اشتراک eshtrak

خبری سیاسی فرهنگی! مسئولیت هر مقاله بعهده نویسنده آنست!

کمونیسم‌ستیزی سلاح نظام سرمایه‌داری است!: خبرگزاری بین‌المللی کمونیستی، و نخست دمکراسی، سپس سوسیالیسم!: گونتر پوهل/عصرما، ارگان حزب کمونيست آلمان – تارنگاشت عدالت

 بیست‌وشش سازمان جوانان کمونیست در سراسر جهان پیگرد خودسرانه و تهدیدات ضدکمونیستی را محکوم می‌کنند. این اقدامات، حملات و تهدیدات علیه عمل سیاسی آزاد کمونیست‌ها ترس دولت‌های بورژوایی همه حکومت‌ها را در برابر قدرت کمونیست‌ها نشان می‌دهد. برای ما، حوانان کمونیست از سراسر جهان، این اقدامات به استوار ساختن پایداری و عزم ما برای ادامه راسخ‌تر به مبارزه علیه سرمایه‌داری، برای سوسیالیسم-کمونیسم می‌انجامد.

کمونیسم‌ستیزی سلاح نظام سرمایه‌داری است!

تارنگاشت عدالت

منبع: خبرگزاری بین‌المللی کمونیستی
۳‌ اوت ۲۰۱۷

 

بیانیه مشترک در همبستگی با الکساندر باتوف

سازمان‌های جوانان کمونیست سراسر جهان تهدیدات ضدکمونیستی را در روسیه محکوم می‌کنند.

 

الکساندر باتوف، عضو کمیتۀ مرکزی حزب کمونیست کارگری روسیه و نماینده اتحادیۀ انقلابی جوانان کمونیست-بلشویک در روز ۹ مه، روز پیروزی ضدفاشیستی خلق‌ها به بهانه «نافرمانی مدنی» بازداشت شد. بیست‌وشش سازمان جوانان کمونیست در سراسر جهان پیگرد خودسرانه و تهدیدات ضدکمونیستی را محکوم می‌کنند.

متن بیانیه به شرح زیر است:

کمونیسم‌ستیزی سلاح نظام سرمایه‌داری است، این موفق نخواهد شد!

ما، ۲۶ سازمان کمونیست جوانان از سراسر جهان، قطع‌نامه زیر را امضاء می‌کنيم:

ما بازداشت و حبس رفیق الکساندر باتوف، عضو دبیرخانه  کمیتۀ مرکزی حزب کمونیست کارگری روسیه و نماینده اتحادیه انقلابی جوانان کمونبست-بلشویک در «کمیته تدارک ملی روسیه» برای نوزدهمین جشنواره جوانان و دانشجویان را محکوم می‌کنیم.

رفیق باتوف در ۹ مه، روز پیروزی ضدفاشیستی خلق‌ها، به اتهام ساختگی «نافرمانی مدنی»، که سعی مقامات امروز روسیه برای مخدوش کردن مضمنون سالگرد را نشان می‌دهد، بازداشت شد. او به هفت روز زندان محکوم شد و پس از آزادی در جهت متوقف کردن او از هر فعالیت سیاسی، یک‌سری تهدیدات دريافت کرده است.

این اقدامات، حملات و تهدیدات علیه عمل سیاسی آزاد کمونیست‌ها ترس دولت‌های بورژوایی همه حکومت‌ها را در برابر قدرت کمونیست‌ها نشان می‌دهد. برای ما، حوانان کمونیست از سراسر جهان، این اقدامات به استوار ساختن پایداری و عزم ما برای ادامه راسخ‌تر به مبارزه علیه سرمایه‌داری، برای سوسیالیسم-کمونیسم می‌انجامد.

کمونیسم‌ستیزی موفق نخواهد شد! ما همبستگی خود را با حزب کمونیست کارگری روسیه و اتحادیه انقلابی جوانان کمونبست-بلشویک اعلام نموده، خواهان توقف فوری همه پیگردها هستیم.

سازمان‌های امضاء کننده:
۱- جوانان کمونیست حزب دمکراسی و سویالیسم الجزایر
۲- جوانان کمونیست «کمال استفا» آلبانی
۳- اتحادیه جوانان کمونیست برزیل
۴- جوانان کمونیست پیشرو برزیل
۵- لیگ جوانان کمونیست کانادا
۶- جوانان سوسیالیست حزب کارگران سوسیالیست کرواسی
۷- اتحادیه جوانان کمونیست جمهوری چک
۸- جوانان سوسیالست کارگری آلمان
۹- جوانان کمونیست یونان
۱۰- جوانان حزب کارگران ایرلند
۱۱- جبهه جوانان کمونیست ایتالیا
۱۲- جنبش سوسیالیستی قزاقستان
۱۳- فدراسیون جوانان کمونیست مکزیک
۱۴- جنبش جوانان کمونیست هلند
۱۵- جوانان کمونیست پاکستان
۱۶- فدراسیون دانشجويان دمکرات پاکستان
۱۷- جوانان کمونیست فلسطین
۱۸- جوانان کمونیست پرو
۱۹- جوانان حزب کمونیست لهستان
۲۰- لیگ جوانان کمونیست یوگسلاوی-صربستان
۲۱- مجمع جوانان کمونیست اسپانیا
۲۲- جوانان کمونیست انقلابی سوئد
۲۳- جوانان کمونیست ترکیه
۲۴- اتحادیه لنینی جوانان کمونیست اوکرائین
۲۵- لیگ جوان کمونیست ایالات متحده آمریکا
۲۶- جوانان کمونیست ونزوئلا

http://icp.sol.org.tr/international/cyos-common-declaration-solidarity-alexander-batov

http://www.edalat.org/sys/content/view/11598/38/

***

 شعار کنگره عبارت بود از: «با زندگی، با صلح و با وحدت، یک کشور جدید را بسازيم.» نمایندگان، که سطح بالايی را در مباحثات از خود نشان دادند، ۱۵۶ تز برای بحث داشتند، که به یک بخش بین‌المللی (بحران سرمایه‌داری و جنگ‌های امپریالیستی) و چهار بخش ملی (بحران در کلمبیا، ارزیابی روند صلح، فضاهای جدید برای مبارزات خلقی، وحدت چپ)، و هم‌چنین بررسی هویت و وظیفه تاریخی حزب مارکسیستی-لنینیستی تقسیم شده بودند. پس از انتخابات يک کمیتۀ مرکزی ۷۱ نفره، که برای ترکیب سازمانی آن بر اساس مناطق، گروه‌های حرفه‌ای، کادر‌ها و جنسيت بحث‌های طولانی انجام گرفت و در پایان ماه ژوئیه نشست قانونی خود را برگزار می‌کند، کنگره با کمی تأخیر يک‌شنبه شب با قرائت بيانيۀ سیاسی «با اتحاد و صلح ما یک کشور جدید را می‌سازيم»، به پايان رسيد.

نخست دمکراسی، سپس سوسیالیسم!

تارنگاشت عدالت
 
منبع: عصرما، ارگان حزب کمونيست آلمان

نويسنده: گونتر پوهل

۴ اوت ۲۰۱۷
 
حزب کمونیست کلمبیا ضمن گراميداشت صلح به دنبال راه‌هايی برای وحدت انقلابيون است!
واژۀ «تاريخی» زياد به گوش می‌رسيد: کنگرۀ ۲۲ حزب کمونیست کلمبیا (PCC) که از ۱۳ تا ۱۶ ژوئیه در بوگوتا، پايتخت کلمبيا برگزار شد، در واقع رویدادی بود که شرایط جدید را در کشور مدّ نظر داشت. این هم‌چنین در مشارکت بالای بین‌المللی بیست هیأت نمايندگی از احزاب کمونیست بازتاب داشت.

صلح میان نیروهای مسلح انقلابی کلمبيا (FARC) و دولت اين کشور آمریکای جنوبی، بر بحث‌های هفتصد نمایندۀ کنگره حاکم بود. در میان آن‌ها، چهل نفر از نمایندگان چریکی هم حضور داشتند، که از حق صحبت و رأی برخوردار بودند. بدين ترتيب امید به چشم‌انداز اتحاد نیروهای کمونیست کشور ابراز گرديد. با این وجود، خود FARC  در آخر اين ماه، یک حزب سیاسی تشکیل می‌دهد که با آن قصد شرکت در انتخابات سال آينده را دارد.

بیش از هفت هزار از اعضای FARC از زمان آتش‌بست در اواخر ژوئن، در ۲۶ «منطقۀ موقت انتقالی و عادی‌سازی در روستاها» زندگی می‌کنند. در حال حاضر هم‌چنین مذاکرات با ارتش آزادی‌بخش ملی (ELN) نيز در کویتو پایتخت اکوادور در جريان است؛ نمايندگان بارها بر ضرورت توافقات آتی صلح در کشور تأکید ورزيدند. حزب کمونیست کلمبیا هم‌چنین از شروع مذاکرات با ارتش آزادی‌بخش خلق (EPL) حمایت می‌کند.

کنگره با يک مشارکت ملی چشم‌گير آغاز شد. ريیس‌جمهور پیشین ارنستو سامپر (۱۹۹۴-۱۹۹۸)، با يادآوری کشتار کمونیست‌هايی چون «خوزه آنتيکه‌را»، با يک موضع‌گيری روشن، و فراتر از خاستگاه طبقاتی خود، هيجان حضار را برانگيخت: «الیگارشی کلمبیا آرامش گورستانی را دوست دارد!» ابتکارات او در دوران ریاست جمهوری‌اش در جهت نزدیک شدن نیروهای راست برای توافق صلح با FARC به خاطر مقاومت‌های داخلی با شکست مواجه شد، که امروزه نيز هنوز بخشی از سیاست کلمبیا است.

«آندرس پاسترانا» (Andrés Pastrana) جانشین وی، با آن‌که در انتخابات ۱۹۹۸ با اعلام تفاهم با  به پيروزی رسيد، اما برخلاف «سامپر»، نه «پاسترانا» و نه سناتور و رييس‌جمهور سابق «آلوارو اریبه Álvaro Uribe» (۲۰۰۲-۲۰۱۰) از روند صلح حمایت نکردند. امید به داشتن يک کشور دیگر با فعالیت سیاسی آزاد هنوز بزرگ است. «ريکاردو تييز»، فرمانده FARC در سخنرانی خود تأکيد کرد که: «دولت نتوانست سازمان او را شکست دهد و صلح متعلق به مردم است.»

«کلارا لوپز Clara López»، کاندیدای سابق ریاست جمهوری از سوی «حزب جایگزین دمکراتیک» (PDA)، از کنگره‌های حزب کمونيست کلمبيا یاد کرد که او به عنوان مهمان در آن‌ها شرکت می‌کرد، و بايد «با جليقۀ ضدگلوله از آن‌ها خارج می‌شدی- امروز اوضاع کاملاً به شکل ديگری است!»

«آيدا آوييا Aida Avella» ريیس اتحادیه میهنی (UP)، از «اصلاحات ارضی به ضرب گلولۀ» نیروهای شبه‌نظامی ياد کرد که میلیون‌ها نفر را به فرار مجبور ساخت.

«خايمه کايسدو Jaime Caycedo»، دبیرکل حزب، استاد دانشگاه و با استعداد در رشته موسیقی، با گروه کُر «سوماپاز Sumapaz» سه ترانه را که خود سروده بود، خواند. «خولیان کنرادو Julián Conrado»، خواننده مشهور FARC، آهنگ‌های انقلابی اجرا کرد. پيام‌های همبستگی دیگری از جمله از سوی ارتش آزادی‌بخش ملی (ELN) رسيدند، که نمایندگان آن به مناسبت سفر پاپ به کلمبیا در ماه سپتامبر آتش‌بست اعلام کرده اند.

شعار کنگره، که در آن هم‌چنین فرماندهان FARC، «آندرس پاريس Andres París»، «عيسا سانتريش Jesús Santrich» و «ايوان مارکز Iván Márquez» حضور داشتند، عبارت بود از: «با زندگی، با صلح و با وحدت، یک کشور جدید را بسازيم.»

«خايمه کايسدو» گزارش سیاسی کمیته مرکزی را خواند، که توجه اصلی آن نيز بر روی پيمان صلح و امکانات ناشی از آن برای يک کلمبيای نوين متمرکز بود. کمونیست‌های کلمبیا گمان می‌کنند که امکان انجام یک تمرین آزاد سیاست به نیروهای چپ کمک خواهد کرد.

 „¡Somos el partido de la vida – somos el partido de la esperanza – somos el Partido Comunista Colombiano!“  
«ما حزب زندگی هستیم – ما حزب امید هستیم – ما حزب کمونیست کلمبیا هستیم.» یا همان‌طور که سناتور سابق «گلوریا اینس رامیرزGloria Inés Ramírez » بیان کرد: «مسیر سوسیالیسم در اینجا با کسب دمکراسی هموار می‌شود.»

نمایندگان، که سطح بالايی را در مباحثات از خود نشان دادند، ۱۵۶ تز برای بحث داشتند، که به یک بخش بین‌المللی (بحران سرمایه‌داری و جنگ‌های امپریالیستی) و چهار بخش ملی (بحران در کلمبیا، ارزیابی روند صلح، فضاهای جدید برای مبارزات خلقی، وحدت چپ)، و هم‌چنین بررسی هویت و وظیفه تاریخی حزب مارکسیستی-لنینیستی تقسیم شده بودند. تزها به طور مفصل در گروه‌های کاری مورد بحث و تکمیل قرار گرفتند.

پس از انتخابات يک کمیتۀ مرکزی ۷۱ نفره، که برای ترکیب سازمانی آن بر اساس مناطق، گروه‌های حرفه‌ای، کادر‌ها و جنسيت بحث‌های طولانی انجام گرفت و در پایان ماه ژوئیه نشست قانونی خود را برگزار میکند، کنگره با کمی تأخیر يک‌شنبه شب با قرائت بيانيۀ سیاسی «با اتحاد و صلح ما یک کشور جدید را می‌سازيم»، به پايان رسيد. «خايمه کايسدو» که آخرین دورۀ رياست خود را در کنگرۀ ۲۱ اعلام کرده بود، در آنجا به فرصت‌ها در جهت تغییرات ضروری در جامعه کلمبیا اشاره کرد. مسأله بر سر وضعیت کشاورزی و نیز در مورد دمکراتیزه شدن فوری حيات سیاسی است. از دولت، در مقابل تحويل یک‌جانبه تسلیحات از سوی FARC، خواسته شد که به نوبۀ خود در آينده از خشونت و استفاده از سلاح عليه مردم دست بردارد و به فعاليت نیروهای شبه نظامی که از دل آن بیرون آمده اند، پايان دهد.

حزب کمونيست کلمبيا به دنبال وحدت عمل سیاسی با اتحاديه میهن‌پرستان (MP)، کنگرۀ خلق‌ها، جریان‌های سوسیالیستی، چپ‌ها در PDA و حزب سبز، با «جنبش آلترناتيو و اجتماعی بوميان MAIS»، «سازمان ملی بومیان کلمبیا ONIC»، مستقل‌ها و طبيعتاً حزب در حال تأسيس FARC است. فراتر از این وحدت سیاسی که البته مسألۀ انتخابات را نیز هدف قرار داده، وحدت ارگانیک «خانواده کمونیستی» نیز به مثابۀ وظیفه اصلی مطرح است، یعنی ادغام با FARC، که به عنوان «کار صبورانه» به آن نگاه می‌شود. اين بيانيه هم‌چنین خواستار آزادی نزديک به دو هزار نفر از مبارزان FARC، که هنوز در زندان هستند و هم‌چنین آزادی چریک‌های FARC «سیمون ترینیداد Simón Trinidad» و «اناییبه رُخاز Anayibe Rojas» (با نام مستعار سونیا) شده است، که به خاطر گناهان هرگز اثبات نشده در ایالات متحده زندانی هستند.

در طول کنگره، پی‌درپی در بارۀ کشور همسایه ونزوئلا اطلاع‌رسانی می‌شد. به رويدادها در هر دو کشور به درستی در ارتباط با هم نگاه می‌شود؛ ونزوئلا اغلب نقش ميانجی را به عهده داشت. این هم‌چنین نقش «کارلوس لوزانو Carlos Lozano»، سردبیر به شدت بيمار ارگان حزب «Voz» بود که در به نتيجه رسيدن اين توافق‌نامه بسيار سهم داشت و در کنگره به شکل ويژه‌ای مورد قدردانی قرار گرفت. او بیش‌ترين رأی را برای کمیته مرکزی جدید دریافت کرد.

 http://www.edalat.org/sys/content/view/11600/
Advertisements

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

اطلاعات

این ویودی در 10 اوت 2017 بدست در اشتراک - eshtrak فرستاده شده و با , , , , برچسب خورده.
%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: