اشتراک eshtrak

خبری سیاسی فرهنگی! مسئولیت هر مقاله بعهده نویسنده آنست!

پوست خربزه کره شمالی را زیر پای «ترامپ» انداخته اند: راشیا تودی، امریکا تهدید می کند کره شمالی را قتل عام اتمی می کنم: یونگه ولت/ روسیه امروز، حلقه تحریم ها علیه کره شمالی تنگ تر شد، افشاگر «ای میل» های هیلاری با دو گلوله از پای در آمد!، علیه نگاه تک بعُدی اما زنجیره ای رسانه های غربی به رویدادهای ونزوئلا در حد فاجعه لیبی نگاه کنید،و بنام تحریم سه کشور شلیک به سمت چین و اروپا: روسیه امروز – ترجمه های رضا نافعی

کره شمالی میتواند کلاهک های اتمی بزرگ را  تا آن حد کوچک کند که برای موشک های بالیستیک قابل حمل باشد. آنها با این عمل  برای  مناطقی بسیار فراتر از منطقه خود تهدید اتمی ایجاد کرده اند. این امر می تواند دلیل اتخاذ آن تصمیم شورای امنیت باشد که باتفاق آرا گرفته شد. با این تصمیم شورای امنیت کره شمالی را برای سلاحهای اتمی و برنامه های موشکی آن تنبیه کرده است. چین و روسیه با این تصمیم موافقت کردند برغم آن که با این تصمیم  مناسبات آنها با کره شمالی محدودتر میشد… ولی پیونگ یانگ  درست به همین قدرت برد موشک های خود می نازد و متقابلا آن را  پاسخی به  تهدیدها و تحریک های دائمی، فزاینده و شدید نظامی امریکا از زمین، از دریا و از هوا  در کنار مرزهای کره شمالی و علیه کره شمالی می داند.

پوست خربزه کره شمالی را زیر پای «ترامپ» انداخته اند

راشیا تودی( روسیه امروز) ترجمه رضا نافعی

آیا ترامپ  دیوانه ایست که کارش حساب و کتاب ندارد و انگشتش روی ماشه سلاح اتمی است یا می خواهد با تهدید بیش از حد خود در بحران کنونی کره «هنر جنگ » را بکار بندند. و چرا چین و روسیه  به تحریم علیه کره شمالی رای موافق دادند؟

کسی که چنان می جنگد که  در هر نبردی برنده می شود، اصلا به این معنی نیست که  استراتژیست خوبی هست. هنر آنست که بدون نبرد نظامی مقاومت دشمن را درهم شکنی.( سون تسو: «هنر جنگیدن»)

این اندیشه  ژنرال چینی  و استاد استراتژی که پانصد سال پیش از تولد مسیح می زیست، امروز هم در سراسر جهان نه تنها موضوع درس دوره های آموزشی برای افسران است بلکه در دهه های اخیربگونه ای فزاینده در دورهای آموزشی مدیریت بازرگانی و مدیریت کنسرن های بزرگ نیز تدریس می شود. بنا بر این چه بسا که  تاجر زیرکی که  امروز رئیس جمهور امریکاست نیز از آن حکمت بی خبر نیست.

این توجیهی است نیک دلانه برای از کوره در رفتن ترامپ در 8 آگوست که طی آن رهبری کره شمالی را تهدید کرد به «آتش، خشم و خشونتی که جهان دیرگاهیست مانند آن را ندیده است» شاید هدفش این بوده که  پکن را  بیشتر زیر فشار قراردهد تا بلکه  پکن علیه  پیونگ یانگ  سخت رفتاری کند.

جنگ طلبان شده اند فرشتگان صلح

توجیه دیگر برای تهدید بیش از حد ترامپ علیه کره شمالی جنگ طلبی احمقانۀ ای است که حد و مرز ندارد. این همان ترامپی است که در مبارزات انتخاباتی خود قول می داد  همه سربازان امریکائی را از کره جنوبی  و دیگر جاها بازگرداند. با این همه  در حال حاضر شماتت علیه ترامپ کم نیست و آن هم بطور عمده  از جبهه نئوکان های  جنگ طلب  و جهانی سازان شناخته شده – هم از خود امریکا و هم از اروپا.

حتی سناتور مک کین، مظهر بازهای ستمگر امریکا، اینک در بحران کنونی کره بعنوان فرشته صلح به میدان آمده و  ترامپ را به خاطر تهدیدی که کرده و سخن از « آتش، خشم و خشونت» گفته  بعنوان ماجراجوئی که کارش حساب و کتاب ندارد و دست به بازی با آتش اتمی زده مورد حمله قرارداداه است.

در واقع بنظر می رسد وخیم شدن وضعیت در ارتباط با کره شمالی، از لحاظ سیاست داخلی امریکا نیز دارای عنصر نیرومندی است. زیرا این بحران   فرصت مناسبی است برای تخریب ترامپ  منفور که  ضد جهانی شدن است. با استفاده از این فرصت میتوان او را در برابر افکار عمومی  هوادار خودش در داخل و در عرصه افکار عمومی جهان بعنوان فردی غیر قابل کنترل بی اعتبار ساخت که  چون یک اسب آبی که وارد یک مغازه   شیشه فروشی شود وارد دنیای شیشه ای اتمی شده است.

کاخ سفید  تهدید ترامپ را علیه کره شمالی، بطور رسمی واکنشی میداند در برابر کشور کوچک  و در حال رشد  کره شمالی در شرق آسیا که با آزمایش موشک های بالیستیک خود با برد متوسط ، گویا  می تواند  به خاک امریکا برسد.

ولی پیونگ یانگ  درست به همین قدرت برد موشک های خود می نازد و متقابلا آن را  پاسخی به  تهدیدها و تحریک های دائمی، فزاینده و شدید نظامی امریکا از زمین، از دریا و از هوا  در کنار مرزهای کره شمالی و علیه کره شمالی می داند.

پیونگ یانگ احساس می کند  روسیه و چین آن را تنها گذاشته اند.

دو کشور امریکا و کره شمالی در ماههای گذشته بر لب پرتگاه یک جنگ داغ  برمارپیچی بالارونده چنان دست به تحریک متقابل یکدیگر زده اند  که حالا  امکان اندکی برای کوتاه آمدن بدون آبروریزی برایشان باقی مانده است.

تشدید ادامه دارد. ترامپ سخن از فوران «آتش، خشم و خشونت» می گوید و روز بعد  کره شمالی بنوبه خود سخن از آن می گوید که فقط با یک کلاهک اتمی می توان پایگاه نظامی امریکا در جزیره گوام واقع در پاسیفیک را ویران کرد.

بگفته سخنگوی  نظامی در کره شمالی اگر واشنگتن دست از « تحریکات بی ملاحظه نظامی » برندارد، احتمالا پیونگ یانگ خود را مجبور خواهد دید یک « تصمیم نظامی غیرقابل اجتناب » اتخاد کند.

آیا تهدید اتمی پیونگ یانگ واقعی است؟

بنا به نوشته واشنگتن پست در 7 آگوست امریکائی ها هنگام تدارک جلسه تعیین کننده شورای امنیت در اول  آگوست  یک ارزیابی محرمانه از وضعیت را به  چینی ها و روس ها نشان دادند که قبلا اکثر سازمانهای اطلاعاتی آن را تایید کرده بودند. طبق آن ارزیابی کره شمالی میتواند کلاهک های  اتمی بزرگ را  تا آن حد کوچک کند که برای موشک های بالیستیک قابل حمل باشد . آنها با این عمل  برای  مناطقی بسیار فراتر از منطقه خود تهدید اتمی ایجاد کرده اند..

این امر می تواند دلیل اتخاذ آن تصمیم شورای امنیت باشد که باتفاق آرا گرفته شد. با این تصمیم شورای امنیت کره شمالی را برای سلاحهای اتمی و برنامه های موشکی آن  تنبیه کرده است.

چین و روسیه  با این تصمیم موافقت کردند برغم آن که  با این تصمیم  مناسبات آنها با کره شمالی محدودتر میشد.

از این رو با اطمینان  زیاد می توان بنا را بر این گذاشت که  اگر آنها  بر صحت شناخت سازمانهای اطلاعاتی  واقف نبودند  به آن طرح رای نمی دادند. آنها می دانستند که کره شمالی با  سیاست خود خطری واقعی برای صلح در کل منطقه خاور دور است.

https://deutsch.rt.com/meinung/55468-wahnwitzige-eskalationsspirale-im-fernen-osten/

***

پرسش: از سالهای پنجاه تا کنون چند بار  کره شمالی دست به یک حمله نظامی زده است؟
برای این که پاسخ درست بدهید به شما کمک می کنم : «0» بار .
امریکا چند بار دست به جنگ زده است؟.. ایا باید واقعا جزئیات را بر شمارم؟

امریکا تهدید می کند کره شمالی را قتل عام اتمی می کنم

یونگه ولت، راشا تودی ( روسیه امروز)

گزینش، تنظیم و ترجمه رضانافعی

پس از تحریمهای اخیر شورای امنیت «ری یونگ هو» وزیر خارجه جمهوری دموکراتیک خلق کره، کشور  خود را کشوری اتمی با احساس مسئولیت تام و تمام» اعلام کرد. او که به کشور مانیل سفر کرده همچنین گفت:

«ما بدون ملاحظه اسلحه اتمی را بکار نمی گیریم، مگر آن که در خطر اشغال از سوی یک قدرت اتمی دیگر قرار بگیریم.  پیونگ یانگ  به هیچ وجه در باره برنامه اتمی  و آزمایش های موشکی خود گفتگو نخواهد کرد. »

وزیرخارجه روسیه روز دوشنبه اعلام کرد که او با «ری» ، همتای خود از کره شمالی، دیدار کرده و به او  توصیه کرده خویشتندار باشد.

https://www.jungewelt.de/artikel/315913.pj%C3%B6ngjang-weist-kritik-an-atomprogramm-zur%C3%BCck.html

«لیندسی گراهام » سناتور امریکایی،نیز هفته گذشته،  در یک مصاحبه تلویزیونی تاکید کرد که پرزیدنت ترامپ  شخصا به او اطمینان داده است که  حاضر است علیه کره شمالی وارد جنگ شود. او ( ترامپ) اجازه نخواهد داد که یک دیوانه (کیم یونگ اون رهبر کره شمالی) موشکی داشته باشد که با آن بتواند امریکا را هدف قرار دهد.

یک گزینه نظامی برای منهدم کردن برنامه کره شمالی و نیز  از بین بردن خود آن  وجود دارد. اگر برای متوقف کردن او جنگی درگیرد این جنگ در آنجا ( در شبه جزیره کره)  روی خواهد داد.  اگر هزاران نفر کشته شوند، در آنجا کشته خواهند شد، اینجا کسی کشته نخواهد شد.( از مصاحبه گراهام با تلویزیون  NBC).

https://deutsch.rt.com/asien/55067-republikanischer-senator-militarische-losung-gegen/

حالا ترجمه متن یک ویدو کلیپ را بخوانید :

بزرگترین خطر برای ثبات در شبه جزیره کره برنامه اتمی است یا  نیروی دریائی امریکا  در سواحل کره؟ شاید اخیر این را دیده باشید. گزینه نظامی برای کره شمالی. احتمال عملیات نظامی میان امریکا و کره شمالی .

منابع، سخن از استقرار بمب اتمی در کره جنوبی می گویند تا کیم یونگ را بقتل برسانند.

پرسش: از سالهای پنجاه تا کنون چند بار  کره شمالی دست به یک حمله نظامی زده است؟

برای این که پاسخ درست بدهید به شما کمک می کنم : «0» بار .

امریکا چند بار دست به جنگ زده است؟.. ایا باید واقعا جزئیات را بر شمارم؟

آخرین بار که کره شمالی مورد حمله امریکا قرار گرفت تلفات وارده به کره شمالی عظیم بود.کورتیس لی می، ژنرال نیروی هوائی امریکا گفت : ما طی سه سال 20 در صد از مردم کره شمالی را نابود کردیم، در حالی که  امریکا در جنگ جهانی دوم یک سوم از یک درصد(0,032%) از  اتباع خود را از دست داد.

با توجه به علاقه امریکا به  تغییر رژیم  نمی توان کره شمالی را مورد انتقاد قرار داد که چرا خود را مسلح می کند بویژه با توجه به استقرار نیروی نظامی انبوه در کره جنوبی.

اعتراف می کنم که در کره شمالی مواردی هست که در مسیر درست قرار ندارند.  در عربستان سعودی هم یک خاندان سلطنتی بی رحم حکومت می کند. ولی امریکا  در صدد حمله  به عربستان و ویران کردن آن نیست. اینطور بنظر می رسد که گرچه خاندان سلطنتی عربستان یک خاندان سرکوبگر است ولی یک سرکوبگر  خوبست.

اعتراف جیمی کارتر:

کره شمالی حاضر به مصالحه بود.

بنا به گفته جیمی کارتر، رئیس جمهور اسبق امریکا ، کره شمالی بارها و بارها اعلام کرده که حاضر است، همزمان، قراردادی برای پایان دادن به برنامه اتمی خود  و قراردادی برای استقرار صلح منعقد کند.امریکا نپذیرفت-.

البته سخنان تند کره شمالی واکنشی است در برابر تحریکات نظامی و  تحریم های امریکا علیه کره شمالی و نیز سرپیچی  امریکا از گفتگوی مستقیم با  کره شمالی .

آیا ما باید با یک تراژدی انسانی دیگر روبرو شویم یا این که امریکا حاضر است خودش را آرام کند.

لینک ویدئو کلیپ:https://youtu.be/0EXvWCZD7gYhttps://deutsch.rt.com/asien/55067-republikanischer-senator-militarische-losung-gegen/

حلقه تحریم ها علیه کره شمالی تنگ تر شد

راشیا تودی ( روسیه امروز) ترجمه رضا نافعی

پیونگ یانگ تصمیم سازمان ملل در تائید تحریم های بیشتر علیه کره شمالی را بشدت مورد انتقاد قرارداد و اعلام کرد این تحریم ها را نا عادلانه می داند و نسبت به آن واکنش نشان خواهد داد.
روز شنبه 15 کشور عضو شورای امنیت باتفاق آراء تحریم های بیشتری علیه کره شمالی وضع کردند. این تصمیم سبب خشم کره شمالی گشت. سالهاست که پیونگیانگ مصرانه گفتگو در باره برنامه اتمی خود را رد می کند و امریکا و همپیمانهایش را متهم می سازد که نسبت به کره شمالی قصد تجاوز دارند.
دولت کره شمالی تاکید کرد که در برابر تصمیم شورای امنیت واکنشی «عادلانه» نشان خواهد داد بی آنکه به بیان جزئیات بپردازد.
.پیونگ یانگ این دعوی که سرزمین اصلی امریکا آسیب پذیر است را تکرار کرد. قبلا ادعا شده بود که موشک های کره شمالی قادرند کل خاک امریکا را هدف قراردهند. آژانس خبرگزاری کره شمالی KCNA گزارش داد که «خطائی بزرگتر از این متصور نیست که امریکا در آنسوی اقیانوس کشوری است ایمن»
لاوروف وزیرخارجه روسیه خواستار آن شد که همه کشورهای ذی دخل در بحران کره شمالی از دست زدن به عملیات نظامی پرهیز کنند . وزیرخارجه روسیه بار دیگر از همه این کشورها خواست تا حداکثر خویشتن داری را بکار بندند، از فرافکنی قدرت نظامی بر شبه جزیره کره چشم بپوشند و هرچه زودتر برای حل مسائل شبه جزیره مذکور از طریق توسل به دیپلماسی تلاش ورزند ، از جمله برای خلع سلاح هسته ای.
پکن از پیشنهاد لاوروف حمایت کرد. بنا به گزارش رویتر وزارت خارجه چین نیز خواستار خویشتن داری و روی آوردن به تلاشهای مثبت برای حل مسئله شد.
مسکو و پکن مشترکا راهی برای حل مسئله پیش نهادند مبنی بر این که کره شمالی آزمایش های موشکی و اتمی خود را متوقف سازد و در مقابل امریکا و همپیمانهایش نیز دیگر دست به رزمایش در منطقه نزنند. ولی واشنگتن قبلا پیشنهاد های مشابه را رد کرده بود.
تصمیمات متخذه از سوی شورای امنیت علیه کره شمال در روز شنبه، هفتمین پاکت مصوبه شورای امنیت بود. این تصمیات مربوط می شوند به مهمترین منابع درآمد کره شمالی که عبارتند از صدور ذغال سنگ، آهن و سنگ آهن، افزون بر این ها تصمیمات دیگری نیز برای ایجاد محدودیت های اقتصادی برای کره شمالی اتخاذ شده است.
https://deutsch.rt.com/asien/55312-big-mistake-for-us-to/

***

افشاگر «ای میل» های هیلاری با دو گلوله از پای در آمد!

راشیا تودی ( روسیه امروز) ترجمه رضا نافعی

این ترجمه طی 24 ساعت 6732 بار خوانده شد

بنا بر تحقیقات روزنامه نگار افشاگر «سیمور هرش» جوانی بنام « ست ریچ» که یکسال پیش کشته شد، آن کسی است که نامه های الکترونیک ( ایمیل ) های داخلی  دموکرات های امریکا را در اختیار ویکیلیکس می گذاشت ولی سازمان های اطلاعاتی امریکا به غلط هکر های روسی را مسئول ماجرای  ایمیل ها  قلمداد کردند.

«ست ریچ» عضو کمیته ملی دمکرات ها ((DNC. بود. او در بحبوحه مبارزات انتخاباتی امریکا، در سحرگاه روز 29 ژوئن 2016 ساعت 4.20  در مسیر خانه اش در واشنگتن بضرب دو گلوله کشته شد.  نظر پلیس این است که او قربانی سرقت مسلحانه شد. « لپ تاپی» که گویا او با خود حمل می کرده ناپدید شده بود، در حالی که سارق کیف پول، ساعت، تلفن همراه و دیگر اشیاء گران قیمتی را که  جوان 27 ساله با خود داشت  به سرقت نبرده بود.

بنا به اظهارات امدادگران، هنگامی که آنها به محل واقعه رسیدند، ست ریچ کاملا به هوش بوده و  مرتب حرف می زده است. بنا به گفته « آرون ریچ » برادر ست ریچ که چند ساعت بعد خود را به بیمارستان رسانده بود، نیروهای امدادی «بسیارمتعجب» بودند که برادر او در اثر جراحات وارده درگذشته است.

بلافاصله پس از مرگ ست ریچ گمانه زنی ها  در باره علت پس پرده جنایت آغاز شد. ویکیلیکس هم گمانه زنی ها را تغذیه کرد. ویکیلیکس اعلام کرد به هرکس که  ضارب را پیدا کند 20 هزار دلار پاداش خواهد داد –  این افزون بر 25 هزار دلار پاداشی بود که پلیس برای یافتن ضارب تعیین کرده بود.

ژولیان آسانژ، بنیانگذار ویکیلیکس، اشاره کرد که این جنایت میتواند با ماجرای انتشار پست های الکترونیک دموکرات ها در ارتباط باشد. همزمان با مبارزات انتخاباتی، ویکیلیکس بتدریج  نامه هائی از گروه دموکراتها منتشر کرد که نامزد انتخاباتی  دموکرات ها را در وضع بسیار ناهنجاری قرار داد. تیم انتخاباتی هیلاری کلینتون بلافاصله هکرهای روسی را مسئول رساندن نامه ها به ویکیلیکس اعلام کرد. سازمانهای اطلاعاتی متعددی این دیدگاه را تایید کردند، بدون آن که برای اثبات نظر خود سندی  ارائه کنند. درحالیکه آخرین پژوهش های پزشکی قانونی موید نظر ویکیلیکس است که  ایمیل های افشاگر را  از صفوف خود دمکرات ها دریافت کرده است.

سیمور هرش می گوید: «ست  ریچ » همان کسی است که از درون « کمیته ملی دموکرات ها» نامه ها را برای ویکیلیکس می فرستاد.

اینک سیمورهیرش، روزنامه نگار حقیقتجوی سرشناس نیز به اظهار نظر در باره  مورد « ریچ» پرداخته است – پرتال Big League Politics بخشی از صحبت ضبط شده هیرش را در این مورد منتشر کرد. در این گفتگو هرش به این نظریه نمی پیوندد که قتل ریچ در ارتباط با ماجرای نامه های الکترونیک بوده بلکه « او به دلیل آنچه می دانسته بقتل نرسید». روزنامه نگار 80 ساله معتقد است مقتول همان عامل درونی کمیته ملی دموکرات هاست که کپی  نامه ها را به بیرون منتقل می کرده است.

پس از آن که پلیس برای روشن ساختن قتل  آپارتمان ریچ را مورد تفتیش قرار داد کامپیوتری را که در آپارتمان بود برای بررسی و تفتیش در اختیار واحد سایبری  اف. بی. آی. قرار داد. حاصل تفتیش این بود که ریچ  در پایان بهار – آغاز تابستان 2016 با ویکیلیکس تماس میگیرد. و یک سلسله اسناد و ایمیل از کمیته ملی را به  پلاتفرم  عرضه می کند.

هرش می گوید طبق آنچه که من میدانم او برای نمونه کُلی مدرک و سند و دهها ایمیل برای ویکیلیکس میفرستاده و طلب پول می کرده. هرش نمی داند که معامله به کجا انجامیده ، انچه او میداند این است که ریچ  قبل از کشته شدن یک رمز عبور برای یک « دراپ باکس» امن  در اختیار  ویکی لیکس گذاشته که از طریق آن می توانسته  از کم و کیف اطلاعاتی که در اختیارش  نهاده می شده با خبر شود.

  هرش  میگوید «ریچ» از باب احتیاط  برای وقتی که احیانا بلائی به سر او بیاید  رمز عبور  را در اختیار چند تن از دوستان خود نیز میگذارد . هرش یاد آور می شود که  تاریخ آخرین ایمیل  کمیته ملی دموکرات 21.ماه مه.  2016 است که  با تاریخ برقراری تماس با ویکیلیکس پایان بهار و آغازتابستان هماهنگ است.

https://deutsch.rt.com/nordamerika/55112-hersh-seth-rich-war-insider-demokraten-emails-wikileaks/

***
ویکیلیکس  اخیرا در توئیتر پرسشی را مطرح ساخت که خود نیز بلافاصله جواب احتمالی  آن را داد: «اگر وزارت خارجه امریکا موضوعی  را محرمانه بخواند، یعنی  در واقع  خط مشی سیاسی را مشخص سازد، موضوع مورد نظر عبارتست از نفت. ویکی لیکس بعنوان سند تلگرامی را ارائه می دهد که چند دهه پیش نوشته شده و صاف و ساده خط مشی سیاسی امریکا را در برابر کشوری که دارای بزرگترین ذخائر نفتی جهان – ونزوئلا- است مشخص می سازد.» در متن تلگرام چنین آمده است که آنچه در درجه اول مورد توجه واشنگتن است این است که ونزوئلا کماکان بخش مهمی از واردات نفت امریکا را تامین کند و در مورد تعیین بهای نفت  در اپک موضعی متعادل و حاکی از حس مسئولیت اختیار کند.

علیه نگاه تک بعُدی  اما زنجیره ای رسانه های غربی به رویدادهای ونزوئلا در حد فاجعه لیبی نگاه کنید

راشیا تودی ( روسیه امروز) ترجمه رضا نافعی

در روزهای خیر پیرامون چند موضوع مهم جهانی سیل خبرها از سوی رسانه های غربی منتشر شد. این سیل خبر عموما از یک نگاه و یک جبهه بود و امکان وسعت دید و اطلاع را به خوانندگان و شنوندگان نمی داد. من به سهم خود تلاش کردم پیرامون این چند موضوع نکاتی را ترجمه و منتشر کنم که در ادامه دنباله روی های رسانه های بصورت زنجیره ای نیست و همان اشاره من درباره ضرورت آگاهی از دیدگاه های متقابل را دنبال می کند. این چند خبر را بصورت بسیار خلاصه از بخش آلمانی سایت «روسیه امروز» در4 بند و موضوع ترجمه و تدوین کرده ام که می خوانید:

1- «مورالس» رئیس جمهور بولیوی امریکا را بشدت مورد انتقاد قرار داد. او امریکا را برای مولتی لاترالیسم  جهانی  برای حقوق بین المللی و سازمان ملل متحد خطرناک دانست و تحریم های اخیر امریکا علیه روسیه، ایران و کره شمالی را محکوم کرد.

مورالس گفت امریکا باردیگر تلاش می کند تا روسیه را تحت  تحریم های یک جانبه  قرار دهد . این اقدام ناقض حقوق بین المللی است. « بولیوی مخالف آنست»

2- تصمیم امریکا با انتقاد بین المللی مواجه شده است. طبق یک نظر پرسی تازه مجله آلمانی اشپیگل – بخش اعظم مردم آلمان – 83 درصد از آلمانهای بالای 18 سال – مخالف تحریم های امریکا علیه روسیه هستند. دولت آلمان تحریم های واشنگتن را مورد انتقاد قرار داده است. برلین بیم آن دارد که  امریکا با تحریم های خود همکاری اروپا با روسیه را برای ایجاد لوله انتقال گاز نورث استریم 2  هدف قرار دهد. زیگمار گابریل وزیر خارجه آلمان تصمیم واشنگتن را در مورد تحریم ها مورد انتقاد قرار داد و در گفتگو با مجله اشپیگل  گفت ما قطعا حاضر به پذیرش این امر نیستیم که امریکا اجرای قوانین داخلی خود را به دیگر  کشورهای جهان تعمیم دهد.

اتریش نیز جانب آلمان را گرفت . کریستف لایتل وزیر اقتصاد اتریش گفت : اروپا نباید اجازه چنین کاری را بدهد. اگر تحریم ها به اجرای درآیند نباید کوچکترین جای تردیدی باقی گذاشت که اروپا استوار و یکپارچه خواهد ماند. اروپا نباید تسلیم شود».

3- پس از اعلام تحریم ها از جانب امریکا، روسیه در گام اول یکصد تن از کارکنان سفارت امریکا در روسیه را اخراج کرد و اعلام داشت که تا آخر آگوست جمعا 755 کادر دیپلماتیک امریکا را از روسیه اخراج خواهد کرد. امری که به تلافی اخراج کارکنان سفارت روسیه در امریکا در آخرین هفته های ریاست جمهوری اوباما روی داد.

4- ویکی لیکس حدس می زند در سیاست امریکا  در برابر ونزوئلا، عامل تعییین کننده ، کماکان علائق نفتی است. پلاتفرم افشاگر ویکی لیکس از یک تلگرام وزارت خارجه امریکا یاد می کند که در آن  نقشی که ونزوئلا باید ایفا کند توصیف شده است.

ویکیلیکس  اخیرا در توئیتر پرسشی را مطرح ساخت که خود نیز بلافاصله جواب احتمالی  آن را داد:

«اگر وزارت خارجه امریکا موضوعی  را محرمانه بخواند، یعنی  در واقع  خط مشی سیاسی را مشخص سازد، موضوع مورد نظر عبارتست از نفت. ویکی لیکس بعنوان سند تلگرامی را ارائه می دهد که چند دهه پیش نوشته شده و صاف و ساده خط مشی سیاسی امریکا را در برابر کشوری که دارای بزرگترین ذخائر نفتی جهان – ونزوئلا- است مشخص می سازد.

در متن تلگرام چنین آمده است که آنچه در درجه اول مورد توجه واشنگتن است این است که ونزوئلا کماکان بخش مهمی از واردات نفت امریکا را تامین کند و در مورد تعیین بهای نفت  در اپک موضعی متعادل و حاکی از حس مسئولیت اختیار کند.

بنظر می رسد در خط مشی سیاست خارجی امریکا تغییر چندانی حاصل نشده است. در اواسط ماه ژوئن  نیکلاس مادورو یک قرارداد نفتی با یک شرکت امریکائی بنام Horizontal Well Drillings منعقد ساخت.  طبق این قرار داد که ارزش آن به 1،3 میلیارد دلار بالغ می گردد، طی سه سال 200 چاه تازه نفت زده میشود و روزی 105000( صد و پنج هزار ) بشکه نفت استخراج گردد.

(امریکا به این هم راضی نیست و ونزوئلا را یک مستعمره نفتی و حیاط خلوت نفتی خود می خواهد. م)

آنچه جالب توجه است این است که ایالات متحده امریکا که پس انتخاب اعضای مجلس موسسان در ونزوئلا تا کنون مقرراتی برای تحریم کنسرن های نفتی این کشور یا مدیران آن وضع نکرده است. با یک استثناء: آخرین تحریم فقط شامل حال نیکلاس مادورو رئیس جمهور ونزوئلا می شود.

https://deutsch.rt.com/international/54928-anti-russland-sanktionen-bolivien-morales-usa-recht-gefahr-uno-volkerrecht-eu-energie/

https://deutsch.rt.com/amerika/55150-wikileaks-erinnert-daran-was-wichtigstes-interesse-usa-venezuela/

***

 در هفته گذشته سنای امریکا بر تحریم های امریکا علیه روسیه، ایران و کره شمالی، که به زیان اتحادیه اروپاست، افزود. بروکسل تهدید کرد که دست به اقدامات متقابل خواهد زد و روسیه هم برای نخستین بار به گسترش تحریم ها علیه خود واکنش نشان داد. بیش از  755 تن از کارکنان سفارت امریکا در روسیه باید خاک روسیه را ترک کنند. برلین تحریم های  امریکا را «ناقض قوانین بین المللی»، به سود اقتصاد امریکا و افزایش مشاغل در آن کشور نامید.

بنام تحریم سه کشور شلیک به سمت چین و اروپا

راشا تودی (روسیه امروز) – ترجمه رضا نافعی

 

امریکا می خواهد با توسل به  قوانین بازرگانی  به  مزیت  رقابتی  دست یابد. بنظر امریکا  مسئول موازنه منفی بازرگانی آن کشور چین و اتحادیه اروپا هستند. هم قانون می تواند درد را درمان کند  و هم با اعلام وضع اظطراری می توان  چینی ها و اروپائی ها را به زانو در آورد.رئیس جمهور امریکا قصد دارد چینی ها را با توسل به قوانین  بازرگانی محدود کند. چینی ها اجازه ورود به بازار خود را مشروط به دادن اطلاعات فنی می سازند. ولی ترامپ می خواهد از دادن اطلاعات فنی سر باز زند.  طبق قانون 1974 امریکا می تواند برای واردات از چین عوارض گمرکی را افزایش دهد. ترامپ قصد دارد با توسل به این قانون چین را مجبور به چشم پوشی از شرط  گرفتن اطلاعات فنی سازد.

پس از  انتقادهای ترامپ از چین در ارتباط با روش چین در برابر کره شمالی، که در توئیتر خود آن را علنی کرد، مناسبات سیاسی میان امریکا و چین چندان بی اشکال نیست. ترامپ  از این عصبانی است که چرا چین گام هائی جدی علیه کره شمالی برنداشته است. چین هم متقابلا  ترامپ را سرزنش کرد که بازرگانی ارتباطی با موضوع کره شمالی ندارد.

دیدارهای اقتصادی میان واشنگتن و پکن در ماه گذشته نیز بدون رسیدن به هماهنگی  سپری شد.  در این مذاکرات امریکا چین را متهم ساخت به این که  347 میلیارد مازاد بازرگانی چین ناشی از دخالت دولت چین در امور بازرگانی است.

مقامات بازرگانی امریکا می خواهند با نقض حق ثبت اختراع  و نسخه برداری (Copyright) در چین  با آن کشور مقابله کنند. Willbur Ross وزیر بازرگانی امریکا افزون بر چین اتحادیه اروپا را نیز عامل کسر موازنه بازرگانی امریکا می داند. کسری تجاری امریکا با اروپا در سال 2016 به 725،5 میلیارد دلاربالغ  گشت.

بنظر امریکا افزایش صادرات چین و همچنین اروپا متکی بر دادن کمک های مالی، اعتبارهای مناسب، ارفاق دربهای انرژی، قائل شدن ارفاق های مالیاتی سودآور و خرید و فروش املاک زیر بهای متداول در بازار  و انواع دیگر خدمات  مالی به صنایع تولیدی است.

پرزیدنت ترامپ حتی این امکان را دارد که برای بهینه ساختن وضع بازرگانی امریکا به قوانین وضع اضطراری متوسل گردد. اگر وضع اضطراری اعلام گردد قانون «International Emergency Economic Powers Act» دست و بال  رئیس جمهور را بیشتر باز می کند.

در هفته گذشته سنای امریکا بر تحریم های امریکا علیه روسیه، ایران و کره شمالی، که به زیان اتحادیه اروپاست، افزود. بروکسل تهدید کرد که دست به اقدامات متقابل خواهد زد و روسیه هم برای نخستین بار به گسترش تحریم ها علیه خود واکنش نشان داد. بیش از  755 تن از کارکنان سفارت امریکا در روسیه باید خاک روسیه را ترک کنند. برلین تحریم های  امریکا را «ناقض قوانین بین المللی»، به سود اقتصاد امریکا و افزایش مشاغل در آن کشور نامید.

https://deutsch.rt.com/wirtschaft/55053-handelskrieg-zwischen-usa-und-china/

https://aayande.wordpress.com/

Advertisements

1 دیدگاه برای “پوست خربزه کره شمالی را زیر پای «ترامپ» انداخته اند: راشیا تودی، امریکا تهدید می کند کره شمالی را قتل عام اتمی می کنم: یونگه ولت/ روسیه امروز، حلقه تحریم ها علیه کره شمالی تنگ تر شد، افشاگر «ای میل» های هیلاری با دو گلوله از پای در آمد!، علیه نگاه تک بعُدی اما زنجیره ای رسانه های غربی به رویدادهای ونزوئلا در حد فاجعه لیبی نگاه کنید،و بنام تحریم سه کشور شلیک به سمت چین و اروپا: روسیه امروز – ترجمه های رضا نافعی

  1. احسان چهری
    12 اوت 2017

    یه دعوایی می‌کنن آخرش

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

اطلاعات

این ویودی در 11 اوت 2017 بدست در اشتراک - eshtrak فرستاده شده و با , , برچسب خورده.
%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: