اشتراک eshtrak

خبری سیاسی فرهنگی! مسئولیت هر مقاله بعهده نویسنده آنست!

جنایتکاری که بر صندلی جلاد پورمحمدی می نشیند: بهروز سورن، و معرفی یک متهم به جنایت علیه بشریت به عنوان وزیر دادگستری در کابینه جدید روحانی:  عدالت برای ایران

معرفی علیرضا آوایی توسط حسن روحانی  نشان داد که چنین طرحی در کار نبوده است. رد پای علیرضا آوایی در طول حاکمیت جمهوری اسلامی  و بویژه در ده سال اول حاکمیت آن در کشتار زندانیان سیاسی تمام قد دیده می شود. به تعبیری دیگر ایشان نیز نه تنها اعدام بلد بوده و در این زمینه ید طولائی داشته است که مهارت بسیاری در کشتار زندانیان سیاسی بی دفاع در زندانهای جنوب کشور و ایجاد گورهای جمعی داشته است. تعویض آوایی با مصطفی پورمحمدی تنها تغییر یک چهره پلید با دیگری است که در طی ده سال اول حاکمیت اسلامی در ابعاد استانی ( خوزستان ) جنایت می کرده است…

جنایتکاری که بر صندلی جلاد پورمحمدی می نشیند

بهروز سورن

عکس گور جمعی زندانیان سیاسی در حوالی شهر اهواز

بیاد داریم که حسن روحانی در تبلیغات پیش انتخاباتی خود مکرر گفت که برخی فقط اعدام بلد بودند و در سی و چند سال گذشته اعدام کرده اند. پس از این گفته ها نگاه ها به مصطفی پورمحمدی عضو هیئت مرگ زندان ها در سال 1367 که کشتار سراسری زندانیان سیاسی در آن سال را از افتخارات خود دانسته است, خیره شد. بسیاری امید داشتند که ضمن برکناری این مهره رسوا ( که نوار منتشر شده منتظری نقش بسزایی در افشای بیش از پیش چهره جنایتکارانه او داشت ) جایگزین او در سی و چند سال گذشته اعدام نکرده باشد و بنوعی بری از چوبه اعدام و طناب و گورهای جمعی باشد.

معرفی علیرضا آوایی توسط روحانی اما نشان داد که چنین طرحی در کار نبوده است. رد پای علیرضا آوایی در طول حاکمیت جمهوری اسلامی  و بویژه در ده سال اول حاکمیت آن در کشتار زندانیان سیاسی تمام قد دیده می شود. به تعبیری دیگر ایشان نیز نه تنها اعدام بلد بوده و در این زمینه ید طولائی داشته است که مهارت بسیاری در کشتار زندانیان سیاسی بی دفاع در زندانهای جنوب کشور و ایجاد گورهای جمعی داشته است. تعویض آوایی با مصطفی پورمحمدی تنها تغییر یک چهره پلید با دیگری است که در طی ده سال اول حاکمیت اسلامی در ابعاد استانی ( خوزستان ) جنایت می کرده است و هم اکنون روحانی او را در صدر قوه قضائیه قرار داده است.

وزیر دادگستری پیشنهادی روحانی به مجلس شورای اسلامی در آن اوان دادستان عمومی و انقلاب دزفول و سپس اهواز بوده است. گفته میشود که او نیز عضو هیئت مرگ آور زندان یونسکو دزفول و اهواز به همراه شمس الدین کاظمی رئیس زندان و نماینده ای از اطلاعات در سال 1367 بوده است. اتحادیه اروپا وی را ناقض حقوق بشر دانسته و از سفر او به این کشورها جلوگیری میکند. همین اتحادیه بنابر اسناد منتشر شده و سوابق وی کلیه دارائی های آوایی در اروپا را توقیف کرده است. آوایی مدارج ترقی خود را در دستگاه جنایتکار حاکم با عبور از روی اجساد پاک بسیار جوانان مجاهد و مبارز بدست اورده است. بعبارت دیگر جنایتکاری با سابقه و شناخته شده و سوگلی دولت روحانی است.

معاونت وزیر دادگستری, رئیس کل دادگستری تهران, رئیس کل دادگستری لرستان – استان مرکزی – استان اصفهان, رئیس سازمان ثبت و احوال کشور, رئیس دفتر ویژه رئیس جمهوری و مستشار عالی انتظامی قضات از دیگر مسئولیت های او بوده است. روحانی با این اقدام خود همانطور که انتظار میرفت بار دیگر اعلام کرد که نه تنها به گفتارهای پیش از انتخابات خود پایبند نیست بلکه در صدد است که سیاست اعدام و خشونت تا کنونی را همچنان ادامه دهد. علیرضا آوایی در طول مسئولیت خود بعنوان دادستان عمومی انقلاب دزفول و اهواز به بی رحمی و وحشی گری معروف بوده است و بروایتی در اعدام و قتل نوجوانان زندانی سیاسی ( زیر 18 سال و در حوالی زندان یونسکو ) شرکت داشته است.

بهروز سورن

http://www.gozareshgar.com/10.html?&tx_ttnews%5Btt_news%5D=32603&tx_ttnews%5BbackPid%5D=23&cHash=88920eff8040ed5fc2e4cdaf49032b42

***


 معرفی یک متهم به جنایت علیه بشریت به عنوان وزیر دادگستری در کابینه جدید روحانی 

عدالت برای ایران

عدالت برای ایران، ۲۰ مرداد ۱۳۹۶: رییس جمهوری اسلامی ایران، حسن روحانی، سیدعلیرضا آوایی را به عنوان وزیر دادگستری به مجلس معرفی کرد. آوایی به دست داشتن در کشتار زندانیان سیاسی در سال ۶۷ متهم است و در فهرست تحریم‌های حقوق بشری اتحادیه اروپا قرار دارد.

علیرضا آوایی تایید کرده که در سال ۱۳۶۷ دادستان انقلاب دزفول بوده است. براساس شهادت محمدرضا آشوغ، یکی از معدود زندانیان جان به‌دربرده از کشتار ۶۷ در زندان یونسکو دزفول، آوایی در این سمت، عضو هیات مرگ بوده و در تصمیم‌گیری در مورد اعدام ده‌ها زندانی سیاسی نقش داشته است.

مصطفی پورمحمدی، وزیر پیشین دادگستری در کابینه روحانی نیز عضو هیات مرگ در استان تهران بوده که مسئول اعدام هزاران زندانی سیاسی در سال ۶۷ در زندان‌های اوین و گوهردشت است.

تعداد زیادی از حقوقدانان عالی رتبه بین المللی کشتار ۶۷ را جنایت علیه بشریت دانسته‌اند.

شادی صدر، از مدیران عدالت برای ایران می‌گوید: “به نظر می‌رسد روحانی در واکنش به خشم عمومی از انتصاب پورمحمدی، یک عضو بدنام هیات مرگ، به عنوان وزیر دادگستری، این بار فرد دیگری را که او هم در جنایت مشابه، هرچند با تعداد کمتری از قربانیان، دست داشته را برای این سمت انتخاب کرده است.”

علیرضا آوایی همچنین به دلیل دست داشتن در نقض حقوق بشر در وقایع پس از انتخابات سال ۱۳۸۸، به کشورهای اتحادیه اروپا ممنوع‌الورود است و اگر اموالی در این کشورها داشته باشد بلوکه می‌شود. براساس مصوبه شورای اروپا، آوایی به عنوان رییس دادگستری تهران مسئول بازداشت‌های خودسرانه، نقض حقوق زندانیان و افزایش آمار اعدام‌ها بوده است.

در صورتی که مجلس هفته آینده به علیرضا آوایی رای اعتماد بدهد، وزیر دادگستری ایران اجازه سفر به هیچ‌یک از کشورهای اروپایی را نخواهد داشت.

شادی صدر در این‌باره می‌گوید: “کاملا قابل پیش بینی است که جمهوری اسلامی تمامی توان خود را برای لغو تحریم‌های حقوق بشری علیه آوایی و سایر مقامات ناقض حقوق بشر به کار بگیرد. این در شرایطی است که این افراد هیچ‌گاه در داخل ایران به‌دلیل اعمال خود پاسخگو نشده‌اند.”

در تابستان سال ۱۳۶۷ و در عرض دو ماه، هزاران زندانی سیاسی در سراسر ایران به‌طور مخفیانه اعدام شدند و پیکرهایشان در گورهای بی‌نام و نشان یا جمعی انداخته شد. در بسیاری از شهرها، از جمله دزفول، یک هیات سه نفره معروف به “هیات مرگ”، متشکل از حاکم شرع، دادستان انقلاب و نماینده وزارت اطلاعات مسئول این کشتار بودند.

تحقیقات عدالت برای ایران نشان می دهد که در آن زمان، ده‌ها گور جمعی در حاشیه قبرستان‌ها یا بیابان‌های اطراف شهرها برای دفن زندانیان سیاسی بدون اطلاع خانواده‌های‌شان ایجاد شده است.

براساس شهادت محمدرضا آشوغ که در اختیار عدالت برای ایران قرار گرفته، در دزفول مقامات قضایی و ماموران زندان که آوایی هم در میان آن‌ها بوده، زندانیان را به یک پادگان نظامی در مجاورت رود کرخه منتقل و اعدام کردند. وی می گوید که به احتمال زیاد، پیکرهای آن‌ها در گودالی در همان پادگان دفن شده‌اند. این مکان امروز با عنوان پادگان قدس دزفول در اختیار سپاه و خارج از دسترس عموم مردم قرار دارد.

در سال ۱۳۸۸ و پس از سرکوب وسیع اعتراضات مردمی در تهران، صدها تظاهرکننده بازداشت شدند، مورد شکنجه قرار گرفتند و حتی تعدادی از آنها در زندان کشته شدند. در همان سال چندین “دادگاه نمایشی” برگزار شد که در آن‌ها فعالان سیاسی شناخته‌شده مجبور به ابراز ندامت از فعالیت‌های خود شدند. دادگستری تهران و شخص آوایی به عنوان رییس آن نقش مهمی در این وقایع داشته‌اند.

سید علیرضا آوایی همچنین در سال‌هایی دیگری در دهه ۶۰ دادستان انقلاب کردستان و اهواز بوده است. برای خواندن پرونده کامل وی اینجا را کلیک کنید

Advertisements

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

اطلاعات

این ویودی در 11 اوت 2017 بدست در اشتراک - eshtrak فرستاده شده و با , برچسب خورده.
%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: