اشتراک eshtrak

خبری سیاسی فرهنگی! مسئولیت هر مقاله بعهده نویسنده آنست!

اخبار و گزارشات کارگری 18 و 19 شهریور 1396، و بولتن شماره 69 اخبار کارگری نهادهای همبستگی با جنبش کارگری ایران – خارج

اخبار و گزارشات کارگری 18 و 19 شهریور 1396

یک ماه از اعتصاب غذای رضاشهابی گذشت

این فعال کارگری زندانی را آزاد کنید

– نقدی بر طرح «کاج»؛ کارورزی یا بیگارورزی؟
– تجمع اعتراضی کارگزاران مخابرات روستایی کشورنسبت به عدم انعقاد قرارداد دائم و اجرانشدن کامل طرح طبقه‌بندی مشاغل مقابل شرکت مخابرات ایران
 تجمع کارگران مجتمع نیشکر هفت تپه دراعتراض به عدم پرداخت 3ماه حقوق
– تجمع کارگران شهرداری منطقه2آبادان دراعتراض به عدم پرداخت5ماه حقوق مقابل ساختمان منطقه آزاد اروند
– تجمع اعتراضی معلمان حق التدریسی مازندران نسبت به عدم تبدیل وضعیت مقابل استانداری
– انجمن صنفی کارگران برق و فلزکار کرمانشاه:دامنه اعتراض به کشتار کولبران را سراسری کنیم
 عدم پرداخت6ماه حقوق کارگران شهرداری بروجرد
– عدم پرداخت 3ماه حقوق کارگران شهرداری بروات
– عدم پرداخت چند ماه حقوق کارگران شهرداری ارومیه
– کمیته هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل های کارگری:امید شجاعی هم از میان ما رفت
– تسلیت به خانواده و رفقای امید شجاعی
– مسمومیت غذایی 9کارگریک شیرینی‌سرای اهواز
– مرگ دلخراش یکی از کارکنان دهیاری آبطویل براثر آتش سوزی
 مرگ کارگرجوان دریک مرغداری حومه بابل بر اثر برق‌گرفتگی

نقدی بر طرح «کاج»؛ کارورزی یا بیگارورزی؟

احسان محمدی – فعال دانشجویی

در لغت نامه آمده است که بیگاری به معنای کار کشیدن اجباری از انسان ها بدون پرداخت دستمزد است. بنا به این تعریف نمی توان از طرح «کاج» به عنوان بیگاری کشیدن از فارغ التحصیلان نام برد. چرا که به گفته مسئولین حقوق ناچیزی به کارورزان پرداخت خواهد شد.

در سالهای اخیر صحبت کردن از بیکاری جوانان، بخصوص بیکاری فارغ التحصیلان دانشگاهی رسانه های رسمی را تسخیر کرده است و متولیان و مسئولین کشور از این موضوع ابراز ناراحتی کرده اند. حتی رهبر جمهوری اسلامی ایران در خرداد ماه سال 1395 در دیدار با نمایندگان مجلس فرمودند : « شرمندگی این حقیر از اینکه جوانی بیکار با دست خالی به خانه می‌رود، کمتر از خود او نیست».

اما برای من جوان و فارغ التحصیل مهم تر از بیکاری ، راه مقابله با آن است.

طرح “کاج” (کارانه اشتغال جوانان) که ابتدا در پنجمین جلسه شورای عالی اشتغال دولت نهم در دستورالعملی تحت عنوان” طرح کارورزی دانش آموختگان دانشگاهی” به پیشنهاد وزارت کار و امور اجتماعی وقت به تصویب رسیده بود در دولت یازدهم با جدیت بیشتر پیگیری شده است و از شنبه 23 اردیبهشت ماه 1396 بناست تا ثبت نام کارورزان شروع شود.

هر آنچه از این طرح تا به امروز به صورت علنی اعلام شده است این است که کارورزان مشمول بیمه تأمین اجتماعی نمی شوند. کارورزان برای مدت محدود 11 ماه توسط کارفرمای بخش خصوصی استخدام می شوند. حداقل دستمزد تعیین شده برای نیروی کار برای آنها در نظر گرفته نمی شود (در اخبار و اطلاعیه های منتشر شده از ماهی 90 هزار تومان تا ماهانه نزدیک به 400 هزار تومان برای دستمزد کارورزان صحبت می شود). کارورزان تنها مشمول بیمه حوادث خواهند شد.

من جوان فارغ التحصیل بعد از یازده ماه که با حقوق ناچیز در اختیار کارفرما قرار بگیرم اخراج خواهم شد. اخراج می شوم به این دلیل که موج جدیدی از فارغ التحصیلان دانشگاهی وارد کارگاه ها و مراکز صنعتی خواهند شد.

فشار به کارگران افزایش خواهد یافت و با کوچکترین اعتراض در مورد کم بودن دستمزد و یا حقوق معوقه شان از کار اخراج خواهند شد چرا که میلیون ها جوان بیکار در صف ورود به محل کار قرار دارند.

راه مقابله با بیکاری اعطای این امتیازات به سرمایه داران که همواره سعی در سود بیشتر و بیشتر خود دارند و تا حد امکان تلاش می کنند از نیروی کار بیشترین بهره را ببرند و کمترین دستمزد را پرداخت کنند، نیست.

راهکار مقابله با بیکاری فراهم کردن شرایط و ابزار تولید برای خود بیکاران است. امروزه هر آنچه توسط متولیان جامعه در حال اجرا است با آن در تضاد است و برنامه ها و مصوبات در تلاش برای به انقیاد درآوردن بیش از پیش نیروی کار است.

اما با وضعیت کنونی و عینی جامعه راهکار موجود کاهش ساعات کار است، ساعت کاری که در بسیاری از مراکز تولیدی بیش از 10 و 12 ساعت است. از سود سرمایه داران و رانت خواران کاسته شود و دستمزد واقعی کار به نیروی کار پرداخت شود. با این کار نه تنها از فشار مضاعفی که کارگران به علت بالا بودن ساعت کاری خود متحمل می شوند کاسته می شود. بلکه جوانان نیز صاحب کار می شوند؛ کاری که با دستمزد واقعی بتوانند زندگی خود را ادامه دهند.

تنها اتحاد است که می تواند از هستی ما و حقوقمان در جامعه دفاع کند.

تجمع اعتراضی کارگزاران مخابرات روستایی کشورنسبت به عدم انعقاد قرارداد دائم و اجرانشدن کامل طرح طبقه‌بندی مشاغل مقابل شرکت مخابرات ایران

امروزیکشنبه19شهریور،بیش ازپانصد کارگزارمخابرات روستایی از استانهای مختلف به تهران آمدند و دراعتراض به عدم انعقاد قرارداد دائم و اجرانشدن کامل طرح طبقه‌بندی مشاغل مقابل ساختمان مرکزی شرکت مخابرات ایران تجمع کردند.

براساس گزارشات منتشره،تجمع‌کنندگان که از شهرها و استانهای مختلف به پایتخت آمده‌اند، می‌گویند: ما خواستار انعقاد قرارداد دائم و اجرای طرح طبقه‌بندی مشاغل براساس مصوبات وزارت کار هستیم.

یکی از تجمع‌کنندگان که از استان گیلان به تهران آمده، می‌گوید: بارها از راه‌های مختلف مطالباتمان را پیگیری کرده‌ایم اما تاکنون پاسخی نگرفته‌ایم؛ به همین دلیل است که رنجِ سفر به پایتخت را به جان خریدیم تا در کنار همکارانمان به اوضاع اعتراض کنیم.

قابل یادآوری است که حدود4هزار کارگزار در روستاهای کشور در دفاتر مخابراتی مشغول بکارهستند.

تجمع کارگران مجتمع نیشکر هفت تپه دراعتراض به عدم پرداخت 3ماه حقوق

صبح امروز19شهریورماه،جمعی از کارگران مجتمع نیشکر هفت تپه دراعتراض به عدم پرداخت 3ماه حقوق،دست به تجمع مقابل کارخانه وساختمان مدیریت شرکت زدند.

 براساس گزارشی که امروز با امضای کارگران نیشکر هفت تپه رسانه ای شد، از ساعت ۱۱صبح امروز 19 شهریور پس از۳ ماه پرداخت نشدن حقوق خرداد، تیر و مرداد کارفرمای نیشکر در یک اقدام بی سابقه در تاریخ نیشکرهفت تپه فقط اقدام به پرداخت حقوق ثابت کارگران کرد که این موضوع باعث شد که کارگران بخش های مختلف شرکت، غیر از کشاورزی که بیرون کارگاه و درمزارع مشغول بکارهستند بصورت خود جوش و هم صدا ابتدا از جلوی کارخانه و سپس درب مدیریت شرکت اقدام به تجمع کنند که قائم مقام مدیریت شرکت درجمع کارگران متحصن شرکت در اظهارنظری قلدرمابانه وغیرقانونی و گستاخانه به کارگران اعلام کرد: هرکس شرایط موجود را نمیتواند تحمل کند استعفا بدهد و از شرکت برود که با اعتراض شدید کارگران مواجه شد.

متاسفانه سکوت معنی دار نماینده شهر، فرماندار و استاندارخوزستان باعث شده است که این فرد ناکارآمد بجای اعلام شرمندگی و ناتوانی و واگذاری شرکت به دولت طوری سخن بگوید که گویی کارگران رعیت و برده ایشان بوده و دوران فراعنه مصراست البته زمانی که این کارفرما با افراد مسئول ناکارامد شهرستان و استانی طرف باشد باید همانند کارفرمای چسب هل تبریز اینگونه همه را به مسخره بگیرد.

تجمع کارگران شهرداری منطقه2آبادان دراعتراض به عدم پرداخت5ماه حقوق مقابل ساختمان منطقه آزاد اروند

امروزیکشنبه19شهریور، کارگران شهرداری منطقه2آبادان دراعتراض به عدم پرداخت5ماه حقوق مقابل ساختمان منطقه آزاد اروند،تجمع کردند.

برپایه گزارشات منتشره،کارگران معترض گفتند: زیر نظر شرکت بهکار شیوا پیمانکار سازمان منطقه آزاد اروند در بخش های خدمات شهری و پسماند منطقه 2 شهرداری آبادان مشغول کار هستند و مدت پنج ماه است که حقوق دریافت نکردند.

یکی از کارگران در این باره گفت:پرداخت نشدن دستمزد ناچیز آن هم در روزهای گرم و دمای بالای 50 درجه و شرجی هوا دور از انصاف است.

وی اظهارکرد: با توجه به نزدیک شدن بازگشایی مدارس، توان فرستادن فرزندان خود به مدرسه را نداریم .

مدیر عامل شرکت بهکار شیوا نیز در این باره گفت:شرکت طبق قرارداد خود با سازمان منطقه آزاد اروند حقوق کارگران را تا فروردین گذشته پرداخت کرده و حق بیمه آنها نیز تا مرداد پرداخت شده است.

ایوب یعقوب زاده افزود:متاسفانه سازمان منطقه آزاد اروند در پرداخت حقوق کارگران همکاری مناسبی ندارد و این عامل باعث شده تا حقوق آنها به تعویق افتد.

وی اظهارکرد:سازمان منطقه آزاد اروند خواستار تعدیل نیرو و کاهش ساعت اضافه کاری کارگران است که با توجه به حجم بالای کار این کارگران کاهش اضافه کاری آنها دور از انصاف است.

تجمع اعتراضی معلمان حق التدریسی مازندران نسبت به عدم تبدیل وضعیت مقابل استانداری

پیش از ظهر امروز19شهریور،حدود100نفرازمعلمان حق التدریسی استان مازنداران دراعتراض به عدم تبدیل وضعیت مقابل استانداری تجمع کردند.

براساس گزارش منتشره،تجمع کنندگان خواستار تبدیل وضعیت حقوقی و ساماندهی خود شدند و اظهار داشتند: طبق مصوبه ای که دو سال قبل به استان ها ابلاغ شده، آموزش و پرورش استان مازندران باید نسبت به ساماندهی وضعیت نیروهای حق التدریس اقدام می کرد.

به گفته آنان، با گذشت دو سال از ابلاغ، هنوز مصوبه اجرا نشده است و آموزش و پرورش از بازنشستگان به جای نیروهای حق التدریس استفاده می کند.

گفتنی است که،حدود15هزار نیروی حق التدریسی و نهضت سوادآموزشی در مازندران مشغول بکارند که خواهان تبدیل وضعیت هستند.

انجمن صنفی کارگران برق و فلزکار کرمانشاه:دامنه اعتراض به کشتار کولبران را سراسری کنیم

کشتار کارگران بیکار سالیان سال است که توسط نیروهای انتظامی و با حمایت دستگاه های امنیتی و قضائی در هر نقطه ای از ایران صورت می گیرد. اگر ممکن است بسیاری از این نوع کشتار به دلایل گوناگون از جمله رسانه ای نشدن آنها در خاطره عمومی جای نگرفته باشند و به عبارت درست تر عموم از وقوع آنها بی خبر مانده است، اما کشتار بیکاران خاتون آباد، به گلوله بستن بیکاران شهروئی بهبهان و کشته شدن «مرتضی فرجی نیا» کشته شدن «علی چراغب» بیکار دستفروش تهرانی، کشتن «عباس مظفری» بیکار دستفروش در قم و کشتار هر هفته ای بیکاران مرزی موسوم به کولبران که تعدادشان طی دو سه سال اخیر به صدها نفر رسیده است، قابل فراموشی نیستند. این انسان کشی قانونی تحت عناوین «مقابله با مخلان نظم، به مخاطره اندازان امنیت، حراست از مرزها و غیره» پاسخ سیستمی است که ناتوان از برآورده نمودن ابتدائی ترین خواست ده ها میلیون انسان حق طلب که داشتن کار یا بیمه بیکاری برای ادامه حیات است، می باشد.

 به قدمت تلاش بیکارشدگان و بیکاران که برای به دست آوردن یک لقمه نان ناچار به انجام تحقیرآمیزترین کارها و در مناطق مرزی همراه با مخاطرات جانی شده اند، محاصرات کارگران و بیکاران معترض و در نهایت به گلوله بستن آنها و همچنین کشتن دستفروشان در میادین و خیابان های شهرها و کولبران مرزی جریان داشته و در مقابل، دزدی ها، اختلاس ها، چپاول و غیره در آرامش و زیر چتر حمایت آمرین و عاملین شلیک به متقاضیان یک لقمه نان انجام گرفته است.

میلیون ها انسان بیکار و فاقد درآمد که ناچار به دستفروشی در کنار خیابان ها می شوند یا در مرزها با به خطر انداختن جان خود زیر بار حمل کالا در ازای چندرغاز مزد کمرشان خم می گردد، اگر از امکان تأمین حداقل نیازهای زندگی برخوردار باشند، اگر کار داشته باشند یا برخوردار از بیمه بیکاری باشند، یقینا به چنین کارهای بدور از شأن انسان روی نمی آورند. این میلیون ها انسان حق دارند شاغل یا برخوردار از بیمه بیکاری باشند. آمرین و عاملین کشتار بیکاران، دستفروشان و کولبران باید معرفی و مجازات گردند.

انجمن صنفی کارگران برق و فلزکار کرمانشاه       18/6/1396

عدم پرداخت6ماه حقوق کارگران شهرداری بروجرد

حقوق کارگران شهرداری بروجرد شش ماه پرداخت نشده است.

به گزارش یک منبع خبری محلی،یکی از کارگران شهرداری بروجرد که نخواست نامی از او برده شود گفت: 6 ماه حقوق معوقه داریم و مدام مجبور هستم برای تامین مایحتاج خانواده از دوستان و فامیل قرض کنم و خودم شرمنده هستم.

 وی اضافه کرد: این روزها بسیاری از خانواده ها در حال خرید برای فرزندان خود برای ورود به مدرسه هستند و ما فقط شرمنده هستیم و سرمان را پایین می اندازیم چرا که فرزندان ما هم دوست دارند این روزها لوازم مدرسه را خرید کنند.

کارگر دیگری می گفت: 2 فرزند دارم که یکی کلاس دوم و دیگری کلاس پنجم است و هزینه خرید مایحتاج مدرسه و لباس آنها را ندارم و منتظر هستیم که اگر حقوقی تا پایان شهریور پرداخت کنند بتوانیم آنها را خریداری کنیم.

عدم پرداخت 3ماه حقوق کارگران شهرداری بروات

حقوق کارگران شهرداری بروات از توابع شهرستان بم دراستان کرمان سه ماه پرداخت نشده است.

بنا به گزارشی که عصر امروزرسانه ای شد،حقوق کارگران شهرداری بروات سه ماه است که پرداخت نشده است.

عدم پرداخت چند ماه حقوق کارگران شهرداری ارومیه

چندماه است که حقوق کارگران شهرداری ارومیه پرداخت نشده است.

به گزارش یک منبع خبری محلی،حقوق کارگران قراردادی این شهرداری 2 ماه و کارگران شرکتیش4 ماه پرداخت نشده است.

کمیته هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل های کارگری:امید شجاعی هم از میان ما رفت

با خبر شدیم که روز گذشته، ساعت 7 عصر، شنبه 18 شهریور 1396، پیکر امید شجاعی فعال کارگری و از اعضای پیشین کمیته هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل های کارگری سقز، با حضور صدها نفر از مردم و فعالین کارگری، درروستای «مولان آباد»به خاک سپرده شد.

زنده یاد امید شجاعی درساعت سه و نیم بامداد روز شنبه بر اثر واژگون شدن اتومبیل اش درروستای «توراخ تپه » جاده مریوان – سقز، متاسفانه جان خود را از دست می دهد.

ما اعضای کمیته هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل های کارگری جان باختن امید شجاعی، این رفیق عزیزمان را به خانواده و دیگر بستگان و دوستان ایشان تسلیت می گوییم. یاد و خاطره اش برای همه ما ماندگار و عزیر است.

کمیته هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل های کارگری – 19 شهریور 1396

تسلیت به خانواده و رفقای امید شجاعی

» پرواز را علامت ممنوع می زنید

با جوجه های نشسته در آشیانه چه می کنید

تسلیت به خانواده و رفقای امید شجاعی

با کمال تاسف امروز شنبه مورخه 18/6/96 امید شجاعی یکی از کارگران آگاه و از اولین اعضای کمیته هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکلهای کارگری در جاده مریوان سقز به اثر سانحه رانندگی جان خود را از دست داد. امید شجاعی اهل روستای مولان اباد بود و در میان دوستان و رفقاء به امید مولان آباد مشهور بود. امید متولد اسفند ماه سال 1361 بود و دارای همسر و یک فرزند می باشد. امید در طول چند سال گذشته ده ها بار توسط اداره اطلاعات احضار و بازداشت شده بود. آخرین بار به 18 ماه زندان تعزیری محکوم شد و محکومیت خود را در زندان سقز سپری کرد. جنازه این عزیز با غم واندوه فراوان عصر همان روز با شرکت صدها نفر از مردم شهرهای سقز؛ دیواندره، مریوان و روستا های منطقه در مولان آباد به خاک سپرده شد.

ما جمعی از دوستان و رفقای امید به خانواده او، از جمله همسرش چیمن خانم؛ پسرش خبات و مادر و پدر گرامیش تسلیت عرض می نمایم و خود را در غم از دست دادن آن عزیز شریک می داینم .

برگرفته از فیس بوک محمود صالحی

مسمومیت غذایی 9کارگریک شیرینی‌سرای اهواز

رئیس مرکز اورژانس و فوریت‌های پزشکی خوزستان از مسمومیت غذایی 9 کارگریک  شیرینی‌سرا اهواز درصبح روز18شهریور،خبر داد .

براساس گزارشات منتشره،دکتر شهیار میرخشتی گفت: ساعت 11:30 روزگذشته ( ۱۸ شهریورماه) تماسی با مرکز اورژانس مبنی بر مسمومیت غذایی گرفته شد که نیروهای این مرکز بلافاصله از نزدیکترین پایگاه عازم منطقه زیتون کارمندی اهواز شدند.

وی افزود: در این حادثه ۹ نفر از کارگران یک شیرینی‌سرا دچار مسمومیت غذایی شده بودند .

رئیس مرکز اورژانس و فوریت‌های پزشکی خوزستان گفت: مسموم‌شدگان این حادثه  پس از انجام اقدامات اولیه درمانی توسط تکنسین های اورژانس 115 به  بیمارستان ابوذر اهواز انتقال یافتند.

مرگ دلخراش یکی از کارکنان دهیاری آبطویل براثر آتش سوزی

صبح امروز19شهریور،یکی از کارکنان دهیاری آبطویل  درحادثه آتش‌سوزی ساختمان دهیاری،بطرزدلخراشی جان باخت.

براساس گزارشات منتشره،بخشدار مرکزی شهرستان بوشهر از فوت یکی از کارکنان دهیاری روستای آبطویل خبر داد که بر اساس اتش‌سوزی ساختمان دهیاری در میان حلقه‌های آتش جانش را از دست داد.

احمد عموئی ظهر امروز در گفت‌وگو با خبرنگاران در بوشهرافزود: آتش‌سوزی که بامداد امروز سبب از بین‌رفتن ساختمان دهیاری روتای آبطویل در بخش مرکزی شهرستان بوشهر شده، بود سبب مرگ یکی از کارکنان این دهیاری شد.

وی افزود: در حالی که ساختمان دهیاری در میان شعله‌های آتش می‌سوخت، احمد راشدی از کارکنان دهیاری این روستا پیش از رسیدن نیروهای کمکی جهت اطفائ حریق در میان شعله‌های آتش گرفتار شد و اگر چه در اولین فرصت و توسط نیروهای امدادی از میان شعله‌های آتش بیرون آورده شود اما در مسیر انتقال به بیمارستان شهدای خلیج فارس جانش را از دست داد.

مرگ کارگرجوان دریک مرغداری حومه بابل بر اثر برق‌گرفتگی

امروز19شهریور،کارگری جوان  حین کاردریک مرغداری در روستای فک‌چال در بخش بندپی غربی شهرستان بابل دچاربرق گرفتگی شد وجانش را از دست داد.

به گزارش یک منبع خبری محلی،مهدی غلام‌نیا روشن اظهار کرد: طی تماس مردمی با مرکز سازمان اورژانس ۱۱۵ بابل مبنی بر برقی‌گرفتگی جوان ۱۸ ساله در روستای فک‌چال در بخش بندپی غربی شهرستان بابل گزارش شد.

غلامی گفت:   پس از دریافت این گزارش بلافاصله مرکز پیام سازمان اورژانس ۱۱۵ بابل تکنسین‌های پایگاه خشرودپی را به محل حادثه اعزام کرد، در این حادثه یک جوان حین کار در مرغداری دچار برق گرفتگی شد، معاینات اولیه تکنسین‌های اورژانس مبنی بر این بود که فرد حادثه‌دیده دچار ایست قلبی تنفسی شده و فاقد علائم حیاتی است.

سخنگوی مرکز مدیریت حوادث و فوریت‌های پزشکی دانشگاه علوم پزشکی بابل گفت: بلافاصله اقدامات پزشکی از قبیل: cpr انجام شد، اما ثمری نداشت، با این حال فرد مصدوم به بیمارستان روحانی بابل منتقل شد و تلاش کادر درمانی این بیمارستان نیز برای احیا تأثیری نداشت.

نوزدهم شهریورماه1396

akhbarkargari2468@gmail.com

***

بولتن کارگری نهادهای همبستگی با جنبش کارگرای ایران – خارج

 

بولتن اخبار کارگری نهادها شماره 69

سپتامبر 2017 – شهریور 1396

شماره 69

nhkommittehamahangi@gmail.com

http://nahadha.blogspot.com/

boltanxaberi@gmail.com

 

دستگیری مجدد رضا شهابی از فعالین کارگری را قویا محکوم می کنیم!

به یاری زندانیان اعتصابی به پا خیزیم!

مقاومت وایستادگی جانفشا نان دهه 60 را ارج می نهیم!

جنایتهای کل نظام جمهوری

اسلامی نابخشودنی است!

 

نامه تشکرنهادهای همبستگی به شورای همآهنگی اتحادیه های کارگران حمل و نقل ایتالیا

در حمایت از فراخوان سندیکای کارگران شرکت واحد برای آزادی رضا شهابی

دستگیری مجدد رضا شهابی از فعالین کارگری را قویا محکوم می کنیم!

کارگران ایران و مردم آزادیخواه!

 

دیروز و امروز هفدهم و هیجدهم مرداد ۹۶، سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه ، با صدور دو اطلاعیه همگان را مطلع نمود که رضا شهابی چهره  شناخته شده و از اعضاء  هیات مدیره این سندیکا، به دلیل اقدام دادستانی برای ضبط ملک وثیقه گذار، به تاریخ ۱۷ مرداد ۹۶ ، به زندان رجایی شهر فراخوانده  شده است.

بر ما آشکار است که فراخواندن رضا شهابی به مانند فراخواندن اسماعیل عبدی دبیرکل سابق و عضو ارشد کانون صنفی معلمان ایران و یا محسن عمرانی، فعال صنفی معلمان  و در همين راستا تشدید اذیت و آزار کارگران هفت تپه و دادگاهی نمودن دهها کارگر طی هفته هاي اخیر، همه و همه  زنجیره بهم پیوسته ای از فشار و بازداشتن فعالان  سندیکایی و صنفی از فعاليت براي احقاق حقوق خود و مانع تراشی در مقابل اقدام مستقل مبارزاتی كارگران است .

روند دستگيري و زنداني نمودن  فعالين كارگري در طول سالهای حکومت جمهوری اسلامی به ويژه طي چند سال اخير تسریع یافته است. فعالین كارگری در شرايط ممنوعيت تشكلات مستقل كارگری، به اعتراض به وضعیت نابرابر موجود بپا خاسته اند. هر روز شاهد دهها اعتراض و اعتصابات کارگری صنایع و کارخانجات مختلف هستیم. رژيم سرمایه جمهوری اسلامی از ترس فراگیر شدن این حرکتهای کارگری برای وادار كردن كارگران به سكوت و تمكين و درهم شكستن روحيه مبارزاتي آنان، فعال ترين و فداكارترين چهره های كارگری را به هر بهانه ایی به بند می كشد.

ما نهاد های همبستگی با جنبش کارگری در ایران – خارج کشور، دستگیری مجدد رضا شهابی را به شدت محکوم می کنیم. نهادهای همبستگی بر این واقف هستند فعالين كارگري أي چون رضا جنبشی را نمایندگی می کنند که حتی زندان ، شکنجه و سرکوب بیرحمانه، نمی تواند أراده طبقاتي آن ها را متزلزل كند. باز گرداندن رضا شهابی به زندان اين وظيفه عاجل را در مقابل ما قرار مي دهد  تا متحدا  برای آزادیش تلاش نمائيم. و این مسئولیت را بر عهده همه ما می گذارد که به هر طریق ممکن از وی حمایت کنیم و صدای حق طلبی این کارگر مبارز را که به خاطر دفاع از حقوق و بهبود سطح معیشت و زندگی خود و هم طبقه ایهایش، سال هایی از عمر خود را در زندان بسر برده و اکنون به زندان برگردانده شده است  به  سازمانها و نهادهای کارگری جهان برسانیم. باید تلاش نمود در یک کمپین سراسری تمامی نهادها و تشکلهای کارگری در سطح جهانی را فراخواند تا متحدا خواهان آزادی فوری و بی قید و شرط رضا شهابی و دیگر کارگران دستگیر شده گردند .

ما همچنين خواهان لغو احکامي كه علیه  دیگر فعالین کارگری و معلمان دربند صادر شده هستيم  و خواهان آزادی بدون قید و شرط آنها هستيم.

زنداني سياسي، كارگر زنداني آزاد بايد گردد

نهاد های همبستگی با جنبش کارگری در ایران – خارج کشور

nhkommittehamahangi@gmail.com

http://nahadha.blogspot.com

چهارشنبه ۱۸ مرداد ۱۳۹۶ برابر با ۰۹ اگوست ۲۰۱۷

رضا شهابی این کارگر نام آشنا را

 با نیروی همگانی و حمایت های بین المللی از چنگ دژخیمان حاکم نجات باید داد!

 

کارگران ، آزادیخواهان و مدافعین طبقۀ کارگر!

نظام سرمایه داری اسلامی ایران و دژخیمان حاکم برکشور، همانگونه که پیشتر در قتل عمدی شاهرخ زمانی کارگر سازمانگر و زندانی حاکمیت سرمایه شاهد بودیم ، امروز کینه توزانه و وحشیانه مصمم به از پا درآوردن رضا شهابی این کارگر آگاه، مبارز و تسلیم ناپذیر هستند.

طبق اطلاع   سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه، آمده است : «رضا شهابی، چهارشنبه هجده مرداد از بدو ورود به زندان رجایی شهر پس از اینکه واحد اجرای احکام زندان به ایشان ابلاغ کرد که کلیه مرخصی های پزشکی اش غیبت محسوب شده و محکومیت زندان وی ۹۶۸ روز ادامه می یابد در اعتراض به این اقدام غیر قانونی مسئولین قضایی و امنیتی اعتصاب غذا کرده است. خواسته وی با توجه به اتمام پایان دوره محکومیت، آزادی بی قید و شرط از زندان می باشد. به دلیل عدم دسترسی به تلفن تا ملاقاتِ روز چهارشنبه ۲۵ مرداد خانواده و سندیکا از اعتصاب غذای ایشان بی اطلاع بوده است…».*

بدین ترتیب زندانبانان پس از دستگيري رضا شهابي اعلام كرده اند كه او بايد همچنان٩٦٨ روز در زندان بماند .هیچ مشخص نیست که رضا شهابی به چه جرمی و حسابی باید به این حد زندان تن دهد ؟  رضا شهابی عليه اين حكم ضد انسانی دست به اعتصاب غذا زده و اكنون یازده روز از اعتصاب غذاي او مي گذرد.

ما فعالین نهادهای همبستگی با جنبش کارگری در ایران – خارج کشور،در کنارهمسر، فرزندان و تمامی هم طبقه ای های رضا شهابی ، دلنگرانی مان در رابطه با بیماری چهره شناخته شده جنبش کارگری محمد جراحی که امروز از قبل جراحات زندان در بیمارستان بسر می برد . در راستای دفاع تاکنونی ما از کارگران زندانی ، معلمان و محکوم نمودن احکام شلاق و شکنجه ، احکام تاکنونی مربوط به رضا شهابی  را باطل، ناحق و غیرقانونی و ضد انسانی می دانیم.

رضا شهابی حتی یک روز هم نباید در زندان بماند و خواهان آزادی فوری و بدون قید و شرط او هستیم، لذا ما تمامی نیروهای آزادیخواه و مدافعین طبقۀ کارگر در سطح جهان را فرا می خوانیم که تمامی نیروها و امکاناتمان را با گسترده ترین اعتراضات به کار اندازیم تا بتوانیم این انسان والا و کارگر شریف را از چنگ دژخیمان حاکم نجات دهیم.

رضا شهابی باید فوری و بدون قید و شرط آزاد گردد!

جای کارگر و معلم و پرستار و دانشجو و … زندان نیست!

ننگ و نفرت بر رژیم سرمایه داری ضد کارگری حاکم بر ایران!

نهادهای همبستگی با جنبش کارگری در ایران – خارج کشور

يكشنبه ۲۹ مرداد ۱۳۹۶ برابر با ۲۰ اگوست ۲۰۱۷

*منبع:

(رسانه سندیکای کارگران شرکت واخد اتبوسرانی تهران و حومه ،بیست و شش مرداد ۱۳۹۵ )

http://vahedsyndica.com/archive/2795

در حمایت از فراخوان سندیکای کارگران شرکت واحد در هیجدهمین روز اعتصاب غذای رضا شهابی

سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه در هیجدهمین روز اعتصاب غذای رضا شهابی در زندان گوهر دشت در بیانیه ای خواستار امضای طومار همبستگی با رضا شهابی از اعضای آن سندیکا شده است.

vsyndica@gmail.com

ما اعضای نهادهای همبستگی با جنبش کارگری در خارج از کشور ضمن حمایت از درخواست سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه جهت امضای طومار، در کشورهای مختلف به اشکال مختلف صدای اعتراضی رضا شهابی و دیگر فعالین اجتماعی دربند را منعکس می کنیم و در کمپین های مختلف آزادی بی قید و شرط زندانیان دربند فعالانه شرکت می کنیم.

خواست رضا شهابی و دیگر زندانیان اجتماعی دربند که در اعتصاب غذا بسر می برند، به نیرو و توان مبارزاتی ما در یک اتحاد عملی سراسری گره خورده است. اتحاد و تشکل جنبش کارگری ضامن پیشروی مبارزه طبقه کارگر در ایران است.

نهادهای همبستگی با جنبش کارگری در ایران ـ خارج از کشور

27 آگوست 2017

مقاومت وایستادگی جانفشا نان دهه 60 را ارج می نهیم!

جنایتهای کل نظام جمهوری اسلامی نابخشودنی است!

کارنامه رژیم جمهوری اسلامی ازهمان آغاز، سیاهه ای ازخیانت ، فساد وجنایت است. زندان، شکنجه وقتل کمونیستها ودیگرمخالفان سیاسی، بخشی ازبرنامه ی همیشگی رژیم سرمایه اسلامی بوده وهست. کشتارانقلابیون درترکمن صحرا وکردستان ، آغازیازجنایت اسلامی بود که درسالیان بعد ابعاد گسترده تری یافت و همچنان به اشکال گوناگون ادامه دارد.دهه 60 یادآور مبارزات درخشان ومقاومت حماسه ای هزاران انسان آزاده ای است که به رژیم جنایتکار اسلامی ایران ، نه گفتند وبرای آزادی وعدالت اجتماعی جان برکف نهاده وازستیزنابرابرتحمیل شده گریز نکردند. این دهه نیز، همچنین صفحه ایدیگرازتاریخ ننگین جنایات اسلامی است. شرح مبسوطی ازجنایاتی که به نام اسلام وتحت فرماندهی جمهوری اسلامی ازجمله برایران رفته است کتاب ها خواهد شد وحتی اشاره ای مختصر دراین کوتاه نوشته، امکان پذیرنیست. کشتارهزاران غیرمسلمان بهنگام هجوم مذهبی منجیان صدراسلام، کشتار کافران درسبزواربهنگام حاکمیت سربداران، قتل عام سنی مذهبان درآذربایجان بدست قزلباشان صفویان، قتل عام بهائیان دردوران قاجارو… تنها چند نمونه اند که فراموش شدنی نیستند. تعجب آور نبایستی باشد که دینداران حاکم درایران، مشابه همان جنایات را درقرن بیستم که جدائی دین ازحکومت به عنوان یکی ازاصول مدنیت شناخته شده است، به نام اسلام وبرای تثبیت حکومت جنایتکاراسلامی تکرارکرده اند وکماکان ازآن همه جنایت درسال 60 و تابستان 67 دفاع می کنند، آنرا به عنوان حفاظت ازاسلام می شمارند و جانباختگان آن دهه را سزاوارسرکوب وقتل می خوانند. ازکوزه همان برون تراود که دراوست.ماهیت ارتجاعی وضد بشری حاکمیت دینی، جنایت وبربریت مجازشمرده می شود وانتظاردیگری ازحامیان وپیروان چنان حاکمیتی داشتن، بیهوده وناروا است. خامنه ای درمقام ریاست جمهوری ، موسوی درمقام نخست وزیری ، کروبی درمقام نماینده ورئیس مجلس، خاتمی وروحانی درمنصب های بالائی حکومتی وحتی اکثراپوزیسیون امروزی حکومتی که با کرشمه دل دردوران زیبای حیات امامشان دارند ، هریک به نحوی در کشتاردهه ی شصت ایفای نقش کرده اند. تمامی دست اندرکاران حکومتی آن دهه درجنایات آن زمانی نقش داشته اند ومی بایست دردادگاهی که به اراده توده های کارگروسایرزحمتکشان برپا خواهد شد پاسخگو باشند.

دررژیم جمهوری اسلامی، تمامی سخنگویانِ تداوم حاکمیت دینی ازهرطیف وجرگه ای باشند، چه اصولگرا یا اصلاح طلب، چه هم اکنون برمصدرحکومت قرارداشته باشند ویا درمقام اپوزیسیون حکومتی ایفای نقش کنند، درماهیت امریکسانند وهمواره آماده اند برای عظمت اسلام ، حفظ نظام سرمایه داری وهموارساختن راه جلوس خود وحواریون شان درکنارحوریان وجویباران شهد وشراب بهشت، به هرگونه کشتارانسانهای دگراندیش دست یازند. اگرهم اکنون درهیأت وزیران دولت روحانی ، یکی ازبزرگترین جنایتکاران کشتاردهه شصت بنام آوائی، شخصی که سالیانی چند درمقام دادستانی دزفول واهواز وهمچنین عضوی ازهیأت مرگ زندان یونسکو دزفول، درکشتارصدها انسان آزادیخواه وانقلابی، ایفای نقش کرده است، جانشین مصطفی پورمحمدی، یکی ازعناصرپرنفوذ هیأت مرگ تهران درآن دوره و وزیردادگستری می شود، نبایستی جای تعجب باشد. این جماعتِ مشتاقان حکومت دینی بهنگام سرکوب دگراندیشان وادامه ی استثماروستم زحمتکشان همدست وهم منافع هستند و هیچ گاه خودی را به غیرخودی ارجح نخواهند داشت. برخی گفتاررنگ آمیزشده گه گاهی این یا آن طیف ازخودی ها برای فریب وتحمیق مردم است تا ناآگاهان جامعه ایران به این باوررسند که گویا انتخاب بد دربرابربدتر، می تواند مزایائی درپی داشته باشد. بارها به اثبات رسیده است که درجهنم اسلامی، بد وبدتر یکسانند ونباید به چنان ژاژگوئیها باورآورد و به امید سراب اسلامی نشست.پرونده ی چند ماهه ی دوردوم ریاست جمهوری روحانی، درس تلخی است برای آنانی که به امید سراب اسلامی ، بد را به بدترارجح دانستند وازانتخاب مجدد بد ، شادمانی وپایکوبی کردند.هیأت وزیران این دوره دوم ریاست جمهوری روحانی نیزجولانگاه جلادان معروف اسلامی است. آوائی ، علی ربیعی ، جهرمی و… ازآن جمله اند که یا در کشتاردهه ی شصت یا درسرکوب وقتل سیاسی پس ازاعتراضات سال 88 دست داشته اند. تشدید فشاربرکارگران، دستگیری وزندان فعالین کارگری، آموزگاران و دیگرفعالین اجتماعی وملیتی، یکی دیگرازثمرات اسلامی دوردوم ریاست جمهوری روحانی است.ندبه های آن بخش ازمنتظرالوکاله های اپوزیسیون دولتی مبنی براینکه جنایات اسلامی وکشتارزندانیان سیاسی را می باید فراموش نکرد ولی آمران وعاملان آنرا مورد بخشش قرارداد، خوش خدمتی به قاتلان کمونیستها ، سایر آزادیخواهان وانقلابیون ونوعی هم پیمانی با ادامه دهندگان همان شیوه های حکومتی است. این جماعت ضدمردمی با طرح چنان گفتاری، ازیکسو خواهان برائت خود ازننگ دست داشتن درکشتاردگراندیشان بوده وهستند وازدیگرسو در هم نوائی با ادامه ی سرکوب وکشتارتوسط قدرتمندان امروزی، درصدد چاره اندیشی برای فردای احتمالی خود میباشند تا هرچند گاه که گذشته مورد بررسی قرارگیرد، گوشزد کنند که عفو جنایتکاران اسلامی  هم عاملان وآمران جنایات پیشین، هم جانیان کنونی وهم ادامه دهندگان جنایات اسلامی درآینده  نیزنبایستی فراموش شود. هرآزاد اندیشی می باید همراه با خانواده های جانباختگان دهه ی شصت وسایرکشتارهای اسلامی درایران وکسانی که دستگیری، زندان وشکنجه وستم اسلامی را تحمل کرده اند ، درضمن بزرگداشت یاد جانفشانان دهه ی شصت، همچنان فریاد برآورد که: نه فراموش می کنیم ونه می بخشیم .

سرنگون باد رژیم سرمایه داری جمهوری اسلامی

زنده باد سوسیالیسم

نهادهای همبستگی با جنبش کارگری در ایران خارج کشور

سپتامبر  2017

nhkommittehamahangi@gmail.com

http://nahadha.blogspot.com/

به یاری زندانیان اعتصابی

به پا خیزیم!

رژیم سرمایه داری جمهوری اسلامی در راستای ادامه  سرکوب کارگران و آزادیخواهان، فعالین اجتماعی و زندانیان سیاسی در بند هر روزه دست به جنایت جدیدی می زند. همانگونه که اطلاع دارید در آخرین اقدام و در راستای تشکر از رای دهندگان سبز و بنفش در گرد و خاک قانون حقوق شهروندی  و گرفتن رای اعتماد برای دولت  بغایت جنایتکار حسن روحانی از مجلس ارتجاعی خویش، تعدادی از زندانیان سیاسی زندان گوهردشت ( رجایی شهر)  را تحت عنوان هواخوری از بقیه زندانیان جدا کرده و سپس آنان را به بند  10 این زندان که فاقد امکانات اولیه که اغلب با هزینه شخصی و توسط خود این زندانیان تهیه شده است منتقل می کند . این بند که پنجره های آن با ورقه های فولادی پوشیده شده  و هوای کافی برای تنفس در آن نیست. بندها و حتی حمام و توالت مجهز به دستگاههای شنود و دوربین است. جمعی از این زندانیان نزدیک به یک ماه در اعتراض به این عمل ضد انسانی  برای بازپس گیری حقوق اولیه انسانی خویش، دست به اعتصاب غذا زدند. این زندانیان بدلیل انواع شکنجه های جسمی و روحی در مراحل بازجویی و همچنین در طی دوران محکومیت اغلب با بیماری های مختلفی دست بگریبان هستند و هم اکنون در شرایطی بس دشوار بسر می برند و سلامتی آنها در خطر جدی قرار دارد. 

نهاد های همبستگی با جنبش کارگری در ایران ضمن محکوم کردن این اعمال وحشیانه و غیر انسانی رژیم جمهوری اسلامی، خواستار خاتمه این محدودیت ها و همچنین آزادی بی قید شرط کارگران زندانی، همه زندانیان سیاسی، فعالین مدنی و اجتماعی دربند می باشد.  

نهادهای همبستگی با جنبش کارگری در ایران – خارج کشور

آگوست 2017

nhkommittehamahangi@gmail.com

http://nahadha.blogspot.com/

 

 

 

 

 

فراخوان ربابه رضایی برای تجمع مقابل مجلس دربیست وهشتمین روزاعتصاب غذای همسرش رضا شهابی

زمان:سه شنبه14شهریور- ساعت 10صبح

مکان:مقابل مجلس – بهارستان

درخواست همسر رضا شهابی از رانندگان و کارگران شرکت واحد برای نجات جان این کارگر زندانی

درخواست همسر رضا شهابی از رانندگان و کارگران شرکت واحد

رضا شهابی راننده زحمتکش و حق طلب شرکت واحد، بیست و شش روز است که اعتصاب غذا کرده است و سمت چپ بدن او بی حس شده و جانش در خطر است.

برای نجات جان و آزادی رضا روز سه شنبه چهاردهم شهریور ساعت ده صبح به مجلس بهارستان مراجعه می کنم. و از تمامی رانندگان و کارگران شرکت واحد انتظار دارم همراه و یاری رسان من و صدای رضا باشند.

همسر رضا شهابی، راننده زحمتکش و حق طلب شرکت واحد اتوبوسرانی

 

 

 

 

Reza Shahabi has been on a                                                                  hunger strike since August 9, 2017

 

تاکنون اتحادیه ها ، سندیکاها و تشکلهای مختلف بین المللی خواهان آزادی رضا شهابی و دیگر کارگران زندانی و دیگر زندانیان سیاسی شده اند و حین حمایت، رژیم جمهوری اسلامی را برای اعمال ضد کارگری و انسانی محکوم کرده اند. میتوانید بخشی از پشتیبانیهای تاکنونی را در سایت سندیکای کارگران شرکت واحد ملاحظه کنید.

http://vahedsyndica.com/

به شورای همآهنگی اتحادیه های کارگران حمل و نقل ایتالیا

 یاران و همکاران مبارز

درودهای گرم و صمیمانۀ ما را بپذیرید

نامۀ  شما خطاب به مقامات ایران و ایتالیا در حمایت از رضا شهابی و برای نجات جان او، یکی از درخشان ترین نمونه های کم نظیر همبستگی طبقاتی بین المللی است و نشان از درک عمیق و مشخص شما از ضرورت همبستگی بین المللی، بخصوص در شرایط کنونی است.

حقوقی نظیر آزادی تشکل، اعتصاب، عقیده و بیان، مشارکت در تدوین قوانین کار، نظارت بر امور کارخانه و تولید، ممانعت از اخراج های بی رویه و … از دست آوردهای مبارزات طولانی طبقۀ کارگر جهانی است. اکنون که نظام عنان گسیختۀ سرمایه داری درنقاط جهان به اشکال مختلف در تلاش حذف دستاوردهای جنبش کارگری و بسیاری از خدمات و امکانات و امتیازات کارگری است که حتّا با توسل به زور و سرکوب و تعقیب و زندان و اعدام، برای  تآمین مقاصد ضد کارگری  خود می کوشد. «جرم» رضا شهابی و کارگران مبارز دیگر چیزی جز دفاع از آن حقوق اولیه و حفظ دستاوردهای تا کنونی نیست.

نامه شما نه در حمایت از یک فرد، بلکه حمایت از یک طبقۀ جهانی و حقوق و دستآوردهای اوست. شما در این نامه با همصدایی با رضا اعلام می کنید که به نظام سرمایه اجازه نمی دهیم که حقوق و دستآوردهای این طبقۀ را ولو درگوشه ای از دنیا مثل ایران، پایمال کند. شما در مقابل  خیل جهانی سرمایه داری، جبهۀ جهانی نیروی کار را فرامی خوانید که از رضا شهابی به عنوان سمبل دفاع از حقوق اولیۀ کارگری و دستآوردهایش، حمایت کنند و خود نمونه و پیشاهنگ این امر به مؤثرترین شکلی می شوید: شما از مقامات و کل نظام سرمایه داری ایتالیا قاطعانه می خواهید که تا آزادی رضا شهابی، روابط اقتصادی و تجاری خود با ایران رالغو کنند و حتّا التیماتوم می دهید که در غیر این صورت اعلام اعتصاب خواهید کرد. درود بر شما، این عالیترین شکل همبستگی بین المللی فرا تر از حرف و در عمل واقعی است. در عین حال با این اقدام  به حاکمین اعلام می کنید و اخطار می دهید که مسئلۀ رضا شهابی مسئلۀ ماست و قاطعانه از او حمایت می کنیم، بدانید که اجازۀ تکرار چنین مسائل و سرکوب هایی را در اینجا به شما نخواهیم داد.

ما اعضاء نهادهای همبستگی با جنبش کارگری در ایران – خارج کشور، به عنوان بخش کوچکی از جنبش کارگری ایران در تبعید، وظیفۀ طبقاتی خود می دانیم که از حمایت طبقاتی درخشان و همبستگی عملی و کم نظیر شما برای نجات جان رضا شهابی که اکنون در چهارمین هفتۀ اعتصاب غذا با حالی وخیم به سر می برد، قدردانی کنیم و از شما درس همبستگی واقعی را بیاموزیم. یقین داریم که با چنین همبستگی های مؤثر جهانی رژیم جمهوری اسلامی را  به زانو در خواهیم آورد و بزودی جشن آزادی رضا را در کنار شما یاران برگزار خواهیم کرد.

دستان شما را به گرمی می فشاریم و پیروزی شما و جبهۀ جهانی طبقۀ کارگر را آرزومندیم.

زنده باد همبستگی رزمندۀ طبقۀ کارگر در سطح جهان

کارگر زندانی آزاد باید گردد

نهادهای همبستگی با جنبش کارگری در ایران – خارج کشور

سپتامبر 2017

nhkommittehamahangi@gmail.com

http://nahadha.blogspot.com/

تجمع اعتراضی دانشجویان ورانندگان شرکت واحد و فعالین کارگری و تعدادی از معلمان درحمایت از کارگر زندانی رضا شهابی

شهریور ۱۴, ۱۳۹۶

تجمع و تظاهرات اعتراضی دانشجویان ورانندگان وکارگران شرکت واحد به همراه فعالین کارگری و معلمان امروز چهاردهم شهریورمقابل مجلس بهارستان در اعتراض به وضعیت کارگر زندانی سندیکایی رضا شهابی که امروز ۲۸روز در اعتصاب غذا در زندان رجایی شهر بسر میبرد
این تجمع که از همان ابتدا درساعت ده صبح در مقابل مجلس توسط نیروهای مسلح مستقر در مجلس به خشنونت کشیده شد و کارگران ورانندگان شرکت واحد همراه با تعدادی از دانشجویان و فعالین کارگری و معلمان بعلت فشار متفرق کردن نیروهای امنیتی و پلیس ، در خیابان مقابل مجلس دست به راهپیمایی زدند که شعارهایی از قبیل دانشجو کارگر اتحاد اتحاد و کارگر زندانی آزاد باید گردد و کارگر دانشجو معلم اتحاد و اتحاد و اینکه شهابی آزاد نشه این وضع ادامه دارد سر میدادند وتعدادی از مردم هم تظاهر کنندگان را حمایت و همراهی میکردند ،تظاهرکنندها همنان تا داخل مترو شعار میداند ودر آخر اعضای سندیکای کارگران شرکت واحد از حمایت دانشجویان و دیگر فعالین کارگری و معلمان تشکر کردند و اعلام کردند که این اتحاد بین کارگران و دانشجویان و دیگر فعالین باید ادامه یپدا کند تا با یکصدایی بتوانیم به مطالبات بحق مان برسیم

 

تشکل کارگری هماهنگ کننده سراسری حمل و نقل ایتالیا در نامه ای شدیدا نسبت به حبس رضا شهابی اعتراض کرد!

 

به:

رهبر جمهوری اسلامی ایران، آیت الله سید علی خامنه ای

رئیس جمهوری اسلامی ایران، حسن روحانی

شورای عالی حقوق بشر، قوه قضاییه جمهوری اسلامی ایران

نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل

دادستانی تهران،

شرکت اتوبوسرانی تهران

مدیر اجرایی، شرکت حمل و نقل «اف اس آی» ایتالیا

دولت ایتالیا:

نخست وزیر ایتالیا

وزیر امور خارجه ایتالیا

وزیر حمل و نقل ایتالیا

پارلمان ایتالیا:

رئیس مجلس سنای ایتالیا

رئیس مجلس نمایندگان ایتالیا

 

موضوع: رضا شهابی فوری آزاد باید گردد!

 

«هماهنگ کننده ملی کارگران حمل و نقل عمومی ۲۷ مارس ۲۰۱۵» یک تشکل هماهنگ کننده سراسری در بخش حمل و نقل ایتالیا است که شامل بسیاری از اتحادیه های کارگری ایتالیا در بخش حمل و نقل می شود.

 

با این نامه ما به تداوم اذیت و آزار رضا شهابی، عضو هیئت مدیره و خزانه دار سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه، که از تاریخ ۹ اگوست ۲۰۱۷ دوباره زندانی شده است، اعتراض می کنیم. بنابه اظهارات دادستانی، که به همسر رضا شهابی گفته شده است، شهابی باید تا ۲۲ دسامبر ۲۰۱۸ در زندان محبوس بماند.

 

رضا شهابی در ماه ژوئن ۲۰۱۰ در حین رانندگی سر کار و درحضور مسافران اتوبوس بطور خشونت آمیز مورد حمله قرار گرفت و در بند ۲۰۹زندان اوین محبوس شد. بعد از ۱۹ ماه حبس در سلول انفرادی، به ۶ سال زندان، ممنوعیت از فعالیت سندیکایی به مدت ۵ سال و پرداخت هفت و نیم میلیون تومان جریمه نقدی توسط شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب محکوم شد. به دلیل فشار شدید جسمی و شکنجه در دوران بازجویی، آقای شهابی دچار آسیب دیدگی از ناحیه دیسک گردن و کمر شد و مجبور به دو عمل جراحی گردید. پس از چند سال تحمل حبس، او در مرخصی پزشکی به توصیه پزشک قانونی به سر می برد. لازم به ذکر است آقای شهابی در دوران حبس مجبور گردید که در چهار نوبت مجزا در اعتراض به عدم مراقبت های پزشکی لازم، نسبت به بدتر شدن سلامتی اش و بی حسی سمت چپ بدنش، دست به اعتصاب غذا بزند.  آخرین اعتصابش (در آندوره) در اعتراض به  به انتقالش به زندان رجایی شهر در کرج ۵۲ روز طول کشید.  آقای شهابی در ژانویه ۲۰۱۵ دوباره دادگاهی شد و با اتهام «تبلیغ علیه نظام» – که مربوط به یورش نیروهای انتظامی به بند ۳۵۰ زندان بدنام اوین در تاریخ ۱۷ آوریل ۲۰۱۴ بود – به یک سال دیگر حبس محکوم شد و این حکم در دادگاه تجدید نظر نیز مورد تایید قرار گرفت.

 

ما تداوم هدف قرار دادن رضا شهابی و حبس مجدد و ناعادلانه رضا شهابی را شدیدا محکوم می کنیم.

 

ما همچنین استمرار اذیت و آزار و بازداشت فعالین کارگری در ایران را، که وضعیتی بسیار جدی و غیرقابل انکار است را محکوم می کنیم؛ همه بازداشت شدگان ضروری است فوری و بدون قید و شرط آزاد گردند.

 

این غیر قابل قبول است که یک فرد به خاطر مبارزه برای حقوق خود، شرایط زندگی انسانی و شرایط کار بهتر برای همکاران خود در حبس باشد. این اقدام سرکوبگرانه نقض جدی حقوق انسانی و تهاجمی غیرقابل تحمل به مفاهیم پایه ای تمدن و عدالت است.

 

ما همچنین مطلعیم که شرکت حمل و نقل ایتالیایی، «راه آهن دولتی ایتالیا»، در حال همکاری اقتصادی با شرکتهای حمل و نقل ایران، «شرکت راه آهن جمهوری اسلامی ایران» است؛ چنین چیزی در شرایطی که کارگران ایران در بخش حمل و نقل نیز سرکوب می شوند و حقوقشان نقض می گردد، قابل تحمل نیست.

 

ضروری است تا رهایی رضا شهابی وهمه کارگرانی که ناعادلانه حبس شده اند، از همکاری با شرکت های ایرانی جلوگیری شود؛ در غیراینصورت ما آماده اعلام اعتصاب در تمام شرکتهای اتوبوسرانی «اف اس آی»* در ایتالیا هستیم.

 

ما از تک تک اتحادیه های کارگری، سازمان های سیاسی و احزاب، و سازمان های اجتماعی در سراسر ایتالیا می خواهیم که از این درخواست و اقدام برای آزادی رضا شهابی و دیگر فعالان کارگری بازداشت شده در ایران حمایت کنند.

 

۲۶ اگوست ۲۰۱۷-ایتالیا

«هماهنگ کننده ملی کارگران حمل و نقل عمومی »

————————————-

بیانیه ی خانواده ی «شاهرخ زمانی» در حمایت از اعتصاب غذای زندانیان سیاسی در آستانه ی دومین سالگرد جاودانه شدن شاهرخ زمانی در زندان رجایی شهر:

 

 

آزادی‌خواهان ایران و آزادی‌خواهان جهان

 

نزدیک به یک ماه است که گروهی از زندانیان سیاسی، عقیدتی و فعالین جنبش کارگری ایران برای دفاع از حق آزادی صنفی وسیاسی خود دست به اعتصاب غذا زده اند و سلامتی آنها در خطر جدی هست. آنان که بعد از سال ها حبس برای بریدن زبان اعتراض جنبش کارگری  قصد جان شاهرخ را کردند و  امکان برگزاری هرگونه مراسم را از ما ستاندند اینک قصد جان رفقایش را دارند و هر آن ممکن است مثل شاهرخ عزیز ما با شگرد جدید جان رفقایش از جمله رضا شهابی را بستانند. ما خانواده ی شاهرخ زمانی در دومین سالگرد ایشان به نام شاهرخ ضمن اعلام همبستگی با همه ی این عزیزان دربند، خواهان آزادی بدون قید وشرط آنها بوده و از تمامی فعالین ملی و بین المللی می خواهیم تا دیر نشده به نام آزادی به طور یکپارچه از سلامتی و حق آزادی آنها دفاع نمایید.

 

خانواده شاهرخ زمانی ـ ۹۶/۰۶/۱۶

خطاب به فولادگران به پاخاستۀ اهواز

دوستان کارگر! اعتصاب و اعتراضات خستگی ناپذیر شما برای دست یابی به ٤ ماه مزد عقب افتاده و سایر خواست هایتان طی چند هفتۀ پیاپی، تبلور اراده فولادین شماست. شما در این مبارزه خیابانی، اتحاد و پشتکار خود را نشان دادید. شما با مبارزۀ پیگیر خود در مقابل دیدگان عابران و شهروندان زحمتکش، سفرۀ خالی، گرسنگی و فلاکتی را که دولت و کارفرما به طبقه کارگر تحمیل کرده اند به تصویر کشیدید. شما با تلاش و مبارزه متحد خود بانک ملی را، که مالک و تصاحب کننده گروه ملی فولاد اهواز است، مجبور به پرداخت یک ماه از مزدهای پرداخت نشده تان کردید. در شرایطی که تمرد کارفرمایان و دولت از پرداخت ماه ها مزد کارگران به شیوه ای معمول تبدیل شده است، گرفتن یک ماه حقوق آن هم با مبارزۀ خیابانی را باید یک پیروزی و یک گام به پیش محسوب کرد. باید بپذیریم و بیاموزیم که اتحاد و مبارزه است که طبقه کارگررا به پیروزی می رساند. شاید در نگاه نخست چنین تصور شود که کارگران گروه ملی فولاد ایران یک ماه از حقوق خود را از کارفرما و مالک دریافت کردند و برای بقیۀ خواست هایشان هم وعده هائی به آنان داده شده است، پس باید منتظر بمانند تا دولت و کارفرما به وعده هایشان وفا کنند! اما این اشتباه است و ما مطمئیم که شما فریب وعده و وعیدها را نمی خورید و با عزم راسخ تر به مبارزه ادامه خواهید داد. در کشوری که با تأکید حاکمان، اعتصاب کارگران برای احقاق حقوق خود دشمنی و محاربه با خدا محسوب می گردد، در کشوری که دولت، کارفرما، پلیس و قوه قضائیه در یک صف واحد در مقابل طبقه کارگر ایستاده اند و کارگرانی را که برای گرفتن مزد عقب افتاده خود به اعتراض و مبارزه روی می آورند به شلاق می کشند و به زندان محکوم می کنند، مبارزه چند هفته ای شما کارگران فولاد در صحن کارخانه و در خیابان های شهر اهواز نشان داد که برای احقاق حقوق ِ خود شجاعت و جسارت به چالش کشیدن قوانین منحط نظام حاکم را دارید و از تهدیدهای مسئولان قضائی، نیروهای انتظامی و امنیتی نمی هراسید و فریب کارفرما و وعده های او را نخواهید خورد!

دوستان کارگر و همدردان! آنکه صاحب کارخانه است و مالکیت ابزار تولید را در انحصار خود دارد و زندگی طبقۀ کارگر را به به سیه روزی و فلاکت کشانده است و از هیچ ستم و جنایتی برای ادامۀ استثمار ابا ندارد و هرگونه دروغ و فریب و تهدید را مجاز می داند، طبقۀ سرمایه دار است. این طبقه با اتکا به قانون سرمایه و با حمایت دولت و قوه قضائیه و مجلس که قانون خصوصی سازی را تصویب کرده است برای خود حقانیت قائل است. چه کسی می تواند باور کند که بانک ملی که در همین بده بستان ها و رانت خواری ها، گروه ملی فولاد را تصاحب کرده است و به عنوان یکی از بنگاه های مالی قدرتمند دولتی از تنزیل خواری و سرمایه گذاری در بخش های مختلف به سودهای کلان می رسد، قادر به پرداخت حقوق کارگران خود نباشد؟ کارگرانی که با کار طاقت فرسای خود چرخ تولید را به حرکت درمی آورند و به مواد خام و شمش های فولاد و آهن جان می بخشند و به کالای پر سود تبدیل می کنند، فریب دروغ های کارفرما و دولت را دربارۀ مشکلات مالی شرکت فولاد نخواهند خورد. در مقابل چشمان همۀ ما در مجتمع فولاد خوزستان با ظرفیت اسمی بسیار بالا در شیفت های مختلف خطوط تولید کارخانجات صنعتی گروه ملی فولاد به حرکت درمی آیند و هر روز حدود ۴٥۰۰ کارگر در چند شیفت کاری در این چرخه تولید در مقابل مزدی که چند بار از خط فقر پانین تر است سیل کالا را به نفع کارفرما و نظام سرمایه داری حاکم به بازار روانه می کنند. آنگاه دولت و کارفرما می خواهند ما باور کنیم که از این تولید سودی عایدشان نمی شود!

فولادگران به پا خاسته! همان گونه که در عمل نشان داده اید خواست شما کارگران گروه ملی و صنعتی فولاد اهواز فقط گرفتن یک یا چهار ماه حقوق نیست که کارفرما قادر باشد با وعده پرداخت آن مبارزه کارگران را به سازش بکشاند. گرچه گرفتن مبلغ یک ماه حقوق برای کارگرانی که از سفره خالی فریاد برمی آورند و از خرید حتی نان مصرفی روزانه شان محرومند پیروزی محسوب می شود. شما در حرف و عمل نشان دادید که سرنوشت مجتمع فولاد برایتان اهمیت دارد و به عنوان مولدان اصلی ثروت حق دارید در تصمیم گیری دربارۀ آیندۀ این مجتمع شرکت و دخالت داشته باشید، چون زندگی شما و خانواده هایتان با سرنوشت این مجتمع گره خورده است. برای پیشبرد نظر خود دربارۀ آیندۀ مجتمع فولاد و برای پیشبرد دیگر خواست های امروز و فردای خود بیش از هر چیز نیازمند حفظ اتحاد و مبارزه برای پی ریزی یک تشکل طبقاتی براساس روابط و مناسبات رشته های صنعتی و حرفه ای خود هستید. کارگران صنعت فولاد ایران باید به اتحاد طبقاتی و تبدیل گشتن به یک قطب قدرتمند در مبارزۀ طبقاتی بیاندیشند. باید خود را در یک اتحادیه مستقل متشکل سازند. آنان تنها از این طریق می توانند بر سرنوشت آیندۀ خود تأثیر بگذارند. اگر همۀ کارگران صنعت فولاد متشکل از مجتمع فولاد خوزستان و گروه ملی صنعتی فولاد اهواز از «اتحادیه مستقل صنعت فولاد» برخوردار باشند و این اتحادیه در سرنوشت کارگران و حفظ منافع طبقاتی آنها مداخله داشته باشد، هرگز به دولت اجازه نخواهد داد که کارخانه های صنعتی سود ده را به سرمایه داران و عوامل حکومتی واگذار نمایند. تجربه نشان داده است که واگذار کردن کارخانه و صنایع به بخش خصوصی منجر به ورشکستگی و تعطیلی این واحدهای صنعتی گشته است. اتحادیۀ مستقل صنعت فولاد وظیفه دارد از کارگران در مقابل خودسری و اعمال تبعیض و ستم طبقاتی کارفرما و وزارت خانه و سازمان های به اصطلاح متولی امور کارگران حمایت کند و ضمن ایجاد همبستگی و تشویق کارگران به مشارکت در سرنوشت خود به آموزش کارگران برای اهداف برشمرده شده نیز کمک می کند. طبقۀ کارگر برای بهبود زندگی، پیشرفت اجتماعی و سیاسی خود و برای رهایی سیاسی و اقتصادی و رفع استثمار باید تشکل های مستقل طبقاتی خود را به وجود آورد. یکی از این تشکل ها اتحادیه یا سندیکای صنعتی در رشته ها و صنایع مختلف و اتحاد این تشکل ها در اتحادیه های سراسری و کنفدراسیون هاست که باید مستقل از دولت، کارفرما، احزاب سیاسی و نهادهای مذهبی سازمان یابند و عمل کنند. تشکل مستقل دیگر طبقۀ کارگر حزب سیاسی مستقل این طبقه است. زیرا طبقۀ کارگر نمی تواند بدون تغییر بنیادی سیاست حاکم بر جامعه، به اهداف خود دست یابد.

ما از همۀ کارگران، بویژه کارگران فولاد تمام مناطق کشور و کارگران صنایع مختلف خوزستان تقاضا می کنیم با تمام توان خود از فولادگران به پا خاستۀ اهواز پشتیبانی کنند.

کارگران پروژه های پارس جنوبی

کارگران پتروشیمی های منطقه ماهشهر و بندر امام

فعالان کارگری جنوب

فعالان کارگری شوش و اندیمشک

جمعی از کارگران محور تهران – کرج

٢٩ مرداد ماه ١٣٩٦

kargaran.parsjonobi@gmail.com

 

 

پیام به کنگره جهانی آی. یو. اف (فدراسيون اتحاديه های کارگری بخشهای صنايع کشاورزی، موادغذايی، هتلداری، رستوران، توزيع موادغذايی و تنباکو) از سندیکای کارگران نیشکر هفت تپه

ایران ۵ شهریور۱۳۹۶برابر با۲۷ اگوست

دوستان و همکاران عزیز

درودهای گرم و پیام همبستگی ما به مناسبت ٢٧ امین کنگرۀ جهانی آی. یو. اف، از تاریخ ٢٩ آگوست تا ١ سپتامبر ٢٠١٧ در شهر ژنو را بپذیرید. کنگرۀ بسیار موفقی را برای پیشبرد منفعت کارگران و تشکلات کارگری در سراسر جهان آرزومندیم. می دانیم که باید در کنار هم ایستاد تا حملات کارفرمایان، شرکت های سرمایه داری و دولت ها به حقوق و دستاوردهای کارگران را به عقب برانیم.

متأسفانه ما به عنوان یک تشکل عضو آی. یو. اف. نمی توانیم در این گردهمائی مهم با شما باشیم. همان طور که بسیاری از شما ممکن است مطلع باشید به دلیل محدودیت های زیادی که به ما تحمیل شده، از جمله جو امنیتی بالا در کشور، ما نمی توانیم به عنوان نمایندگان سندیکا آزادانه فعالیت و یا سفر داشته باشیم. از زمان راه انداری سندیکای کارگران نیشکر هفت تپه، اعضای هیأت مدیره و فعالین سندیکا و بسیاری از کارگران هفت تپه هدف آزار و اذیت و پیگردهای قانونی قرار گرفته اند. در هفته های اخیر شاهد اقدامات سرکوبگرانه علیه ده ها تن از کارگران نیشکر هفت تپه و تشدید فشار بر سندیکا بوده ایم. از جمله بیش از ٦٠ نفر کارگر نیشکر هفت تپه در روزهای اخیر به دلیل شرکت در اعتصاب و به اتهام «تحریک کارگران» دادگاهی شده اند. همچنین شعبۀ اجرای احکام دادگاه انقلاب اندیمشک در تاریخ ٢٤ آگوست ٢٠١٧ طی ابلاغیه ای به آقای علی نجاتی، عضو هیإت مدیره سندیکا، از او خواسته است که در ظرف پنج روز خود را برای اجرای حکم زندان آماده کند در غیر این صورت بازداشت خواهد شد. علی نجاتی به اتهامات واهی به ٦ ماه حبس محکوم شده است و در گذشته نیز بارها دستگیر و زندانی شده بود و این حکم علیرغم بیماری قلبی ایشان و تجویز پزشکان مبنی بر عدم حضور در محیط های استرس زا صادر شده است.

طی گزارش های رسیده ده ها تن از کارگران نیشکر ممکن است بزودی به دلیل شرکت در اعتصابات اخیر دادگاهی شوند. همچنین اعضای دیگری از اعضای هیأت مدیره سندیکا به دادگاه احضار شده اند. این اعتصابات به دلیل پرداخت نشدن دستمزد و مزایای کارگران شاغل و بازنشستگان نیشکر هفت تپه و در اعتراض به روند خصوصی سازی شرکت به وقوع پیوستند. خصوصی سازی شرکت از جمله موجب شده است که کارگران امنیت شغلی خود را از دست بدهند، دستمزدهایشان با تأخیر پرداخت شود و نیروهای انتظامی در محیط کار مستقر گردند. متأسفانه در بخش های دیگر کارگری نیز شرایط مشابهی حاکم است. سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوس رانی تهران و حومه نیز به طور دائم مورد اذیت و آزار قرار می گیرد. هم اینک آقای رضا شهابی عضو هیأت مدیره این سندیکا از تاریح ٩ آگوست ٢٠١٧ در زندان رجائی شهر در اعتصاب غذا به سر می برد.

ما از نمایندگان منتخب در ٢٧ امین کنگرۀ جهانی آی. یو. اف. درخواست می کنیم که نقض مستمر حقوق کارگران در ایران و بازداشت و اذیت و آزار کارگران نیشکر هفت تپه را محکوم کنند. اقدامات فوری شما از جمله تصویب یک قطعنامه اضطراری در این کنگره بسیار سودمند خواهد بود.

ازهمۀ شما بسیار سپاسگزاریم و برایتان آرزوی موفقیت و پیروزی داریم.

در همبستگی:

سندیکای کارگران نیشکر هفت تپه ایران، ۵ شهریور ١٣٩٦ برابر با ٢٧ آگوست ٢٠١٧

 

مصوبات

نهادهای همبستگی با جنبش کارگری در ایران

 خارج کشور

الف :» اشتراکات ما «

 • نهادهای همبستگی با کارگران ایران دفاع از خواسته ها، مبارزات و تشکلات مستقل کارگری در همه اشکال آن را مهمترین وظیفه خود می دانند. انعکاس اخبار و مبارزات کارگری و سایر جنبش های اجتماعی در ایران از دیگر وظائف این نهاد ها می باشد.
 • این نهادها در مقابل نظام سرمایه داری جمهوری اسلامی و کلیه نیروهای ارتجاعی و ضد کارگری و عوامل آنها در سطح کشوری و بین المللی مرزبندی قاطع و روشن دارند. افشا و مبارزه بر علیه این نیروهای ارتجاعی و همچنین افشا و جلوگیری از بهره برداری های نیروها و نهادهای راست و امپریالیستی از مبارزات کارگری از جمله دیگر وظائف این نهادها می باشد.
 • تلاش برای ارتباط گسترده تر جنبش کارگری ایران با جنبش بین المللی کارگری و جلب حمایت و همبستگی وسیعترین نیروهای مترقی بین المللی از جنبش کارگری ایران، دفاع از مبارزات ضد سرمایه داری و ضد امپریالیستی کارگران و سایر اقشارمحروم اجتماعی در سطح جهان و شرکت فعال در این مبارزات وظیفه نهادهای همبستگی با کارگران ایران است.
 • تبلیغ ضرورت سرنگونی رژیم جمهوری اسلامی و حاکمیت سرمایه در ایران نیز از جمله وظائف ماست.
 • تبادل نظر و اطلاعات در جهت خدمت به کار مشترک و نیز حفاظت از نهادهای همبستگی کارگری در خارج از کشور به صورت مشترک در برابر دشمنان طبقه کارگر و به ویژه رژیم جمهوری اسلامی ازجمله وظائف مشترک ماست.
 • جمع آوری کمک مالی برای تشکلات مستقل کارگری در ایران یکی دیگر از وظائف نهادهای همبستگی با کارگران ایران است .

 

ب :» ارگان ها «

یک : مجمع عمومی

 • مجمع عمومی عالی ترین ارگان برنامه ریزی و تصمیم گیری نهاد های همبستگی کارگری است. این مجمع عمومی هر6 ماه یک بار  تشکیل می یابد. نشست و یا مجمع عمومی حضوری سالی یکبار برگزار میگردد.
 • مجمع عمومی بررسی گزارش های هئیت هماهنگی و واحد ها، پشنهادات، تغییر یا تکمیل مواد یا مبانی همکاری ها، برنامه ریزی آینده و انتخاب هئیت هماهنگی آینده را بعهده دارد.
 • مجمع عمومی با حضور دو سوم نهادها رسمیت می یابد. حضور تمامی اعضا نهادها در مجمع عمومی ضروری و آزاد است.
 • به پیشنهاد نصف بعلاوه یک نهادها و شرح ضرورت آن مجمع عمومی فوق العاده فراخوانده میشود.
 • بررسی و پذیرش تقاضای پیوستن نهادهای جدید براساس قبول موازین مشترک جمع و حداقل معرفی یک نهاد صورت می گیرد.

این تقاضا ازطریق کمیته هماهنگ کننده برای همه نهادها ارسال می‌شود که درصورت توافق نصف به علاوه یک نهادها درمدت یک ماه، آن نهاد به عضویت در می آید.

تبصره – درصورت ارائه سند ازجانب نهادی درمورد عدم صلاحیت نهاد متقاضی عضویت ، تصمیم گیری برعهده اولین مجمع عمومی  میباشد.

6 – میهمانان درمجامع عمومی عبارتند از:

الف – رفقائی که هیئت هماهنگ کننده ازفعالان کارگری داخل وخارج ازکشوردعوت به عمل می آورند.شرکت این میهمانان درمجمع عمومی با تائید دوسوم هیئت هماهنگ کننده صورت میگیرد.

          ب – رفقائی که دررابطه با مناسبات همبستگی بین‌المللی وارتباط با گرایشات چپ کارگری شهری از طریق رفقای تدارک دهنده مجامع عمومی دعوت می شوند. رفقای دعوت شده میتوانند درتمامی طول جلسات حضور نمایند. با بحث و تبادل نظرات وبعنوان مشاوروانتقال تجربه درمباحث شرکت نمایند و رای مشورتی دارند.

7 – همه اعضای حاضر در مجمع عمومی از حق رای مساوی برخوردار هستند.

8 – نهاد محلی به نهادی گفته می‌شود که حد اقل ازسه عضوتشکیل شده ودرپیوند بامحیط استقرارخود ( کشوریاشهر) فعالیتی مستمربرای جلب حمایت ازجنبش کارگری درایران داشته باشد.

دو : هئیت هماهنگ کننده

 1 -مجمع عمومی برای هماهنگ کردن فعالیت ها و پیگیری مصوبات ، برنامه ها و رابطه بین نهاد ها  یک هیئت هماهنگ کننده  سه نفره انتخاب میکند.

2– هیئت هماهنگ کننده هر 14 روز یکبار تشکیل جلسه داده و وظایف را بر حسب مورد بین خود یا اعضای دیگر تقسیم میکند. سایر اعضای نهادها نیز میتوانند بدون حق رای وتنها باحق مشارکت دراین نشست ها شرکت کرده و درچهارچوب دستورجلسه تعیین شده توسط هیئت هماهنگ کننده ودرمحدوده زمانی که برای اظهارنظرات آن‌ها معین می شود، نظرات مشورتی خودراابرازکنند.

3– هئیت هماهنگ کننده مجاز نیست به اقدامات یا برنامه هائی خارج از مصوبات مجمع عمومی بپردازد. همچنین حق نقض ویا تغییر تصمیمات مجمع عمومی را ندارد. هر پیشنهاد یا برنامه جدید باید به اطلاع تمامی نهادها رسیده و با توافق نصف بعلاوه یک آنها قابل اجرا خواهد بود.

4– هیئت هماهنگ کننده راسا مجری هیچ برنامه ای نیست بلکه میکوشد با درگیر کردن تمامی رفقا و تقسیم کار مناسب از طریق تشکیل گروه های کاری فعالیت های عملی را هماهنگ کند.

5– گزارشات مجامع عمومی ، مصوبات، اطلاعیه ها و اخبار مربوط به مجموع نهادها تنها از طریق هیئت هماهنگ کننده انتشار بیرونی می یابد و از طریق ایمیل گروهی توزیع درونی می شود.

6-با توجه به نیاز و ضرورت، جلسات عمومی از اعضای نهادها برگزارمیشود. در این جلسات که معادل مجمع عمومی نبوده وازاختیارات مجمع عمومی برخوردارنیستند، نهادها گزارش فعالیتهای خود را ارائه داده و نیز بحث، تبادل نظر و مشورت پیرامون پیشنهادات و فعالیتهای جاری صورت میگیرد. اداره این جلسات عمومی بعهده هیئت هماهنگ کننده بوده و گزارش این جلسات را تهیه و به نهادها ارسال میکند.

7-هر شش ماه یکبار  در مجمع عمومی سه نهاد به طور دوره ای و چرخشی برای تشکیل هئیت هماهنگ کننده انتخاب میشوند. هر یک ازاین نهاد ها یک نفر را برای شرکت در هئیت هماهنگی معرفی میکند.   

8 – هیا ت هماهنگ کننده می باید بصورت کاملاً پیگیرخواهان ارسال گزارشا ت  شش ماهه نهادهابشود وبعد ازبررسی، آن گزارشاتی راکه برای انتشاربیرونی مناسب هستند به مجمع عمومی ارائه دهد تادرمورد آنهاتصمیم گیری شود.

9 – بمنظورانتقال تجربه ازهیات هماهنگ کننده قبلی به هیات جدید، ضروری است یک نفرازاعضای هیات پیشین، درجلسات هیات هماهنگ کننده جد ید به مدت یکماه بعنوان مشاور حضورداشته باشد.

10 – مسئولیت انتشاربیا نیه واطلاعیه ها با هیئت هماهنگ کننده بامکانیزم 48 ساعت گردش ونظرخواهی دردرون نهادها میباشد.

تبصره یک : اطلاعیه وبیانیه ها بایستی حتی الامکان کوتاه وروشن درچهارچوب مصوبات وسیاست کلی نهادها وبدون واردشدن به مباحث پلمیک ونظری باشند.

تبصره دو:اطلاعیه ها بصورت پیش نویس به هیئت هماهنگ کننده ارسال وازآنجا به همه نهادها ومنفردین برای نظردهی فرستاده می شوند. اگرنهادی مخالفت یا ملاحظه ای درمورد بیا نیه واطلاعیه داشته باشد، بایستی مورد اصلاحیه اش رامشخص نماید وارائه دهد. چنانچه نهادی باکلیت بیانیه واطلاعیه مذکورمخالف باشد، می باید اطلاع دهد، تا نام وامضای آن نهاد درپائین بیانیه درج نشود واگرنهادی دراین رابطه جواب نداد، دلیل برموافقت بابیانیه پیشنهادی است. زمان مورد نظربرای نظردهی درباره بیانیه واطلاعیه ها 48 ساعت می باشد.

تبصره سه : درصورتی که نهادی با بیا نیه یااطلاعیه ای توافق نداشته باشد، اسامی سا یرنهادها بدون ذکر نام نهاد مخالف،درزیربیانیه واطلاعیه آورده می شود. درصورت توافق اکثریت نهادها، ذکرنام تمامی نها دها ضرورتی ندارد.

پ – ضوابط همکاری ها

 • هریک از نهادها متشکل از افرادی با گرایشات سیاسی گوناگون می باشند، لذا این مجموعه ، جریانی چندگرایشی و مستقل از احزاب و سازمانهای سیاسی است و به هیچ وجه گرایشی مجاز نیست خودرا بر این مجموعه تحمیل کرده و یا به نوعی این نهادها را زیر مجموعه خود محسوب نماید .
 • مناسبات بین نهادها بر اساس همکاری جمعی است، سمت و سو و تمرکز اصلی آنها بر شرکت در فعالیتها و همکاری عملی است. در چنین روندی جهت انسجام و صیقل بخشیدن به مسائل فکری در زمینه های نظری، مباحث سیاسی ـ اجتماعی بر مبنای اهداف جنبش کارگری را در مسیر همکاریهای خویش قرار خواهیم داد ولی تصمیمات سیاسی ـ نظری گرفته نمیشود.

3 – نهادها در سطح محلی کاملا مستقل بوده و میتوانند راسا و یا با شرکت هر نهاد مترقی دیگری فعالیتهائی داشته باشند. همچنین در صورت عدم توافق با یک  برنامه جمعی پیشنهادی به هیچ وجه ملزم به تبعیت و اجرای آن نیستند.

4 – تصمیم گیریها بین نهادها بر اساس تفاهم، اعتماد متقابل، احترام، بحث و اقناع می باشد. در مواردی که نیاز به رای گیری باشد، توافق نصف به علاوه یک اعضای شرکت کننده درنشست ضروری است.

          5 – نهادها داوطلبانه در فعالیتهای عملی مشترک شرکت میکنند، ودر صورت شرکت، متعهد به  انجام آن و سپس دادن گزارش کتبی فعالیت های خود به مجمع عمومی می باشند.

6 – هیچ نهادی حق ارائه بیرونی اسناد و گزارشات جلسات درونی نهادها و همجنین سمینارهاو جلسات عمومی در سطوح مختلف ،بدون توافق کلیه نهادها را ندارد.

7 – نهادها موظف به ارائه گزارش اقداما ت شش ماهه خود میباشند. این گزارشا ت می باید یک ماه پیش ازمجمع عمومی حضوری یا پالتاکی به هیئت هماهنگ کننده ارسال شوند تا برای اطلاع دراختیا رنهاد ها گذاشته شود.

8 – نهادهای همبستگی باجنبش کارگری، بنا به تعریف، جمع نهاد ها ست وترجیح وتشویق آن برایجا د نهادهای متشکل درکشورها وشهرهای مختلف وپرهیزازانفراد وتک یاختگی است. با ابن حال خود را ازتوان وتجربه فعا لین کارگری درخارج ازکشورکه به هردلیل بصورت نها د محلی عمل نمی‌کنند بی نیازنمی داند وآنا ن رابه همکاری دعوت می کند.

واحد های محلی نها دها ی همبستگی درسطح کشورها برای امکان همکاری وهماهنگی میا ن نهادها ایجا د شده‌اند تا یک جمع بزرگ‌تر وفراگیرترازتک تک نهادهاایجا د شود، یعنی روش کارنهادها نباید درجهت تائید انفرادگرائی ومیدان داد ن به آن باشد. همکاری منفرد ین باجمع نهادها برقبول این اصل بنیادی وبدیهی استواراست که نها دها شالوده این تجمع وهمکاری را تشکیل میدهند وموازین وشرایط کاروهمکاری بامنفردین درهیچ موردی نبا ید اسا س موجودیت نهادی راتحت الشعاع قراردهد. 

9 – هرمتقاضی عضویت انفرادی را می باید حد اقل یکی ازاعضای نها دها معرفی کند.

10–  عضو منفرد می بایست بصورت فعال دریکی ازفعالیتهای عمومی نهادها ازجمله کمیسیونها شرکت داشته باشد. عضومنفرد در صورت غیرفعال بودن درفعالیتهای عمومی نهادها، تنها برخوردارازحق رأی مشورتی استتوصیه می‌شود بمنظوراهمیت فعالیت دسته‌ جمعی ونهادی و پیشبرد بهتراین نوع فعالیتها ، از هر نهاد حداقل یک رفیق دریکی ازفعالیتهای عمومی شرکت فعال داشته باشد.

11 – عضومنفرد نمی‌ تواند به عضویت هیئت هماهنگ کننده نهادها انتخاب شود اما میتواند مسئولیت کمیسیون های و گروههای کاری را برعهده گیرد.

12 – مناسبات در درون نهادها می باید برشفافیت وصداقت وصراحت استواربا شد. هرنها د وعضونهاد وهرعضومنفرد حق دارد دررابطه با مباحث وتدارکات تصمیمات ویا اختلافات موجود، به طرح آزادانه نظرات خود وجلب نظرد یگران بپردازد اما این کا رباید با انتشارعلنی متن مربوطه درجمع نها دها ودعوت عمومی به امضای موافقین آن با شد.

13 – کسانی که ازنهادها اخراج و یا به هردلیلی جدا می‌شوند، برای پذیرش دوباره درنهادها پروسه عضویت منفردین مستقل را طی می نمایند.

14 – هرعضووهرنهادی که درهرنشست امپریالیستی وآلترناتیوسازی بورژوازی که درچهارچوب تائید نهادها قرارندارد، شرکت کند، بایستی پاسخگودربرابرنها دها باشد.

چنا نچه رفیق یا نهاد شرکت کننده درچنین جلساتی، با آگاهی ازماهیت نشست درآن شرکت کرده وازاین     عمل خود د فاع نماید، بلا فاصله عضویت فرد یا نها د مربوطه ازطرف هیئت هماهنگ کننده تا مجمع پیش روبه تعلیق درمی آید وتصمیم قطعی درمجمع عمومی گرفته خواهد شد.

اولین مجمع عمومی پس ازتعلیق، وضعیت قطعی رفیق یا نها د مربوطه را تعیین خواهد کرد وصورت مسئله برپایه گزارش هیئت هماهنگ کننده درسطح جنبش انتشا رداده می شود.

درصورت برگزاری چنین جلسه‌ ای، فرد یا نها دی که تمایل به شرکت درآن را دارد، چنانچه به صورت نهاد همبستگی شرکت میکند، می با یست به هیئت هماهنگ کننده اطلاع دهند تا آ ن اجلاس ویا نحوه شرکت درآن، مورد توافق مجمع عمومی نهادها قرارگیرد.

چنانچه درشرایط ایجاد شده کوچکترین ناروشنی وجود داشته باشد، هیئت هماهنگ کننده موظف است پیش ازهرعمل یا تصمیم گیری، فراخوانی جهت برگزاری مجمع عمومی فوق‌العاده بدهد تا مسئله درآن مجمع، مورد بررسی قرارگیرد.

15 – نهادها حتماً باید درپنج مقطع زمانی معین، واکنش مقتضی را درقالب بیانیه واطلاعیه ویا در دستور گذاشتن یک کمپین، نشان دهند. اینهاعبارتنداز: اول ماه مه، سا لگرد کشتارزندانیان سیا سی دهه شصت، سا لگرد کشتارکارگران خاتون آبا د، هشت مارس، کمپین برای آزادی کارگران زندانی.

 

برای آزادی فوری، بدون قید و شرط کارگران زندانی

ودیگر زندانیان سیاسی به هر شکل که میتوانیم، بکوشیم!

رژیم ضد کارگر در ایران به وحشیانه ترین شکلی

با زندانیان سیاسی رفتار می کند.

رژیم سرمایه داری

شکنجه های جسمی و روحی قرون وسطائی،

علیه زندانیان سیاسی اعمال میکند.

رژیم ضد کارگر در ایران احکام سنگین و

سالها بازداشت برای کارگران زندانی و

شروط و وثیقه های سنگینی

برای آزادی موقتی کارگران تصویب می کند.

رژیم حامی سرمایه برای خالی تر کردن سفره کارگران، جریمه های نقدی سنگینی را بر کارگران برای آزادی از زندان تحمیل می کند.

رژیم انسان کش، زندانی می کند، شکنجه میکند، اعدام می کند.

تا طبقه کارگر و جامعه را به سکوت وا دار  نماید.

باید  بر علیه این وضعیت برخاست. باید و می توان رژیم را بعقب نشینی وا داشت.

نهادهای همبستگی با جنبش کارگری در ایران – خارج کشور

همه کارگران و فعالین کارگری، سازمانها، تشکلها ، گروهها و … را فرامیخواند که به هرشکل و با هر توانی که دارند

کمپینهای سراسری برای آزادی کارگران زندانی و تمامی زندانیان سیاسی سازماندهی نموده و شرکت نمایند،

تا شرایط آزادی کارگران زندانی و تمامی زندانیان

سیاسی هرچه بیشتر، فراهم گردد.

 

به کمپینهای آزادی کارگران زندانی و تمامی زندانیان سیاسی بپیوندید!

کمپین آزادی کارگران زندانی را تقویت کنید و خواست آزادی کارگران را هر چه بیشتر به گوش جهانیان برسانیم!

همبستگی جهانی کارگران مرزی ندارد!

همبستگی و پشتیبانی کارگران،

سندیکا ها، اتحادیه های کارگری،

نهادهای مترقی و سوسیالیستی و …

برای آزادی فوری و بی قید وشرط کارگران زندانی ضروری است!

باور داریم که در ایران نیز طبقه کارگر متشکل در تشکل های طبقاتی و توده ای اش، پایان دهنده زندان، شکنجه،  اعدام و کلن نظم موجود اجتماعی است. برای کمک و یاری رساندن به این مبارزه، در جهت آزادی کارگران زندانی با هر توانی که داریم در خارج و داخل ایران بکوشیم. این یک گام واقعی در جهت سرنگونی رژیم جمهوری اسلامی سرمایه داری است.

آزادی کارگران زندانی

و تمامی زندانیان سیاسی

درگرو

گسترش مبارزه متحدانه ماست!

 

رژیم سرمایه داری جمهوری اسلامی با شکست انقلاب، به اعدام، زندان، شکنجه، ستم، استثمار وکه

در زمان شاه و سلطنت پهلوی نیزرایج بود، ادامه داد. این رژیم از بدو به قدرت رسیدنش، حمله و سرکوب کارگران و تشکلهای کارگری و دیگرنیروهای اجتماعی مترقی را در دستور داشته است و اکنون در بحران سیاسی و اقتصادی عمیقی فرو رفته است، اما برای نجات خود بار بحران را با بیکاری، گرانی، فقر، گرسنگی و بی خانمانی بردوش اکثریت جامعه گذاشته است. هیچ جناح و دسته و گروه و جمعی از این رژیم دوست کارگران و زحمتکشان نیست. کلیت این نظام باید برچیده شود.

 

زندانهای رژیم مملو از کارگران زندانی و زندانیان سیاسی است.

 

نهادهای همبستگی با جنبش کارگری در ایران خارج کشور، کارگران و فعالین کارگری، نهادها، تشکلها، سازمانها، احزاب مترقی و تمامی دوستداران و هواداران جنبش کارگری را فرامیخواند که در هر محل کار، منطقه، شهر و کشوری که هستند، در همراهی با نهادهای همبستگی با جنبش کارگری در ایرانخارج کشور، آکسیونها، پیکتهای اعتراضی، تظاهرات و تجمعات اعتراضی ورا سازماندهی کرده وخواهان آزادی کارگران دستگیر شده، کارگران زندانی و تمامی زندانیان سیاسی شویم.

 

تا آزادی تمامی کارگران دستگیرشده، سایر زندانیان

سیاسی، مبارزه بیوقفه ادامه دارد.

برای همبستگی و همیاری بیشتر با جنبش کارگری در ایران به نهادهای همبستگی با جنبش کارگری در ایران – خارج کشور بپیوندید!

کمپینها و کارزارهای دفاع از آزادی بی قید و شرط کارگران زندانی و تمام زندانیان سیاسی، تا آزادی همگی این عزیزان، بیوقفه ادامه دارد!

نهادهای همبستگی با جنبش کارگری در ایران و دیگر فعالین، هوادارن و دوستداران جنبش کارگری تا کنون کمپینها و کارزارهایی بیشماری را با خواست آزادی بی قید وشرط کارگران زندانی و دیگر زندانیان سیاسی برگزارکرده و نیز در جریان است، سازمانها و نهادهای بین الملی بیشماری به این کمپینها و کارزارها پیوسته و علیه رژیم ضد کارگر در ایران اعتراض کرده و میکنند. این کمپنها و کارزارها تا آزادی تمامی کارگران زندانی و تمامی زندانیان سیاسی ادامه خواهد داشت. نهادهای همبستگی با جنبش کارگری در ایران همگان را فرا میخواند که به هرشکل که میتوانند، در هر کجا که هستند، با هر توانی که دارند به ایجاد نهادهای همبستگی با جنبش کارگری پرداخته و به هرشکل که میتوانند به ادامه کمپینها و کارزارهای همبستگی با جنبش کارگری در خارج کشور یاری رسانند.

 برای آزادی کارگران زندانی و دیگر زندانیان سیاسی بیوقفه به هر شکل و نامی که میتوانیم، بکوشیم.

به کمپینها، کارزارها، آکسیونهای اعتراضی و مبارزاتی، برای همبستگی هرچه بیشتربا جنبش کارگری در ایران و نیز آزادی کارگران زندانی و تمامی زندانیان سیاسی بپیوندید و به هرشکل که می توانید صدای خواسته ها و اعتراضات جنبش کارگری را به گوش همگان برسانید.

اتحاد مبارزاتی ما، رمز پیروزی ماست!

بولتن اخبار کارگری نهادها شماره 69

Advertisements

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: