اشتراک eshtrak

خبری سیاسی فرهنگی! مسئولیت هر مقاله بعهده نویسنده آنست!

اخبار و گزارشات کارگری 6 مرداد 1396، یارویاورکارگران نیشکرهفت تپه باشیم!: نهادهای همبستگی با جنبش کارگری ایران ـ خارج کشور، سرکوب و دستگیری کارگران شرافتمند و زحمتکش نیشکر هفت تپه، و کارگران نیشکر هفت تپه مبارزه شما را ارج می نهیم و از شما حمایت می کنیم!

اخبار و گزارشات کارگری 6 مرداد 1396

اعتراض به طرح های کارورزی و مهارت آموزی وظیفه ای همگانی (کارگران،معلمان،پرستاران،کارمندان،دانشجویان،فارغ التحصیلان دانشگاه ها،دانش آموزان ،جوانان متقاضی کارو….) است

اعتراض به اجرای طرح های کارورزی و مهارت آموزی دفاع ازدستاوردهای کارگران، حقوق خود ونسل های آینده است

 تجمع اعتراضی کارگران کاشی احسان میبد نسبت به تعطیلی کارخانه، عدم پرداخت 4ماه حقوق وحق بیمه
اخراج تعدادی از کارگران معترض این واحد تولیدی وتهدید به اخراج تعدادی دیگر از کارگران معترض
 ربودن اسماعیل عبدی از مقابل منزلش را قویا محکوم میکنیم و خواهان آزادی فوری این معلم برجسته هستیم
– روند سرکوب کارگران با کدامین اصول قانونی؛
اصول شرع، قانون اساسی یا قوانین بازار آزاد ؟!!!
 دفترچه های بیمه کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه تمدید اعتبار نمی شود
– انگشت نگاری و کارگران………
– دیدار جمعی از فعالین کارگری و حقوق کودک ، با محمد جراحی
– گرمازدگی حین کار6 کارگر شهرداری بوشهر را روانه بیمارستان کرد
– جان باختن کارگر جوان كارخانه نئوپان سوادکوه براثر سقوط از ارتفاع

کارگران معترض زندانی مجتمع نیشکر هفت تپه آزاد باید گردند

تجمع اعتراضی کارگران کاشی احسان میبد نسبت به تعطیلی کارخانه، عدم پرداخت 4ماه حقوق وحق بیمه

اخراج تعدادی از کارگران معترض این واحد تولیدی وتهدید به اخراج تعدادی دیگر از کارگران معترض

کارگر کارخانه کاشی احسان میبد:از نوروز تا الان فقط 1 میلیون تومان به کارگران داده اند بیمه کارگران نیز تمدید نشده است اگر بیمار شویم پولی برای دکتر رفتن نداریم. سال گذشته به نماینده مجلس میبد مراجعه و نامه داده ایم گفت که پیگیری می کند ولی اقدامی صورت نگرفت.

تعدادی از کارگران با سابقه بخاطر اعتراض از کار بیکار شده اند و همکنون هم می خواهند تعداد دیگری را از کار اخراج کنند. اعتراض حق کارگر است، اگر در مملکت آزادی است حق ما رابدهند.

خانه کارگر استان هم فقط حرف است و آنها فقط به فکر تامین منافع شخصی خود هستند.

از شنبه هفته گذشته تولید تعطیل شده و کارگران سرگردان هستند و متاسفانه کسی این ماجرا را پیگیری نکرده است.

امروز جمعه ششم مردادماه،جمعی از کارگران کاشی احسان میبد در اعتراض به تعطیلی کارخاه،عدم پرداخت 4 ماه حقوق وحق بیمه  ووعده های بی عمل کارفرما،نماینده مجلس ومسئولان طراز اول شهر واستان،دست به تجمع در مصلی شهر میبد زدند.

به گزارش یک منبع خبری محلی،یکی از کارگران معترض کارخانه کاشی احسان میبد: 5 سال است که مدیران کارخانه خون ما را درشیشه کرده اند. صاحب کارخانه در کشور ازبکستان کارخانه تولیدی ایجاده کرده که برداشتهای بی رویه از منابع مالی کارخانه کاشی احسان باعث بروز چنین مشکلاتی شده است.

وی افزود: کل مسئولان شهر در جریان مشکلات کارخانه و کارگران هستند اما اقدام عملی صورت نگرفته است. در میبد تعداد زیادی کارخانه تولید کاشی وجود دارد ولی دو کارخانه این کارفرما با مشکل روبرو هستند. در این زمینه نامه نگاری فراوانی با نماینده مجلس، مسئولان و استانداری شده است که در این زمینه مسئولین می گویند حق با شماست ولی پیگیری جدی برای رفع مشکلات نمی کنند.

وی در رابطه با معوقات کارگران اظهار داشت: از نوروز تا الان فقط 1 میلیون تومان به کارگران داده اند بیمه کارگران نیز تمدید نشده است اگر بیمار شویم پولی برای دکتر رفتن نداریم. سال گذشته به نماینده مجلس میبد مراجعه و نامه داده ایم گفت که پیگیری می کند ولی اقدامی صورت نگرفت. از شنبه هفته گذشته تولید تعطیل شده و کارگران سرگردان هستند و متاسفانه کسی این ماجرا را پیگیری نکرده است.

وی بیان کرد: کارخانه داران زمان قطعی برق و گاز و بطور کلی مشکلات کارخانه برای رسیدن به اهدافشان و تحت فشار قرار دادن مسئولان از کارگران استفاده می کنند ولی توجهی به مشکلات آنها ندارند. گاهی مواقع هم دیده می شود کارخانه دار برای پرداخت نکردن مالیات، حق بیمه و گرفتن وام از دولت از این اوضاع بهره برداری می کنند.

این کارگرمعترض افزود: این کارخانه یکی از باسابقه ترین تولیدکنندگان کاشی و سرامیک شهرستان میبد محسوب می شود 25 سال سابقه و 200 نفر کارگر دارد. کارگران خانواده دارند،هزینه دارند مدتی است که شرمنده خانوادهایمان هستیم. با توجه به رفع نشدن مشکلات و وعده های توخالی مجبور به تجمع شدیم. در همین زمینه تعدادی از کارگران با سابقه بخاطر اعتراض از کار بیکار شده اند و همکنون هم می خواهند تعداد دیگری را از کار اخراج کنند. اعتراض حق کارگر است، اگر در مملکت آزادی است حق ما رابدهند.خانه کارگر استان هم فقط حرف است و آنها فقط به فکر تامین منافع شخصی خود هستند.

وی ادامه داد: 5 سال است که این مشکل را داریم مسئولین سال گذشته آمدند و قول دادند که مشکلات را حل کنند اما اتقاق خاصی نیفتاد و در مواردی هم اوضاع بدتر شد. ظرف 2 سال 7 مدیرعامل در کارخانه تعویض شده و لی مشکلات همچنان پا برجاست. نمی دانیم چه زمان می خواهند مشکلات ما را بطور اساسی حل کنند. در صورتیکه به گفته خود کارفرما از برج 6 سال گذشته تا الان 18 میلیارد کاشی فروخته اند ولی نمی دانیم چرا حق ما را نمی دهند.

ربودن اسماعیل عبدی از مقابل منزلش را قویا محکوم میکنیم و خواهان آزادی فوری این معلم برجسته هستیم

صبح امروز اسماعیل عبدی عضو ارشد کانون صنفی معلمان مه ایران که بدنبال اعتصاب غذائی سخت در مرخصی بسر می برد از مقابل منزلش توسط مامورین امنیتی ربوده و به بند 350 زندان اوین منتقل گردید.

اسماعیل عبدی در حالی پس از ربوده شدن توسط این مامورین به زندان اوین منتقل شد که همسر و فرزندانش تا زمان تماس وی از بند 350 زندان اوین، ساعات بسیار سخت و طاقت فرسائی را گذرانده و دچار لطمات روحی شدیدی شدند.

اسماعیل از فعالین برجسته و محبوب جنبش صنفی معلمان ایران است و هیچ جرمی جز دفاع از حقوق صنفی خود و همکارانش و دفاع از حق تحصیل رایگان و استاندارد فرزندان ما کارگران و مردم ایران مرتکب نشده است.

کسانی که امروز اسماعیل عبدی را از مقابل منزلش ربودند نه افرادی خودسر، بلکه مجموعه ای از یک سیستم سرکوب هستند که در ملا عام بر گرده کارگران معدن آق دره شلاق زدند و همین سه روز پیش با یورش شبانه به منازل کارگران زجر کشیده نیشکر هفت تپه در میان وحشت و واماندگی همسر و فرزندانشان، آنان را بازداشت و به نقطه نامعلومی منتقل کردند.

آزادی موقت اسماعیل عبدی حاصل  ایستادگی و جانفشانی این معلم برجسته و مبارزات ما کارگران و معلمان ایران بود. اسماعیل بدنبال اعتصاب غذائی 38 روزه و با حمایت و مبارزات قاطعانه ما کارگران و معلمان ایران به آغوش گرم خانواده و همکاران و یاران خود بازگشت.

و اینک آزادی دوباره اسماعیل عبدی در گرو مبارزات متحدانه ما کارگران و معلمان و افکار عمومی مردم  شریف ایران و وجدانهای بیدار در سرتاسر جهان است.

اسماعیل عبدی برای ما در اتحادیه آزاد کارگران ایران، مظهر درایت، ایستادگی و مقاومت برای خلاصی طبقه کارگر  از وضعیت مصیبت بار موجود است و ما  دوشادوش معلمان و عموم مردم آزاده ایران، لحظه ای در مبارزه برای رهائی اسماعیل از بند ستمگران درنگ نخواهیم کرد.

اتحادیه آزاد کارگران ایران – پنجم مرداد ماه 1396

روند سرکوب کارگران با کدامین اصول قانونی؛

اصول شرع، قانون اساسی یا قوانین بازار آزاد ؟!!!

اخبار دستگیری کارگران نیشکر هفت تپه خوزستان دربرخی از رسانه ها بازتاب یافت. منبع خبر ایلنا و بی بی سی

» . . . نیمه شب سوم امرداد ماه حدود 15 نفر از کارگران این کارخانه توسط نیروی انتظامی بازداشت شده اند . . . علت بازداشت این افراد تجمع در دومین روز اعتصاب در محور شوش به اهواز و مختل کردن تردد در این مسیر بوده است.» دولت های پس از جنگ با حذف قانون کار زیرکانه برای یافتن شریک جرمی در پایمال کردن اصول قانون اساسی و حذف قانون کار که در بعضی از اصول آن، از حقوق کارگران دفاع کرده است، توانسته اند پای قوه قضاییه را به بازار کار باز کنند تا هر سه قوه و نیروهای انتظامی در قانون زدایی شریک این دولت ها بشوند.

کارگران هفت تپه به این دلیل به اعتصاب و راه بندان اقدام کردند چون نه وزارت کار و نه هیچ نهاد دیگر حاکمیت در این چند ساله به علت اعتراضات کارگران و به نیاز های قانونی آنها توجهی نکرده اند و به جای رسیدگی به وضع آنها هر بار عده ای از آنها را با کمک محاکم شرع به زندان محکوم کرده اند. در حالیکه این » کارآفرین» های دولت بودند که از پرداخت حقوق کارگران خود داری کرده و حقوقشان را بر اساس میزان کارشان برآورد نمی کنند.نیروهای انتظامی کارگران را دستگیر می کنند و محاکم شرع هم برای اینکه در تاریخ تمدن بشری در صدر بی عدالتی قرار گیرند پذیرفتند به جای هییت های حل اختلاف با کارگران مانند یک جنایت کار برخورد کنند. نه مانند دو طرف یک قرارداد کار، که یک طرف از انجام وظیفه اش که پرداخت ماهانه حقوق کارگران است خود داری می کند. اگر جرمی اتفاق افتاده باشد به وسیله » کارآفرین » شماست نه کارگران. کارگران طبق اصول قانون اساسی سندیکای خود را تشکیل دادند ولی شما با زیر پا گذاشتن این اصولی که وجود شما را به عنوان دولت مشروعیت می دهد سندیکالیست ها را به زندان می اندازید!!! قانون کار را که بر اساس اصول قانون اساسی می باید تنظیم نمایید با هزاران ایراد قانونی تنظیم کردید ولی همین شیر بی یال و دم را هم از بازار کار ایران حذف نمودید تا اربابان شما در صندوق بین المللی پول ( یانکی های گاو چران ) اظهار خشنودی نمایند. (عجب مشتی توی دهن آمریکا زدید و عجب مبارزه با امپریالیستی !!! )

سردمدار این گرایش 180 درجه ای در مناسبات اقتصادی ایران با دولت رفسنجانی و مشاوران اقتصادی (نولیبرالی ) او که هم اینک جزو مشاوران ارشد رییس جمهور هستند،آغاز شد. که در ان مقطع، همه مناطق بزرگ صنعتی ایران رابه نام مناطق آزاد تجاری – صنعتی از شمول قانون کار خارج کردند، عمل کردی ضد قانون اساسی ایران. پسوند این گرایش واپس گرایانه را رهبرمحبوب اصلاح طلب ها خاتمی با خارج کردن همه کارگاه های زیرده نفر را از شمول قانون کار کامل نمودند، ومجلس اصلاح طلب ها هم با تایید صد درصدی آن، واقعیت و سرشت اصلاح طلبی را افشا کردند. ولی ملت مسخ وکور شده ی باورهای سده های میانه این واقعیت هارا درک نکردند. شیفته لبخند آن جناب؛ جنایتی را که در حق هزاران هزار خانواده های کارگری کارگاه های کوچک بوسیله خاتمی کاربردی شد، هنوز هم قادر به درک نیستند. از یک سو همه کارگران صنعتی و متخصصی که سازنده صنایع مادرهستند هم چون پالایشگاه ها و پتروشیمی ها ونیروگاه از شمول قانون کار خارج نمودند واز سوی دیگر همه کارگاه های زیر ده نفر را به وسیله رهبر «گفتگوی تمدنها» خاتمی از بازنشستگی و. . . محروم کردند. این روند که زیر سایه حاکمیت دینی صورت می گیرد، با کدامین اصول شرع شما همآهنگی دارد؟! یا با کدامین اصول قانون اساسی که به همه حاکمیت شما مشروعیت داده است قابل انطباق است؟! مدعی آزادی بازار هستید معنای ساده و بدون تعبیر و تفسیر این جمله، یعنی کارگر هم حق دارد سندیکای خود را تشکیل دهد و دولت حق دخالت در این امر را ندارد. همین طور بر اساس اصول قوانین کور بازار آزاد ( عرضه و تقاضا) هیچ نهاد حاکمیتی حق پیش گیری از تجمع کارگران را ندارد. دولت های پس از جنگ شما به کدامین اصول پایبند هستید؟!

آخرین ضربه مرگ بار به کارگران را دولت روحانی با طرح اصلاح قانون کار به پیکر کارگران زدند. اعتراضات کارگران این طرح ضد قانونی و ضد انسانی را به عقب راند. ولی وزارت کار پیشنهادی بدتر از آن را به میدان آورد . طرح کا ورزی؛ این طرح باعث می شود که یک دانش آموخته دانشگاه، یک جوان، برای ایجاد زندگی و خانواده باید به عنوان کار آموز با ماهی 310 هزارتومان کار کند یعنی یک سوم حداقل حقوق که خود حداقل حقوق با خط فقر فاصله بعیدی دارد. آن هم بدون تضمین استخدام پس از » کار آموزی».دوران برده داری فرعون وروم هم حداقل، محل خواب و خوراک برده ها را تامین می کردآری. نه گور خوابی وجود داشت و نه فروش کودکان برای جای دادن کلیه هایشان در تن سرمایه داران آن سوی خلیج !!!! آنهایی که قانون اساسی و قانون سر و دم بریده قانون کار را لگد مال می کنند برای حفظ آبروی رفته اشان به دنبال شریک جرم هستند. تا در تاریخِ بعد از این، بدنامی ضد مردمی شان را بین همه نهادهای حکومتی سرشکن کنند. از این رو با ترفند، پای قوه قضاییه را وارد بازار کار کردند، تا به جای هییت های حل اختلاف نظر بدهند که در این مورد به خوبی موفق شدند وکارگران را که برای دریافت حقوق های به تعویق افتاده اشان دست از کار می کشند که از نظر قانونی این عمل کرد اعتصاب نیست که اگر هم باشد طبق اصول قانون اساسی است ولی آقایان با (کلاه شرعی) آنها را به شلاق و زندان محکوم می کنند. بدون اینکه حتی یک بار یک دلال کار (کارآفرین) را برای عدم پرداخت حقوق کارگران مجازات کرده باشند.همه ی این عمل کردهای دولت های پس از جنگ برخلاف قانون اساسی است ومشروعیت ندارد وایران را به پنجاه سال پیش از انقلاب مشروطه باز می گرداند. به دورانی که نیازمند یک مستشارالدوله دیگری است و کتاب » یک کلمه» او؛ و فریاد مشروطه خواهی. بدین وسیله اتحادیه نیروی کارپروژه ای ایران با کارگران هفت تپه اظهار هم دردی می کنند و برخورد نیروی انتظامی و محاکم شرع با کارگران را محکوم می کنند، قضاوت در مورد این اختلافات با هییت های حل اختلافی است که آن را از میان برداشته اید. وظیفه این دو نهاد برخورد با جنایت کارن است نه طرفهای قرداد کار، که یکی از آنها (سرمایه دار) به وظایف خود عمل نمی کند. با امید به اتحاد همه کارگران ایران در سندیکا های خود.

برخی از کارگران به اتحادیه ایراد می گیرند و باور دارند، استناد اتحادیه نیروی کار پروژه ای ایران به اصول قانون اساسی، استناد به یک توهم است. زیرا چنین قانونی در عمل وجود خارجی ندارند. این اتحادیه هم باور دارد در عمل کرد دولت های پس از جنگ این واقعیت نهفته است. ولی همین دولت هاهنوز شهامت آن را ندارند که رسما به دور ریختن قانون اساسی اعتراف کنند، زیرا؛ مشروعیت امروز آنها در سطح جهانی به وجود همین قانون وابسته است. این استناد اتحادیه، برای خیل آن افرادی است که به این قانون و دولت باور دارند، تا آنها هم دریابند در حاکمیتی زندگی می کنند که در واقعیتِ عمل کردهایش، پایبندی به هیچ قانونی از جمله قانون اساسی وجود ندارد.

اتحادیه نیروی کار پروژه ای ایران

سخن گو ناصر آقاجری

5 امرداد 96

دفترچه های بیمه کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه تمدید اعتبار نمی شود

در روزهای گذشته همکارانی که برای تمدید اعتبار دفترچه های بیمه به تامین اجتماعی مراجعه کرده اند؛ به همکاران گفته شده به دلیل اینکه مدیریت شرکت واحد حق بیمه کارگران را به حساب تامین اجتماعی واریز نکرده است دفترچه های بیمه را تمدید اعتبار نمی کنیم.

این در حالیست که مدیریت ناکارآمد شرکت واحد هر ماه سهم بیمه کارگر را از حقوق کارگران کسر می کند.

در حال حاضر دفترچه های بیمه گروهی از همکاران اعتبار ندارد و برای درمان مجبور هستند هزینه های بیشتری پرداخت کنند.

همه همکاران ممکن است بزودی با عدم تمدید اعتبار دفترچه های بیمه مواجه شوند. لازم است همکاران به هر نحوه ممکن به مدیریت های در دسترس خود مراجعه و اعتراض خود را به عدم تمدید دفترچه های درمانی اعلام دارند.

قطعا چنانچه مشکل تمدید اعتبار دفترچه های درمانی کارگران برطرف نشود. از آنجا که سندیکا دفاع از حقوق کارگران را وظیفه خود می داند بنابراین واکنش های اعتراضی مناسب صورت خواهد داد.

برگرفته از کانال تلگرام سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه

انگشت نگاری و کارگران………

موضوع انگشت نگاری و گواهی سو پیشینه برای کارگران پروژه ای موضوعی است که قابل نقد و بررسی بسیاری است که ضرورت طرح آن از سوی سندیکا های کارگری مطرح می باشد.

در ابتدابه موضوع سو پیشینه کیفری و جایگاه کارگر و کارفرما را نگاه کلی بیندازیم و سپس به قضاوت بنشینیم که چگونه شده است که در مسیر مناسبات غلط اجتماعی و حقوقی که بر مبنای دلالی و منپاوری حقوق کارگران به تاراج سرمایه داری میرود؛ بجای اینکه تبهکاریهای کارفرمایان و دلالان به نقد و چالش کشیده شود و بصورت جدی با آنان برخورد شود و مهمتر از همه اینها به مطالبات و حقوق کارگران رسیدگی شود از کارگران خواسته میشود که بعد از یک ماه کارکردن در کارگاه برای چاپ گیت پاس دایم مبادرت کنند. بر طبق دستوری که از طرف حراست کارگاه داده میشود بایستی کارگر دو یا سه روز کاری خود را بدون حقوق و دستمزد کارگری به دایره آگاهی رفته و برای انگشت نگاری اقدام نماید که علاوه بر بیکاری، در این چند روز بایستی مقداری پول هم از طریق حساب بانکی وارد حساب اداره انگشت نگاری بنماید. در پارس جنوبی عسلویه نیروها مجبور هستند, که بخاطر سو پیشینه به شهرستان خود بروند و این امر هزینه های جانبی بسیاری برای آنان دارد.

کرایه رفت و برگشت از پالایشگاه ستاره خلیج تا بندرعباس که مبلغی نزدیک به بیست هزارتومان خواهد بود و دو یا سه بار بایستی برویم و هزینه های جانبی آن که از جیب کارگر خرج میشود و بایستی از صبح زود تا ساعت دو بعدازظهر در شهر بماند، محاسبه نگردید و اینکه مرخصی گرفتن برای انگشت نگاری هم بدون حقوق و دستمزد می باشد. حتا صف متقاضیان انگشت نگاری گاه آنقدر شلوغ است که بایستی برای فردا نوبت بگیریم تا بار دیگر در صف انتظار نمانیم. حال پرسش اساسی اینجاست که اینهمه هزینه های گزاف که کارفرمایان و دستگاههای امنیتی بر دوش کارگران زحمتکش می گذارند در واقع چه چیزی را می خواهند ثابت بنمایند؟!

ایا کارگران قرار است جنایتی انجام بدهند که مورد انگشت نگاری باید واقع شوند؟  چرا این انگشت نگاری اگر واجب است به خرج خود کارفرما انجام نمی شود؟ یا چرا در این مراکز از پلیس 110 دعوت نمی شود که حضور یافته کار خود را بکنند؟ اگر شرایط حقوقی و رفاهی کارگران سر جایش باشد و در قبال آن کارفرما احساس مسؤولیت بنمایند که حرفی نیست و نخواهد بود؛ چرا که میگوییم پروژه ملی است و آنان چنین حقی دارند که نسبت به وضعیت هویتی کارگران احساس مسؤولیت بنمایند

هر چه هست، این کارگر است که باید تاوان این دستورات را بدهد. به گفته زنده یاد حسین پناهی: “انگشتانشان چنان با کار تمام وقت چنان ساییده شده که هیچگاه جرم آنان ثابت نخواهد گشت.“

وارتان خرمدین، عضو سندیکای کارگران فلزکار مکانیک ایران

دیدار جمعی از فعالین کارگری و حقوق کودک ، با محمد جراحی

ششم مرداد ۹۶// بیمارستان شهدای تجریش

منبع:کانال تلگرام کانون مدافعان حقو کارگر

گرمازدگی حین کار6 کارگر شهرداری بوشهر را روانه بیمارستان کرد

مدیر عامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری بندر بوشهر گفت: 6 تن از پاکبانان شهرداری بندر بوشهر به علت گرمازدگی روانه بیمارستان شدند.

به گزارش روابط عمومی شهرداری بندر بوشهر، مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری بندر بوشهر با بیان اینکه ۳۴۰ پاکبان در ساعت های مختلف شبانه روز مشغول فعالیت در سطح شهر بوشهر هستند گفت:گرمای طاقت فرسا به همراه رطوبت شدید هوا شرایط کاری بسیار سختی را برای کارگران بوشهری فراهم کرده است.

مسعود غلامزاده فرد افزود:در روزهای گذشته ۶ نفر از پاکبانان بوشهری به دلیل دما و رطوبت بالای هوا دچار گرمازدگی شده و به بیمارستان منتقل شدند.

وی بیان کرد:با تماس شهروندان و حضور به موقع اورژانس،اقدامات درمانی مورد نیاز این ۶ پاکبان انجام گردید و اکنون در وضعیت خوب جسمانی قرار دارند.

مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری بندر بوشهر اظهار داشت:طبق پیشبینی های هواشناسی و دمای هوا اقدامات پیشگیرانه برای کمک به پاکبان های زحمتکش شهرداری انجام داده بودیم اما گرمای بی سابقه و رطوبت بالای نود درصد هوا موجب گردید تا تعدادی از این عزیزان حین انجام فعالیت دچار گرما زدگی شوند.

غلامزاده فرد تصریح کرد:برای جلوگیری از چنین اتفاقاتی، ساعت کاری پاکبانان در نوبت صبح را از ۶ به ۴ صبح منتقل کردیم تا فشار کمتری به ایشان وارد شود اما کاهش فاصله دما در شب و روز مشکلات جوی در استان بوشهر را افزایش داده به‌گونه‌ای که تفاوت چندانی بین دمای روز و شب در بوشهر وجود ندارد و همین مسئله سبب بروز اتفاقات اینچنینی حتی در شب نیز خواهد شد.

جان باختن کارگر جوان كارخانه نئوپان سوادکوه براثر سقوط از ارتفاع

روزگذشته(5مرداد)،یک کارگر23ساله كارخانه نئوپان در سوادكوه شمالی براثر سقوط از شيروانی با ارتفاع بيش از ١٢متر،جانش را ازدست داد.

براساس گزارشاتی که امروز رسانه ای شد،این کارگرجوان کارخانه نئوپان که برای درمان به  بيمارستان رازی قائمشهر انتقال یافته بود تلاش پزشکان برای نجات این جوان موثر واقع نشد و عصر ديروز جان باخت.

گفتنی است که كارگر جان باخته اهل پل سفيد مرکز شهرستان سوادکوه بود.

ششم مردادماه1396

akhbarkargari2468@gmail.com

 

 ***

یارویاورکارگران نیشکرهفت تپه باشیم!

کارگران مبارزشرکت کشت وصنعت نیشکرهفت تپه بمنظوردست یابی به خواستهای بحق خود، ازجمله پرداخت سه ماه دستمزدهای معوقه، چندین باردر ماههای پیش اقدام به برگزاری تجمعات اعتراضی گوناگون کردند. کارفرمایان جدید شرکت با توسل به اهرم تهدید و فشار و با حمایت مقامات امنیتی ، نه تنها توجهی به خواستهای کارگران نداشتند بلکه حتی برای درهم شکستن مقاومت مبارزاتی کارگران ، سی کارگر معترض را اخراج کردند و خواستار بازداشت دیگرکارگران رزمنده شدند. دراین میان،  کارگران نه تنها مرعوب نشدند بلکه حتی بازگشت به کار همکاران اخراجی را به دیگرخواستهای خود افزوده و به تجمعات اعتراضی ادامه دادند. سرمایه داران مجبور به عقب نشینی موقت شده، یک ماه از دستمزدهای عقب افتاده را در ۲۹خرداد پرداخت کرده ، پرداخت بقیه ماهها را تعهد فوری داده و حکم اخراجها را لغو کردند.

زمانیکه کارگران ، متحد و پایدارانه به مقاومت و مبارزه ادامه میدهند و سرمایه داران پی میبرند که درآن لحظه تهدید و ارعاب کارآئی ندارند ، بالاجبار تا حدودی تن به اجرای این یا آن خواست معترضین میدهند تا در زمانی مناسب و پس ازبرقراری » آرامش» دردرون کارخانه با ترفندهائی نو به بازپس گرفتن ازدست داده‌ها بپردازند . و این چنین است که نه تنها تعهد پرداخت دو ماه دستمزد معوقه ، عامداٌ به دست » فراموشی » سپرده میشود، بلکه باگذشت یک ماه از زمان آن تعهد، کارگران دگربار محروم از دریافت سه ماه دستمزد می‌شوند . از اینرو، کارگران مبارز شرکت کشت و صنعت نیشکرهفت تپه ، از اول مرداد ماه مجدداً محیط کار و خارج از آن را به صحنه ی اعتراض مداوم علیه اجحافات کارفرمایان و مبارزه برای احقاق خواستهای خود ازجمله پرداخت سه ماه دستمزدهای معوقه تبدیل کردند. خانواده‌های کارگران نیز در این مبارزه ،همراه و همدوش معترصین بوده و درتجمعات دوم مرداد ماه شرکت داشته اند. سرمایه داران متوسل به نیروهای سرکوبگر دولتی شده‌اند . مأموران امنیتی جمهوری اسلامی ،سه شنبه شب وحشیانه به منازل تعدادی ازکارگران مبارز حمله ور شده و پانزده نفر را دستگیر و روانه زندان کرده اند. تعداد پنج تن ازکارگران در محیط کاردستگیر شده و تعدادی دیگر نیز درخطر دستگیری قراردارند.

این اقدام وحشیانه ی مآموران امنیتی کاملاً ضد انسانی است و ناشی ازماهیت ضدکارگری رژیم اسلامی میباشد. تمامی دستگاههای حکومتی این رژیم براساس دفاع از منافع سرمایه داران و درجهت حفظ سیستم سرمایه داری بنا شده است . دورانهای متفاوت بالادستی قدرت حکومتی این یا آن جناح دولتی نشان داده است که تمامی آنها برای حفظ منافع سرمایه داران ، از هیچ فشار و ستمی برکارگران فروگذار نکرده اند. هدف و برنامه ی اجرائی تمامی جناحهای حکومتی درمورد کارگران ، چه  دردوره به اصطلاح اصلاحات خاتمی یا دولت» تدبیر و امید » روحانی بوده باشد ، چه دردوره » سازندگی» رفسنجانی و یا دوره» امام زمانی» احمدی نژاد، و هرنامی که برخود نهاده باشند، تماماً درجهت زیرپانهادن منافع کارگران وناامید نگهداشتن آنان بوده و هست. ازاینرو ضروریست که در پشتیبانی ازمبارزات کارگران ایران ، تنها به بیان جانبداری از خواستهای بحق کارگران و اعتراض به این یا آن اجحاف وستم سرمایه داروعوامل حکومتی نسبت به کارگران ، اکتفا نکرد بلکه همواره کوشید، ماهیت ضدکارگری دولت سرمایه داری و مدافعان چنین سیستمی را نیز افشا کرد و ضرورت سرنگونی چنین سیستم ضد انسانی و جایگزینی آن با سوسیالیسم را نشان داد . زمانیکه کارگران به این ضرورت که لازمه ی تحقق آن تشکیلات مناسب انقلابی ـ هم سیاسی و هم صنفی ـ که درخدمت تعمیق بخشیدن روند مبارزه مطالباتی نیزمی باشد ـ، پی ببرند، سرمایه داران و مزدوران سرمایه را یارای قَدَرقُدرتی نخواهد ماند . باشد که همراه کارگران و یارویاور آنان دربرپائی تشکلات انقلابی کارگری و تحقق  همه جانبه آن ضرورت ، گامهائی مؤثر ـ هم ازداخل وهم ازخارج کشور ـ برداریم . 

ما ، فعالان نهادهای همبستگی با جنبش کارگری ایران ـ خارج کشور، درجای جای جهان ضمن پشتیبانی ازخواستهای بحق کارگران نیشکر هفت تپه و ابراز همدردی و همراهی با این رزمندگان حقوق کارگری ، دستگیری و زندانی کردن کارگران معترض را شدیداً محکوم کرده و همگان را به مبارزه مشترک برای آزادی فوری و بدون قید وشرط دستگیرشدگان فرامی خوانیم .

سرنگون با رژیم سرمایه داری جمهوری اسلامی

زنده باد سوسیالیسم

نهادهای همبستگی با جنبش کارگری ایران ـ خارج کشور

nhkommittehamahangi@gmail.com

http://nahadha.blogspot.com

جمعه ۶ مرداد ۱۳۹۶ برابر با ۲۸ جولای ۲۰۱

 

***

سرکوب و دستگیری کارگران شرافتمند و زحمتکش نیشکر هفت تپه

دوستان وهمکاران وهمرزمان گرامی رژیم جهل وجوروفساد وجنایت آخوندی که طی سی هشت سال ظهورشوم خود بیش ازدوجنگ اول ودوم جهانی به ملک وملت ایران خسارتهای جبران ناپذیرجانی ومالی وارد آورده وهمچنان با توسل به وحشیگیری وسرکوب ودستگیری وبه بندکشیده فعالین کارگری ومعلمان وبازنشستگان ودانشجویان ومدافعان حقوق بشروقومی وعقیدتی ومالباختگان وخانواده های زندانیان وجانباختگان سعی دارد باایجاد جوترورووحشت بنام خدا ودین وپیامبروامامان خود ساخته وروایت های پوسیده قرون وسطایی براریکه قدرت وثروت که حاصل دسترنج همین کارگران میباشند بمانند وبه کسی هم پاسخگونباشند اما جای بسی خوشبختی است که جنبش های سراسری علیه سران خونخوارحکومت ولایت مطلقه فقیه بیش ازپیش بدنه رژیم آخوندی رالرزانده اند وشکاف های درونی آنراعمیقترکرده اند به همین لحاظ تمامی مدافعان حقوق زحمتکشان وتوده های فرودست درداخل وخارج ازکشورلازم است با اتحاد وهمدلی صدای انها رابه گوش جهانیان برسانند.

من روزگذشته درتماسی که با دوست وهمرزم دیرینه ام آقای علی نجاتی داشته ام متاسفانه ایشان براثرفشارهای وارد ازسوی گزمه های ولی فقیه دچارناراحتی قلبی شده که پس ازعمل آنژیو فعلا حالش روبه بهبودی میباشد اما ازآنجاییکه همواره غمخوارکارگران وزحمتکشان بوده ازدستگیری وسرکوب همکارانش درنیشکرهفت تپه که برای احقاق حق وحقوق خود اقدام به بستن جاده اهوازبه اندیمشک راکرده بودند وچندین ماه میباشد که اعتراضات آنها ادامه دارد وکارفریان وابسته به رژیم حاضربه پاسخگویی نمی باشند بسیارناراحت واندوهگین بود.

همرزمان گرامی من بعنوان یک فعال کارگری درتبعید تقاضا دارم به هرطریق ممکن برای رهایی کارگران دستگیرشده اقدام کنیم.

من با دلی اندوهگین سرکوب ودستگیری همکاران زحمتکش شاغل درنیشکرهفت تپه راتوسط نیروهای اطلاعاتی وامنیتی وسپاهی راشدیدا محکوم میکنم وخواستارآزادی بدون قید وشرط آنها میباشم.

سرنگون باد رژیم ضدبشری آخوندی.

پیروزبادجنبش های زحمتکشان علیه فاشیسم دینی حاکم برکشورمان.

 

به امید صبح آزادی متحد وپیروزباشید.

 

  با مهروسپاس غلام عسگری فعال کارگری درتبعید.

***

  کارگران نیشکر هفت تپه مبارزه شما را ارج می نهیم و از شما حمایت می کنیم!

پس از ماه ها اعتصابات مکرر کارگران نیشکر هفت تپه و بی اعتنایی و نادیده گرفتن حقوق مسلم آنان از سوی کارفرما و مقامات دولتی، این بار خانواده های به جان آمده از شرایط شرم آور زندگی که سرمایه داران برایشان رقم زده اند، با کارگران همراه شده و با بستن جاده شوش – اندیمشک و تجمع در معابر و خیابان، اعتراضات خود را به بیرون از محل شرکت کشاندند. کارگران هفت تپه که در مبارزات گذشته، از شنیدن وعده های پوچ کارفرما و مسئولان تا نامه نگاری و مذاکرات بی نتیجه با مقامات، وقت تلف کردن ها و سردواندن های آنان را تجربه کرده بودند، از مردم  زحمتکش شهر طلب حمایت کردند. اما سه شنبه شب سوم مرداد ١٣٩٦، با یورش نیروهای امنیتی و انتظامی به خانه های کارگران ١٥ کارگر نیشکر دستگیر و به مکان نامعلومی منتقل شدند؛ آخرین خبر از افزایش شمار کارگران بازداشتی به ٢٠ نفر حکایت دارد. نیروهای امنیتی و انتظامی، قوه قضائیه و دولت و کارفرما بار دیگر نشان دادند که همگی در دفاع از منافع سرمایه داران و در مقابل اعتراضات کارگری، با تکیه بر قوانین حاکم، متحد و متفق القولند. این سیستم ستمگرانه و ضد انسانی از کارگرانی که ماه ها مزدشان عقب افتاده و زیر فشار هزینه های سرسام آور، بدهکاری و زندگی اقساطی (چاپیدن بانک ها و مؤسسات سرمایه داری) تحت فشار قرار گرفته و پرس شده اند، دفترچه های بیمه شان مدت هاست اعتبار نخورده، کارگران بازنشسته شرکت که هنوز مزایای مربوط به بازنشستگی خود را دریافت نکرده اند، و کارگرانی که به واگذاری شرکت به بخش خصوصی معترض اند و آزادی همکاران بازداشت شدۀ خود را می خواهند، انتظار تحمل و سکوت دارد. به همین دلیل بارها و بارها تلاش کردند اعضای هیئت مدیره سندیکای نیشکر را با ضرب و شتم، زندانی کردن، اخراج سازی، قطع حقوق، اتهام امنیتی زدن و پرونده سازی، بریدن احکام مجدد، دستگیری اعضای خانواده و …، وادار به عقب نشینی از مبارزه سازند تا روحیۀ رزمندگی را در کارگران نیشکر و سایر مراکز کارگری به شکست بکشانند. نام این شرایط تحمیلی و خفت بار زندگی نیست، بلکه مرگی تدریجی است که برای زنده ماندن شرافتمندانه نه می شود آن را تحمل کرد و نه در برابر تباه کنندگان انسانیت سکوت کرد. مطالبات کارگران نیشکر هفت تپه ابتدایی ترین حقوقی است که کارگران طی مبارزات طولانی به دست آورده اند و برای حفظ و برخورداری از آنها راهی جز ادامه مبارزه ندارند. تجارب مبارزه به آنها آموخته است: هنگامی که کارفرما و مدیران کارخانه و شرکت توسعه نیشکر از مطالبات آنها خودداری می کنند باید از نیرو و توان جمعی خود استفاده کنند و از کارگران سایر مراکز کارگری، از تشکل مستقل خود و سندیکای خود که با رشادت هایشان آن را برپا کرده اند و همچنین از خانواده و مردم زحمتکش انتظار یاری و همبستگی داشته باشند. سرکوب اعتراضات کارگران و یورش به خانه های آنها و بازداشت کارگرانی که برای مطالباتشان مبارزه می کنند نشانۀ عجز سیستمی است که فقط به زور و زندان و سرنیزه تکیه دارد. این سرکوب ها مبارزه طبقۀ کارگر به ضد نظام سرمایه داری را متوقف نخواهد کرد.

 ٣ مرداد ١٣٩٦

 جمعی از کارگران پتروشیمی های منطقه ماهشهر و بندر امام

جمعی از کارگران محور تهران  –  کرج

کارگران پروژه های پارس جنوبی

فعالان کارگری شوش و اندیمشک

فعالان کارگری جنوب

Kargaran.parsjonobi@gmail.com

 

Advertisements

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: