اشتراک eshtrak

خبری سیاسی فرهنگی! مسئولیت هر مقاله بعهده نویسنده آنست!

شبکۀ قاچاق جنگ افزار با همکاری بیش از 17 کشور – میلیاردها دلار جنگ افزار علیه سوریه: تی یری میسان، عملیات تروریستی انتحاری مسلمانان در هرات 30 کشته بر جای گذاشت – افغانستان قربانی امپریالیسم، و در باب «بهبودی روابط ایران و آمریکا» از دیدگاه جیمز متیس و از دیدگاه پدافند فرهنگی پرولتاریای ایران: ترجمه ها و مقالات حمید محوی

علاوه بر جنگ افزارهای نسل شوروی که در بلغارستان تولید می شود، آذربایجان به مسئولیت وزیر صنایع دفاع یاور جمالوف، انبارهای صربستان، صربستان، چک و به شکل جانبی در کشورهای دیگر خریداری می کند و هر بار آذربایجان را به مثابه مشتری نهائی این جنگ افزارها به ثبت می رساند.دربارۀ تجهیزات اطلاعات الکترونیک، اسرائیل شرکت تولیدی البیت سیستمز Elbit Systèmes را به کار بست که خود را مقصد نهائی معرفی کرده بود، زیرا آذربایجان حق خرید این تجهیزات را نداشت. این امور خارج از قاعده گواه بر آن است که اگر برنامۀ آذربایجان از سوی ایالات متحده و عربستان سعودی پذیرفته شده بود، کاملاً زیر کنترل تل آویو قرار داشت.دولت اسرائیل با وجود ادعای موضع گیری خنثی در جنگ سوریه، بارها ارتش عرب سوریه را بمباران کرده است. هر بار که اسرائیل مسئولیت چنین عملیاتی را به عهده گرفته، مدعی شده است که هدفش تخریب جنگ افزارهائی بوده که به حزب الله تعلق داشته. در واقع، همۀ این عملیات، شاید بجز یک مورد، در همآهنگی با جهاد طلبان صورت گرفته است. امروز درمی یابیم که تل آویو در تحویل جنگ افزار به همین جهاد طلبان نظارت داشته، به گونه ای که اگر اسرائیل از نیروی هوائی اش برای پشتیبانی آنان استفاده کرده، از سوی دیگر در جنگ نقش مرکزی داشته است.بر اساس منشورهای بین المللی تحریف گواهی نامۀ تحویل نهائی و ارسال جنگ افزار به گروه های مزدور مسلح که دولتهای قانونی را سرنگون و یا دست به تخریب  کشورها بزنند به مثابه جنایت جنگی تلقی می شود.

 

 

شبکۀ قاچاق جنگ افزار با همکاری بیش از 17 کشور

میلیاردها دلار جنگ افزار علیه سوریه

 

تی یری میسان

ترجمۀ حمید محوی

Un réseau de trafic d’armes impliquant au moins 17 États

Des milliards de dollars d’armes contre la Syrie

par Thierry Meyssan

از هفت سال پیش، چندین میلیارد دلار جنگ افزار به شکل غیر قانونی وارد سوریه شده است. و همین یک مورد به تنهائی تأویل رایج مبنی بر اینکه گوئی جنگ در سوریه یک انقلاب دموکراتیک بوده را بی اعتبار می سازد. مدارک متعددی گواهی می دهد که قاچاق جنگ افزار به دست ژنرال دیوید پترائوس David Petraeus سازماندهی شده بوده، ابتدا در مقام رسمی از سیا CIA که ریاست آن را به عهده داشت، و سپس به شکل خصوصی از شرکت خدمات مالی چند ملیتی آمریکائی کوهلبرگ کراویس رابرتس (به اختصار KKR) با کمک مقامات عالی رتبۀ ایالات متحده و بین المللی، و از جمله جفری فلتمن Jeffrey Feltman معاون دبیر کل سازمان ملل متحد. بر این اساس، جنگی که در آغاز عملیات امپریالیست آمریکا و انگلیس بود، به عملیات سرمایه داری خصوصی تبدیل شد، در حالی که در واشنگتن اقتدار کاخ سفید با مخالفت دولت سایه روبرو گردید. مدارک تازه ای نقش سرّی آذربایجان را در سیر تحولی این جنگ افشا کرد.

شبکۀ ولتر|دمشق(سوریه)|18 ژوئیه 2017

 

چگونه جهاد طلبان مستقر در حلب جنگ افزار بلغاری دریافت می کردند ؟

طی آزاد سازی شهر حلب و تسخیر مرکز فرماندهی عربستان سعودی که در آنجا مستقر بود، روزنامه نگار بلغاری دیلیانا گیتاندزهیوا Dilyana Gaytandzhieva وجود جنگ افزارهای ساخت کشورش را در 9 انباری که جهاد طلبان بر جا گذاشته بودند کشف می کند. او به دقت نوشته های روی صندوق ها را یادداشت کرده و در بازگشت به کشورش در  صدد پی بردن به نحوۀ ارسال این جنگ افزارها به سوریه برمی آید.

از سال 2009، به استثناء بازۀ زمانی بین مارس 2013 تا نوامبر 2014، بلغارستان بدست بوئیکو بوریسوف Boïko Borissov شخصیتی برجسته و شناخته شده در محافل و سازمانهای تبهکار اروپائی، رئیس شرکت بیمۀ امنیتی La SIC است. یادآوری می کنیم که بلغارستان عضو ناتو و در عین حال اتحادیۀ اروپا ست و هیچ یک از این دو سازمان (اتحادیۀ اروپا و ناتو) علیه به قدرت رسیدن یک رئیس مافیائی که از مدتها پیش از سوی سرویس های پلیس بین الملل شناخته شده بود هیچ گونه واکنشی از خود نشان ندادند و اعتراضی نکردند.

در نتیجه روشن است که دیلیانا گیتاندزهیوا با بخطر انداختن زندگی اش گام به گام پرونده اش را تکمیل کرد و روزنامۀ «ترود» Trud در صوفیه نیز آن را منتشر نمود (1). باید دانست که بلغارستان یکی از مهمترین صادر کنندگان جنگ افزار به سوریه از کمک آذربایجان نیز برخوردار بوده است.

 

قاچاق عظیم جنگ افزار از سوی سیا CIA  علیه افغانستان، عراق، لیبی، سوریه و هند

 

از آغاز بهار عرب، قاچاق جنگ افزار به شکل گسترده از سوی سازمان سیا و پنتاگون، با نقض چندین قطعنامۀ شورای امنیت در سازمان ملل متحد، سازماندهی شد. همۀ عملیاتی که ما در اینجا مرور می کنیم و به علاوه آن بخشی که از جانب پنتاگون رسماً سازماندهی شده، از دیدگاه حقوق بین الملل غیرقانونی تلقی می شود.

در زمینۀ قاچاق اسلحه حتا وقتی که افراد یا شرکتهای خصوصی به مثابه پردۀ استتار عمل می کنند، صدور تجهیزات حساس و پر اهمیت بدون توافق دولتهای مربوطه ناممکن است.

همۀ جنگ افزارهائی که به موضوع ما در اینجا مربوط می باشد، به استثناء سامانه های اطلاعات الکترونیکی، از نوع شوروی ست. اصولاً، حتا اگر بگویند مقصد نهائی این جنگ افزارها ارتش هائی بوده که به جنگ افزارهای از نوع ناتو مجهزند، چنین ادعائی نیز ناممکن است. این جنگ افزارها ها فقط در خدمت پوشش دادن به قاچاق بوده است.

پیش از این می دانستیم که سازمان سیا به فوریت تولید کاپتاگُن Captagon (فنیتیلین نوعی مواد مخدر)را به شرکت بیمۀ امنیتی SIC و بوئیکو بوریسوف به مقصد جهاد طلبان در لیبی، و سپس در سوریه سفارش داده بود (در بلغارستان دو مافیای بزرگ وجود دارد که دو شرکت نگهبانی را تشکیل می دهند : شرکت امنیتی واسیل ایلیوف «VIS» la Vasil Iliev Security و شرکت بیمۀ امنیتی la Security Insurance Company (SIC)).

از تاریخ انتشار تحقیقات ماریا پتکووا Maria Petkova در شبکه گزارشات تحقیقاتی بالکان Balkan Investigative Reporting Network (BIRN)، می دانستیم که سازمان سیا CIA و سوکوم SOCOM (فرماندهی مشترک عملیات ویژۀ پنتاگون) بین سال 2011 و 2012 برای جهاد طلبان 500 میلیون دلار جنگ افزار از بلغارستان خریداری کرده و سپس جنگ افزارهای دیگری توسط عربستان سعودی و امارات متحدۀ عربی خریداری و به وسیلۀ شرکت هواپیمائی سعودی و شرکت هواپیمائی اتحاد (2) منتقل گردید.

به گفتۀ کرسیمیر زابک Krešimir Žabec از روزنامۀ زاگرب جوتارینجی لیست Jutarnji list، در پایان سال 2012، کُروآسی 230 تُن جنگ افزار به ارزش 6،5 میلیون دلار برای جهاد طلبان به سوریه ارسال کرده است.

انتقال به ترکیه به وسیلۀ سه فروند ایلیوشین متعلق به شرکت هواپیمائی بین المللی اردن انجام گرفت، سپس جنگ افزارها به وسیلۀ ارتش قطر(3) با چتر پیاده شد. به گفتۀ اریک اشمیت Eric Schmitt از نیویورک تایمز، مجموع این عملیات توسط ژنرال دیوید پترائوس رئیس سازمان سیا طراحی شده بود(4).

در سال 2012 وقتی حزب الله بر آن شد تا قاچاق سازماندهی شده توسط سیا و یا سوکوم (فرماندهی مشترک عملیات ویژۀ پنتاگون) را کشف کند، عملیات تروریستی علیه توریستهای اسرائیلی در فرودگاه بورگاس، که مرکز حساس قاچاق بود به وقوع پیوست. خلاف تحقیقات پلیس بلغارستان و مشاهدات پزشکی قانونی، دولت بوریسوف حزب الله را متهم دانست و اتحادیۀ اروپا نیز مقاومت لبنان را به مثابه « سازمان تروریستی» به ثبت رساند. باید منتظر سقوط موقتی بوریسوف باقی می ماندیم تا وزیر امور خارجۀ کریستیان ویژنین Kristian Vigenine اعلان کند که این اتهام بی پایه  اساس بوده است.

به گفتۀ یکی از منابع نزدیک به حزب کارگران کردستان، در مه و ژوئن 2014، سرویس های مخفی ترک قطارهای ویژه ای را برای انتقال محموله به رقه اجاره کردند، یعنی به منطقه ای که امارات اسلامی در عراق و سوریه نام داشت و امروز آن را داعش می نامند. این محموله ها حاوی جنگ افزارهای اوکرائینی و وانتهای دو کابینۀ تویوتا هیلوکس ویژۀ مناطق صحرائی و مقاوم در باد و ریزگردهای مناطق کویری از سوی عربستان سعودی خریداری شده بود. به گفتۀ یکی از منابع بلژیکی، معاملۀ خرید اتوموبیلها توسط شرکت سعودی متعلق به عبداللطیف جمیل با تویوتای ژاپنی انجام گرفته بود.

به گفتۀ آندره فومن Andrey Fomin از مجلۀ شرقی Oriental Review، قطر که نمی خواست از قافله عقب بماند از یک شرکت دولت اوکرائین UkrOboronProm جدیدترین مدل موشک دفاع هوائی پشورا 2د Pechora-2D را برای جهاد طلبان خریداری کرد. شرکت قبرسی بلسوی Blessway Ltd (5) این جنگ افزار را تحویل داده بود.

به گفتۀ ژرمی بینی Jeremy Binnie و نیل گیبسن Neil Gibson از مجلۀ نظامی حرفه ای Jane’s حمل و نقل نیروی دریائی ایالات متحده l’US Navy Military Sealift Command در سال 2015 دو فراخوان حرفه ای برای حمل جنگ افزار از بندر کونستانسا در رومانی به بندر عقبه در اردن صادر کرد. ترانس آتلانتیک لاینز Transatlantic Lines (6) برندۀ این قرارداد شد. حمل جنگ افزارها دقیقاً پس از اینکه واشنگتن در 12 فوریۀ 2016  آتش بس را امضا کرد با نقض تعهدی که سپرده بود به اجرا گذاشته شد.

پییر بالانیان Pierre Balanian از خبرگزاری آسیا Asia News گفته است که همۀ این ساخت و سازها از مارس 2017 با گشایش راه دریائی شرکت آمریکائی به نام لیبرتی گلوبال لاجیستیک Liberty Global Logistics  ادامه یافت که لیوورن (ایتالیا)/عقبه (اردن)/ جده (عربستان سعودی) را به یکدیگر وصل کرد(7). به گفتۀ مانلیو دینوچی این ساخت و ساز به هدف حمل خودروهای زرهی به سوریه و یمن ایجاد شده بود(8).

به گفتۀ روزنامه نگاران ترکیه یوروک ایزیک Yörük Isik و آلپر بیلیر Alper Beler، آخرین قراردادهای دوران اوباما به وسیلۀ اوربیتال ای تی کا Orbital ATK و از طریق شرکت شرمینگ و دانیش فولمر Chemring et Danish H. Folmer & Co، راهی بین بورگاس (بلغارستان) و جده (عربستان سعودی) انجام گرفت. برای نخستین بار، در اینجا نه فقط از جنگ افزارهائی که توسط وازووسکی Vazovski Machine Building Factory (در بلغارستان) ساخته شده حرف می زنیم بلکه باید از شرکت صنایع دفاعی  تاترا در کشور چک Tatra Defense Industrial Ltd نیز یاد کنیم (9).

عملیات های دیگری به شکل مخفیانه انجام گرفت و این موضوع را برای مثال ماجرای کشتی باربری لوتفالاه 2 ( 2 Lutfallah ) نشان می دهد که توسط نیروی دریائی لبنان در 27 آوریل 2012 توقیف شد، یا کشتی باربری متعلق به کشور توگو به نام ترادر trader که توسط یونان در اول ماه مارس 2016 برای بازرسی متوقف شد.

کل این نوع عملیات سدها تُن جنگ افزار و مهمات را تشکیل می دهد که عموماً توسط رژیم های مستبد سلطنتی خلیج فارس برای پشتیبانی از «انقلاب دموکراتیک» تأمین مالی شده است. در واقع، دیکتاتورهای نفتی تنها به این دلیل مداخله کردند که دولت اوباما را از حسابرسی کنگرۀ ایالات متحده معاف نمایند (عملیات تامبر سیکامور Timber Sycamore به همین منظور به اجرا گذاشته شد : برنامۀ سرّی برای تدارکات نظامی و آموزش به مدیریت سازمان سیا به پشتیبانی سرویسهای اطلاعاتی عرب و به ویژه عربستان سعودی که از سال 2012 تا 2013 راه اندازی شد، و به هزاران نیروی شورشی که در سوریه حضور داشتند پول، جنگ افزار و آموزش می داد)(10). مجموع قاچاق جنگ افزار زیر کنترل  ژنرال دیوید پترائوس David Petraeus بود، ابتدا به عنوان مقام رسمی سیا که ریاست آن را به عهده داشت، و سپس به شکل خصوصی از شرکت خدمات مالی چند ملیتی آمریکائی کوهلبرگ کراویس رابرتس (به اختصار KKR). او از مددکاری مقامات عالی رتبه در ریاست جمهوری بارک اوباما و سپس به شکل گسترده در ریاست جمهوری دونالد ترامپ برخوردار بود.

عملیات تامبر سیکامور مهمترین قاچاق جنگ افزار در تاریخ است

نقش سرّی آذربایجان از آغاز تا امروز

به گفتۀ مقام قدیمی اف بی آی، بنیانگذار امنیت ملی اطلاعاتی National Security Whisleblowers Coalition، سیبل ادموندز Sibel Edmonds ، از سال 1997 تا 2001 آذربایجان در دوران ریاست جمهوری حیدر علی اف به درخواست سازمان سیا ایمان الظواهری شمارۀ 2 القاعده را در باکو نگهداری می کرد. شمارۀ 2 در شبکۀ بین المللی جهاد طلب گرچه رسماً تحت تعقیب اف بی آی بود ولی دائماً با هواپیماهای ناتو به افغانستان، آلبانی، مصر و ترکیه مسافرت می کرد. و در عین حال دائماً اعلیحضرت شاهزادۀ سعودی بندر بن سلطان به ملاقات او می آمد (11).

در مناسبات امنیتی با واشنگتن و ریاض، آذربایجان با وجود اینکه عموماً شیعه مذهب است، آنکارای سنی مذهب وارد میدان شد و در منازعه بر سر جدائی جمهوری قره باغ کوهستانی از آذربایجان علیه ارمنستان پشتیبانی می کند.

پس از مرگ حیدر علی اف در ایالات متحده در سال 2003، پسرش الهام علی اف جانشین او می شود. اتاق بازرگانی ایالات متحده و آذربایجان به حیاط خلوت واشنگتن تبدیل شد در کنار رئیس جمهور علی اف، ریچارد آرمیتاژ، جیمز بیکر سوم، زیبیگنیف برژینسکی، دیک چنی، هنری کسینجر، ریچارد پرل، برنت اسکاوکرافت و جان سونونو.

به گزارش روزنامه نگار بلغار دیلیانا گیتاندزهیوا، وزیر حمل و نقل زیا ممدوف Ziya Mammadov درسال 2015 شرکت هواپیمائی دولتی Silm Way Airlines را به حساب عربستان سعودی و امارات متحدۀ عربی در اختیار سازمان سیا قرار داد. وزیر امور خارجه المار ممدیاروف Elmar Mammadyarov با احتیاط کمتری در خواست اعتبار « پرواز دیپلماتیک» را برای چندین سفارتخانه می فرستد، یعنی امری که بازرسی آنان را بر اساس منشور وین ممنوع می کند. طی کمتر از سه سال، بیش از 350 پرواز از این امتیاز فوق العاده و مصونیت دیپلماتیک برخوردار می شود.

گرچه بر اساس منشورهای بین المللی، نه هواپیمای غیر نظامی، و نه هواپیمای دیپلماتیک برای حمل تجهیزات نظامی مجاز نیستند، و در درخواست تأمین اعتبار مصونیت دیپلماتیک برای «پروازهای دیپلماتیک» محتوای بار قید شده است. با وجود این، به درخواست وزارت خارجۀ ایالات متحده، دست کم افغانستان، آلمان، عربستان سعودی، بلغارستان، کنگو، امارات متحدۀ عربی، مجارستان، اسرائیل، پاکستان، لهستان، رومانی، صربستان، اسلوانی، چک، ترکیه و انگلستان چشمشان را به روی این نقض آشکار حقوق بین الملل بستند همان گونه که پروازهای سازمان سیا بین زندانهای مخفی شان را ندیده گرفتند.

در کمتر از سه سال، هواپیمائی آذربایجان Silk Way Airlines دست کم به حجم یک میلیارد دلار جنگ افزار حمل کرده است.

به تدریج، روزنامه نگار بلغار دیلیانا گیتاندزهیوا شبکۀ تدارکاتی گستردۀ جهاد طلبان نه فقط در عراق و سوریه بلکه در افغانستان، پاکستان و کنگو را نیز کشف می کند که پیوسته از سوی سعودی ها و اماراتی ها تأمین مالی شده بود.

جنگ افزارهای منتقل شده به افغانستان زیر نظر ایالات متحده به طالبانی هائی که مدعی مبارزه علیه آنهاست تحویل داده شده است. محموله های فرستاده شده به پاکستان احتمالاً برای مبارزه علیه سوء قصدهای اسلامی در هند در نظر گرفته شده بود. ولی نمی دانیم تحویل گیرنده های نهائیِ محموله هائی که به گارد جمهوری رئیس جمهور ساسو نگسو Sassou N’Guesso در کنگو و در آفریقای جنوبی به ریاست جمهوری ژاکوب زومبو Jacob Zumbo تحویل داده شده چه کسانی بوده اند.

طرفهای مذاکرۀ اصلی عبارتند از شرکتهای ایالات متحده شرمینگ (در بالا از این شرکت یاد کرده ایم)، کولمن انترناسیونال Culmen International، اوربیتال ای تی کی Orbital ATK و پارپل شوول Purpel Shovel.

علاوه بر جنگ افزارهای نسل شوروی که در بلغارستان تولید می شود، آذربایجان به مسئولیت وزیر صنایع دفاع یاور جمالوف، انبارهای صربستان، صربستان، چک و به شکل جانبی در کشورهای دیگر خریداری می کند و هر بار آذربایجان را به مثابه مشتری نهائی این جنگ افزارها به ثبت می رساند.

دربارۀ تجهیزات اطلاعات الکترونیک، اسرائیل شرکت تولیدی البیت سیستمز Elbit Systèmes را به کار بست که خود را مقصد نهائی معرفی کرده بود، زیرا آذربایجان حق خرید این تجهیزات را نداشت. این امور خارج از قاعده گواه بر آن است که اگر برنامۀ آذربایجان از سوی ایالات متحده و عربستان سعودی پذیرفته شده بود، کاملاً زیر کنترل تل آویو قرار داشت.

دولت اسرائیل با وجود ادعای موضع گیری خنثی در جنگ سوریه، بارها ارتش عرب سوریه را بمباران کرده است. هر بار که اسرائیل مسئولیت چنین عملیاتی را به عهده گرفته، مدعی شده است که هدفش تخریب جنگ افزارهائی بوده که به حزب الله تعلق داشته. در واقع، همۀ این عملیات، شاید بجز یک مورد، در همآهنگی با جهاد طلبان صورت گرفته است. امروز درمی یابیم که تل آویو در تحویل جنگ افزار به همین جهاد طلبان نظارت داشته، به گونه ای که اگر اسرائیل از نیروی هوائی اش برای پشتیبانی آنان استفاده کرده، از سوی دیگر در جنگ نقش مرکزی داشته است.

بر اساس منشورهای بین المللی تحریف گواهی نامۀ تحویل نهائی و ارسال جنگ افزار به گروه های مزدور مسلح که دولتهای قانونی را سرنگون و یا دست به تخریب  کشورها بزنند به مثابه جنایت جنگی تلقی می شود.

عملیات تامبر سیکامور Timber Sycamore در مراحل مختلفش مهمترین حرکت جنایتکارانۀ قاچاق جنگ افزار در تاریخ است. در بخشی که تا امروز آشکار شده، دست کم 17 کشور در آن شرکت داشته اند و حاکی از ده ها هزار تُن جنگ افزار به بهای چندین میلیارد دلار است.

 

Thierry Meyssan

[1] “350 diplomatic flights carry weapons for terrorists”, Dilyana Gaytandzhieva, Trud, July 2, 2017.

[2] “War Gains : Bulgarian Arms Add Fuel to Middle East Conflicts”, Maria Petkova, Balkan Investigative Reporting Network, December 21, 2015.

[3] “TAJNA LETOVA JORDANSKIH AVIONA S PLESA Sirijski pobunjenici dobivaju oružje preko Zagreba !”, Krešimir Žabec, Jutarnji list, 23 veljača 2013. « TRANSFER HRVATSKOG ORUŽJA POBUNJENICIMA U SIRIJI Sve je dogovoreno prošlog ljeta u Washingtonu ! », Krešimir Žabec, Jutarnji list, 26 veljača 2013. “VIDEO : JUTARNJI OTKRIVA U 4 mjeseca za Siriju sa zagrebačkog aerodroma Pleso otišlo 75 aviona sa 3000 tona oružja !”, Krešimir Žabec, Jutarnji list, 7 ožujak 2013. “PUT KROZ ASADOVU SIRIJU Nevjerojatna priča o državi sravnjenoj sa zemljom i njezinim uništenim ljudima : ’Živote su nam ukrali, snove ubili…’”, Antonija Handabaka, Jutarnji list, 9 ožujak 2013.

[4] “In Shift, Saudis Are Said to Arm Rebels in Syria” and “Airlift To Rebels In Syria Expands With C.I.A.’S Help”, C. J. Chivers & Eric Schmitt, The New York Times, February 26 and March 25, 2013.

[5] “Qatar and Ukraine come to deliver Pechora-2D to ISIS”, by Andrey Fomin, Oriental Review (Russia), Voltaire Network, 22 November 2015.

[6] “US arms shipment to Syrian rebels detailed”, Jeremy Binnie & Neil Gibson, Jane’s, April 7th, 2016.

[7] “Jordan strengthens military presence on border with Syria and Iraq”, Pierre Balanian, AsiaNews, April 11, 2017.

[8] « De Camp Darby, des armes US pour la guerre contre la Syrie et le Yémen », par Manlio Dinucci, Traduction Marie-Ange Patrizio, Il Manifesto (Italie), Réseau Voltaire, 18 avril 2017.

[9] « Le Pentagone poursuit les contrats d’armement des jihadistes de l’ère Obama », Réseau Voltaire, 28 mai 2017.

[10] “U.S. Relies Heavily on Saudi Money to Support Syrian Rebels”, Mark Mazzetti & Matt Apuzzojan, The New York Times, January 23, 2016.

[11] Classified Woman. The Sibel Edmonds Story : A Memoir et The Lone Gladio, Sibel Edmonds.

منبع متن اصلی :

http://www.voltairenet.org/article197134.html

ترجمۀ حمید محوی

***

گاهنامۀ هنر و مبارزه

2 اوت 2017

عملیات تروریستی انتحاری مسلمانان در هرات 30 کشته بر جای گذاشت

افغانستان قربانی امپریالیسم

گردآوری و نوشتۀ حمید محوی

 

اسپوتنیک در بامداد 2 اوت 2017 گزارش داد که تعداد کشته شدگان در عملیات انتحاری در هرات به 30 نفر رسید. به گزارش اسپوتنیک، منابع بیمارستانی اعلام کردند که در انفجار انتحاری امشب هرات در نزدیکی مسجد جوادیه واقع در بکرآباد 30 تن کشته و 30 تن مجروح شده اند.

بی بی سی بخش فارسی دربارۀ همین رویداد نوشت «حملۀ انتحاری به مسجد جوادیه هرات 29 کشته و 64 زخمی به جا گذاشت»… «طالبان به رسانه ها اعلام کرده است که کار آنها نبوده». بی بی سی در همین گزارش به رویدادهای مشابه در ماه های گذشته اشاره می کند :

«کمتر از دو ماه پیش، انفجاری در مقابل دروازۀ شمالی مسجد هرات جان 7 نفر را گرفت و 16 نفر را هم زخمی کرد.» بی بی سی دربارۀ وضعیت مسجد هرات نوشته است که «از مهمترین بناهای تاریخی افغانستان است و در قرن 12 ساخته شده، 4 دروازه دارد… در برابر هر 4 دوازه این مسجد بازارهای بزرگی واقع شده اند». یعنی دقیقاً بر اساس ساز و کار شهری در دوران پاگانیسم عرب، که یکی از منابع بنیادی دین اسلام را تشکیل می دهد، یعنی بتکده و بازار.

«در ماه مه یک انفجار عظیم در کابل باعث مرگ بیش از 150 نفر شد که مرگبارترین حمله در این کشور از زمان سقوط طالبان در سال 2001 بود. هدف آن حمله معلوم نبود.»

بی گمان فهرست همۀ عملیات تروریستی انتحاری بسیار طولانی خواهد بود. متأسفانه تا نظم سرمایه بر جهان حاکم است، اینگونه فجایع ادامه خواهد داشت.

اسلام در تبانی با فرادستی ایالات متحده و اتحادیۀ اروپا

قرن بیست و یکم اوج استعمار و حاکمیت تبهکاران

امروز، به تجربه دریافته ایم که در هر کجای دنیا که جنگ مذهبی و قومی از مردم قربانی می گیرد، باید رد پای ایالات متحده و اتحادیۀ اروپا یعنی کشورهای مشخصاً سرمایه دار با سابقۀ استعماری را نیز شناسائی کنیم.

ایدئولوژی های تمدن ستیز یعنی اسلامگرائی در تبانی با امپریالیسم که به ویژه از سال 1979 در افغانستان با سرپرستی زیبیگنیف برژینسکی همواره مورد بهره برداری سازمان سیا با همکاری عربستان سعودی و سرویس های اطلاعاتی پاکستان قرار گرفت تا امروز به حیات خود ادامه داده و سرتا سر خاورمیانه و آفریقای شمالی را به خاک و خون کشیده و ویران کرده است، و حتا اروپا و خود آمریکا را نیز بی نصیب نگذاشته است. پایان بخشیدن به این ایدئولوژیهای تبهکارانه،  البته روشن است که با لایحه و تصویب قانون و یا اعمال زور ممکن نخواهد شد. بستن یا تخریب مساجد و مدارسی که حملۀ انتحاری را آموزش می دهد و بازداشت مفتی ها و البغدادیهای شهادت طلب و انتحاری طلب و به همینگونه مأموران سیا و خود سازمان سیا به مثابه یک سازمان تروریستی… جملگی ضروری ست ولی کافی نیست. توده ها به شناخت و کار مفید نیازمندند، به آزادی نیازمندند، و نیازمندند که در جهان قانونمندی زندگی کنند تا طعمۀ فرادستی کشورهای قدرتمند و سازمان های تروریستی و مافیائی نشوند.

ولی عملاً می بینیم که رهبران مذهبی نزد گروه های مذهبی که قربانی شونده ها را تشکیل می دهند، با وجود همۀ این قربانیان، آنان نیز همواره مبشر و مبلغ شبه شناخت هستند. در حالی که توده های مردم برای عبور از این ورطۀ هولناک اولترا خشونت آمیز پیش از همه به شناخت و آگاهی نیازمندند تا سرانجام ابزار دفاعی خودشان را تدارک ببینند و علیه بربریت نظام سرمایه داری و تبانی دستگاه دین اسلام و هر دشمن پتانسیل دیگری مقابله کنند. ولی متأسفانه همواره قربانی رهبران مذهبی و طبقۀ حاکم خودشان نیز بوده اند که بجای شناخت، شبه شناخت به آنان تزریق می کنند، و چنین واقعیتی یعنی دور باطل.

باید دانست که استعمار یا هر نوع انحراف دیگری همواره از نقاط ضعف جوامع سوء استفاده می کند. برخی مسلمانان که با چنین اعمالی خود را در سطح بین المللی بی اعتبار می بینند، سعی می کنند بگویند که این اعمال اسلامی نیست، اسلام تروریست نیست، ولی از سوی دیگر نقد دین را بر نمی تابند و با قوانین تروریستی مثل «حکم ارتداد» که برای مثال در ایران در قانون اساسی به ثبت رسیده، به شکل دیگری تودها را به گروگان دستگاه و بازار اسلام تبدیل می کنند. از سوی دیگر روشن است که پشت این اعمال تروریستی دستهای امپریالیستی و کشورهای میلیاردر عرب ساحل خلیج فارس در کار است، همان گونه که این دستها در حملۀ تروریستی اخیر به تهران نیز در کار بود و حتا می توانیم بگوئیم که شاهزادۀ سعودی نیز کمابیش و بی آنکه بگوید آشکارا آن را به عهده گرفت.

می دانیم که از دیرباز جنگ مذهبی، شیعه و سنی مثل جنگ قومی و قبیله ای از ترفندهای امپریالیسم و استعمار برای نفوذ در مناطقی ست که می خواهد تحت سلطۀ خود بگیرد، و این سیاست استعماری را «بازی بزرگ» نامیده اند. در نتیجه باید بدانیم که پشت این جنگ مذهبی، جنگ اقتصادی برای فرمانروائی بر جهان نهفته است. ولی چرا هرات هدف تروریسم قرار گرفته؟ می توانیم بر اساس گمانه زنی بگوئیم که آنچه هرات را به کام دیو تروریسم سوق داده، توفیق های احتمالی این منطقه در آینده است، زیرا  یکی از گزارشات مهم این روزهای اخیر پیشرفت در ساخت راه آهن خواف به هرات بود که نخستین گام در احیای جادۀ ابریشم است.

راه کار اساسی این است که سازمان ملل متحد از نیویورک به شهر دیگری و در کشور دیگری منتقل و دوباره باز سازی شود، یعنی گزینشی که احتمالاً می تواند جهان را به دو نیمه تقسیم کند، زیرا سازمان ملل متحد قدیمی ممکن است بخواهد به عملکرد ضد بشری و کلاهبردارانه اش علیه بشریت ادامه دهد. در هر صورت هدف این است که سازمان ملل متحد از وضعیت ابزار تجاوز و کشتار مردم جهان و تخریب کشورها خارج شود، با الغای حق وتو برای پدرخوانده های تروریسم، جهاد طلبی و استعمار نوین مثل ایالات متحده، فرانسه و انگلیس.

در وضعیت کنونی نمی دانیم چگونه، ولی نیاز و ضرورتی جهانی برای محاکمۀ تروریستها و پشتیبانان آنان احساس می شود، در لیبی، عراق، افغانستان، سوریه، آفریقا، تنش های بین روسیه و آمریکا، کرۀ شمالی و آمریکا، و البته ایران و آمریکا، و نزوئلا و آمریکا… در همه جا با فاجعۀ یگانه ای روبرو هستیم، و فاجعه بطور خلاصه یعنی نظم سرمایه و فرادستی برخی کشورها با ایدئولوژیهایی که از طالبان و داعش نیز دست کمی ندارد، و نامش هست دموکراسی غربی یعنی دموکراسی بورژوای نخبه گرا، نابغه باور، نژاد پرست… که امتیازات طبقاتی را حق طبیعی «انسانها» می داند. ریشۀ همۀ این فجایع و خاصه تروریسم در نظم سرمایه و نظم طبقاتی نهفته است.

***

 

گاهنامۀ هنر و مبارزه

11 ژوئیه 2017

 

در باب «بهبودی روابط ایران و آمریکا»

از دیدگاه جیمز متیس

 و

 از دیدگاه پدافند فرهنگی پرولتاریای ایران

نوشتۀ حمید محوی

در بامداد روز 11 ژوئیۀ 2017، سایت اسپوتنیک گزارشی زیر عنوان «تغییر نظام در ایران شرط برقراری رابطه ایران و آمریکا» به نقل از ایسنا منتشر کرد : « جیمز متیس در ادعاهایی جدید گفت: بهبود روابط میان ایران و آمریکا بسیار دشوار خواهد بود و هرگونه تغییر موضع برابر ایران بسیار دشوار است چرا که این کشور دموکراسی واقعی ندارد. او در ادامه گفت: وقتی فرماندهی مرکزی ارتش آمریکا را برعهده داشته، ایران با بزرگ‌ترین مشکل‌ها رو به‌ رو شده است. وزیر دفاع آمریکا افزود: همه مقامات خاورمیانه از تل‌آویو تا مصر به من گفتند که ایران یک مشکل بزرگ است. او همچنین ایران را بزرگ‌ترین عامل برهم‌ زننده ثبات در منطقه دانست. پیش‌تر نیز رکس تیلرسون وزیر امور خارجه آمریکا به تبعیت از سیاست‌های ایالات متحده علیه ایران، خواستار تغییر نظام در ایران شده بود.»

بحث دربارۀ دموکراسی و ارزیابی این و یا آن کشور در این زمینه که تا چه اندازه دموکراتیک هست یا نیست، مطمئناً نمی تواند در این کامنت بگنجد. ولی در مورد آمریکا، اخیراً در یک ویدئو دربارۀ جنگ ویتنام، مفسر جنگی می گفت : چگونه ممکن است کشوری متمدن (یعنی ایالات متحده) بتواند تا این اندازه دست به اعمال جنایتکارانه بزند؟ در روزگار ما نیز در مورد سوریه کاملاً روشن است که تروریسم حاصل سیاستهای فرادست مدارانه ایالات متحده در جهان است که تمام کرۀ زمین را ارث پدر نسل برانداز ایالات متحده می داند.
مشخصاً دربارۀ «روابط میان ایران و آمریکا»، متأسفانه این روابط که در ادامۀ روابط استعماری ایران و انگلیس واقع شده هیچگاه به نفع مردم ایران نبوده. مردم ایران چگونه می توانند به کشوری اعتماد کنند که دست مافیاهای بانکی را برای چپاول مردم خود آمریکا باز می گذار و ده ها هزار و حتا سدها هزار خانوادۀ آمریکائی، زن و شوهر و چند تا بچه را آوازۀ خیابانهای آمریکا می کند (طی بحران 2008)؟ برخی از این مردمی که قربانی توطئۀ بانکهای آمریکائی شدند از سربازان قدیمی نیروی دریائی آمریکا بودند که سالها (مثلاً) برای کشورشان جنگیده بودند و جانشان را برای این کشور بخطر انداخته بودند، و می توانستند هیچگاه به کشورشان باز نگردند…آمریکا سر این نوع شهروندانش را کلاه گذاشت، خانه هایش را دزدید و از کار بی کارشان کرد، تا جائی که برخی از مقامات خود دولت آمریکا به این کلاهبرداری اعتراف کردند و به مردم توصیه می کردند که خانه هایشان را ترک نکنند! ولی چگونه ؟ وقتی پلیس با تمام قدرت به نفع بانکهای کلاهبردار مداخله می کند…؟ در نتیجه ما با دموکراسی از نوع آمریکائی آشنا هستیم. این موضوع مناسبات با آمریکا البته برای بخشی از جامعۀ ایران منافعی در بر دارد و حتا برای خود دستگاه دین اسلام و نظام سرمایه در ایران، …که اخیراً نیز گوشه ای از این واقعیت را در قراداد بین شرکتهای هواپیمائی ایران و بوئینگ دیدیم با حجم بیش از 22 میلیارد. ولی تا وقتی که دموکراسی واقعی در خود آمریکا برقرار نشود و سیاستهای امپریالیستی و جنگ طلبانه، تخریب کشورها، کشتار مردم جهان بدست عمو سام متوقف نشود، مردم ایران هیچ نفعی در مناسباتشان با آمریکا و حتا اروپا نخواهند داشت. همانگونه که در بالا اشاره کردم، برای طبقات حاکم و مرفه، کارچاق کن، دلال که سرمایه های بزرگ و کوچکی را در این معاملات تصاحب می کنند، این مناسبات ضروری ست. ما «پرولتاریای ایران» نمی توانیم به کشور و یا رژیمی اعتماد داشته باشیم که دشمن نیروهای مولد و استقلال ایران است. نمی توانیم به کشوری اعتماد کنیم که به نام خسارت جانبی در جنگهائی که به نام دفاع از «شیوۀ زندگی غربی» (؟) بر پا می کند، زن و بچه و پیر و جوان و خصوصاً چوپانان خرد سال افغان را با مدرنترین و هوشمند ترین سلاح هایش دائماً به قتل می رساند. تناقض بزرگ تمدن غرب نیز در همینجاست، برای قتل چوپانان و کودکان افغان باید از سلاح های اولترا مدرن استفاده کند. سلاحهای هوشمند در خدمت جنون قدرت… در هر صورت تغییر نظام، و به عقب نشینی وادار کردن دستگاه دین اسلام، که براستی یکی از موانع پیشرفت جامعۀ ایرانی ست، و یا جلوگیری از نظام سرمایه داری در ایران برای چپاول ثروتهای ملی…همۀ اینها یک موضوع داخلی هستند. و اتفاقاً ما در این زمینه به هیچ وجه نباید روی آمریکا و اروپا حساب کنیم، از آمریکا و اروپا فقط می توانیم انتظار داشته باشیم که داعش را به در خانه های ما بفرستد…تغییر رژیم یک موضوع داخلی ست و باز هم متأسفانه اپوزیسیون های ایرانی که توسط غرب ساخته و پرداخته شده اند و یا از پشتیبانی غرب برخوردارند یکی از موانع تغییر و تحول هستند. و به ایالات متحده و اتحادیۀ اروپا شخصاً قول می دهم که اگر در ایران تغییر وتحولی به نفع دموکراسی و آزادی تحقق پذیر گردد، با ایرانی ها خیلی بیشتر مشکل پیدا خواهند کرد، زیرا آزادی خواهان ایرانی تحمل جنایتکاران بین المللی، و کشتار مردم و چپاول مردم آفریقا یا کشتار دهقانان افغان را نخواهند داشت. این ایرانیان آزادیخواه و مردم آزادیخواه و قانونمدار جهانند که منتظر تغییر رژیم در کشورهای اروپائی و آمریکا هستند.

***

Haut du formulaire

Bas du formulaire

گاهنامۀ هنر و مبارزه

13 ژوئیه 2017

 

موشکهای روسی «ارزان قیمت» می تواند ناوهای هواپیمابر پادشاهی متحد بریتانیائی 3 میلیارد یوروئی را نابود کند

12 ژوئیه 2017

ترجمۀ حمید محوی

انستیتو مرکز تحقیقات پادشاهی متحد بریتانیا اعلان کرد که  ناوهای جنگی بریتانیا، به انضمام ناوهواپیمار جدید کوئین الیزابت در مقابل جنگ افزارهای مدرن روسی و چینی آسیب پذیرند. علاوه بر این موشکهای روسی می توانند ارتباطات ماهواره ای را که نیروهای نظامی کشورهای غربی به آن بستگی دارند هدف قرار دهد.

تلگراف Telegraph  با مراجعه به پرونده های تحقیقاتی مرکز تحقیقات پادشاهی متحد بریتانیا (RUSI) از دو کارشناس بریتانیائی  یاد کرده که به شکل جدی و نگران کننده به بررسی خصوصیات موشکهای روسی پرداخته اند.

به گفتۀ تحلیلگران، روسیه و چین جنگ افزارهای دقیقی در اختیار دارند، یعنی عاملی که برای شناورهای سطحی، هواپیماهای بزرگ و جنگ افزارهای مستقر در زمین از جمله زرهی ترین آنها تهدید جدی به شمار می آید. علاوه بر این، کشورهای غربی نمی توانند روی سامانه های ارتباط ماهواره ای خودشان حساب کنند، زیرا موشکهای روسی و چینی می توانند آنها را از کار بیاندازند. «موشکهائی که قیمت هر فروند آن کمتر از نیم میلیون لیور استرلینگ تمام می شود، دست کم می تواند به ناوهای هواپیمابر بریتانیائی که قیمت آن بیش از 3 میلیارد لیور (3،3 میلیارد یورو) می باشد خسارت وارد کند. ( موشک 500 یا حداکثر 550 هزار یوروئی علیه ناو 3 هزار و 300 میلیون یوروئی، یعنی بیش از 6 هزار برابر گرانبها تر).

این گزارش در عین حال یادآور می شود که در سال 2003 تأمین مالی از سوی وزارت دفاع بریتانیا برای تحقیقات و توسعه تا 27% و بودجۀ آزمایشات نیز تا 50% کاهش داشته است. دوشنبه 26 ژوئن، ناو هواپیمابری که به نام ملکۀ الیزابت نامگذاری کرده اند نزدیک 4 میلیارد یورو خرج برداشته و 6 سال در دست ساخت بوده  برای نخستین بار راهی دریا شد.

 

ترجمۀ حمید محوی/گاهنامۀ هنر و مبارزه

 

منبع : اسپوتنیک 12 ژوئیه 2017

https://fr.sputniknews.com/international/201707111032195655-missiles-russes-menace-navires-guerre-queen-elizabeth/

 

 

Advertisements

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

اطلاعات

این ویودی در 7 اوت 2017 بدست در اشتراک - eshtrak فرستاده شده و با , , برچسب خورده.
%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: