اشتراک eshtrak

خبری سیاسی فرهنگی! مسئولیت هر مقاله بعهده نویسنده آنست!

اسناد ارتباط امریکا با داعش در سوریه!، «ناتوی اسلامی» علیه ایران شکل می گیرد؟، و مانیفست «پوتین» برای روسیه و جهان چیست؟: راشیا تودی/ترجمه های رضا نافعی

سند ارتباط « نیروهای دموکرات سوریه» و «داعش» لو رفت. کارشناسان  امور خاورمیانه اسناد به بیرون نشت یافته را معتبر می دانند  و به دستور امریکا در پس این  معامله اشاره می کنند : « با  تداوم موجودیت داعش امریکا دلیلی برای ماندن در سوریه دارد»…امریکا و نیروهای دموکرات سوریه نیز چند حرکت هوشمندانه و موذیانه کردند. آنها بجای آن که تا پایان با داعش مبارزه کنند به آنها امنیت عبور و مرور دادند و موجب شدند که منطقه  تا مدتی دراز  بی ثبات بماند.

اسناد ارتباط امریکا با داعش در سوریه!

راشیا تودی- ترجمه رضا نافعی

آمار سایت تا کنون 3،968،497

سند ارتباط « نیروهای دموکرات سوریه» و «داعش» لو رفت. کارشناسان  امور خاورمیانه اسناد به بیرون نشت یافته را معتبر می دانند  و به دستور امریکا در پس این  معامله اشاره می کنند : « با  تداوم موجودیت داعش امریکا دلیلی برای ماندن در سوریه دارد».

این آتش بس در 28 نوامبر آغاز می شود و تا 28 دسامبر ادامه خواهد یافت. شرائط مندرج در قرارداد به تروریست های داعش  امکان می دهد که در قلمرو باصطلاح نیروهای دموکرات سوریه (SDF) تحرک داشته باشند.

بنا به گزارش خبرگزاری Qasioun  از سوریه که به معارضان دولت نزدیک است و همچنین  پورتال اینترنتی Portal «Special Monitoring Mission to Syria»(  SMMS) امکاناتی که در اختیار داعش قرار می گیرد از جمله عبارتند از مراجعه به مراکز پزشکی برای معالجه و همچنین دست زدن به عملیات نظامی علیه نیروهائی که  مشمول مواد قرار داد نیستند.

«حسن حسن» مفسر معروف رویدادهای خاورمیانه از موسسه تحریر در واشنگتن در تویتر نوشت که سند لو رفته «کاملا معتبر بنظر می رسد» و به تایید «واسیم نصر»کارشناس  تلویزیون خارجی فرانسه 24 اشاره می کند.

تفسیر حسن حسن این است که طبق این قرار داد عملیات خصمانه میان نیروهای دموکرات سوریه و داعش متوقف می شوند، از جمله اقدامات امنیتی در «هاساکا» ولی بر اساس سند لو رفته داعش می تواند علیه نیروهائی که قرار داد شامل آنها نمی شود دست به حمله بزند (یعنی نیروهای دولتی سوریه را مورد حمله قرار دهد).

درست به معنی «دشمن دشمن من دوست من است» این امر برای ارتش سوریه  به  این معناست که نیروهای امریکا که در سوریه هستند تروریست های داعش را بعنوان عنصر مفید در برابر نیروهای سوریه در شرق سوریه قرار می دهند. گرچه داعش از کلیه شهرهای منطقه دیرالزور رانده شده اما میدان های نفتی عدیده ای در غرب و بویژه شرق فرات را در اختیار دارد.

خط تلفن ویژه

ایمن جواد التمیمی پژوهشگر جهادگرائی در فوروم خاورمیانه در تویتر توضیح داد که این توافقنامه یک توافق جامع با داعش است:

یکی از شرائط آتش بس این است که : منابع نفتی که هنوز هم تحت کنترل داعش هستند، تحت کنترل داعش می مانند، افراد داعش می توانند برای معالجه بروند، هیچ مانعی برای ورود و خروج کالا در قلمرو هر دو طرف وجود ندار.  یک خط تلفن هماهنگی آتش بس برای به حداقل رساندن خطر خطا نیز [ بر قرار شده است]

ابو عماد النیرابی ، یک فعال رسانه ای هوادار داعش، تایید کرد که واقعا، توافقی برای یک آتش بس یک ماهه وجود دارد. التمیمی در بلاگ خود نوشت یکی دیگر از روستائیان ساکن الاسحارا واقع در استان دیرالزور نیزتایید کرد که یک توافق آتش بس وجود دارد.

همچنین یک منبع داخلی از اطرافیان جبهه ثوار الرقه، در برابر نماینده راشا تودی تایید کرد که قرار دادی برای آتش بس وجود دارد. این منبع اشاره کرد که این سند احتمالا از صفوف نیروهای دموکرات سوریه به بیرون نشت کرده است.

امکان تمدید

راشا تودی با «نوار اولیور» تحلیگر نظامی سوریه از مرکز نور ثورن نیز گفتگو کرد . این کارشناس گفت در حال حاضر میان رهبران کرد در مورد آینده «نیروهای دموکرات سوریه» تنش های جدی وجود دارد.

امریکا و نیروهای دموکرات سوریه نیز چند حرکت هوشمندانه و موذیانه کردند. آنها بجای آن که تا پایان با داعش مبارزه کنند به آنها امنیت عبور و مرور دادند و موجب شدند که منطقه  تا مدتی دراز  بی ثبات بماند.

https://deutsch.rt.com/der-nahe-osten/61321-rt-exklusiv-leak-beweist-kooperation/

https://t.me/siteaayandema به تلگرام آینده ما بپیوندید

 

پس از حمله ای موشکی به پایگاه نظامی عربستان در یمن، ولیعهد تا آنجا پیش رفت که  آیت الله خامنه ای رهبر ایران را » هیتلر جدید خاور میانه» خطاب کرد. عربستان ایران را متهم می سازد به این که از شورشیان حوثی  در یمن پشتیبانی می کند. چالش یمن که کماکان به آن به چشم جنگ نیابتی میان عربستان و ایران می نگرند، در سال 2014 با تصرف صنعا پایتخت آن کشور توسط  شورشیان و مجبور ساختن دولت به فرار، آغاز شد. متعاقب آن دولت یمن از عربستان سعودی تقاضای حمایت نظامی کرد. ولی دخالت نظامی  که تحت رهبری عربستان صورت می گیرد تا کنون نتوانسته است رئیس جمهور را که از یمن فراری داده شد، به آنجا باز گرداند. با این همه، عملیات مسلحانه ای  که صورت گرفته سبب کشته شدن هزاران تن از مردم غیر نظامی  و یک فاجعه عظیم انسانی شده که مورد اعتراض سازمانهای انساندوست در سراسر جهان قرار گرفته است.

«ناتوی اسلامی» علیه ایران شکل می گیرد؟

راشیا تودی- ترجمه رضا نافعی

آمار سایت تا کنون3،964،209

بن سلمان، ولیعهد عربستان سعودی، سوگند یاد کرد که تروریست ها را از صفحه گیتی محو کند. او قصد دارد برای انجام این کار منابع اتحادیه نظامی – اسلامی، که  نوعی  » ناتو عربی » است را به کار بگیرد. اما آنچه سلمان نشانه گرفته داعش نیست، ایران است.

میدان عمل این » اتحادیه نظامی- اسلامی » (IMA) که محمد بن سلمان، ولیعهد و وزیر دفاع عربستان در سال 2015 تاسیس کرد تا کنون فقط  صفحات کاغذ بوده است.

ولیعهد اینک تصمیم گرفته به طرح خود بیشتر جامه عمل بپوشاند. از این رو در جلسه سران اتحادیه که روز یکشنبه برپا شد اعلام جنگ کرد «جنگ تمام عیار با تروریسم «.  (IMA) را «ائتلاف  نظامی اسلامی ضد ترور» (IMATK) یا » ناتو عربی» نیز می خوانند.

«ما امروز تعقیب تروریسم را آغاز می کنیم، ما شاهد شکست آن  در سراسر جهان هستیم، بویژه در میان کشورهای اسلامی ….ما آنقدر به نبرد خود ادامه خواهیم داد تا شاهد به خاک افتادنش گردیم». این ها اظهارات شاهزاده محمد بن سلمان در برابر  وزرای دفاع نزدیک به 40 کشور که در اجلاس ائتلاف نظامی کشور های اسلامی، که ساکنان آنها  اکثرا مسلمان هستند، گرد هم آمده بودند.

بن سلمان به سخن خود چنین ادامه داد «تروریسم، در سالهای گذشته، در کشورهای همه ما فعال بود. از امروز،  با تشکیل این اتحادیه، این وضع  تغییر می کند».

«اتحادیه اسلامی»   رسما 41 کشور عضو دارد، البته آن کشورهایی که اکثر ساکنان آن  شیعی مذهب هستند، مانند ایران، عراق و سوریه عضو آن نیستند. قطر نیز به دلیل تحریم اقتصادی و سیاسی آن از سوی عربستان در آنجا نماینده ای نداشت.

جبهه پان اسلامی که اتباع آن اکثرا سنی هستند دو سال پیش اعلام داشت که قصد دارد با این دعوی تروریست ها که خود را  مسلمان  می خوانند مبارزه کند. در اجلاس روز یکشنبه،  کشورهای عضو بار دیگر بر این نظر پای فشردند. «راحل شریف» که یک ژنرال چهار ستارۀ بازنشستۀ پاکستانی است بعنوان فرمانده کل اتحادیه نظامی منصوب  شد تا  فرماندهی مبارزه با افراطگرایانی را که  کماکان اسلام را » لکه دار» می سازند، بدست گیرد.

ولیعهد اعلام کرد که بزرگترین خطر ناشی از تروریسم و افراطگرائی منحصر به این نیست که انسان های  بیگناه را می کشد و نفرت می پراکند، بلکه در این نیز هست که  دین ما را آلوده می سازد و اعتقاد ما را تحریف می کند. در ماه مه، در اجلاس سران کشورهای عربی- اسلامی امریکائی، که در ریاض تشکیل شد، کشورهای عربی توافق کردند برای مبارزه بالقوه   با تروریسم در عراق و سوریه 34 هزار سرباز  در اختیار بگذارند.

ولی در این دو کشور نبردهای اساسی و تعیین کننده علیه تروریسم تقریبا پایان یافته است زیرا  نظامیان عراق و همچنین  سوریه   در آستانه در هم کوبیدن نهائی گروههای تروریستی هستند.

ولی اتحادیه نظامی اسلامی  نظر دیگری دارد و ادعا می کند  که» تروریسم  برای امنیت منطقه و امنیت بین المللی یک مسئله دائمی و رشد یابنده است».

گرچه ژنرال راحل شریف ادعا کرد که هدف اتحادیه مبارزه با » کشور و یا فرقه ای» نیست، بلکه «علیه دشمنانی بی چهره با اعتقاداتی افراطی» است، ولی عربستان سعودی که مهمترین عضو اتحادیه است، در همین اواخر با صراحت ایران را مهم ترین حامی دولتی تروریسم نامید.

پس از حمله ای موشکی به پایگاه نظامی عربستان در یمن، ولیعهد تا آنجا پیش رفت که  آیت الله خامنه ای رهبر ایران را » هیتلر جدید خاور میانه» خطاب کرد. عربستان ایران را متهم می سازد به این که از شورشیان حوثی  در یمن پشتیبانی می کند.

چالش یمن که کماکان به آن به چشم جنگ نیابتی میان عربستان و ایران می نگرند، در سال 2014 با تصرف صنعا پایتخت آن کشور توسط  شورشیان و مجبور ساختن دولت به فرار، آغاز شد.

متعاقب آن دولت یمن از عربستان سعودی تقاضای حمایت نظامی کرد. ولی دخالت نظامی  که تحت رهبری عربستان صورت می گیرد تا کنون نتوانسته است رئیس جمهور را که از یمن فراری داده شد، به آنجا باز گرداند. با این همه، عملیات مسلحانه ای  که صورت گرفته سبب کشته شدن هزاران تن از مردم غیر نظامی  و یک فاجعه عظیم انسانی شده که مورد اعتراض سازمانهای انساندوست در سراسر جهان قرار گرفته است.

کشورهای عربی حاضرند در عرصه ارتباطات  با تروریسم بجنگند. به این معنی که  با تبلیغات افراط گرایان و نیز در عرصه مالی  با آنها مقابله کنند  و منابع آن کمک را کشف و بر ملا سازند.

ژنرال سابق ارتش پاکستان می گوید چشم انداز مطلوب ائتلاف ضد تروریسم نظامی اسلامی، ایجاد یک واکنش جمعی علیه تروریسم است که قادر به هدایت و هماهنگ کردن تلاش های کشورهای عضو با کارایی و اثر بخشی  بالا باشد.  در سالهای گذشته در منطقه در حدود 70 هزار عملیات تروریستی صورت گرفته  که بیش از 200 هزار نفر قربانی برجای گذاشته است.

در پایان اجلاس، کشورهای شرکت کننده در آن توافق کردند که  تلاش های نظامی خود را هماهنگ  و یکپارچه سازند، با یکدیگر مبادله اطلاعات کنند، دوره های آموزشی  و تمرین های مشترک بگذارند .

در بیانیه پایانی ریاض  همچنین تصریح شده است که   شرکت  نظامی کشورهای عضو ائتلاف  باید هماهنگ با توانائی ها و منابع  هر کشورباشد و همچنین شرکت نظامی آنها در عملیات باید محدودبماند.

https://deutsch.rt.com/der-nahe-osten/61264-islamische-militarallianz-saudi-arabien-erklart/

https://t.me/siteaayandema به تلگرام آینده ما بپیوندید

***

دیگر نه اتحاد شوروی وجود  دارد و نه بلوک شرق . بنظر من ناتو برای توجیه موجودیت خود نیاز به یک دشمن خارجی  جدید دارد. بنا بر این در جائی که دشمنی وجود ندارد پیوسته در جستجوی (دشمنی) تازه است  و دست به تحریک می زند. امروز ناتو ابزاری است  در خدمت  سیاست خارجی امریکا.  آنها که در ناتو هستند شریک و همکار نیستند سر سپرده اند.»… ایالات متحده امریکا یک  ابر قدرت است. احتمالا یگانه ابر قدرتی است که امروز در صحنه است.  ما این را می پذیریم  و حاضر به همکاری با آن هستیم. آنچه ما به آن نیاز نداریم  این است :  در امور داخلی ما دخالت نکنند، به ما نگویند که ما چگونه باید زندگی کنیم و مانع آن نگردند که اروپائی ها روابط خود را با ما گسترش دهند… امریکائی های ایالات متحده چه می خواهند؟ این را می خواهند که همه در برابر شان سر تعظیم فرو آوردند؟ ما نظر مستقل خود را داریم و آن را نیز باصراحت بیان می کنیم. و به این یا آن شکل از عملیات خرابکارانه مخفی هم متوسل نمی شویم … روسیه کشوری است با هزار سال سابقه که تقریبا همیشه از امتیاز سیاست خارجی مستقل برخور دار بوده است. ما به این سنت وفادار می مانیم . در عین حال آگاه هستیم که جهان تغییر کرده است و درکی واقعی از فرصت ها و پتانسیل های خودمان داریم. ما می خواهیم با همکاران مسئول و مستقل تعامل کنیم تا یک نظم جهانی دموکراتیک ایجاد کنیم که امنیت و رفاه را نه تنها برای اندک شماری چند بلکه برای همگان فراهم سازد.

مانیفست «پوتین» برای روسیه و جهان چیست؟

راشیا تودی- ترجمه رضا نافعی

آمار سایت تا کنون3،960،004

 

ولادمیر پوتین برای نخبگان غرب تبدیل به معما شده است. معمایی که  برای آن پاسخی نمی یابند این است که چرا: برغم تمام تلاش هائی که برای ابلیس جلوه دادن او صورت می گیرد،  در داخل و خارج تا این حد مورد ستایش قرار می گیرد؟ در حالی که اگر خوب به سخنان او توجه کنند در خواهند یافت که  او در پی دست یافتن به چیست: به حق حاکمیت و واقعگرائی.

می گویند او پوپولیست است، عمل گراست، اقتدار گراست، مُدَبِری است هوشمند – با این که او از سالها پیش در عرصه سیاسی روسیه در راس قرار گرفته، ناظران غربی هنوز هم   از خود می پرسند چیستند آن انگیزه های واقعی که محرک   ولادمیر پوتین، برای دست  یازیدن به کارهائی است که به انجام آنها دست میزند. در واقع   تصمیمات کرملین  متکی بر یک سلسله اعتقاداتی است که بیان شده اند.  برای نمونه  چشم اندازفشرده ای از این اعتقادات را عرضه  میداریم:

 

در باره ایالات متحده امریکا

ایالات متحده امریکا یک  ابر قدرت است. احتمالا یگانه ابر قدرتی است که امروز در صحنه است.  ما این را می پذیریم  و حاضر به همکاری با آن هستیم.

آنچه ما به آن نیاز نداریم  این است :  در امور داخلی ما دخالت نکنند، به ما نگویند که ما چگونه باید زندگی کنیم و مانع آن نگردند که اروپائی ها روابط خود را با ما گسترش دهند.

در باره ادعای دخالت روسیه در امور کشورها

آیا تبلیغات دائمی امریکا  و تامین مستقیم هزینه سازمانهای غیر دولتی US-NGOs دخالت  نیست که هر سال ادامه دارد؟  نقشه کره زمین را در مقابل خود قرار دهید  و انگشت خود را بطور تصادفی  بر یک نقطه آن بگذارید – من بشما اطمینان می دهم که  آنجا جائی است  که امریکا در آنجا علائقی دارد و در امور آن دخالت می کند.

امریکائی های ایالات متحده چه می خواهند؟ این را می خواهند که همه در برابر شان سر تعظیم فرو آوردند؟ ما نظر مستقل خود را داریم و آن را نیز باصراحت بیان می کنیم. و به این یا آن شکل از عملیات خرابکارانه مخفی هم متوسل نمی شویم .

در باره اروپا

ایا این برای کشورهای اروپائی مفید است که صاف و ساده در خدمت  اهداف  خارجی   – و حتی اهداف داخلی  امریکا قرار  گیرند؟   من مطمئن نیستم که این برای آنها فایده ای خواهد داشت.  آیا   این است هدف یک سیاست جدی ؟  و آیا این آن نقشی است که باید کشورهائی که میخواهند خود را قدرت بزرگ  هم بنامند بازی کنند؟

در باره بحران استقلال کاتالونیا

زمانی بود که اتحادیه اروپا  از فروپاشی یک سلسله از کشورهای اروپائی  شاد بود و زحمتی هم برای پنهان کردن این شادی به خود نمی داد. چرا میبایستی این کشورهای عضو اتحادیه اروپا  بدون تعقل و بدون قید وشرط – بخاطر منافعی زود گذر و برای جلب رضایت » برادر بزرگ » در واشنگتن – از تجزیه کوزوو حمایت کنند و دست به تحریک روند های مشابه در قاره اروپا و جاهای دیگر بزنند.

در باره ناتو

دیگر نه اتحاد شوروی وجود  دارد و نه بلوک شرق . بنظر من ناتو برای توجیه موجودیت خود نیاز به یک دشمن خارجی  جدید دارد. بنا بر این در جائی که دشمنی وجود ندارد پیوسته در جستجوی (دشمنی) تازه است  و دست به تحریک می زند. امروز ناتو ابزاری است  در خدمت  سیاست خارجی امریکا.  آنها که در ناتو هستند شریک و همکار نیستند سر سپرده اند.»

 در باره خاور نزدیک

برای استقرار نظمی نوین در منطقه و تحمیل مدلی از خارج بر آن، تلاشی صورت گرفت،  یا برای تغییر رژیم در آن و یا بکار بردن خشونت مستقیم در آن. برخی از همکاران ما بجای مبارزه با افراطی گری، بجای پیوستن به آنها که با افراطی گری مبارزه می کنند، می خواهند هرج و مرج  در منطقه دائمی شود.

در باره کره شمالی

مسلم است که ما آزمایش های اتمی کره شمالی را محکوم و تمام قطعنامه های شورای امنیت سازمان ملل را بدون استثناء تایید می کنیم. ولی برای حل این مسئله شما باید خواستار گفت و گو باشید و در صدد بر نیائید کره شمالی را با تهدید های نظامی بمباران کنید  و یا روی به دشنام گوئی علنی و توهین متقابل آورید. چه شما رژیم پیونگ یانگ رابپسندید ، چه از آن نفرت داشته باشد : شما باید درک کنید که جمهوری توده ای کره یک کشورمستقل است.

در باره ساقط کردن ویکتور یانوکوویچ در اوکرائین

آنچه در کیف رخ داد یک قیام مسلح و غیر قانونی بود – کودتا بود. هیچکس منکر این نیست. پرسش این است: چرا باید این کار صورت می گرفت؟ یانوکوویچ قدرت را تسلیم کرده بود و بخت انتخاب شدن دوباره را نیز نداشت. چرا این کشور را باید دچار هرج و مرج کرد؟ برای نشان دادن قدرت؟ این تصمیمی بود ابلهانه و نتایج معکوس داشت. بنظر من این عملیات بودند که وضع را در شرق این کشور بی ثبات کردند.

در باره دولت ها در کیف

خلقهای روسیه و اوکرائین علائق یکسانی دارند. آنچه میان آنها یکسان نیست  اهداف دولت اوکرائین و نخبگان است.

آنها فقط یک کالا برای مصرف بین المللی دارند که عبارت است از روس هراسی  و سیاست جدا سازی دو کشور از یکدیگر. برخی ها در غرب  متعقدند که این دو کشور هیچگاه نباید با یکدیگر متحد شوند، اوکرائین موفق به صدور این فکر شده است.

در باره نظام سیاسی در روسیه

سلطنت میراثی بود که  از امپراتوری روسیه به دوران شوروی منتقل شد، گرچه تابلوئ ساختمان تغییر کرد.  در آغاز دهه 1990 حوادثی  در روسیه رخ داد که  سنگپایه ای برای مرحله تازه ای از تاریخ روسیه شدند. مطمئننا می توانید تصور کنید که ما نمی توانیم  فورا به مدل دولتی  و ساختاری مشابه   ایالات متحده امریکا، آلمان یا فرانسه  دست یابیم. اما جامعه نیز چون هر ارگانیسم زنده دیگر باید گام به گام به آرامی توسعه یابد . این فرایند طبیعی توسعه است.

در باره نقش روسیه در جهان

 روسیه کشوری است با هزار سال سابقه که تقریبا همیشه از امتیاز سیاست خارجی مستقل برخور دار بوده است. ما به این سنت وفادار می مانیم . در عین حال آگاه هستیم که جهان تغییر کرده است و درکی واقعی از فرصت ها و پتانسیل های خودمان داریم. ما می خواهیم با همکاران مسئول و مستقل تعامل کنیم تا یک نظم جهانی دموکراتیک ایجاد کنیم که امنیت و رفاه را نه تنها برای اندک شماری چند بلکه برای همگان فراهم سازد.

https://deutsch.rt.com/international/61133-wie-putin-welt-sieht-elf-zitate/

https://t.me/siteaayandema به تلگرام آینده ما بپیوندید

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصاتِ خود را پر کنید یا برایِ ورود رویِ نقشک‌ها کلیک کنید:

نشان‌وارهٔ WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

درحال اتصال به %s

این وب‌گاه برای کاهشِ هرزنامه‌ها از Akismet استفاده می‌کند. در موردِ نحوهٔ پردازشِ داده‌هایِ دیدگاهتان بیشتر بدانید.

اطلاعات

این ویودی در 29 نوامبر 2017 بدست در اشتراک - eshtrak فرستاده شده و با , , برچسب خورده.
%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: