اشتراک eshtrak

خبری سیاسی فرهنگی! مسئولیت هر مقاله بعهده نویسنده آنست!

اخبار و گزارشات کارگری 8 شهریور 1396، بیانیه شماره 90 کمیته دفاع از رضا شهابی: با گذشت 22 روز از اعتصاب غذای رضا شهابی، نیمه‌ی چپ بدن او بی‌حس شده است!، پیام به کنگره جهانی آی. یو. اف (فدراسيون اتحاديه های کارگری بخشهای صنايع کشاورزی، موادغذايی، هتل‌داری، رستوران، توزيع موادغذايی و تنباکو) از سندیکای کارگران نیشکر هفت تپه، و 3 روز تظاهرات متوالی در تورنتو: برای حمایت از رضا شهابی و دیگر زندانیان اعتصابی یک صف شویم

اخبار و گزارشات کارگری 8 شهریور 1396

اعتراض به طرح های کارورزی و مهارت آموزی وظیفه ای همگانی (کارگران،معلمان،پرستاران،کارمندان،دانشجویان،فارغ التحصیلان دانشگاه ها،دانش آموزان ،جوانان متقاضی کارو….) است

اعتراض به اجرای طرح های کارورزی و مهارت آموزی دفاع ازدستاوردهای کارگران، حقوق خود ونسل های آینده است

– جزئیات مرگ کارگر جوان در آتش سوزی عمدی بدست ماموران شهرداری سنندج
– سریال تجمعات اعتراضی کارگران کارخانه آذر آب اراک ادامه دارد
– کارگران کارخانه هپکو اراک در اعتراض به وارادات بی رویه وحفظ کارشان راهی مرکز شهر اراک شدند
– ادامه تجمعات اعتراضی جوانان متقاضی کار شهرستان مُهرنسبت به بیکاری
– تجمع اعتراضی معلمان حق التدریس کوهدشت نسبت به بیکارشدن مقابل آموزش و پرورش
– سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه:
وخامت حال رضا شهابی به دلیل ادامه اعتصاب غذا
 اتحاد و همبستگی دانشجویان و فعالین کارگری و معلمان در حمایت از خانواده کارگر زندانی رضا شهابی در بیست ویکمین روز اعتصاب غذایش
– اعتراض به حبس مجدد رضا شهابی از طرف یکی از تشکلات هماهنگ کننده سراسری در بخش حمل و نقل عمومی ایتالیا
– بیانیه شماره 4درباره محمد جراحی کارگر زحمتکش و عضو کمیته پیگیری ……
– کارفرمایان نمی‌توانند برای خود قانون وضع کنند/رواج قانون‌گریزی در محیط‌های کار
– افزایش 50 درصدی آمار مصدومین ناشی از حوادث کار دراستان گلستان
– وخامت حال1کودک کار و2کارگرزن براثرسوختگی شدید در حادثه انفجارکوره پزخانه وایقان
 جان باختن 2کارگر کارگاه بلوک زنی براثر برق گرفتگی

جزئیات مرگ کارگر جوان در آتش سوزی عمدی بدست ماموران شهرداری سنندج

بعد از ظهر روز دوم شهریورماه ماموران شهرداری سنندج در کوچه «لاله» میدان نبوت برای بازدید از ساخت و ساز غیرمجاز یک باب منزل مسکونی به این ناحیه اعزام و با اهالی این منزل درگیرشدند و صاحب این خانه را تهدید به تخریب ساختمان کردند. در همان شب،ماموران شهرداری سنندج به این مکان بازگشته و خانه را به آتش کشیدند.

 بر اثر این حادثه  مصلح حسینی یکی از 2 کارگرخوابیده دراین مکان دچار سوختگی70 درصد شد و کارگری دیگر نیز از ناحیه پا دچار سوختگی شدید شد.

روز 6 شهریور  مصلح حسینی که برای درمان به شهر تبریز منتقل شده بود پس از 4 روز تحمل درد و رنج  بر اثر شدت سوختگی جان خود را از دست داد.

براساس گزارشاتی که پس از رسانه ای شدن این خبر امروز منتشرشد،کاظمی‌سرپرست شهرداری سنندج  گفت: همان طور که به مردم قول داده بودیم پیگیر این حادثه  تلخ شدیم و مشخص شد که 6 نفر از عوامل اجرایی شهرداری برروی فیبرهای موجود در محل بنزین ریخته که منجر به آتش‌سوزی شده است.

وی افزود: با توجه به پیگیری‌های صورت گرفته این 6 نفر شناسایی و تحویل اداره  آگاهی داده شدند و معلوم شد که بحث خصومت شخصی در میان بوده است.

 در واقع صاحبخانه با یکی از نیروهای اجرایی شهرداری در جایگاه سی ان جی همکار بوده اند و بحث رشوه خواری در میان بوده است.

کاظمی‌بیان کرد: روز پنجشنبه ما پیگیری‌های لازم را انجام دادیم و فیلم‌های دوربین مدار بسته موجود در آنجا را بازرسی و شناسایی کردیم و روز دوشنبه عوامل این حادثه را تحویل آگاهی دادیم .

وی در ادامه گفت: این عوامل از نیروهای شرکتی طرف قرار داد شهرداری بودند و شهرداری مسئولیت این حادثه را برعهده گرفته وهمچنان پیگیر این پرونده خواهیم بود.

درهمین رابطه:

مرگ جانگدازکارگرساختمانی  پس از 4روزسوزاندن عمدیش درسنندج

کارگرساختمانی که بدنبال آتش زدن عمدی یک ساختمان نیمه کاره دچار آتش سوزی70درصدی شده بود ،پس از 4روزدست وپنجه نرم کردن بامرگ در بیمارستان تبریز،جان باخت.

به گزارش منابع خبری محلی،بامدادروز پنج‌شنبه دوم شهریوماه، مأموران شهرداری سنندج یک منزل مسکونی درحال ساخت واقع  در میدان نبوت، خیابان لاله، کوچه بابایی سنندج را آتش زدند. مصلح حسینی، کارگر ساختمانی که دراین ساختمان درخواب بسرمیبرد آتش گرفت ودچارسوختگی70درصدی شد.

این کارگرسنندجی پس از 4روز دست وپنجه نرم کردن بامرگ دربیمارستان جانش را ازدست داد.

سریال تجمعات اعتراضی کارگران کارخانه آذر آب اراک ادامه دارد

امروزچهارشنبه 8شهریور،صدها کارگر کارخانه آذر آب اراک دراعتراض به توخالی در آمدن وعده های کارفرما ومسئولان طراز اول استان مرکزی وعدم پرداخت ماه ها حقوق، مقابل استانداری مرکزی تجمع کردند.

کارگران معترض که تعدادشان بیش از هزارنفر می شداز در ورودی وارد محوطه استانداری شدند، یگان حفاظت داخل استانداری به منظور جلوگیری از ورود کارگران به داخل ساختمان،محافظ در ورودی را کشیدند.

کارگران کارخانه آذرآب اراک طی ماه های خرداد،تیر،مرداد وشهریوردراعتراض به عدم پرداخت ماه ها حقوقشان دست به اعتصاب،راهپیمایی وتجمعات اعتراضی در محل کارشان،میدان مرکزی شهر ،مقابل استانداری مرکزی ودادگستری زدند وهربار بدنبال وعده و وعید کارفرما ومسئولین طراز اول استان مرکزی بطور موقتی به اعتراضشان خاتمه دادند.

این کارگران پیش ازاین اول خردادماه سال جاری درهفتمین روزاعتصابشان دراعتراض به عدم پرداخت3ماه حقوق راهی مرکزشهر اراک شدند ودرمیدان صنعت تجمع کردندوبدنبال وعده پرداخت مطالباتشان طی دوهفته به اعتصابشان خاتمه دادند.

دوهفته بعد ازاین تاریخ،کارگران کارخانه آذرآب بتاریخ16خردادماه بدلیل خلف وعده کارفرما و4 ماهه شدن حقوق معوقه شان مقابل استانداری مرکزی تجمع کردند.

روز25تیرماه کارگران کارخانه آذراب اراک دراعتراض به خلف وعده مجدد کارفرما مبنی برپرداخت مطالباتشان دست به راهپیمایی زدند و دوباره راهی مرکزشهر اراک شدند تا اعتراضاتشان رادرسطح گسترده تری بنمایش بگذارند.ساعت‌ها حضور کارگران در میدان شهدای اراک،همچون گذشته و اعتراضات قبلی این کارگران هیچ مسئولی به خود زحمت حضور نداد، این بار هم هیچ مسئولی در این تجمع برای صحبت با کارگران حاضر نشد تا انکه در نهایت فرماندار اراک به میان این کارگران آمد و با سخنانی روتین و تکراری سعی به گفتاردرمانی کرد.

روز شنبه31تیرماه، کارگران کارخانه آذرآب اراک درادامه اعتراضاتشان نسبت به عدم پرداخت 5ماه حقوق،بازهم مقابل استانداری مرکزی تجمع کردند وبدنبال وعده و وعیدها مبنی بر پرداخت مطالباتشان بطورموقتی به اعتراضاتشان خاتمه دادند.

این کارگران روز15مرداد، دراعتراض به توخالی در آمدن وعده های کارفرما ومسئولین طراز اول استان مرکزی مبنی بر پرداخت مطالباتشان وتعلیقیکی ازهمکاران معترضشان از کار، دست به تجمع زدند.

روزچهارشنبه اول شهریور،کارگران کارخانه آذرآب اراک برای باری دیگر دراعتراض به خلف وعده کارفرماو مسئولان طراز اول استان مرکزی مبنی بر پرداخت مطالباتشان،مقابل دادگستری این استان تجمع کردند.

اینبارتجمع کارگران با قول مساعد صالحی معاون دادستان اراک مبنی برگفتگو با مدیرعامل این کارخانه و پرداخت مطالبات کارگران پایان یافت.

علیرغم تمامی این وعده و وعیدها حقوق کارگران پرداخت نشده است .امروز هشتم شهریور ماه برای بار دیگر کارگران این واحد تولیدی دست به تجمع مقابل استانداری مرکزی تجمع کردند.

به گزارش یک منبع خبری محلی،یکی از کارگران حاضر در تجمع امروز8شهریور گفت: کارگران شرکت از ابتدای امسال تا کنون حقوق خود را دریافت نکرده اند.

وی ادامه داد: به جای اینکه امروز در کارخانه مشغول به کار باشیم باید با راهپیمایی و تجمع آن هم در این هوای گرم در کف خیابان ها به دنبال دریافت حق و حقوق خود باشیم.

کارگران کارخانه هپکو اراک در اعتراض به وارادات بی رویه وحفظ کارشان راهی مرکز شهر اراک شدند

امروز چهارشنبه8شهریور، کارگران کارخانه هپکو اراک در اعتراض به وارادات بی رویه وحفظ کارشان راهی مرکز شهر اراک شدند و درمیدان شهدای این شهر تجمع کردند.

براساس گزارشات منتشره،کارگران گفتند : چرا باید شاهد آمار ویران کننده واردات ماشین آلات دست دوم باشیم در حالیکه شرکت هپکو توانایی ساخت اکثر ماشین آلاتی که در لیست واردات هستند را دارد.

همچنین کارگران به این موضوع که  شرکت‌هایی که اقدام به ثبت سفارش واردات بالای ۲۰ دستگاه می‌کنند  تولید داخل  ندارند معترض بودند.

اشاره کارگران به معظل جدیدی است که برخی از وارد کنندگان با ثبت شرکت‌های تولید داخلی تحت عنوان تولید داخل همان محصول را وارد می‌کنند.

کارخانه هپکو اراک بعد از مدت‌ها دست و پنجه نرم کردن با معظلات وچندین بار اعتراض و تجمع کارگران این شرکت سر انجام اول مرداد فعالیت مجدد را شروع کرد، اما اکنون که این کارخانه و کارگرانش قصد دارند به روال عادی بازگردند با واردات بی رویه محصولاتی که این کارخانه تولید می‌کند مواجه شده اند.

این کارخانه حدود ده سال پیش در سازمان خصوصی سازی کشور به بخش خصوصی واگذار شد، اما سهامدار اصلی آن نتوانست توقعات این واحد به خصوص کارگران را برآورده کند و حقوق کارگران این شرکت چندین ماه معوق شد و این امر اعتراضات چند باره کارگران را در پی داشت.

کارگران شرکت هپکوکه مدتهابود حقوق و دستمزد خود را دریافت نکرده بودند چندین بار برای دریافت مطالباتشان در میدان صنعت اراک و مقابل استانداری مرکزی تجمع کردند.

بعد از این مشکلات سازمان خصوصی سازی کشور در اوایل سال ۹۶ در آگهی مزایده، سهام اصلی شرکت هپکو را از سهامدار قبلی سلب وبه شرکت هیدرو اطلس زیر مجموعه یک شرکت آلمانی واگذار کرد.

کارگران ۲ هفته به مرخصی اجباری رفتند تاسهامدار جدید زمینه را برای فعالیت مجدد فراهم کند و بعد از این تعطیلات اول مرداد ماه ۹۶ با شروع بکار مجدد کارخانه به کاربازگشتند و اکنون با معظل واردات بی رویه مواجه شده اند.

ادامه تجمعات اعتراضی جوانان متقاضی کار شهرستان مُهرنسبت به بیکاری

امروزچهارشنبه8شهریور، جوانان متقاضی کار شهرستان مُهربرای باردیگراعتراضشان رانسبت به بیکاری  بنمایش گذاشتند ومقابل دفتر مجلس نشین این شهرستان تجمع کردند.

به گزارش یک منبع خبری محلی،این جوانان که کمیته ای بنام-کمیته اشتغال جوانان شهرستان مُهرایجادکرده اند خواهان اشتغال جوانا در صنایع منطقه هستند.

درهمین رابطه:

تجمع اعتراضی جوانان جویای کارشهر مُهربرای چندمین بار

روز گذشته(27مرداد)،جمعی از جوانان جویای کار شهر مُهر در اعتراض به وضعیت بیکاری برای چندمین بار دست به تجمع زدند.

این جوانان که کمیته ای بنام«کمیته اشتغال جوانان شهرستان مُهر»ایجاد کرده اند خواهان اشتغال جوانان بیکار هستند.

به گزارش یک منبع خبری محلی، جوانان جویای کار شهر مُهر روز جمعه ۲۷ مرداد با در دست داشتن بنرها و پلاکاردهاییدرمحل نماز جمعه حاضر واعتراضاتشان را نسبت به بیکاری بنمایش گذاشتند وخواهان اشتغال شدند.

سیدعلی‌اکبر علوی، رئیس اداره تعاون ، کار و رفاه اجتماعی شهرستان مُهرمی‌گوید در حالی که این شهرستان از بیکاری «رنج می‌‌برد»، نیروهای غیربومی زیادی خارج از ضوابط در پالایشگاه پارسیان به کار گرفته شده‌اند.

او افزوده که بر اساس ماده ۴۷ برنامه ششم توسعه می‌توان با این پالایشگاه به دلیل عدم به‌کارگیری نیروهای بومی «برخورد قضایی» کرد.

ماده ۴۷برنامه ششم توسعه می‌گوید که شرکت‌ها و نهادها باید از پیمانکار و نیروی کار بومی استفاده کنند.

سیدمحمد موسوی فرماندار شهرستان مُهر نیز در خصوص بیکاری در این شهرستان هشدار داد: «وضعیت بیکاری جدی است و اگر برای این شرایط تمهیداتی اندیشیده نشود ممکن است ریشه پیدا کرده و خدایی ناکرده به مسائل امنیتی تبدیل شود

آمارهای رسمی نشان می‌دهد که حدود ۲۹ درصد جوانان یعنی بیش از ۷۰۰ هزار جوان در استان فارس بیکار هستند.

تجمع اعتراضی معلمان حق التدریس کوهدشت نسبت به بیکارشدن مقابل آموزش و پرورش

امروز8شهریور،معلمان حق التدریس کوهدشت دراعتراض به عدم بکارگیری وازدست دادن کارشان،مقابل ساختمان آموزش و پرورش این شهرستان تجمع کردند.

 به گزارش یک منبع خبری محلی،این معلمان یک سال به عنوان نیروی شرکتی و دوسال به عنوان حق التدریس مشغول به خدمت هستند ، اکنون درآستانه ی شروع سال تحصیلی،  از سوی اداره ی آموزش و پرورش کوهدشت با اعلام عدم نیاز مواجه شده اند.

گفتنی است نیروهای حق التدریس در سایر شهرستان های لرستان و دیگر نقاط کشور مشکل به کارگیری نداشته و این روند تنها گریبانگیر حق التدریس های کوهدشت است.

جمعی از این معلمان با تجمع در محوطه ی ساختمان اداره ی آموزش و پرورش کوهدشت، به کارگیری خود را همچون سال های گذشته خواستار شدند.

سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه:

وخامت حال رضا شهابی به دلیل ادامه اعتصاب غذا

حال رضا شهابی به دلیل عوارض ناشی از اعتصاب غذا وخیم است. خانواده ایشان پس از ملاقات روز چهارشنبه هشتم شهریور اعلام کردند که رضا ضعف شدید دارد و در ملاقات حال صحبت کردن نداشته همچنین دست چپ ایشان سر شده و گزگز می کند. یادآور می شود امروز بیست و دومین روز اعتصاب غذا این کارگر زحمتکش می باشد.

سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه عمیقا به دلیل وخامت حال کارگر زحمتکش رضا شهابی نگران است. و مسئولیت شرایط بوجود آمده برای ایشان را متوجه مسولان قضایی و امنیتی می داند و خواهان آزادی فوری و بی قید و شرط ایشان همچنین لغو احکام زندان علیه ابراهیم مددی و داود رضوی دیگر اعضای هیات مدیره سندیکا و فعالین کارگری و معلمان می باشد.

سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه

هشتم شهریور ۱۳۹۶

اتحاد و همبستگی دانشجویان و فعالین کارگری و معلمان در حمایت از خانواده کارگر زندانی رضا شهابی در بیست ویکمین روز اعتصاب غذایش

در بسیت ویکمین روز اعتصاب غذای رضا شهابی کارگرزندانی درزندان رجایی شهر تعدادی از دانشجویان، فعالین کارگری ،و معلمان به دیدار خانواده شهابی آمدند و نگرانی خود را درمورد وضعیت این عضو سندیکا بیان کردند ،شهابی در اخرین ملاقاتی که هفته گذشته در زندان رجایی شهر داشته از شرایط جسمانی خوبی برخوردار نبوده واز کاهش وزن و افت فشار و بیماری قند رنج میبرد.

سندیکای کارگران شرکت واحد مسئولین قضایی و مسئولان زندان را، مسئول حفظ جان رضا شهابی می داند ومجدداتاکید دارد عواقب هرگونه سهل انگاری در موردحفظ سلامت جان این کارگرزندانی را به عهده زندانبان و مسئولان زندان میداندو ضمن دفاع از خواسته های شهابی خواستار آزادی بی قید وشرط این عضو سندیکا می باشد.

سندیکای کارگران شرکت واحد ۸شهریور۹۶

اعتراض به حبس مجدد رضا شهابی از طرف یکی از تشکلات هماهنگ کننده سراسری در بخش حمل و نقل عمومی ایتالیا

«ما همچنین مطلعیم که شرکت حمل و نقل ایتالیایی، «راه آهن دولتی ایتالیا»، در حال همکاری اقتصادی با شرکتهای حمل و نقل ایران، «شرکت راه آهن جمهوری اسلامی ایران»  است؛ چنین چیزی در شرایطی که کارگران ایران در بخش حمل و نقل نیز سرکوب می شوند و حقوقشان نقض می گردد، قابل تحمل نیست

» ضروری است تا رهایی رضا شهابی وهمه کارگرانی که ناعادلانه حبس شده اند، از همکاری با شرکت های ایرانی جلوگیری شود؛ در غیراینصورت ما آماده اعلام اعتصاب در تمام شرکتهای اتوبوسرانی «اف اس آی» در ایتالیا هستیم

به:

رهبر جمهوری اسلامی ایران، آیت الله سید علی خامنه ای

رئیس جمهوری اسلامی ایران، حسن روحانی

شورای عالی حقوق بشر، قوه قضاییه جمهوری اسلامی ایران

نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل

دادستانی تهران،

 شرکت اتوبوسرانی تهران

مدیر اجرایی، شرکت حمل و نقل «اف اس آی» ایتالیا

دولت ایتالیا:

نخست وزیر ایتالیا

وزیر امور خارجه ایتالیا

وزیر حمل و نقل ایتالیا

پارلمان ایتالیا:

رئیس مجلس سنای ایتالیا

رئیس مجلس نمایندگان ایتالیا

 موضوع: رضا شهابی فوری آزاد باید گردد

«هماهنگ کننده ملی کارگران حمل و نقل عمومی ۲۷ مارس ۲۰۱۵» یک تشکل هماهنگ کننده سراسری در بخش حمل و نقل ایتالیا است که شامل بسیاری از اتحادیه های کارگری ایتالیا در بخش حمل و نقل می شود.

 با این نامه ما به تداوم اذیت و آزار رضا شهابی، عضو هیئت مدیره و خزانه دار سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه، که از تاریخ ۹ اگوست ۲۰۱۷ دوباره زندانی شده است، اعتراض می کنیم. بنابه اظهارات دادستانی، که به همسر رضا شهابی گفته شده است، شهابی باید تا ۲۲ دسامبر ۲۰۱۸ در زندان محبوس بماند.

 رضا شهابی در ماه ژوئن ۲۰۱۰ در حین رانندگی سر کار و درحضور مسافران اتوبوس بطور خشونت آمیز مورد حمله قرار گرفت و در بند ۲۰۹زندان اوین محبوس شد. بعد از ۱۹ ماه حبس در سلول انفرادی، به ۶ سال زندان، ممنوعیت از فعالیت سندیکایی به مدت ۵ سال و پرداخت هفت و نیم میلیون تومان جریمه نقدی توسط شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب محکوم شد. به دلیل فشار شدید جسمی و شکنجه در دوران بازجویی، آقای شهابی دچار آسیب دیدگی از ناحیه دیسک گردن و کمر شد و مجبور به دو عمل جراحی گردید. پس از چند سال تحمل حبس، او در مرخصی پزشکی به توصیه پزشک قانونی به سر می برد. لازم به ذکر است آقای شهابی در دوران حبس مجبور گردید که در چهار نوبت مجزا در اعتراض به عدم مراقبت های پزشکی لازم، نسبت به بدتر شدن سلامتی اش و بی حسی سمت چپ بدنش، دست به اعتصاب غذا بزند.  آخرین اعتصابش (در آندوره) در اعتراض به  به انتقالش به زندان رجایی شهر در کرج ۵۲ روز طول کشید.  آقای شهابی در ژانویه ۲۰۱۵ دوباره دادگاهی شد و با اتهام «تبلیغ علیه نظام» – که مربوط به یورش نیروهای انتظامی به بند ۳۵۰ زندان بدنام اوین در تاریخ ۱۷ آوریل ۲۰۱۴ بود – به یک سال دیگر حبس محکوم شد و این حکم در دادگاه تجدید نظر نیز مورد تایید قرار گرفت.

 ما تداوم هدف قرار دادن رضا شهابی و حبس مجدد و ناعادلانه رضا شهابی را شدیدا محکوم می کنیم.

ما همچنین استمرار اذیت و آزار و بازداشت فعالین کارگری در ایران را، که وضعیتی بسیار جدی و غیرقابل انکار است را محکوم می کنیم؛ همه بازداشت شدگان ضروری است فوری و بدون قید و شرط آزاد گردند.

 این غیر قابل قبول است که یک فرد به خاطر مبارزه برای حقوق خود، شرایط زندگی انسانی و شرایط کار بهتر برای همکاران خود در حبس باشد. این اقدام سرکوبگرانه نقض جدی حقوق انسانی و تهاجمی غیرقابل تحمل به مفاهیم پایه ای تمدن و عدالت است.

 ما همچنین مطلعیم که شرکت حمل و نقل ایتالیایی، «راه آهن دولتی ایتالیا»، در حال همکاری اقتصادی با شرکتهای حمل و نقل ایران، «شرکت راه آهن جمهوری اسلامی ایران» است؛ چنین چیزی در شرایطی که کارگران ایران در بخش حمل و نقل نیز سرکوب می شوند و حقوقشان نقض می گردد، قابل تحمل نیست.

ضروری است تا رهایی رضا شهابی وهمه کارگرانی که ناعادلانه حبس شده اند، از همکاری با شرکت های ایرانی جلوگیری شود؛ در غیراینصورت ما آماده اعلام اعتصاب در تمام شرکتهای اتوبوسرانی «اف اس آی»* در ایتالیا هستیم.

 ما از تک تک اتحادیه های کارگری، سازمان های سیاسی و احزاب، و سازمان های اجتماعی در سراسر ایتالیا می خواهیم که از این درخواست و اقدام برای آزادی رضا شهابی و دیگر فعالان کارگری بازداشت شده در ایران حمایت کنند.

۲۶ اگوست ۲۰۱۷-ایتالیا

«هماهنگ کننده ملی کارگران حمل و نقل عمومی ۲۷ مارس ۲۰۱۵«

Coordinamento Nazionale Autoferrotranvieri 27 Marzo 2015

FS-Busitalia companies*

 ترجمه و تکثیر از اتحاد بین المللی در حمایت از کارگران در ایران

جهت دسترسی به اصل نامه، لطفا به سایت انگلیسی اتحاد بین المللی مراجعه نمایید.

http://www.workers-iran.org

بیانیه شماره 4درباره محمد جراحی کارگر زحمتکش و عضو کمیته پیگیری ……

امروز  چهارشنبه مورخه 96/6/8  در پی آزمایشات و دیگر نتایج درمانش در بیمارستان تجریش ، به جراحی گفته شده است که برای شیمی درمانی به تبریز بازگردد.زیرا که ممکن است شیمی درمانی تا ماه ها ادامه داشته باشد .

ما بر این اعتقاد هستیم که محمد جراحی زندانی سیاسی سابق ، در زندان درمعرض انواع بیماریها قرار گرفته است . عدم رسیدگی لازم و کافی و بموقع مسئولان زندان به درمان ایشان سبب شده تا محمد جراحی همانند رفیق عزیزمان شاهرخ زمانی که هم پرونده نیز بودند . جان سالمی نداشته باشد . بی شک محمد جراحی کارگری زحمتکش است که سالها برای رفاه اجتماعی کارگران و تهیدستان از هر کوششی برای آرمان های انسانی کوتاهی ننموده است .

کوتاه کردن زندگی و تلاشش برای رهایی انسان ها  از آرزوهای کسانی است که اراده کرده اند، جراحی و کارگران و زحمتکشان به آن دست نیابند.

قوه قضاییه و دولت مسئول  جان او و دیگر زندانیانی هستند که برای احقاق حقوق از دست رفته شان در زندان ها گرفتار، بیماری های صعب العلاج می شوند.       

کمیته پیگیری ایجاد تشکل های کارگری ایران . 8 / 6 / 1396

کارفرمایان نمی‌توانند برای خود قانون وضع کنند/رواج قانون‌گریزی در محیط‌های کار

یک حقوقدان و وکیل دادگستری می‌گوید: عدم درک ماهیت قانون کار توسط کارفرمایان موجب رواج قانون‌گریزی در محیط‌های کار شده است.

«علیرضا مقدم» حقوقدان و وکیل دادگستری در گفتگو با ایلنا، اظهار داشت: عدم درک ماهیت قانون کار توسط کارفرمایان موجب رواج قانون گریزی در محیط‌های کار شده است به گونه‌ای که هر از چندگاهی از یک کارخانه یا واحد صنعتی خبر می‌رسد که کارگران در شرایط نامساعدی که به هیچ وجه اخلاقی به نظر نمی‌رسد کار می‌کنند.

مقدم با بیان اینکه فلسفه  قانون کار، تنظیم روابط کارگر و کارفرما به نفع کارگر است، تصریح کرد: با این وجود گاه و بیگاه می‌شنویم که کارفرمایی با کارگر خود برخلاف مفاد حمایتی قانون کار رفتار می‌کند. اینگونه رفتار‌ها برخلاف قاعده عدالت اجتماعی است که قانون منبعث از آن است و قطعا وقوع آن یک تخلف محرز است.

این وکیل دادگستری در ادامه تاکید کرد که حتی اگر کارفرمایی خواسته‌های غیرقانونی خود را در قالب قرارداد و آیین‌نامه انضباطی به کارگر تحمیل کند، ارزش قانونی نخواهد داشت.

مقدم افزود: حتی اگر کارگر به سبب سرپیچی از قوانین وضع شده توسط کارفرما اخراج شود، مراجع رسیدگی به شکایات در ادارت کار به نفع وی رای می‌دهند.

این حقوقدان در ادامه با بیان اینکه قانون پیش‌بینی کرده است، که آیین‌نامه انضباطی کارگاه چگونه نوشته شود، تصریح کرد: از این رو به هیچ وجه کارفرما نمی‌تواند کارگر را برخلاف قوانین بالادستی به کاری مجبور کند حتی اگر این کار مربوط به ادای فرایض دینی باشد.

وی افزود: این در حالی است که حتی فرایض دینی همچون نماز خواندن از لحاظ شرعی اجباری نیست و واجب است با این حال به نظر می‌رسد که برداشت‌های متناقض و منفعت‌جویانه از قانون موجب به توجهی به شرعیات شده است.

مقدم تصریح کرد: حتی اگر کارفرما از این بابت کارگر را جریمه نقدی کند، وجه حاصل از آن به صورت غیرقانونی بدست آمده است و از لحاظ قانونی قابل پیگیری است. البته کارگر نیز باید از حقوق خود آگاه باشد تا به موقع برخوردهای خارج از عرف و شرعیات کارفرما را گزارش کند.

این وکیل دادگستری با تاکید بر اینکه این قانون کار است که حمایت از کارگر را ضروری را یادآوری می‌کند، تصریح کرد: باید در نظر داشت که اگر لایحه معیوب اصلاح قانون کار به مرحله قانونی شدن و اجرا درمی‌آمد حال دیگر قادر نبودیم که در برابر برخوردهای سودجویانه این چنینی از کارگران دفاع کنیم.

 

مقدم با بیان اینکه این برخوردها در شرایطی با کارگر صورت می‌پذیرد که هنوز قانون کار وجود دارد، گفت: حتی تصور تغییر قانون کار که چندی پیش لایحه آن در مجلس در دست بررسی بود، در شرایط فعلی دردناک است چراکه نتیجه این می‌شد که کارفرما بین خود و کارگر یک رابطه موجر و مستاجری برقرار می‌نمود و حالا دست آنها برای توجیه هر اقدام ضدانسانی باز بود.

افزایش 50 درصدی آمار مصدومین ناشی از حوادث کار دراستان گلستان

طی سه ماهه اول سال 96 تعداد 117 نفر به دليل صدمات ناشي ازحوادث کار به مراكز پزشكي قانوني استان مراجعه كردند. اين رقم در مقايسه با مدت مشابه سال قبل50 درصد افزایش داشته است.

به گزارش روابط عمومي اداره كل پزشكي قانوني استان گلستان، از كل مراجعين حوادث کار در سه ماهه سال 96 تعداد 116 مرد و 1 نفر زن بوده اند. اين در حالي است كه در مدت مشابه سال قبل تعداد 78نفر به دليل صدمات ناشي از حوادث در کار به مراكز پزشكي قانوني استان مراجعه كردند. که از این تعداد 68 نفر مرد و 10 نفر زن بوده اند که در حدود 50 درصدی افزایش داشته است.

وخامت حال1کودک کار و2کارگرزن براثرسوختگی شدید در حادثه انفجارکوره پزخانه وایقان

روز گذشته(7شهریور)، در وایقان شبستر، یک کودک کار ودوکارگر زن بر اثر انفجار در اتاقک کارگری دچار سوختگی شدید شدند. حال مصدومان وخیم گزارش شده است.

برپایه گزارش منتشره، روز گذشته، یک کودک ودوزن که به عنوان کارگر در یک کوره‌پزخانه واقع در شهر «وایقان» در منطقه شبستر استان آذربایجان شرقی مشغول کار بودند، بر اثر انفجار گاز پیک‌نیکی دچار سوختگی شدند.

«وحید شادی نیا» مسئول روابط عمومی مرکز اورژانس آذربایجان شرقی در این خصوص گفت: این انفجار در اتاقکی که محل اسکان کارگران بوده است، رخ داد و در نتیجه آن کارگران مصدوم ۳۰ تا ۵۰ درصد دچار سوختگی شدند.

به گفته مدیر روابط عمومی  مرکز اورژانس آذربایجان شرقی این کارگران مصدوم اعضای یک خانواده هستند که به ترتیب ۱۵، ۳۶ و ۵۰ سال سن دارند که پس از حادثه با آمبولانس به بیمارستان «شبستر» و پس از آن به بیمارستان سوختگی «سینا » در شهر تبریز منتقل شدند.

وی از وخامت حال این کارگران مصدوم به دلیل بالا بودن جراحت سوختگی خبر داد.

جان باختن 2کارگر کارگاه بلوک زنی براثر برق گرفتگی

دو کارگر ، که در یک کارگاه بلوک زنی در روستای تمگران مشغول بکار بودند براثر برق گرفتگی جان خود را از دست دادند.

سرهنگ پرنگ فرمانده انتظامی شهرستان قلعه گنج گفت: این دونفر دریک کارگاه بلوک زنی مشغول به کار بودند که براثر برق گرفتگی جان باختند.

هشتم شهریورماه1396

akhbarkargari2468@gmail.com

***

بیانیه شماره 90

با گذشت 22 روز از اعتصاب غذای رضا شهابی، نیمه‌ی چپ بدن او بی‌حس شده است!

کارگران، فعالان کارگری و تشکل‌های کارگری و اجتماعی

 پس از گذشت 22 روز از اعتصاب غذای رضا شهابی، شرایط جسمی وی بسیار وخیم است به نحوی که نیمه چپ بدنش بی‌حس شده است و انگشتان دستانش هیچ حسی ندارد. وخامت حال رضا به حدی است در مراجعه به بهداری زندان، به او گفته شده که کاری از دست ما بر نمی‌آید و معاینه باید توسط پزشک متخصص انجام شود. این در حالی است که تا روز چهارشنبه 22/6/96 هیچ پزشکی رضا را معاینه نکرده است و شرایط او روز به روز وخیم‌تر می‌شود!

همان‌طور که پیش‌تر به اطلاع رسید سیستم قضایی- امنیتی در شگردی تازه و برای فشار به رضا شهابی و اعضای سندیکای شرکت واحد، مرخصی‌های پزشکی رضا را به منزله‌ی غیبت در نظر گرفته و 968 روز به عنوان جریمه‌ی آن در نظر گرفته است. لازم به ذکر است در حکم قبلی هفت و نیم میلیون تومان جریمه‌ی نقدی در نظر گرفته شده بود که در صورت عدم پرداخت معادل 357 روز می‌شود که به روزهای باقی‌مانده‌ی حکم و جریمه‌ی کذایی غیبت اضافه خواهد شد. شیوه‌ی برخورد سیستم قضایی-امنیتی به گونه‌ای است که انگار تا رضا شهابی از عقاید صنفی و طبقاتی خود دست برندارد، در زندان باقی می‌ماند و تمام روزهای ذکرشده نیز که تمام شود، محکومیت جدیدی برای او ساخته خواهد شد.

کمیته دفاع از رضا شهابی ضمن محکوم کردن مجدد اقدام غیرقانونی سیستم قضایی-امنیتی در افزایش روزهای محکومیت رضا، اعلام می‌کند که شدیداً نگران جان وی است و تأکید می‌کند مسئولیت عواقب اعتصاب غذای رضا مستقیماً متوجه مسئولان قضایی-امنیتی است.

فعالان و تشکل‌های کارگری و اجتماعی، اوضاع جسمی رضا شهابی بسیار وخیم است، به هر شکل ممکن نسبت به این وضعیت ناعادلانه و غیرانسانی اعتراض کنیم و صدای اعتصاب رضا شهابی باشیم، شاید فردا دیر باشد.

8 شهریور ۹٦

کمیته دفاع از رضا شهابی

k.d.shahabi@gmail.com

***

پیام به کنگره جهانی آی. یو. اف (فدراسيون اتحاديه های کارگری بخشهای صنايع کشاورزی، موادغذايی، هتلداری، رستوران، توزيع موادغذايی و تنباکو) از سندیکای کارگران نیشکر هفت تپه 

ایران ۵ شهریور۱۳۹۶برابر با۲۷ اگوست

دوستان و همکاران عزیز

درودهای گرم و پیام همبستگی ما به مناسبت ٢٧ امین کنگرۀ جهانی آی. یو. اف، از تاریخ ٢٩ آگوست تا ١ سپتامبر ٢٠١٧ در شهر ژنو را بپذیرید. کنگرۀ بسیار موفقی را برای پیشبرد منفعت کارگران و تشکلات کارگری در سراسر جهان آرزومندیم. می دانیم که باید در کنار هم ایستاد تا حملات کارفرمایان، شرکت های سرمایه داری و دولت ها به حقوق و دستاوردهای کارگران را به عقب برانیم.

متأسفانه ما به عنوان یک تشکل عضو آی. یو. اف. نمی توانیم در این گردهمائی مهم با شما باشیم. همان طور که بسیاری از شما ممکن است مطلع باشید به دلیل محدودیت های زیادی که به ما تحمیل شده، از جمله جو امنیتی بالا در کشور، ما نمی توانیم به عنوان نمایندگان سندیکا آزادانه فعالیت و یا سفر داشته باشیم. از زمان راه انداری سندیکای کارگران نیشکر هفت تپه، اعضای هیأت مدیره و فعالین سندیکا و بسیاری از کارگران هفت تپه هدف آزار و اذیت و پیگردهای قانونی قرار گرفته اند. در هفته های اخیر شاهد اقدامات سرکوبگرانه علیه ده ها تن از کارگران نیشکر هفت تپه و تشدید فشار بر سندیکا بوده ایم. از جمله بیش از ٦٠ نفر کارگر نیشکر هفت تپه در روزهای اخیر به دلیل شرکت در اعتصاب و به اتهام «تحریک کارگران» دادگاهی شده اند. همچنین شعبۀ اجرای احکام دادگاه انقلاب اندیمشک در تاریخ ٢٤ آگوست ٢٠١٧ طی ابلاغیه ای به آقای علی نجاتی، عضو هیإت مدیره سندیکا، از او خواسته است که در ظرف پنج روز خود را برای اجرای حکم زندان آماده کند در غیر این صورت بازداشت خواهد شد. علی نجاتی به اتهامات واهی به ٦ ماه حبس محکوم شده است و در گذشته نیز بارها دستگیر و زندانی شده بود و این حکم علیرغم بیماری قلبی ایشان و تجویز پزشکان مبنی بر عدم حضور در محیط های استرس زا صادر شده است.

طی گزارش های رسیده ده ها تن از کارگران نیشکر ممکن است بزودی به دلیل شرکت در اعتصابات اخیر دادگاهی شوند. همچنین اعضای دیگری از اعضای هیأت مدیره سندیکا به دادگاه احضار شده اند. این اعتصابات به دلیل پرداخت نشدن دستمزد و مزایای کارگران شاغل و بازنشستگان نیشکر هفت تپه و در اعتراض به روند خصوصی سازی شرکت به وقوع پیوستند. خصوصی سازی شرکت از جمله موجب شده است که کارگران امنیت شغلی خود را از دست بدهند، دستمزدهایشان با تأخیر پرداخت شود و نیروهای انتظامی در محیط کار مستقر گردند. متأسفانه در بخش های دیگر کارگری نیز شرایط مشابهی حاکم است. سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوس رانی تهران و حومه نیز به طور دائم مورد اذیت و آزار قرار می گیرد. هم اینک آقای رضا شهابی عضو هیأت مدیره این سندیکا از تاریح ٩ آگوست ٢٠١٧ در زندان رجائی شهر در اعتصاب غذا به سر می برد.

ما از نمایندگان منتخب در ٢٧ امین کنگرۀ جهانی آی. یو. اف. درخواست می کنیم که نقض مستمر حقوق کارگران در ایران و بازداشت و اذیت و آزار کارگران نیشکر هفت تپه را محکوم کنند. اقدامات فوری شما از جمله تصویب یک قطعنامه اضطراری در این کنگره بسیار سودمند خواهد بود.

ازهمۀ شما بسیار سپاسگزاریم و برایتان آرزوی موفقیت و پیروزی داریم.

در همبستگی:

سندیکای کارگران نیشکر هفت تپه ایران، ۵ شهریور ١٣٩٦ برابر با ٢٧ آگوست ٢٠١٧

***

3 روز تظاهرات متوالی در تورنتو : 

برای حمایت از رضا شهابی و دیگر زندانیان اعتصابی یک صف شویم

 

مدت حکم زندان بر مبنای اتهامات دروغین علیه رضا شهابی تمام شده ، اما حکومت ضد کارگری و ضد انسانی جمهوری اسلامی مجددا» رضا شهابی را زندانی کرده است ، رضا شهابی  برای کسب و احقاق حقوق خود مجبور شده از جان خود مایه بگذارد و بیش از 25 روز است که دست به اعتصاب غذا زده است، همچنین زندانیان سیاسی بند 12 زندان رجایی شهر یک ماه پیش با بهانه های واهی و دروغین  توسط ماموران و گارد زندان با دستور مسئولین سازمان زندانها و قوقضائیه مورد ضرب و شتم قرار گرفته و اموالشان تخریب و به غارت رفته است و آنها را به زور و غیر قانونی به سلول های انفرادی و سالن ده منتقل کردند و در مقابل 18 نفر از این زندانیان بیش از 30 روز است که دست به اعتصاب غذا زده اند،

ما ضمن محکوم کردن اعمال ضد کارگری و ضد انسانی جمهوری اسلامی خواهان آزادی فوری و بدون قید و شرط رضا شهابی و بقیه زندانیان سیاسی هستیم ، و در این راستا از تمامی کارگران انقلابی ، فعالین ، سازمانها و احزاب و محافل و افراد حاضر در کانادا تقاضا داریم ، جهت حمایت از رضا شهابی و دیگر زندانیان اعتصابی روز دوشنبه  4 سپتامبر 2017  در راه پیمایی شهرهای مختلف کانادا حضور یافته و با در دست داشتن عکس های از رضا شهابی و دیگر زندانیان اعتصابی  در یک صف خواستار آزادی آنها شوند.

ما نیز روز دوشنبه  4 سپتامبر 2017  در تورنتو  ساعت هشت و نیم صبح در چهار راه

University and Queen با بر داشتن عکس های از رضا شهابی به زندانی کردن مجدد او اعتراض خواهیم کرد همچنین از همه رفقا دعوت می کنیم دراعتراضات  روز دوشنبه  حضور داشته باشند.

همچنین از کارگران و فعالین و رفقا و دوستان و احزاب و سازمانهای که در تورنتو حضور دارند دعوت می کنیم، در تظاهرات ایستاده که روز های شنبه  2 آگوست  2017   و  یکشنبه   3 آگوست  2017  از ساعت 2 بعد از ظهر تا 4 بعد از ظهر در Mel Lastman Square  برای حمایت از رضا شهابی و بقیه زندانیان اعتصابی برگزار خواهد شد، شرکت فعال داشته باشند. آدرس محل اعتراض عبارت است از :

Address: 5100 Yonge St, North York, ON M2N 5V7

 

رضا شهابی آزاد باید گردد.

کارگر زندانی ، زندانی سیاسی آزاد باید گردد .

معلم زندانی آزاد باید گردد.

 

جمع قدم اول

29 آگوست 2017

 

 

Advertisements

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

درحال اتصال به %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: