اشتراک eshtrak

خبری سیاسی فرهنگی! مسئولیت هر مقاله بعهده نویسنده آنست!

اخبار و گزارشات کارگری 29 تیر 1396، و فراخوان فدراسیون جهانی کارگران آی یو اف(به فارسی و انگلیسی) درحمایت از مبارزات کارگران نیشکر هفت تپه برای دستمزدهای عقب افتاده-مزایای کارگران و بازنشستگان

اخبار و گزارشات کارگری 29 تیر 1396

اعتراض به طرح کارورزی و مهارت آموزی وظیفه ای همگانی (کارگران،معلمان،پرستاران،کارمندان،دانشجویان،فارغ التحصیلان دانشگاه ها،دانش آموزان ،جوانان متقاضی کارو….) است

اعتراض به اجرای طرح کارورزی و مهارت آموزی دفاع ازدستاوردهای کارگران، حقوق خود ونسل های آینده است

– مجموعه ای درباره شرایط کار ومعیشت کارگران معادن زغال سنگ کرمان

*کشته و زخمی شدن 4کارگرمعدن اشکلیی منطقه هجدک شهرستان راور درحادثه ریزش معدن
*تکرار حوادث در معادن کرمان وقربانی گرفتن از کارگران
*کارگران معدن ذغال سنگ زرند کوهبان کرمان:معاش آبرومندانه و امنیت شغلی حق ما است
عدم پرداخت مطالبات 300کارگر معدن شماره ۱۲۱۴ ذغال سنگ زرند کوهبان کرمان
*برکارگران معادن زغال سنگ کرمان وخانواده هایشان چه می گذرد؟
*3خرداد:اعتصاب وتجمع اعتراضی کارگران معدن پابدانا جنوبی درجاده برای دومین روز متوالی!
*25خرداد:ادامه اعتصاب وتجمع خانوادگی کارگران معدن زغال سنگ پابدانای جنوبی (تونل6)درجاده!
*28خرداد:اعتصاب کارگران معادن زغال سنگ هشونی غربی و12-14کوهبنان وتجمع خانوادگیشان درجاده!
*31خرداد:ادامه تجمعات اعتراضی کارگران معادن زغال‌سنگ کوهبنان نسبت به عدم پرداخت حقوق وشرایط کاری نامناسب!
– تجمعات اعتراضی کارگران کارخانه آذرآب اراک ادامه دارد
– اعتصاب رانندگان شرکت واحد رشت
 تیراندازی نیروهای نظامی بسوی کولبران درخوی4کشته وزخمی برجا گذاشت

 

مجموعه ای درباره شرایط کار ومعیشت کارگران معادن زغال سنگ کرمان

*کشته و زخمی شدن 4کارگرمعدن اشکلیی منطقه هجدک شهرستان راور درحادثه ریزش معدن

معاون امور عمرانی و فنی استانداری کرمان از کشته و زخمی شدن 4 کارگردر اثر ریزش معدن اشکلیی منطقه هجدک شهرستان راور خبر داد.

ابوالقاسم سیف الهی از ریزش یک معدن در روز گذشته(28 تیرماه) در شهرستان راور خبر داد و گفت: معدن اشکلیی در منطقه هجدک راور روز گذشته در ساعت 13 و 48 دقیقه با تشکیل یک حفره گاز موجب ریزش شده است.

وی از تعداد کشته ها و زخمی های این حادثه سخن به میان آورد و اعلام کرد: متاسفانه در این حادثه یک نفر کشته و 3 نفر زخمی شدند که زخمی ها به بیمارستان پیامبر اعظم کرمان منتقل شدند.

*تکرار حوادث در معادن کرمان وقربانی گرفتن از کارگران

کارگران زغال سنگ در حالی با مشکل تاخیر در پرداخت حقوق مواجه هستند که هر از چند گاهی خبرهای بروز حوادث و تلفات انسانی در این معادن منتشر می شود اما در سکوت این حوادث ادامه دارد.

معادن زغال سنگ کرمان در حالیکه برخی از مسئولان خبر از حل مشکلات و بهبود وضعیت کارگران و صنعت زغال سنگ می دهند اما همچنان خبر سازند، اگر پای درد دل کارگران معادن کرمان بنشینید خبری جز درخواست های کارگران برای پرداخت به موقع حقوق ها، نگرانی از ایمن سازی محیط کار و سختی کار نمی شنوید، در حالیکه حدود دو هفته قبل در حادثه ای در یکی از معادن زغال سنگ یکی از کارگران جان خود را از دست داده بود، روز گذشته نیز حادثه ای دیگر روی داد و حوالی ظهر دیروز تونلی در معدن اشکلی هجدک دچار ریزش شد که پس از این حادثه تعدادی از معدن چیان دچار گازگرفتگی شدند.

در این حادثه متاسفانه یک نفر از کارگران جان خود را از دست داد و سه نفر دیگر مجروح و به مراکز درمانی منتقل شدند و تحت درمان قرار گرفتند.

در عملیات امدادی این حادثه اورژانس ۱۱۵ و پایگاه هلال احمر گردنه خراسانی حضور یافتند و پس از رهاسازی کارگران از زیر ریزش آوار، مجروحان حادثه با دو دستگاه آمبولانس به بیمارستان پیامبر اعظم کرمان منتقل شدند.

 روابط عمومی شرکت زغال سنگ نیز در این خصوص اعلام کرده است که معدن اشکلی از معادن خصوصی شهرستان راور در ساعت ١٢و ٤٥ دقیقه دیروز با تماس از پایگاه امداد و نجات معدن هجدک شرکت معادن زغالسنگ کرمان که نزدیکترین معدن بود درخواست کمک کرد که بلافاصله گروه امداد نجات شرکت معادن زغالسنگ هجدک اعزام و عملیات امداد و نجات آغاز شد.

با تلاش و طی پنج کیلومتر تونل محل حادثه تعدادی از کارگران مصدوم نجات واعزام آن ها به مراکز درمانی صورت گرفت که متاسفانه در این حادثه یکی از کارگران جان خود را از دست داد.

پرونده بروز حوادث ریزش و گاز گرفتگی معادن در استان کرمان قطور است و استفاده از روش های قدیمی و معادنی که به دلیل استخراج طولانی مدت تبدیل به تونلهای چند کیلومتری شده اند و گاه عمقشان به ۵۰۰ متر هم می رسد ایمنی کارگران را با چالش جدی مواجه کرده است. و همیشه بهانه واگذاری معادن به بخش خصوصی در زمان بروز حوادث مطرح می شود.

فرماندار راور در خصوص حادثه دیروز در گفتگو با خبرنگاران اظهارداشته است که راور یکی از شهرستانهای معدن خیز استان کرمان است که معادن زغال سنگ بخش عمده ای از آنها را تشکیل داده اند.

سید حسن میرصادقی گفت: متاسفانه در معدن اشکلی روز گذشته در بخشی از معدن گاز آزاد می شود و درنهایت به بروز حادثه ختم می شود و یک نفر نیز جان خود را از دست می دهد و مراحل درمان سایر کارگرانی که در این حادثه حضور داشتند در حال انجام است.

وی بیان کرد: معدنی که حادثه در آن روی داده است در اختیار بخش خصوصی بوده است و حدود ۲۰ کارگر در این معدن کار می کردند.

میرصادقی اظهارنظر بیشتر در این خصوص را به اتمام تحقیقات در خصوص حادثه موکول کرد.

وی اما بر رعایت اصول ایمنی و ارتقاء سطح ایمنی معادن تاکید کرد.

یکی از کارگران معادن زغال سنگ کرمان نیز در گفتگو با مهر اظهارداشت: نشت گاز در معادن زغال سنگ استان کرمان به دلیل عدم رعایت اصول ایمنی در اکثر معادن و قدمت تجهیزات حادثه ای است که ممکن است هر لحظه روی دهد.

علی ادامه داد: در شمال استان کرمان بسیاری از مردم در تونل های طولانی زغال سنگ با کمترین حقوق و ایمنی کار می کنند، اگر مسئولان می گویند ایمنی در معادن در حد استاندارد است پس چرا چنین حوادثی روی می دهد.

وی گفت: سخت ترین کار را انجام می دهیم و کمترین حقوق را می گیریم و بعضا چندین ماه حقوق کارگران عقب می افتد در واقع کارفرمایان می گویند معادن توجیه اقتصادی ندارند و در چنین شرایطی مشخص است کارفرما کمترین توجه را به ایمنی و بالا بردن استاندارد می کند چون هر چه استخراج می کنیم دپو می شود و در مقابل زغالسنگ از چین و آفریقا وارد می شود.

این کارگر می گوید: برخی از مکان هایی که ما در معادن کار می کنیم فضایی دو در دو است و خود را خم می کنیم تا بتوانیم با بیل و کلنگ کار کنیم تا یک لقمه نان سر سفره ببریم.

هر لحظه امکان نشت گاز وجود دارد

وی در خصوص حادثه دیروز گفت: معادن قدیمی هستند و سالهاست کار استخراج در آنها انجام می شود به همین دلیل تونلها در عمق زمین فرو رفته اند و هر لحظه امکان نشت گاز متان وجود دارد.

این کارگر افزود: هر زمان اتفاقی می افتد می گویند بخش خصوصی بوده و ارتباطی به ما ندارد اما سئوال ما این است این معدن را چه کسی به بخش خصوصی داده است و مگر نباید روی کار بخش خصوصی نظارت وجود داشته باشد وقتی پول کارگر را نمی دهند، ایمنی را رعایت نمی کنند و توان و مدیریت لازم را ندارند چرا اجازه می دهید جان دهها نفر دست این افراد باشد.

وی این سوال را مطرح کرد که آیا شرکت زغال سنگ نباید روی مسائل حیاتی مثل ایمنی روی بخش خصوصی دقت بیشتری داشته باشد؟

انتقاد مساوی با اخراج است

وی گفت: ما هم به عنوان کارگر نمی توانیم حرف بزنیم زیرا با اولین انتقاد اخراج می شویم.

*کارگران معدن ذغال سنگ زرند کوهبان کرمان:معاش آبرومندانه و امنیت شغلی حق ما است

عدم پرداخت مطالبات 300کارگر معدن شماره ۱۲۱۴ ذغال سنگ زرند کوهبان کرمان

دستمزد خرداد ماه سال جاری کارگران معدن شماره ۱۲۱۴ ذغال سنگ زرند کوهبان کرمان که به صورت پیمانکاری کار می‌کنند پرداخت نشده است. آنها تاکید دارند که معاش آبرومندانه و امنیت شغلی حق آنها است.

جمعی از کارگران معدن شماره ۱۲۱۴ ذغال سنگ زرند کوهبنان کرمان به ایلنا گفتند که دستمزدهای خرداد ماه سال جاری آنها پرداخت نمی‌شود.

این کارگران که تعداد آنها حدود ۳۰۰ نفر است افزودند که کارفرما در ماه‌های گذشته مبالغی به صورت علی‌الحساب از بابت دستمزدهای فروردین و اردیبهشت ماه سال جاری به آنها پرداخت کرده است با این حال انتظار دارند که معوقات مزدی آنها به صورت کامل هر چه سریعتر پرداخت شود.

آنها افزودند: با وجود اینکه ۴ ماه از سال جدید گذشته است مزایای مزدی پایان سال ۹۵ کارگران همچون عیدی و سنوات پرداخت نشده است.

این کارگران با بیان اینکه در این رابطه بارها به اداره کار و دفتر امام جمعه زرند مراجعه کرده‌اند، افزودند: کارفرما پس از مراجعات مکرر ما به اداره کار زرند و دفتر امام جمعه این شهر وعده داد که این مشکل به زودی برطرف شود.

در عین حال کارگران نگرانی‌هایی از بابت ایمنی معدن شماره ۱۲۱۴ دارند: سال گذشته یک نفر از همکارانمان به علت ریزش آوار جان بخت که به علت نبود امکانات کافی در معدن پیکر وی را بر دوشمان گذاشتیم از معدن خارج کردیم.

کارگران معدن ذغال سنگ زرند کوهبان کرمان در پایان افزودند: معدن ۱۲۱۴ به علت زحمات بی‌وقفه کارگران که بعضی از آنها حتی ۱۲ ساعت در روز کار می‌کنند در منطقه به عنوان معدن نمونه شناخته شده است. در این شرایط داشتن معاش آبرومندانه و امنیت شغلی کمترین توقعی است که داریم.

*برکارگران معادن زغال سنگ کرمان وخانواده هایشان چه می گذرد؟

دومین سالروز جان باختن محمدعلی میرزایی کارگرمعترض شرکت معدنی معدنجو زرند با اعتصاب  وتجمع خانوادگی کارگران معدن زغال سنگ پابدانای جنوبی (تونل6)درجاده،همراه شد.

اخباروگزارشات کارگری:یورش نیروی انتطامی به تجمع کارگران بیکارشده  شرکت معدنجو وجان باختن یک کارگر معترض در26خردادماه1394

حدود 60 نفر از کارگران شرکت معدنی معدنجو از ساعت 6 صبح روز 26 خردادماه1394 در اعتراض به توقف فعالیت این معدن و بیکاری بیش از 350 کارگر با تجمع در ابتدای جاده پابدانا، اقدام به بستن جاده کردند.

مامورین انتظامی به قصد متفرق کردن کارگران و باز شدن جاده برای عبور کامیون‌ها از گاز اشک‌آور استفاده کرده‌ و در همین هنگام محمدعلی میرزایی که از ناحیه چشم آسیب دیده بود و دید خوبی نداشت، ناگهان با تریلر حامل زغال که قصد عبور از بین تجمع کنندگان را داشت برخورد کرد و کشته شد.

محمد علی میرزایی 40 ساله و دارای دو فرزند بود که صبح روز26خردادماه1394 به همراه سایر کارگران شرکت معدنجو در اعتراض به 3 ماه بلاتکلیفی  پس از تعطیلی معدن در ابتدای جاده پابدانا حضور یافته بود.

زنده باد یاد محمد علی میرزایی کارگرمعترض جان باخته شرکت معدنی معدنجو زرند

صنعت زغال سنگ همچنان اسیر وعده ها و رکود بی سابقه در صنعت فولاد است این در حالی ست که واردات زغال سنگ همچنان ادامه دارد و کارگران نیز در انتظار حقوق مانده اند.

صنعت زغال سنگ در استان کرمان قدمتی به اندازه بزرگترین کارخانه های فولاد در کشور دارد اما طی این سال ها معادن زغال سنگ استان به جای اینکه توسعه یابند و وضعیت بهتری پیدا کنند به مرور زمان فرسوده تر شده اند و روش های استخراج از معادن هم همچنان ابتدایی و اکثرا با روش های قدیمی در عمق زمین انجام می شود.

بطوریکه برخی از معادن تا عمق ۸۰۰ متری زمین پیش رفته اند و کارگران در سخت ترین شرایط کاری مشغول به کار هستند.

طبیعتا وقتی کارگری در چنین شرایطی کار می کند باید حقوق و دستمزد و بیمه را در یافت کند اما متاسفانه وضعیت نا مناسب اقتصادی که بر معادن زغال سنگ حاکم است موجب شده تعدادی از معادن زغال سنگ استان کرمان نیمه تعطیل باشند و برخی از معادن نیز به مرحله بهره برداری هم نرسند.

بروز حادثه گازگرفتگی در یکی از معادن کرمان

در حالیکه حادثه معدن در آزاد شهر گلستان نگاه ها را بیش از قبل به سمت این معادن جلب کرده است و یکی از مسئولان وزارت خانه متبوع پس از این حادثه تاکید کرده بود که تمام معادن غیر ایمن تعطیل شده اند اما چند روز قبل یکی از کارگران معدن زغالسنگ در کرمان دچار سانحه گاز گرفتگی شد و جان خود را از دست داد.

این حادثه ۲۲ خرداد روی داد و کارگر معدن «یاقوت شهر» بخش طغرل جرد شهرستان کوهبنان هیچ گاه نتوانست از معدن زغالسنگ زنده خارج شود.

این کارگر ۴۵ ساله یکی از هزاران کارگری است که در معادن تو در توی استان کرمان کار می کنند و با وجود اینکه گروه ارزیاب، ایمنی بسیاری از این معادن را تائید کرده اند اما هر از چند گاهی شاهد بروز چنین حوادثی هستیم، کار بسیار سخت و طبیعت خطرآفرین کارگاه هایی که در دل زمین حفر شده اند این شغل را از جمله سخت ترین مشاغل قرارداده است.

سختی کار در معدن وقتی سخت تر می شود که سطح ایمنی و تسهیلات هم در برخی از معادن در بهترین شرایط، در حد حداقل ها قرار گرفته است و به کارگران حقوق و دستمزد هم پرداخت نشود.

روزهای ابتدایی سال جاری بود که برخی از مسئولان استان کرمان و نمایندگان مجلس از رفع مشکلات معادن استان کرمان خبر دادند و گفته شد که با افزایش نرخ زغال سنگی که توسط شرکت ذوب آهن اصفهان خریداری می شود مشکلات به حداقل می رسد و حقوق کارگران به تاخیر نخواهد افتاد.

اما در هفته های اخیر شاهد درخواست های مکرر برخی از کارگران معادن زغال سنگ کرمان برای پرداخت حقوقشان هستیم که ماه ها به تاخیر افتاده است. معادن پابدانا و هشونی از جمله این معادن بوده اند.

یکی از کارگران به مهر می گوید: ما در سخت ترین شرایط ممکن از صبح تا شب در تونل هایی کار می کنیم که برای گذر از آن ها بعضا باید سینه خیز از برخی قسمتهای تونل رد شویم.

علی افزود: در این گرمای هوا همه زیر کولر نشسته اند اما ما در میان گرد و غبار و احتمال نشست گاز متان در عمق۵۰۰ متری زمین کار می کنیم اما حقوق هم نمی گیریم.

ماه ها با قرض زندگی می کنم

وی ادامه داد: حقوق نگرفته ایم در حالیکه ما هم زن و فرزند داریم باید کرایه خانه بدهیم، پنج ماه است فقط قرض کرده ایم، دیگر کسی قرض هم نمی دهد مسئولان خودشان را جای ما بگذارند وقتی همین حقوق حداقلی را هم نمی گیریم باید چکار کنیم.

یکی دیگر از کارگران گفت: هر روز مسئولان و نمایندگان مجلس می گویند تا چند ماه دیگر مشکلات حل می شود اما همچنان این وضعیت ادامه دارد، از زمانی خصوصی سازی معادن اجرا شد وضعیت بسیار بدتر شد.

محمد افزود: چرا معادن به شرکت هایی واگذار شده که توان اقتصادی ندارند و نمی توانند حقوق کارگران را پرداخت کنند، هر بار هم که اعتراض می کنیم یک ماه حقوق پرداخت می شود و باز همان شرکت قبلی به کارش ادامه می دهد و باز حقوق ها پرداخت نمی شود.

وی از مسئولان خواست کارگروهی تشکیل دهند و بررسی کنند که آیا شرکت های بخش خصوصی به تعهداتشان عمل می کنند یا خیر و اگر نمی توانند.

این کارگر ادامه داد: بررسی کنید وضعیت سلامت کارگران چگونه است بسیاری از کارگران در سال های انتهایی کارشان، با مشکلات تنفسی جدی مواجه می شوند در مقابل این سختی کار حداقل باید حقوق مان را به موقع پرداخت کنند.

احمد دیگر کارگری است که می گوید: نمی دانم باید هزینه فرزندانم را چگونه تامین کنم وقتی اعتراض می کنیم می گویند زغال های استراخ شده فروش نرفته است از طرفی در رسانه ها می خوانیم زغال سنگ از چین وارد می شود و یا ذوب آهن پول ها را پرداخت نمی کند و یا ارزان زغال ها را خریداری می کند.

وی این سوال را مطرح کرد که مگر مسئولان برای حل مشکلات سمت ها را نگرفته اند چرا این مشکلات همچنان ادامه دارد و کسی برای حلشان کاری نمی کند مگر وزارتخانه این معضلات را نمی بیند.

وی گفت: مدیر معدن حقوق و دستمزد را نداده و پاسخگو نیست و این مساله قابل قبول نیست.

این در حالی است برخی از مسئولان در گزارش هایی که در هفته های اخیر داده اند از افزایش تولید زغال سنگ و همچنین پرداخت معوقات کارگران سخن گفته اند.

استان کرمان از مهمترین پهنه های معادن زغال سنگ در شمال استان برخوردار است و سوخت بسیاری از کارخانه های فولاد کشور را تامین می کند اما پس از گذشت سال ها از خام فروشی زغال، این روزها حال معادن کرمان خوب نیست.

*3خرداد:اعتصاب وتجمع اعتراضی کارگران معدن پابدانا جنوبی درجاده برای دومین روز متوالی!

ازصبح روزگذشته(23خرداد)،حدود ۳۰۰ نفر از کارگران معدن پابدانان جنوبی زرند کرمان در اعتراض به عدم پرداخت ماه ها حقوق وحق بیمه وبرای بازگشت بکار همکاران اخراجیشان دست از کارکشیده ودر دو راهی جاده زرند به کرمان تجمع کردند.

کارگرانی که در این اجتماع اعتراضی حضور دارند درگفتگوبا ایلنا حجم معوقات مزدی پرداخت نشده را ۶ تا ۸ ماه عنوان کرده و افزودند: دلایل اصلی  اعتراضمان بی توجه‌ای کارفرمای معدنی پابدانای جنوبی به پرداخت مطالباتمان است که در نتیجه آن  دیروز و امروز به اتفاق شماری از همکارانمان در محدوده محل کارمان ( اطراف مسیر  دو راهی جاده زرند به کرمان) تجمع کرده‌ایم.

به گفته آنها ، شماری از همکارنشان از شهریور ماه سال ۹۵ تاکنون مطالبات مزدی خود را به طور کامل دریافت نکرده اند و در این میان گروه دیگری  هستند که مطالبات مزدی فروردین ماه سال جاری هنوز پرداخت نشده و در عین حال کارفرما این واحد معدنی از اسفند ماه سال ۹۵ تاکنون بابت حق بیمه به سازمان تامین اجتماعی بدهکار است.

همچنین به نقل از این کارگران  گفته می شود از دیگر از دلایل اعتراض دو روزه آنها عدم بازگشت به کار حدود ۳۰ نفر از کارگران اخراجی  این واحد معدنی است که در اواخر پایان سال ۹۵ پس از اتمام قرار داد اخراج اما به دلیل مشکلات بیمه‌ای هنوز موفق به دریافت بیمه بیکاری نشده‌اند.

کارگران معترض در این باره گفتند: در کنار پیگیری برای دریافت معوقات مزدی، خواستار بازگشت به‌کار همکاران اخراج شده خود نیز هستیم.

*25خرداد:ادامه اعتصاب وتجمع خانوادگی کارگران معدن زغال سنگ پابدانای جنوبی (تونل6)درجاده!

اخباروگزارشات کارگری:صبح امروز25خرداد،کارگران معدن پابدانای جنوبی تونل6 زغال سنگ کوهبنان درادامه اعتراضات روزهای گذشته، به همراه همسر و فرزندان خود مسیر زرند به استانهای خراسان و یزد را مسدود کرده اند و تا تعیین تکلیف، قصد باز کردن این مسیر را ندارند.

این کارگران بدلیل عدم دریافت حقوق (از بهمن ماه گذشته) ، از اول هفته در محل کار خود (محیط معدن) اعتصاب کرده بودند و بعد از آنکه جوابی دریافت نکردند؛ روز سه شنبه مسیر زرند و کوهبنان را مسدود کردند و امروز هم این مسیر را مسدود نموده اند.

خواسته کارگران، پرداخت کامل حقوق های معوقه و برکناری پیمانکار این معدن است.

به گزارش منابع خبری محلی، کارگران معدن پابدانای جنوبی تونل۶ زغال سنگ به همراه همسر و فرزندان از صبح امروز مسیر دوراهی مسجد ابوالفضل زرند (دشتخاک)را مسدود کرده اند.

این کارگران بدلیل عدم دریافت حقوق (از بهمن ماه گذشته) ، از اول هفته در محل کار خود (محیط معدن) اعتصاب کرده بودند و بعد از آنکه جوابی دریافت نکردند؛ روز سه شنبه مسیر زرند و کوهبنان را مسدود کردند و امروز هم این مسیر را مسدود نموده اند.

تا ظهر امروزچند مسئول از شهرستانهای زرند و کوهبنان با این کارگران صحبت نموده‌اند ولی آنها تا روشن شدن کامل وضعیتشان قصد ندارند از این اعتصاب دست بردارند.

به گفته خود کارگران، تعداد ۱۶۰ نفر از کارگران قسمت استخراج، از بهمن ماه معوقه دارند و تعداد ۹۰ نفر از نیروهای محیط بیرونی معدن از مهرماه (متاهلین) و از تیرماه (مجردها) حقوق خود را دریافت نکرده اند.

خواسته کارگران، پرداخت کامل حقوق های معوقه و برکناری پیمانکار این معدن است.

این مسیر، محل تردد کامیون های بین‌المللی می‌باشد که به استانهای خراسان بزرگ و یزد متصل می‌گردد.

اکنون دهها خودرو و کامیون پشت این اعتصاب صف کشیده اند و امکان تردد ندارند.

برپایه آخرین گزارش منتشره درعصرامروز، بدنبال این اعتصاب که در حقیقت مربوط به معادن شهرستان کوهبنان بود و در محدوده جغرافیایی شهرستان زرند انجام شده بود، اعضای شورای تامین دو شهرستان به همراه رییس دادگستری زرند در محل حاضر شدند و طی جلسه ای مشترک تصمیماتی پیرامون این مشکل مصوب شد.

یکی از مصوبات شورای تامین مشترک امروز این بود که قرار شد یک گروه کارشناسی از اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی، سازمان تامین اجتماعی و اداره صنعت و معدن از مرکز استان تعیین شود تا یک گزارش کلی از روند فعالیت این معدن تهیه و به شورای تامین شهرستان های زرند و کوهبنان ارائه دهند تا تصمیمات لازم در مورد این معدن گرفته شود.

از دیگر مصوبات این جلسه این بود که باید تکلیف مدیر این معدن مشخص شود زیرا متاسفانه ایشان نه به مسئولین و نه به کارگران پاسخگو نیست و پیشنهاد شده است که طبق قوانین و آیین نامه های اداره صنعت و معدن مدیریت این معدن از ایشان خلع ید شود و به کسی که صلاحیت لازم را دارد واگذار شود.

همچنین مسئولین شرکت زغال سنگ نیز قول دادند طی 10 روز آینده با پرداخت بدهی که به این معدن دارند بتوانند یک ماه از حقوق معوقه کارگران این معدن را پرداخت کنند.

مهندس فلاح مدیرعامل شرکت زغال سنگ کرمان داشتیم ایشان قول دادند مبلغ 300 میلیون تومانی که به این معدن بدهکار هستند را به حساب ایشان واریز کنند که با این مبلغ می توانند یک ماه از حقوق معوقه این کارگران را پرداخت نمایند.

همچنین قرار شد که یک جلسه مشترک دیگر توسط شوراهای تامین شهرستان های زرند و کوهبنان پیرامون مشکلات این معدن تا دوازدهم ماه آینده (12/04/1396) در محل این معدن برگزار شود و مشکلات و نتایج حاصله مورد بررسی بیشتر قرار گیرد.

*28خرداد:اعتصاب کارگران معادن زغال سنگ هشونی غربی و12-14کوهبنان وتجمع خانوادگیشان درجاده!

امروزیکشنبه28خرداد،کارگران دو معدن زغال سنگ هشونی غربی و12-14کوهبنان در اعتراض به عدم پرداخت مطالباتشان دست از کار کشیدند وحدود 200کارگر این دومعدن وخانواده هایشان با تجمع در  محور ورودی معدن 12-14 این مسیر را بستند.

همچنین امروزحدود 20کارگر این معادن نیز درهمین رابطه دست به تجمع اعتراضی  مقابل فرمانداری کوهبنان زدند.

*31خرداد:ادامه تجمعات اعتراضی کارگران معادن زغال‌سنگ کوهبنان نسبت به عدم پرداخت حقوق وشرایط کاری نامناسب!

صبح امروز 31خردادماه،جمعی از کارگران معدن 12-14 شهرستان کوهبنان درادامه اعتراضاتشان نسبت به عدم پرداخت حقوق وشرایط کاری نامناسب مقابل دفتر امام جمعه کوهبنان تجمع کردند.

تجمع کنندگان درگفتگو با خبرنگاران به مشکلاتی نظیر کم رد شدن حق بیمه، نداشتن ساعت کاری مشخص، پرداخت بی‌منظم و نامشخص حقوق،کمبود امکانات، عدم پرداخت اضافه کار و…اشاره کردند و خواستار بهبود وضع موجود شدند.

تجمعات اعتراضی کارگران کارخانه آذرآب اراک ادامه دارد

یک کارگرمعترض کارخانه آذرآب اراک،از ادامه تجمعات اعتراضیشان نسبت به عدم پرداخت مطالباتشان خبر دادو افزود، اما هربار به جز وعده‌، سخن دیگری از زبان کارفرما و مسئولان مربوطه نشنیدیم.

این کارگر کارخانه آذرآب اراک نیزبه ایلنا گفت: در نتیجه ادامه همین وضعیت به ناچار دو روز گذشته نیز در محدوده میدان باغ ملی و مرکزشهر اراک در حوالی محل استقرار کارخانه قرار دارد، جمع شدیم تا بلکه این بار وعده‌هایی تکراری رنگ اجرایی به خود بگیرد.

براساس اظهارات این کارگر آذرآب دلیل اعتراض او و همکارانش، پرداخت نشدن دست کم ۴ماه مزد معوقه و۹ماه حق بن از سوی کارفرماست.

کارگران این واحد سازنده پروژه‌های نیروگاهی، در ادامه گفتند: هریک از ما کارگران دست‌کم دارای سه سر عائله هستیم و تامین مخارج زندگی بسیار برایمان سخت شده است.

درهمین رابطه:

*راهپیمایی کارگران کارخانه آذرآب اراک دراعتراض به خلف وعده کارفرما مبنی برپرداخت مطالباتشان!

اخبار وگزارشات کارگری:امروزیکشنبه25تیرماه، کارگران کارخانه آذراب اراک دراعتراض به خلف وعده کارفرما مبنی برپرداخت مطالباتشان دست به راهپیمایی زدند ودوباره راهی مرکزشهر اراک شدند.

این کارگران پیش ازاین اول خردادماه درهفتمین روزاعتصابشان دراعتراض به عدم پرداخت3ماه حقوق راهی مرکزشهر اراک شدند ودرمیدان صنعت تجمع کردندوبدنبال وعده پرداخت مطالباتشان طی دوهفته به اعتصابشان خاتمه دادند.

دوهفته بعد ازاین تاریخ،کارگران کارخانه آذرآب بتاریخ16خردادماه بدلیل خلف وعده کارفرما و4 ماهه شدن حقوق معوقه شان مقابل استانداری مرکزی تجمع کردند.

29خردادماه سال جاری، رئیس صنعت، معدن و تجارت استان مرکزی از پرداخت باقیمانده معوقات کارگران کارخانه  آذرآب اراک با نخستین دریافتی این شرکت خبرداد.

حمیدرضا حاجی‌پور گفت: بخشی از معوقات کارگری مجموعه آذرآب اراک پرداخت شده و در صحبت با معاون سیاسی امنیتی استاندار مرکزی قرارشد با نخستین دریافتی از پالایشگاه اصفهان یا قرارداد‌های دیگرشرکت معوقات باقیمانده کارگران هم پرداخت شود.

امروز25تیرماه کارگران کارخانه آذراب اراک دراعتراض به خلف وعده مجدد کارفرما مبنی برپرداخت مطالباتشان دست به راهپیمایی زدند و دوباره راهی مرکزشهر اراک شدند تا اعتراضاتشان رادرسطح گسترده تری بنمایش بگذارند.

* در تجمع25تیر کارگران کارخانه آذرآب اراک چه گذشت؟

روز گذشته(25تیر)، کارگران کارخانه آذرآب اراک که کارد به استخوانشان رسیده اعتراضات خود را نسبت به عدم پرداخت مطالباتشان به میدان اصلی شهر اراک و میدان شهدا رساندند.

پس از ساعت‌ها اعتراض کارگران که همچون گذشته و اعتراضات قبلی این کارگران هیچ مسئولی به خود زحمت حضور نداد، این بار هم هیچ مسئولی در این تجمع برای صحبت با کارگران حاضر نشد تا انکه پس از ساعت‌ها در نهایت فرماندار اراک به میان این کارگران آمد و با سخنانی روتین و تکراری سعی به گفتاردرمانی کرد.

این درحالی بود که در میان سخنان فرماندار اراک، کارگران معترض بارها اعتراضات خود را تکرار کرده و مطالبات خود را بیان داشتند.

برپایه گزارشی که امروز رسانه ای شد،روز گذشته کارگران این کارخانه تولیدی پس از مدت‌ها اعتراض در محوطه کارخانه نسبت به سومدیریت و حقوق معوقه خود ناچارا در میدان اصلی اراک حاضر شدند تا صدای خود را به گوش مسئولان ارشد استانی برساند که گویی خود را به خواب زده‌اند.

رضا کارگر مسن کارخانه آذرآب گفت: درمدت  5 ماه گذشته مبلغی بالغ بر 2میلیون و پانصد هزار تومان به ما پرداخت شده است با توجه به اینکه شرکت آذر آب و جیب مدیران از پول مملو است و سرگرم بورس خود هستند ، مادر من به مریضی دیابت مبتلا بوده و دفترچه بیمه ما را اعتبار نمی‌زنند و تمام مخارج به عهده خودمان است.

محمد دیگر کارگر سن وسال دار این کارخانه بیان کرد: بعد از 30 سال کار در کارخانه، توان تهیه جهیزیه برای دخترم ندارم،در سال قبل وعده 5 میلیون وام بمن داده اند اما تا کنون اقدامی انجام نشده است،فرزندم تصادف کرده است و زیبایی خود را از دست داده و من توان پرداخت هزینه جراحی ندارم بیمه هم که نمی‌توانیم استفاده کنیم.

کارگر دیگر این کارخانه به نام علی نیز بیان کرد: حرفی نیست که زده شود و به گوش مسئولین نرسیده باشد،تا کی گزارش،تا کی اعتصاب، چقدر فریاد بزنیم؟

وی که دارای سابقه بالایی در این کارخانه است ادامه داد: مسئولین نباید اجازه دهند کار به این مرحله برسد،یک سال است که زندگی ما رو به نابودی است و چاره ای جز اعتصاب نداریم، تمام مشکلات به مقامات استان، دفتر تهران، مدیریت شرکت و سایر مسئولین گفته شده است ولی همکاری با ما نشده، استاندار، نماینده استان و تمام مسئولین با وجود اینکه در محل استانداری هم تجمع کردیم هیچ اقدامی برای ما انجام نداده اند پس این مسئولین چه می‌کنند؟

سعید کارگر جوان این کارخانه نیز گفت: من یک جوشکار ارشد هستم و 3نفر بیمار در منزل دارم، مدیر عامل، دو نماینده به شرکت فرستاد که رسیدگی کنند ولی اقدامی نشد، اقساط معوقه من از فیش حقوقی‌ام کم می‌شود ولی به حساب پرداخت نمی‌کنند.

اعتصاب رانندگان شرکت واحد رشت

رانندگان شرکت واحد رشت بدلیل دریافت نکردن چهار ماه حقوق معوقه، روز ۹٦/۴/۲٦ دست از کار کشیده واز صبح این روز درمقابل سازمان متبوع شان دست به اعتصاب زدند.

 پس از چانه زنی های ممتد هیات مدیره سازمان اتوبوس رانی قبول کرد که معادل دوماه دستمزد رانندگان را واریز کندکه آنان دست از اعتصاب کشیدند وازبعدازظهر ۹٦/۴/۲٦ مشغول به کار شدند.لازم به ذکر است که رانندگان استخدامی هریک بیش از ۳ میلیون تومان بابت اضافه کاری ومزایای شغلی، پول لباس وعیدی ۹۵ را طلبکارند.

منبع: فعالان کارگری ضد سرمایه داری

تیراندازی نیروهای نظامی بسوی کولبران درخوی4کشته وزخمی برجا گذاشت

دراوایل هفته جاری،تیراندازی نیروهای نظامی بسوی کولبران در مرز شهرستان خوی یک کشته وسه زخمی برجا گذاشت.

منابع خبری محلی هویت کولبری را که در این حادثه جانش را از دست داد امیرخالدی اعلام کردندوافزودند سه کولبر زخمی به مراکزدرمانی جهت مداوا منتقل شدند.

بیست ونهم تیر ماه 1396

akhbarkargari2468@gmail.com

***

فراخوان فدراسیون جهانی کارگران آی یو اف درحمایت از کارگران نیشکر هفت تپه

فراخوان فدراسیون جهانی کارگران آی یو اف درحمایت از مبارزات کارگران نیشکر هفت تپه برای دستمزدهای عقب افتاده-مزایای کارگران و بازنشستگان

 

پیرو سخنرانی نمایندگان فدراسیون آی یو اف در 14 ژوئن 2017 در اجلاس سازمان جهانی کار، این فدراسیون در تاریخ 17 ژوییه از تمامی اعضای خود و نهادهای کارگری در سراسر جهان درخواست کرد  تا با فشار آوردن بر رهبر جمهوری اسلامی آقای علی خامنه ای خواستار پرداخت دستمزدهای عقب افتاده  و مزایای کارگران و بازنشسنگان این شرکت شوند.

این فراخوان بشکل نامه های اینترنتی است که خطاب به به رهبر و دیگر مسئولین جمهوری اسلامی فرستاده می شود. به تشریح وضععیت و مبارزه صنفی کارگران طی سالهای طولانی برای دریافت حقوق ومزایای عقب افتاده شان و سرکوب کارگران توسط دولت پرداخته است و همچنین بیان می کند که طی یک اعتصاب و مبارزه صنفی 42 روزه کارگران توانستند سندیکای کارگران نیشکر هفت تپه تشکیل دهند گرچه با سرکوب و دستگیری و اخراج کارگران و نماینده های سندیکا منجر شد.

امروز شرایط کارگران این شرکت نسبت به گذشته بسیار بدتر شده است، این شرکت دو سال پیش در یک زد و بند که مفاد آن معلوم نیست به بخش خصوصی واگذار شده است. از مهرماه سال گذشته هزاران کارگر شاغل و بازنشسته اعتراضات خود را برای نگرفتن دست مزدهایشان که گاه بین دو تا چهار ماه عنوان شده است آغاز کرده اند . دلیل عدم پرداخت حقوق بازنشستگان را بخاطر پرداخت نشدن بدهی به صندوق تامین اجتماعی عنوان می کنند. نزدیک به نیمی از کارگران هفت تپه قراردادی هستتد، کارگران و اعضای خانواده هایشان را مورد اذیت و آزار قرار می گیرند، دائما آنها را زیر نظر دارند و دستگیری های کوتاه مدت ادامه دارد و با ایجاد رعب و وحشت کارگران را از ادامه اعتراضاتشان باز می دارند و  مدام تهدید می کنند  که اگر این اعتراضات ادامه یابد شرکت را تعطیل می کنیم.

آی یو اف از خواسته کارگران هفت تپه برای پرداخت تمامی دستمزدهای عقب افتاده، مزایا و بررسمیت شناختن سندیکا بعنوان نماینده واقعی کارگران شرکت نیشکر هفت تپه و برگرداندن شرکت نیشکر هفت تپه به بخش دولتی حمایت می کند.

لطفا لینک زیر را ملاحظه کنید و با اضافه کردن نام، ای میل اتان، نهادتان از این فراخوان حمایت کنید.

https://www.iufcampaigns.org/campaigns/show_campaign.cgi?c=1084

Haft Tapeh sugar workers in Iran are fighting for their wages, pensions and rights!

www.iufcampaigns.org

Please support this IUF urgent action campaign and spread the word.

متن نامه

سید علی خامنه ای رهبر جمهوری اسلامی

من این نامه را برای شما می فرستم برای نقض مستمر حقوق کارگران نیشکر هفت تپه در شوش. مشکلات و شرایط کارگران بدتر شده است و سالها است که این کارگران مبارزه می کنند برای بهتر شدن شرایط اشان اما آنها مورد اذیت و آزار قرار می گیرند و به زندان می افتند. این شرایط از زمان خصوصی سازی این شرکت در سال 2015 بدتر شده است. هزاران کارگر دستمزدهایشان  را گاه تا چهار ماه دریافت نکرده اند  و دلیل عدم پرداخت حقوق بازنشستگان را نپرداختن بدهی به سازمان تامین اجتماعی مطرح می کنند. نزدیک به نیمی از کارگران قراردادی و موقت هستند و اگر درخواست شان را برای حق وحقوشان مطرح می کنند مدیر شرکت آقای ناصر افشار به آنها توهین می کند و آنها را تهدید می کند که شرکت را تعطیل می کند. مدیریت بخش خصوص شکست خورده است ما از دولت شما می خواهیم که پرداخت دستمزد ومزایای  بازنشستگان آن شرکت را تضمین کند ، سندیکای هفت تپه را بعنوان نماینده واقعی کارگران به رسمیت بشناسد و شرکت را از بخش خصوصی  پس بگیرد  و بدهی سازمان  تامین اجتماعی را بپردازد و وظایف خودش در مقابل کارگران بجا آورد.

Haft Tapeh sugar workers in Iran are fighting for their wages, pensions and rights!

Workers at the giant Haft Tapeh sugar cane plantation and mill complex in the southern city of Shush have always had to fight for their wages and their rights. In 2008, workers formed an independent union – affiliated to the IUF – following a 42-day strike to demand long-standing wage arrears. Union leaders have endured arrest, prison and blacklisting. The workers and their union again face repression as they demonstrate to claim massive wage and benefit arrears.

Conditions have worsened since the company was privatized in a murky deal in 2015 whose details have never been fully brought to light. Since October last year, workers have had to repeatedly hold strikes and demonstration to demand payment of wages and benefits, most recently in June this year. Thousands of workers have not been paid their wages for two months and as many as four. Pension benefits have been suspended in recent months because of the company’s failure to pay into the state social security scheme. Over half the plantation and mill workers have no permanent employment contracts and live in permanent insecurity. Current and retired workers and their family members have been harassed and threatened with closure of the company if they continue to demand their rights; workers are routinely harassed, dismissed and kept under constant surveillance of the security forces.

The Haft Tapeh workers and their union are demanding full payment of wage and benefit arrears; recognition of the union as the workers› legal representative; and the company’s return to government ownership.

Use the form below to send a message to the Iranian authorities in support of the workers› demands.

http://www.iuf.org/w/?q=node/5641

Advertisements

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: