اشتراک eshtrak

خبری سیاسی فرهنگی! مسئولیت هر مقاله بعهده نویسنده آنست!

اخبار و گزارشات کارگری 8 مرداد 1396 – بیانیۀ کنشگران حوزه‌های مختلف اجتماعی برضد «طرح کارورزی»همراه با صدها امضاها

اخبار و گزارشات کارگری 8 مرداد 1396

اعتراض به طرح های کارورزی و مهارت آموزی وظیفه ای همگانی (کارگران،معلمان،پرستاران،کارمندان،دانشجویان،فارغ التحصیلان دانشگاه ها،دانش آموزان ،جوانان متقاضی کارو….) است

اعتراض به اجرای طرح های کارورزی و مهارت آموزی دفاع ازدستاوردهای کارگران، حقوق خود ونسل های آینده است

– بیانیۀ کنشگران حوزه‌های مختلف اجتماعی برضد «طرح کارورزی» همراه با صدها امضا
– آغازسومین هفته اعتصاب کارگران کارخانه سیمان کارون دراعتراض به عدم پرداخت مطالباتشان !
– تجمع اعتراضی کارگران پروژه قطارشهری اهوازمقابل استانداری خوزستان برای دومین روز متوالی!
تعدادی ازکارگران معترض در آستانه اخراج از کار
– تجمع شبانه روزی کارگران کارخانه ذوب‌آهن دراعتراض به بلاتکلیفی شغلی وعدم پرداخت مطالباتشان مقابل استانداری اردبیل
– تجمع کارگران و آبداران آبفای روستایی دراعتراض به بلاتکلیفی استخدامی عدم پرداخت ماه ها حقوق وحق بیمه مقابل استانداری کهگیلویه و بویراحمد
– بیانیه کانون صنفی معلمان استان تهران در محکومیت صدور احکام ناعادلانه قضایی برای محسن عمرانی  ، رضا مسلمی و طاهر قادرزاده
– سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه:
خواهان آزادی کارگران آموزشی (معلمان) از زندان و لغو احکام قضایی صادره علیه آنان هستیم
– اعمال فشار بر وثیقه گذاران جعفر عظیم زاده را قویا محکوم میکنیم
– کمیته پیگیری ایجاد تشکل های کارگری ایران:نگرانی خانواده محمد جراحی از وضعیت وی
– کمیته پیگیری ایجاد تشکلهای ازاد کارگری:
دیدار جمعی از فعالان کارگری ولغو کار کودک با فعال کارگری محمد جراحی
– دستمزد خبازان ثابت مانده است/با افزایش قیمت نان؛ کارگران متضرر می‌شوند
– تجمع اعتراضی اهالی بانه وره و آریت بخش باینگان نسبت به دفع نامناسب زباله
– تجمع اعتراضی دانشجویان کارشناسی ارشد دانشگاه بهشتی نسبت به شهریه و قانون سنوات
 جان باختن سه کارگر شهرک صنعتی نظرآباد براثر استنشاق گاز

بیانیۀ کنشگران حوزه‌های مختلف اجتماعی برضد «طرح کارورزی»همراه با صدها امضاها

مردم ایران!

حیات اجتماعی کارگران و دانشجویان این کشور؛ همچون معلمان، پرستاران و دیگر اقشار زحمتکش، به واسطه‌ی موج جدید سیاست‌های سودمحور و زودبازده سرمایه‌سالار، مورد هجوم قرار گرفته است. سکوت در برابر چنین حملاتی تحت عنوان «دامن نزدن به کشمکش‌های طبقاتی»، «سوءاستفاده‌های سیاسی-جناحی برای حمله به دولت» یا «اولویت آزادی بر عدالت» چیزی نیست جز چشم بستن بر زندگی اکثریت کسانی که آفرینندگان واقعی ثروت و مولدان حقیقی جامعه‌اند.

طرح کارورزی که پس از شکست طرح‌های استثماری مختلف، همچون طرح استاد-شاگردی، در دولت دهم تصویب شد، مجدداْ در دولت یازدهم مورد بازنگری و تنظیم قرار گرفت. این دولت که در تلاش برای تصویب لایحه‌ی اصلاح قانون کار، شکستی نسبی را متحمل شد، پروژه ای دیگر را برای خدمت به تأمین منافع خود و دیگر کارفرمایان آغاز کرد و بالاخره پس از انتخابات دولت دوازدهم و از تیرماه سال جاری شاهد اجرایی شدن طرح کارورزی هستیم؛ طرحی که ذیل «برنامه‌ی اشتغال فراگیر» قرار می‌گیرد و به شکل مستقیم حیات طبقه‌ی کارگر را نشانه رفته است.

ما، امضاکنندگان این بیانیه ضمن تأکید بر ماهیت استثماری «برنامه‌ی اشتغال فراگیر» (به‌ویژه طرح کارورزی) اعلام می‌کنیم که این طرح هدفی جز تأمین نیروی کار بسیار ارزان و بی ثبات برای سرمایه‌گذاران خارجی و داخلی ندارد و پیامد آن افزایش ناامنی شغلی و تضعیف بیش از پیش سطح زندگی برای طبقات فرودست است. کارفرمایان و مقامات دولتی، از جمله وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی، تاکنون از هیچ فرصتی برای تبلیغ میلیون‌ها تحصیل‌کرده‌ی بیکار در ایران به عنوان نیروی کار ارزان در پیشگاه هیئت‌های تجاری و سرمایه‌گذاران خارجی دریغ نکرده‌اند. صندوق بین‌المللی پول نیز طی گزارش خود در سال 2017 درباره‌ی ایران، بر اهمیت این تحصیل‌کرده‌های بیکار در بالابردن سود برای بخش خصوصی تأکید کرده است. اکنون، اجرایی کردن طرح کارورزی درواقع لغزاندن جمعیت عظیم فارغ‌التحصیلان بیکار به دهان سیری‌ناپذیر سرمایه‌ای است که مایل است نیروی کار هرچه‌ ارزان‌تر و بی‌ثبات‌تر را به نفع سود سرمایه‌دار جذب کند. نگاهی به بندهای آیین‌نامه‌ی اجرایی این طرح، ماهیت واقعی آن را به خوبی مشخص می‌ سازد.

یک. بر اساس ماده‌ی 10 طرح کارورزی، کارفرما هیچ تعهدی به استخدام موقت یا دائمیِ کارورز ندارد. همچنین، کارورز فاقد هرگونه حقی بر شمولیت تحت قوانین کار و تأمین اجتماعی است. متولیان طرح در حالی که مدعی اشتغال ‌زایی با چنین برنامه هایی هستند، باید پاسخ دهند که چهار تا شش ماه کارورزی بدون تعهد کارفرما به استخدام، چگونه می‌تواند ضامن کاهش نرخ بیکاری باشد؟ آیا هدف، علاوه بر کاهش دستمزدها و کاهش امنیت شغلی، ایجاد تغییرات صوری و غیرواقعی در آمارها نیست؟

دو. بر اساس متن دستورالعمل اجرایی طرح، مُزد کارورز «تا سقف» یک سوم حداقل دستمزد کشور (ماده‌ی 8)، برای مدت چهار تا هشت ساعت در روز (تبصره‌ی ماده‌ی 6)، در نظر گرفته شده است که نیمی از آن را دولت می‌پردازد. این مُزد که برای فرار از اعطای دیگر حقوق کار به کارورز «کمک هزینه‌ی آموزشی» نام گرفته، نه تنها حداقل نیازهای انسانی کارورز را تأمین نمی‌کند، بلکه نظر به عدم وجود دستورالعمل برای پرداخت حقوق کارورز، هیچ تضمینی برای پرداخت دستمزد در پایان دوره، طبق تبصره‌ی ماده‌ی هشت و یا وعده ی جهانگیری که پرداخت دستمزد به شکل ماهیانه را مطرح کرده است، وجود ندارد. علاوه بر این، بندهای «دال» و «واو» ماده‌ی 14 با تعیین معیارهایی غیرعینی که وابسته به نظر کارفرما برای فسخ قرارداد بین کارورز و کارفرماست، دست کارفرما را برای فسخ قرار باز می‌گذارند. البته تداوم همین شرایط شکننده و غیرانسانی برای کارورز نیز وابسته به میل و اراده‌ی کارفرما است.

سه. طرح کارورزی شرایط کاری را برای کارگران شکننده و بی‌ثبات می‌کند. با وجود واردکردن قیودی در دستورالعمل اجرایی طرح، درجهت ممانعت از اخراج کارگران در مقابل جذب کارورزان، به دلیل ضعف و عدم شفافیت نهاد بازرسی، هیچ تضمین اجراییِ محکمی برای جلوگیری از تهدید مشاغل کارگران با اجرای طرح کارورزی وجود ندارد. علاوه بر این، مسئله‌ی کارگران موقت مطرح می شود. این قشر از کارگران که در دهه‌های اخیر، با انواع و اقسام ترفندهای قانونی و فراقانونی، بر شمار آن‌ها افزوده شده است، بیش از پیش در معرض بی‌ثباتی شغلی قرار می‌گیرند. با اجرای طرح «کارورزی»، کارفرما به راحتی می‌تواند کارگران موقت را که قراردادهای بی‌ثبات و وضعیت بیمه‌ی نامشخصی دارند، اخراج و به جای آن‌ها، کارورزان ارزان‌قیمت را جذب کند.

چهار. ماده‌ی 19 دستورالعمل اجرایی، به سازوکار حل اختلاف بین کارورز و کارفرما اشاره دارد. در صورتی که در قانون کار کنونی، اختلافات بین کارگر و کارفرما عمدتاً به شوراهای حل اختلاف حواله داده شده، ماده‌ی 19 با پیروی از لایحه‌ی تصویب‌نشده‌ی اصلاح قانون کار، مرجع بی‌طرفی را برای حل اختلاف تعیین نکرده است و سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای، وزارت کار و اداره‌ی استانی وزارت کار را مرجع حل اختلاف قرار داده است. به این ترتیب در صورت بروز هرگونه اختلاف بين کارورز و کارفرما، هيئتي که متشکل از نمايندگان دولت است به مشکلات رسيدگي مي‌کند. نقش تشکل‌هاي کارگري ( رسمی و غیرمستقل) به طور کامل نادیده گرفته شده است. از این منظر، طرح «کارورزی»، در راستای تبدیل قانون کار از مسئله‌ی حقوق عمومی به مسئله‌ی حقوق خصوصی عمل می‌کند.

پنج. در حالی که بنابر قانون کار، شخص به محض ورود به کارگاه و مشغول‌شدن به کار باید ذیل بیمه‌ی تأمین اجتماعی قرار بگیرد، دولت کارفرما را از بیمه‌ی کارورز معاف کرده و تنها بیمه‌ی مسئولیت مدنی را که شامل بیمه‌ی حوادث می‌شود اجباری کرده است که پرداخت حق بیمه‌ی آن نیز نه بر عهده‌ی کارفرما، که بر عهده‌ی خود دولت است. این در حالی است که بدهی گزاف دولت به سازمان تأمین اجتماعی، مانع از این می‌شود که دولت به این وظیفه‌ به‌درستی عمل کند.

وزارت کار، طی جوابيه‌هايي اشاره کرده است که طرح کارورزي به هیچ وجه به قانون کار ارتباطي ندارد، بلکه بحثي آموزشي است و خارج از محيط کار تعريف مي‌شود؛ در حالی که ورود به محيط کار بايد تحت نظام قانون کار تعریف شود. مگر اينکه بگوييم تعريفي از اين موضوع در قانون کار نیست؛ موضوع بند «الف» ماده «112» در قانون کار مي‌گويد افرادي که داوطلبانه براي کارآموزي مي‌آيند، در صورتی که به کارآموزي توأم با کار اشتغال داشته باشند، مشمول بند «ب» ماده «112» مي‌شوند که در شرط اول آن است که سن آنها بين 15 تا 18 سال باشد؛ و در ضمن حقوقي در اين قانون براي آنها در نظر گرفته شده است که بايد به ایشان تعلق بگيرد (ماده «79» تا «84»)؛ همچنین بايد از حقوق شوراي ‌عالي کار تبعيت کنند و بيمه شده باشند. در صورتی که قرار نباشد فرد حين کارآموزي کار کند، باز هم تکليف مشخص است: اين افراد اگر کارآموزي هستند که موضوع بند «الف» هستند، به گفته ی قانون بايد به مراکز کارآموزي يا آموزشگاه‌های آزاد معرفي ‌شوند و حق ورود به محيط کار را ندارند. اگر موضوع بند «ب» باشند بايد مشمول تمامی قوانين کار بشوند. يعني بايد دستمزد و بيمه مطابق قوانين کار به آنها تعلق بگيرد. طبق این قوانین، نوجوان شاغل بايد 6 ساعت در روز کار کند. در اين صورت هم بايد قرار‌داد کارآموزي‌ وجود داشته باشد که کارفرما متعهد به جذب فرد شود.

البته ما با صراحت اعلام می‌کنیم که مشکل طرح کارورزی – و طرح‌های مشابه –به هیچ‌عنوان محدود به نواقص آیین‌نامه‌ای و حقوقی نیست؛ بلکه این طرح از اساس استثماری و مشکلات آن ریشه‌ای‌تر است و پیامدهای اجتماعیِ آن فاجعه‌ به بار می‌آورد. بی تردید قانون کار کنونی، خود بخشی از مشکلات وضعیت کارگران ایران است. اما مسئله آن جاست که مجریان قانون خود را برای سودجویی بی حصر از کارگران با حداقل های درنظر گرفته شده و ذیل پرچم قانون، محق می دانند . از این روست که ما بر ضعف های قانونی که هدفش درهم شکستن تمامی امکان های مقاومت برضد ارزان‌سازی هرچه بیشتر نیروی کار است، دست می گذاریم. با اجرایی شدن این طرح، بيکارهای تازه‌وارد و شاغلان قديمي، هردو حقوقشان به خطر مي‌افتد. عرضه‌ی مازاد بر تقاضاي نيروي کار باعث می‌شود قيمت نيروي کار پايين بیاید. در اين صورت تفاوتی ندارد که فرد بيکار باشد يا شاغل، این طبقه کارگر است که قدرت چانه‌زني‌اش را هرچه بیشتر از دست مي‌دهد.

دولت از طریق «کارورزی» صرفا به دنبال راه فراری است تا با دستکاری در آمار و ارقام، موفقیتش در کاهش بیکاری را به رخ بکشد. در حالی که به‌کارگماردن دانش‌آموختگان دانشگاهی به مدت چهار تا شش ماه – بی هیچ تضمینی برای استخدام– و سپس جایگزین‌کردن چند دانش‌آموخته‌ی دیگر، تنها آمارهای مقطعی بیکاری را کاهش می‌دهد. از طرفی، طرح «کارورزی» تنها فرافکنی بحران در آموزش عالی و سرپوش‌گذاشتن بر آن است. «کارورزی» طرحی در جهت «انتقال مهارت» است، حال آن‌که در تمام رشته‌های فنی و مهندسی – که آماج اصلی طرح کارورزی هستند – دانشجو به عنوان بخشی از برنامه‌ی درسی خود باید در محیط‌های واقعی کار، ساعت‌ها «کارآموزی» بگذراند. پس از گذراندن این «کارآموزی»، «کارورزی» چه سودی برای مهارت‌آموزی دانشجو دارد؟

علاوه بر اینها «کارورزی»، از آن جهت که نشان از روحیه‌ی عمومی دولت در مواجهه با مسئله‌ی دانشگاه دارد – یعنی نگریستن به دانشگاه همچون بنگاهی سودآفرین و خوداتکا و کارخانه‌ی تولید نیروی کار تحصیل‌کرده‌ی ارزان‌قیمت – به تشدید رکود سیاسی-اجتماعیِ دانشگاه‌ها می‌انجامد. در ذیل چنین رویکردی به دانشگاه – که نه فقط در طرح «کارورزی»، بلکه در طرح‌هایی مثل سهمیه‌بندی یارانه‌ی دانشگاه‌ها بر اساس پتانسیل اشتغال‌زایی آن‌ها، طرح تحول در علوم انسانی، گنجاندن درس‌هایی چون «مبانی کارآفرینی» در دروس رشته‌هایی مثل علوم اجتماعی و پولی‌سازی‌های فزاینده‌ی امکانات دانشگاهی و چندین طرح و نقشه‌ی دیگر نیز مشهود است – اساساً دیگر دانشگاه جایی برای تعاملات اجتماعی و فعالیت‌های صنفی و سیاسی نخواهد بود. دانشجویان همواره کارگرانی بالقوه خواهند بود که هرچه سریع‌تر باید روند تحصیل را طی کنند و مهارت بیاموزند تا به کارگران بالفعل ارزان‌قیمت بدل شوند. اگر «طرح کارورزي» صرفا براي دانش‌آموختگان دانشگاهي است اما «طرح مهارت‌آموزي در محيط کار واقعي» همه اقشار جامعه را در‌برمي‌گيرد. اينجا ديگر نه خبری از آن 310 هزار تومان است، و نه معافيت دو ساله‌ی بيمه‌. این طرح به طور مشخص به کارفرماها اجازه مي‌دهد از مهارت‌آموزها به‌عنوان نيروهاي ارزان‌قيمت و حتی رایگان استفاده کنند.

با استناد به تمام دلایل فوق و در همراهی با اعتراضات گسترده‌ی اقشار مختلف، که آماج حملات چنین طرح‌هایی هستند، ما امضاکنندگان این بیانیه خواستار لغو «طرح کارورزی» هستیم. همچنین از آحاد جامعه می‌خواهیم تا نسبت به تصویب و اجرا شدن چنین طرح‌هایی تحت عنوان شعار «خارج کردن جامعه از بحران» اعتراض کنند. این‌گونه طرح‌های ضداجتماعی و سودمحور، نه تنها با کرامت و زیست انسانیِ کارگران، دانشجویان و بیکاران، که با قوانینی چون قانون کار که حداقل پشتوانه‌های حمایتی از نیروی کار را تأمین می‌کنند، مغایرت دارند. در نتیجه خواست فوری و صریح ما الغای طرح کارورزی و طرح‌های مشابه آن نظیر «مهارت‌آموزی در محیط کار» است. ما مصرانه از معلمان، پرستاران، کارگران، دانشجویان و تمامی متعهدان به آرمان برابری و عدالت می‌خواهیم در برابر این حملات غیرانسانی به نیروهای کار بایستند.

فریبرز رئیس دانا                                            اقتصاد دان و عضو کانون نویسندگان ایران     

کاظم فرج الهی                                     فعال کارگری   

محمد مالجو                                         اقتصاد دان      

حسن مرتضوی                                    مترجم  

احسان شریعتی                                    استاد دانشگاه   

ناصر زرافشان                                    حقوقدان           

حسین اکبری                                        فعال کارگری   

نسرین ستوده                                       وکیل و فعال حقوق بشر           

اکبر معصوم بیگی                               مترجم و عضو کانون نویسندگان ایران

پرویز صداقت                                     اقتصاد دان      

شهاب اکوانیان‌      ‌                     فعال ملی‌مذهبی               

یوسف اباذری                                      استاد دانشگاه   

فرحناز شیری                                      عضو سندیکای شرکت واحد و اتوبوس رانی   

احمد سیف                                          نویسنده و مترجم          

محسن حکیمی                                      مترجم، فعال کارگری و عضو کانون نویسندگان ایران 

کمال خسروی                                      پژوهشگر اقتصاد سیاسی         

رضا شهابی                                         عضو هیئت مدیره سندیکای شرکت واحد و اتوبوسرانی          

مراد فرهادپور

صالح نجفی

سهند ستاری

رحمان بوذری

مهدی تقوی                                                 اقتصاددان

محمود بهشتی لنگرودی                        فعال صنفی معلمان      

جعفر عظیم زاده                                              دبیر اتحادیه آزاد کارگران ایران          

یاشار سلطانی                                      روزنامه نگار  

عبدالله وطن خواه                                             فعال کارگری   

جعفر ابراهیمی                                    فعال صنفی معلمان      

محمد رضایی                                       استاد دانشگاه   

دلارام علی                                                     فعال زنان        

حمید آصفی                                                     پژوهشگر اقتصاد سیاسی         

داود رضوی                                        عضو سندیکای شرکت واحد و اتوبوس رانی   

فریدا آفاری                                         فعال اجتماعی، مترجم و پژوهشگر      

پروین محمدی                                      فعال کارگری   

حسن سعیدی                                        عضو سندیکای شرکت واحد و اتوبوس رانی   

علی معظمی جهرمی                

محمد آقازاده                              روزنامه نگار

فروغ اسدپور                                       فعال اجتماعی، مترجم و پژوهشگر      

محمد جراحی                                       فعال کارگری   

یاسر ریگی                                                    فعال صنفی معلمان

ناصر محرم زاده                                              عضو سندیکای شرکت واحد و اتوبوس رانی   

فیروزه مهاجر                                      فعال زنان        

شهریار وقفی پور                                نویسنده و مترجم

فرشید هکی                                         فعال مدنی        

یاشار دارالشفا                                      فعال دانشجویی

کاوه مظفری                                         فعال اجتماعی  

امیر یعقوبعلی             

محسن اکبرزاده

خسرو صادقی بروجنی                         پژوهشگر        

فروغ عزیزی                                      فعال حوزه زنان          

آیدین ترکمه                                                 پژوهشگر

ایمان واقفی                                          مترجم و فعال حوزه شهر         

مصطفی غلام نژاد                               کارگر  

اردوان تراکمه                                      فیلمساز

عباس شهرابی                                     فعال دانشجویی

عابد توانچه                

علیرضا اخوان                                     فعال اجتماعی  

بابک ذاکری                                        روزنامه نگار و نویسنده          

امیر چمنی                                                   کنشگر مدنی        

علی اکبر مومنی ملکشاه                                   فعال دانشجویی

مهدی توپچی                                        فعال سیاسی     

جلوه جواهری                                      فعال حوزه زنان          

بشیر احسانی                                       فعال اجتماعی  

سميه رستم پور                                    فعال اجتماعی  

محمد حبیبی                                                     فعال صنفی معلمان      

علی سالم                                                                    

رضا اسکندری                                    مترجم  

عماد برقعی                                         فعال اجتماعی  

حسام سلامت                                        فعال دانشجویی

مرضیه امیری                                     روزنامه نگار و فعال دانشجویی          

احسان محمدی            

آرمان ذاکری                                        فعال دانشجویی

محمد کریم اسایش                                            کارشناس اجتماعی شهر           

مسعود حسینی                                      هنرمند

حسام حسین زاده                                   فعال دانشجویی

البرز محبوب خواه                 

احمد زاهدی لنگرودی                          روزنامه نگار  

کیوان مهتدی                                        نویسنده- مترجم

سینا چگینی                                                  پژوهشگر اجتماعی و روزنامه نگار       

مهسا اسدالله نژاد                                              فعال دانشجویی

رضا اسد آبادی                                    روزنامه نگار  

امیر امیرقلی                                        فعال كارگري   

حسن شفایی                                         فعال سندیکایی 

اوختای حسینی                                     فعال اجتماعی  

روزبه درنشان                                     فعال اجتماعی  

افشین پرورش                                     فعال فرهنگی   

رشید فشارکی             

صديقه پاك ضمير                                            فعال صنفی معلمان و فعال زنان           

محمد مهدی پور                                               روزنامه نگار و شاعر 

مصطفی هوشمند                                              فعال دانشجویی

اسکندر لطفی                                       فعال صنفی معلمان

سید رحیم میر عبدالله                            رئیس شورای اسلامی کار ستاد مرکزی شرکت واحد اتوبوسرانی تهران وحومه

مرتضی مقیمی                                     فعال و وکیل حقوق بشر

عابس خلقی                                         هنرمند تئاتر

زهرا آیت الهی

الدوز هاشمی                                        فعال صنفی معلمان

محمود صدیقی پور                               فعال صنفی معلمان

بهنام محمدی                                        فعال صنفی معلمان

فرنوش احمدی                                     فعال صنفی معلمان

نسرین بهمن پور                                              فعال صنفی معلمان

حکیم الهی                                           فعال صنفی معلمان

پروین اسفندیاری                                             فعال صنفی معلمان

زینب سپهری                                       فعال صنفی معلمان

سارا حسینی                                        فعال دانشجویی

پریسا رفیعی                                        فعال دانشجویی 

آیدین خلیلی                                         

هومن طاهری   

امیررضا مجرد                                    فعال دانشجویی

بابک ثبوتی                                         فعال دانشجویی

پویا جانی پور                                      فعال دانشجویی

فرشته رضایی                                     فعال دانشجویی

سینا درویش عمران               

    شکیبا استکی                                              فعال دانشجویی

مهتا مهدی زاده                                     فعال دانشجویی

حسین مرادی                                       فعال دانشجویی

علیرضا فلاح    

فاطمه قدیری                                        فعال دانشجویی

محمد ایران نژاد                                               فعال اجتماعی

حسین مسرتی                                      فعال دانشجویی

سهیل آقازاده               

محمدحسین صادقی      

محمد شباهتی                                       فعال دانشجویی

نیلوفر فولادی   

میلاد رضایی                                       فعال دانشجویی

محمد شریفی مقدم                                             فعال حقوق کودکان کار

علیرضا کاویانی                                              فعال دانشجویی

امیررضا انصاری        

فائزه عبدی پور                                    فعال دانشجویی

الهام سالمیان     

گلنار ابراهیم پور          

رسول عدالت                                       فعال دانشجویی

مجید مسافر                                          فعال دانشجویی

سعید برزگر      

لیلا حسین زاده                                     فعال دانشجویی

سمیرا امیری                                        دانشجو

آرمان براری    

محمد برزگر                                        فعال دانشجویی

فرزانه جلالی فر                                              فعال اجتماعی   

سروش ظفری                                      دانشجو

علیرضا تیغ نورد                                            دانشجو

رضا احدی دولت سرا                          فعال صنفی

سارا دلشاد        

منصور امینی   

آیاز بلقاز          

حسن علمی                                   فعال دانشجویی

فاطمه نصر                                  معلم

فلور عسگری زاده                      نویسنده و پژوهشگر حقوقی

مهدی پورفر     

امید اقدمی         

زهرا خادمی                                        فعال دانشجویی

سبا حاج جمحمدحسین دهقانی    

سید محمد صادق نقیبی                         فعال دانشجویی

عسل محمدی              

امیر درویشوند                                     فعال دانشجویی

سماء اوریاد      

مهدیس محمدی  

مهرداد داودی                                       فعال دانشجویی

آزاد شمس آوری           

رهام یگانه                                                   هنرمند

رومینا محسنی رجایی                          فعال دانشجویی

سولماز رشیدی 

عصمت میرزایی          

شاهین فصلی                                       پژوهشگر اجتماعی

سینا حبیبی                                         فعال دانشجویی

مهرنوش پارسا 

آرمین آگاهیان   

عباس بیات                 

کمیل منفرد       

سیاوش صیدی  

کوثر زاهدی     

شیرین احمدی                                      بازنشستگان

منصور منصور زاده              

جواد جهانی پور           

فرهاد فرزاد                                         روزنامه نگار

جاویدان زرگری           

احسان سهرابیان مهریز                        فعال اجتماعی

ساناز محسن پور                                             فعال زنان        

آذین رضاییان                                      فعال زنان

شبگیر حسنی    

امیرحسین سعادت                                            فعال دانشجویی

دیاکو حق گو     

الهه بیننده                                                        فعال دانشجویی

سینا آقازاده صائینی                       فعال دانشجویی

امین مهدوی      

حسین آذرگشب 

پدرام پذیره                                          فعال دانشجویی

سارا آذرگشب   

علی غلامی      

عاطفه رنگریز                                     پژوهشگر

نسیم بنی کمالی                                    فعال اجتماعی

سمیه شهریسوند                                               معلم

کامران سبزیان                                     معلم

فاطمه سلیمانیان                                    معلم

نسرین جوادی                                      کارگر

اعظم خضری                                      کارگر

محمدرضا جانباز          

میلاد صابر       

عزیز قاسم زاده                                    فعال صنفی معلمان

میلاد جنت                                          فعال کارگری

وحید میرشکار                                     معلم

حمید کرمی       

قاسم حسنی                                                 فعال حقوق کودکان کار

سهیلا سیاوشی  

علی اکبری                                          معلم

شهرزاد صبوری                                              فعال دانشجویی

سارا سیاه پور                                      معلم

محمدصادق یولچی خانی                                  کارگر

اولدوز هاشمی  

مینو کیخسروی                                    فعال صنفی معلمان

مهرنوش حیدرزاده                                           فعال صنفی معلمان

فروغ سمیعی نیا                                               فعال زنان

علی نجفی        

هاجر احمدی                                        معلم

سجاد قاسمی      

محمد امین حسینی                                            فعال دانشجویی

سرور مهدی خانی                                            فعال حوزه زنان

شهره شفیعی                                        فعال دانشجویی

زهره علی اکبری جم                            فعال دانشجویی

فرانک سعیدی                                     فعال دانشجویی

فرزاد محمدی                                       هنرمند هنرهای تجسمی

محمد احمدیان هروی                     فعال دانشجویی

مجید ملکی                                          فعال اجتماعی

ناهید فتحعلیان                                      معلم

منصوره فرح زادی                              معلم

عنایت اله وثوقی                                              معلم

هنگامه درفشی                                     فعال دانشجویی

غزال محسن پور                                             فعال زنان

محمد جواد برهانی                               فعال دانشجویی

محمدعلی زحمتکش                              فعال صنفی      

مرتضی تقی پور          

مجید رجب پور 

زهرا اسماعیلی 

سپیده ابوذری     

صادق فلاح پور                                               دانشجو

بهروز جوشنی املشی                           روزنامه نگار

سارا برين        پژوهشگر

محمد صادقی                                        فعال دانشجویی

محمدرضا حمیدی                                             فعال مدنی

روناک رضایی 

آذرنوش میرزایی                                             فعال دانشجویی

رویا حشمتی     

هستی آگست                                        فعال دانشجویی

شهناز اعظمی   

سونیا کمانگر                                       فعال دانشجویی

ابراهیم ایزدی                                      فعال دانشجویی

میلاد هوشمند زاده                                            هنرمند عکاس

زهره نجفی                                         دانشجو

نیوشا فولادی                                       دانشجو

امیر ودیعی                                                  فعال مدنی

آرین حاتم                                                        فعال دانشجويى

صفا روشندل                                       فعال دانشجویی

کیانا خوی نژاد                                     دانشجو

لقمان ویسی                                         معلم

وحید فروزنده                                       دانشجو

ستاره هاشمی                                       فعال زنان

مریم کاویانی                                        روزنامه نگار  

علیرضا طالبی                                     فعال دانشجویی

علی حاجی                                                   معلم

آرش سوری                                         دانشجو

احترام شادفر                                        فعال زنان

مریم رندی                                                   فعال زنان

حوریه میری                                        دانشجو

زهرا وفاپور                                        روزنامه نگار

فرید لطف آبادی                                               فارغ التحصیل دانشگاه

فاطمه رفیعی                                        فعال فرهنگی

ناهید مهموم     

زهره دشتی     

کوروش تیموری فر                             بازنشستگان

پویا معماری آزاد                                             دانشجو

فرشید واحدیان 

ترانه راد         

سعید صمدی                                        دانشجو

ابراهیم ذکری اردهانی                         فیلمساز

یاسمن درنشان                                      معلم

امیر طهرانی                                        پژوهشگر

طلیعه حسینی                                       فعال اجتماعی

سحر آریا                                                         فعال زنان        

حسام الدین ترکمان                               پژوهشگر

یوسف عقاب نشین       

هادی بیکی                                          دانشجو

مسعود نیکخواه                                    معلم

مسلم محمدی                                        دانشجو

میثم پور افضل                                    نشر کتاب

مهشید شهیدی                                       پژوهشگر اجتماعی

حسام عرب چوپانی                              کارمند

امید نقویان                                          هنرمند معماری

سپیده پیرایی                                        فعال کارگری

حسین متقی                                                  فعال محیط زیست

محمد به تویی                                       کارگر

رضا ثقتی         هنرآموز

محسن مهدی بهشت      

کاوه اخوان      

روح اله مهدی پور                               نویسنده

مهسا صباغی                                       دانشجو

فرهاد شیخی                                        دانشجو

زهرا رودشتی             

سیامک امینی                                       فعال سیاسی

حسین دانشوران                      

زیشاد لک        دانشجو

امیرحسین امیرانی                                           دانشجو

سید جواد ملک آبادی                            کارگر

فرزاد غیبی                                                  دانشجو

جهانگیر سایانی                                               شاعر و نویسنده

محسن هویدایی                                    روزنامه نگار

محمد باقر زارع پور                            روزنامه نگار

هادی رحیمی                                       فعال دانشجویی و کارگری       

رضا نیکویی                                       دانشجو

سید فرید سید طباطبایی           

نسیم نجفی                                         دانشجو

بهار جانفشان   

مهرداد رجبی                                       هنرمند

علی امیدوار                                         هنرمند عکاسی

سمیرا وجدانی                                      هنرمند

رضا صفرخانی                                               کارمند

بینظر خواجه پور                                            فعال فرهنگی

امید دهکردی                                       دانشجو

نرگس راجی                                        فعال اجتماعی

فرزانه محمدیان                                    هنرمند گرافیک

ابراهیم قائدی                                       هنرمند معماری

میثم مرسلی                                         فعال اجتماعی

سمانه سرچمی                                      منتقد هنری

شاداب علی بلندی                                            فعال فرهنگی

ناهید جعفری                                        فعال زنان

حمید سرداری                                      فعال مدنی

کیوان غفاری   

اسماعیل حاج هاشمی                           پژوهشگر اجتماعی

صدیقه سلطانیان                                              پژوهشگر اجتماعی

رضا سمائی                                         پژوهشگر هنری

احمد امینی                                          کارگر

یاور بذرافشان                                      جامعه و ادبیات

امید برجسته                                         هنرمند سینما

رامین عدل                                          هنرمند عکاسی

صدیقه مرادی                                      دانشجو

طهورا چرخ انداز                                            دانشجو

آتیه بهرنگی                                                 دانشجو

سپیده سالاروند ‌                         دانشجو

حمزه آل کثیر                                      کارگر – هفت تپه

اکرم محمدی                             فعال کارگری

مجید رعایایی                                       فعال کارگری

حیدرقربانی     

گلاله قربانی    

محبوبه فرح زادی                                            معلم

پرویزالهیاری                                       فعال اجتماعی

گوهر تاج الهیاری                                            فعال اجتماعی

سیاوش ابراهیمی                                             کارگر

زهرا فیاض                                         بازنشستگان

شاهین سلطانی 

صبا آقا

مریم نعیمی      

نورمحمدمرگان پور                              کارمند

اقدس مومنی                                        فعال صنفی

سیمین حاجی علی                                            کارگر

روزبه دبیری                                       دانشجو

علیرضا صالحی                                              پژوهشگر اجتماعی

مهدی جام گوهری                                            دانشجو

احسان ابراهیمی محتشم                        فعال فرهنگی   

پیمان زینتی                                         پژوهشگر اجتماعی

پروین توکلی                                        معلم

سحرجمالی                                                  فعال دانشجویی

سعید جمالی     

نرگس ظفری                                       فعال فرهنگی

وحید یعقوبی    

کریم منصوری                                     فعال اجتماعی

معصومه زمانی                                    فعال اجتماعی

عباس رضا     

پیمان سالم                                                        فعال کارگری

خوشبو قرباني                                      فعال حقوق كودكان

آرمان احمدی فرد                                             دانشجو

احسان معيني بادي                               فعال دانشجویی

فراز آزادی                                         فعال اجتماعی

حسین عسکری                                                هنرمند معماری

رحمان شهبازی                                    فعال کارگری

طاهره موسوی                                     فعال مدنی و اجتماعی

مهسا فراهانی                                       هنرمند

سبا حاج جعفر

فاطمه تفتگر                                         هنرمند 

صبا یزدانیان                                       معلم

فاطمه مولوی                                       دانشجو

نرکس خرمی   

سیاوش قلیچ خانی                                            هنرمند موسیقی

وحید سهرابی نژاد                                           هنرمند عکاسی

رها مسعود                                                   فعال اجتماعی

عایشه وحدانی 

افروز شاهین فر                                              فعال دانشجویی

محمدرضا زارع          

سميه رضايي                                       هنرمند

امیر اکبر          هنرمند

محسن رستم بخش                                            پژوهشگر اجتماعی

رضا حسینی    

علی گلستانه                                                  منتقد هنری

میثم فتحی         فعال اجتماعی

مهدی محمدیان کبریا                             فعال دانشجویی

دیاکو حسن نژاد                                               هنرمند

سید محمد مهدی خویی                          پژوهشگر اجتماعی

ناهید خیرابی                                       روزنامه نگار

محمد خانی                                                      دانشجو

راحله طارانی                                      فعال حقوق کودکان      

مهسا عبدالملکی                                               فعال دانشجویی

نرگس طيبات                                       فعال زنان

مهرداد عیدی پور                                            فعال دانشجویی

محمد حسن شهسواری              

بهزاد کاظمی                                        فعال سیاسی و مدنی

محسن رضوی                                     فعال مدنی

محمدحسن پوره                                    فعال صنفی معلمان

محمد بیکران بهشت                             روزنامه نگار

مرجان نمازی                                      روزنامه نگار              

بهزاد قوامی                                         فعال صنفی معلمان

ستار امینی                                          فعال سندیکایی 

امیررضا میربیگی مقدم                        فعال دانشجویی

لیلا دهقانی      

اسماعیل حلاج                                     فعال کارگری

نورالدین مجدی

محمد حسن پور محمد                           فعال دانشجویی

سجاد احمدی    

رسول مسگر                                       فعال دانشجویی

شهریار نادری                                      فعال صنفی معلمان

ثریا نور                                                          فعال فرهنگی

فیروزه شرف الدین                              فعال زنان

اسرین درکاله                                       فعال زنان

یداله باقری                                          فعال کارگری

شهناز هاشمی                                      فعال صنفی معلمان

سکینه باقری                                        معلم

 رحیم امیری                                        فعال صنفی معلمان

سپیده باقری.                                        دانشجو

جوانه باقری                                        دانشجو

بهاران باقری                                       دانشجو

آسیه سپهری                                        فعال اجتماعی

لیلا خدارحمی                                      فعال کارگری

سایه درمانی                                         فعال اجتماعی  

معصومه قدیری           

ریحانه کارگر  

سروش رادمنش                                               فعال دانشجویی

صادق عبدی                                        پژوهشگر اجتماعی

لیلا سنایی                                                        فعال فرهنگی

زهرا آزادفلاح                                     فعال اجتماعی

پریسا مختاباد                                       پژوهشگر اجتماعی

حسین یوسفی ثابت                                           فعال اجتماعی و کارگری

اکرم احقاقی                                         روزنامه نگار

شهین غلامی                                        فعال اجتماعی

ديبا مختاباد امرئى                                            صنعتى

رضا حکیم الهی                                               فعال صنفی معلمان

پریا فرهادی فر                                    دانشجو

سيداحمد بلادى                                     پزشكى

محمد غلامعلی 

پگاه ورنوس                                        دانشجو

مریم حق شناس           

جواد لعل محمدی                                             فعال مدنی

سعيد اوحدى                                         فعال فرهنگی

امیرحاجیلویی                                      فعال کارگری

احسان روغنی                                     فعال دانشجویی

صحرا اکرامی                                     فعال اجتماعی

بنیامین بهادران                                    هنرمند تئاتر

محمد اسدی                                                      هنرمند تئاتر

حجت الاسلام کمیل دریابیگی   

پرستو بیرانوند                                     روزنامه نگار

عبدالرضا پاک سرشت صوفی              فعال صنفی معلمان

وحید صالحی   

حسین صادقی  

لاله محمدی                               فعال دانشجویی

نوید وزوایی                                        فعال دانشجویی

نیایش قربان دولتی                               فعال دانشجویی

آغازسومین هفته اعتصاب کارگران کارخانه سیمان کارون دراعتراض به عدم پرداخت مطالباتشان !

کارگران کارخانه سیمان کارون،از روز بیست وپنجم تیرماه،دراعتراض به عدم پرداخت ماه ها حقوق،حق بیمه ودیگر مطالباتشان در اعتصاب هستند.

براساس گزارش امروز ایلنا،حدود ۴۷۰ نفر از کارگران شاغل در کارخانه سیمان کارون (مسجد سلیمان) از حدود دو هفته پیش تا هم‌اکنون در اعتراض به عدم دریافت حقوق، فعالیت شغلی خود را متوقف کرده‌اند.

منابع خبری در کارخانه سیمان کارون (مسجد سلیمان) از اعتراض کارگران این واحد صنعتی به خاطر پرداخت نشدن دست‌کم سه ماه مطالبات مزدی خبر می‌دهند.

جدا از این این طلب، کارگران سیمان کارون بابت سایر مطالبات مزدی و حق بیمه‌های پرداخت نشده نیز بستان کار هستند و در این رابطه اداره تامین اجتماعی حاضر به تمدید دفترچه بیمه آنها نیست.

علاوه بر این به نقل از کارگران معترض گفته می‌شود که آنها بابت سنوات دو سال گذشته و برخی مزایای عرفی همانند سبد کالا محروم شده‌اند.

طبق اظهارات این کارگران معترض، طبق صورت جلسه شورای تامین قرار بود همه مطالبات معوقه کارگران سیمان کارون تا تاریخ۳۱ خرداد ماه به روز شود اما هنوز هیچ اتفاقی در راستای عملیاتی شدن این مصوبه نیفتاده است.

در این رابطه «مسعود تقی‌زاده» رئیس کارخانه سیمان کارون با تایید معوقات مزدی ۴۷۰ کارگر این واحد تولیدی در خصوص اعتراض کارگران گفت: کارگران این کارخانه از روز ۲۵ تیر ماه اعتراض خود را در اعتراض به معوقات مزدی و بیمه‌ای آغاز کرده‌اند.

او با بیان اینکه روز گذشته بخشی از معوقات بیمه‌ای کارگران به تامین اجتماعی پرداخت شده است، افزود: در حال حاضر موضوع تمدید نشدن دفترچه‌ای درمانی کارگران برطرف شده و همه دفترچه‌ها قابل تمدید و تعویض است.

به گفته تقی‌زاده، پرداخت مطالبات کارگران تنها در صورت ادامه فعالیت‌های این واحد تولیدی میسر است. وی گفت: همه مسئولان شهرستانی و استانی در جریان مشکلات به وجود آمده در سیمان کارون هستند و در این زمینه جلسات متعددی را در پیگیری به این مشکلات  انجام داده‌اند.

تجمع اعتراضی کارگران پروژه قطارشهری اهوازمقابل استانداری خوزستان برای دومین روز متوالی!

تعدادی ازکارگران معترض در آستانه اخراج از کار

امروز یکشنبه8مرداد،برای دومین روز متوالی کارگران پروژه قطارشهری اهواز(شرکت کیسون)،دراعتراض به عدم پرداخت یکسال حقوقشان مقابل استانداری خوزستان تجمع کردند.

یکی از کارگران در گفت وگو با خبرنگاری اظهار کرد: یک سال است که شرکت کیسون دستمزد پرداخت نکرده و مبلغ ناچیزی به عنوان علی الحساب به کارگران داده است.

وی که خواست نامش فاش نشود با بیان اینکه کارگران این طرح با مشکل معیشتی در این مدت روبه رو بودند افزود: در این مدت حتی توان پرداخت هزینه درمان و تحصیل فرزندان خود را نداشتیم و بی پولی کارگران خانواده های آنها را در معرض فروپاشی قرار داده است.

یک مقام آگاه در سازمان قطارشهری اهواز همچنین نسبت به اخراج کارگران معترض هشدار داده است.

وی که خواست نامش فاش نشود افزود: با وجود اعتراض به حق کارگران نسبت به تاخیر یک ساله در پرداخت حقوق، اما اخراج تعدادی از آنها از اول هفته جاری آغاز شده است.

وی اضافه کرد: شرکت کیسون مدتی پیش نیز 90 نفر از کارگران را به بهانه نبود نیاز اخراج کرده است.

درهمین رابطه:

تجمع کارگران پروژه قطارشهری اهوازدراعتراض به عدم پرداخت یکسال حقوق مقابل استانداری خوزستان

کارگران معترض تهدید به اخراج از کارشدند

روزشنبه هفتم مردادماه،جمعی از کارگران پروژه قطارشهری اهواز(شرکت کیسون)،دراعتراض به عدم پرداخت یکسال حقوقشان مقابل استانداری خوزستان تجمع کردند.

یکی از معترضان حاضر در تجمع که خواست نام او برده نشودبه خبرنگاری گفت: بیشتر کارگران این شرکت بالای 10 سال سابقه کار دارند اما با مشکلات زیادی از جمله پرداخت نشدن حقوق و مزایا روبه رو هستند.

وی با بیان اینکه به مدت 12 ماه است حقوق خود را از شرکت کیسون دریافت نکرده ایم گفت: مسئولان این شرکت در پاسخ به کارگران مدعی شده اند این شرکت پولی برای پرداخت حقوق ندارد و اگر اعتباری به این شرکت بدهند با کارگران تسویه حساب خواهیم کرد.

این کارگرمعترض درادامه افزود: هم اکنون پروژه قطار شهری غیر فعال است.

خط قطار شهری اهواز به طول 23 کیلومتر مسیر زرگان تا بقایی را شامل می شود. پیمانکار متروی اهواز شرکت چینی کیسون است که در سال 1385 کار را تحویل گرفت و قرار بود آن را پنج ساله به اتمام برساند اما این طرح با گذشت 10 سال، تنها 28 درصد پیشرفت دارد.

یکی دیگر از این کارگران در گفت‌وگو با خبرنگاری دیگراظهار داشت: من یکی از کارگران شرکت کیسون(پیمانکار پروژه قطار شهری اهواز) هستم که از شهریور ماه سال گذشته تا کنون حقوقم را پرداخت نکرده‌اند.

وی افزود: قبل از عید فطر امسال مبلغ 300هزار تومان و نیز پس از اعتراضات کارگران مبلغی در حدود یک میلیون تومان برای ما پرداخت شد و این میزان مجموع پرداختی‌های این شرکت به کارگرانش از شهریور ماه سال گذشته تاکنون بوده است.

این کارگر عنوان کرد: بیش از 300نفر همانند من چنین شرایطی را دارند. به ما گفته‌اند که اگر حرف بزنیم اخراجمان می‌کنند برای همین سکوت کرده‌ایم البته ما حتی به نوبخت معاون رئیس جمهور که اواخر سال گذشته از پروژه مترو بازدید داشت موضوع عدم پرداخت حقوقمان را گفته‌ایم ولی بازهم “هیچی” نشد.

کارگر شرکت کیسون ادامه داد: تا کنون یک بازرس اداره کار هم نیامده شرکت و پرس و جو و نظارتی کند البته سه شنبه هفته گذشته به اداره کار رفتیم و آنها گفتند که پیگیری می‌کنیم ولی پس چرا پیگیری نمی‌کنند؟!

دیگر کارگر معترض با بیان اینکه وقتی حقوقمان را مطالبه می‌کنیم ما را به اخراج تهدید می‌کنند، ادامه داد: این مشکل بیش 300تا 400 کارگر است و اکثر ما مستاجریم و در معیشت خود مانده‌ایم.

وی با اشاره به اینکه کارگرانی که امروز در این تجمع نیامده‌اند از ترس اخراج شدنشان است، افزود: مدیرانمان حقوق تیرماه را هم دریافت کرده‌اند ولی حقوق ما را 12 ماه است که پرداخت نکرده‌اند.

کارگر معترضی که سن و سالی هم گذرانده بود با بیان اینکه بسیاری از مسئولان کشوری از پروژه قطار شهری اهواز بازدید کردند گفت: آنها فقط می‌آمدند نگاهی می‌کردند قولی می‌دادند و می‌رفتند.

وی تصریح کرد: دیگر پروژه‌های متروی کلانشهرها که با پروژه قطار شهری اهواز آغاز شده بود اکنون پایان یافته ولی پروژه اهواز پس از 11سال فقط 10کیلومترش انجام شده است.

این کارگر معترض تاکید کرد: با این روند کاری متروی اهواز شاید تا 15یا 20سال دیگر تکمیل شود.

تجمع شبانه روزی کارگران کارخانه ذوب‌آهن دراعتراض به بلاتکلیفی شغلی وعدم پرداخت مطالباتشان مقابل استانداری اردبیل

از شب گذشته(7مرداد)،کارگران کارخانه ذوب‌آهن اردبیل درادامه اعتراضاتشان نسبت به بلاتکلیفی شغلی و عدم پرداخت مطالباتشان،دست به تجمع شبانه روزی مقابل استانداری زدند.

براساس گزارشی که امروز رسانه ای شد،کارگران کارخانه ذوب آهن اردبیل به دنبال 17 ماه حقوق معوقه، وضعیت نامعلوم شغلی و واریز نشدن بیمه شب گذشته در مقابل استانداری اردبیل تحصن کرده و اعتراض خود را نسبت به عدم رسیدگی به این وضعیت و بلاتکلیفی خود اعلام کردند.

این تحصن که صبح امروز نیز ادامه داشته از سوی مسئولان پاسخی شفاف به تجمع‌کنندگان داده نشده و همچنان کارگران معترض که به دنبال احقاق حق و حقوق خودشان هستند به تحصن و تجمع خود ادامه داده و خواستار پاسخگویی مسئولان امر در این زمینه هستند.

این چندمین بار است که کارگران این کارخانه در محل‌های مختلف اعم از دفتر امام جمعه اردبیل، استانداری و اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان تجمع کرده و نسبت به این وضعیت شغلی اعتراض خود را اعلام کرده‌اند اما با وجود برخی وعده و وعیدها در این زمینه هنوز اقدامی انجام نشده است.

تجمع کارگران و آبداران آبفای روستایی دراعتراض به بلاتکلیفی استخدامی عدم پرداخت ماه ها حقوق وحق بیمه مقابل استانداری کهگیلویه و بویراحمد

روزگذشته(7مرداد)،جمعی از آبداران آب و فاضلاب روستایی استان کهگیلویه و بویراحمد دراعتراض به بلاتکلیفی استخدامی عدم پرداخت ماه ها حقوق وحق بیمه مقابل استانداری تجمع کردند.

به گزارش یک منبع خبری محلی،یکی از این کارگران در این خصوص گفت: ما آبداران آبفای روستایی استان کهگیلویه و بویراحمد هستیم که بیش از ۱۵ سال سابقه کار در این شرکت داریم و خواهان پرداخت حقوق و مزایای خود هستیم.

این کارگر در ادامه صحبت‌های خود اضافه کرد: حدود ۴ سال است که بخشی از خدمات شرکت آبفا به بخش خصوصی واگذار شده و ما کارگران نیز زیر نظر بخش خصوصی اداره می‌شویم، اما بخش خصوصی هر سال، چهار ماه حق بیمه تأمین اجتماعی را پرداخت نمی‌کند که این مشکلات زیادی را برای ما بوجود آورده است.

وی افزود: اکنون به مدت ۱۲ ماه است که حقوقی دریافت نکرده‌ایم.

این کارگر با بیان اینکه برای چندمین بار است که جلوی استانداری کهگیلویه و بویراحمد تجمع کرده‌ایم، تصریح کرد: متاسفانه در این مدت مسئولی برای پاسخگویی به و رفع دغدغه‌های این کارگران، حضور پیدا نکرده است.

وی تاکید کرد: همه شاهد مدیریت ضعیف برخی مدیران این استان هستیم و ما چوب ضعف مدیریتی این مسئولان را می‌خوریم.

یکی دیگر از این آبداران گفت: جمع زیادی از کارگران شرکت آب و فاضلاب روستایی استان کهگیلویه و بویراحمد نسبت به این وضعیت اعتراض دارند و از عملکرد آبفای روستا در این زمینه گلایه دارند. اما با توجه به وضعیت معیشتی پایین، کارگران شاغل در شهرستان‌های دنا و کهگیلویه بزرگ نتوانستند، در این تجمع حضور پیدا کنند.

این کارگر در ادامه بیان کرد: تجمع کرده‌ایم تا ببینیم چه کسی جوابگوی ما است و هر ساله کارگران و آبداران این شرکت تجمع می‌کنند، اما از سوی هیچ مسئول استانی پاسخی نمی‌گیریم.

وی اظهار کرد: سنوات، بیمه و حق و حقوق خود را از مردادماه سال ۹۵ تاکنون دریافت نکرده‌ایم و وقتی از مسئولان خواستار پیگیری می‌شویم، فقط می گویند این شرکت به بخش خصوصی واگذار شده است.

این کارگر تاکید کرد: طبق تبصره ۱۳ قانون کار، کارفرما باید جوابگوی مشکلات کارگران باشد، اگر پیمانکار حتی اتفاق ناگواری برای شرکتش هم پیش آید، کارفرما باید جوابگوی کارگر باشد، و حق و حقوق کارگر را پرداخت کند.

یکی دیگر از کارگران معترض در این باره نیز گفت: حکم اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی را به مدیر آبفای و کارفرما این شرکت داده‌ایم، اما این حکم اجرا نمی‌شود و کارفرما هم پاسخگوی کارگران نیست.

این کارگر افزود: هرساله کارگران باید با افزایش حقوق مواجهه شوند، اما متأسفانه امسال کارگران شرکت آبفای روستایی با ۲۰ درصد کسر حقوق مواجه شدند، و ساعت کاری کارگران که هر ساله ۸ ساعت بود، امسال به ۶ ساعت کاهش پیدا کرد.

وی با اشاره به کاهش حقوق و ساعت کاری کارگران، اظهار کرد: اگر از سوی مجلس برای کاهش ساعات کاری و حق و حقوق کارگران مصوبه‌ای وجود دارد، آن را هم در اختیار کارگران بگذارند و اطلاع رسانی کنند.

این کارگر معترض افزود: این بخشنامه‌ها از کجا آمده است؛ به نظر می‌رسد اینها فقط حرف خودشان باشد و به نظر می‌رسد اصلاً بخشنامه‌ای در کار نیست.

وی اظهار کرد: طبق ماده ۴ وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی قانون مشاغلی که ضرورتاً برای انجام وظایف اصلی دستگاه‌های اجرایی نیاز به کارکنان تمام وقت دارد؛ از قبیل نگهبانی، سرایداری، آبدارچی، امور دفتری، ماشین نویسی، راننده وسایل نقلیه متعلق به دستگاه اجرایی، کارکنان فنی تمام وقت شاغل در بخش‌های مختلف می‌بایست طی قرارداد مستقیم با دستگاه اجرایی به کار گرفته شوند، و واگذاری این قبیل موارد برخلاف مقررات مذکور خواهد بود.

بیانیه کانون صنفی معلمان استان تهران در محکومیت صدور احکام ناعادلانه قضایی برای محسن عمرانی  ، رضا مسلمی و طاهر قادرزاده

به نام خداوند جان و خرد

همکاران گرامی ، ملت شریف ایران

در حالی که در آستانه تشکیل دولت دوازدهم و انتخاب وزیر جدید اموزش و پرورش قرار داریم ، فشار بر فعالان و تشکلهای صنفی مستقل ، همچنان ادامه دارد. این در حالی است که در کارزار تبلیغات انتخاباتی ، هر دو جناح سیاسی کشور ، با ارایه وعده های گوناگون در حوزه اموزش و پرورش ، سعی در جلب آرای جامعه فرهنگی داشتند .وعده هایی که به نظر می رسد ، همچون گذشته ،  با پایان انتخابات فراموش می شود.

حتما از یاد نبرده ایم که حق فعالیت ازادانه تشکل های صنفی و ایجاد امنیت فرهنگی و تبدیل فرهنگ امنیتی به امنیت فرهنگی ،  از وعده هایی بود که بارها ازسوی مسئولان دولت تدبیر وامید ، چه در دولت قبل و چه در کارزرا انتخاباتی  از تریبون های رسمی اعلام شد ، با این حال همچنان موانع گذشته پابرجاست.

همچنین ، در حالیکه بیش از نه ماه از برگزاری مجامع عمومی  کانونهای برخی از استانها می گذرد ، کماکان خبری از تایید انتخابات انجام شده نیست و برخی استانهای کشور نیز از برگزاری مجامع عمومی خود ، همچنان محروم مانده اند .  علاوه بر این ،  شاهد احضار  تعدادی از فعالان صنفی به دادگاهای قضایی و تداوم زندان تعدادی دیگر از ان ها هستیم.

در این میان ، فعالان صنفی ، در شهرستانها ، به دلیل عدم دسترسی به امکانات رسانه ای لازم ،ظلم مضاعفی را متحمل شده و بعضا در بی خبری کامل جامعه فرهنگی ، به تحمل حبس های ناعادلانه محکوم می شوند.

از میان انها محسن عمرانی معلم و فعال صنفی اهل بوشهر است که از اردیبهشت ماه سال جاری در زندان به سر می برد.وی که به واسطه فعالیت های مدنی و صنفی خود به یک سال زندان و دوسال انفصال از خدمت و محرومیت از شغل معلمی محکوم شده است ، در شرایط نا مناسب زندان ، به بیماری پوستی و قارچی مبتلا شده و متاسفانه از درمانهای لازم نیز ، محروم مانده است .

 علاوه بر محسن عمرانی ، رضا مسلمی از فعالین صنفی خوشنام  و از معلمان استان همدان است که در سکوت خبری رسانه ای متحمل حبس  شده است . وی که از اعضای فعال کانون معلمان همدان و شورای هماهنگی تشکلهای صنفی سراسر کشور است ،بواسطه فعالیت های صنفی و اطلاع رسانی در جهت پیگیری مطالبات صنفی معلمان به یکسال حبس تعلیقی به مدت پنج سال محکوم شده است .

علاوه بر محسن عمرانی و رضا مسلمی فعال صنفی دیگری که در همین روزها بواسطه فعالیت های صنفی با  محکومیت قضایی مواجه شده است ، طاهر قادرزاده ، معلم و عضو انجمن صنفی کردستان /سقز است. وی که از فعالان صنفی خوشنام استان کردستان می باشد ، با حکم ناعادلانه 91 روز زندان تعلیقی مواجه شده است.

متاسفانه ، در حالی فعالان صنفی در شهرستانها ، با محکومیت های قضایی و فشارهای امنیتی مواجه می شوند و باید شرایط سخت و ناهنجار زندان را تحمل کنند که در کنار ان ، شاهد هستیم که چپاولگران اموال عمومی با وثقیه های میلیاردی از زندان ازاد شده و برخی از انها حتی ازادانه به تهدید دستگاه قضایی هم می پردازند. در صورتیکه  تنها جرم این معلمان  پیگیری مطالبات بر حق همکاران  و تلاش در جهت ارتقا و افزایش کیفیت اموزش عمومی بوده است .

لذا ، کانون صنفی معلمان تهران ، ضمن محکومیت صدور احکام قضایی برای فعالان صنفی از جمله  رضا مسلمی و طاهر قادرزاده ، خواهان ازادی بی قید و شرط محسن عمرانی از زندان بوده و تاکید می کند که ادامه این روند ناعادلانه و تبعیض امیز ، بیش از پیش ، موجبات بی اعتباری  دستگاه قضایی ، در افکار عمومی و فرهنگیان کشور را فراهم می کند.

متاسفانه ،  به نظر می رسد ، با وجود همه هشدارها ،  عزمی  به تغییر رویه های کنونی در میان  مسئولان قضایی وجود ندارد و بازداشت مجدد اسماعیل عبدی ، از مصادیق این ادعا ست.

در همین راستا ، ضمن یاداوری مسئولیت دولت در دفاع از حقوق شهروندی ، بر اساس قانون اساسی کشور ، کانون صنفی  معلمان بر حق پیگیری ازادانه مطالبات صنفی تاکید کرده و از دولت دوازدهم می خواهد که به وعده های داده شده خود در تبلیغات انتخاباتی پایبند باشد.

بدون شک ، حداقل انتظار فرهنگیان ،  موضع گیری صریح مسئولان دولتی ، در مواجهه با نقض مکرر حقوق شهروندی فعالان صنفی است .

با این وصف و با وجود همه موانع پیش روی ، تشکل های مستقل صنفی و ازجمله کانون صنفی معلمان تهران ،  همچنان در مسیر قانونی و با پشتوانه حمایت معلمان کشور ، پیگیر رفع  اتهامات امنیتی از فعالیت های صنفی ، و دفاع از معلمان در بند ،  در سراسر کشور خواهد بود.

کانون صنفی معلمان ( تهران )

سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه:

خواهان آزادی کارگران آموزشی (معلمان) از زندان و لغو احکام قضایی صادره علیه آنان هستیم

کارگران آموزشی (معلمان) از جمله اقشار شریف و زحمتکشِ جامعه هستند که با کمترین امکانات موجود فرزندان این مرز و بوم را آموزش می دهند اما به دلیل پایین بودن دستمزد از حداقل نیازهای انسانی محرومند. انواع استخدام های قراردادی، حق التدریسی و پیمانی هم چون دیگر بخش های کارگری امنیت شغلی این زحمتکشان را نابود کرده است و خواسته های صنفی شان نادیده گرفته می شود.

به جای پاسخگویی به مطالبات و رفع مشکلات این قشر زحمتکش فرهنگی و آموزشی با تشکلات صنفی معلمان و اعتراضات آنان برخوردهای خشن پلیسی، امنیتی و قضایی صورت می گیرد.

آقای اسماعیل عبدی، عضو هیات مدیره کانون صنفی معلمان تهران که بعد از اعتصاب غذا و بستری در بیمارستان با قید وثیقه به مرخصی آمده بود پنج شنبه پنجم مردادماه در مقابل منزل توسط ماموران امنیتی دستگیر و به زندان اوین منتقل شده است. آقای محسن عمرانی دیگر فعال صنفی معلمان در بوشهر به دلیل اعتراضات صنفی با وجود شرایط نامساعد جسمی از اردیبهشت ماه سال جاری در زندان به سر می برد. اخیرا یکی دیگر از فعالان صنفی معلمان آقای طاهر قادرزاده به سه سال حبس تعلیقی محکوم شده است و همچنین تعداد دیگر از فعالان صنفی معلمان احضار و با قرار کفالت موقتا آزاد شده اند و دائما فعالین صنفی معلمان تهدید به زندان می شوند.

سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه کلیه احکام قضایی صادره علیه معلمان سراسر کشور را محکوم می کند و خواهان آزادی فوری و بدون قید و شرط اسماعیل عبدی و محسن عمرانی می باشد. سندیکای واحد همچنین تداوم برخوردهای امنیتی و احکام قضایی نسبت به دیگر کارگران از سندیکاها و سایر تشکل های مستقل کارگری از جمله احکام صادره علیه آقایان ابراهیم مددی، رضا شهابی و داود رضوی از اعضای هیات مدیره سندیکای کارگران شرکت واحد را محکوم نموده و خواهان لغو احکام صادره علیه آنان و کلیه فعالین امور کارگری و صنفی می باشد.

اذیت و آزار کارگران و فعالین کارگری متوقف باید گردد!

سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه

هشتم مرداد ماه سال ۱۳۹۶

اعمال فشار بر وثیقه گذاران جعفر عظیم زاده را قویا محکوم میکنیم

پس از اخطارهای رسمی مبنی بر مصادره ملک مسکونی پروین محمدی (کارگر بازنشسته کارخانجات صنایع فلزی و نایب رئیس هیات مدیره اتحادیه آزاد کارگران ایران) به عنوان یکی از وثیقه گذاران جعفر عظیم زاده، دادستانی تهران طی ابلاغیه ای، یکی دیگر از وثیقه گذاران ایشان را  که کارگر بازنشسته یکی از کارخانجات قدیمی و مهم کشور است تهدید به مصادره وثیقه ملکی کرد.

جعفر عظیم زاده دبیر اتحادیه آزاد کارگران ایران به عنوان انسانی مسئول، توام با دغدغه برای وثیقه گذارانش، حاضر به پذیرش رویه غیر قانونی و ضد کارگری دولت روحانی و قوه قضائیه نیست و همانطوریکه که در مصاحبه هایی که در طول سال گذشته اعلام کرده است قصد تسلیم شدن داوطلبانه در برابر بی قانونی های قوه قضائیه و دولت روحانی را ندارد و حاضر به رفتن به زندان نیست مگر اینکه تحت بازداشت اجباری به زندان منتقل شود.

اتحادیه آزاد کارگران ایران اعمال فشار بر یکی دیگر از وثیقه گذاران جعفر عظیم زاده را در راستای سیاستهای جدید اعمال سرکوب بر علیه حق خواهی جنبش کارگری، جنبش اعتراضی معلمان و توده های زحمتکش و آزاده مردم ایران ارزیابی میکند که طی روزهای گذشته منجر به ربودن اسماعیل عبدی از مقابل منزل و بازداشت گروهی کارگران هفت تپه شد.

جعفر عظیم زاده، اسماعیل عبدی، کارگران نیشکر هفت تپه و دیگر کارگران و معلمان و توده های به جان آمده مردم ایران که تمام زندگی و هست و نیست شان توسط موسسه های مالی وابسته به حوزه قدرت غارت شده است، جرمی جز دفاع از هستی و شرافت انسانی خود مرتکب نشده اند.

اما اینک حکومتی که با ژست مستضعف پناهی و ترجیح کوخ نشینان بر کاخ نشینان دستاوردهای انقلاب 57 را مصادره کرد بیش از هر زمان دیگری در حال نمایش تمام عیاری از ماهیت خود است و ابائی نیز از واردکردن ضربات تازیانه در ملاء عام بر گرده کوخ نشینان(کارگران معدن آق دره و روزنامه نگاران و معلمان)  و دستگیری و به زندان افکندن انسانهای شریف و زحمتکشی چون عبدیها و عظیم زاده ها و سرکوب فریاد عدالتخواهی مردمی که اموالشان توسط موسسه های مالی وابسته به حوزه قدرت به غارت رفته است ندارد. اما اعمال چنین سیاستهایی توسط یغماگران دستاوردهای انقلاب 57 نه تنها راه به جائی نخواهد برد بلکه ما کارگران و معلمان و عموم توده های رنجدیده مردم ایران را به مصافی تعیین کننده با وضعیت موجود خواهد کشاند.

اتحادیه آزاد کارگران ایران – هفتم  مرداد ماه 1396

کمیته پیگیری ایجاد تشکل های کارگری ایران:نگرانی خانواده محمد جراحی از وضعیت وی

بیانیه  شماره یک

 محمد جراحی  عضو کمیته پیگیری  پس از تحمل 5 سال زندان ، در شهریور ماه سال 95  از زندان مرخص گردید .وی جهت پیگیری مداوای خود ، که از ناحیه گردن (غدد  تیرویید) و همچنین کبد ، در زندان  از آن رنج میبرد ، به درمان خود پرداخت .بارها و بارها نسبت به عدم رسیدگی به درمان  خود از سوی زندان تبریز اعتراض کرده بود .نتیجه ای نیز بدست نیاورده بود . البته عدم رسیدگی به درمان زندانیان عموما امری عادی است .زیرا که جان  و زندگی انسان در جمهوری اسلامی  برایشان بی ارزش است . جان زندانیان سیاسی  علاوه بر اینکه برایشان بی ارزش است ، از بین رفتن یک انسان مخالف و مبارزه عین ارزوی حاکمان است .عدم رسیدگی لازم و کافی جهت درمان زندانی  نقض آشکار حقوق انسانی ،شهروندان به شمار میرود . علاوه بر ان شکنجه ای  است آشکار که سلامت زندانی را به گروگان میگیرند.

بی توجهی عمدی هم برای بهبود نیافتن محمد جراحی که با هزینه خانواده اش انجام شده بود . دارویی دیگر را به  او میخوراندند .نتیجه این اعمال و رفتار غیر  انسانی وحشت انگیز اینگونه پیش رفته است که علاوه بر سرطان کبد ، غدد  تیروئید نیز  دردی دیگر بر سرطان و افزایش قند خون و فشار خون را موجب گردیده است .چنانکه او بیش از سه ماه است که در بستر بیماری به سر میبرد .متاسفانه وضعیت درمان روز به روز دچار وضعیت خطرناک گردیده است .چنانکه پس از 4 روز بستری شدن در بیمارستان شهدای تجریش تهران ، مجددن به تبریز فرستاده میشود .ما  کارگران ،خانواده ، اعضای کمیته پیگیری ، دولت و قوه قضاییه را مسئول وضعیت نگران کننده محمد جراحی ،زندانی سیاسی سابق میدانیم .

 اخبار درمان محمد جراحی این کارگر مبارز و انقلابی را به اطلاع خواهیم رساند

96/5/7

کمیته پیگیری ایجاد تشکل های کارگری ایران

کمیته پیگیری ایجاد تشکلهای ازاد کارگری:

دیدار جمعی از فعالان کارگری ولغو کار کودک با فعال کارگری محمد جراحی

جمعی از فعالان کارگری وحقوق کودک از جمله اعضای کمیته پیگیری واتحادیه ازاد کارگران ایران وکانون مدافعان حقوق کارگر وسندیکای اتوبوسرانی شرکت واحد تهران ٬  اعضای کانون صنفی معلمان وتعدادی از فعالان مدنی٬  طی روزهای گذشته با محمد جراحی در بیمارستان شهدای تجریش دیدار کردند.  محمد جراحی فعال کارگری واز اعضای کمیته پیگیری ایجاد تشکلهای کارگری ایران به جرم فعالیت های کارگری وعضویت در کمیته پیگیری در یک دادگاهی ناعادلانه وچند دقیقه ای به  پنج سال حبس محکوم شد وتمام محکومیت پنج سال ناعادلانه خود را بدون حق استفاده از حق مرخصی در زندان تبریز سپری کرد .محمد جراحی همکار واز هم پرونده های زنده یاد شاهرخ زمانی می باشد. وی در داخل زندان  به سرطان کبد دچار شد ودستگاه قضای وزندانبانان در تمام  محکومیت پنج ساله این فعال کارگری اقدامی جهت رسیدگی به وضعیت پزشکی وی انجام ندادند اورا به بیمارستان خارج از زندان اعزام نکردند.اقای جراحی در تمام این سالها با تمام فراز ونشیب ها وفشار وتهدید ها لحظه ای دست از مبارزه نکشید .

وضعیت امروز محمد جراحی مسبب ومسولش جمهوری اسلامی است جمهوری اسلامی نه تنها مسول وضع امروز جراحی است بلکه مسول مرگ شاهرخ زمانی عزیز هم می باشد که در شکنجه گاه رجای شهر او را به کام مرگ کشاندمرگ شاهرخ زمانی وحال وروز امروز محمد جراحی عزیز ونزدیک به هشت سال حبس برای دیگر اعضای کمیته پیگیری بهنام ابراهیم زاده که تنها فرزندش به سرطان خون مبتلا شد و ودهها وصدهها کارگر دیگر   سند جنایتی است پیش روی جامعه جهانی وجنبش کارگری ایران که باید این جنایت ضد بشری توسط جامعه  جهانی متحدانه  محکوم گرددوعاملان ان را به  دادگاه های بین المللی وسازمان های پیگیر معرفی کنند.

زنده باد مبارزه متحدانه کارگران ایران

کمیته پیگیری ایجاد تشکلهای ازاد کارگری

دستمزد خبازان ثابت مانده است/با افزایش قیمت نان؛ کارگران متضرر می‌شوند

یک فعال کارگران خباز با انتقاد از ثابت ماندن مزد خبازان می‌گوید: فعالان خبازان بارها اعلام کرده‌اند که با افزایش قیمت نان مخالفند.

یدالله صمدی در گفتگو با ایلنا، در ارتباط با شایعاتی که درباره افزایش قیمت نان منتشر شده، گفت: در روزهای گذشته خیلی‌ها از افزایش قیمت نان سخن گفته‌اند؛ حتی پیش از این، رئیس اتحادیه نان‌های حجیم و نیمه‌حجیم ایران نیز موضوع گران شدن قیمت نان را مطرح کرده؛ ادعای این مقام کارفرمایی این است که هزینه‌های تمام شده نان ازجمله دستمزد کارگران افزایش داشته که این ادعا صحیح نیست.

وی با بیان اینکه دستمزد خبازان کشور از آذر ماه 93 تغییر نکرده، افزود: در سالهای گذشته به عنوان کارگران نانوا بارها اعلام کردیم که با افزایش قیمت نان مخالف هستیم.

وی در تشریح جزییات این مطلب گفت: به دلایل متعدد با افزایش قیمت نان مخالفیم؛ اول از همه اینکه چون قدرت خرید مردم و دستمزدبگیران پایین است، افزایش قیمت نان به فقر  بیشتر می‌انجامد و درنهایت کلِ طبقه کارگر متضرر می‌شود.

صمدی ادامه داد: دلیل دیگر ما خبازان برای مخالفت این است که از آنجا که دستمزد کارگران نانوا در سراسر کشور، کارمزدی است؛ وقتی قیمت نان بالا برود، تعداد نان‌های خریداری شده توسط هر خانوار ایرانی کم می‌شود و درنتیجه دستمزد نهایی خبازان هم به تبع آن کاهش می‌یابد. بنابراین منوط کردن افزایش مزدی خبازان به افزایش قیمت نان نه به نفع مردم است و نه به نفع خبازان؛ در این میان فقط کارفرماها هستند که از گران شدن نان سود می‌برند.

صمدی در پایان اظهار داشت: این وظیفه دولت و مجموعه وزارت کار است که به فکر کارگران نانوایی‌ها باشند و برنامه‌ای منطقی و حساب شده برای افزایش دستمزد این کارگران داشته باشند.

تجمع اعتراضی اهالی بانه وره و آریت بخش باینگان نسبت به دفع نامناسب زباله

صبح روز شنبه هفتم مرداد ،  اهالی شهر بانه وره و روستاهای آریت و میوان بخش باینگان با تجمع در محل دفن و امحاء زباله ی شهرستان پاوه نسبت به این عمل غیر اصولی و زیانبار اعتراض کردند.

بنابه گزارشات منتشره،افراد حاضر در محل به نزدیکی بیش از حد این مکان به محل اقامتشان و آثار زیانبار دود حاصل از سوزاندن و بوی نامطبوع این زباله ها و سوزاندن غیر علمی و بدون مطالعه شان معترض بوده و خواستار پاسخگویی مسئولین شهرستان و بخش پیرامون این فاجعه محیط زیستی بودند.

یکی از حاضران شعار هایی میداد و پلاکارد هایی درست کرده بود با مضامینی همچون (( زباله سوزی = مرگ محیط زیست و مرگ بشر)) و (( تجمع زباله = آلودگی آب و خاک)). دیگری از وعده های(( سرخرمن )) و عدم رسیدگی به این موضوع.

تجمع اعتراضی دانشجویان کارشناسی ارشد دانشگاه بهشتی نسبت به شهریه و قانون سنوات

صبح امروز8مرداد، بیش از۶۰ نفر از دانشجویان کارشناسی ارشد دانشگاه بهشتی در اعتراض به شهریه دروس پیش نیاز و قانون سنوات تجمع کردند.

این دانشجویان با صدور بیانیه ای خواستار تحقق مطالبات خود شدند و در همین راستا جلسه ای نیز با دکتر صدوق رئیس دانشگاه بهشتی برگزار کردند.

نماینده دانشجویان معترض کارشناسی ارشد در گفتگو با خبرنگاری گفت: در این جلسه مقرر شد، شهریه دروس جبرانی صفر شده و به زودی ابلاغیه ای مبنی براینکه هزینه‌ای مشمول دانشجویان ورودی ۹۴ و ۹۵ برای دروس جبرانی نمی‌شود، بر روی سایت دانشگاه گذاشته شود.

وی ادامه داد: برای ورودی‌های ۹۶ به بعد ساز و کاری تعیین خواهد شد که دانشجویان مجبور به اخذ واحدهایی که در دوره کارشناسی گذرانده‌اند، نباشند.

نماینده دانشجویان معترض کارشناسی ارشد خاطرنشان کرد: در شیوه نامه اجرایی دوره کارشناسی ارشد ناپیوسته مصوب ۲۰ دی  ۹۵ شورای آموزشی دانشگاه، مقرر شده بود که در صورت تداوم تحصیل در ترم ششم نوع دوره آموزشی از پژوهش محور به آموزش محور تغییر می‌یابد.

وی ادامه داد: بنا بر اصلاحات شیوه‌ نامه دانشگاه بهشتی، مقرر شد، اگر دانشجویی نخواهد پژوهش محور باشد، تا پایان ترم ۳ باید به آموزش اعلام کند که در ترم ۴ واحدهای جایگزین را اخذ کند و اگر دانشجویی بنا بر تشخیص استاد راهنما، آموزش گروه و معاونت آموزشی نتواند پژوهش محور باشد، تا پایان ترم ۴ به دانشجو اعلام شده و ادامه تحصیلش آموزش محور خواهد بود.

وی افزود: لذا این موضوع برای دانشجویان ورودی ۹۴ که ترم ۴ آن‌ها گذشته است اعمال نخواهد شد.

جان باختن سه کارگر شهرک صنعتی نظرآباد براثر استنشاق گاز

دادستان عمومی و انقلاب شهرستان نظرآباد مرگ سه کارگر در شهرک صنعتی این شهرستان را تائید کرد و گفت: کارگران براثر استنشاق گاز جان خود را ازدست‌دادند.

محمد قیومی در گفتگو با مهر اظهار کرد: سه کارگر هنگام تمیز کردن مخزن تصفیه‌خانه شهرک صنعتی نظرآباد براثر استنشاق گاز جان خود را از دست دادند.

دادستان عمومی و انقلاب شهرستان نظرآباد در ادامه تأکید کرد: این کارگران سه مرد ۳۷، ۳۸ و ۵۰ ساله بودند.

هشتم مرداد ماه 1396

akhbarkargari2468@gmail.com

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصاتِ خود را پر کنید یا برایِ ورود رویِ نقشک‌ها کلیک کنید:

نشان‌وارهٔ WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

درحال اتصال به %s

این وب‌گاه برای کاهشِ هرزنامه‌ها از Akismet استفاده می‌کند. در موردِ نحوهٔ پردازشِ داده‌هایِ دیدگاهتان بیشتر بدانید.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: