اشتراک eshtrak

خبری سیاسی فرهنگی! مسئولیت هر مقاله بعهده نویسنده آنست!

اخبار و گزارشات کارگری 8 اسفند 1396، پیام یک کولبر جوان، و اعتصاب کارگران شرکت صدرای بوشهر / سپاه حقوق کارگران را نمیدهد

اخبار و گزارشات کارگری 8 اسفند 1396

 خودکشی وجان باختن کارگرنی بر مجتمع نیشکر هفت تپه بدلیل عدم پرداخت حقوق وحق بیمه

*کارگر فصلی مجتمع هفت تپه اقدام به خودکشی کرد و جان باخت

*پروین محمدی: یا مرگ یا زندگی

* دست روی هر نقطه ای از ایران بگذاری که کارخانه‌ای دارد، صدای فریاد اعتراض کارگرانش بلند است

– تجمع بازنشستگان سراسر کشور مقابل وزارت کاربرای احقاق حقوق برحقشان
– تجمع اعتراضی کارگران پست های فشارقوی برق سراسر کشور نسبت به عدم تبدیل وضعیت ووعده های توخالی مقابل وزارت نیروبرای چندمین بار
– کارگران اعتصابی و معترض گروه ملی اهواز در ادامه اعتراضاتشان سفره خالی خود را جلوی استانداری پهن کردند
– اجلاسی ضد کارگری به نام حمایت و همبستگی کارگری
 بلاتکلیفی شغلی کارگران کارخانه شیرآلات سیمگون باماه ها حقوق وحق بیمه معوقه
 عدم پرداخت 3ماه حقوق،عیدی سال جدید و4ماه حق بیمه کارگران کارخانه پارس میلنگ
 تحریم غذای دانشجویان دانشگاه شهرکرد دراعتراض به وضعیت غذای سلف
– تحریم غذای دانشجویان دانشگاه علوم‌پزشکی شوشتروتجمعشان مقابل دفتر معاون دانشجویی در اعتراض به اوضاع نامطلوب صنفی و آموزشی

خودکشی وجان باختن کارگرنی بر مجتمع نیشکر هفت تپه بدلیل عدم پرداخت حقوق وحق بیمه

پیش ازظهر روز سه شنبه هشتم اسفندماه،علی نقدی کارگرنی بر مجتمع نیشکر هفت تپه بدلیل عدم پرداخت حقوق وحق بیمه دست به خودکشی زد و با انداختن خود به کانال آب جان باخت.

*کارگر  جوان نی بر نیشکر هفت تپه  خودکشی کرد

اتحادیه آزاد کارگران ایران : صبح امروز 8 اسفند ماه جسد بیجان علی نقدی کارگر جوان نی بر نیشکر هفت تپه بصورت شناور در کانال آبیاری منتهی به پمپ استیشن واقع در مسیر شهرحر – هفت تپه پیدا شد.

طبق خبرهای رسیده به اتحادیه آزاد کارگران ایران ،همکاران وی اظهار میکنند علی نقدی بخاطر بدهی و عدم پرداخت مطالبات انباشته اش از طرف شرکت  خودکشی کرد.

اطلاعات بعدی در دست تکمیل شدن است .

اتحادیه آزاد کارگران ایران

8 اسفند 96

*کارگر فصلی مجتمع هفت تپه اقدام به خودکشی کرد و جان باخت

یکی از کارگران فصلی مجتمع کشت و صنعت هفت تپه، ساعاتی پیش در مجاورت محوطهٔ کمپ کارگران نی‌بر خود را به کانال آب انداخت و به زندگی‌اش پایان داد.

براساس گزارش رسانه ای شده، علی نقدی، یکی از کارگران فصلی مجتمع کشت و صنعت هفت تپه ظهر امروز (سه‌شنبه، 8اسفند ماه) در محوطه کمپ نی‌برها با انداختن خود به شاه‌کانال آب مزارع نیشکر دست به خودکشی زد و جان باخت.

در همین رابطه یکی از همکاران وی گفت: آقای نقدی حدودا 27 سال سابقه کار در مجتمع نیشکر هفت تپه داشت که برای پیگیری مطالبات مزدی و بیمه‌ای خود صبح امروز به بخش اداری مجتمع مراجعه کرده بود.

به گفته این کارگر فصلی، « علی نقدی» ساعاتی قبل از اقدام به خودکشی وارد کمپ شده بود و در مقابل همکاران خود از پیگیری بی‌نتیجه مطالبات خود خبر داده و گفته بود؛ از این وضعیت خسته شده و می‌خواهد خودکشی کند تا شاید مسئولان شرکت به فکر مطالبات چندین ساله همکارانش بیفتند.

یکی دیگر از همکاران این کارگر جانباخته با تایید  این سخنان گفت: باور نمی‌کردیم آقای نقدی گفته‌های خود را عملی کند اما به‌صورت ناگهانی با جنازه در آب افتاده وی در کانال کشاورزی روبرو شدیم. تنها اقدامی که از دست‌مان برآمد خارج کردن جنازه از آب بود تا مبادا پیکر وی وارد پمپ شود.

او ادامه می‌دهد: «علی» حدود 50 سال سن داشت. سال‌هاست که مسئولان کارخانه هزینه دوران بازنشستگی‌مان را علارغم مصوبه دولت به حساب تامین اجتماعی واریز نمی‌کنند و ما کارگران فصلی بلاتکلیف مانده‌ایم. همچنین چندین ماه است که با به تاخیر افتادن دستمزدمان وضعیت مشخصی نداریم.

همکار این کارگر با اشاره به فشار روانی ناشی از وصول نشدن مطالبات مزدی و بیمه‌ای و مشکلات خانوادگی که بر «علی نقدی» وارد آمده، گفت: خودکشی آقای «علی نقدی» در کانال آب در ادامه اتفاقاتی است که امروز صبح در بخش اداری مجتمع هفت تپه بر وی گذشته است.

*پروین محمدی : یا مرگ یا زندگی

هر روز شاهد خودکشی کارگران بخاطر فقر و تنگدستی تحمیل شده به آنان هستیم. کارگران یک روز چون بیژن قلوزی کارگر کارخانه اسفالت کامیاران با 11 ماه حقوق معوقه خود را از خشم بی پاسخی کارفرما به آتش میکشد و روزی دیگر همانند علی نقدی پور کارگر جوان نی بر نیشکر هفت تپه که برای گرفتن بخشی از مطالباتش به کارفرما مراجعه میکند و با جواب نه این کارفرما ، خودش را در  رودحانه غرق میکند.

کارگرانی که خودکشی نمیکنند نیز در حال جنگ با مرگ تحمیل شده از طرف دزدان حاکم بر شرکتها و مسئولینی هستند که با این دزدان همکاری میکنند و زندگی به غایت ضد انسانی را به میلیونها خانواده های کارگری تحمیل کرده اند.

خبرهای حقوق های معوقه  وحشتناک است به نوشتن ساده، ولی در عمل نشان دهنده فاجعه ا ی عظیم در زندگی میلیونها انسان است.

کارگران گروه ملی فولاد اهواز ، نیشکرهفت تپه ، هپکو، فولاد ارومیه، فولاد خراسان ، کارگران شهرداری ها و الی آخر،  شرکتی نیست که دستمزدهای پنج برابر زیر خط فقر کنونی را بموقع پرداخت کند و هیچ مسئولی زبان باز نمیکند که این چه سرنوشتی است که برای ما کارگران رقم زده اند.

کارگران به درست در تجمعاتشان فریاد میزنند نمیتوانید کارخانه و جامعه را اداره کنید لطفا بکشید کنار، اما به جای چنین کاری خود دست اندر کار گفتن بلایایی شده اند که بر سر کارگر آورده اند.

سوالم اینجاست شما که واقف هستید به اینکه در چهل سال اداره این جامعه آنرا به نابودی کشاندید چند سال دیگر لازم دارید تا درست رفتار کنید آیا اصلا بلد هستید درست کار کنید که البته اگر بلد بودید چهل سال گذشته زمان کمی نبود

آیا متوجه هستید خودکشی ما کارگران یعنی چه؟ یعنی ما دیگر چیزی برای از دست دادن نداریم و برای زندگی مان خواهیم جنگید و نخواهیم گذاشت بیش از اینها ما را برای خاطر لقمه نانی به خودکشی سوق دهید.

8 اسفند 96

* دست روی هر نقطه ای از ایران بگذاری که کارخانه‌ای دارد، صدای فریاد اعتراض کارگرانش بلند است

مدت‌هاست که کارگران از نداشتن سندیکا صحبت می‌کنند؛ از این که صدای‌شان به گوش هیچ کسی نمی‌رسد اما باز هم گوش ها ناشنوا می‌ماند.

« مرگ بر کارگر، درود بر ستمگر»، «یه اختلاس کم بشه، مشکل ما کم میشه»؛ این‌ها ازجمله شعارهایی است که دیروز(7اسفند) کارگران فولاد اهواز در اعتراض به عقب افتادن سه ماه از حقوق‌شان و نپرداختن عیدی قبل از عید در اعتراض به کارفرمایشان سر دادند. آنها در انتقاد به بی‌توجهی مدیران کارخانه به پرداخت مطالبات معوقه خود به نشانه اعتراض از فلکه کیانپارس اهواز تا ساختمان استانداری خوزستان راهپیمایی کردند.

 حداقل در سه ماه گذشته هر روز خبرهایی از اعتراضات کارگران از شهرهای مختلف ایران در صفحه خبرگزاری ها اطلاع رسانی می‌شود و بعضی از آنها هم در کانال های اجتماعی اندکی بازتاب پیدا می‌کند.

اما حقیقت این است که نفس این اعتراضات برای مردم و مسئولان عادی شده است؛ چون هیچ حرکت موثری برای از بین بردن وضعیت موجود دیده نمی‌شود. مدت‌هاست که کارگران از نداشتن سندیکا صحبت می‌کنند؛ از این که صدای‌شان به گوش هیچ کسی نمی‌رسد اما باز هم گوش ها ناشنوا می‌ماند. کارگران شرکت هپکو در اعتراضات خود چنان جان‌شان به لب رسید که از شعار «مرگ بر کارگر، درود بر ستمگر» استفاده کردند.

این اوج استیصال و زجری است که زبان گویایی برای آن پیدا نکردند و این گونه فریاد زدند. حالا دیگر دست روی هر نقطه ای از ایران بگذاری که کارخانه‌ای دارد، صدای فریاد اعتراض کارگرانش بلند است. کارگرانی که در آستانه شب عید دل های‌شان برای لحظه ای می تپد که سال تحویل شود و هنوز حقوقی نگرفته باشند و سرافکنده سر سفره هفت سین مقابل اعضای خانواده شان نشسته باشند.

امسال خط فقر در ایران برای یک خانواده چهار نفره سه میلیون و پانصد هزارتومان عنوان شده است و این در حالی است که حقوق کارگران شاید به ۸۰۰ هزارتومان به طور ماهانه هم نرسد. حقوقی که ماه های متوالی پرداخت نمی شود و قرض هایی که هر روز بالاتر می رود. در این میان تعداد زیادی از کارگران به دلیل اعتراض به وضعیت کارخانه یا شرکت هایی که در آن کار می کنند، تعدیل می شوند و در آستانه شب عید بیکار می مانند.

هنوز فراموش نکرده‌ایم حال وخیم آن کارگر شهرداری را که در اعتراض به پرداخت نشدن حقوقش خود را مقابل شهرداری به آتش کشید اما باز هم چاره ای برای همکارانش اندیشیده نشد که هیچ، خانواده اش هم به حال خود رها شدند.

درهمین رابطه،فرشاد اسماعیلی با اشاره به این که وضعیت فرودستی کارگران علاوه بر این که یک بحث معیشتی بوده سیاسی نیز هست، گفت: «این وضعیت اعتصاب های کارگری فقط در این سطح نمی‌ماند و در سطح سیاسی قابل تحلیل است. حقوق معوقه، نپرداختن حق بیمه ها و قراردادهای موقت و اخراج و تعدیل بحث‌های صرفا صنفی نیستند. بخش بسیار عمده ای از این اعتراض ها بستگی به تصمیماتی دارد که در نهادهای تصمیم گیر در سطح سیاسی گرفته می شود.»

اسماعیلی با بیان این که اگر قبلا این اعتراضات زمینه بروز پیدا نمی کرد، به دلیل این بود که با مانع سیاسی رو‌به‌رو می شد که الان خود کارگران این مانع را برداشته‌اند.»

او مشکل اصلی کارگران را نداشتن یک تشکل یا سندیکا می داند و می افزاید: «نداشتن یک تشکل مستقل کارگری، یکی از مشکلات ساختاری کارگران است. طبق قوانین بین المللی کار همه کارگران این حق را دارند که سندیکا داشته باشند و مذاکره های جمعی خود را توسط آن سازمان یا سندیکا انجام دهند.»

وی افزود: «درست است که ما به دو مقاوله‌نامه ۸۷ و ۹۸ در سازمان بین المللی کار در موضوع حق سازمان‌یابی و حق مذاکره جمعی نپیوسته ایم اما با توجه به این که ما بیانیه اصول بنیادین حقوق کار را داریم که در آن بیانیه اشاره شده که همه اعضای سازمان بین المللی کار باید به این دو مقاوله نامه مقید باشند و مفاد آن را اجرا کنند، به عنوان عضوی از سازمان بین المللی کار، الزام بین المللی قانونی برای تشکیل سندیکا داریم.»

وی در ادامه با بیان این که در این دو مقاوله نامه کارگران باید سندیکا داشته باشند و در کنار آن این که بتوانند با همدیگر مذاکره کنند، افزود: «کارگران باید همدیگر را ببینند و از وضعیت هم اطلاع داشته باشند و برنامه عملیاتی اعلام کنند و برای چاره‌اندیشی‌های‌شان حتی اعتصاب کنند».

او با بیان این که از آنجا که کارخانه‌های بزرگ دولتی به بخش خصوصی واگذار شده‌اند و کارگاه های کوچک و کوچک‌تر شده‌اند، افزود: «خصوصی سازی شدن موجب شده که امکان جمع شدن نیروها برای مطالعه حقوق‌شان از بین برود. حق سازمان یابی از آنها سلب شده است. به این ترتیب کارگرها از وضعیت هم مطلع نیستند و نمی توانند تصمیم جمعی بگیرند. چون تشکل‌های موجود کارگری نیز پشتوانه سرمایه ای کارگری ندارند و مستقل نیز نیستند. برای مثال در شهرداری کل کشور کارگرهای شهرداری حقوق های معوقه بسیار زیادی دارند اما چون امکانی برای ارتباط با همدیگر ندارند، نمی‌توانند به تجمیع نیرو برسند و مطالباتشان انباشته می شود اما کارفرمایان آنها یعنی خود شهرداری یک مجموعه بزرگ واحدند. این یعنی تضاد کار و سرمایه. برای کاهش این تضاد باید تلاش کرد. واقعی ترین تلاش تشکیل سندیکای مستقل است.»

تجمع بازنشستگان سراسر کشور مقابل وزارت کاربرای احقاق حقوق برحقشان

صبح روز سه شنبه هشتم اسفند ماه،جمعی از بازنشستگان سراسر کشور درادامه تجمعاتشان برای احقاق حقوق برحقشان مقابل وزارت کار تجمع کردند.

تجمع کنندگان که تعداشان بیش از 3هزارنفرمی رسید باسردادن شعارها وقرائت قطعنامه *خواسته هایشان را اعلام کردند.

براساس گزارشات منتشره درشبکه های اجتماعی،از  ساعت ۸:۳۰ حضور نیروهای امنیتی مقابل وزارت کار چشمگیر بودو تا ده ها متر اطراف پوشیده از نیروهای امنیتی بود .

حدود ساعت ۱۰ جمعیت در پیاده رو جمع شده ولی با اضافه شدن به جمعیت نیروهای امنیتی به اجبار افراد را به داخل محوطه وزارتخانه فرستادند.

در مدت زمان  کوتاهی تعداد جمعیت به حدی رسید که در محوطه جایی برای ایستادن نبود و مقابل وزارتخانه مملو از جمعیت شد.تعداد شرکت کنندگان بالغ بر ۳۰۰۰ نفر بود.

سپس بخشی ازتجمع کنندگان  را بداخل سالنی در وزارتخانه راهنمایی شدند.درسالن دونفر از بازنشستگان سخن گفتند وقطعنامه تجمع کنندگان قرائت شد.

سپس علی ربیعی سخن گفت وطبق معمول برای خواباندن سروصداوعده رفع مشکلات راداد.

سپس بازنشستگان بایادآوری امجدد اینکه تاتحقق خواسته هایشان به تجمعات اعتراضی ادامه خواهند داد به تجمعشان خاتمه دادند.

* قطعنامه تجمع کنندگان:

باز هم روزی دیگر و تجمعی دیگر

باز هم اعتراض بازنشستگان‌ به وضعیت موجود …

باز هم فریاد عدالت خواهی و گوشهایی که قصد شنیدن ندارند …

مابازنشستگان خسته از تکرار و تکرار و خسته از  بی تفاوتی مسئولین باز هم در تجمعی دیگر گرد هم آمدیم تا  شاید بعد از قول‌هایی که داده شده صدای اعتراض ما شنیده شود ، صدایی که دهها سال شنیده نشده است.

در زمان اشتغال به کمترین حقوق  بسنده کرده و شرایط جنگ و محاصره اقتصادی را درک کردیم ، با همه سختی ها ساخته و خم به ابرو نیاوردیم به امید روزی که گشایشی ایجاد شود اما نشد .

حال بازنشسته شدیم و توان مقابله با سختی ها را نداریم

بعد از ۳۰ سال تلاش باز هم باید زیر خط فقر زندگی کنیم آیا این است عدالت در حکومت عدل اسلامی؟

در حالی که ما با نجابت با حداقل دریافتی زندگی می کنیم هستند کسانی که نمی دانند حقوقهای نجومی را چگونه خرج کنند .

بیش از ۱۰ سال از تصویب قانون مدیریت خدمات کشوری می گذرد ، این قانون اشکالاتی داشت که بواسطه همان اشکالات شاهد حقوقهای نجومی تعداد کثیری از مدیران شدیم .

این قانون باید اصلاح میشد ،و شد ، اما دقیقا خلاف انتظار ، بسیار ظالمانه اصلاح شد این اصلاح تبعیضی مضاعف را با خود به همراه دارد و ما دیگر تبعیض را نخواهیم پذیرفت .

۳۰ سال سکوت و خویشتن داری کافیست .

از شما دولتمردان اجرای عدالت را می خواهیم .

بعد از ۳۰ سال درخواست اجرای عدالت کمترین و طبیعی ترین خواسته ما است و انتظار داریم حال که دولت و مجلس دم از دغدغه بازنشستگان می زنند و ادعا دارند در تلاش برای بهبود معیشت بازنشستگان هستند یک بار برای همیشه به خواسته های قانونی بازنشستگان توجه کرده و مشکل را از ریشه حل کنند .

جناب ربیعی فرموده: دولت برای جلوگیری از افتادن بازنشستگان در تله فقر و افزایش حقوق آنان متناسب با شیب تورم، طی هفت سال سیاستگذاری کرده است!!!

جناب ربیعی ؛ ما سالها است که در تله فقر افتاده ایم و  با روش پلکانی شما هرگز از این تله خارج نخواهیم شد  و فاصله حقوقی ما با سایرین سال به سال بیشتر می شود .

ما را با این واژه ها بازی ندهید .

خواسته های خود را بارها و بارها به روشهای گوناگون بیان کرده  و باز هم خواهیم گفت به امید  استیفای حقوق قانونی و اجرای عدالت

.اهم خواسته های پیشکسوتان کشوری :

1)ما بازنشستگان خواستار تعیین حداقل حقوق براساس استاندارد زندگی امروز ( معادل 3 سکه طلا مصوب قانون استخدام کشوری   1301 )می باشیم .

2)ما خواستار پرداخت مطالبات مربوط به ماده 125 ق م خ ک از سال 84 تا کنون بر اساس :

الف) ماده 150 قانون برنامه جهارم توسعه

ب) ماده 125 ق م خ ک

ج) ماده 50 قانون برنامه پنجم توسعه

3)با توجه به تاکید بر رفع تبعیض در ماده. 30 برنامه ششم توسعه می باشیم .

 (به علت اینکه عدم قید کلمه بازنشستگان در ماده 29 همان برنامه باعث تبعیض شدید و تضییع حق این قشر می گردد لازم است حتما» پس از واژه کارکنان لفظ بازنشستگان افزوده شود .)

4)ما خواستار اجرای ماده ۸۵ قانون مدیریت خدمات کشوری و برخورداری از بیمه درمان جامع و کامل پیش از بستری , حین بستری وپس از بستری وپرداخت سهم دولت برای بیمه تکمیلی تا برخورداری بیمه شدگان از بیمه سلامت کاملا» جامع و فراگیر می باشیم .

5)ما خواستار رفع ایراد مهمی که به ماده 109 در اصلاحیه ق م خ ک در لایحه دولت » مبنی بر افزایش 50% به امتیازات کلیه جداول حقوقی » وارد است ، می باشیم زیرا به علت اینکه کلیه جداول امتیازات ( اعم از کشوری. و لشکری ) برابر و یکسان نیستند افزایش 50% به طور کل , موجب نابرابری عمیق تر بین اقشار مختلف حقوق بگیر خواهد شد .
6)ما خواستار  اجرای کامل ماده 64 ق م خ ک با توجه و تأکید بر تبصره آن ماده هستیم
 .

خواسته های ذکر شده حد اقل خواسته یک بازنشسته است تا رسیدن به خواسته های قانونی خود به حرکتهای اعتراضی ادامه خواهیم داد .

نگذارید مشکلات بازنشستگان تبدیل به بحران شود تا دیر نشده عدالت را اجرا کنید .

تجمع اعتراضی کارگران پست های فشارقوی برق سراسر کشور نسبت به عدم تبدیل وضعیت ووعده های توخالی مقابل وزارت نیروبرای چندمین بار

صبح روز سه شنبه هشتم اسفندماه برای چندمین بار*، کارگران پست های فشارقوی برق سراسر کشوردراعتراض به عدم تبدیل وضعیت و وعده های توخالی راهی تهران شدند و دست به تجمع مقابل ساختمان وزارت نیرو زدند.

 

براساس گزارشات منتشره،با سر دادن شعار‌هایی چون «نه تبعیض نه ذلت عدالت عدالت» و «اپراتور میمیرد ذلت نمیپذیرد» اعتراضاتشان راباخشم بنمایش گذاشتند.

* وعده جدید به کارگران پست های فشار قوی برق : پُست ستاره‌دار

روز دوشنبه شانزدهم بهمن ماه بدنبال تجمع روز گذشته کارگران پست های فشار قوی برق** وعده ای جدید مبنی بر پُست ستاره‌دار داده شد.

براساس گزارش منتشره،پس از تجمع روز گذشته  کارگران پست‌های فشار قوی برق سراسر کشور در تهران مقابل وزارت نیرو،صبح امروز صبح، تعدادی از این کارگران با مدیران وزارت نیرو و سازمان توانیر جلسه مشترک برگزار کردند.

بنا به گفته کارگران حاضر درجلسه، از آنجا که سازمان توانیر چارت استخدامی خالی برای جذب 4100 اپراتور کار معینِ سراسر کشور را ندارد، مقرر شد که وزارت نیرو از سازمان امور استخدامی کشور درخواست کند برای بیش از هزار نفر از اپراتورها که برایشان چارت خالی نیست، مجوز پُست ستاره‌دار بدهند.

آنها در تشریح پست ستاره‌دارگفتند: از یک طرف دولتی‌ها نمی‌خواهند بدنه دولت بزرگ شود لذا با ایجاد چارت استخدامی جدید مخالفند و از طرف دیگر براساس مصوبه سازمان مدیرت و برنامه‌ریزی از آنجا که اپراتوری برق فشار قوی، شغل حاکمیتی است، باید با ما قرارداد دائم منعقد کنند. بنابراین ناچاراً قرار است درخواست پُست ستاره‌دار بدهند. یعنی چارت خالیِ موقت ایجاد کنند که فقط تا زمان بازنشستگی شاغل کارایی داشته باشد و بعد از آن از بین برود.

به گفته این کارگران، قرار است نامه درخواست وزارت نیرو در همین هفته جاری به سازمان استخدامی کشور ارسال شود.

**کارگران پست های فشار قوی برق سراسرکشوربرای باری دیگردراعتراض به عدم تبدیل وضعیت مقابل وزارت نیروتجمع کردند

صبح روز یکشنبه پانزدهم بهمن ماه،بیش از صدنفر کارگران پست های فشار قوی برق بمنایندگی از همکارانشان از سراسر کشوربرای باری دیگر به تهران آمدند و دراعتراض به عدم تبدیل وضعیت دست به تجمع مقابل وزارت نیرو زدند.

براساس گزارشات منتشره،با وجود امضای موافقت چیت چیان وزیر سابق نیرو مبنی بر تبدیل وضعیت و مشخص شدن تکلیف کارگران پست‌های فشار قوی در خرداد ماه سال جاری هنوز مراحل تبدیل وضعیت آنها اجرایی نشده است و علیرغم اینکه سازمان اداری استخدامی مجوز این اقدام را صادر کرده است، هنوز بنا به دلایلی این موضوع اجرایی نمی شود.

تجمع کنندگان از اردکانیان وزیر نیروجدید درخواست رسیدگی به این موضوع را داشتند که حائری معاون جدید وزیر نیرو در امور برق و انرژی به میان آنها آمده و با آنها صحبت کرد ومقرر شد فردا جلسه‌ای میان نمایندگان کارگران پست های فشار قوی برق با حائری در وزارت نیرو برگزار شود.

کارگران اعتصابی و معترض گروه ملی اهواز در ادامه اعتراضاتشان سفره خالی خود را جلوی استانداری پهن کردند

بنا بر گزارشهای ارسالی کارگران گروه ملی صنعتی فولاد اهواز به اتحادیه آزاد کارگران ایران، آنان در هفتمین روز اعتصاب خود و تجمعاتشان در مقابل استانداری خوزستان، امروز نیز همچون روزهای دیگر در مقابل این استانداری اقدام به برپائی تجمع اعتراضی کرده و با باز کردن سفره خالی تا پایان تجمع شعار دادند.

آنان در تجمع امروز علاوه بر تکرار شعاریهای قبلی شعارهای دیگر نیز از قبیل حسین حسین شعارشون، دزدی افتخارشون –  سفره ما خالیه، ظلم و ستم کافیه –  توپ تانک فشفشه حساب باید پر بشه – حقوق به ما نمیدن، مرگ بر آمریکا و … سر دادند.

بنا بر آخرین گزارشهای رسیده به اتحادیه آزاد کارگران ایران علیرغم هفت روز اعتصاب و تجمعات و راهپیمائی از سوی کارگران گروه ملی فولاد اهواز امروز نیز همچون روزهای دیگر نه کارفرما و نه مسئولین استانی پاسخگوی خواستهای کارگران نشدند.

 اما بنا بر برخی گزارشهای غیر قابل تایید، امروز قرار بود محمد شریعتمداری وزیر صنعت، معدن و تجارت با دعوت از دیگر وزرای دولت،  جلسه فوق العاده کار گروه ملی تسهیل و رفع موانع تولید را به منظور رسیدگی به وضعیت بحرانی گروه ملی صنعتی فولاد اهواز تشکیل دهد.

لازم به ذکر است در خبر مربوط به اعتراضات کارگران گروه ملی فولاد اهواز که دیروز از سوی اتحادیه آزاد کارگران ایران منتشر شده بود، اشتباها دیروز هفتمین روز اعتصاب آنان قید شده بود در حالیکه  دیروز ششمین روز اعتصاب بود که بدینوسیله تصحیح میشود.

فیلم و تصاویر مربوط به تجمع اعتراضی امروز کارگران گروه ملی صنعتی فولاد اهواز بر روی کانال تلگرامی اتحادیه آزاد کارگران ایران به آدرس

  https://telegram.me/ettehad

 قرار دارد.

اتحادیه آزاد کارگران ایران – هشتم اسفند ماه 1396

اجلاسی ضد کارگری به نام حمایت و همبستگی کارگری

اجلاس هیات مدیره فدراسیون جهانی اتحادیه‌های کارگری (WFTU) در طی دیروز و امروز (هفتم و هشتم اسفندماه) در تهران در حال برگزاری است. این دومین باری است که اجلاس هیات مدیره کنفدراسیون کارگری جهان در ایران برگزار می‌شود. در این اجلاس نمایندگانی از کشورهای هندوستان، نپال، روسیه، ترینیداد و توباگو، کوبا، یونان، اندونزی، فلسطین، سوریه، ترکیه، ویتنام، دانمارک، افغانستان، برزیل، سودان، پرتغال، قبرس، آفریقای جنوبی، بنگلادش، پرو، کنگو، گابن، گویان، ایتالیا، نیجریه، سنگال، سریلانکا، اروگوئه، ونزوئلا و کره شمالی حضور دارند و به قول علیرضا محجوب نمایندگان کارگران ۲۴ کشور از پنج قاره درآن شرکت کرده‌اند.

اما به رغم آنکه جورج ماوریکوس (دبیرکل فدراسیون جهانی اتحادیه‌های کارگری) در سخنان افتتاحیه نشست اعلام کرد: “ما می‌خواهیم از دغدغه‌های کارگران حمایت کرده و بر همبستگی خود در برابر امپریایسم تاکید کنیم. ما همچنین با مردم ایران و طبقه کارگر این کشور اعلام همبستگی می‌کنیم و در برابر امپریالیسم در کنار آنها هستیم”، حتا یک نماینده مستقل از کارگران ایران در این اجلاس حضور ندارد. ایشان بارها و بارها از خانه کارگر به خصوص علیرضامحجوب و تمامی پرسنل این تشکیلات بابت برپایی این اجلاس تشکر کرده اند. آقای دبیر کل از تحقق تامین اجتماعی و تعیین دستمزدها سخن می گوید، اما آیا خبر دارد که حداقل دستمزدهای تعیین شده توسط شورای عالی کار که یکی از اعضای موثر آن، نمایندگان همین نهادهای دولتی کارگری هستند، چند برابر زیر خط فقر تعیین می شود؟

دبیرکل فدراسیون جهانی اتحادیه‌های کارگری از مستقل‌تر عمل کردن اتحادیه‌ها سخن می‌گوید، اما آیا خبر دارد که تشکل‌های مستقل کارگری در ایران با چه مصایبی روبرو هستند؟ آیا پرسیده‌اند که سندیکای رانندگان شرکت واحد یا هفت تپه نمایندگانشان کجا هستند؟ آیا پرسیده‌اند که چرا اعضای سندیکاهای مستقل باید یا در زندان باشند یا با انواع تهدیدها روبرو باشند؟

لینک متن کامل:

http://www.kanoonm.com/2954

بلاتکلیفی شغلی کارگران کارخانه شیرآلات سیمگون باماه ها حقوق وحق بیمه معوقه

یک کارگرکارخانه شیرآلات سیمگون از تعویق دستکم 12 ماه دستمزد کارگران و ادامه بلاتکلیفی83 نفر از کارگران درنتیجه فشار اداره گاز برای متوقف کردن فعالیت این کارخانه خبر داد.

براساس گزارش رسانه ای شده بتاریخ8اسفند،این کارگر در تشریح جزئیات این خبر گفت: مشکل پرداخت نشدن دستمزد و حق بیمه معوقه کارگران کارخانه شیرآلات سیمگون در قزوین درحالی هنوز ادامه دارد که اخیرا اداره گاز قزوین برای دریافت طلب 4 میلیونی خود فشار زیادی را برای متوقف کردن فعالیت تولیدی کارخانه با قطع گاز وارد کرده است.

به گفته این منبع خبری، شرکت گاز هشدار داده درصورت عدم پرداخت بدهی 4 میلیون تومانی این کارخانه بابت قبوض، گاز این مجموعه را قطع خواهد کرد.

او با بیان اینکه همزمان با قطع گاز، کوره‌ها خاموش و در نتیجه آن فعالیت تولیدی خطوط تولیدی کارخانه متوقف می‌شود، گفت: پیش از این نیز برق کارخانه به دلیل بدهی قطع شده بود و کارگران در این هوای سرد بدون هیچ فعالیتی در محیط کار خود سرگردان شده بودند.

به گفته وی، مدیرعامل این کارخانه به دلیل رکود بازار و عدم نقدینگی بارها به شرکت گاز اعلام کرده به زودی بدهی خود را به شرکت گاز پرداخت می‌کند اما این موضوع مورد قبول شرکت گاز واقع نشده و مدام ماموران خود را به کارخانه اعزام می‌کند.

او افزود: این اقدام اداره گاز برای وصول طلب 4 میلیونی درحالی است که در استان قزوین، بسیاری از شرکت‌های صنعتی و تولیدی بیش از 600 میلیون به اداره گاز بدهی دارند و اداره گاز برای وصول طلب خود این بدهی‌ها را تقسیط کرده است.

به نقل از این کارگر کارخانه شیرآلات سیمگون گفته می‌شود: اقدام برای قطع گاز به لحاظ اخلاقی درست نیست و بهتر است با تقسیط این موضوع حل شود.

عدم پرداخت 3ماه حقوق،عیدی سال جدید و4ماه حق بیمه کارگران کارخانه پارس میلنگ

3ماه حقوق،عیدی سال جدید و4ماه حق بیمه 220کارگر کارخانه پارس میلنگ پرداخت نشده است.

برپایه گزارشی که8اسفند رسانه ای شده است، کارگران کارخانه «پارس میلنگ» واقع در کیلومتر ۵ جاده تاکستان –قزوین، گفتند:بابت دست‌کم سه ماه دستمزد و چهار ماه حق بیمه از کارفرمای خود طلبکارند.

کارگران این کارخانه سازنده انواع میلنگ خودرو که تعداد آنها به حدود 220 نفر است، در توضیح طلب وصول نشده خودافزودند: باوجود بهبود وضعیت تولید وفروش در این واحد صنعتی؛ بابت مزد ماه‌های آبان، دی و بهمن ماه سال جاری به همراه عیدی و پاداش پایان سال طلبکارند.

یکی از کارگران شاغل در کارخانه «پارس میلنگ» با یادآوری اینکه مدیریت این مجموعه معتقد است مانند سایر بنگاه‌های اقتصادی در چند سال گذشته برای تامین منابع مالی با چالش‌هایی روبرو بوده است، افزود: نگرانی کارگران از این است که مبادا با استمرار وضعیت فعلی کارخانه، معوقات مزدی آن‌ها در ماه‌های آینده افزایش پیدا کند.

وی با بیان اینکه سوابق کاری هریک از کارگران به‌صورت میانگین به ۱۰ تا ۲۰ سال می‌رسد، در عین حال گفت: افزایش مشکلات مالی کارخانه باعث شده تعدادی از همکاران آن‌ها که مشمول بازنشستگی می‌شوند امکان پرداخت هزینه بازنشستگی و سنوات پایان کار آنها وجود ندارد.

این گارگرافزود:جدا از معوقات مزدی، بیمه تامین اجتماعی کارگران کارخانه «پارس میلنگ» از آبان ماه سال جاری پرداخت نشده و دفترچه‌های درمانی کارگران در برخی ماه‌های سال فاقد اعتبار است.

او درباره بیمه تکمیلی کارگران این کارخانه گفت: باوجود آنکه کارفرما هر ماه مبلغی را تحت عنوان بیمه تکمیلی از دستمزد ماهانه ما کسر می‌کند به دلیل آنکه هزینه ارائه خدمات درمانی به شرکت بیمه‌گر ازسوی کارفرما پرداخت نمی‌شود، امکان دریافت هزینه‌ای درمان برایمان وجود ندارد.

این  کارگر با بیان اینکه ادامه روند جاری منجر به افزایش مشکلات مالی و دغدغه‌های روحی برای کارگران «پارس میلنگ» شده است، اظهار داشت: انتظار داریم مسئولان استانی و شهرستانی برای رفع مشکلات به وجود آمده برای کارگران این کارخانه، راه‌حلی بیندیشند.

تحریم غذای دانشجویان دانشگاه شهرکرد دراعتراض به وضعیت غذای سلف

ظهر روزسه شنبه هشتم اسفندماه،دانشجویان دانشگاه شهرکرد دراعتراض به کیفیت غذای سلف سرویس دانشگاه دست به تحریم غذا زدند.

براساس گزارش منتشره، دانشجویان دانشگاه شهرکرد با قرار دادن ظرف‌های غذای خود از محل سلف سرویس دانشگاه و همچنین در مسیر ورودی دانشگاه اعتراض خود را نسبت به کیفیت غذای سلف اعلام کردند.

تحریم غذای دانشجویان دانشگاه علوم‌پزشکی شوشتروتجمعشان مقابل دفتر معاون دانشجویی در اعتراض به اوضاع نامطلوب صنفی و آموزشی

روز دوشنبه هفتم اسفند ماه، دانشجویان دانشگاه علوم‌پزشکی شوشتر در اعتراض به اوضاع نامطلوب صنفی و آموزشی دست به تحریم غذای سلف وتجمع مقابل دفتر معاون دانشجویی زدند.

بنابه گزارشات رسانه ای شده بتاریخ8اسفند،این دانشجویان که به وضعیت آموزشی، ورزشی، تغذیه و افزایش قیمت شهریه خوابگاه زنان اعتراض داشتند، ظهر دیروز اعتصاب غذا کردند و با چیدن نهار سلف در مقابل دفتر معاون دانشجویی فرهنگی دانشگاه، اعتراض خود را به مسئولین نشان دادند.

هشتم اسفندماه1396

akhbarkargari2468@gmail.com

***

پیام یک کولبر جوان

باعرض سلام 

من یک‌ کولبرنوجوان هستم که به دلیل بیکاری و نداشتن پول مجبور شدەام درسم را کنار بگذارم وبه کولبری رویی آورم. ولی باکمال تاسف امروز ۱۸مین روز است که مسئولین تمامی مرز هارا بسته اند. من دوبارە «بیکار»گشتەام. البتە من تنها نیستم بلکه نزدیک به ۹۰۰۰ نفر یا شاید هم بیشتر هستیم.۱۸روز است بازارچەها و معابر کاسبی ما را در منطقه مریوان، سروآبادواورامانات مسدود کردەاند و ما را بدون هر گونە درآمدی رها کردەاند. تنهاکاری که برایمان مانده است یا باید خودکشی کنیمیا باید دیگر به سراغ دزدی و کارهای خلاف میل خودمان برویم. شاید این حرف من برایتان تعجب آور باشد ولی به خدا چارەای برایمان نگذاشتەاند. چون واقعا همەی ما بە شدت زیرفشاریم. یکی بچەاش مریضه،یکی همسرش در بستر بیماری قرار دارد ،یکی بدهکاره، یکی پول مدرسە و کتوب درسی ندارد، دیگری شهریە و هزینە دانشگاهش را اگر پرداخت نکند زحمت یک سالش بە باد می رود و یکی …

سوال ما از جمهوری اسلامی این است: بە این فکر کردەاید کەاگر بە مسدود کردناین مرزهاهمچنان ادامە بدهید و بە زودی بازگشایی نشوند چە اتفاقات می افتد؟ واقعا اگر هدفتان ایجاد هرج و مرج  و روی آوری محتاجین بە دزدی و کشت وکشتار یکدیگر نیست چرا نان مردم را می دزدید؟ کسی کە پول تامین غذا، دارو و لباس بچەهایش را نداشتە باشد چە راە دیگری برایش باز گذاشتەاید؟!

از تمامی  کسانی این متن را میخوانید خواهشمندم که دوستان و نزدیکانتان از وضعیت بغرنج ما مطلع کنید و حمایتمان کنید. من می دانم مسئولین بە خوبی شرایط بد زندگی مارا دیدە و می دانند، انتظار داریم بە وظیفە خود عمل کنند تا روزی کە شغل انسانی و امنی را برایمان تامین می کنند بە همەی بیکاران بیمە بیکاری بدهند و بازارچەها و مرزها کە محل کاسبی و امرام معاش صدها هزار جوان کردستان و ایران هستند را بازگشایی کنند.

 

کولبران

***

اعتصاب کارگران شرکت صدرای بوشهر / سپاه حقوق کارگران را نمیدهد


اعتصاب کارگران شرکت صدرای بوشهر ادامه دارد.

کارگران شرکت های پیمانکاری صدرای بوشهر در اعتراض مقابل درب ورودی این شرکت تجمع کرده اند و این تجمعات چند روزی است که ادامه دارد.

گفته شده حدود 2000 نفر از کارگران این شرکت 6 ماه است که حقوق نگرفته اند.

شرکت صدرا  یک شرکت صنعتی دریایی در ایران می باشد.

این شرکت از زیرمجموعه‌های قرارگاه خاتم الانبیای سپاه پاسداران می باشد.

[کد مطلب: 149270] [تاريخ انتشار: هشتم اسفند ۱۳۹۶ برابر با بيست و هفتم فوريه ۲۰۱۸] [ نسخه مناسب چاپ ]
تقسيم با ديگران:

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصاتِ خود را پر کنید یا برایِ ورود رویِ نقشک‌ها کلیک کنید:

نشان‌وارهٔ WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

درحال اتصال به %s

این وب‌گاه برای کاهشِ هرزنامه‌ها از Akismet استفاده می‌کند. در موردِ نحوهٔ پردازشِ داده‌هایِ دیدگاهتان بیشتر بدانید.

اطلاعات

این ویودی در 27 فوریه 2018 بدست در اشتراک - eshtrak فرستاده شده و با , برچسب خورده.
%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: