اشتراک eshtrak

خبری سیاسی فرهنگی! مسئولیت هر مقاله بعهده نویسنده آنست!

اخبار و گزارشات کارگری 31 تیر 1396، روز شمار حوادث محیط کار ( 4 )، روز شمار حقوقهای عقب افتاده کارگران( 4 ) – و روز شمار کارگران اخراجی و بی کار شده ناشی از تعطیلی واحد کاری(۴) تیر ماه 1396: از انتشارات نهادهای همبستگی با جنبش کارگری در ایران، تهیه و تنظیم: فعالین نهادهای همبستگی در کلن

اخبار و گزارشات کارگری 31 تیر 1396

اعتراض به طرح های کارورزی و مهارت آموزی وظیفه ای همگانی (کارگران،معلمان،پرستاران،کارمندان،دانشجویان،فارغ التحصیلان دانشگاه ها،دانش آموزان ،جوانان متقاضی کارو….) است

اعتراض به اجرای طرح های کارورزی و مهارت آموزی دفاع ازدستاوردهای کارگران، حقوق خود ونسل های آینده است

– تجمع اعترضی کارگران کارخانه آذرآب اراک مقابل استانداری مرکزی برای باری دیگر!
– تجمع صدها کارگرشهرداری اهوازدراعتراض به نداشتن امنیت شغلی وبرای تبدیل وضعیت وعقد قراردادمستقیم
– اقدام به خودکشی کارگر پیمانکار دانشگاه آزاد اسلامی کرج دراعتراض به عدم پرداخت6ماه حقوق
– اعتراض کارگران شرکت قطارهای مسافری رعد تبریزنسبت به  سطح وپرداخت قطره چکانی حقوق وشرایط کار
– بلاتکیفی شغلی200کارگرسیمان کیاسر بدنبال تعطیلی کارخانه
– عدم پرداخت6ماه حقوق کارگران کارخانه نختاب فیروزان تبریز
– شرایط کارسخت وطاقت فرسای کارگران کارخانه بازیافت زباله بانه
– تیراندازی به کولبران مرجعیت قانونی ندارد/ قانونگزار به سمت «بزه‌دیده محوری» گام بردارد
 محمد حسن پوره : از سی و یک تیر تا نوزده اسفند

تجمع اعترضی کارگران کارخانه آذرآب اراک مقابل استانداری مرکزی برای باری دیگر!

اخباروگزارات کارگری:امروز شنبه31تیرماه، کارگران کارخانه آذرآب اراک درادامه اعتراضاتشان نسبت به عدم پرداخت 5ماه حقوق،مقابل استانداری مرکزی تجمع کردند.

کارگران کارخانه آذرآب راک طی ماه های خردادوتیردراعتراض به عدم پرداخت ماه ها حقوقشان دست به اعتصاب،راهپیمایی وتجمعات اعتراضی در محل کارشان،میدان مرکزی شهر ومقابل استانداری مرکزی زدند وهربار بدنبال وعده و وعید کارفرما ومسئولین طراز اول استان مرکزی بطور موقتی به اعتراضشان خاتمه دادند.

این کارگران پیش ازاین اول خردادماه سال جاری درهفتمین روزاعتصابشان دراعتراض به عدم پرداخت3ماه حقوق راهی مرکزشهر اراک شدند ودرمیدان صنعت تجمع کردندوبدنبال وعده پرداخت مطالباتشان طی دوهفته به اعتصابشان خاتمه دادند.

دوهفته بعد ازاین تاریخ،کارگران کارخانه آذرآب بتاریخ16خردادماه بدلیل خلف وعده کارفرما و4 ماهه شدن حقوق معوقه شان مقابل استانداری مرکزی تجمع کردند.

روز25تیرماه کارگران کارخانه آذراب اراک دراعتراض به خلف وعده مجدد کارفرما مبنی برپرداخت مطالباتشان دست به راهپیمایی زدند و دوباره راهی مرکزشهر اراک شدند تا اعتراضاتشان رادرسطح گسترده تری بنمایش بگذارند.ساعت‌ها حضور کارگران در میدان شهدای اراک،همچون گذشته و اعتراضات قبلی این کارگران هیچ مسئولی به خود زحمت حضور نداد، این بار هم هیچ مسئولی در این تجمع برای صحبت با کارگران حاضر نشد تا انکه در نهایت فرماندار اراک به میان این کارگران آمد و با سخنانی روتین و تکراری سعی به گفتاردرمانی کرد.

به گزارش یک منبع خبری محلی،یکی ازکارگران  معترض حاضر درتجمع امروز مقابل استانداری گفت:ضعف مدیریت باعث این اتفاقات شده است، آذرآب یکی از شرکت فعال با دامنه فعالیتی گسترده است و با وجود حجم زیاد کار ۵ماه است که به ما حقوق نداده‌اند و بن کارگری هم قطع شده است.

وی ادامه داد: تاکنون ۵ بار مقابل استانداری تجمع کردیم اما استاندار پیگیری نکرد در اعتراض چند روز پیش که در میدان شهدا انجام شد فرماندار قول پیگیری داد که هنوز نتیجه‌ای نداشته است.

این کارگرکارخانه  آذرآب افزود: خواهش می‌کنم مسئولین خودشان را جای پرسنل بگذارند اکثر افرادی که در آذرآب کار می‌کنند متخصص هستند این کارگران نسبت به آذرآب ارق دارند اگر حتی بخشی از حقوق کارگران را واریز می‌کرند و به بخشی از وعده‌ها عمل می‌کردند امروز اعتراض نمی‌کردیم حدود ۱۸۰۰ کارگر در این شرکت کار می‌کنند برخی از آنها از اسفندماه سال قبل حقوق طلب دارند.

تجمع صدها کارگرشهرداری اهوازدراعتراض به نداشتن امنیت شغلی وبرای تبدیل وضعیت وعقد قراردادمستقیم

صبح امروز31تیر،700 نفر از کارگران مناطق ۸‌گانه شهرداری اهوازدراعتراض به نداشتن امنیت شغلی وبرای تبدیل وضعیت وعقد قراردادمستقیم مقابل ساختمان مرکزی شهرداری تجمع کردند.

در این تجمع کارگران پیمانکاریِ شاغل در بخش‌های مختلف از جمله بخش خدمات و فضای سبز حضور دارند.

خواسته اصلی این کارگران که طرف قرارداد با شرکت‌های پیمانکاریِ خصوصی هستند، تبدیل وضعیت و عقد قرارداد مستقیم با شهرداری است.

یکی از حاضران در این تجمع که نمی‌خواهد نامش فاش شود،به ایلنا گفت: در گرمای بالای ۵۰ درجه در خیابان جمع شده‌ایم تا از حقمان دفاع کنیم؛ خواستهٔ ما کاملا مشخص است؛ می‌خواهیم تبدیل وضعیت انجام شود و با خود شهرداری، قرارداد ببندیم.

این کارگر با بیان اینکه کارگران همه مناطق شهرداری در این تجمع شرکت کرده‌اند، می‌گوید: همه ما در مناطق مختلف معوقات مزدی داریم؛ حق سنوات هم برای دو سال گذشته طلبکاریم.

این کارگر، همه این مشکلات را ناشی از قراردادهای حجمیِ پیمانکاری می‌داند و می‌گوید: اگر قراردادِ مستقیم با شهرداری داشته باشیم، این مشکلات به وجود نمی‌آید؛ چرا باید در ساختار شهرداری بین کارگران پیمانکاری و کارگران رسمی و قرارداد مستقیم، تبعیض وجود داشته باشد؟

اقدام به خودکشی کارگر پیمانکار دانشگاه آزاد اسلامی کرج دراعتراض به عدم پرداخت6ماه حقوق

 امروز31تیر،یک کارگر پیمانکار دانشگاه آزاد اسلامی کرج دراعتراض به عدم پرداخت6ماه حقوقش ازطرف از پیمانکار ساختمان تحصیلات تکمیلی واحد کرج،اقدام به خودکشی کرد.

مدیر روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی استان البرز دراین رابطه به خبرنگاران گفت:امروز یک کارگر جرثقیل به دلیل 6 ماه مطالبه حقوق از پیمانکار ساختمان تحصیلات تکمیلی واحد کرج تهدید به خودکشی کرد.

بختیار افزود: خوشبختانه تا این ساعت اتفاقی برای این فرد نیفتاده و نیروهای نجات و آتش نشانی و مسئولان دانشگاه در محل حضور دارند و نماینده پیمانکار و حسابدار شرکت پیمانکار مربوطه احضار شده‌اند و مشغول تسویه مطالبات این کارگر معترض هستند.

وی خاطرنشان کرد: با دستور رئیس دانشگاه اصل مورد مناقشه بدهی از طرف این واحد دانشگاهی به حساب کارگر معترض واریز شد و اکنون گروه نجات در حال امدادرسانی هستند.

این مسئول یادآور شد که دانشگاه آزاد اسلامی کرج در این پروژه بدهی به پیمانکار ندارد و مشکل پیش آمده بین کارگر مورد نظر و پیمانکار ساختمان تحصیلات تکمیلی این دانشگاه به وجود آمده است.

برپایه آخرین گزارشات منتشره، با حضور یک دستگاه بالابر سنگین آتش نشانی در محل واقعه، کارگر جرثقیل در صحت و سلامت پایین آورده شد.

اعتراض کارگران شرکت قطارهای مسافری رعد تبریزنسبت به  سطح وپرداخت قطره چکانی حقوق وشرایط کار

کارگران شرکت قطارهای مسافری رعد تبریز از اوضاع و احوال شغلی خود رضایت ندارند.

این کارگران می‌گویند: دستمزد به صورت اقساطی آن هم با حداقل دو ماه تاخیر پرداخت می‌شود و این مساله، وضع معاش خانواده‌های ما را دشوار کرده‌است.

 

یکی دیگر از مشکلات این کارگران، کمبود امکانات رفاهی است؛ این کارگران می‌گویند:  الان پرسنل تعمیرات و مامورین نزدیک 5 سال است که  هیچ لباس کاری دریافت نکرده‌اند؛  البته زمستان پارسال بعد از 7 سال یک کاپیشن دادند. تعمیراتچی‌ها هم مشکل ابزار کار دارند؛ شرکت حتی در خرید ابزار کار هم خِساست به خرج می‌دهد.

یکی از کارگران رعد تبریز که به قول خودش از شرایط به تنگ آمده، به ایلنا گفت:یک سوال دارم؛ خدا وکیلی آیا مسئولین می‌توانند با حقوق یک میلیون و پانصد هزار تومانی زندگی کنند؛ البته آن هم با دو ماه تاخیر؟

شرکت رعد تبریز در سال ۱۳۸۲ در تبریز به عنوان یکی از اندک شرکت‌های مالک در بخش حمل و نقل ریلی مسافری کشور بنیان گذاری شد.

بلاتکیفی شغلی200کارگرسیمان کیاسر بدنبال تعطیلی کارخانه

باردهی کوره کارخانه سیمان کیاسر به علت نداشتن بار معدن متوقف گردید و200کارگرش دچاربلاتکلیفی شغلی شدند.

یک منبع خبری محلی دراین باره نوشت،باردهی کوره کارخانه سیمان کیاسر به علت نداشتن بار معدن متوقف گردید.

سازمان منابع طبیعی حاضر به واگذاری معدن به کارخانه سیمان کیاسر نمی باشد وسرنوشت  ۲۰۰ کارگر منطقه محروم کیاسر در هاله ای از ابهام  قرار گرفته شده است .

به همه پرسنل  اعلام شده تا اطلاع ثانوی و روشن شدن وضعیت معدن،کارخانه به طور کامل تعطیل می باشد.

به نظر می رسد درصورت عدم پادرمیانی مسئولین استانی و منطقه برای رفع این مشکل ، تا چند ماه دیگر هم کارگران نمی توانند به سر کار خود برگردند و بیش از ۲۰۰ نفر که به طور مستقیم و غیر مستقیم در ارتباط با این کارخانه مشغول به کار بوده اند بیکار می شوند.

عدم پرداخت6ماه حقوق کارگران کارخانه نختاب فیروزان تبریز

6ماه حقوق کارگران کارخانه نختاب فیروزان تبریز،تولید  کننده نخ پنبه ای و انواع حوله پرداخت نشده است.

یکی از کارگران این کارخانه به خبرنگاران گفت: مدیر عامل نختاب فیروزان عدم بازار فروش و نبود تقاضا در بازار را علت عدم توانایی خود در پرداخت حقوق‌ها اعلام کرده اما در هر حال 6 ماه نگرفتن حقوق زندگی هر فردی را با مشکلات زیادی روبرو می‌کند.

این کارگر با اشاره به اینکه مسئولین چه واکنشی به این موضوع نشان داده‌اند اظهار داشت: طی هفته گذشته مسئولین استانداری و فرمانداری طی بازدید و بررسی هایی که از وضعیت موجود در کارخانه داشتند به کارگران این قول را داده اند تا پایان مرداد نزدیک به 4 ماه از معوقات خود را دریافت کنند.

شرایط کارسخت وطاقت فرسای کارگران کارخانه بازیافت زباله بانه

25 کارگر کارخانه بازیافت زباله شهری بانه روزانه بیش از 10 ساعت در محیطی بسیار سخت و طاقت فرسا مشغول تفکیک زباله های آلی و غیرآلی بوده تا مواد بازیافتی را دوباره به چرخه مصرف بیاورند.

«خوردن و آشامیدن در محیط کارخانه بسیار سخت بوده و کارگران در معرض انواع عوامل بیماری زا قرار دارند.»

کارخانه بازیافت زباله بانه به عنوان نخستین کارخانه بازیافت در غرب کشور سال گذشته در منطقه هژده دولان در مسیر جاده بانه – سردشت به بهره برداری رسید و اکنون روزانه 120 تُن زباله این شهر را تفکیک می کند.

از 100 متری محوطه کارخانه بوی بد زباله های انباشته شده باعث شد، تعدادی از خبرنگارانی که برای بازدید از این کارخانه آمده بودند از جمع جدا شده و تحمل آمدن به داخل کارخانه بازیافت زباله را نداشتند.

در ادامه مسیر و بازدید از بخش های کارخانه تعداد جمع 15 نفری ما اکیپ بازدید خبرنگاران کردستان از کارخانه بازیافت زباله کمتر و کمتر می شد.

کارگران ماسک زده و لباس های مخصوص بر تن داشتند و هر کدام در محدوده ای از مسیر مواد مختلف را جداسازی می کردند.

راستی تنها در اینجا می توان فهمید این مردان بزرگ برای پیدا کردن نان، چقدر سختی می کشند و 10 ساعت از طول روز را در این محیط به سر می برند.

دست کش ها نیمه پاره و پیراهن های آستین در رفته این کارگران در کنار گونی ها و سبدهای تا انتها پر از زباله های بازیافتی و حمل آنها حکایت هر روزه این کارگران بود.

به خاطر سر و صدای بلند دستگاه ها آسیابی، به خوبی نمی توان صدای کارگران را شنید اما به درخواست مسئول کارگاه برای دقایقی دستگاه ها را خاموش کردند و به دنبال آن سیستم های تهویه نیز خاموش شدند و بوی محیط هم چند برابر شد.

راستش محیط به گونه ای گویا بود نمی توانستم در مورد سختی کار کارگران از آنها سوالی بپرسم، اما به گفته یکی از کارگران کار تا پایان تفکیک زباله ها هر روز تداوم دارد و برخی روزها از صبح تا عصر طول می کشد.

محمد می گوید: 6 ماه است در این محیط کار می کند و بوی بد و سر و صدای دستگاه ها دیگر برایش عادی شده و فقط هفته اول نسبت به آنها حساس بود.

با خاموش شدن دستگاه ها و سیستم های تهویه، چند نفر دیگر از کارگران بخش تفکیک زباله به جمع ما اضافه شدند و در مورد سختی کارشان می گفتند.

مهران گفت: پس از پایان کار روزانه به خاطر بوی بد، نمی توانیم به هر جایی برویم و از این نگرانیم که مایه آزار و رنجش دیگران و حتی خانواده هایمان بشویم.

وی اضافه کرد: خوردن و آشامیدن در محیط کارخانه بسیار سخت بوده و کارگران در معرض انواع عوامل بیماری زا قرار دارند.

تیراندازی به کولبران مرجعیت قانونی ندارد/ قانونگزار به سمت «بزه‌دیده محوری» گام بردارد

افشین عبداللهی می‌گوید: تیراندازی به کولبران بر اساس قوانین موجود نیز فاقد وجاهت قانونی است و بایستی نمایندگان مجلس تمهیداتی بیندیشند که امنیت جانی کولبران حفظ شود.

افشین عبداللهی (وکیل دادگستری) در ارتباط با وضعیت کولبران و عدم امنیت جانی آن‌ها به ایلنا گفت: یکی از اخبار مهمی که در یکی دو سال اخیر رسانه‌ای شده و دغدغه مرزنشینان و حتی مسئولان کشوری است، کشته و زخمی شدن شدن کولبران در مناطق مرزی است؛ به گونه‌ای که بسیاری از رسانه‌ها روزانه اخبار زیادی را در این خصوص منتشر می‌کنند.

وی افزود: مسئولان نیز در این زمینه اظهارنظر و حتی اظهار تأسف نیز می‌کنند. برخی از نمایندگان نیز بدون اینکه کاری از پیش ببرند با واکنشهای رسانه‌ای سعی در استفاده ابزاری از این مشکل را دارند، اما متأسفانه تاکنون هیچ رسانه‌ای به مبنای قانونی تیراندازی به کولبران و عبورکنندگان از مرز و انتقادات وارده به آن نپرداخته و هیچ مسئولی از جمله نمایندگان نیز در مورد ضرورت اصلاح قانون هیچ واکنشی نشان نداده‌اند.

مأمور به استناد کدام قانون و ماده تیراندازی می‌کند؟

این وکیل دادگستری ادامه داد: مأمورین نظامی و انتظامی به استناد «قانون به کارگیری سلاح توسط مأمورین نیروهای مسلح در موارد ضروری» می‌توانند به سمت متهمین تیراندازی نمایند، البته به شرط اینکه تمامی شرایط این قانون را رعایت نمایند در غیر اینصورت مسئولیت مدنی و کیفری خواهند داشت که به آن اشاره خواهد شد. یکی از بندهایی که به نظر می‌رسد مأمورین به استناد آن به سمت کولبران تیراندازی می‌کنند بند ۹ ماده ۳ قانون مذکور است که مقرر می‌دارد «برای جلوگیری و مقابله با اشخاصی که از مرزهای غیر مجاز قصد ورود و یا خروج را داشته و به اخطار مامورین مرزبانی توجه نمی‌نمایند می‌توانند… تیراندازی کنند.»

عبداللهی تصریح کرد: نکته بدیهی و اولیه که به روشنی از این بند استنباط می‌شود این است که فقط مأمورین مرزبانی می‌توانند تیراندازی نمایند. لذا سایر مأمورین در این خصوص حق تیراندازی ندارند و در صورت تیراندازی مسئولیت خواهند داشت. حال اگر مأمورین مرزبانی بخواهند تیراندازی نمایند، تیراندازی با توجه به تبصره ۳ این ماده شرایطی دارد و لذا مأمور مستقیماً نمی‌تواند تیراندازی کند. مطابق این تبصره «ابتدا باید چاره‌ای جز به کارگیری سلاح نداشته باشد.» این قسمت از تبصره ۳ بسیار مهم است و به نظر می‌رسد امکان تیراندازی به کولبران را به صفر می‌رساند و آن را غیر ممکن می‌کند.

این وکیل دادگستری ادامه داد: چرا که یک کولبر بار سنگینی را روی دوش خود حمل می‌کند و نمی‌تواند با سرعت زیاد حرکت کند، لذا به راحتی می‌توان وی را متوقف کرد و حتی اگر فاصله دور باشد مأمور مرزبانی می‌تواند فوراً خود را به کولبر برساند و او را متوقف کند. بر این مبنا، هیچ ضرورتی برای به کارگیری سلاح وجود ندارد. مضافاً حتی اگر فرض کنیم کولبر با بار سنگینش در حال فرار باشد، مأمور مرزبانی باید ابتدا اخطار ایست بدهد، سپس تیر هوایی شلیک کند. در مرحلۀ بعد از کمر به پایین تیراندازی نماید. در این حالت اگر مأمور از کمر به پایین تیرندازی کند ولی تیر وی به قسمت بالای کمر اصابت نماید و باعث مرگ کولبر شود، مأمور مسئولیت کیفری و مدنی خواهد داشت. در ‌‌نهایت اگر هیچ یک از راه‌ها جواب نداد، مأمور می‌تواند از کمر به بالا تیراندازی نماید که البته به نظر می‌رسد این مورد اخیر و حتی مورد سوم در مورد کولبران صدق نمی‌کند.

عبداللهی تاکید کرد: مضافاً اینکه تیراندازی به سمت افراد با توجه به جرایم مورد اشاره در قانونِ «به کارگیری سلاح» به نظر می‌رسد بیشتر ناظر به جلوگیری از ورود تروریست‌ها و قاچاقچیان مواد مخدر به کشور باشد که معمولاً مسلح هستند و نه کولبر و یا حتی یک عبور کنندۀ ساده از مرز که یک بار معمولی دارد و اتفاقاً آن بار در داخل شهر‌ها به طور مجاز به فروش می‌رسد.

ضرورت اصلاح قانون و وظیفه نمایندگان مجلس

این کار‌شناس حقوقی در ادامه به وظیفه قانونگزاران و نمایندگان مجلس در این رابطه اشاره کرد و گفت: نمایندگان مجلس شورای اسلامی باید درصدد یک اقدام بنیادین و ریشه‌ای جهت حل این مشکل باشند. در چنین حالتی بنیادی‌ترین کار می‌تواند تلاش برای اصلاح قانونِ «به کارگیری سلاح» باشد؛ زیرا استدلال مأمورین بعد از تیراندازی به سوی کولبران و یا عبورکنندگان از مرز، مواد این قانون است. این در حالی است که مطابق قوانین و مقررات مربوطه ورود و خروج از مرز‌ها هیچگاه مجازات قتل را نداشته و در بسیاری از مواد این قانون هیچ تناسبی بین تیراندازی و جرم ارتکابی متهم وجود ندارد، ولی مأمورین می‌توانند به سمت افراد تیراندازی نمایند و حتی آن‌ها را به قتل برسانند.

عبداللهی تاکید کرد: حال اگر این قانون اصلاح شود مأمورین نمی‌تواند تیراندازی کند و در صورت هرگونه اقدام و یا خطا مسئولیت سنگینی خواهد داشت. هر چند که با توجه به مواد فعلی قانون به کارگیری سلاح نیز امکان تیراندازی به سمت کولبران وجود ندارد.

این وکیل دادگستری ادامه داد: بنابراین، با توجه به آمار بالای کشته شدن افراد در مرز‌ها و با عنایت به اینکه عبور از مرز جرم چنان سنگینی نیست که مرتکب آن مستحق قتل باشد، قانونگذار می‌تواند در مورد تیراندازی مأمورین در این باره تجدیدنظر کند و یا راهکار دیگری برای این منظور بیاندیشد و بیشتر به سمت بزه‌دیده محوری گام بردارد. اگرچه نقاط مرزی با امنیت و آرامش کشور مرتبط است، ولی رضایت شهروندان نیز بی‌ارتباط با آن نیست.

وی در ادامه به حساسیت موضوع اشاره کرد و گفت: احکامی که در دادگاه‌ها در این رابطه صادر می‌شود با توجه به حساسیت و قتل یکی از شهروندان به سرعت در آن مناطق انتشار می‌یابد و اعضای آن را تحت تأثیر قرار می‌دهد. بدیهی است این احکام علاوه بر درنظرگرفتن امنیت کشور، باید با در نظر گرفتن مصالح بزه‌دیدگان و با توجه به فضای حاکم بر آن مناطق باشد. به عبارت دیگر، احکامی که در این رابطه صادر می‌شود باید بومی بوده و اعضای آن مناطق را نیز متقاعد کند.

عبداللهی ادامه داد: برای مثال، در بسیاری از مناطق مرزی غرب کشور، افراد زیادی به حمل کالاهایی مانند پارچه، سیگار، وسایل الکتریکی و موارد مشابه اقدام می‌کنند (که اتفاقاً مورد استفاده جامعه نیز است) و موارد بسیاری پیش آمده که افرادی که حامل این کالا‌ها هستند در مناطق مرزی در اثر تیراندازی مأمورین جان باخته‌اند. بدیهی است که خویشاوندان جان باخته و اعضای آن مناطق ممکن است دیدگاهی متفاوت از قضات صادر کننده حکم نسبت به موضوع داشته باشند. در نتیجه عمل تیراندازی و حکمی که در این رابطه صادر می‌شود، ممکن است چندان مورد قبول اعضای آن مناطق نباشد، زیرا، آن‌ها کسی را که به منظور کسب درآمد کشته شده، مستحق قتل نمی‌دانند. همچنین بسیاری از افراد ساکن در مناطق مرزی دارای قوم و خویش در آن سوی مرز هستند و برخی از تردد‌ها ممکن است به منظور سرزدن به اقوام باشد.

این وکیل دادگستری در پایان خواستار رسیدگی اصولی به مساله کولبران شد و گفت: بایستی اوضاع به سمتی پیش برود که هم امنیت جانی کولبران حفظ شود و هم در جهت فراهم آوردن فرصت‌های شغلی شایسته در مناطق مرزی اقدام شود.

محمد حسن پوره : از سی و یک تیر تا نوزده اسفند

نویسنده :محمد حسن پوره، معلم مزد بگیر

سی و یک تیر سال 94روز مهمی در جنبش عدالتخواهانه نیروی کار بخش آموزش ایران است ،روزی که با فراخوان کانونها برای تجمع سکوت مقابل مجلس برای آزادی دبیرکل کانون صنفی معلمان ایران آقای اسماعیل عبدی در تاریخ جنبش معلمان ایران ثبت شد.تجمع سکوتی که فریادش رساتر از هر صدایی بود ،فریاد علیه امنیتی شدن فضای فعالیت صنفی و دستگیری فعالین صنفی.

فریاد و مطالبه ی تجمع سکوت، آنقدر رسا بود که قبل از روز حماسه ،فعالین را متذکر شده بودند که روز سی و یک تیر در تجمع حضور نداشته باشند و روز موعود حضور خیره کننده نیروهای امنیتی در بهارستان و مبادی ورودی به بهارستان نشان از ارزش خاص مطالبه معترضین داشت.تجمع قبل از انجام مراسم  با دستگیری وسیع معلمان برگزار نشد و تجمعی که قرار بر سکوت اجرا شدنش بود ،آنچنان طنین انداز شد که برگ زرینی شد در جنبش معلمان ایران.

حماسه سی و یک تیر ،در تاریخ جنبش معلمان ایران نشان داد که بستر های عینی و ذهنی جنبش معلمان ایران با بهره گیری از شیوه های نوین ارتباطی و روش های مدنی و رشد آگاهی در بدنه این جنبش مهیاست .بدنه اجتماعی جنبش نوپای معلمان ایران به مدد ابزارهای نوین ارتباطی به حقوق خویش بیشتر از هر زمانی آگاه است ،بدنه اجتماعی جنبش معلمان با فقر و فرق روبروست و دلایل این فقر و فرق را بدنه جنبش مطلع شده است.این بدنه با بیش از یک میلیون معلم از سیاست های نادرست آموزشی ،کالایی شدن و خصوصی سازی آموزش رنج می برند و از آن بیزارند و خواهان آموزش رایگان آنچه قانون اساسی صراحتا بر آن تاکید نموده است می باشند

جنبش اجتماعی معلمان ایران که نیروی کار بخش آموزش را تشکیل میدهد دارای ساختاری پویا ،دینامیک و رو به رشد است و شاید تشکل هایی که ماهیتا نقش احزاب را ایفا میکنند تلاش دارند اعتراضات صنفی و مستقل معلمان را تحت شعاع عملکرد حزبی خود قرار دهند و به شیوه های گوناگون از اعتراضات مستقل معلمان جلوگیری نمایند . اما جنبش معلمان حرکتی از پایین شکل گرفته می باشد و حتی بعضا کانونها و تشکلها خود را با حرکتهای اعتراضی جنبش هماهنگ می کنند.

نگاهی به شعارهای جنبش از سی و یک تیر تا نوزده اسفند نشان میدهد که جنبش رو به رشد نیروی کار بخش آموزش ایران سه رویکرد را در راس خواسته ها و مطالبات خود قرار داده است .

آزادی معلمان زندانی ،این مطالبه محوری ترین و اساسی ترین خواسته جنبش معلمان است ،چرا که این مطالبه یعنی رفع امنیتی شدن فضای فعالیت صنفی و حق داشتن تشکل های مستقل صنفی.و حماسه سی ویک تیر نیز برای این مطالبه صورت گرفت و آزادی دبیرکل کانون صنفی معلمان آقای اسماعیل عبدی ،ضمن اینکه همزمان فعالینی چون آقای بداقی،باقری در زندان و اقای بهشتی حکم سنگین مواجه شده بودند.

اعتراض به خصوصی سازی مدارس و کالایی شدن آموزش ،بخش رسانه ایی دولتی و وابسته به سازمانهای خاص بعد از فراگیر شدن جنبش معلمان در قالب برنامه های مختلف خبری سعی در تاثیر گزاری روی افکار عمومی جامعه بودند تا دلیل اعتراضات معلمها را صرفا اعتراض به حقوق بیان کنند و در همان زمان مقایسه تعطیلی معلمها با سایر کارکنان دولت توسط حتی چهر های نظامی صورت پذیرفت .اما این رویکرد و مطالبه یعنی اعتراض به خصوصی سازی مدارس و کالایی شدن آموزش این پیام را به جامعه رساندکه معلمها ضمن اینکه معترض به کم بودن دستمزد دارند نسبت به خصوصی سازی مدارس و طبقاتی شدن دانش آموران معترض هستند .

مشکلات معیشتی و فریاد فرق و فقر،رویکرد سوم اما قدیمی جنبش معلمان است ویک بخش مشترک با سایر مزد بگیران است که  مورد استثمار قرار گرفته اند.

سه مطالبه یا رویکرد جنبش معلمان از سی و یک تیر 94 تا نوزده اسفند 95به مطالبات عینی و ملموس جنبش معلمان تبدیل شد که دو بخش این مطالبات ،مطالبه عمومی است و جنبش معلمان به ایفای رسالت خویش مبنی بر اعتراض به خصوصی سازی گسترده و کالایی شدن آموزش پرداخت تا دین خود را نسبت به خانواده ی دانش آموز و خود دانش آموز ادا نماید .

جنبش نوپای معلمان به مرحله ای از رشد و بلوغ رسیده است که در برابر استفاده از حربه تشکلهای کنترل شده ،خود مستقلا و آگاهانه و مطالبه محور به دنبال گرفتن حقوق پایمال شده خود و دانش آموزش باشد.

سی ویک تیر 94 دوره ای مهم دربلوغ جنبش نیروی کار بخش آموزش ایران است ،دوره ای که همراه با رشد آگاهی نسبت به حقوق خود و محوریت آن مطالبه محور بودن ،می باشد .

وقتی که ساختار یک حرکت اعتراضی پویا است ،وقتی که شیوه مدنی اعتراض مورد قبول همگان است ،وقتی که شعارهای عمده و اصلی و مطالبات مشخص است ،وقتی که حرکت رو به رشد است و حامیان وضع موجود به جای حل مساله به پاک کردن صورت مساله می پردازند ،حرکت رو به رشد بدنه اجتماعی جنبش به ریشه دواندن و گسترش خود می پردازد.

سی ویکم تیر ماه 1396

akhbarkargari2468@gmail.com

***

روز شمار حوادث محیط کار – تیر ماه 1396

( 4 )

از انتشارات نهادهای همبستگی با جنبش کارگری در ایران

تهیه و تنظیم: فعالین نهادهای همبستگی در کلن

 

ملاحظات و اسامی علت و نوع حادثه تعداد نفرات  نام واحد شهر تاریخ شماره ردیف
مصدومیت شدید کارگر 25 ساله سقوط از طبقه ششم کارگرنصاب 1 مجتمع مسکونی 12 طبقه تهران 1 تیر 96 1
جان باختن محمد مسائلی فرد(دابران) و مصدومیت شدید 2 کولبر دیگر تیراندازی نیروهای نظامی 3 کولبران پیرانشهر » » « 2
مصدومیت شدید3کارگر افغانستانی ریزش آوار 3 زمین گودبرداری شده تهران 2 » « 3

 

فوت مراد عربی 34 ساله و مصدومیت کاردین عرب پور تیراندازی نیروهای نظامی 2 کولبران ارومیه – کندالوک » » « 4
حرکت با دنده عقب1راننده،موجب مرگ یک کارگر شد تصادف در محل کارخانه

 

1

 

کارخانه زغال سنگ

 

اردبیل

 

3 » « 5

 

مصدومیت شدید 1 کارگر 32 ساله سقوط به چاهک آسانسور 1 ساختمان در دست ساخت تبریز » » « 6

 

اخبار این حادثه کاملاً ضد و نقیض بود برخی مقامات این خبر را اصلاً تکذیب کرده و آنرا حادثه ای جزیی دانستند! آتش سوزی در انبارگوگرد و مصدومیت ناشی از گاز 20-100 پالایشگاه نفت اصفهان 5 » « 7
مرگ صفدر جباری و مصدومیت         علی اصغری واژگونی آمبولانس

 

2

 

تکنسین اورژانس

 

شاهرود

 

» » « 8

 

ملاحظات و اسامی علت و نوع حادثه تعداد نفرات  نام واحد شهر تاریخ شماره ردیف
مصدومیت شدید کارگر 35 ساله

 

سقوط به چاهک آسانسور 1

 

ساختمان نیمه کاره 10 طبقه

 

تبریز

 

5 تیر 1396 9
فوت یک کارگر 60 ساله

 

برق گرفتگی هنگام کار با      سنگ فرز 1

 

واحد مسکونی محلات 6 » « 10
مرگ 1کارگر35ساله و مصدومیت2کارگر31 و82(؟) ساله ریزش دیواره حین لایروبی قنات 3 حفر چاه تبریز 7 » « 11
فوت 1کارگر به نام نعمت اکبری

 

برق گرفتگی هنگام شستشوی دینام پمپ خمیز کاغذ 1

 

کاغذ سازی پارس پاپیروس

 

مازندران

 

8 » « 12
مرگ یک کارگر زن 45ساله افغانستلنی گبرکردن لباس زن کارگر و کشیده شدن به دستگاه خمیرگیر 1

 

نانوایی

 

سمنان

 

9 » « 13
فوت کارگرجوان27ساله به نام سجاد مکی ریزش چاه 1 لایروبی چاه خمین » » « 14
مرگ حسین خیر اندیش 27 ساله سکته قلبی در حین شیفت کار 1 پرستار اورژانس پیش بیمارستانی یزد » » « 15
مرگ راننده برخورد با کابل برق فشار قوی 1 راننده خودرو بتن ریز زنجان 10 » « 16
مرگ واحد قادری و زخمی شدن           آرام ناصری براثر تیراندازی نیروهای نظامی

 

2

 

کولبران

 

بانه

 

» » « 17
مرگ دلخراش کارگر 24 ساله سقوط به داخل مخزن خمیر کاغذ 1 کارگاه کارتن سازی ساوجبلاغ 12 » « 18
مرگ مقنی 40 ساله

 

برق گرفتگی در اثر استفاده از بالابر هنگام حفر چاه 1

 

حفر چاه

 

ورامین

 

» » « 19
سوختگی و مصدومیت6کارگر، حال2نفر از آنها وخیم است انفجار وآتش سوزی در مسیر لوله های آب و گازهنگام برش لوله ها 6

 

پالایشگاه

 

آبادان

 

» » « 20
مرگ 2 کارگر معدن

 

واژگون شدن تراکتور

 

2

 

معدن سنگ هزاربند

 

کرج – چالوس

 

13 » « 21
مرگ کارگر 25 ساله افغانستانی

 

ریزش دیواره هنگام حفر چاه

 

1

 

مرگز بازپروری – تربیتی تهران

 

» » « 22
ملاحظات و اسامی علت و نوع حادثه تعداد نفرات  نام واحد شهر تاریخ شماره ردیف
فوت یک کارگر 25 ساله و مصدومیت5 کارگر دیگر آتش سوزی

 

6

 

کارگاه کارتن سازی جاده خاوران

 

تهران

 

14 تیر 96 23
مرگ عباسقلی قزلسفلی مأمور ادارۀ راهداری مینو دشت تصادف در حال کار در جاده

 

1

 

کارگر راهدار

 

مینو دشت

 

» » « 24
مرگ 1کارگر افغانستانی بخاطرگرمای شدید و ندانستن شنا و فقدان وسایل نجات غرق شدن در رودخانه

 

1

 

کارگر اداره برق

 

حمیدیه

 

» » « 25
مرگ م. یوسف تگی 52 ساله و مصدومیت 2 کارگر دیگر ریزش دیوار

 

3

 

ساختمان در حال احداث

 

یزد

 

15 » « 26
مرگ راننده برخورد با کابل فشار قوی 1 راننده خودرو سنگین بوکان » » « 27
مرگ یک کارگر جوان ریزش محتویات یک چاه 1 یک مرکز بازپروری ؟ » » « 28
مصدومیت 8 کارگر واژگونی مینی بوس حامل کارگران 8

 

کارگران فصلی

 

مهاباد – سردشت

 

17 » « 29
مرگ راننده و شاگردش برخورد تاج تریلی با فاز برق 20 کیلو واتی – برق گرفتگی 2 راننده تریلی و شاگردش ؟ » » « 30
مرگ4کارگرجوان 21تا28ساله گاز گرفتگی هنگام حفر چاه 4 سفره خانه سنتی تهران » » « 31
کشته شدن 1 کارگر و مصدومیت 11 کارگردیگر واژگونی مینی بوس حامل کارگران 12

 

کارگران فصلی

 

فسا – قره باغ

 

18 » « 32
فوت یک کارگر 27 ساله سقوط از ارتفاع 15 متری 1 کارخانه میدوک،بخش تغلیظ معدن شهر بابک » » « 33
5کارگر دچار گرمازدگی شدند

 

به علت کار روی عرشه کشتی با گرمای 45 درجه 5

 

کارگران یک کشتی سوری

 

عسلویه

 

» » « 34
فوت یک کارگر25ساله و مصدومیت یک کارگر دیگر انفجار و آتش سوزی

 

2

 

کارگاه عروسک سازی

 

تهران

 

19 » « 35
مرگ یک کارگر 51 ساله برق گرفتگی 1 پروژۀ طرح اگو مشهد 20 » « 36
ملاحظات و اسامی علت و نوع حادثه تعداد نفرات  نام واحد شهر تاریخ شماره ردیف
مرگ یک کارگر جوان گیر کردن و ثطع دزت در نقاله 1 کارخانه فولاد بوتیا کرمان » » « 37
فوت 3 کارگر مسمومیت گاز در چاه سپتیک 3 کارخانه بشارت تبریز 21 » « 38
مرگ یک کارگر مقنی سقوط به عمق 75 متری چاه 1 حفر چاه ورامین – پیشوا 21 تیر 96 39
مرگ مقنی 47 ساله به نام ابراهیم       سنگ سفیدی افزایش حجم آب قنات

 

1

 

حفر چاه

 

سبزوار

 

» » « 40
مرگ کارگری به نام یوسف زنده بودی حمله قلبی در اثر گرمای54درجه 1 کارگر شهرداری چغادک – بوشهر » » « 41
فوت علی باغبانی و مصدومیت عیسی حدادی 46 ساله برق گرفتگی هنگام جوشکاری

 

2

 

ساختمان نیمه کاره

 

بادرود – نطنز

 

22 » « 42
مرگ کارگری 40 ساله

 

ریزش دیوار و آوار

 

1

 

مغازه در حال ساخت

 

دزفول

 

» » « 43
مصدومیت شدید کارگر ساختمانی سقوط به چاله آسانسور 1 مجتمع مسکونی در حال احداث مشهد » » « 44
مصدومیت شدید یک کارگ سقوط به داخل کانال آسانسور 1 شرکت نفت پیست آبعلی تهران 23 » « 45
مرگ کارگر30 ساله افغانستانی و مجروحیت شدید کارگر دیگر واژگون شدن وانت حامل کارگران

 

2

 

موزائیک سازی

 

تهران

 

» » « 46
مرگ یک کارگر انفجار مخزن سوخت 1 یک واحد تولیدی قدیمی زرندیه 25 » « 47
فوت کشاورز 66 ساله

 

برق گرفتگی هنگام وصل کردن برق قطع شده 1

 

اراضی کشاورزی

 

خوشاب -رباط جز

 

» » « 48
 فوت پیمانکار و راننده لودر به نامهای اسماعیل قربانی و اسماعیل فضل آبادی سقوط لودر به دره 2

 

واحد برق رسانی بشاگرد – گوهران

 

» » « 49

 

مرگ راننده 25 ساله ریزش کنسانتره 1 معدن 3 گل گهر سیرجان 27 » « 50
فوت بک کارگر و مصدومیت 3        کارگر دیگر ابجاد حفرۀ گاز و ریزش معدن 4 معدن اشکلیی راور 29 » « 51

 

ملاحظات و اسامی علت و نوع حادثه تعداد نفرات  نام واحد شهر تاریخ شماره ردیف
یک کولبر کشته و 3 کولبر زخمی شدند تیراندازی نیروهای نظامی 4 کولبران خوی 29 » « 52
3 آتش نشان و 7 ملوان دچار حادثه شدند آتش سوزی در لنج ها 10 13 فروند لنج بندر کنگان 30 » « 53

 

***

روز شمار کارگران اخراجی و بی کار شده ناشی از تعطیلی واحد کاری از اول تا آخر تیر ماه 1396

 (4)

از انتشارات نهادهای همبستگی با کارگران ایران

 تهیه و تنظیم : فعالین نهادهای همبستگی در کلن

شماره ردیف

 

تاریخ خبر شهر نام واحد تعداد نفرات علت ملاحظات
1

 

1 تیر 1396 شوش مجتمع نیشکر هفت تپه 30 رهبری اعتراضات با اعتراض و حمایت همکاران، آنها به کار برگشتند
2 2 » « رشت کارخانه فولاد کبیر 100 رکود تولید
3

 

3 » « قزوین کارخانه تولی پرس و بسته بندی البرز 560 اعزام به مرخصی اجباری کارفرما برای سومین بار کارگران را بدون مزد به مرخصی اجباری می فرستد و کارگران نگران امنیت شغلیند
4

 

4 » « مینودشت – گنبد کاووس کارخانه نورد فولاد گلستان 103 تعطیلی کارخانه برای بازسازی و تعمیرات! کارگران بیکار شده اند،اما کارفرما مدعی است موقتی است
5

 

7 » « چهارمحال بختیاری کارخانه برفاب ؟ تعدیل نیرو کارگران برای بازگشت به کار تجمع کردند
6

 

11 » « تهران کارخانه نساجی پاکان 190 تعدیل نیرو 40 کارگر باقیمانده نیز نگران تعطیلی کارخانه و امنیت شغلی خود هستند
7

 

12 » « کرمانشاه پالایشگاه نفت 6 بعلت اعتراضشان علیه خصوصی سازی و اعلام خاتمه قرارداد رسمی تعدادی از کارمندان معترض
8

 

» » « منجیل – لوشان کارخانه پالایش روغن واریان 6 به خاطر اعتراض به تعلل در حق   بازنشستگی شان 2 هفته پیش اخراج شده اند و هنوز4 ماه دستمزد و عیدیشان پرداخت نشده
9 » » « عنبرآباد کارخانه شیر 20 تعطیلی کارخانه بعلت کارشکنی برخی مسئولین
10

 

14 » « بیرجند کارخانه کاشی و سرامیک آیدا سرام چند نفر به دلیل اعتراض برای کسب مطالباتشان
11

 

» » « خرمشهر شهرداری 70 بدون هیچ دلیل مشخصی این کارگران از سوم خرداد اخراج شده و برای بازگشت به کاردست به تجمع اعتراضی زدند

 

شماره ردیف

 

تاریخ خبر شهر نام واحد تعداد نفرات علت ملاحظات
12

 

14 تیر 96 خرمشهر کارخانه لوله سازی آلپا 50 اعتراض برای کسب مطالباتشان بعد از مطالبه، شرکت همۀ کارگران را اخراج کرد!
13

 

17 » « اردبیل کارخانه ذوب آهن 100 کارخانه بعلت مشکلات مدیریتی و مالی تعطیل شد
14

 

18 » « اصفهان کارخانه کاشی چند صد نفر عدم مدیریت و تعطیلی مجدد کارخانه بعد از تعطیلی اول 4ماه کارگران خود کارخانه را اداره کردند،اما بعلت عدم همکاری هیئت مدیره، کارخانه مجدداً تعطیل و کارگران بیکار شدند
15

 

» » « اصفهان کارخانه روغن نباتی ناز 30 آلاینده بودن فعالیت های­آن ومزاحمت زیست محیطی! تعطیلی کارخانه، بیکاری کارگران و بلاتکلیفی30خانوار
16

 

19 » « قزوین کارخانه بلورک 65 رکود بازار این کارگران از9اسفند95 اخراج شده و قرار بود اردیبهشت بسرکار برگردند،ولی هنوز بدون دریافت بیمه بیکاری بلاتکلیفند
17

 

21 » « آزاد شهر کارخانه آجر ماشینی قابوس 100 مشکلات مالی و عدم مدیریت کارخانه در آستانۀ تعطیلی است و کارگران نگران بیکاری هستند
18 » » « عسلویه – پارسیان شرکت های پارس جنوبی ؟ غیر بومی بودن! قرار است 50 نفر دیگر اخراج شوند. کارگران برای بازگشت به کار مقابل فرمانداری دست به اعتراض زدند
19

 

22 » « اردبیل کارخانه ذوب آهن 100 مشکلات مالی و عدم مدیریت کارگران اخراجی دست به اعتصاب غذای طولانی زدند در نتیجه با حضور دادستان قرارشد حدود 3میلیاردطلب کارگران در3قسط پرداخت شودو قسط اول آن پرداخت شد
20

 

» » « خرم آباد ماشین سازی لرستان ؟ مشکلات مالی و عدم مدیریت عده ای از کارگران اخراج و بقیه با تعطیلی کارخانه در معرض بیکاری هستند
21

 

23 » « بلده – دوآب معدن هر دو رود 95 پلمپ معدن با رأی دیوان عدالت اداری با تعطیلی معدن 95 کارگر بیکار شدند
22

 

24 » « فردوس کارخانه منیزیم ؟ تعدیل نیروبعلت مشکلات مالی کارگران برای بازگشت همکارانشان تجمع اعتراضی کردند
شماره ردیف

 

تاریخ خبر شهر نام واحد تعداد نفرات علت ملاحظات
23 24 تیر 96 جزیره هرمز معدن خاک سرخ 35 تعطیلی معدن به علت اختلاف اعضای تعاونی بیکاری 35 کارگر
24

 

25 » « طبس کارخانه های سیمان، کُک و کانسرام 421 مشکلات مالی و عدم وصول مطالبات از وزارت کار 10 شرکت بزرگ این تعداد گارگران را در 100 روز گدشته اخراج کرده اند
25

 

» » « اردبیل کارخانه ذوب آهن 120 عدم نیاز! با وجودی که قراردادشان هنوز به پایان نرسیده بود
26

 

27 » « شاهرود کارخانه قند 100 مشکل تهیۀ مواد اولیه کارخانه برای دومین بار تعطیل شد
27

 

» » « رامیان کارخانه تخته ارازگل 100 عدم مدیریت و بدهکاری ها کارخانه با یک میلیارد بدهکاری بکارگران تعطیل شد
28

 

28 » « لرستان شرکت مخابرات 11 ؟ کارگران اخراجی بارها اعتراض کرده وخواهان بازگشت به کار هستند
29

 

31 » « کیاسر کارخانه سیمان 200 به علت نداشتن بار معدن کارخانه تعطیل شد و کارگران بلاتکلیفند

 

 

 

 

***

روز شمار حقوقهای عقب افتاده کارگران – تیر ماه 1396

          ( 4 )

 

     از انتشارات نهادهای همبستگی با کارگران در ایران – خارج کشور

تهیه و تنظیم توسط: فعالین نهادهای همبستگی با کارگران در ایران – کلن

ملاحظات تعداد کارگران مدت

(ماه)

 

نام واحد

 

شهر

 

تاریخ

 

شماره ردیف

1073 4 کارخانه نورد و لوله صفا ساوه 1 تیر96 1
شامل کارگران اتوبوسرانی، فضای سبز و پسماند شهرداری ؟

 

2

 

شهرداری

 

بجنورد

 

3 » »

 

2
+ حق بیمه و سایر مطالبات 105 3 شهرداری منطقه 2 آبادان » » « 3
کارگران دست به تجمع اعتراضی زدند ؟ چند ماه فضای سبز شهرداری خرم آباد » » « 4
+ عدم پرداخت حق اضافه کاری 2 ماه در هر سال 95،94 و 96 50

 

3

 

شهرداری  – منطقه 3 آبادان

 

4 » »

 

5
محرومیت از پاداش قابل توجهی که شامل همه کارگران می شد 100

 

 

کارگران شرکت فرودگاه های استان استان فارس

 

5 » « 6
عدم پرداخت حق نوبت کاری، به تفاوت بین 20 تا 30 درصد حقوق ماهانه ؟

 

10 سال!

 

پرستاران دانشگاه های علوم پزشکی چندین شهرستان

 

6 » « 7
کارگران همچنین در اعتراض به بیکاری، دست به تجمع اعتراضی زدند ؟ 4 معدن شماره 2 گل گهر سیرجان – گل گهر 7 » « 8
عدم پرداخت عیدی و سنوات سال های گذشته ؟ نگهبانان میادین میوه و تره بار تهران » » « 9

 

 

 

 

 

ملاحظات تعداد کارگران مدت

(ماه)

 

نام واحد

 

شهر

 

تاریخ

 

شماره ردیف

کارگران برای چندمین بار تجمع و اعتراض کردند ؟ 16 شرکت راهسازی مراغ شاهرود – رامیان 8 تیر 96 10
رانندگان تجمع اعتراضی کردند ؟ 4 رانندگان اتوبوسرانی رشت » » « 11
وعدم پرداخت کامل دستمزدهای 3 ماه سال گذشته 1000 3 کارخانه هپکو اراک 10 » « 12
این تعداد کارگران باعتراض دست از کار کشیدند 200 5 کارخانجات نورد و پروفیل ساوه » » « 13
این کارگران در5 ماه اخیربارهادست به تجمع اعتراضی زده اند 80 18 کارخانه ذوب آهن اردبیل » » « 14
+ پرداخت قسطی حق سنوات 200کارگر بازنشسته 1800 2 کارخانه چوب و کاغذ نکا – مازندران » » « 15
حق سنوات این تعدادکارگران بازنشسته، پس از 5 سال هنوز پرداخت نشده 200 کارخانه نخ پارسیلون خرم آباد 11 » « 16
غیراز6کارگراخراجی، شاغلین نیز4ماه حقوق و عیدی 95 را دریافت نکرده اند 6 4 کارخانه پالایش روغن واریان منجییل – لوشان 12 » « 17
+ عدم پرداخت حق افزایش تولید، بهره برداری و کمک های غیر نقدی همچنین طبقه بندی مشاغل 1200 15 روز کارخانه رینگ سازی مشهد 13 » « 18
+ حق بیمه، کارفرما کارگران را تهدید به اخراج می کند، دراعتراضات قبلی هم چندنفررااخراج کرد 200 5 کارخانه کاشی و سرامیک آیدا سرام بیرجند 14 » « 19
+ 4 ماه حق بیمه و عیدی این کارگران اخراجی 70 2 شهرداری خرمشهر » » « 20
+ 4 ماه حق بیمه و اخراج و بلا تکلیفی 50 12 کارخانه لوله سازی آلپا منطقه آزاد اروند » » « 21
و اعتراض به وضعیت استخدامی 30 3 کارگران شرکتی اماکن ورزشی همدان » » « 22
علیرغم وعده ها نه تنها مطالبات کارگران هنوز پرداخت نشده بلکه تهدید به اخراج  هم شده اند! 50 16 کارخانه سپید نام زاگرس شهرستان سامان » » « 23
کارگران همچنین نگران تعدیل واخراج هستند ؟ 2 کارگران پیمانکاری برق و موتوریست رجاء تهران » » « 24
+ عیدی و حق بیمه 80 9 معدن شکافان تهران رودبار » » « 25
ملاحظات تعداد کارگران مدت

(ماه)

 

نام واحد

شهر  

تاریخ

 

شماره ردیف

4 ماه دستمزد و عیدی و پاداش و حق اضافه کاری کارگران و2 ماه حقوق کارمندان پرداخت نشده ؟ 2 – 4 کارکنان شهرداری مریوان 14 تیر 96 26
6 ماه کارانه و4ماه اضافه کارپرداخت نشده ؟ 6 + 4 پرستاران ابهر » » « 27
کارگران به اعتراض بر در شهرداری قفل زدند! ؟ چندین ماه شهرداری زید آباد 15 » « 28
؟ 6 سد شفارود رضوانشهر » » « 29
از ابتدای سال 93 نه حقوقی گرداخت شد نه عیدی و نه پاداش.تنها مساهده های 100 هزار تومانی پرداخت شده 28 21 کارخانه آجر و ماسه آهکی پلدختر 18 » « 30
+ عیدی، کارگران در اعتصابند وهیچ وعده ای را نمی پذیرند 250-450 3 میدان نفتی آزر ایلام » » « 31
تجمع اعتراضی کارگران مقابل استانداری ؟ 8 اداره راهداری و حمل و نقل اصفهان » » « 32
بدون پرداخت حق بیمه و اجاره بهای خودروها توسط پیمانکار قبلی 20 4 رانندگان کارخانه چوکا تالش » » « 33
؟ 4 شهرداری منطقه یک خرم آباد 19 » « 34
؟ 3 شرکت زغال سنگ کرمان » » « 35
+ حق بیمه،65 نفر از آنان نیز اخراج شده اند 110 10 کارخانه بلورک قزوین » » « 36
+ عیدی و سنوات سال های 94 و 95 ؟ 3 کارگران آب و فاضلاب روستایی دزفول » » « 37
کارگران علیه عدم پرداخت مطالبات و عدم تعیین تکلیف واحدهای مسکونی تجمع کردند 100 چند ماه مجتمع پتروشیمی ایلام 20 » « 38
110 20 – 10 ایران برک رشت » » « 39
و عدم پرداخت حق بیمه 200 4 شهرداری سردشت » » « 40
و عدم پرداخت 2سال حق بیمه 100 7 کارخانه آجر ماشینی قابوس آزاد شهر 21 » « 41
75 11 – 8 کارخانه سنگ پاسارگاد تاکستان » » « 42
20 7 پروژه تونل همرو- گزردره سنندج – مریوان » » « 43
ملاحظات تعداد کارگران مدت

(ماه)

نام واحد  

شهر

 

تاریخ

 

شماره ردیف

 + 5 ماه عدم واریز حق بیمه 500 6 ماشین سازی لرستان خرم آباد 22 تیر 96 44
+ عدم پرداخت حق بیمه از زمستان 95 ؟ 3 – 2 سازمان حمل و نقل شهرداری رشت » » « 45
+ مشکلات بیمه ای و پاداش و حق بهره برداری سال های 94 و 95 300 4 مجتمع نیشکر هفت تپه شوش 24 » « 46
+ 4 ماه حق بیمه ؟ 8 کارخانه منیزیم فردوس » » « 47
106 7 شهرداری سی سخت » » « 48
کارگران خواهان بازگشایی کارخانه هستند 200 3 کارخانه روغن نباتی پارس قو تهران 25 » « 49
مجموع معوقات کارگران 3 میلیارد تومان است 218 11 کارخانه ذوب آهن اردبیل » » « 50
+ 4ماه حق بیمه و بلاتکلیفی وضعیت استخدامی و بازنشستگی بعلت عدم پرداخت4%سهم کارفرما 50 3 کارخانه قند ورامین » » « 51
400 تن از کارگران همچنین در اعتراض به تعطیلی خطوط تولید و خصوصی سازی تجمع کردند 1200 2 کارخانه کیان تایر چهاردانگه – ساوه 26 » « 52
پرستاران در مقابل استانداری تجمع کردند ؟ 11 پرستاران بیمارستان کوثر سمنان » » « 53
و عدم پرداخت حق بیمه 64 2 رانندگان دانشگاه علوم پزشگی رشت » » « 54
اعتراض کارگران نسبت به نحوۀ محاسبه و پرداخت نامنظم دستمزدشان 1286 عدم پرداخت کامل شرکت حمل و نقل خلیج فارس سراسر کشور 27 » « 55
کارخانه با یک میلیارد تومان طلب کارگران تعطیل شد 100 ؟ کارخانه تخته ارازگل رامیان » » « 56
کارگران در اعتراض به نداشتن قرارداد، هزینۀ ایاب و ذهاب و تعویق دستمزدها تجمع     اعتراضی کردند ؟ 3 کارخانه سیمان مارگون بویر احمد 28 » « 57
تجمع اعتراضی کارگران 190 4 کارخانه بلبرینگ سازی تبریز » » « 58
تجمع اعتراضی کارگران ؟ 4 شهرداری شهر اردل پول » » « 59
+ چندین ماه حق بیمه 500 3 کشتی سازی بحرگسترهرمز بندر عباس » » « 60
ملاحظات تعداد کارگران مدت

(ماه)

نام واحد  

شهر

 

تاریخ

 

شماره ردیف

اعتراض به تعطیلی کارخانه ؟ 40 کارخانه کاشی گیلانا رودبار 28 تیر 96 61
و عدم پرداخت حق بیمه ؟ 2 شرکت احیا صنعت ادوات تهران » » « 62
رانندگان هر یک بیش از 3میلیون تومان بابت اضافه کاری و پول لباس و عیدی 95 را طلب دارند ؟ 4 شرکت اتوبوسرانی رشت 29 » « 63
نگرانی کارکران از عدم امنیت شغلی و           خطر بیکاری ؟ 5 کارخانه صنایع چوب اسالم 30 » « 64
بُن کارگری هم قطع شده. کارگران تا کنون 5بار در مقابل استانداری تجمع کرده اند 1800 5 کارخانه آدرآب اراک 31 » « 65
+ دو سال حق سنواتکارگران به عدم امنیت شعلی معترضند و خواهان تبدیل وضعیت و عقد قرارداد مستقیم هستند. 700 چند ماه مناطق 8 گانه شهرداری اهواز » » « 66
1کارگرجرثقیل بعلت عدم پرداخت6ماه مزدش توسط پیمانکار قصد خودکشی داشت، با پرداخت طلبش توسط دانشگاه،اورانجات دادند 1 6 دانشگاه آزاد اسلامی کرج » » « 67
و کمبود در لباس کار و حتّا ابزار کار ؟ 2 شرکت قطارهای مسافری رعد تبریز » » « 68
طیق وعده قرار است تا پایان مرداد 4ماه حقوق دریافت کنند! ؟ 6 کارخانه نختاب فیروزان تبریز » » « 69

 

 

 

 

 

 

Advertisements

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: