۱ سال: فراخوان برای تجمع هشت مارس در ایران


به گزارش دویچه وله، جمعی از فعالان حقوق زنان در ایران فراخوانی برای تجمع مقابل وزارت کار در روز ۸ مارس، روز جهانی زن منتشر کرده‌اند. آخرین تجمع خیابانی در این روز در سال ۱۳۸۵ برگزار شده بود.

کانالی در شبکه اجتماعی تلگرام، روز چهارشنبه ۹ اسفند (۲۸ فوریه) با نام «فراخوان تجمع ۸ مارس» آغاز به کار کرده است. در این کانال تلگرامی از زنان و مردان ایران خواسته شده تا «علیه نابرابری و برای دستیابی به شرایطی انسانی‌تر» در روز جهانی زن، پنج‌شنبه ۱۷ اسفند (۸ مارس)، مقابل وزارت کار در تهران تجمع کنند.

این فراخوان در برخی سایت‌های زنان داخل ایران از جمله بیدارزنی و دیده‌بان زنان نیز منتشر شده است. کانال‌تلگرامی کانون صنفی معلمان نیز این فراخوان را منتشر کرده است.

نویسندگان این فراخوان از «تمامی کارگران، معلمان، پرستاران، مربیان پیش‌دبستانی، بازنشستگان، دانشجویان، زنان خانه‌دار و از همه‌ی فعالان جنبش‌های اجتماعی» خواسته‌اند تا در این تجمع شرکت کنند.

در بخشی از این فراخوان آمده است: «زنان ایران سال‌هاست در چنبره‌ی انواع تبعیض‌ها و نابرابری‌ها گرفتار آمده‌اند، قوانین نابرابر در ازدواج، طلاق، ارث و … از زنان شهروندانی درجه دو ساخته‌است. در برابر خشونت خانوادگی و آزار خیابانی از هیچ حمایت قانونی‌ای برخوردار نیستند. هر بار به بهانه‌ای حق مالکیت بر بدن‌هایشان نادیده گرفته می‌شود؛ گاه با حجاب اجباری، گاه با ایجاد محدودیت و ممنوعیت در دسترسی رایگان به وسایل پیشگیری از بارداری و …»

در این فراخوان همچنین به شرایط نامناسب زنان کارگر اشاره شده و آمده است: «بیش از نیمی از زنان بدون قرارداد یا با قراردادهای موقت و دستمزدهای بسیار اندک مشغول به ‌کارند و از حداقل حقوق قانونی محروم‌اند. بخش زیادی از این کارگران غیررسمی را مهاجران تشکیل می‌دهند که در مقابل روابط بهره‌کشانه‌ی کار آسیب‌پذیرترند. زنان شاغل در بخش رسمی نیز با عدم امنیت شغلی، نظارت‌های نفس‌گیر بر پوشش و رفتار خود، محدود کردن خدمات عمومی -نظیر مهدکودک پس از بارداری- و موانع سرسخت بر سر راه پیشرفت شغلی‌شان مواجهند.»

این بیانیه همچنین به نرخ بالای بیکاری در میان زنان اشاره کرده که دوبرابر نرخ بیکاری مردان است و زنان تحصیل‌کرده را نیز بیش از سایر زنان در بر می‌گیرد.

نویسندگان این فراخوان سپس گفته‌اند: «راه رهایی زنان از سلطه‌ی مردسالاری، سرمایه‌داری و انواع سلطه‌های دیگر بسیار طولانی است. از همین رو، ما جمعی از فعالان جنبش زنان در ایران بار دیگر با تأکید بر حق خود در خیابان‌های شهر گرد هم می‌آییم و اعتراض خود را به نابرابری، بی‌عدالتی و شرایط نامساعد زنان به‌ویژه در بازار کار ایران فریاد می‌زنیم.»

این تجمع قرار است ساعت ۱۱ تا ۱۲ روز پنج‌شنبه ۱۷ اسفند (۸ مارس) مقابل وزارت کار برگزار شود.

آخرین تجمع عمومی زنان در روز جهانی زن در سال ۱۳۸۵ برگزار شد. این تجمع مقابل مجلس شورای اسلامی در میدان بهارستان برگزار و به شدت از سوی نیروهای امنیتی سرکوب شد.

پس از سرکوب اعتراضات مردمی در سال ۱۳۸۸ و موج گسترده دستگیری‌های پس از آن، فعالان زنان نتوانستند تجمعی برای روز جهانی زن در فضای عمومی برگزار کنند. در صورت برگزاری این تجمع، این نخستین گردهمایی زنان در این روز از سال ۱۳۸۵ به این سو خواهد بود.
*

[کد مطلب: 149330] [تاريخ انتشار: نهم اسفند ۱۳۹۶ برابر با بيست و هشتم فوريه ۲۰۱۸] [ نسخه مناسب چاپ ]
تقسيم با ديگران:
بالاترین ارسال به بالاترين

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصاتِ خود را پر کنید یا برایِ ورود رویِ نقشک‌ها کلیک کنید:

نشان‌وارهٔ WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

درحال اتصال به %s

این وب‌گاه برای کاهشِ هرزنامه‌ها از Akismet استفاده می‌کند. در موردِ نحوهٔ پردازشِ داده‌هایِ دیدگاهتان بیشتر بدانید.

اطلاعات

این ویودی در 28 فوریه 2018 بدست در اشتراک - eshtrak فرستاده شده و با , , برچسب خورده.
%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: