اشتراک eshtrak

خبری سیاسی فرهنگی! مسئولیت هر مقاله بعهده نویسنده آنست!

نگرانی پیرامون همه‌پرسی کردستان عراق: /تارنگاشت، عدالت شمخانی: استقلال کردستان عراق اعتبار قانونی ندارد، و پارلمان عراق با برگزاری همه‌پرسی اقلیم کردستان مخالفت کرد/پیک ایران

بنا به گزارش‌های رسانه‌های کرد، دیروز صدها نفر یک راهپیمایی «اکنون نه» برگزار کردند و مخالفت خود را با همه‌پرسی که دو هفته دیگر برگزار خواهد شد، ابراز نمودند. یک سخنگوی کارزار «اکنون نه» گفت که مسعود بارزانی، رییس منطقه کردستان عراق، بطور غیرقانونی قدرت را نگه داشته است. دوره ریاست بارزانی که سرسختانه از رأی «آری» حمایت می‌کند دو سال پیش خاتمه یافت، اما او با حکم دادگاه تا برگزاری انتخابات بعدی مقام خود را نگه داشته است. علاوه بر بحث‌های داخلی پیرامون همه‌پرسی، تقریباً همه دولت‌ها در منطقه، از جمله بغداد با رأی‌گیری مخالفند. آن‌ها می‌ترسند که رأی‌گیری موجب تجزیه عراق و بی‌ثباتی بیش‌تر منطقه شود.

نگرانی پیرامون همه‌پرسی کردستان عراق

تارنگاشت عدالت

منبع: Newsclick 
۱۱ سپتامبر ۲۰۱۷

در ۲۵ سپتامبر، منطقه کردستان عراق احتمالاً رأی‌گیری پیرامون مستقل شدن یا بخشی از کشور ماندن را برگزار خواهد کرد. تصمیم مقامات برای برگزاری همه‌پرسی فقط وضعیت در منطقه جنگ‌زده را پیچیده‌تر کرده است.

علی‌رغم مخالفت محلی و منطقه‌ای با همه‌پرسی استقلال کردستان، دولت منطقه کردستان بر برگزاری همه‌پرسی پافشاری می‌کند.

بنا به گزارش‌های رسانه‌های کرد، دیروز صدها نفر یک راهپیمایی «اکنون نه» برگزار کردند و مخالفت خود را با همه‌پرسی که دو هفته دیگر برگزار خواهد شد، ابراز نمودند.

یک سخنگوی کارزار «اکنون نه» گفت که مسعود بارزانی، رییس منطقه کردستان عراق، بطور غیرقانونی قدرت را نگه داشته است. دوره ریاست بارزانی که سرسختانه از رأی «آری» حمایت می‌کند دو سال پیش خاتمه یافت، اما او با حکم دادگاه تا برگزاری انتخابات بعدی مقام خود را نگه داشته است.

علاوه بر بحث‌های داخلی پیرامون همه‌پرسی، تقریباً همه دولت‌ها در منطقه، از جمله بغداد با رأی‌گیری مخالفند. آن‌ها می‌ترسند که رأی‌گیری موجب تجزیه عراق و بی‌ثباتی بیش‌تر منطقه شود.

فالح فیاض مشاور امنیت ملی عراق رأی‌گیری را غیرقانونی خواند و افزود که آن‌ها نتایج را برسمیت نخواهند شناخت.

خلق کرد چهارمین گروه قومی بزرگ است که با جمعیت قریب به ۴۰ میلیون نفر بدون یک کشور در منطقه پراکنده است. آرمان خلق کرد برای داشتن یک ملت مستقل به نام کردستان پس از جنگ جهانی اول و اضمحلال امپرتوری عثمانی ظهور کرد، اما بزودی پس از تشکیل ترکیه مدرن سرکوب شد.

از آن هتگام کردها که در مناطقی در عراق، ایران، سوریه و ترکیه زندگی می‌کنند درگیر شورش‌های مسلحانه شده اند، تحت پیگرد قرار گرفته و در ارتباط با خواست‌های خود وارد مذاکره شده اند.

ترکیه نیز، که کردها در آنجا درگیر یک شورش سی ساله بوده اند نگرانی خود را اعلام کرده و گفته است که رأی‌گیری به احساسات تجزیه‌طلبانه در میان ۱۵ میلیون جمعیت کرد آن دامن خواهد زد.

نتیجتاً برخورد ترکیه نسبت به نیروهای دمکراتیک سوریه، که از جانب ایالات متحده حمایت می‌شوند تاکنون خصمانه بوده است. ترکیه ادعا می‌کند که تشکل‌هایی مانند «نیروهای دمکراتیک سوریه» و «یگان‌های مدافع خلق» از جنگجویان حزب کارگران کردستان که ترکیه و اتحادیۀ اروپایی و ایالات متحده آن‌را یک تشکل تروریستی می‌دانند تشکیل می‌شود. با این وصف، حزب کارگران کردستان می‌گوید که خواهان تشکیل یک دولت مستقل از ترکیه نیست.

مقامات اسراییلی که به حمایت از مسعود بارزانی ادامه می‌دهند پشتیبانی خود را از استقلال کردستان نشان داده اند. بنجامین نتانیاهو نخست‌وزیر اسراییل بیش از یک‌بار حماین خود را از استقلال کردها و تشکیل کردستان اعلام کرده است.

از سوی دیگر، ایران، یک بازیگر کلیدی منطقه که به دولت عراق نزدیک‌تر شده نیز بر این نظر است که وحدت عراق از اهمیت بالایی برخوردار است.

میلیشیاهای کرد در عراق و سوریه علیه دولت اسلامی جنگیده اند و پیشرو آن‌ها با حمایت هوایی ایالات متحد سریع‌تر شد.

اما یک حرکت دیگر با پتانسیل تغییر مرزها می‌تواند یک درگیری دیگر را که قادر است منطقه را به بی‌ثباتی بیش‌تر سوق دهد موجب شود.

 http://www.edalat.org/sys/content/view/11662/38/

***

Turkish Prime Minister Recep Tayyip Erdogan (R), Iraqi Kurdish leader Massud Barzani (3rd R) and Kurdish singer Sivan Perwer (2nd L) wave on a stage as they meet in Diyarbakir on November 16, 2013.

شمخانی: استقلال کردستان عراق اعتبار قانونی ندارد

علی شمخانی در گفت‌وگو با «الوفاق» روزنامه عربی مؤسسه ایران، با تأکید بر تأثیر راهبردی موفقیت در این عملیات‌ها و بویژه موقعیت ویژه دیرالزور به لحاظ ژئوپلیتیکی و اقتصادی که موجب تقویت محور مقاومت و جبهه واقعی مقابله با تروریسم شده است، خاطرنشان ساخت؛ با پاکسازی تدریجی مرزهای عراق و سوریه عرصه بر گروه‌های تروریستی تنگ‌تر خواهد شد.


دبیر شورای عالی امنیت ملی در پاسخ به مواضع اخیر مسئولان اقلیم کردستان عراق درخصوص برگزاری رفراندوم گفت؛ در شرایطی که عراق به مرحله پایانی رهاسازی خاک خود از دست تروریست‌های تکفیری نزدیک می‌شود، این اقدامات که وجاهت و اعتبار قانونی نیز ندارند به طور قطع اثرات ضد امنیتی بر منطقه، عراق و بویژه اقلیم کردستان خواهند داشت.

شمخانی خاطرنشان ساخت: مشکل مردم عراق با تجزیه مبتنی بر گرایشات قومی و مذهبی حل نشده و این گونه اقدامات به واسطه تضعیف ژئوپلیتیک و انسجام داخلی می‌تواند معضلات جدیدی را نیز به دنبال داشته باشد و  موجب سوء استفاده قدرت‌های فرامنطقه‌ای و سیطره اقتصادی و سیاسی آنان در منطقه گردد.

پیک ایران

***

پارلمان عراق با برگزاری همه‌پرسی اقلیم کردستان مخالفت کرد

نمایندگان پارلمان عراق، با برگزاری همه‌پرسی اقلیم کردستان مخالفت کردند.


به گزارش ایرنا به نقل از الجزیره، نمایندگان پارلمان عراق به مخالفت با برگزاری همه‌پرسی اقلیم کردستان رای دادند.

بر اساس این گزارش، پارلمان عراق اختیار انجام اقدامات لازم برای توقف همه‌پرسی را به حیدر العبادی نخست وزیر این کشور واگذار کرده است.

این در حالی است که نمایندگان کرد در اعتراض به این مصوبه، پارلمان را ترک کردند.

همه‌پرسی اقلیم کردستان عراق قرار است روز 25 سپتامبر (3 مهر) برگزار شود.

در حالی که تصمیم اقلیم کردستان عراق برای برگزاری همه‌پرسی با مخالفت‌های گسترده در سطح بین المللی مواجه شده است و کشورهای مختلف حمایت خود را از وحدت سرزمینی این کشور اعلام کرده‌اند، اما مسعود بارزانی رئیس این اقلیم همچنان بر برگزاری این همه‌پرسی در موعد مقرر تاکید دارد.

این در حالی است که دولت عراق تاکید کرده است که همه‌پرسی را اقدامی غیرقانونی می‌داند و به نتایج آن پایبند نخواهد بود.

پیک ایران

Advertisements

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

اطلاعات

این ویودی در 12 سپتامبر 2017 بدست در اشتراک - eshtrak فرستاده شده و با , , برچسب خورده.
%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: