اشتراک eshtrak

خبری سیاسی فرهنگی! مسئولیت هر مقاله بعهده نویسنده آنست!

سیاست ترامپ ایران را هدف گرفته است: السون کانسپسیون پرز، گرانما/ تارنگاشت عدالت

تصادفی نیست که مسألۀ ایران به صحنه اصلی سیاست خارجی ایالات متحده بازگشته است. کافی است شخص به یاد آورد که در جریان سفر ترامپ به عربستان سعودی- نخستین سفر خارجی او- وی فروش تسلیحات تولید شده توسط مجتمع نظامی-صنعتی ایالات متحده به کشورهای منطقه را براساس ادعای خطر ایران برای ملت‌های خلیج توجیه کرد. اختراع یک دشمن، یک‌بار دیگر به شکل ایران، هدف‌های آشکارا سلطه‌طلبانه، اقتصادی، و نظامی ایالات متحده را دنبال می‌کند… اکنون، دو سال پس از امضای آن توافق تاریخی پیرامون چنین موضوع حساسی، دولت جدید ایالات متحده مصمم به نظر می‌رسد مانند برخورد آن به موضوعاتی مانند تغییرات اقليمی، مهاجرت، ساختن دیوار بین کشورها و غیره، در این‌مورد نیر سبک‌سرانه عمل کند. دولت ترامپ پیشنهاد می‌کند هر چه که درباره برنامه اتمی ایران امضاء شده است را پاره کند، و هم‌اکنون گام‌هايی در آن جهت بر‌می‌دارد.

 

سیاست ترامپ ایران را هدف گرفته است

تارنگاشت عدالت

منبع: گرانما
نویسنده: السون کانسپسیون پرز

۱۱ ژوئیه ۲۰۱۷

در ۱۴ ژوئیه ۲۰۱۵، از وین خبر رسید که پس از ۱۸ ماه مذاکره، جمهوری اسلامی ایران و ایالات متحده، سرکرده به اصطلاح گروه ۵+۱ (ایالات متحده، روسیه، چین، فرانسه، بریتانیا و آلمان) به یک توافق تاریخی رسیده اند که برنامه اتمی ایران را محدود خواهد کرد، و واشنگتن و کشورهی اروپایی تحریم‌های تحمیل شده به کشور را لغو خواهند کرد.

این توافق در تئوری به ۳۵ سال سیاست مقابله مورد حمایت دولت‌های ایالات متحده، در پی پیروزی انقلاب اسلامی، پایان می‌داد.

باراک اوباما رییس‌جمهور ایالات متحده به خاطر «متوقف کردن گسترش سلاح‌های اتمی در این منطقه» به خود تبریک گفت، و در عین‌حال به اسرائیل و توسعه اتمی آن، سرپیچی آن از سازمان ملل و جامعه بین‌المللی، و امتناع آن از بازرسی آژانس بین‌المللی مسؤول از برنامه اتمی هیچ اشاره‌ای نکرد.

رسانه‌های همگانی ادعاهایی را دال بر این‌ پخش کردند که توافق بدین معنی است که امکان تولید سلاح اتمی توسط ایران از بین رفته است، بدون این که اشاره کنند که برنامه اتمی ایران همیشه برای مقاصد صلح‌آمیر و در خدمت بهداشت انسان و تولید انرژی برای ترقی ملت ایران بوده است.

همان زمان، حس روحانی رییس‌جمهور ایران اشاره کرد که معامله نشان داد که «درگیری سازنده کار می‌کند. با حل این بحران غیرلازم، افق‌های جدیدی با تمرکر بر چالش‌های مشترک ظهور می‌کند.‌»

در عین‌حال، آژانس بین‌المللی انرژی اتمی تأیید کرده است که ایران به همه ملزمات برای آزاد کردن دارایی‌های مالی ایران که بین ۴۵ و ۹۰ میلیارد يورو است و هم‌چنین رفع تحریم صادرات نفت خود عمل کرده است.

اکنون، دو سال پس از امضای آن توافق تاریخی پیرامون چنین موضوع حساسی، دولت جدید ایالات متحده مصمم به نظر می‌رسد مانند برخورد آن به موضوعاتی مانند تغییرات اقليمی، مهاجرت، ساختن دیوار بین کشورها و غیره، در این‌مورد نیر سبک‌سرانه عمل کند.

دولت ترامپ پیشنهاد می‌کند هر چه که درباره برنامه اتمی ایران امضاء شده است را پاره کند، و هم‌اکنون گام‌هايی در آن جهت بر‌می‌دارد.

رکس تیلرسون وزیر امور خارجه ایالات متحده، اخیراً معامله با اریان را به مثابه یک «رویکرد شکست خورده» توصبف کرد. با این وصف، همین تیلرسون چند هفته پیش در کنگره گفت که ایران به توافق اتمی عمل کرده است.

البته، این آخرین اتهامات علیه ایران با مواضع پیشین رییس‌جمهور ترامپ منطبق است که ایران را «یک دولت حامی تروریسم» توصیف کرد.

تصادفی نیست که مسألۀ ایران به صحنه اصلی سیاست خارجی ایالات متحده بازگشته است. کافی است شخص به یاد آورد که در جریان سفر ترامپ به عربستان سعودی- نخستین سفر خارجی او- وی فروش تسلیحات تولید شده توسط مجتمع نظامی-صنعتی ایالات متحده به کشورهای منطقه را براساس ادعای خطر ایران برای ملت‌های خلیج توجیه کرد.

اختراع یک دشمن، یک‌بار دیگر به شکل ایران، هدف‌های آشکارا سلطه‌طلبانه، اقتصادی، و نظامی ایالات متحده را دنبال می‌کند.

جمهوری اسلامی مقادیر عظیم نفت و گاز دارد، و برنامه اتمی آن هدف خودکفا ساختن کشور را از لحاظ نیاز به برق، بدون توسل به استفاده از نفت دنبال می‌کند.

هم‌چنین، ایران نقش برجسته‌ای در دفاع از حاکمیت و استقلال سوریه، حمایت از آن کشور در نبرد آن علیه گروه‌های تروریستی به عهده دارد.

فلسطین همیشه از همبستگی و حمایت ایران برخوردار بوده، و از این‌روست که اسرائیل، بزرگ‌ترین متحد واشنگتن در منطقه، سلاح‌های اتمی خود را به سوی ایران نشان گرفته است.

در عین‌حال، ایالات متحده بزرگ‌ترین تأمین‌کننده همه نوع تسلیحات به منطقه خاورمیانه است، که به شناور ماندن اقتصاد آن از طريق حمایت از مجتمع نظامی-صنعتی آن، که-بدون توجه به این‌که یک جمهوری‌خواه یا یک دمکرات ساکن کاخ سفید است- قدرت واقعی را دارد، کمک می‌کند.

براساس تحلیل «انستیتوی بین‌المللی پژوهش‌های صلح استکهلم»، تسلیحات وارد شده به ملت‌های خاورمیانه طی چهار سال گذشته ۸۶ درصد افزایش یافته، و ایالات متحده بزرگ‌ترین صادر کننده است.

علاوه بر توافق عظیم با عربستان سعودی برای صدور ۱۱۰ میلیارد دلار آمریکایی تسلیحات به آن کشور، ایالات متحده موافقت کرده ۲٫۷ میلیارد دلار هواپیمای جنگنده به ملت کوچک بحرین در خلیج بفروشد، بحرین علاوه بر مقادیر زیاد نفت، ناوگان پنجم نیروی دریایی ایالات متحده را در آب‌های خود دارد.

به گفته «انستیتوی بین‌المللی پژوهش‌های صلح استکهلم»، قطر نیز وارده ‌کننده عمدۀ تجهیزات نظامی ایالات متحده است، که درسال‌های اخیر ۲۴۵ درصد افزایش یافته است.

بنا به گزاش بی‌بی‌سی، چند هفته پیش جیمز ماتیس وزیر دفاع ایالات متحده یک معامله ۱۲ میلیارد دلاری برای فروش ۳۶ جنگنده اف-۱۵ به قطر امضاء کرد.

واشنگتن در حالی‌که باقی پادشاهی‌های خلیج را به قطع روابط با قطر تشویق می‌کند، به فروش مبالغ حیرت‌آور تسلیحات به آن کشور ادامه می‌دهد.

از این نقطه نظر، چیزی که تد لیو، نماینده دمکرات در کنگره گفت لازم به یادآوری است: «این برای رهبران جهان و اعضای کنگره گیج‌کننده است که دولت ترامپ دو چیز کاملاً متضاد را انجام می‌دهد.»

شاید چیزی که ترامپ از ایجاد وضعیت پیرامون قطر و دیگر دولت‌های خلیج واقعاً می‌خواهد این باشد که با تشدید تفرقه و ایجاد درگیری‌های جدید بتواند سلاح‌های بیش‌تری از صنایع نظامی ایالات متحده بفروشد.

من با دیگر تحلیل‌گران سیاسی هم‌نظرم که می‌پرسند «آیا ترامپ فرای فروش تسلیحات به منطقه، یک استراتژی واقعی برای خاورمیانه دارد؟»

 

http://en.granma.cu/mundo/2017-07-11/iran-caught-in-the-crosshairs-of-trumps-policy

http://www.edalat.org/sys/content/view/11594/38/

Advertisements

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

اطلاعات

این ویودی در 6 اوت 2017 بدست در اشتراک - eshtrak فرستاده شده و با , , , برچسب خورده.
%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: