اشتراک eshtrak

خبری سیاسی فرهنگی! مسئولیت هر مقاله بعهده نویسنده آنست!

اخبار و گزارشات کارگری 1 مرداد 1396

اخبار و گزارشات کارگری 1 مرداد 1396

اعتراض به طرح های کارورزی و مهارت آموزی وظیفه ای همگانی (کارگران،معلمان،پرستاران،کارمندان،دانشجویان،فارغ التحصیلان دانشگاه ها،دانش آموزان ،جوانان متقاضی کارو….) است

اعتراض به اجرای طرح های کارورزی و مهارت آموزی دفاع ازدستاوردهای کارگران، حقوق خود ونسل های آینده است

 گفتگوی سایت اتحاد با جعفر عظیم زاده پیرامون اجرائی شدن طرح کارورزی و اعلام هفته ملی مهارت
 تجمع کارگران مناطق هشت گانه شهرداری اهواز در ششمین روزاعتراض به عدم تبدیل وضعیت مقابل استانداری خوزستان
 دومین روزاعتصاب کارگران معدن امین یار فاریاب دراعتراض به نداشتن قرارداد وعدم پرداخت6ماه حقوق
 با بد عهدی های مکرر کارفرما، اعتراضات کارگران بازنشسته شرکت نیشکر هفت تپه امروز نیز ادامه پیدا کرد
 اعتصاب کارگران خط و ابنیه راه‌آهن اندیمشک دراعتراض به عدم پرداخت چندماه حقوق و وتجمعشان مقابل فرمانداری
– اعتصاب کارگران کشتارگاه صنعتی بجنورد دراعتراض به عدم پرداخت ماه ها حقوق وحق بیمه
 بازگشت بکارکارگران کارخانه هپکوپس از مرخصی اجباری وپرداخت قطره چکانی مطالباتشان!
 بازگشت بکار کارگران به کارخانه کارخانه سیمان کیاسر
 محسن عمرانی را آزاد کنید
 بیانیه‌ی انجمن صنفی معلمان کردستان(سقز) در خصوص حکم صادره طاهر قادرزاده  عضو انجمن صنفی فرهنگیان کردستان                       
 گزارشی درباره وضعیت دردناک سوخت بران
 مرگ یک کارگر در کارخانه سیمان کارون بر اثر ایست قلبی
 جان باختن کارگراداره برق قم هنگام نصب ترانس

گفتگوی سایت اتحاد با جعفر عظیم زاده پیرامون اجرائی شدن طرح کارورزی و اعلام هفته ملی مهارت

سایت اتحاد: بنا بر گزارش خبرگزاری ایلنا، وزارت کار دولت روحانی 7 روز آینده را از امروز 31 تیر ماه،  روز هفته ملی مهارت با موضوعات  هفتهٔ آموزش فنی و حرفه‌ای، اقتصاد مقاومتی و تولید و اشتغال معرفی کرده‌ است. اعلام چنین موضوعاتی تحت عنوان هفته ملی مهارت در شرایطی در دستور کار وزارت کار قرار گرفته است که بنا بر اظهارات شاکرمی مدیر کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان تهران، طرح کارورزی از 21 تیر ماه در این استان عملیاتی شده است. به همین منوال این طرح در سایر استانهای کشور نیز با بوق کرنا و ادعاهای پر طمطراق از سوی وزیر و دیگر مسئولین وزارت کار در مورد اشتغالزا بودن آن، در حال عملیاتی شدن است. این در حالیست که طی هفته های گذشته اعتراض به این طرح از سوی فعالین کارگری، دانشجویان، اساتید دانشگاه و حقوقدانان و معلمان نیز ابعاد گسترده تری پیدا کرده است. با این حال همانطوریکه اشاره شد وزارت کار بدون توجه به این اعتراضات و پاسخگوئی به نقدهای مطرح شده، همچنان در تلاش برای عملیاتی کردن این طرح است.

با توجه به این مسائل و بویژه عزم  دولت روحانی در اجرای طرح کارورزی، سایت اتحاد طی گفتگوئی با جعفر عظیم زاده دبیر اتحادیه آزاد کارگران ایران، ابتدا جایگاه اعلام هفته ملی مهارت در سیاستهای به اصطلاح اشتغالزائی دولت روحانی را مورد پرسش قرار داد. عظیم زاده در این رابطه اظهار داشت:

اجازه بدهید قبل از هر توضیحی، به صراحت بگویم که اعلام هفته ملی مهارت از سوی وزارت کار را باید در کنار سایر سیاستها و ادعاهای ریاکارانه و پر طمطراق دولت روحانی در مورد اشتغالزائی قرار داد. ببینید هم اکنون در این مملکت سازمانی به نام سازمان فنی و حرفه ای با صدها میلیارد تومان بودجه سالیانه و هزاران میلیارد سرمایه در قالب ساختمانها  و دم و دستگاه آموزشی وجود دارد که سالهاست مشغول آموزش مهارت برای کارجویان است. حال سوالی که در این بین مطرح میشود این است که امروزه چه معضلی در مورد آموزش فنی و حرفه ای در این مملکت پیش آمده است که وظیفه این سازمان با هزاران میلیارد سرمایه و بودجه به واحدهای تحت مالکیت کارفرمایان خاص واگذار میشود  و با طبل و دهل به واگذاری وظیفه این سازمان به اینگونه واحدها کوبیده شده و برای بازار گرمی، هفته ای به نام هفته ملی مهارت با موضوعات  هفتهٔ آموزش فنی و حرفه‌ای، اقتصاد مقاومتی و تولید و اشتغال اعلام میگردد.

وی ادامه داد: به نظر من پاسخ این سوال را اساسا باید در رویکرد به غایت ضد کارگری دولت روحانی از قبیل قانونی کردن بیگاری، ارزان سازی نیروی کار و اعطای یک رانت عظیم مالی به کارفرمایان خاص(مشمول طرح کارورزی) دید. مگر در این مملکت بیکاری صدها هزار جوان فارغ التحصیل  ناشی از عدم مهارت و نبود سازمانی برای مهارت دهی به این فارغ التحصیلان است؟ آیا شما تاکنون حتی یک خبر دو خطی از کارفرمایان در مورد عدم مهارت فارغ التحصیلان دانشگاهی و مانع بودن چنین پدیده ای در استخدام آنان از سوی کارفرمایان در رسانه ها دیده اید که حال دولت روحانی در صدد بر آمده است با حل این معضل، مشکل بیکاری صدها هزار فارغ التحصیل جوان دانشگاهی را حل کند؟ به این معنا میخواهم بگویم تمام ادعاهای دولت روحانی پیرامون مهارت دهی به فارغ التحصیلان دانشگاهی برای حل معضل بیکاری آنان، فقط و فقط برای لاپوشانی اهداف اصلی این طرح است.

جعفر عظیم زاده افزود:  به نظر من دولت روحانی با اجرای طرح کارورزی و اعلام هفته مهارت ملی علاوه بر اینکه در صدد سازمان دهی یک سیستم برده دارانه قرون وسطائی در این مملکت است همچنین در حال برداشتن هزینه های سازمان آموزش فنی و حرفه ای  از روی دوش دولت و انداختن هزینه آن بر دوش جوانان بیکار از طریق تحمیل بیگاری به آنان در مراکز تولیدی  صنعتی و خدماتی است.

ایشان در ادامه این مصاحبه پیرامون اعتراضات و نقدهای صورت گرفته به طرح کارورزی اظهار داشت:در اعتراضات و نقدهای مطرح شده به این طرح، دو رویکرد و دو صف را میتوان مشاهده کرد. دسته اول فعالین کارگری، دانشجوئی، معلمان، اساتید دانشگاه و حقوقدانان هستند که هر کدام به نوبه خود از وجوه مختلفی، اعتراض شان را بصورت پایه ای و نگرشی مبتنی بر اشتغال زا نبودن این طرح ابراز داشته اند اما در مقابل این صف، کسانی هم از تشکلها و نهادهای دست ساز کارگری  بوده اند که در همراهی با دولت از طریق درز گرفتن عدم اشتغالزا بودن این طرح،  ایراداتی را به آن وارد کرده و خواهان اصلاحاتی شده اند.

اما همچنان که من در مصاحبه قبلی و سپس طی مقاله ای بر اساس مواد آئین نامه اجرائی طرح  کارورزی توضیح داده ام این طرح مطلقا اشتغالزا نیست بلکه با اهدافی از قبیل قانونی کردن  بیگاری، ارزان سازی نیروی کار و  اعطای یک رانت عظیم مالی به واحدهای تحت مالکیت نهادهای دولتی و وابسته به حوزه قدرت طراحی شده است. البته اجرائی و نهادینه شدن  این طرح، تبعات ضد کارگری دیگری از قبیل بلوکه کردن موادی از قانون کار، از موضوعیت انداختن تدریجی بیمه کارگران توسط کارفرمایان، غارت و چپاول صندوق سازمان تامین اجتماعی و … را نیز میتواند با خود به همراه آورد. اما از آنجا که هم در مصاحبه قبلی و هم در مقاله ای که انتشار داده ام  به این مسائل پرداخته ام اجازه بدهید در این مصاحبه وجوه دیگری از ادعای ریاکارانه  دولت در مورد اشتغالزا بودن این طرح را واشکافی کنم.

ببنید اشتغالزائی نه تنها در ایران بلکه در هر کشوری معطوف به سرمایه گذاری و ایجاد و توسعه واحدهای در حال کار است. آیا در طرح کارورزی شما ماده ای را پیدا میکنید که معطوف به ریالی سرمایه گذاری برای ایجاد و یا توسعه واحدهای تولیدی – صنعتی در حال کار باشد؟ نه تنها در این طرح چنین سیاستی اعمال نشده است بلکه هیچ سیاست دیگری را نیز که در این مملکت معطوف به ایجاد یا توسعه واحدهای در حال کار باشد مشاهده نمیکنید. اینان ظرف 38 سال گذشته کاری جز ویرانی و شخم زدن مراکز تولیدی و صنعتی این کشور انجام نداده اند. صنایع نساجی را به نابودی کشاندند، صنایع غذائی در این مملکت بدلیل عقب ماندگی تکنولوژیکی قادر به حضور در بازار جهانی نیست، صنایع فولاد و معادن و بسیاری دیگر از صنایع کشور در حال ورشکستگی و نابودی است و روزی را در این مملکت مشاهده نمی کنید که کارگران صنایع مختلف بدلیل بدلیل عدم پرداخت دستمزدهایشان که اساسا ناشی از ورشکستگی و ناتوانی آنها در تولید و فروش محصولاتشان است، دست به اعتراضی نزنند.

جعفر عظیم زاده ادامه  داد: آن چیزی که امروز باعث بوجود آمدن پدیده ای به نام صدها هزار جوان بیکار فارغ التحصیل در این مملکت شده است از یک سو حاصل عدم سرمایه گذاری و عدم ایجاد و توسعه واحدهای تولیدی و صنعتی در سی و هشت سال گذشته، نابودی صنایع موجود و عدم به روزرسانی آنها و از سوی دیگر حاصل ارزان سازی بی وقفه نیروی کار در 38 سال گذشته است.

اجازه بدهید اثباتا توضیح بدهم که فاکتورهای فوق اصلی ترین عوامل وضعیت مصیبت بار موجود در کشور است که البته در پایه ترین سطح، خوداین مسائل نیز ناشی از رویکردهای سیاسی نظم حاکم بر جامعه است که جای بحثش اینجا نیست. اما در رابطه با فاکتورهای فوق باید بگویم: آیا در کشوری که جمعیتش در طول 38 سال گذشته حدود دو و نیم برابر شده و به تناسب این جمعیت نه تنها واحدهای تولیدی و صنعتی جدیدی ایجاد نشده اند بلکه اغلب آنها به نابودی نیز کشیده شده اند میتوان انتظار داشت که پدیده خانمان برانداز بیکاری به معضل اصلی آن کشور تبدیل نشود؟

یکی از پایه های اصلی تولید و توسعه آن، در هر کشوری وجود بازار مصرف است. آیا در کشوری که از یک سو صنایع اش در طول 38 سال به روز نشده اند تا قادر به حضور در بازار جهانی مصرف باشند و از سوی دیگر نیروی کارش در طول این مدت بطور بی وقفه ای ارزان شده و قدرت خرید خود را جهت مصرف از دست داده است میشود صحبت از تولید و توسعه تولید و به این معنا صحبت از توسعه اشتغال کرد.

وی افزود: حال دولت با درز گرفتن تمامی این مسائل پایه ای و تلاش برای حل آنها به عنوان عوامل اصلی بیکاری و آوارگی جوانان فارغ التحصیل دانشگاهی، پرچم اشتغالزائی را با بوق و کرنا با طرحی به نام کارورزی و مانوری ریاکارانه تحت عنوان هفته ملی مهارت بدست گرفته است. اما آن چیزی که اینان نمی بینند و یا تعمدا نمیخواهند ببینند این است که اجرای چنین سیاستهای برده دارانه در حق جوانان فارع التحصیل دانشگاهی و طبقه کارگر ایران که در عین حال معطوف به غارت و چپاول بودجه کشور و صندوق سازمان تامین اجتماعی است،  نه تنها راه به جائی نخواهد برد بلکه کل اقتصاد و زندگی اجتماعی در این جامعه را بیش از پیش در بن بستی لاعلاج تر فرو خواهد برد.

جعفر عظیم زاده در پایان این مصاحبه دانشجویان و شوراهای صنفی دانشجویان سراسر کشور را خطاب قرار داد و گفت: علاوه بر تبعات سهمگین طرح کارورزی بر کل طبقه کارگر ایران، واقعیت این است که هدف اول و بلاواسطه این طرح، قانونی کردن بیگاری و تحمیل آن بر جوانان فارغ التحصیل دانشگاهی است. لذا انتظار این است تا دانشجویان و  شوراهای صنفی دانشجوئی در سطح کشور پیشتاز اعتراضات فعالین کارگری، معلمان، اساتید دانشگاه و وکلا و حقوقدانان در برخورد به این طرح و سیاستهای ریاکارانه دولت روحانی باشند. برای روشن شدن ضرورت این مسئله اجازه بدهید مثالی بزنم: ببینید همین الان کارگران بسیاری از صنایع کشور بدلیل قرار گرفتن در معرض اخرج و یا دیگر بی حقوقی ها دست به اعتراض میزنند. طبیعی است که موفقیت کارفرمایان در اخراج و یا تحمیل سایر بی حقوقی ها به کارگران این صنایع، قدرت آنها را برای تحمیل اخراج و سایر بی حقوقی ها بر کل طبقه کارگر ایران بالا میبرد و به این معنا طبیعی است که اعتراضات این کارگران مورد حمایت تشکلهای مستقل کارگری و همه بخشهای مختلف طبقه کارگر ایران قرار بگیرد که چنین نیز میشود. اما آیا اگر خود کارگران این کارخانه ها به عنوان سیبل اول تحمیل بی حقوقی، راسا دست به اعتراضی نزنند حمایتی نیز در ابعاد بزرگ اجتماعی از آنان صورت میگیرد؟ به این معناست که من به عنوان یک فعال کارگری و به نوبه خودم، دانشجویان و شوراهای صنفی آنان را به عنوان سیبل اول طرح کارورزی و تحمیل بیگاری بر آنان خطاب قرار میدهم و از آنها میخواهم آنچنان که شایسته است دست به اعتراض به اجرای این طرح بزنند. پایان – 31 تیر ماه 1396

تجمع کارگران مناطق هشت گانه شهرداری اهواز در ششمین روزاعتراض به عدم تبدیل وضعیت مقابل استانداری خوزستان

اخباروگزارشات کارگری:امروز1مردادماه، جمعی از کارگران فضای سبز شهرداری مناطق هشتگانه اهواز در ششمین روزاعتراضشان نسبت به عدم تبدیل وضعیت مقابل استانداری خوزستان تجمع کردند.

حدود یک ماه پیش دستورالعملی از سازمان شهرداری‌های وزارت کشور مبنی بر تغییر وضعیت کارگران شرکت‌های درون مجموعه شهرداری ابلاغ شد.اما این دستورالعمل فقط شامل نیروها و کارگران شرکت‌هایی می‌شود که درون مجموعه شهرداری هستند.

کارگران فضای سبز شهرداری مناطق هشتگانه اهوازدراعتراض به اینکه دستورالعمل فوق شامل حالشان نمی شود از روز27تیرماه اعتراض دامنه داری را آغاز کرده اند.روزگذشته این کارگران باتجمع مقابل ساختمان مرکزی شهرداری اهواز اعتراضشان رابنمایش گذاشتند وامروزمقابل استانداری خوزستان تجمع بر پا کردند.

یکی از این کارگران که خواست نامش فاش نشودبه خبرنگاری گفت: چند سال است کارگران فضای سبز شهرداری اهواز که کمترین سابقه آنها 10 سال است درخواست تغییر وضعیت داده اند اما تاکنون به خواسته این کارگران توجهی نشده است.

وی افزود: از سال 80 تاکنون که بر سر کار آمده ایم وضعیت شغلی ما تغییر نکرده است و حقوق ما با داشتن چند سر عائله بسیار پایین است.

وی ادامه داد: همچنین از مزایایی چون چهار درصد مشاغل سخت و زیان آور، حق بدی آب و هوا، تعطیلات رسمی، قانون داشتن سه فرزند و بیمه تکمیلی نیز محروم هستیم.

یک منبع خبری دیگردرهمین رابطه نوشت،از قرار معلوم به تازگی سازمان شهرداری‌ها و دهداری‌های کشور مجوز استخدام آن گروه از کارکنان شهرداری‌ها را که دارای حداقل سه سال سابقه کاری هستند را صادر کرده است.

به گفته معترضان مطابق این دستورالعمل همه آنها باید تبدیل وضعیت بشوند چرا که بین سه تا ۲۰ سال سابقه کار دارند.

به گفته آنان، شهرداری اهواز اخیرا بر اساس دستور العمل فوق اقدام به تبدیل وضعیت قرارداد کار کارگران قراردادی، روز مزدی وپیمانی کارگران خدماتی وفضای سبز مناطق هشت گانه شهرداری اهواز کرده ودر این بین تعداد خیلی کمی از کارگران قرار داد مستقیم شده‌اند.

طبق اظهارات این کارگران،آنچه موجب نارضایتی کارگران شده ناعدالتی در استخدامهای اخیر است چرا که در بین کارگران استخدامی کارگرانی دیده می‌شوند که از ماکارگران خدماتی وفضای سبز نیستند.

دومین روزاعتصاب کارگران معدن امین یار فاریاب دراعتراض به نداشتن قرارداد وعدم پرداخت6ماه حقوق

اخباروگزارشات کارگری:از روزگذشته(31مرداد)، کارگران معدن امین یار شهرستان فاریاب استان کرمان دراعتراض به نداشتن قرارداد وعدم پرداخت6ماه حقوق در اعتصاب بسرمی برند.

روز گذشته و امروز نزدیک به ۱۰۰ کارگر معدن در ابتدای درب معدن با بستن جاده ورودی با اتوبوس عملا از کار کردن دست برداشتند.

صبح امروز،مدیران اداره کار شهرستان فاریاب در معدن حضور یافتند و از کار گران خواستن که به کار خود بازگردند .کارگران معترض که از وعده و وعیدهای توخالی کارفرمایان ومسئولان طراز اول استان گوششان پراست اعلام کردند: تا پیامک  واریز حقوق به دست ما نرسد به کار بر نخواهیم گشت و دست از اعتصاب بر نخواهیم داشت.

به گزارش یک منبع خبری محلی،جمعی از کارگران معدن امین یار شهرستان فاریاب استان کرمان ، به دلیل عدم دریافت شش ماه حقوق و بی توجهی مسئولان در عقد قرار داد جدید کاری ، فاریاب  دست به اعتصاب دوباره زدند در حالی که مدیران معدن به فرمانداری شهرستان تعهد کتبی مبنی بر پرداخت حقوق داده بودند اما مدیران به  این تعهد هم پایبند نبودند .

 این اعتصاب دوباره در حالی رخ داده است که در اسفند ماه سال گذشته همین تعداد دست به اعتصاب زده بودند که با ورود فرماندار وقت به این حوزه یک ماه حقوق پرداخت شد اما این پرداخت تداوم نداشته و سبب عقب افتادن دوباره حقوق کارگران گردید.

 یکی از کارگران معدن امین یار فاریاب گفت : بعد از اعتصاب سال گذشته در اسفند ماه و وعده و وعیدهای مدیران به کار خود بازگشتیم اما در اردیبهشت ماه سال جاری که خبری از حقوق معوق ، عیدی ، پاداش و حتی حقوق سال جاری نبود دوباره دست به اعتصاب و تحصن زدیم که منجر به حضور فرماندار شهرستان در معدن شد.

 وی ادامه داد : فرماندار فاریاب از مدیران عامل و داخلی معدن  امین یار تعهد کتبی گرفت که در خرداد ماه کل معوقات کارگری را به کارگران پرداخت کنند اما اکنون با گذشت یک ماه از وعده و تعهد مدیران هنوز خبری از پرداخت های حقوقی ما نیست لذا روز گذشته و امروز نزدیک به ۱۰۰ کارگر معدن در ابتدای درب معدن با بستن جاده ورودی با اتوبوس عملا از کار کردن دست برداشتند.

 این کارگر افزود : مدیران اداره کار شهرستان فاریاب صبح امروز در معدن حضور یافتند و گوش شنوای مشکلات ما شدند و از مدیران خواستار پرداخت دو ماه حقوق در ابتدا و پرداخت مابقی در ماه های آینده تا تسویه کامل شدند  و حق را به کارگران فعال در معدن دادند و از کار گران خواستن که به کار خود بازگردند اما ، ما کارگران که از تعهد کتبی مسئولانمان به فرمانداری  خیری ندیدیم دست از اعتصاب بر نداشته و اعلام کردیم تا پیامک  واریز حقوق به دست ما نرسد به کار بر نخواهیم گشت و دست از اعتصاب بر نخواهیم داشت.

 وی در پایان خاطر نشان کرد : در حالی که ۴ ماه از ابتدای سال جاری گذشته است هنوز قرار دادی با کارگران مبنی بر تعیین پایه حقوق امضاء نشده است درحالی که سال گذشته پایه حقوق ۹۱۵ تومان تعیین شده بود اما امسال هنوز از قرار داد خبری نیست لذا منه کارگر که نه قرار دادی دارم و نه حقوقی دریافت کرده ام با چه امیدی به کار بر گردم ؟؟؟

با بد عهدی های مکرر کارفرما، اعتراضات کارگران بازنشسته شرکت نیشکر هفت تپه امروز نیز ادامه پیدا کرد

اتحادیه آزاد کارگران ایران: صبح امروز کارگران بازنشسته سال 94 و اسفند ماه سال 95 شرکت نیشکر هفت تپه در تداوم اعتراضات ماهها و هفته های گذشته خود، بار دیگر با تجمع در سالن کنفرانس کارخانه دست به اعتراض زدند.

بنا بر گزارشهای رسیده به اتحادیه آزاد کارگران ایران، هنگام ورود این کارگران به کارخانه، مامورین حراست با دستور مدیر این نهاد عباس خنیفر  تلاش کردند تا از ورود آنان به کارخانه جلوگیری کنند اما این کارگران که تا همین چند ماه پیش، تمام عمر خود را در بدترین شرایط در آنجا مشغول بکار بوده اند  از این اقدام توهین آمیزمدیر حراست بشدت خشمگین شده و بدنبال درگیری لفظی با مامورین حراست، در حالی که در تلاش بودند با بالا رفتن از درب ورودی وارد محوطه شوند نگهبانان ناچار به گشودن درب ورودی شدند. این چندمین بار است که مدیر حراست کارخانه که بازنشسته یکی از ارگانهای نظامی است دستور ممانعت از ورود کارگران بازنشسته و رنج دیده شرکت نیشکر هفت تپه را به محل شرکت برای پیگیری مطالباتشان صادر میکند اما هر بار آنان با اعتراض  و درگیری مختصری موفق به ورود به محل شرکت و  تجمع در آنجا میشوند.

بنا بر این گزارش، بدنبال موفقیت کارگران بازنشسته شرکت نیشکر هفت تپه در ورود به محل شرکت و تجمع در سالن کنفرانس کارخانه که توام با حضور چشمگیر نیروهای انتظامی و مامورین حراست در داخل سالن کنفرانس بود جلسه ای با حضور قائم مقام شرکت برگزار شد. در این جلسه که توام با  درگیریهای لفظی مکرر  بین کارگران بازنشسته و قائم مقام شرکت بود نهایتا مقرر گردید تا آخرین قسط سنوات کارگران بازنشسته سال 94 در مهر ماه سالجاری پرداخت و نسبت به واریز سهم چهار درصدی کارفرما به صندوق سازمان تامین اجتماعی  بابت 120 کارگر بازنشسته اسفند ماه سال 95 ، طی سه روز آینده اقدام شود.

وعده امروز در حالی به کارگران بازنشسته سال 94 و 120 کارگر بازنشسته اسفند سال 95 داده شد که کارفرما آخرین بار بر اساس توافق کتبی متعهد شده بود حق سنوات بازنشسته های سال 94 و سهم چهاردرصد سهم بیمه کارفرما در مورد کارگران بازنشسته سال 95 را هفته گذشته پرداخت کند. این اولین بد عهدی کارفرمای نیشکر هفت تپه نبود و در طول ماههای گذشته بارها کارگران شاغل و بازنشسته شرکت نیشکر هفته تپه شاهد بد عهدیهای کارفرما در عمل به تعهداتش بوده اند.

سر دواندن و بد عهدی کارفرمای نیشکر هفت تپه در انجام پرداختهای لازم برای به سرانجام رساندن روند بازنشستگی کارگران بازنشسته این شرکت در حالی ادامه دارد که بدنبال واگذاری کارخانه در اواخر سال 94 به بخش خصوصی، اخراجهای فله ای در این کارخانه به امری عادی تبدیل و کارخانه با دوربین گذاری و حضور نیروهای انتظامی و سختیگریهای حراست عملا به پادگانی تبدیل شده  و در طول این مدت هیچگاه کارگران شاغل موفق به دریافت دستمزدهای خود در موعد مقرر نشده اند. بطوریکه در حال حاضر حقوق ماههای اردیبهشت و خرداد همه پرسنل کارخانه، حقوق بهمن و اسفند ماه سال 94 ، 8 ماه بن سال 95، پاداش سالهای 94 و 95 و بسیاری دیگر از مطالبات قانونی این کارگران همچنان معلق است و کارفرما علیرغم اعتراضات پی در پی کارگری در این کارخانه همچنان از عمل به تعهدات قانونی خویش خودداری میکند. علاوه بر اینها کارفرمای شرکت نیشکر هفت تپه از اجرای بازنشستگی نی بران این شرکت که بر اساس مصوبه مجلس با بودجه ای ده میلیارد تومانی می باید به اجرا در میامد خودداری میکند.

اتحادیه آزاد کارگران ایران- اول مرداد ماه 1396

اعتصاب کارگران خط و ابنیه راه‌آهن اندیمشک دراعتراض به عدم پرداخت چندماه حقوق و وتجمعشان مقابل فرمانداری

امروزیکشنبه اول مردادماه، کارگران خط و ابنیه راه‌آهن اندیمشک(شرکت تراورس)دراعتراض به عدم پرداخت چند ماه حقوقشان دست از کارکشیده وقابل فرمانداری اندیمشک تجمع کردند.

درهمین رابطه امروزفرماندار اندیمشک به خبرنگاران گفت: امروز حدود 100 نفر از کارکنان پیمانکاری شرکت تراورس ، خط و ابنیه راه‌آهن اندیمشک در اعتراض به عدم پرداخت حقوق خود در مقابل فرمانداری تجمع کردند.

وی افزود: چند ماه گذشته نیز کارکنان این شرکت در اعتراض به پرداخت نشدن حقوقشان در مقابل فرمانداری تجمع کردند که با پیگیری‌هایی که انجام گرفت، مشکل حل شد.

فرماندار اندیمشک تصریح کرد: امروز نیز این کارکنان در مقابل فرمانداری تجمع کردند و خواستار پرداخت حقوق خود شدند. در این زمینه با صحبت‌ها و هماهنگی‌هایی که با مدیرعامل راه‌آهن زاگرس برای حل مشکل انجام گرفت، تجمع خاتمه پیدا کرد.

جهانگیری عنوان کرد: این کارکنان چند ماه است که حقوق خود را دریافت نکرده‌اند. با صحبت‌هایی که انجام گرفت، قرار است این مشکل از طریق مرکز پیگیری و حل شود تا کارکنان این شرکت حقوق خود را دریافت کنند.

شرکت تراورس، خط و ابنیه راه‌آهن اندیمشک از شرکت‌های اقماری راه‌آهن است که در زمینه امور نگهداری و ابنیه فنی خطوط راه‌آهن فعالیت می‌کند.

اعتصاب کارگران کشتارگاه صنعتی بجنورد دراعتراض به عدم پرداخت ماه ها حقوق وحق بیمه

از روز گذشته(31تیر)، اعتصاب کارگران کشتارگاه صنعتی بجنورد دراعتراض به عدم پرداخت ماه ها حقوق وحق بیمه دست از کار کشیدند.

برپایه گزارشی که امروز اول مردادرسانه ای شد، مدتی است که حقوق و دستمزد کارگران کشتارگاه صنعتی بجنورد پرداخت نشده و این امر سبب شد تا آن ها از روز شنبه 31 تیر 96 دست از کار بکشند و کشتارگاه از مدار فعالیت خارج شود.

حسین پیلتن رئیس شورای اسلامی شهر بجنورد گفت: از آنجایی که درآمد شهرداری به شدت کاهش یافته است در برخی از ماه ها پرداخت حقوق آن ها به تعویق می افتد.

وی افزود: کارگران کشتارگاه صنعتی بجنورد از جمله افرادی هستند که حقوق آن ها نیز به تعویق می افتد و این امر موجب نارضایتی آن ها شده است.

پیلتن ادامه داد: بر اساس گزارش شهرداری در حال حاضر نیز چهار ماه است که پرداخت حقوق کارگران کشتارگاه صنعتی بجنورد به تعویق افتاده است و شهرداری درخواست داده بود تا شورای شهر مصوبه ای را به تصویب برسانند تا بتوان از محل درآمدهای پارکینگ حقوق معوق کارگران این بخش را پرداخت کند.

کیوان دژهوت شهردار بجنورد نیز گفت:تعطیل شدن خط تولید در کشتارگاه صنعتی بجنورد به علت تمدید نکردن دفترچه های بیمه کارگران از سوی تامین اجتماعی است.

وی بیان کرد: با این وضع درآمدی شهرداری، این نهاد نمی تواند به موقع حق بیمه ها را پرداخت کند و در حال حاضر تا 50 درصد می تواند پرداختی ها را انجام دهد.

دژهوت تصریح کرد: هم اکنون میزان درآمد کشتارگاه صنعتی بجنورد حدود 60 میلیون تومان است این درحالیست که میزان پرداختی ها و هزینه کرد این نهاد به کشتارگاه حدود 100 میلیون تومان است.

وی با اشاره به اینکه شهرداری به تازگی حقوق کارگران کشتارگاه را پرداخت کرده است، تاکید کرد: اما این افراد دو ماه حقوق معوق دارند که شهرداری تلاش می کند تا آن را نیز پرداخت کند.

بازگشت بکارکارگران کارخانه هپکوپس از مرخصی اجباری وپرداخت قطره چکانی مطالباتشان!

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان مرکزی گفت: فعالیت کارخانه هپکو اراک پس از 2 هفته تعطیلی از سر گرفته شد.

محمدرضا حاجی پور روز یکشنبه در گفت وگو با خبرنگاری افزود: مدیریت جدید کارخانه هپکو از اوایل خرداد ماه امسال فعالیت خود را آغاز کرد که به دلیل حسابرسی و انبارگردانی کارخانه در نیمه دوم تیر ماه تعطیل شد.

وی ادامه داد: بر اساس برنامه، کارگران کارخانه هپکو یک برج حقوق معوقه خود را امروز (یکشنبه) دریافت و فعالیت کاری خود را در کارخانه از سر می گیرند.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان مرکزی بیان کرد: مانده معوقات کارگران نیز همزمان با حقوق ماهیانه پرداخت می شود.

بازگشت بکار کارگران به کارخانه کارخانه سیمان کیاسر

مشکل کارخانه سیمان کیاسرحل شد وکارگرانش بسرکارشان بازگشتند.

به گزارش روابط عمومی شرکت صنایع سیمان کیاسر ، با حضور رئیس کل دادگستری، رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان و مدیرکل منابع طبیعی مازندران و رئیس دادگستری بخش چها ردانگه و مدیر عامل شرکت صنایع سیمان کیاسر، مشکل معدن شرکت سیمان کیاسر بر طرف و کار گران کارخانه به محل کار خود بازگشتند.

درهمین رابطه:

بلاتکیفی شغلی200کارگرسیمان کیاسر بدنبال تعطیلی کارخانه

باردهی کوره کارخانه سیمان کیاسر به علت نداشتن بار معدن متوقف گردید و200کارگرش دچاربلاتکلیفی شغلی شدند.

یک منبع خبری محلی دراین باره نوشت،باردهی کوره کارخانه سیمان کیاسر به علت نداشتن بار معدن متوقف گردید.

سازمان منابع طبیعی حاضر به واگذاری معدن به کارخانه سیمان کیاسر نمی باشد وسرنوشت  ۲۰۰ کارگر منطقه محروم کیاسر در هاله ای از ابهام  قرار گرفته شده است .

به همه پرسنل  اعلام شده تا اطلاع ثانوی و روشن شدن وضعیت معدن،کارخانه به طور کامل تعطیل می باشد.

به نظر می رسد درصورت عدم پادرمیانی مسئولین استانی و منطقه برای رفع این مشکل ، تا چند ماه دیگر هم کارگران نمی توانند به سر کار خود برگردند و بیش از ۲۰۰ نفر که به طور مستقیم و غیر مستقیم در ارتباط با این کارخانه مشغول به کار بوده اند بیکار می شوند.

 محسن عمرانی را آزاد کنید

بیش از 1800 معلم و فعال صنفی خواستار آزادی محسن عمرانی معلم دربند شدند و با امضای فرم نگار بیانیه حمایتی بر ادامه مسیر فعالیت صنفی تاکید نمودند در ابتدای این بیانیه آمده است :

محسن عمرانی معلم بوشهری به خاطر فعالیت های صنفی و آموزشی به یک سال زندان محکوم شده است و از 13 اردیبهشت 96 در زندان بوشهر است. او یک فعال صنفی، معلمی دردمند و عدالتخواه است.

آقای عمرانی  با طرح اتهامات واهی در دادگاه بدوی به شش سال حبس محکوم شد که با پیگیری وکلای پرونده آقای امیر رئیسیان و آقای حسین تاج  در دادگاه تجدید نظر حکم وی به یک سال حبس تعزیری و دو سال انفصال از خدمت کاهش یافت. …

شما نیز می توانید با ثبت نام خود در فرم نگار زیر از محسن عمرانی حمایت کنید

فرم نگار حمایت از محسن عمرانی:

https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSeVvWR0wO1_iuvux0EcbWcu8V0empR_nFBad_9wy0rSp4HnDQ/viewform

بیانیه‌ی انجمن صنفی معلمان کردستان(سقز) در خصوص حکم صادره طاهر قادرزاده  عضو انجمن صنفی فرهنگیان کردستان                       

به نام خداوند جان و خرد

 فرهنگیان دلسوز و گرامی

آموزش و پرورش هر کشوری مرکز تولید سرمایه‌ی اجتماعی و به عبارت روشن تر،  نیروی انسانی کارآ و خلاق آتی آن جامعه است. برهمین مبناست که تفکر توسعه مدار باید بیشترین توجه را به نظام آموزشی و اجزاء تشکیل دهنده‌ی آن در هر جامعه‌ای معطوف کند.

بحران کنونی آموزش و پرورش یکی از هولناک‌ترین بحران‌های جامعه‌ی ماست. آشکار است که این بحران با تمام زوایای زندگی اجتماعی و فرهنگی ما پیوستگی ارگانیک دارد. روند رو به رشد خصوصی سازی مدارس، قانون متمایز کردن فرد موفق از ناموفق، نردبانی کردن و تقسیم بندی انسان‌ها از بالا به پایین روحیه‌ای تبعیض آمیز است که تا حد زیادی با فراهم سازی بستر آموزش یکسان و عادلانه برای تربیت فرزندان این مرز و بوم در تضاد آشکار است. برای کاستن از آسیب‌های اجتماعی چنین بستر آموزشی غیر عادلانه‌ای، معلمان دلسوز این دیار با از خود گذشتگی و ایثار در جهت اصلاح امور قدم در میدان گذاشته و خواهان اصلاح این وضعیت ناعادلانه شده‌اند. از آن جمله تلاش‌های مستمر و دلسوزانه‌ی معلمینی همچون آقای «طاهر قادرزاده» جهت کاستن از مشکلات موجود آموزش و پرورش به جای تقدیر شدن با پرونده‌سازی و صدور حکم قضایی برای ایشان روبرو شده است.

حکم ناعادلانه‌ی 91 روز حبس (تعلیق به مدت 3 سال ) علیه طاهر قادرزاده عضو انجمن صنفی معلمان استان کردستان و از فعالین صنفی شهرستان سقز، به اتهام تلاش جهت برگزاری تجمعات صنفی که یکی از بدیهی ترین و ابتدایی ترین حقوق به رسمیت شناخته شده ی معلمان در بسیاری از نقاط دنیا می باشد صادر گردید.

شرایط موجود، هر معلم آگاه را وادار به اتخاذ موضع می نماید. معلمان کردستان با وجود چنین احکامی با عزمی راسخ و استوار در جهت تحقق خواسته‌های بر حق خود که همانا بهبود وضعیت کنونی آموزش و پرورش است، پافشاری می کنند.

انجمن صنفی معلمان کردستان(سقز)، احکام صادره بر علیه همکاران را نقض حقوق معلمین می‌داند و بر مبنای اساسنامه‌ی تشکل های صنفی، وظیفه ی خود می داند که از آزادی فعالیت های صنفی معلمان دفاع کرده و صدور هر گونه حکم ناعادلانه، در جهت محدود کردن فعالیت های صنفی معلمان را محکوم کرده و خواهان الغای حکم صادره علیه آقای طاهر قادر زاده شود.

انجمن صنفی معلمان کردستان(سقز)

تیرماه 1396

گزارشی درباره وضعیت دردناک سوخت بران

سوخت‌بران همانند کول‌بران برای فرار از فقر و گرسنگی به انتقال سوخت‌های فسیلی به مرز‌های مشترک سیستان و بلوچستان با پاکستان و افغانستان پناه می‌برند. کولبران با شلیک در سرما جان خود را از دست می‌دهند و سوخت‌بران با شلیک میان آتش جان نیمه سوخته خود را به زمین می‌کوبند

سوخت‌بری با خودروهایی که برای حمل سوخت غیراستاندارد است به خودی خود خطرناک محسوب می‌شود. تصور کنید در حال هدایت خودرویی هستید که پر از سوخت فسیلی (بنزین یا گازوئیل) است. پایت را بر پدال گاز بیشتر فشار می‌دهی تا دست خالی به خانه بازنگردی. اگر دستگیر نشوی یا به هر دلیل خودرو واژگون نشود و پیکر سوخته‌ات از لابه‌لای آتش بیرون کشیده نشود، ساعاتی بعد در ازای یک ماجراجویی مرگبار که از سر نیاز به آن تن داده‌ای، چند برگ آبی به دست‌ات داده می‌شود تا مزدِ جان به در بردنت از یک سرنوشت مهیب باشد. این تصویر بیشتر شبه به بازی‌های کامپیوتری است اما مشابه آن هر روز در جنوب شرق کشورمان بارها و بارها تکرار می‌شود.

برای ارتباط گرفتن با سوخت‌بران نیاز به تلاش زیادی نیست زیرا بسیاری از مردم در سیستان و بلوچستان از همین راه مخارج خانواده خود را تامین می‌کنند. با اولین تماس توانستیم شماره چند سوخت‌بر را به دست بیاوریم و پای قصه‌های دردناک‌شان بنشینیم.

ترس از یتیم ماندن فرزندانم مسیر زندگیم را تغییر داد

قادر ۳۵ ساله یکی از اهالی سیستان و بلوچستان است که بعد از سال‌ها سوخت‌بری اکنون به تعمیرات لوازم خانگی روی آورده. او در مورد تغییر مسیر زندگی‌اش می‌گوید: بعد از اینکه یکی از دوستانم در ماجرای قاچاق سوخت کشته شد؛ تصمیم گرفتم سوخت‌کشی (سوخت‌بری) را رها کنم. پس از مدتی کارگری به پیشنهاد یکی از دوستان به سمت کارهای فنی رفتم و حالا به تعمیر لوازم خانگی در روستاهای اطراف مشغولم.

قادر ادامه داد: هر روز با این احتمال از خانه خارج می‌شدم که شاید دیگر بازنگردم. من به همراه چهار فرزند و همسرم در خانه‌ای خشتی زندگی می‌کنیم. اگر به خانه باز نگردم خوب می‌دانم چه بر سر آنها می‌آید، آنها هم مانند بعضی از اهالی منطقه توان خرید حتی یک نان را ندارند.

این تعمیرکار لوازم خانگی گفت: در اینجا هیچ‌کس منبع درآمد مشخصی ندارد جز کارمندان. قبل از اینکه به سمت سوخت‌کشی بروم چندماهی دنبال کار گشتم ولی نتوانستم جایی مشغول به کار شوم. به ناچار با ماشین یکی از افرادی که با یک گروه همکاری می‌کرد و برایشان سوخت‌کشی می‌کرد، مشغول به کار شدم. تازه ازدواج کرده بودم و باید پولی به خانه می‌آوردم.

نزدیک به چهار سال سوخت‌بری می‌کردم تا اینکه یک روز اتفاق ناگواری افتاد. به همراه یکی از دوستانم در دو خودروی جداگانه به سمتِ خریداران پاکستانی درحرکت بودیم. حسین پشت من می‌آمد و من از آینه او را می‌دیدم. در میانه‌ی راه متوجه شدیم ما را تعقیب می‌کند. سرعت‌مان را بیشتر کردیم تا شاید از تعقیب‌مان منصرف شوند. وضعیت را از آینه دنبال می‌کردم. در یک آن صدای تیراندازی را شنیدم و ناگهان شعله آتش همه‌ی آینه را پر کرد، مجبور بودم فرار کنم و آنجا نمانم.

خانواده حسین بعد از نزدیک به دوسال موفق شدند دیه‌ی او را دریافت کنند و حالا همسر او با برادر شوهرش ازدواج کرده. شب روز واقعه که به خانه آمدم خیلی استرس داشتم. وقتی چهره‌ی فرزندانم را

دیدم تصمیم گرفتم مسیر زندگی خانواده را تغییر دهم تا شاید در آینده خدا راهی برای ما باز کند.

با لیسانس برق؛ سوخت‌بری می‌کنم

محب ۲۸ ساله فارغ‌التحصیل رشته برق از دانشگاه آزاد است. او در حال حاضر برای سوخت‌بری به‌صورت اقساط یک نیسان آبی صفر کیلوتر خریده که هر شش ماه باید ۵ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان بابت قسط‌اش بپردازد. درمورد وضعیت زندگی خود می‌گوید: نه تنها من بلکه همه هم‌سالانم در سیستان و بلوچستان سوخت‌بری می‌کنند، حداقل می‌توانم در مورد دوستان خودم این حرف را با اطمینان بزنم. زندگی در خانه خشتی که نزدیک به پنجاه سال قدمت دارد، شش فرزند که آینده مشخصی ندارند به همراه ماشینی که هر لحظه ممکن است زندگیم را به جهنم تبدیل کند، سه ضلع زندگی مرا تشکیل می‌دهند.

بعد از فارغ‌التحصیلی به دنبال کار بودم ولی مانند بسیاری از جوانان؛ شغلی مرتبط با رشته‌ی تحصیلی پیدا نکردم و هرچه خوانده بودم بی‌حاصل بود. راهی مقابلم نبود، مجبور شدم که سوخت‌بری کنم، یک خودروی باری خریدم تا به منبع درآمد خانواده‌ام تبدیل شود. شاید برای شما قابل تصور نباشد که در یکسو خانواده‌ی هشت نفره حضور دارد و در سویی دیگر یک خودرو پر از سوخت که هر لحظه امکان دارد هم خودت و هم سرمایه زندگی‌ات را به نابودی بکشاند.

این مهندس برق درمورد این شغل گفت: سوخت‌ها را اکثرا از کامیون‌هایی که به منطقه استان ما می‌آیند خریداری می‌کنیم. آنها یا با خود سوخت می‌آورند یا سوخت داخل باک خود را به ما می‌فروشند. گازوئیل را لیتری ۱۸۰ تومان می‌خریم و ۲۰۰ تا ۲۰۵ تومان به افغان‌ها می‌فروشیم. به صورت میانگین روزی بین هشتاد تا صد هزار تومان درآمد داریم. هیچ وقت نتوانسته‌ام پس‌اندازی داشته باشم چون هرچه درمی‌آورم باید خرج خانه کنم.

محب در پاسخ به این سوال که تا چه زمانی به سوخت‌بری ادامه خواهی داد، گفت: اگر کار دیگری سراغ دارید من همین الان ماشینم را می‌فروشم. حاضرم از صبح بیایم و مشغول شوم. مسیر زندگی ما همین است یا با شلیک گشتی‌ها کشته می‌شویم چو کارمان قاچاق و غیرقانونی‌ست یا راهی زندان می‌شویم یا ماشین به هر دلیل واژگون می‌شود و در آتش می‌سوزیم.

او چنین ادامه داد: سوخت‌کشی قاچاق محسوب می‌شود ولی راستش من از این سخن جا می‌خورم! آنها که ما را از این شغل نهی می‌کنند یا نمی‌دانند در اینجا بر مردم چه می‌گذرد یا خودشان هیچ تصوری از فقر ندارند. جوانان سیستان و بلوچستان تنها به این دلیل سوخت‌کشی می‌کنند که کار و منبع درآمد دیگری در استان وجود ندارد.

اگر کارگر بودم قطع نخاع نمی‌شدم

سلیمان یکی دیگر از جوانان سیستان و بلوچستان است که پیش از این به سوخت‌بری مشغول بود ولی حالا دیگر مواد سوختی جابه‌جا نمی‌کند. فرق سلیمان با قادر این است که او در حادثه‌ی واژگونی خودرویی که با آن سوخت‌بری می‌کرد، قطع نخاع شد و اکنون خانه‌نشین است. می‌گوید: نزدیک به سه سال است که خانه‌نشین شده‌ام. باید به پزشک مراجعه می‌کردم ولی پولی نداشتم. آنقدر در خانه نشستم و بوی تعفن پاهایم فضای خانه را پر کرد که درنهایت پاهایم تبدیل به دو چوب خشک شدند.

او روزی که این اتفاق برایش افتاد را چنین تعریف می‌کند: در مسیر راه تعقیبم می‌کردند. مجبور بودم سرعتم را بیشتر کنم. تا جایی که تویوتا قدرت داشت پایم را روی پدال گاز فشار دادم. آنها هم پا به پای من می‌آمدند. می‌خواستم ماشین را نگه دارم ولی دیر شده بود. دقایقی گذشت… سر یکی از پیچ‌ها دیگر نتوانستم ماشین را کنترل کنم و همراه با مقدار زیادی گازوئیل، ماشینم چپ کرد. واقعا حادثه تلخ و دردناکی بود. اصلا دوست ندارم درباره‌اش حرف بزنم. حال کنج خانه بیکارم و همراه با دو فرزندم چشم به دست مردم دارم. هیچ منبع درآمدی نداریم، با پول یارانه، کمیته امداد و اسکناس‌هایی که همسایه‌ها و مردم روستا به ما می‌دهند امورات زندگی را می‌چرخانیم.

سلیمان آرزو دارد که به روستایش کارگاه و کارخانه برده شود. می‌گوید: اگر یک کارخانه در این اطراف تاسیس می‌شد تا جوانان در آن مشغول شوند حالا وضعیت ما خیلی متفاوت بود. اگر آب داشتیم کشاورزی می‌کردیم، اگر راه بود فرار می‌کردیم. من چاره‌ای جز سوخت‌کشی نداشتم.

بخشی ازیک گزارش ایلنا بتاریخ اول مرداد

مرگ یک کارگر در کارخانه سیمان کارون بر اثر ایست قلبی

روز گذشته(31تیر)، یک کارگر خدماتی کارخانه سیمان کارون، بر اثر ایست قلبی جان خود را از دست داد.

بنا به گزارشی که امروز رسانه ای شد، روز گذشته (شنبه ۳۱ تیر ماه)، یکی از کارگران بخش خدمات فاز دو کارخانه سیمان کارون بنام آقای «صادقی» که بیشتر از پانزده سال مشغول کارگری بود، در محوطه کارخانه سیمان کارون حین سوار شدن بدنبال سرویس رفت وآمد کارگران کارخانه دچار ایست قلبی شد و جان باخت.

جان باختن کارگراداره برق قم هنگام نصب ترانس

کارگراداره برق قم هنگام نصب ترانس در روستای کرمجگان دچار برق گرفتگی شد وجانش را از دست داد.

امروزخبرکوتاهی رسانه ای شد که مامور اداره برق هنگام نصب ترانس در روستای کرمجگان قم بعلت برق گرفتگی جان خود را از دست داد.

اول مرداد ماه 1396

akhbarkargari2468@gmail.com

Advertisements

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

اطلاعات

این ویودی در 24 ژوئیه 2017 بدست در اشتراک - eshtrak فرستاده شده و با , , برچسب خورده.
%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: