اشتراک eshtrak

خبری سیاسی فرهنگی! مسئولیت هر مقاله بعهده نویسنده آنست!

پیشنهاد کمونیست‌ها برای ملی کردن: گاردین- نشریه حزب کمونیست استرالیا/تارنگاشت عدالت

گروهی از نمایندگان حزب کمونیست [در دوما] با هدف رونق بخشیدن به اقتصاد روسیه و تقویت امنیت ملی برای حرکت در جهت ملی کردن، فشار وارد می‌کنند. در سندی که هفته پیش به دومای دولتی فرستاده شد و در وب‌سایت پارلمان روسیه انتشار یافت، این گروه ملی کردن را به مثابه مصادره عدوانی با پرداخت غرامت توصیف می‌کند. برنامه پاول گرودینین، نامزد حزب کمونیست برای انتخابات ریاست جمهوری نیز ملی کردن بنگاه‌های عمده را به مثابه یک شرط کلیدی برای رونق اقتصادی در آینده اعلام می‌کند. برنامه او می‌گوید :«اولویت ما بهروزی مردم است… ما ثروت‌های روسیه، منابع طبیعی، صنابع و منابع مالی آن‌را در خدمت به مردم آن قرار خواهیم داد؛ ما صنایع استراتژیک و سیستماتیک، بخش نیرو، راه‌آهن، مخابرات، و بانک‌های بزرگ را ملی خواهیم کرد.»

پیشنهاد کمونیست‌ها برای ملی کردن

تارنگاشت عدالت

منبع: گاردین- نشریه حزب کمونیست استرالیا
۲۱ فوریه ۲۰۱۸‌

بخشی از اپوزیسیون، خشمگین از نقش روسیه در خاورمیانه، به ویژه در سوریه و همکاری استراتژیک آن با ایران، از در ارايه تحیل‌های چپ‌نمایانه و چپ‌روانه درباره «امپریالیسم روسیه» برآمده است. انتشار ارزیابی‌ها و تحلیل‌های حزب کمونیست فدراسیون روسیه می‌تواند به مقابله با تبلیغات این «کاتولیک‌تر از پاپ»ها کمک نماید.

***

گروهی از نمایندگان حزب کمونیست [در دوما] با هدف رونق بخشیدن به اقتصاد روسیه و تقویت امنیت ملی برای حرکت در جهت ملی کردن، فشار وارد می‌کنند. در سندی که هفته پیش به دومای دولتی فرستاده شد و در وب‌سایت پارلمان روسیه انتشار یافت، این گروه ملی کردن را به مثابه مصادره عدوانی با پرداخت غرامت توصیف می‌کند. این سند می‌گوید واگذاری دارایی‌ها به دولت فدرال به برآوردن نیازهای عمومی کمک خواهد کرد، کارآیی کلی و سمت اجتماعی اقتصاد ملی را افزایش خواهد داد، و امنیت و حاکمیت ملی روسیه را تقویت خواهد نمود.

لیست دارایی‌هایی که مشمول ملی کردن خواهند بود شامل قطعات زمین، دخاير معدنی، جنگل‌ها، پهنه‌های آبی طبیعی [دریاچه‌ها، رودخانه‌ها، تالاب‌ها و غیره]، و بنگاه‌ها در بخش‌های استراتژیک اقتصاد مانند انرژی، حمل‌ونقل و صنابع سنگین می‌شود.

زمینه‌های دیگر برای ملی کردن عدوانی عبارتند از: اخراج گسترده پرسنل در شرکت‌هایی که بخش‌های عمده اقتصاد در یک شهر یا یک منطقه را کنترل می‌کنند، ورشکستگی بنگاه‌های استراتژیک، موقعیت انحصاری یک شرکت، تخلفات صورت گرفته در جریان خصوصی‌سازی، و خطر بالقوه قرار گرفتن بنگاه‌های استراتژیک تحت کنترل خارجی.

لایحه می‌گوید ملی کردن به هر شکل از مالکیت خصوصی، از جمله سهام در شرکت‌های گوناگون، اعمال خواهد شد. در عین‌حال، تهیه‌کنندگان این لایحه اذعان دارند که ملی کردن اقدام شدیدی است که فقط باید به شرط پرداخت غرامت منصفانه به مالکین سابق اعمال شود. آن‌ها تأکید می‌نمایند که ملی کردن دارایی نباید به شکلی از مجازات، یا حتا به شیوه‌ای برای اجبار صاحبان بنگاه‌ها به انجام تعهدات مشخصی مبدل شود.

ملی‌ کردن همیشه یک موضوع کلیدی در برنامه سیاسی حزب کمونیست فدراسیون روسیه بوده است. این هم‌چنین سنگ پایه برنامه ضدبحرانی بود که گنادی زیوگانف رهبر حزب در سال ۲۰۱۶ به مثابه پلاتفرم برای انتخابات پارلمانی ارايه نمود. اما آن زمان، زیوگانف گفت که ملی کردن برای افزایش درآمدهای بودجه و جلوگیری از خروج ارز از کشور مطلقاً ضروری است.

برنامه پاول گرودینین، نامزد حزب کمونیست برای انتخابات ریاست جمهوری نیز ملی کردن بنگاه‌های عمده را به مثابه یک شرط کلیدی برای رونق اقتصادی در آینده اعلام می‌کند. برنامه او می‌گوید :«اولویت ما بهروزی مردم است… ما ثروت‌های روسیه، منابع طبیعی، صنابع و منابع مالی آن‌را در خدمت به مردم آن قرار خواهیم داد؛ ما صنایع استراتژیک و سیستماتیک، بخش نیرو، راه‌آهن، مخابرات، و بانک‌های بزرگ را ملی خواهیم کرد.»

برگرفته از «روسیه امروز»

http://www.cpa.org.au/guardian/2018/1811/17-communists.html

http://www.edalat.org/sys/content/view/11994/

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصاتِ خود را پر کنید یا برایِ ورود رویِ نقشک‌ها کلیک کنید:

نشان‌وارهٔ WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

درحال اتصال به %s

این وب‌گاه برای کاهشِ هرزنامه‌ها از Akismet استفاده می‌کند. در موردِ نحوهٔ پردازشِ داده‌هایِ دیدگاهتان بیشتر بدانید.

اطلاعات

این ویودی در 27 فوریه 2018 بدست در اشتراک - eshtrak فرستاده شده و با , برچسب خورده.
%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: