اشتراک eshtrak

خبری سیاسی فرهنگی! مسئولیت هر مقاله بعهده نویسنده آنست!

اخبار و گزارشات کارگری 7 مرداد 1396، و لینک روزشمار کارگری: جمع آوری و تنظیم از امیرجواهری لنگرودی

اخبار و گزارشات کارگری 7 مرداد 1396

اعتراض به طرح های کارورزی و مهارت آموزی وظیفه ای همگانی (کارگران، معلمان، پرستاران، کارمندان، دانشجویان، فارغ التحصیلان دانشگاه ها، دانش آموزان، جوانان متقاضی کار و….) است

اعتراض به اجرای طرح های کارورزی و مهارت آموزی دفاع ازدستاوردهای کارگران، حقوق خود ونسل های آینده است

– ده نفر از کارگران بازداشتی هفت تپه با سپردن کفالت به طور موقت آزاد شدند
– همه کارگران بازداشتی نیشکر هفت تپه آزاد شدند – اعتصاب همچنان ادامه دارد 
– اعتصاب کارگران گروه ملی صنعتی فولاد ایران ده روزه شد
– ادامه تجمعات اعتراضی کارگران کارخانه چوب و فلز اردکان نسبت به بلاتکلیفی شغلی ومعیشتی،امروزمقابل استانداری یزد
– تجمع کارگران کارخانه تولی‌پرس برای جلوگیری از توقیف اموال کارخانه
– تجمع کارگران اداره راهداری اصفهان دراعتراض به نداشتن امنیت شغلی وقراردادکاری و عدم پرداخت9ماه حقوق مقابل استانداری اصفهان
– تجمع کارگران پروژه قطارشهری اهوازدراعتراض به عدم پرداخت یکسال حقوق مقابل استانداری خوزستان
کارگران معترض تهدید به اخراج از کارشدند
– تجمع اعتراضی کارگران شهرداری اندیمشک نسبت به عدم پرداخت ماه ها حقوق وحق بیمه
– احضار جمعی از فعالین صنفی و مدنی سقز به دادگاه
– شکایت کارگران کارخانه تولید ریزدانه‌های شب‌تاب فراهان نسبت به عدم پرداخت ماه ها حقوق وحق بیمه
– اخراج20کارگر کارخانه پوشش لوله خوزستان
– اجبار مدیریت سامانه BRT1 به رانندگان برای کار کردن با اتوبوس های بدون کولر
– نگاهی کوتاه به مبارزات کارگران صنعت نفت در مقطع انقلاب بهمن
– فرازهایی از جنبش کارگری ایران
طرح کارگران کارخانه جنرال موتورز ایران برای تشکیل شوراها در کارخانه
– تجمع کشاورزان اسفدن دراعتراض به مشکل آب مقابل استانداری خراسان جنوبی
 بی‌نتیجه ماندن پیگیری‌ها برای اعتراض به رای کمیسیون پزشکی/پرسام عزیزی قربانی قصور پزشکی شد

ده نفر از کارگران بازداشتی هفت تپه با سپردن کفالت به طور موقت آزاد شدند

شنبه هفتم مرداد ۱۳۹۶ ده  تن از کارگران بازداشت شده شرکت کشت وصنعت نیشکر هفت تپه در زندان دزفول پس از محاکمه در دادگاه شوش توسط دادستان به طور موقت و با سپردن کفالت یا فیش حقوقی از زندان آزاد شدند.  درضمن آقای افشار مدیر عامل شرکت نیشکر هفت تپه به این دادگاه احضار و در مورد عدم پرداخت مطالبات کارگران وهمچنین بازنشستگان توضیحاتی داد.

اسامی نه نفر از کارگران بازداشتی به قرار زیر است: رستم و حمید عبدلله زاده، احمد و یعقوب الکثیر، عادل سماعین، ابراهیم ظهیری، بهزاد نظری، صباح سواری و احمد مرادی. حضور تعداد کثیری از کارگران هفت تپه در مقابل ساختمان دادگاه در حمایت از همکاران بازداشتی خود چشم گیر و نشان دهنده اتحاد کارگران با وجود فضای امنیتی موجود می باشد.

از تمامی کارگران و نهاد ها و تشکلهای مستقل کارگری درداخل و خارج از ایران که همواره حمایتهای خود را از کارگران وخانوادهای آنان طی این مدت ابراز داشته اند قدر دانی ومراتب سپاسگذاری خود را اعلام میداریم.

 با امید به همبستگی تمامی کارگران جهان

سندیکای کارگران نیشکر هفت تپه

هفتم مرداد ماه ۱۳۹۶

همه کارگران بازداشتی نیشکر هفت تپه آزاد شدند – اعتصاب همچنان ادامه دارد 

اتحادیه آزاد کارگران ایران: صبح امروز بدنبال تدام اعتصاب متحدانه کارگران شرکت نیشکر هفت تپه و اصرار آنها برای آزادی و بازگشت بکار همکارانشان، هشت کارگر زندانی که از شبانگاه روز سوم مرداد ماه بازداشت شده بودند در میان  استقبال جمعی از همکاران خود و در حالی که از روحیه بالائی برخوردارد بودند آزاد شدند.

بنا بر گزارشهای رسیده به اتحادیه آزاد کارگران ایران، کارگران شرکت نیشکر هفت تپه امروز در هشتمین روز اعتصاب متحدانه خود، همچون روزهای گذشته دست به تجمع در محوطه کارخانه زدند. بدنبال این تجمع که از ساعت 8 تا 5/9 صبح ادامه داشت قائم مقام شرکت سیامک نصیری افشار و مدیر کارخانه مهندس مومن غریب با حضور در میان کارگران خواهان انتخاب سه نفر نماینده از میان کارگران برای مذاکره شدند اما کارگران با اعلام اینکه همینجا صحبتهایتان را بکنید حاضر به انتخاب نماینده نشدند.

در پی این عکس العمل از سوی کارگران،  هر دو نفر قائم مقام مدیر عامل و مدیر کارخانه طی صحبتهایی با دادن وعده آزادی همکاران کارگران و پیگیری فوری وضعیت آنها از کارگران خواستند تا به اعتصاب و تجمع خود پایان دهند. اما کارگران که امروز بطور ویژه ای در اعتراض به تداوم بازداشت همکاران خود دست به تجمع زده بودند با رد صحبتهای آنان اعلام کردند ما تا آزادی و بازگشت بکار همکارانمان و رسیدگی به دیگر خواستهای خود دست از اعتصاب و تجمع نخواهیم کشید.

در ادامه این مذاکرات و با عکس العمل قاطعانه ای که کارگران بویژه در مورد آزادی فوری همکاران خود نشان دادند قائم مقام مدیر عامل کارخانه تلاش کرد با اعلام اینکه روزهای پنج شنبه و جمعه هر هفته، کار را تعطیل خواهیم کرد کارگران را برای ادامه اعتصاب تحت فشار بگذارد. اما کارگران با ایستادگی بر روی خواستهایشان، اعتصاب خود را ادامه و به تجمع شان در محوطه کارخانه پایان دادند. لازم به یادآوری است کار در روزهای پنج شنبه و جمعه هر هفته از آنجا که کار در این روزها مشمول مزایای اضافه کاری میشود برای کارگران از اهمیت زیادی برخوردار است.

بنا بر آخرین گزارشهای رسیده به اتحادیه آزاد کارگران ایران، در پی این ایستادگی ومقاومت قاطعانه از سوی کارگران اعتصابی نیشکر هفت تپه، همه همکاران بازداشتی آنان ظهر امروز با قرار کفالت 20 میلیون تومانی آزاد شدند. اما کارگران برای دستیابی به دیگر خواستهای خود همچنان در اعتصاب بسر می برند و تا لحظه مخابره این خبر حاضر به پایان اعتصاب نشده اند.

اتحادیه آزاد کارگران ایران با ابراز مسرت از آزادی کارگران بازداشتی نیشکر هفت تپه و تبریک آن به خانواده ها و همکاران این عزیزان، پیشاپیش هر گونه تلاش برای پرونده سازی بر علیه آنان را قویا محکوم میکند و بدینوسیله خواهان  منع بی قید و شرط تعقیب قضائی آنها، بر آورده کردن فوری همه مطالبات کارگران شرکت نیشکر هفته تپه و به رسمیت شناختن سندیکای کارگران این شرکت بزرگ کشت و صنعت می باشد.

اتحادیه آزاد کارگران ایران – هفتم مرداد ماه 1396

اعتصاب کارگران گروه ملی صنعتی فولاد ایران ده روزه شد

امروز شنبه هفتم مردادماه، اعتصاب کارگران گروه ملی صنعتی فولاد ایران دراعتراض به عدم پرداخت مطالباتشان دهمین روز راپشت سرگذاشت.

دور جدید اعتصاب کارگران گروه ملی فولاد ایران دراعترض به عدم پرداخت حقوق ازروز29تیرماه آغازشده است.

یکی از کارگران گروه ملی صنعتی فولاد ایران به نمایندگی از سایرین درگفتگوباخبرنگاری با اشاره به تجمع کارگران این کارخانه در روزهای گذشته اظهار کرد: از هفته گذشته 3 بخش از کارخانه تولید ندارد و کارگران در اعتراض به عدم پرداخت حقوق خود، کار نمی‌کنند و تولید را متوقف کرده اند

وی افزود: کارگران در بخش‌هایی که مواد اولیه وجود دارد، اجازه تولید نمی‌دهند و برخی از بخش‌ها نیز که تولید وجود دارد، کارگران به دلیل پرداخت نشدن حقوق، اجازه خروج تولیدات را نمی‌دهند و خواستار پرداخت حقوق و مطالبات خود هستند.

این کارگر تصریح کرد: سه ماه است که به ما حقوقی پرداخت نشده و این مساله زندگی همه ما را با مشکل رو به رو کرده است. در سال 96 فقط حقوق فروردین ماه کارگران به آن‌ها پرداخت شده و این مساله فاجعه است. باید به داد کارگران گروه ملی فولاد برسند.

یک کارگر دیگر در این زمینه اظهار کرد: در حال حاضر کارگران حقوق سه ماه خود را دریافت نکرده‌اند. ما می‌خواهیم که به مشکلاتمان رسیدگی شود زیرا کارخانه تولید و فروش دارد. هیچکس از وضعیت زندگی کارگران خبر ندارد اما وضعیت زندگی بسیاری از ما خوب نیست و باید زودتر به این وضعیت رسیدگی شود

وی عنوان کرد: با توجه به این‌که مالکیت کارخانه مشخص شده است باید تکلیف این شرایط زودتر مشخص می‌شد و ثباتی در شرایط به وجود می‌آمد اما اوضاع اصلا مشخص نیست و کسی هم به مشکلات کارگران توجه نمی‌کند.

درهمین رابطه:

*دورجدید اعتصاب کارگران گروه ملی فولاد ایران پنجمین روزش را پشت سرگذاشت

دور جدید اعتصاب کارگران گروه ملی فولاد ایران دراعترض به عدم پرداخت حقوق ازروز29تیرماه آغاز وتابه امروز ادامه پیداکرد.کارگران معترض طی این روزهادرمحل کارشان حاضر وتجمع برپا داشتند.

یکی از کارگران گروه ملی که نخواست نامش فاش شود به خبرنگاری گفت: به جز فروردین ماه سال جاری حقوق باقی ماه‌ها هنوز پرداخت نکردند این در حالی است که در همه ماه‌ها سرکار حاضر بودیم و خط تولید فعال بود و تولید داشتیم.

وی ادامه داد: با وجود این که در چند ماه گذشته حقوق دریافت نکردیم اما خط تولید را متوقف نکردیم و از مدیران درخواست کردیم که حقوق ما را پرداخت کنند اما کسی توجه ای نمی‌کرد.

این کارگر گروه ملی با اشاره به وعده های ضد و نقیض حرف های مدیران بالادستی‌شان درباره علت پرداخت نشدن حقوق‌هایشان بیان کرد: هر بار دلیل پرداخت نشدن حقوق کارگران را بلوکه شدن پول ها توسط دادگستری اعلام میکردند یا می گفتند پول ها آزاد شده و در بانک ملی است.

وی ادامه داد: الان از مدرسه فرزندم پیام فرستاده اند که شهریه ها باید هر چه زودتر پرداخت شود تا فرزندم را بتوانم در مدسه ثبت نام کنم پول قبض های آب و برق خانه چند ماه است پرداخت نشده، شاید کسی باورش نشود حتی طی چند شب گذشته شام برای خوردن نداشتیم و جلو خانواده سرافکنده شدیم.

وی بیان کرد: هیچ گونه امیدی به ما داده نمیشود، ما کارگر هستیم و همه زندگیمان به همین حقوق اندک وابسته است. مهندسان و کارشناسان کارخانه همچنان حقوق های بالای خود را دریافت میکنند ولی ما ماه ها است که در مقابل زن و بچه سرافکنده هستیم .

رئیس هیات مدیره گروه ملی صنعتی فولاد ایران با تایید این اعتصابات گفت: کارگران گروه صنعتی ملی فولاد فقط حقوق 2 ماه را دریافت نکردند و به خودشان هم توضیح داده‌ایم که چه زمانی حقوقشان پرداخت می‌شود.

حمید محمودی درباره این که چرا تاکنون حقوق این کارگران پرداخت نشده توضیح داد: علت پرداخت نکردن حقوق آنها این است که ما هنوز پولمان دریافت نکرده‌ایم.

وی تاکید کرد: حقوق کارگران طی یک هفته تا ده روز آینده پرداخت می‌شود.

*ادامه اعتصاب کارگران گروه ملی صنعتی فولاد ایران برای ششمین روزمتوالی

امروزسوم مردادماه، اعتصاب کارگران گروه ملی صنعتی فولاد ایران برای ششمین روزمتوالی دراعتراض به عدم پرداخت  حقوقشان ادامه پیداکرد.

براساس گزارشات منتشره، کارگران معترض گروه ملی صنعتی فولاد ایران امروز نسبت به صحبت‌های مدیرعامل این شرکت درباره آنچه که فعال بودن برخی خطوط تولید این کارخانه و پرداخت حقوق کارگران عنوان کرده بود واکنش نشان دادند.

در پی اعتصاب پنج روزه کارگران گروه ملی صنعتی فولاد ایران، ایرنا مصاحبه‌ای با حمید محمودی، مدیرعامل گروه ملی فولاد انجام داد که وی اعلام کرد حقوق‌ سه ماه نخست امسال کارگران این گروه، پرداخت شده و خط فولاد سازی آن فعال است.

درهمین رابطه یکی از کارگران گروه ملی فولاد اظهارکرد: خبر راه اندازی خط فولاد سازی این شرکت کذب است و این خط فعال نیست و حقوق کارگران نیز از فروردین تاکنون پرداخت نشده است.

وی که خواست نامش فاش نشود بیان کرد: کارگران وعده‌های زیادی شنیده‌اند که عملی نشده‌اند به خاطر همین دیگر نمی‌توانند به حرف مدیرعامل اعتماد کنند.

وی اظهارکرد: نیمی از مشکلات این شرکت داخلی است.

همچنین تعدادی از کارگران گروه ملی نیز اظهار کردند: صحبت‌های مدیر عامل درباره پرداخت حقوق کارگران صحت ندارد و آنها چندین ماه است که حقوقی دریافت نکرده‌اند همچنین هم اکنون این شرکت تولیدی هم ندارد و خطوط تولید آن متوقف است.

ادامه تجمعات اعتراضی کارگران کارخانه چوب و فلز اردکان نسبت به بلاتکلیفی شغلی ومعیشتی،امروزمقابل استانداری یزد

امروز7مرداد،جمعی از کارگران کارخانه چوب و فلز اردکان درادامه اعتراضاتشان نسبت به بلاتکلیفی شغلی ومعیشتی مقابل استانداری يزد تجمع کردند.

 به گزارش یک منبع خبری محلی،کارگران چوفای اردکان 9ماه مطالبات مزدی پرداخت نشده دارند واز قرار معلوم عیدی این کارگران نیز در سال گذشته پرداخت نشده است.

این کارگران در اعتراض به عدم پرداخت دستمزد و مطالبات خودچندین بار به فرمانداری شهرستان اردکان مراجعه کرده بودندکه تا کنون نتیجه ای نداشته است.

درهمین رابطه:

تجمع اعتراضی کارگران کارخانه چوب و فلز اردکان نسبت به بلاتکلیفی شغلی ومعیشتی مقابل فرمانداری

امروزسوم مرداد ماه، کارگران کارخانه چوب و فلز اردکان(چوفا) دراعتراض به بلاتکلیفی شغلی و عدم پرداخت 6ماه حقوق وعیدی سال جاری،دست به تجمع مقابل فرمانداری اردکان زدند.

به گزارش یک منبع خبری محلی کارگران معترض گفتند: وقنی که موقع رای گیری بود همه مسئولین در بین مردم بودند اما حالا پیدایشان نمی شود، حتما باید خیابان را ببندیم یا لاستیک آتش بزنیم که کسی پاسخگوی حق و حقوق ما باشد؟

کارگران  خطاب به مسئولین شهر،نماینده و اعضای شورا گفتند، آخر کدام نانوایی و سوپر لبنیاتی و درمانگاهی برای دریافت مزد و پول خود 9 ماه صبر می کند؟ اگر شما می دانید که چه کسی می تواند 9 ماه پای حقوق نداشته ما صبر کند لطفا ما را به او معرفی کنید.

برای پرداخت پول آب و برق مجبور به قرض از اقوام و دوستان هستیم. زن و بچه های ما چند وقتی است که جز آب سرد در یخچال چیز دیگری نمی بینند و سفره هایمان خالی است.

یکی از کارگران ادامه داد: هر روز می گویند جلسه داریم، منتظر وام هستیم و وعده های سرخرمن می دهند، این وعده ها برای ما پول و برای زن و بچه هایمان غذا نمی شود.

به گفته کارگران 15 نفر به کارخانه بازگشته و مشغول به کار شده اند اما ما بقی کارگران با سابقه کار طولانی و بعضا تا 20 سال همچنان بیکار و بدون حقوق و بلاتکلیف مانده اند.

تجمع کارگران کارخانه تولی‌پرس برای جلوگیری از توقیف اموال کارخانه

صبح امروز (شنبه، هفتم مرداد) جمعی از کارگران کارخانه تولی‌پرس در شهرصنعتی البرز استان قزوین با برپایی تجمعی از توقیف قسمتی از اموال این واحد صنعتی جلوگیری کردند.

کارخانه تولی‌پرس نزدیک به ۴۶۰ کارگر دارد و از قرار معلوم در این تجمع حدود ۱۰۰ نفر از آنها شرکت داشتند.

از قرار معلوم یکی از بانک‌های خصوصی از مدتی قبل بابت مطالبات معوقه خود از مراجع قضایی حکم توقیف اموال کارخانه تولی‌پرس را دریافت کرده است و اجتماع امروز نیز به منظور نگهداشتن اموال کارخانه برپا شده بود.

درهمین رابطه یکی از کارگران به ایلنا گفت: این تجمع اعتراضی درنهایت با توافق مدیریت کارخانه و نماینده بانک بر سر باقی‌ماندن اموال کارخانه در کارگاه مرتفع شده است.

در این باره به نقل از کارگران معترض گفته می‌شود: ترس از مختل شدن روند فعالیت این واحد تولیدی و در نتیجه تهدید امنیت شغلی شان باعث شده تا آنها نسبت به توقیف اموال محل کار خود معترض شوند.

در این زمینه یک منبع مطلع در کارخانه تولی پرس گفت: موضوع بدهی‌های کارخانه به بانک مورد نظر مربوط به سال ۹۰ و قبل از آن می‌شود که این واحد خصوصی آن زمان تحت مدیریت دولتی بوده است.

به گفته وی، امروز با توافقی که بین مدیران کارخانه ونماینده بانک انجام شد، این موضوع به صورت توافقی مرتفع شده است.

تجمع کارگران اداره راهداری اصفهان دراعتراض به نداشتن امنیت شغلی وقراردادکاری و عدم پرداخت9ماه حقوق مقابل استانداری اصفهان

پیش از ظهر امروزشنبه هفتم مردادماه، جمعی از کارگران اداره راهداری و حمل‌ونقل استان اصفهان دراعتراض به نداشتن امنیت شغلی وقراردادکاری وعدم پرداخت 9ماه حقوق مقابل استانداری اصفهان تجمع کردند.

یکی از کارگران راهداری اصفهان که خواست نامش فاش نشود در گفت‌وگو با خبرنگاری با اشاره به دلیل حضور در این تجمع اظهار داشت: اغلب کارگرهایی که اینجا هستند سابقه بالای 10 الی 11 سال دارند، کسانی هستند که 2 الی 3 ماه دیگر بازنشسته می‌شوند، مدیران از 2 جهت به ما فشار می‌آورند، ابتدا تعدیل نیرو است و اینکه تا کنون چنین اتفاقی رخ نداده شعار سال و اشتغال بوده است.

 

وی افزود: 30 درصد نیروهای تعدیل‌شده، حدود 700 نفر کارگر راهداری هستیم که حدود 100 نفر نگهبان و بقیه راهدار و راننده هستند که همه نیز زحمتکش هستند و برای این کشور جاده درست می‌کنیم و بازگشایی می‌کنیم، این حق ما نیست که پس از 9 ماه بی‌حقوقی این‌گونه با ما برخورد کنند.

کارگر راهداری خاطرنشان کرد: همه به‌دنبال حقوق خودمان هستیم و میانگین حقوق ما یک‌میلیون است، ما نیروهای خدماتی نیستیم و از نیروهای اجرایی هستیم و متأسفانه هر روز بر ما فشار می‌آید، ما کارگران نخستین وزارت‌خانه‌ای بودیم که مورد ظلم قرار گرفتیم.

وی تصریح کرد: بنده به‌عنوان نماینده کارگران به ملاقات شیشه‌فروش و طرفه رفتیم که به ما گفتند 10 روز آینده پاسخ دریافت می‌کنیم، ما قرارداد سفید داریم و قراردادی برای امضا با ما ندادند، طبقه شغلی به ما نداده‌اند، کمترین حقوق را دریافت می‌کنیم.

تجمع کارگران پروژه قطارشهری اهوازدراعتراض به عدم پرداخت یکسال حقوق مقابل استانداری خوزستان

کارگران معترض تهدید به اخراج از کارشدند

روزشنبه هفتم مردادماه،جمعی از کارگران پروژه قطارشهری اهواز(شرکت کیسون)،دراعتراض به عدم پرداخت یکسال حقوقشان مقابل استانداری خوزستان تجمع کردند.

یکی از معترضان حاضر در تجمع که خواست نام او برده نشودبه خبرنگاری گفت: بیشتر کارگران این شرکت بالای 10 سال سابقه کار دارند اما با مشکلات زیادی از جمله پرداخت نشدن حقوق و مزایا روبه رو هستند.

وی با بیان اینکه به مدت 12 ماه است حقوق خود را از شرکت کیسون دریافت نکرده ایم گفت: مسئولان این شرکت در پاسخ به کارگران مدعی شده اند این شرکت پولی برای پرداخت حقوق ندارد و اگر اعتباری به این شرکت بدهند با کارگران تسویه حساب خواهیم کرد.

این کارگرمعترض درادامه افزود: هم اکنون پروژه قطار شهری غیر فعال است.

خط قطار شهری اهواز به طول 23 کیلومتر مسیر زرگان تا بقایی را شامل می شود. پیمانکار متروی اهواز شرکت چینی کیسون است که در سال 1385 کار را تحویل گرفت و قرار بود آن را پنج ساله به اتمام برساند اما این طرح با گذشت 10 سال، تنها 28 درصد پیشرفت دارد.

یکی دیگر از این کارگران در گفت‌وگو با خبرنگاری دیگراظهار داشت: من یکی از کارگران شرکت کیسون(پیمانکار پروژه قطار شهری اهواز) هستم که از شهریور ماه سال گذشته تا کنون حقوقم را پرداخت نکرده‌اند.

وی افزود: قبل از عید فطر امسال مبلغ 300هزار تومان و نیز پس از اعتراضات کارگران مبلغی در حدود یک میلیون تومان برای ما پرداخت شد و این میزان مجموع پرداختی‌های این شرکت به کارگرانش از شهریور ماه سال گذشته تاکنون بوده است.

این کارگر عنوان کرد: بیش از 300نفر همانند من چنین شرایطی را دارند. به ما گفته‌اند که اگر حرف بزنیم اخراجمان می‌کنند برای همین سکوت کرده‌ایم البته ما حتی به نوبخت معاون رئیس جمهور که اواخر سال گذشته از پروژه مترو بازدید داشت موضوع عدم پرداخت حقوقمان را گفته‌ایم ولی بازهم «هیچی» نشد.

کارگر شرکت کیسون ادامه داد: تا کنون یک بازرس اداره کار هم نیامده شرکت و پرس و جو و نظارتی کند البته سه شنبه هفته گذشته به اداره کار رفتیم و آنها گفتند که پیگیری می‌کنیم ولی پس چرا پیگیری نمی‌کنند؟!

دیگر کارگر معترض با بیان اینکه وقتی حقوقمان را مطالبه می‌کنیم ما را به اخراج تهدید می‌کنند، ادامه داد: این مشکل بیش 300تا 400 کارگر است و اکثر ما مستاجریم و در معیشت خود مانده‌ایم.

وی با اشاره به اینکه کارگرانی که امروز در این تجمع نیامده‌اند از ترس اخراج شدنشان است، افزود: مدیرانمان حقوق تیرماه را هم دریافت کرده‌اند ولی حقوق ما را 12 ماه است که پرداخت نکرده‌اند.

کارگر معترضی که سن و سالی هم گذرانده بود با بیان اینکه بسیاری از مسئولان کشوری از پروژه قطار شهری اهواز بازدید کردند گفت: آنها فقط می‌آمدند نگاهی می‌کردند قولی می‌دادند و می‌رفتند.

وی تصریح کرد: دیگر پروژه‌های متروی کلانشهرها که با پروژه قطار شهری اهواز آغاز شده بود اکنون پایان یافته ولی پروژه اهواز پس از 11سال فقط 10کیلومترش انجام شده است.

این کارگر معترض تاکید کرد: با این روند کاری متروی اهواز شاید تا 15یا 20سال دیگر تکمیل شود.

تجمع اعتراضی کارگران شهرداری اندیمشک نسبت به عدم پرداخت ماه ها حقوق وحق بیمه

امروزشنبه هفم مردادماه،جمعی از کارگران شهرداری اندیمشک دراعتراض به عدم پرداخت یک سال حقوق و7ماه حق بیمه مقابل ساختمان این شهرداری تجمع کردند.

  براساس گزارشات منتشره، امروزده ها نفر از کارگران شهرداری اندیمشک در اعتراض به پرداخت نشدن12ماه حقوق و نیز هفت ماه حق بیمه جلوی درب شهرداری تجمع کردند.

براساس این گزارشات،پاسخی از سوی شهرداری به تجمع کنندگان ارائه نشده است.

شهرداری اندیمشک با بدهی بیش از 400 میلیارد ریال از جمله شهرداری های بحران زده استان خوزستان به شمار می رود.

احضار جمعی از فعالین صنفی و مدنی سقز به دادگاه

جمعی از معلمان و فعالین مدنی شهرستان سقز که در مراسم نوروزی امسال این شهرستان شرکت کرده بودند، در هفته ی گذشته طی احضاریه‌های کتبی مطلع شدەاند کە باید ظرف مدت5 روز خود را به دادگاه انقلاب سقز معرفی نمایند.

به گزارش7مرداد حقوق معلم وکارگر،این افراد در تاریخ ٣ تا ۵ فروردین ماه امسال نیز پس از برگزاری مراسم نوروز روستای “آیچی سقز” به نهادهای امنیتی سقز احضار شدە بودند.

گفتنی است که اتهام واردە بە تمامی احضار شدگان تبلیغ علیه نظام جمهوری اسلامی است.

سلیمان عبدی از اعضای انجمن صنفی معلمان کردستان / سقز نیز با حضور در دادگاه تفهیم اتهام شد؛ ایشان کلیه اتهامات را بی مورد و بی اساس خواند وی پس از ارایه ی دفاعیات با قرار کفالت وضمانت یکی از همکاران فرهنگی خویش آزاد شده است.

شکایت کارگران کارخانه تولید ریزدانه‌های شب‌تاب فراهان نسبت به عدم پرداخت ماه ها حقوق وحق بیمه

چند روز پیش مشکلات و حقوق معوقه ۵ ماهه و حق بیمه پرداخت نشده، سکوت کارگران کارخانه تولید ریزدانه‌های شب‌تاب فراهان را شکست و هر یک از این کارگران برای پیگیری حقوق معوقه خود از مدیر عامل شرکت راهداران در اداره کار، رفاه و تعاون اجتماعی شکایت کردند.

اسعدی، مسئول اداره کار، رفاه و تعاون فراهان با اشاره به موضوع شکایت کارگران گفت: این کارگران برای پیگیری معوقات ۵ ماهه خود از شرکت راهداران، شکایتی تنظیم کرده بوند.

وی افزود: با مراجعه این کارگران به این اداره و پیگیری معوقات، جلسه تعاملی با مدیرعامل شرکت گلاسبید و کارگران برگزار شد تا مشکلات کارگران با تعامل برطرف شود.

اسعدی اظهار کرد: مدیر عامل شرکت گلاسبید متهعد شد که یک ماه از حقوق کارگران را پرداخت کند و با کارگران به غیر از ۲ نفر قرارداد جدید تنظیم شود و کارگران از شنبه هفتم مردادماه امسال دوباره مشغول به کار شوند.

مسئول اداره کار، رفاه و تعاون فراهان ادامه داد: این شرکت در سه شیفت کاری مشغول به کار است و محصول تولیدی هم در بازار فروش مشکلی ندارد اما متاسفانه ضعف مدیریتی و بدهکاری‌های سابق دامن گیر این شرکت شده است و در چرخه تولید این شرکت خلل وارد می کند.

وی تصریح کرد: این شرکت در حال حاضر بالای ۶۰۰ میلیون تومان بدهی به شرکت گاز و حدود ۵۰ میلیون تومان به شرکت برق بدهکار است.

به گزارش یک منبع خبری محلی،این روزها اولین کارخانه تولید ریزدانه‌های شب‌تاب خاورمیانه با مشکلات بسیاری دست و پنجه نرم می کند و بار مشکلات این واحد سکوت کارگران را شکست و برای پیگیری مطالبات خود شکایت کردند.

این شرکت توسط شرکت تعاونی راهداران در شهرک صنعتی تاسیس شد و برای ۲۵ کارگر فرصت شغلی ایجاد کرد. اما نخستین تولیدکننده رنگ دانه‌‌ای کشور پس از ۱۱ سال فعالیت از اواخر سال ۹۴ با مشکلات و تنگناهای شدید مالی مواجه شده است.

محصول تولیدی این شرکت در خط کشی خیابان‌ها و معابر کاربرد دارد. محصولات شرکت نیز بازار خود را دارد تا جایی که تولیداتش توسط راه و شهرسازی خریداری می شود.

از بهمن ماه سال ۹۴، تعطیلی های مکرر بلای جان کارگران این شرکت شده و بیشترین استرس را متوجه کارگران و خانواده های آنها می کند، بیکاری، مرخصی اجباری، حقوق معوقه، دپو شدن محصولات این شرکت قصه تکراری برای کارگران و مسئولان است.

بدهی میلیونی این شرکت به شرکت‌های گاز و برق یکی از پاشنه آشیل‌های این شرکت برای تولید است چراکه چندی پیش اداره برق شهرستان فراهان اقدام به قطع برق شرکت کرد ولی با پا در میانی فرماندار این مشکل مرتفع شد.

این شرکت روز به روز به شرکت های گاز و برق مقروض تر می شود و در حال حاضر شرکت بدهی ۵۰۰ میلیونی به شرکت گاز دارد و ۵۰ میلیون تومان، رقم فیش پرداخت نشده اداره برق است.

اعتراضات کارگری هم دیگر راه به جایی نمی بَرد و کسی دردی از کارگران دوا نمی کند، کارگران سرگردان در ادارات شهرستان برای پیگیری مشکلاتشان در نهایت با رایزنی مسئولان و دریافت یک ماه حقوق معوقه مجدد بر سر کار بازمی‌گردند، پس از چند ماه کار و فعالیت مجددا قصه بیکاری و حقوق معوقه تکرار می‌شود.

در ماه اخیر برق این کارخانه برای چندین بار قطع شد و با خاموشی دستگاه های تولید کارگران بلاتکلیف در پای دستگاه های تولید زانوی غم معیشت به بغل گرفتند، با پا درمیانی مسئولان شهرستانی برق کارخانه وصل شد ولی دوباره نفس های این کارخانه با نبود مواد اولیه تولید به شمارش افتاد و چند روزی است که به دلیل نداشتن مواد اولیه چرخ های کارخانه از کار افتاده است.

کارگران این کارخانه در اعتصاب قبلی جلوی درب کارخانه مدام از بی توجهی مسئولان به وضعیت کارگران این کارخانه گلایه داشتند و بیان کردند؛ مسئولان اصلا به فکر کارگر نیستند و تنها در بازدید از این کارخانه مشکلات کارخانه از جمله بدهی برق و گاز را پیگیری می کنند و به فکر حقوق عقب افتاده کارگران نیستند.

این روزها حقوق معوقه و مشکلات معیشی چرخ زندگی شان را فلج کرده است، یکی از کارگران که نخواست نامی از او در خبر ذکر نشود گفت: باید خجالت خانواده‌مان را بکشیم، چند روز پیش هم شرکت گاز، می خواست گاز خانه ام را قطع کند با التماس و خواهش مهلت گرفتم، به تمام فروشگاه ها و کسبه بدهکاریم؛ آیا مسئولان خودشان می توانند با شرایط ما زندگی کنند؟

وی ادامه داد: متاسفانه مسئولان شهرستان به جای پیگیری مشکلات کارگران، سنگ کارخانه را به سینه می زنند و در پیگیری مطالبات کارگران به دنبال منافع خود، از جمله تشویقی و غیره هستند.

این کارگر بیان کرد: متاسفانه حق بیمه کارگران هم چند ماه پرداخت نشده است و این موضوع برای کارگران مشکل ساز می شود.

وی از فروش محصولاتی که پیمانکار قبلی برای پرداخت سنوات در اختیار مدیر جدید کارخانه قرار داده گفت و ادامه داد: پیمانکار قبلی برای پرداخت سنوات ما، محصولات دپو شده در کارخانه را در اختیار مدیرعامل جدید قرار داده که این محصولات که سهم سنوات ما بود، هم به فروش رفته اما دریغ از اینکه پولی به جیب کارگر برود و حتی عدم پرداخت بیمه کارگری، تعدادی از کارگران که کار را رها کردند و دنبال بیمه کارگری رفتند را به مشکل انداخته است و نمی توانند از مزایای بیمه بیکاری استفاده کنند.

چند ماه پیش هم این کارخانه تولیدات دپو شده خود را در بسته های بدون آرم با قیمتی پایین تر از قیمت بازار به پیمانکاران طلبکار راهداری واگذار می کرد و این موضوع سبب ناراحتی کارگران شده بود.

این شرکت علاوه بر اینکه از ضعف مدیریت کارگرانش حال و روز خوشی ندارد، رعایت سلامت شهروندان فراهانی را هم به فراموشی سپرده است.

در تهیه این محصول از شیشه استفاده می شود. در چرخه تولید این محصول، سیلیس از پسماندهای این محصول است که متاسفانه مورد بی‌توجهی مسئولین ذی‌ربط قرار گرفته و به راحتی در محوطه کارخانه رها شده است.

پسماند محصول تولیدی در فضای کارخانه دپو شده است و پراکندگی گرد و غبار سیلیس موجود در پسماند این کارخانه می تواند مشکلات زیست محیطی را به وجود آورد.

اخراج20کارگر کارخانه پوشش لوله خوزستان

مدیرعامل شرکت پوشش لوله خوزستان گفت: طی ۶ ماه اخیر به دلیل ارسال سفارش‌ها از سوی سازمان‌ها و شرکت‌های گازی و نفتی به اصفهان، این واحد صنعتی به صورت نیمه‌تعطیل در آمده است تا جایی که حدود ۲۰ کارگر از ۶۵ شاغل در آن که بیشتر از اهالی روستاهای بخش اسماعیلیه هستند، اخراج شده‌اند.

کارخانه پوشش لوله خوزستان درجاده اهواز خرمشهر – ۵ کیلومتر بعد از پل گروه ملی در سال 1385 در زمینی به وسعت 6 هکتار و توانایی اعمال دو نوع پوشش ( کولتار و بیتومن ) و بهره بری از 10 نفر نیروی کار در شهر اهواز آغاز به کار نمود. با اعمال برنامه های توسعه تا به امروز شرکت توانسته است توانایی خود را افزایش دهد.نتیجه این برنامه های توسعه شامل : افزایش وسعت کارخانه به 17 هکتار ، افزایش ظرفیت اعمال پوشش گرم با ساخت دو کار گاه جدید ، ساخت خط عایق کاری سرد اتوماتیک و تولید علمک گاز ، ساخت کارخانه اعمال پوشش های رنگ داخلی و خارجی با ظرفیت تولید 200 متر مربع در ساعت ، افزایش ماشین آلات سنگین و سبک و از همه مهمتر اشتغال زایی برای 65 نفر نیروی رسمی و 20 نفر نیروی پیمانی بومی منطقه بصورت مستقیم بوده است .

اجبار مدیریت سامانه BRT1 به رانندگان برای کار کردن با اتوبوس های بدون کولر

در حالی که اتوبوس دو کابین کولر دار هستند و شیشه های آن طوری طراحی شده که شیشه باز نمی شود. در این روزهای گرم تابستان مدیریت سامانه BRT1 رانندگان را مجبور می کند که با اتوبوس هایی که کولر آن خراب است کار کنند.

کار کردن با اتوبوس فاقد کولر علاوه بر اینکه فشار کار برای راننده در هوای گرم تابستان تجدید می کند باعث نارضایتی مسافران نیز هست که در این هوای گرم و ازدیاد مسافر باید سوار اتوبوسی شوند که فاقد کولر که شیشه های آن هم باز نمی شود.  و به همین دلیل دایما مسافران با راننده درگیر می شوند.

مدیریت سامانه BRT1 رانندگانی که به این شرایط اعتراض دارند و با اتوبوس فاقد کولر کار نمی کنند را بر خلاف مقررات تنبیه می کند و آنها را در شفیت کاری که مورد علاقه شان نیست می گمارد و ساعت کاری آنها را جوری تنظیم می کند که فشار کار بر این رانندگان بیشتر شود.

منبع:کانال تلگرام سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه

نگاهی کوتاه به مبارزات کارگران صنعت نفت در مقطع انقلاب بهمن

علی پیچگاه

اواخر سال 1356 بود وقتی که مردم تبریز به خاطر هزینه های سنگین مسکن و کمبود آن اعتراضاتی را شروع کرده بودند و بعد متحدانه تظاهرات خیابانی بر علیه حکومت و دولت به راه انداخته بودند که این حرکت اعتراضی آن ها خیلی سریع به تمام نقاط ایران اثر گذاشت که زنان و مردان در اکثر شهرهای ایران، همچنین در تهران تظاهرات خیابانی بر علیه حکومت شاه انجام داده بودند و به مرور دانشجویان و کارگران کارخانه ها وارد میدان مبارزه شدند و سپس ما کارکنان صنعت نفت هم وارد میدان مبارزه بر علیه حکومت شاهی شده بودیم.

لینک متن کامل:

http://etehadbinalmelali.com/ak/maghaleh-ali-pichgah/

فرازهایی از جنبش کارگری ایران

طرح کارگران کارخانه جنرال موتورز ایران برای تشکیل شوراها در کارخانه

تابستان ۱۳۵۸

رفقای کارگر، همانطور که می دانید ما برای انتخاب نمایندگان واقعی خود در اینجا جمع شدیم.

لینک متن کامل:

http://www.kanoonm.com/2809

تجمع کشاورزان اسفدن دراعتراض به مشکل آب مقابل استانداری خراسان جنوبی

صبح امروز 7 مرداد جاری جمعی از کشاورزان اسفدن در مقابل استانداری خراسان جنوبی خواستار تأمین امنیت و حل مشکل آب کشاورزان اسفدن شدند.

برپایه گزارشات منتشره، جمعی ازاهالی اسفدن برای تامین آب باغات کشاورزی خود در مقابل استانداری خراسان جنوبی تجمع کردند.

یکی از این تجمع کنندگان گفت: رودخانه ای که آب اسفدن را تامین می کند از بالادست این روستا می آید و افرادی مانع از رسیدن آب به روستای اسفدن می شوند.وی افزود: در اثر نرسیدن آب به مزارع مردم اسفدن، کشاورزی مردم نابود شده و افراد در حال مهاجرت از روستاها هستند.

این شهروند اسفدنی بیان کرد: 730 هکتار از باغات پسته و زرشک اسفدن خشک شده و چندین سال است که مردم حتی یک سانتی متر مربع گندم نکاشته اند.

همچنین مردم اسفدن خواستار اجرای قانون و تامین امنیت آب منطقه خود شدند.

بی‌نتیجه ماندن پیگیری‌ها برای اعتراض به رای کمیسیون پزشکی/پرسام عزیزی قربانی قصور پزشکی شد

پدر پرسام عزیزی، کارگری که سال گذشته فرزندش را در بیمارستان بعثت سنندج از دست داد، از بی‌نتیجه ماندن پیگیری‌ها برای اعتراض به رای کمیسیون پزشکی خبر داد.

به گزارش ایلنا،این روزها سالگرد پرسام عزیزی، کودک سنندجی  است که در مرداد ماه سال گذشته به دلیل تزریق آمپول «دگزا» در بیمارستان بعثت این شهر جان خود را از دست داد؛ کمیسیون پزشکی قانونی استان کردستان کادر پزشکی این بیمارستان را در مرگ پرسام عزیزی 50 درصد مقصر تشخیص داده است.

پدر این کودک جان باخته که کارگر یک شرکت دارویی است و در یک سال گذشته از دوندگی برای احقاق حق خود دست نکشیده؛ از بی‌نتیجه ماندن اعتراض به رای کمیسیون پزشکی خبر می‌دهد؛ او می‌گوید کادر پزشکی صد درصد در مرگ فرزندم مقصر بوده‌اند و 50 درصد برای ما که یک سال است جگرگوشه‌مان را بی‌دلیل از دست داده‌ایم، قانع‌کننده نیست.

این پدرِ داغدار از نامه نگاری‌ها به نمایندگان مجلس و همچنین وزیر بهداشت می‌گوید. او یکی از خواسته‌های خود را تجدیدنظر در رای کمیسیون پزشکی می‌داند؛ اما او به قول خودش کارِ مهمتری هم دارد؛ نمی‌خواهد از این به بعد هیچ کودکی، قربانی قصور پزشکی شود.

عزیزی می‌گوید: در بیمارستان بعث روزی که با پسرم فقط به دلیل چند سرفه مختصر مراجعه کردیم، پزشک متخصص کودکان مستقر نبود؛ یکی از خواسته‌های من که به وزیر بهداشت هم گفته‌ام این است که در بیمارستان آموزشی بعثت، همیشه یک پزشک متخصص اطفال مستقر باشد تا کار به اینجاها نکِشَد.

این پدر داغدار می‌گوید: اگرچه هنوز به نتیجه‌ای نرسیدم اما باز هم پیگیری‌ها را ادامه می‌دهم؛ گرچه اگر همه ثروت‌های جهان را هم روی هم بگذارند و به ما بدهند، نمی‌تواند جای خالی فرزندم را پر کند، اما با همه وجودم خواستار این هستم که دیگر هیچ خانواده‌ای به خاطر قصورِ کادرِ پزشکی داغدار نشود.

هفتم مردادماه1396

akhbarkargari2468@gmail.com

***

لینک روزشمار کارگری

امیرجواهر لنگرودی


از اول فروردین ۱۳۹۶ تا حال  ۱۶ شماره مجله روزشمار کارگری هفته را انتشار داده ایم
درصورت علاقمندی به مباحث کارگری روز با مراجعه به لینک زیر به تمامی این آرشیو دسترسی خواهید داشت

https://drive.google.com/drive/folders/0B6juDF5UZKNMMFRvdEZVMFpOQUk

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصاتِ خود را پر کنید یا برایِ ورود رویِ نقشک‌ها کلیک کنید:

نشان‌وارهٔ WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

درحال اتصال به %s

این وب‌گاه برای کاهشِ هرزنامه‌ها از Akismet استفاده می‌کند. در موردِ نحوهٔ پردازشِ داده‌هایِ دیدگاهتان بیشتر بدانید.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: