اشتراک eshtrak

خبری سیاسی فرهنگی! مسئولیت هر مقاله بعهده نویسنده آنست!

اخبار و گزارشات کارگری 30 تیر 1396، و در پوست میش: ناصر آقاجری

اخبار و گزارشات کارگری 30 تیر 1396

اعتراض به طرح کارورزی و مهارت آموزی وظیفه ای همگانی (کارگران،معلمان،پرستاران،کارمندان،دانشجویان،فارغ التحصیلان دانشگاه ها،دانش آموزان ،جوانان متقاضی کارو….) است

اعتراض به اجرای طرح کارورزی و مهارت آموزی دفاع ازدستاوردهای کارگران، حقوق خود ونسل های آینده است

– تجمعات اعتراضی کارگران پیمانی اتوبوسرانی رشت نسبت به عدم پرداخت ماه ها حقوق ونداشتن امنیت شغلی
این کارگران خواهان حذف پیمانکار وقراردادمستقیم  هستند
– نامه سرگشاده کارگزاران مخابرات روستایی برای عقدقرارداد دائم واجرای طرح طبقه بندی مشاغل
– حقوق کارگران کارخانه صنایع چوب اسالم درسال جدید پرداخت نشده است
بیکاری در کمین کارگران این کارخانه
– طرح تحول نظام سلامت : طرح تحول درآمد پزشکان!
 مصدومیت 10آتش نشان وملوان درحادثه آتش سوزی اسکله بندر کنگان

تجمعات اعتراضی کارگران پیمانی اتوبوسرانی رشت نسبت به عدم پرداخت ماه ها حقوق ونداشتن امنیت شغلی

این کارگران خواهان حذف پیمانکار وقراردادمستقیم  هستند

کارگران پیمانی اتوبوسرانی رشت:دراعتراض به عدم پرداخت بموقع حقوق توسط پیمانکارچندبار دست به تجمع زدیم.آخرین مرتبه تجمع روز دوشنبه (۲۵ تیر ماه) برگزار و در نتیجه آن ۴ ماهه مزدی پرداخت شد.

حدود ۱۰۰نفر از کارگران اتوبوسرانی رشت به دلیل نداشتن امنیت شغلی خواستار تبدیل وضعیت استخدامی خود از پیمانی به قرارداد مستقیم هستند.

تعدادی از این کارگران به ایلنا گفتند: حدود ۱۰۰ کارگری که در بخشهای مختلف شرکت «اتوبوسرانی رشت» تحت عناوین شغلی راننده، تعمیرات، موتوری و ستادی توسط شرکت‌های واسطه نیروی انسانی (پیمانکاری) مشغول به کارند که از بابت ثبات شغلی و ناچیز بودن دستمزدهای خود ، ابراز نارضایتی می‌کنیم.

آنها با بیان اینکه در شرکت اتوبوسرانی رشت بین یک تا ۲۰ سال سابقه کاری داریم در ادامه افزودند: پیمانکار علاوه بر آنکه هر ماه دستمزد ماهیانه خود را با تاخیر پرداخت می‌کند و برای همین خواستار تغییر وضعیت شغلی خود هستیم.

به گفته کارگران این وضعیت باعث شده است برای چند نوبت دست به اعتراض بزنند که آخرین مرتبه تجمع روز دوشنبه (۲۵ تیر ماه) برگزار و در نتیجه آن ۴ ماهه مزدی پرداخت شد.

در عین حال این کارگران می‌گویند: از چند سال پیش تعداد حدودا ۷ تا ۱۰ نفر کارگر شاغل در شرکت اتوبوسرانی رشت مشمول بازنشستگی هستند اما به دلیل پرداخت نشدن هزینه بازنشستگی مشاغل سخت و زیان آور هنوز امکان بازنشستگی برایشان فراهم نشده است.

کارگران  پیمانی اتوبوسرانی رشت با تاکید بر اینکه کارگران بعد از سال‌ها کار در این  واحد از همه مزایای قانونی کار بی‌بهره بوده و از قرارداد‌های موقت خود با پیمانکار خسته شده‌اند، در خاتمه از مدیریت شهرداری رشت خواستند در مقام کارفرمای اصلی در راستای اجرای طرح‌های مستقیم شدن قراردادهای کاری کارگران پیمانکاری با آنها قرارداد مستقیم کار منعقد کند.

نامه سرگشاده کارگزاران مخابرات روستایی برای عقدقرارداد دائم واجرای طرح طبقه بندی مشاغل

جمعی از کارگزاران مخابرات روستایی کشورطی نامه ای سرگشاده خطاب به وزیر ارتباطات،خواستار عقد قرارداد دائم با مخابرات و اجرای طرح طبقه بندی مشاغل شدند.

بخشی از این نامه بنقل از ایلنا بقرار زیراست:

دراین نامه با اشاره به مطالبه اصلی کارگزاران یعنی عقد قرارداد دائم به علت مستمر بودن کارازجمله آمده است: وزارت کار که تشخیص نوع رابطه بین کارگری و کارفرمایی یکی از وظایف و سیاستهای آن است طی صدور بخشنامة با این مفاد که شرکت مخابرات ایران ملزم به عقد قرارداد دائم با کارگزاران مخابرات روستایی است، دو بار نامه‌هایی به شرکت مخابرات ایران در این خصوص ارسال نموده است. چیزی که مورد تایید این وزارتخانه است فقط قرارداد دائم است ولی شرکت مخابرات حتی به توافقنامه‌های خودش هم پایبند نیست و همچنان اصرار بر قرارداد موقت غیر قانونی دارد تا جایی که اخیرا از طرف شرکت مخابرات به تمامی استان‌ها و شهرستان‌ها نامه رسیده است که کارگزاران یا باید این قرارداد موقت را امضا نمایند یا باید تسویه حساب کرده و اخراج شوند.

دربخشی دیگرنامه به اجرای طرح طبقه بندی مشاغل به عنوان یک خواسته قانونی دیگر اشاره شده و آمده است: طرح طبقه بندی مشاغل مورد دیگری ست که کارگزاران خواهان آن هستند، امروزه شرکت مخابرات ادعا می‌نماید «کارگزاران از حقوق و مزایای برابر با کارکنان دائم و قراردادی شرکت برخوردار می‌باشند.» این ادعا، عاری از حقیقت است.

آقای نوبخت! همه چیز انتخاباتی بود؟!

حقوق کارگران کارخانه صنایع چوب اسالم درسال جدید پرداخت نشده است

بیکاری در کمین کارگران این کارخانه

حقوق کارگران صنایع چوب اسالم تا پایان ماههای پایانی سال گذشته پرداخت شد اما این کارگران حقوق سال ۹۶ را تاکنون دریافت نکرده‌اند.

به گزارش یک منبع خبری محلی،یکی از کارگران صنایع چوب اسالم در همین خصوص گفت: ما از مسئولان برای رفع مشکلات کارخانه تنها وعده و وعید می‌شنویم. از یک طرف نماینده مجلس از شهرستان وعده استخدام ۱۰۰۰ نفر نیرو در این شرکت را می‌دهد و از آن طرف مسئولان برای بازی‌های سیاسی دست به تغییرات در مدیریت کارخانه می‌زنند بدون آنکه امکانات و منابع مالی لازم را برای تغییر در وضعیت تولید کارخانه در اختیار مدیریت جدید قرار دهند.

وی افزود: متأسفانه شرکت را درگیر بازی‌های سیاسی کرده‌اند و اگر فردی هم بخواهد تحولی در اینجا ایجاد کند اجازه نمی‌دهند این تحول ایجاد شود.

کار شرکت صنایع چوب اسالم حتی به مجلس هم کشیده شد. محمود شکری ۲۰ اردیبهشت ماه امسال در نطقی به عدم پرداخت ۵ ماه حقوق معوق کارگران صنایع چوب اسالم اعتراض کرد. وی خطاب به روحانی گفت: آقای رئیس جمهور! چرا از روسای خود سوال نمی‌کنید که چرا کارگران شرکت صنایع چوب اسالم بیش از ۵ ماه است حقوق نگرفته‌اند؟

کارخانه صنایع چوب اسالم این روزها تولیدی ندارد و کارگران آن ماههاست که حقوقی دریافت نکرده‌اند و بسیاری از آنها به فکر تغییر شغل افتاده اند.

طرح تحول نظام سلامت : طرح تحول درآمد پزشکان!

الف – پگاه

دولت یازدهم طرح تحول نظام سلامت را از ۱۵ اردیبهشت ۱۳۹۳ با رویکردهایی از جمله : حفاظت مالی از مردم،کاهش پرداخت بیماران بستری، ارتقای کیفیت خدمات ویزیت و ایجاد عدالت در دسترسی به خدمات سلامت، حمایت مالی از بیماران صعب العلاج و نیازمند، سهولت تهیه داروو ارتقای کیفیت خدمات بیمارستانی، واقعی کردن تعرفه های پزشکی و کاهش زیرمیزی پزشکان … آغاز کرد. این طرح در ۵۴۰ بیمارستان دولتی از ۸۰۰ بیمارستان اجرا شد.

طی ۳ سال گذشته این طرح نه تنها به هیچ کدام از این اهداف نرسید بلکه به منجلابی تبدیل شد که اثرات منفی آن به سایر ساختارهای اقتصادی اجتماعی نیز گسترش یافت. طرحی که حتی بنا به اذعان برخی از مسئولین نیز طرحی ورشکسته است که با بحران شدید تامین منابع مالی مواجه گردیده است. این طرح در طی ۳ سال هزینه ای بالغ بر ۱۳۰ هزار میلیارد تومان داشته که این هزینه از محل قطع یارانه کالاهای اساسی تامین شده و از این رو بیشترین فشار به نیروهای فرودست جامعه وارد شده است. این طرح با تحمیل هزینه ای بالغ بر ۱۰۰ هزار میلیارد تومان به بیمه ها باعث ورشکستگی بیمه ها شده است.

لینک متن کامل:

http://www.kanoonm.com/2788#more-2788

مصدومیت 10آتش نشان وملوان درحادثه آتش سوزی اسکله بندر کنگان

عصرامروز30تیر،در جریان حادثه آتش‌سوزی بندر کنگان ۱۰ نفر از آتش‌نشانان و ملوانان مصدوم شدند.

به گزارش ایلنا در این آتش سوزی، ۱۰ نفر شامل سه نفر آتش‌نشان و ۷ تن از ملوانان دچار حادثه شدند که ۹ نفر آنان به سبب گازگرفتگی به بیمارستان اعزام شدند.

سه نفر از مصدومان پس از رسیدن به بیمارستان بستری شدند. باقی مصدومان به‌صورت سرپایی مداوا و از بیمارستان مرخص شدند.

در این حادثه، ۱۳ فروند لنج طعمه حریق شدند. علاوه بر آتش‌نشانی‌های شهرداری کنگان، HSE منطقه ۲ پارس کنگان نیز از ساعت ۱۴ تا کنون مشغول مهار و اطفاء حریق هستند‌.

سی تیر ماه 1396

akhbarkargari2468@gmail.com

***
فاشیسم آن سوی چهره سرمایه داریست که ناتوانایی ها و بحران های مناسبات سرمایه داری را با آین نگرش ضد انسانی (فاشیسم) حل می کند. و برخلاف ادعای برخی روشنفکران طبقه متوسط که در واقع مجری واندیشه پرداز این مناسبات شده اند در حالی که آنها هم دیروز از مواضعی پرخاش گرانه رو در روی سرمایه داری بودند، امروز هم با فرو رفتن در پوست میش درنده خویی سرمایه را تایید می کنند و شکل، فرم و پوسته هواداری از سوسیالیسم نوع سوسیال دموکراسی نولیبرالیسمی را در پشت پرده ی واژه ها مهر تایید می زنند. در این پوشش میش، نه گرگ ها، بلکه انگلهای اجتماعی (کنه ها، ساس ها و شپش های زندگی اجتماعی) و دموکراسی ماکیاولستی آنها را، نا کجا آباد آرمان های طبقه کارگر ایران معرفی می کنند. و معتقد اند، سرمایه داری می تواند کاستی های خود را ترمیم کند (نقل به مضمون) ولی نمی گویند چگونه؟! با جنگ های منطقه ای که اکثر نقاط جهان را در خود فرو برده، با کشتار های دد منشانه وگلوله های غنی شده از اورانیوم و مزدوران مذهبی دست ساخته اشان و یا با مسابقه تسلیحاتی که غارت از نوعی دیگری است. شاید هم با ریاضت اقتصادی که بار کاستی هایشان را به دوش زحمتکشان جهان انداخته اند. و در نهایت دغلکاری، بنام آزادی؛ دموکراسی توده ای یا دموکراسی اکثریت مولدان جامعه علیه اقلیت استثمارگران را نفی می کنند.

در پوست میش

Kmkoomk.wordpress.com

اخبار کارگری همه را به حیرت می اندازد، همه با شگفتی انگشت به دهان می گیرند و با تعجب از خود می پرسند: این چه معنایی دارد که یک واسطه تولید یا بزعم حاکمان » کار آفرین» یا همان سرمایه دارکه حاکمان از روی شرمی که ناشی از افشای گرایش واقعی آنهاست، گرایشی که 40 سال آن را از مردم پنهان کرده بودند؛ نام کار آفرین را بر او گذاشته اند، بدون هیچ مشکلی سودهای میلیاردی را به حساب بانکی ش در آن سوی آب که گرین کارت ش را پیش از این خریداری کرده است می فرستد، و در عین حال می تواند ماه ها از پرداخت حقوق حقیر و نا چیز کارگران خود داری کند!!!! آن هم بدون آن که هیچ نهاد قانونی از مجلس که به ظاهر باید نماینده مردم باشد ولی در عمل، مدافع منافع دلالان است، تا نهادها و مراجع قانونی چون قوه قضاییه و دادگاه های شهرستان ها که به دلیل حذف عملی قانون کار، کارگران مجبورند برای احقاق حق پایمال شده اشان به آنها مراجعه کنند، با سکوت خود بر این دزدی ها و جنایات آشکارِ دلالان، مهر تایید می زنند؟! و در عمل آنها را تایید می کنند. از سوی دیگر کارگران ایران در چنان بی خبری و فلاکتی از حقوق خود گرفتارند که هرگز مفهوم » اعتصاب کارگری» را که در واقع برای بهتر شدن حقوق و زندگی کارگران باید بدان متوصل شد و قانون اساسی آن را حق قانونی کارگران می داند درک نمی کنند. بلکه پس از ماه ها درماندگی که دلالِ کار از پرداخت حقوق توافق شده اشان خود داری می کند برای یک ماه حقوق شان دست از کار می کشند تا » دلالِ جانی» یا همان ( کارآفرین حاکمیت) را وا دار کنند تنها یک ماه از ماهها بستانکاریشان را پرداخت کند که در این میان با شکایت » دلال کار» برخی نهاد های شرعی با اتهامِ » اقدام علیه امنیت ملی» کارگران را به شلاق و زندان محکوم می کنند. آیا در این ساختار تا دندان مذهبی مطالبه ی حقوق قانونی و توافق شده ی فی ما بین( دلال – کارگر) معنایش اقدام علیه امنیت ملی است؟؟ تا دیروز می گفتید » خدا هم کارگر است و بازوی او را می بوسد» ولی امروز که بر اریکه قدرت تکیه زده اید، آن بازو را قطع می کنید؟! آیا این شیوه ی دو گانه، ماهیت و سرشت آن سوی چهره ی ظاهری امروز شما را افشا نمی کند؟ یا باید گفته های دیروزتان را به چالش گرفت؟ در هر صورت مناسبات این چنانی امروزشما، در واقع یک معنا می تواند داشته باشد و آن فاشیسم اقتصادی است.

فاشیسم آن سوی چهره سرمایه داریست که ناتوانایی ها و بحران های مناسبات سرمایه داری را با آین نگرش ضد انسانی (فاشیسم) حل می کند. و برخلاف ادعای برخی روشنفکران طبقه متوسط که در واقع مجری واندیشه پرداز این مناسبات شده اند در حالی که آنها هم دیروز از مواضعی پرخاش گرانه رو در روی سرمایه داری بودند، امروز هم با فرو رفتن در پوست میش درنده خویی سرمایه را تایید می کنند و شکل، فرم و پوسته هواداری از سوسیالیسم نوع سوسیال دموکراسی نولیبرالیسمی را در پشت پرده ی واژه ها مهر تایید می زنند. در این پوشش میش، نه گرگ ها، بلکه انگلهای اجتماعی (کنه ها، ساس ها و شپش های زندگی اجتماعی) و دموکراسی ماکیاولستی آنها را، نا کجا آباد آرمان های طبقه کارگر ایران معرفی می کنند. و معتقد اند، سرمایه داری می تواند کاستی های خود را ترمیم کند (نقل به مضمون) ولی نمی گویند چگونه؟! با جنگ های منطقه ای که اکثر نقاط جهان را در خود فرو برده، با کشتار های دد منشانه وگلوله های غنی شده از اورانیوم و مزدوران مذهبی دست ساخته اشان و یا با مسابقه تسلیحاتی که غارت از نوعی دیگری است. شاید هم با ریاضت اقتصادی که بار کاستی هایشان را به دوش زحمتکشان جهان انداخته اند. و در نهایت دغلکاری، بنام آزادی؛ دموکراسی توده ای یا دموکراسی اکثریت مولدان جامعه علیه اقلیت استثمارگران را نفی می کنند. بخشی از این روشنفکران طبقه متوسط با گرایشی مذهبی در اتحادی پنهان با آن بخش نظریه پردازان به اصطلاح چپ پارلمان تاریسم با آن گرایش دوگانه ی ابدیشان بین» سرمایه و کار»، بیشترین تلاش بی وقفه خود را برای حمایت از سرمایه داری جهانی کاربردی می کنند. همیاران این جماعت در ایران؛ پوستین دین را انتخاب کرده اند و بدین گونه، هارترین مناسبات اقتصادی واسطه گری را در ایران کاربردی می کنند. هر دو گروه دست در دست هم، تیشه به ریشه کارگران ایران و جهان می زنند وهم چنان بی وقفه این روند ویران گر را، پیش می برند. آنها در مبارزه ایدیولوژیکی که بوسیله رنگین نامه های وطنی کاربردی می کنند، مفاهیمی را به زیر ضربه می برند که آگاهانه به وارونه سازی آن برای نجات ساختار جهانی موجود نیاز دارند . چند قرن جنایات زنجره ای سرمایه داری جهانی را با اتکا به نام بدون درون مایه دموکراسی لیبرالی پنهان می کنند ولی دموکراسی اکثریت جامعه مولدان نعمات مادی کارگران را(طی هفتاد سال با همه فراز و نشیب هایی که به آن تحمیل شده بود)، تنها برای وجود واژه دکتاتوری در پیش وند نام ش نفی می کنند و مانند همه واپس گرایان تاریخ پیراهن عثمان را علم می کنند. باید در مقابل این روند روشنفکری سرمایه داری جهانی شجاعانه فریاد زد: دیکتاتوری پرولتاریا تنها راه باقی مانده برای رسیدن به عدالت اجتماعی و آزادی خلق هاست. دیکتاتوری نه به نام مردم، بلکه مناسباتی برای دموکراسی همه مردمِ مولد بر علیه دزدان و مافیای جهانی سرمایه داری، برای پی ریزی بنیاد وساختاری بدون انگل های اجتماعی. واقعیات موجود جهانی بیان گر این حقیقت است که نه مذهب ونه هیچ مناسبات خرده بورژوازی دیگری قادر به عدالت اجتماعی وآزادی برای همه مردم نیست. همه ی نگرش ها به دست آویز، ترفندها و ابزاری برای فریب توده کارگران و همه زحمت کشان جهان کاربردی می شوند تا نظام جهانی موجود، آنها را مسخ نموده وبعد به تحقیر ناآکاهی آن خلق مسخ شده بپردازد. آری انگل ها همیشه در جستجوی میزبانی هستند تا امکان خون آشامی آنها را آسان نماید، این میزبان حاکمیت موجود جهانی است که نوع وطنی آن مانند یک رهگذر بی مسیولیت در ایران عمل می کند وپاسخ گوی مردم نیست و مردم را تنها در چند دلالِ خودی خلاصه نموده است. و به بریدن شاخ مردم پرداخته است، شاید ندانند آن شاخی را دارد می برند که خود برآن نشسته اند.حذف قانون کار از مناطق آزاد تجاری – صنعتی و پسوند آن اصلاح قانون کار و پسوند بعدی آن، کاورزی و طرح ها و نظریه های دیگری که نولیبرالیسم وطنی در آستین می پروراند با حداقل حقوق 310 هزار تومانی برای جوانانی که می خواهند وارد زندگی شوند؛ شرایط خون آشامی سرمایه داری وطنی و آن سوی آبی را فراهم می کند. ولی در هر صورت نتیجه نهایی آین روند علاوه بر نابودی زندگی کارگران، نابودی جهان بینی را درپی خواهد داشت که این جماعت خود را در زیر سایه آن پنهان کرده اند. همان گونه که کاتولیک های اینکیزاسیونر برای ابد به گور سپرده شده اند.

بحران لاینحل جهانی موجود درعمل بخشهای مهمی از جهان را در جنگ فرو برده ومسابقه تسلیحاتی ریاضت اقتصادی ( در ایران بخوانید اقتصاد مقاومتی) را به مناسبات جهانی تحمیل کرده است و فاشیسم را با چهره چندش آور کشتار دگر اندیشان و آوارگان دارد به عنوان تنها راه حل به اندیشه های تکامل نیافته جهانی تحمیل می کند. باید هوشیار بود و فریب ترفندهای رنگارنگ این جماعت سود پیشه را نخورد. کارگران ایران به دلیل تعداد بیشمار بیکاران در میان آنها، می باید بدون وحشت از دلالان، سندیکای کارگران بیکار ایران را کاربردی کنند. بزرگترین کمیت کارگران صنعتی ایران (سازندگان صنایع کلیدی مادر) {کارگران پروژه ای} هستند که کارِشان در سراسر ایران پراکنده است، می باید با همیاری هم راهی برای این پراکندگی و اتحاد خود بیابند.

اتحادیه نیروی کار پروژه ای ایران

سخن گو ناصر آقاجری

18 تیرماه 96

Advertisements

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: