اشتراک eshtrak

خبری سیاسی فرهنگی! مسئولیت هر مقاله بعهده نویسنده آنست!

کابوس واقعی ترامپ تازه به خواب اروپائی ها آمده، برتری فزاینده طالبان در افغانستان، و کره شمالی زمینه ساز جنگ چین و امریکا می شود؟: روسیه امروز- ترجمه های رضا نافعی

تحریم ها  فقط شامل پروژه مشترک «نورد استریم 2″ نیست . روسیه و اتحادیه اروپا در اجرای این پروژه که برای تامین نیاز اروپا به انرژی حائز اهمیت است سهیم هستند و سرمایه ضروری برای انجام آن نیز پرداخت شده است. افزون بر این نتیجه منفی دیگر آن از بین رفتن مشاغلی زیاد در اروپا و انتقال آنها به امریکاست. این امر عبارتست از مداخله ای بنیادین در تامین انرژی مورد نیاز اروپا که موجب افزایش بهای انرژی و در نتیجه کاهش توان رقابت اقتصاد اروپا خواهد شد. استدلالی که امریکا  برای تحریم ها علیه روسیه مطرح می کرد نبرد مشترک روسیه و ارتش سوریه  علیه داعش و نیز حمایت فرضی روسیه از شورشیان در اوکرائین بود. بهانه ظاهری امریکا برای   تحریم های  اخیر نیز این ادعای  فرضی است که  گویا روسیه در انتخابات امریکا دخالت کرده است.

کابوس واقعی ترامپ تازه به خواب اروپائی ها آمده

روسیه امروز – ترجمه رضا نافعی

 

اتحادیه اروپا هنوز مشغول مشاوره در باره اقدامات متقابل در برابر تحریم های تازه واشنگتن – علیه سه کشور روسیه، ایران و کره شمالی- است. تحریم هائی که موسسات اروپائی را از پای خواهند انداخت.  خانم سیپریس  وزیر اقتصاد آلمان، تحریم ها را  گامی خلاف قوانین بین المللی و حاصل  پیروی ازسیاست «اول امریکا» دانست.

سنای امریکا با اکثریت قاطع  تحریم هایی تازه علیه روسیه، کره شمالی و ایران را تصویب کرد.  اینک تحریم های مصوبه باید به امضاء پرزیدنت ترامپ برسد. ترامپ اعلام کرده که این مصوبه را امضاء خواهد کرد. سیپریس وزیر اقتصاد آلمان گفت که تحریم هائی که امریکا در نظردارد علیه روسیه به اجرا بگذارد » ناقض قوانین بین المللی » هستند:

«بنظر ما این کار، صاف و ساده، ناقض قوانین بین المللی است. امریکائی ها نمی توانند موسسات آلمانی را به این دلیل مجازات کنند که در کشوری دیگر فعالیت اقتصادی دارند».

از نظر او اقدامات متقابل اتحادیه اروپا کاری است درست . از نظر اروپائی ها  امریکائی های در پی امنیت اقتصادی خود هستند.

«اوست اوسشوس» ( کمسیون شرق)، کانون سازمان های اقتصادی فعال درآلمان، که عرصه فعالیتش بویژه در روسیه است،  شرائط مساعد اقتصادی برای صنایع کوچک و متوسط آلمانی را در روسیه مورد ستایش قرار داده است، صنایعی که در مالکیت خانوادگی هستند. وزیر اقتصاد تصریح کرد که این صنایع مقررات تحریم ها را بشدت رعایت کرده اند.

تحریم ها  فقط شامل پروژه مشترک «نورد استریم 2″ نیست . روسیه و اتحادیه اروپا در اجرای این پروژه که برای تامین نیاز اروپا به انرژی حائز اهمیت است سهیم هستند و سرمایه ضروری برای انجام آن نیز پرداخت شده است. افزون بر این نتیجه منفی دیگر آن از بین رفتن مشاغلی زیاد در اروپا و انتقال آنها به امریکاست.

این امر عبارتست از مداخله ای بنیادین در تامین انرژی مورد نیاز اروپا که موجب افزایش بهای انرژی و در نتیجه کاهش توان رقابت اقتصاد اروپا خواهد شد.

استدلالی که امریکا  برای تحریم ها علیه روسیه مطرح می کرد نبرد مشترک روسیه و ارتش سوریه  علیه داعش و نیز حمایت فرضی روسیه از شورشیان در اوکرائین بود. بهانه ظاهری امریکا برای   تحریم های  اخیر نیز این ادعای  فرضی است که  گویا روسیه در انتخابات امریکا دخالت کرده است.

زیگمار گابریل، وزیرخارجه آلمان، در مورد تحریم ها گفت: تحریم  ابزار مناسبی برای افزایش  صادرات و ارتقاء مرتبه صنعت انرژی ملی نیست.

نخستین  واکنش متقابل روسیه به سیاست تازه ضد روسی امریکا اخراج 755  دیپلمات امریکا از این کشور است. روسیه مدت ها امیدوار به بهبود  مناسبات  خود با واشنگتن بود.

 

https://deutsch.rt.com/inland/54965-berlin-sieht-sanktionen-gegen-russland/

***

امریکا می خواهد همراه با افغانستان و هند، پاکستان را از دوسو محاصره کند. از سوی دیگر پاکستان می کوشد در پیوند با روسیه و چین و داشتن روابط عملی با طالبان این حلقه محاصره را بشکند…آنها نمی خواهند که پاکستان از لحاظ ژئوپلیتیک جهت یابی تازه ای اختیار کند و بخشی از یک بلوک مستقل در جنوب خاوری آسیا گردد. واشنگتن از تروئیکای روسیه، چین و پاکستان در جنوب خاوری آسیا هراسناک است. وحشت بزرگ امریکا بویژه از آنست که روسیه، چین و پاکستان درست در افغانستان به زیان امریکا و هند با یکدیگر همکاری کنند. این امر سبب خواهد شد که در دراز مدت موقعیت امریکا بعنوان قدرت مسلط زیر سوال برود. بعنوان مثال یک نمونه عملی این است : در حال حاضر در افغانستان، برای ایجاد یک جنبش سیاسی کوشش هائی در جریان است. هدف این جنبش آنست که علائق واقعی افغانستان را دنبال کند و نه علائقی را که امریکا خواستار آنست.

برتری فزاینده طالبان در افغانستان

روسیه امروز- ترجمه رضا نافعی

امریکا می خواهد همراه با افغانستان و هند، پاکستان را از دوسو محاصره کند. از سوی دیگر پاکستان می کوشد در پیوند با روسیه و چین و داشتن روابط عملی با طالبان این حلقه محاصره را بشکند. روسیه امروز با خالد محمد کارشناس پاکستانی در همین ارتباط گفتگو کرده است.
خالد محمد مدیرکل CommandEleven اندیشکده نظامی پاکستان مسقر در اسلام آباد است. در این سازمان تعداد کثیری از نظامیان پیشین پاکستان حضور دارند که در گذشته مسدولیت های مهم داشته اند. امروز کار آنها عبارتست ازتعمق در باره امنیت ملی، مبارزه با شورش و افراطیگری. CommandEleven با ارتش پاکستان همکاری می کند.
…..

پرسش: فکر می کنید طالبان پس از حمله امریکا در سال 2001 دوباره قدرت پیشین را بدست آورده و حداقل در مناطق روستائی صاحب واقعی قدرت شده است؟
پاسخ: درست است. طالبان در غیاب یک دولت واقعا کارآمد در افغانستان توانست بر ضعف خود فائق آید و باز در پی دست یافتن به قدرت در کشور باشد. آنها امروز نیرومندتر و محبوب تر از همیشه هستند. از لحاظ نظامی ، بر نیروهای دولتی افغانستان که غرب آنها را آموزش می دهد، برتری دارند و مردم از آین ها بیشتر خوششان می آید.

پرسش: دولت ترامپ تصمیم گرفته است نیروی تازه به افغانستان اعزام دارد، آیا با این کار شکست دولت کابل که تحت حمایت سازمان ملل است، فقط به تعویق می افتد؟ .
پاسخ: استقرار نیروی نظامی امریکا در افغانستان بی معنی است. مشکل نیروی نظامی امریکا این است که پس از گذشت این همه سال هنوز هم چشم اندازی برای آینده این کشور و استقرار نیروهای خود در آنجا ندارد . در حال حاضر 8400 سرباز امریکائی در افغانستان حضور دارند. کار رسمی آنها دادن آموزش به ارتش افغانستان است، اما این نیروی ضعیف باید با نیروهای داعش و طالبان بجنگد که پیوسته نیرومند تر می شوند. 

پرسش: دلیل ناتوانی دولت کابل چیست؟
پاسخ : دلیل آن خیلی ساده است، ناتوانی عمومی دولت پرزیدنت اشرف غنی. این دولت اصلا اعتبار ندارد، حتی در برخی از محلات خود پایتخت هم اعتبار ندارد. قدرت دولت تحت حمایت» ایساف»، نیروی سازمان ملل، محدود به همان منطقه ایست که تحت کنترل ایساف است.
از منظر پاکستان، آنچه ما در کابل می بینیم تکرار رویداد های دهه 1970 است. نفوذ امریکا در افغانستان خیلی زیاد است. علاوه بر این پرخشگری کابل در برابر پاکستان که به در خواست امریکا صورت می گیرد، افزایش می یابد. کابل بر این باور نادرست است که واشنگتن همیشه پشت سر آنها ایستاده است. دردسری که این نوع تفکر برای کابل بوجود می آورد بیش از سود آنست. امریکا می کوشد تا دولت ناتوان و بی کفایت کابل را علیه پاکستان تحریک کند.

پرسش: آیا حضور نظامی امریکا در افغانستان بسود مردم افغانستان است یا این که خود بخشی از مسئله ایست، که نمیگذارد این کشور روی آرامش ببیند؟
پاسخ: حضور امریکا در افغانستان از همان نخستین روز حمله معضل درجه اول بود. امریکا دولت را تحت فشار قرار می دهد که با طالبان و یا دیگر گروهها مذاکره نکند. نتیجه اش همین است که می بینید، یک دولت شکت خورده. مقصر امریکاست نه دولت کابل.

پرسش: در غرب همیشه طلبکارانه ادعا می شود که پاکستان از طالبان حمایت می کند. درست است؟
پاسخ: پاکستان از طالبان حمایت می کرد. ولی در ارتباط با جنگ با تروریسم مناسبات ما تیره شد. ما هنوز با طالبان روابط دوستانه داریم. ما برای این که بتوانیم آنها را بر سر میز مذاکره بیاوریم یا موافقتشان را برای آتش بس جلب کنیم به این روابط نیاز داریم. ما باید امنیت مرزهای خود را حفظ کنیم. برای این کار داشتن مناسبات عملی ضروری است. امریکائی ها نشان دادند که نمی توانند بر طالبان چیره شوند. این نیز هست که ما باید فاصله با دولت کابل را که تحت حمایت امریکاست حفظ کنیم.
دولت پاکستان با طالبان همکاری می کند تا بتواند با شبه نظامیان داعش در منطقه تورا بورا که بمراتب خطرناک تر هستند مبارزه کند. برای این کار به طالبان کمک هم کرد.

پرسش: بازیگران دیگر هم در افغانستان نقش بازی می کنند؟
پاسخ: در سالهای اخیر هند هم بر نفوذ خود افزوده است. افغانستان توانسته علاوه بر امریکا حامی نیرومندی چون هند را، که مشکلات بزرگی با پاکستان و چین دارد ، بسوی خود جلب کند. 
هند با سرمایه گذاری و دادن آموزش نظامی به ارتش افغانستان آغاز کرد. امروز، وضع طوری است که نه تنها مشاوران هوادار امریکا بلکه تعداد کثیری مشاوران هوادار هند نیز در کابل با دولت افغانستان در آمد و رفت دائم هستند.
بعنوان مثال امر الله صالح، رئیس قدرتمند سازمان امنیت افغانستان کسی است که مناسبات با هند را برقرار می سازد. او در دوران حکومت کرزای رئیس سازمان اطلاعات شورای امنیت ملی بود و در دولت غنی رئیس اطلاعات پلیس است. این افراد در محدوده اتحاد رشد یابنده با هند، نفوذ سنتی پاکستان را در منطقه مرزی کاملا هدفمند زیر نظر دارند.

پرسش: منظورتان این است که امریکا از طریق افغانستان و از طریق هند از شرق پا کستان را تحت فشار قرار میدهند.؟ .
پاسخ: خیلی ساده است. امریکا ما را مورد حمله قرار می دهد و ما را کشور ترور می خواند. هند ما را متهم به عملیاتی می سازد که از مرز پاکستان فرا تر می رود. برنامه کاملا روشن است. بستن دست و بال پاکستان.

پرسش: در عرصه منطقه ای امریکا چه وحشتی از پاکستان دارد؟
پاسخ : آنها نمی خواهند که پاکستان از لحاظ ژئوپلیتیک جهت یابی تازه ای اختیار کند و بخشی از یک بلوک مستقل در جنوب خاوری آسیا گردد. واشنگتن از تروئیکای روسیه، چین و پاکستان در جنوب خاوری آسیا هراسناک است. وحشت بزرگ امریکا بویژه از آنست که روسیه، چین و پاکستان درست در افغانستان به زیان امریکا و هند با یکدیگر همکاری کنند. این امر سبب خواهد شد که در دراز مدت موقعیت امریکا بعنوان قدرت مسلط زیر سوال برود.
بعنوان مثال یک نمونه عملی این است : در حال حاضر در افغانستان، برای ایجاد یک جنبش سیاسی کوشش هائی در جریان است. هدف این جنبش آنست که علائق واقعی افغانستان را دنبال کند و نه علائقی را که امریکا خواستار آنست. هدف عبدالرشید دوستم، معاون رئیس جمهور، که این جنبش را گسترش می دهد آنست که دولت غنی را به چالش سیاسی فراخواند.

https://deutsch.rt.com/asien/54610-afghanistan-taliban-pakistan-indien-besatzung-russland-trump/

 
***
از نظر تحلیلگران تدارکاتی که چین می بیند گامی است احتیاطی و برای آنست که خود، پیش از امریکا، کره شمالی را اشغال کند ومانع از آن گردد که امریکا بتواند نیروی نظامی خود را در مرز چین مستقر سازد .

کره شمالی زمینه ساز جنگ چین و امریکا می شود؟

روسیه امروز- ترجمه رضا نافعی

چین با ایجاد یک تیپ گارد مرزی جدید و ساختن پناهگاه های زیرزمینی برای غیر نظامیان، خود را برای مقابله جنگی آماده می سازد. این تدارک اقدامی است احتیاطی برای آن که چین بتواند پیش از امریکا کره شمالی را تسخیر کند.

بنظر وال استیریت ژورنال تدارکاتی که چین میبیند برای هنگامی است که کره شمالی از درون فرو بپاشد، یا مورد هجوم امریکائی ها قرار گیرد. منابعی که وال استریت ژورنال   گزارش خود را بر آنها مستند می سازد عبارتند از بازنگری پایگاههای اینترنتی نظامی و دولتی چین.

چین در گذشته مکررا آزمایش های موشکی کره شمالی را محکوم کرده است. جمهوری خلق چین «کیم یونگ ایل » را شریک قابل اعتمادی نمی داند. طبق یک قرارداد قدیمی چین متعهد به دفاع از کره شمالی است، اما از منظر چین میتوان چنین استدلال کرد که پیونگ یانگ با رفتار ماجراجویانه خود با خارج، قرارداد را نقض کرده است.

چین  در همان سال 2006 پس از نخستین آزمایش موشکی کره شمالی دست به ایجاد یک حصار مرزی زد. مرز مشترک چین و کره شمالی 1420 کیلومتر است. این یک تیپ جدید مرزی برای حفاظت از مرز و ممانعت از فرار انبوه بسوی چین است.

افزون بر این،  با کمک پهباد ها نظارتی 24 ساعته بر مرزها صورت خواهد گرفت. اقدام چین مبنی بر ایجاد پناهگاهای زیرزمینی برای مردم غیرنظامی، تدبیری است برای  حفاظت از آنها در برابر حملات موشکی و سلاح های شیمیائی.

وزارت دفاع چین در باره رویدادهای جاری در مرز کره شمالی توضیح صریحی نداده است . در  بیانیه کتبی وزارت دفاع چین تصریح شده است که : اقدامات نیروهای نظامی چین از جمله اقدامات معمولی دفاعی و آموزش های تمرینی مرزبانی است.

روز دوشنبه یک سخنگوی وزارت خارجه چین اعلام کرد که  حل بحران   شبه جزیره کره با توسل به عملیات نظامی حل نمی شود. واشنگتن و پیونگ یانگ طی ماههای گذشته روی به  مجادلات لفظی اوردند که طی آن تهدید به جنگ نیز رخ داد.

وقوع جنگ در این منطقه مصیبت بار خواهد بود. در صورت انهدام تاسیسات هسته ای کره شمالی  احتمالا این منطقه دیگر برای نسل ها قابل سکونت نخواهد بود و  آسیبی بی مرز برای مردم و محیط زیست خواهد بود.

در هفته های پیشین واشنگتن پیوسته سلاحهای جنگی بیشتری به این منطقه ارسال داشته و با نظامیان کره جنوبی به تمرین حمله به کره شمالی پرداخت. وال استریت ژورنال از قول «مارک کوزاد» یکی از اعضای پیشین اطلاعات ارتش امریکا نقل می کند که او مطمئن است کره شمالی جائی است که بزودی امریکا و چین در آنجا با هم درگیر خواهند شد.

از نظر تحلیلگران تدارکاتی که چین می بیند گامی است احتیاطی و برای آنست که خود، پیش از امریکا، کره شمالی را اشغال کند ومانع از آن گردد که امریکا بتواند نیروی نظامی خود را در مرز چین مستقر سازد .

 

https://deutsch.rt.com/asien/54628-chinas-notfallplan-beim-zusammenbruch-nordkoreas/

https://aayande.wordpress.com/

Advertisements

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

اطلاعات

این ویودی در 2 اوت 2017 بدست در اشتراک - eshtrak فرستاده شده و با , , برچسب خورده.
%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: