اشتراک eshtrak

خبری سیاسی فرهنگی! مسئولیت هر مقاله بعهده نویسنده آنست!

اخبار و گزارشات کارگری 26 تیر 1396

اخبار و گزارشات کارگری 26 تیر 1396

اعتراض به طرح کارورزی و مهارت آموزی وظیفه ای همگانی (کارگران،معلمان،پرستاران،کارمندان،دانشجویان،فارغ التحصیلان دانشگاه ها،دانش آموزان ،جوانان متقاضی کارو….) است

اعتراض به اجرای طرح کارورزی و مهارت آموزی دفاع ازدستاوردهای کارگران، حقوق خود ونسل های آینده است

– آغاز دور جدید اعتراضات کارگران کارخانه کیان تایر!
– تجمع اعتراضی کارگران اخراجی کارخانه ذوب آهن نسبت به خلف وعده کارفرما مقابل اداره کل کاراستان
– تجمع اعتراضی پرستاران بیمارستان کوثر سمنان نسبت به عدم پرداخت11ماه مطالباتشان مقابل استانداری
– حمله نیروی انتظامی به اهالی معترض روستای شهرستانک جغتای 7کشته وزخمی برجا گذاشت
– اعتراضات مسالمت آمیز و سازماندهی شده کارگران ورانندگان شرکت واحد ،مدیریت شرکت واحد را وادار به عقب نشینی کرد و بن کارت های عید سعید فطر رانندگان و کارگران شرکت واحد بطور کامل پرداخت گردید
– در تجمع25تیر کارگران کارخانه آذرآب اراک چه گذشت؟
– درباره تجمع روز گذشتهٔ کارگزاران بیمه کشاورزی سراسرکشور
کارگزاران: حجمی کار می‌کنیم و میانگین درآمدمان ۳۵۰ هزارتومان است
– رفیق رحمان از میان ما رفت
– برکارگران پیمانکاری و حجمی شرکت توزیع برق منطقه‌ای اهوازچه می گذرد؟
– سایه بیکاری بالای سرصدها کارگر شرکت حفاری نفت شمال!
– نگرانی کارگران شهرداری سردشت نسبت به توخالی درآمدن وعده پرداخت مطالباتشان!
– عدم پرداخت2ماه حق وماه ها حق بیمه رانندگان دانشگاه علوم پزشگی گیلان
– درآمد صیادان خوزستانی به ۴۰۰ هزارتومان رسید/منابع صیدگاه‌ها رو به پایان است
– تجمع مهندسان در اعتراض به حذف مجری از سوی شورا و شهرداری اراک مقابل استانداری مرکزی
– گزارش تصویری ازتجمع اعتراضی مالکین فاز پنج هشتگرد مقابل وزارت کار
 مرگ دلخراش زنی 60 ساله حین کار با دستگاه خرمنکوب درنیشابور

آغاز دور جدید اعتراضات کارگران کارخانه کیان تایر!

صبح امروزدوشنبه26تیرماه،حدود400کارگر کارخانه کیان تایر دراعتراض به عدم پرداخت2ماه حقوق،تعطیلی خطوط تولید وواگذاری مجدد به بخش خصوصی در محوطه محل کار خود تجمع کردند.

کارگران معترض که در نوبت کاری صبح مشغول کارندبه ایلنا گفتند: از زمان تغییر رئیس هیاتی که از سوی دولت مسئولیت اداره کارخانه لاستیک البرز را برعهده دارد با مشکلاتی مانند پرداخت نشدن دو ماه مزایای مزدی، و متوقف شدن فعالیت‌های کارخانه به علت تامین نشدن مواد اولیه مواجهند.

آن‌ها در رابطه با مطالبات خود، افزودند: فعالیت‌های کلیه خطوط تولید کارخانه از روز شنبه متوقف شده است چرا که با تغییر رئیس هیات حمایت از صنایع در هفته‌های گذشته کارخانه دچار بحران در تامین مواد اولیه شده است.

این کارگران که عقیده دارند مدیریت قبلی کارخانه توانسته بود که با نوعی تعامل سازنده مزد و مزایای مزدی کارگران را به موقع بپردازد، می‌گویند جدا از مشکلات یاد شده، این روز‌ها می‌شنویم که به احتمال قوی مدیریت کارخانه باردیگر به مالک خصوصی آن سپرده خواهد شد و همین مسئله باعث تشدید نگرانی‌هایمان شده است.

کارخانه کیان‌تایر که در زمینه ساخت انواع تایر خودرو فعالیت دارد در منطقه چهاردانگه (کیلومتر ۱۰ آزادراه تهران-ساوه) قرار دارد و در مجموع نزدیک به ۱۲۰۰ کارگر در سه شیفت مشغول کارند.

این واحد تولیدی در میانه دهه ۸۰ از سوی دولت به بخش خصوصی واگذار شد اما به دلیل نحوه عملکرد کارفرمای خصوصی از‌‌ همان ابتدای واگذاری با مشکلات کارگری جدی مواجه شد که در ‌‌نهایت از سوی وزارت صنایع وقت مسئولیت اداره این کارخانه از کارفرمای جدید سلب و به هیات حمایت از صنایع واگذار شد.

براساس قانون حمایت صنعتی و جلوگیری از تعطیل کارخانه‌های کشور در صورت ناتوانی کارفرما در اداره صحیح واحدهای صنعتی، گروهی دولتی موسوم به هیات حمایت از صنایع عهده‌دار اداره این کارگاه خواهد بود، همچنین به موجب ماده ۱۴۱ قانون کار هرگاه اختلاف روابط کار منجر به توقف فعالیت کارگاه در شرایط حضور داشتن کارگر بشود نیز مسئولیت اداره کارگاه برعهده این هیات خواهد بود.

تجمع اعتراضی کارگران اخراجی کارخانه ذوب آهن نسبت به خلف وعده کارفرما مقابل اداره کل کاراستان

امروز26تیر،کارگران اخراجی کارخانه ذوب آهن اردبیل،بعد از چندین بار تجمع مقابل استانداری در اعتراض به عدم پرداخت حقوق ومطالباتشان وخلف وعده کارفرما، در پارک معلم و مقابل اداره کل کار استان گرد هم آمدند تا از آنجا شکایت خود را به دادستانی ببرند.

به گزارش یک منبع خبری محلی،نماینده این کارگران با اظهار ناراحتی از خلف وعده های صورت گرفته توسط مدیران ذوب آهن اظهار کرد: یک ماه از موعد اولین چک مدیران ذوب آهن که از بابت معوقات و طلبهای کارگران به اداره کار داده شده بود گذشته و اما وجه بصورت کامل پرداخت نشده تا قابل وصول باشد.

وی اظهار کرد: مدیران ذوب آهن با پیگیری های انجام شده، سه فقره چک هر کدام به مبلغ یک میلیارد و یکصد میلیون تومان برای تسویه حساب به اداره کار تحویل داده بودند که یک ماه از اولین قسط می گذرد و در طی این مدت تنها 850 میلیون تومان به حساب واریز کرده اند که این مبلغ نیز قابل برداشت نیست.*

این کارگر با بیان اینکه بعد از دوندگی های زیاد قرار بود مابقی اولین قسط امروز به حساب واریز شود گفت: متاسفانه این وعده هم تا حالا عملی نشده است.

* پرداخت بخشی از مطالبات کارگران اخراجی کارخانه ذوب آهن اردبیل پس از اعتصاب غذایشان!

کارگران اخراجی کارخانه ذوب آهن اردبیل در ادامه تجمعات اعتراضیشان نسبت به بلاتکلیفی شغلی ومعیشتی،دست به تحصن واعتصاب غذا در مسجد میرزا علی‌اکبر این شهر زدند.

طول کشیدن اعتصاب غذا ونامساعد بودن حال تعدادی از کارگران اعتصابی موجب حضور اکیپ‌های درمانی و اورژانس در مسجد شد.

درچنین شرایطی وباحضور دادستان اردبیل درمحل،قرار بر این شد که طلب کارگران در 3 قسط تقسیم و پرداخت شود که قسط اول در حدود 850 میلیون تومان از مطالبات این کارگران پرداخت شده و کارگران به اعتصاب غذای خود پایان دادند.

برپایه گزارشی که امروز رسانه ای شد، حدود 100 نفر از کارگران کارخانه ذوب‌آهن اردبیل که اخراج شده و مطالبات آن‌ها که سرجمع در حدود 3 میلیارد تومان است، به دنبال پرداخت نشدن مطالبات در مسجد میرزاعلی اکبر اردبیل اعتصاب غذا کرده بودند.

طول کشیدن اعتصاب غذا ونامساعد بودن حال تعدادی از کارگران اعتصابی موجب حضور اکیپ‌های درمانی و اورژانس در مسجد شد.

درچنین شرایطی وباحضور دادستان اردبیل درمحل،قرار بر این شد که طلب کارگران در 3 قسط تقسیم و پرداخت شود که قسط اول در حدود 850 میلیون تومان از مطالبات این کارگران پرداخت شده و کارگران به اعتصاب غذای خود پایان دادند.

قابل یادآوری است که بنا به آخرین گزارش منتشره بقیه کارگران ذوب آهن اردبیل هم بدنبال تعطیلی کارخانه در وضعیت بلاتکلیفی از نظر شغلی ومعیشتی بسر می برند.

تجمع اعتراضی پرستاران بیمارستان کوثر سمنان نسبت به عدم پرداخت11ماه مطالباتشان مقابل استانداری

صبح امروز26تیرماه،جمعی از پرستاران بیمارستان کوثر سمنان دراعتراض به عدم پرداخت11ماه مطالباتشان، مقابل استانداری تجمع کردند.

براساس گزارشات منتشره،پرستاران حاضر در این تجمع که نوشته هایی با مضمون » مطالبات 11 ماهه پرسنلی کجاست؟» به دست داشتند، به عدم پرداخت 11 ماهه کارانه های خود اعتراض داشتند.

این پرستاران که بیشتر آنان را زنان تشکیل می دادند با شعار «ای شادنوش نمونه، ساخت و ساز و رها کن، حق ما رو ادا کن» خواستار پیگیری مطالبات خود از سوی رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان شدند.

یکی از پرستاران حاضر در این تجمع گفت:متاسفانه پول هایی که باید به پرسنل درمان بیمارستان پرداخت شود برای ساخت و ساز صرف می شود. ما در این اعتراض خواستار ورود مقامات ارشد استان به موضوع مطالبات چندین ماهه پرستاران هستیم.

گفتنی است تجمع اعتراضی پرستاران در شرایطی برگزار می شود که سید حسن قاضی زاده هاشمی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی جمعه این هفته (30 تیر) به استان سمنان سفر می کند.

حمله نیروی انتظامی به اهالی معترض روستای شهرستانک جغتای 7کشته وزخمی برجا گذاشت

روزگذشته(25تیر)،اداره آب و فاضلاب روستایی اقدام به حفر چاه آب شرب در محدوده روستای شهرستانک کرد که با اعتراض اهالی این روستا روبروگردید. نیروی انتظامی به اهالی معترض روستای شهرستانک جغتای یورش آورد وهفت نفر از معترضین زخمی شدند ویکی از معترضین بدلیل شدت جراحات جان باخت.

گزارشات منتشره همچنین حاکی از زخمی شدن 5نفر ازماموران نیروی انتظامی می باشد.

بنابهمین گزارشات،امروز دوشنبه 26تیر،جلسه شورای تامین شهرستان جغتای با حضور مدیر کل امنیتی و انتظامی استانداری برگزار شد وبگفته فرماندار شهرستان جغتای،در حال حاضر اوضاع آرام و مشکل خاصی وجود ندارد.

اعتراضات مسالمت آمیز و سازماندهی شده کارگران ورانندگان شرکت واحد ،مدیریت شرکت واحد را وادار به عقب نشینی کرد و بن کارت های عید سعید فطر رانندگان و کارگران شرکت واحد بطور کامل پرداخت گردید

رانندگان شرکت واحد خط7سامانه 4در مورخ هفدهم تیرماه در اعتراضی هماهنگ وسازماندهی شده به علت عدم پرداخت شارژ بن کارت های نوبت عید سعید فطر در روز روشن چراغ های خود را به نشانه اعتراض روشن کردند و تلاش مدیریت و حراست هم نتوانست از این اعتراض تشکیلاتی جلوگیری بعمل آورد و کارفرما در روزهای بعد مجبور شد به خواست و مطالبات این کارگران تن بدهد ،هر چند که در روزهای گذشته چند تن از رانندگان را بخاطر سازماندهی کردن این اعتراضات به حراست احضار کردند اما هیچ اقدام عملی و تبیهی در مورد رانندگان معترض انجام نشد و این موفقیت بخاطر داشتن تشکیلات سندیکایی است که تا کنون دست آوردهای زیادی برای کارگران ورانندگان شرکت واحد با سندیکا ی کارگری بدست آورده اند و علیرغم تمام فشارها و تهدید ها این سندیکا همچنان با حمایت رانندگان و کارگران به حیات خود ادامه داده است.

داوودرضوی-26تیر

درهمین رابطه:

سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه:

امروز۱۷تیرماه رانندگان شرکت واحد خط ۷بی آرتی به نشانه اعتراض چراغ های اتوبوس خود را روشن کردند

امروز هفدهم تیر ماه رانندگان شرکت واحد خط هفت بی ارتی (راه آهن به تجریش و پایانه افشار ) در یک حرکت اعتراضی چراغ های اتوبوس های خود را روشن کردند ، این اعتراض به علت عدم شارژ بن کارت ها (کمک های غیرنقدی) برای عید سعید فطراست که باید به حساب رانندگان واریز میشد که مدیریت شرکت واحد از پرداخت این شارژها خوداری کرده است .عوامل مدیریت و حراست شرکت واحد با ایجاد رعب و وحشت تلاش کردند که اعتراض این رانندگان زحمت کش را خاموش کنند که موفق به سرکوب صدای اعتراض رانندگان نشدند و چراغ این اتوبوس ها تا تاریک شدن هوا همچنان روشن ماند ،رانندگان به مدیریت هشدار دادند در صورت عدم پرداخت از سوی کارفرما اعتراضات همچنان ادامه خواهد داشت .تعدادی از این رانندگان را فردا به حراست شرکت واحد احضار کرده اند.

در تجمع25تیر کارگران کارخانه آذرآب اراک چه گذشت؟

روز گذشته(25تیر)، کارگران کارخانه آذرآب اراک که کارد به استخوانشان رسیده اعتراضات خود را نسبت به عدم پرداخت مطالباتشان به میدان اصلی شهر اراک و میدان شهدا رساندند.

پس از ساعت‌ها اعتراض کارگران که همچون گذشته و اعتراضات قبلی این کارگران هیچ مسئولی به خود زحمت حضور نداد، این بار هم هیچ مسئولی در این تجمع برای صحبت با کارگران حاضر نشد تا انکه پس از ساعت‌ها در نهایت فرماندار اراک به میان این کارگران آمد و با سخنانی روتین و تکراری سعی به گفتاردرمانی کرد.

این درحالی بود که در میان سخنان فرماندار اراک، کارگران معترض بارها اعتراضات خود را تکرار کرده و مطالبات خود را بیان داشتند.

برپایه گزارشی که امروز رسانه ای شد،روز گذشته کارگران این کارخانه تولیدی پس از مدت‌ها اعتراض در محوطه کارخانه نسبت به سومدیریت و حقوق معوقه خود ناچارا در میدان اصلی اراک حاضر شدند تا صدای خود را به گوش مسئولان ارشد استانی برساند که گویی خود را به خواب زده‌اند.

رضا کارگر مسن کارخانه آذرآب گفت: درمدت  5 ماه گذشته مبلغی بالغ بر 2میلیون و پانصد هزار تومان به ما پرداخت شده است با توجه به اینکه شرکت آذر آب و جیب مدیران از پول مملو است و سرگرم بورس خود هستند ، مادر من به مریضی دیابت مبتلا بوده و دفترچه بیمه ما را اعتبار نمی‌زنند و تمام مخارج به عهده خودمان است.

محمد دیگر کارگر سن وسال دار این کارخانه بیان کرد: بعد از 30 سال کار در کارخانه، توان تهیه جهیزیه برای دخترم ندارم،در سال قبل وعده 5 میلیون وام بمن داده اند اما تا کنون اقدامی انجام نشده است،فرزندم تصادف کرده است و زیبایی خود را از دست داده و من توان پرداخت هزینه جراحی ندارم بیمه هم که نمی‌توانیم استفاده کنیم.

کارگر دیگر این کارخانه به نام علی نیز بیان کرد: حرفی نیست که زده شود و به گوش مسئولین نرسیده باشد،تا کی گزارش،تا کی اعتصاب، چقدر فریاد بزنیم؟

وی که دارای سابقه بالایی در این کارخانه است ادامه داد: مسئولین نباید اجازه دهند کار به این مرحله برسد،یک سال است که زندگی ما رو به نابودی است و چاره ای جز اعتصاب نداریم، تمام مشکلات به مقامات استان، دفتر تهران، مدیریت شرکت و سایر مسئولین گفته شده است ولی همکاری با ما نشده، استاندار، نماینده استان و تمام مسئولین با وجود اینکه در محل استانداری هم تجمع کردیم هیچ اقدامی برای ما انجام نداده اند پس این مسئولین چه می‌کنند؟

سعید کارگر جوان این کارخانه نیز گفت: من یک جوشکار ارشد هستم و 3نفر بیمار در منزل دارم، مدیر عامل، دو نماینده به شرکت فرستاد که رسیدگی کنند ولی اقدامی نشد، اقساط معوقه من از فیش حقوقی‌ام کم می‌شود ولی به حساب پرداخت نمی‌کنند.

درهمین رابطه:

راهپیمایی کارگران کارخانه آذرآب اراک دراعتراض به خلف وعده کارفرما مبنی برپرداخت مطالباتشان!

اخبار وگزارشات کارگری:امروزیکشنبه25تیرماه، کارگران کارخانه آذراب اراک دراعتراض به خلف وعده کارفرما مبنی برپرداخت مطالباتشان دست به راهپیمایی زدند ودوباره راهی مرکزشهر اراک شدند.این کارگران پیش ازاین اول خردادماه درهفتمین روزاعتصابشان دراعتراض به عدم پرداخت3ماه حقوق راهی مرکزشهر اراک شدند ودرمیدان صنعت تجمع کردندوبدنبال وعده پرداخت مطالباتشان طی دوهفته به اعتصابشان خاتمه دادند.

دوهفته بعد ازاین تاریخ،کارگران کارخانه آذرآب بتاریخ16خردادماه بدلیل خلف وعده کارفرما و4 ماهه شدن حقوق معوقه شان مقابل استانداری مرکزی تجمع کردند.

29خردادماه سال جاری، رئیس صنعت، معدن و تجارت استان مرکزی از پرداخت باقیمانده معوقات کارگران کارخانه  آذرآب اراک با نخستین دریافتی این شرکت خبرداد.

حمیدرضا حاجی‌پور گفت: بخشی از معوقات کارگری مجموعه آذرآب اراک پرداخت شده و در صحبت با معاون سیاسی امنیتی استاندار مرکزی قرارشد با نخستین دریافتی از پالایشگاه اصفهان یا قرارداد‌های دیگرشرکت معوقات باقیمانده کارگران هم پرداخت شود.

امروز25تیرماه کارگران کارخانه آذراب اراک دراعتراض به خلف وعده مجدد کارفرما مبنی برپرداخت مطالباتشان دست به راهپیمایی زدند و دوباره راهی مرکزشهر اراک شدند تا اعتراضاتشان رادرسطح گسترده تری بنمایش بگذارند.

درباره تجمع روز گذشتهٔ کارگزاران بیمه کشاورزی سراسرکشور

کارگزاران: حجمی کار می‌کنیم و میانگین درآمدمان ۳۵۰ هزارتومان است

روز گذشته(25تیر)، بیش از پانصد نفر از کارگزاران صندوق بیمه کشاورزی سراسر کشور به تهران آمدند و مقابل سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور تجمع اعتراضی برگزار کردند.

درهمین رابطه امروز ایلنا نوشت،این تجمع که برای چندمین بار در ماههای گذشته برگزار می‌شود، در اعتراض به بلاتکلیفی شغلی کارگزاران سازماندهی شده بود؛ این بیمه‌گرانِ بدون بیمه و حق و حقوق می‌گویند شیوه کار ما حجمی است و در ماههای کساد گذشته، میانگین درآمدمان، ۳۵۰ هزارتومان در ماه بوده‌است.

روز گذشته قرار بود طرح استخدامی کارگزاران صندوق بیمه کشاورزی در کمیسیون اجتماعی مجلس بررسی شود که جلسه کمیسیون اجتماعی تشکیل نشد و بررسیِ طرح به زمانی دیگر موکول شد. در این طرح قید شده کارگزاران با بیش از ۵ سال سابقه بایستی در ظرف مدت سه سال، جذب دولت شوند.

در عین حال کارگزاران صندوق بیمه کشاورزی از احتمال واگذاری کارگزاری بیمهٔ این صندوق به بخش خصوصی ابراز نگرانی کردند و گفتند در صورت تجاری‌سازی بیمه کشاورزی، اوضاع ما بد‌تر خواهد شد و هیچ امیدی برای آیندهٔ بهتر باقی نخواهد ماند.

درهمین رابطه:

تجمع اعتراضی کارگزاران بیمه کشاورزی نسبت به بلاتکلیفی استخدامی مقابل سازمان برنامه و بودجه برای باری دیگر!

امروزیکشنبه25تیربرای باری دیگر،جمعی از کارگزاران بیمه کشاورزی در اعتراض به بلاتکلیفی استخدامی خود مقابل سازمان برنامه و بودجه تجمع کردند.

http://etehadbinalmelali.com/ak/wp-content/uploads/2017/07/25-04-96-6.jpg 

رفیق رحمان   از میان ما رفت

علی مبارکی

با اندوه فراوان با خبر شدم رفیق رحمان نجات در اثر یک سانحه جان خود را از دست داده وبرای همیشه مارا ترک نموده است.

رفیق رحمان نجات یکی از صادقترین و بی ریا ترین فعال کارگری وجنبش کمونیستی ایران بود ، او نمونه بارز یک فعال چپ وکمونیست بود .هیچگاه جایگاه خود را گم نمیکرد ودر هرمکانی سخن مناسب با آن جمع را مطرح میکرد ،او دقیقا نقطه مقابل کسانی بود که فرصت طلبانه فقط بقصد مطرح نمودن خود فعال میباشند.

جنبش کارگری ایران سالهاست که به اصل  استقلال خود پی برده ودر آن جهت حرکت میکند ،رفیق رحمان نجات به این اصل کاملا باور داشت وبه آن احترام میگذاشت ،او با وجودیکه یکی از اعضاء کمیته مرکزی حزب کمونیست ایران بود ولی در جلسات اتحاد بین المللی در حمایت از کارگران در ایران بعنوان یک عضو ساده بدون آنکه نامی از حزب خود بمیان آورد یا اینکه قصدی برای تبلیغ  برنامه های حزبی خود داشته باشد صادقانه فقط بعنوان یک فرد نظر میداد و در بحثهای ما فعالانه شرکت مینمود. واقعآ جای این عزیز برای همیشه در میان ما خالیست و جنبش کارگری وکمونیستی ایران سالهای سال باید زحمت بکشد تا جای خالی او را پر نماید.

من مراتب تسلیت خود را به خانواده رحمان عزیز.همچنین برای رفقای کانادا اتحاد بین المللی که میدانم با از دست دادن رحمان عزیز دچار خلاء بزرگی شده اند و حزب کمونیست ایران که اعتراف میکنم یکی از ارزشمندترین عضو خود را از دست داده است،اعلام میدارم .برای همه صبر وبردباری آرزو میکنم .

یادش جاودان ،راهش پررهرو باد .

علی مبارکی

16.جولای 2017

سوییس

 غاقلان

همسازند،

تنها توفان

 کودکان ناهمگون می زايد.

همساز

سايه سانانند،

محتاط

در مرزهای آفتاب

در هيات زندگان

مردگانند.

وينان دل به دريا افکنانند،

به پای دارنده ی آتش ها

زندگانی

دوشادوش مرگ

 پيشاپيش مرگ

هماره زنده از آن سپس که با مرگ

و همواره بدان نام

که زيسته بودند،

که تباهی

از درگاه بلند خاطره شان

 شرمسار و سرافکنده می گذرد.

کاشفان چشمه

کاشفان فروتن شوکران

جويندگان شادی

 در مجری آتشفشان ها

شعبده بازان لبخند

 در شبکلاه درد

با جا پائی ژرف تر از شادی

در گذرگاه پرندگان.

در برابر تندر می ايستند

خانه را روشن می کنند،

و می ميرند.

برکارگران پیمانکاری و حجمی شرکت توزیع برق منطقه‌ای اهوازچه می گذرد؟

کارگران در حالِ مرگ‌اند. کسب و کارشان «تهیدستی»، «بی‌حقوقی»، «اخراج»، «تحقیر»، «بیگاری»، «ناایمن بودن» و «مرگ» است. نه «امنیت» مالی و شغلی دارند، نه امنیت جانی! کارگران، مردمانِ بی‌فردا و بی‌آرزوی این دیارند. همان «بدن‌های مازاد»ی که برای گردادندن چرخ‌دنده‌های سیستم سرمایه‌داری به صورت لشکری بی‌شمار و کم‌بها به سانِ برده باید قربانی شوند….

تیتر مرگ‌های «یک هفته‌ی اخیر» کارگران را ببینید: مرگ کارگر شهرداری چغادک در استان بوشهر به علت گرما، مرگ ۱ کارگر و مصدومیت ۵ کارگر دیگر در حادثه‌ی آتش‌سوزی کارخانه‌ی کارتن‌سازی در منطقه خاوران، مرگ ۱ کارگر جوان بر اثر ریزش محتویات یک چاه در یک مرکز بازپروری، مرگ راننده‌ی خودرو سنگین در برخورد با کابل برق فشار قوی در بوکان، مرگ ۴ کارگرِ چاه‌کن در تهران در اثر سقوط و خفگی (۱۶ تیر)، مرگ کارگر ۵۱ ساله پروژه طرح اگو مشهد بر اثر برق گرفتگی (۱۹ تیر)، مرگ ۳ کارگر ۲۳، ۳۹ و ۴۰ ساله‌ کارخانه‌ بشارت تبریز، در اثر گازگرفتگی (۲۱ تیر)، اینها به علاوه حادثه معدن یورت مشتی از خروار است که به ما نشان می‌دهد احتمالا چیزی که در ایران اهمیت ندارد جان کارگرانی است که خودشان نیز می‌دانند نان جانشان را می‌خورند.

ماجرای کارگران شرکت توزیع برق اهواز

همه اینها را گفتیم تا مثالی بزنیم از کارگرانی در جنوب کشور، شهر داغ اهواز، که این روزها می‌گویند دمایش به بیش از 60 درجه رسیده است، کارگران و کارکنان پیمانکاری و حجمی شرکت توزیع برق منطقه‌ای اهواز از انسان‌های شریف و در معرض خطری هستند که اگر به داد آنها نرسند خدا می‌داند چه اتفاقی برایشان خواهد افتاد، کارکنانی که جان خود را در دست می‌گیرند و در گرمای بالای 60 درجه اهواز دست به امور خطرناکی می‌زنند تا مردم این شهر با مشکل بی‌برقی مواجه نشوند و یا حداقل کمتر مشکل داشته باشند، آنها با ساعت‌های کار طولانی با دستگاه‌ها و ماشین‌آلات فرسوده‌ای کار می‌کنند که هر لحظه خطری جدی آنها را تهدید می‌کند، که اگر این دستگاه‌ها به روز  و اگر کمبودهایشان تامین می‌شد شهر اهواز هرگز دچار خاموشی‌های پی در پی آن هم در این هوای وحشی و بی‌رحم نمی‌شد.

اما مشکل کارگران توزیع برق تنها محدود به شهر اهواز نمی‌شود و بسیاری از کارکنان در سراسر کشور با مشکلاتی روبرو هستند که عمده آن علاوه بر کمبودهای تجهیزاتی کمبود حقوق و مزایاست، اما شهر اهواز را به عنوان گرمترین شهر جهان به عنوان پایلوت برگزیدیم تا با مشکلات کارکنان آن به ویژه کارکنان حجمی و پیمانکاری آشنا شویم، هرچند که شنیدن کی بود مانند دیدن، هرگز هیچکس نخواهد دانست که گرمای بالای 60 درجه چیزی کم از آتش ندارد.

مشکل کارگران شرکت توزیع برق اهواز چیست

یکی از مسوولان مربوطه در شرکت توزیع برق اهواز گفت: ما با مشکلاتی مانند کمبود نیرو، خودروهای فرسوده، کمبود شدید تجهیزات برای اصلاح شبکه، حقوق و مزایای پایین و ساعت کاری طولانی مواجه هستیم، تا کنون بارها مشکلات خود را به گوش مسوولان رسانده‌، اما هنوز هیچ پاسخی نگرفته‌ایم. ما با شرایط خاصی در اهواز کار می‌کنیم، گرمای شدید هوا کارگران را بسیار اذیت می‌کند، ساعت کار آنها از هفت صبح تا پنج عصر و از پنج عصر تا هفت صبح است که فشار زیادی به آنها وارد می‌کند و تمام انرژی‌شان را می‌گیرد.

خودروهای فرسوده با بیش از نیم قرن عمر

وی افزود: خودروهای شرکت توزیع برق اهواز بیش از یک قرن از عمر آنها می‌گذرد، آنقدر وضعیتشان خراب است که مایه خجالت شرکت توزیع برق هستند، اگر هم مسوولان بخواهند کمک کنند تعداد دو ماشین می‌دهند برای شهر اهواز و نمی‌دانیم که این ماشین‌ها را به کدام مناطق بدهیم. معاون بهره‌برداری آمدند و از این وضعیت فجیع فیلم گرفتند، همه در جریان مشکلات ما هستند. اگر این مشکلات به ویژه کمبود تجیهزات و تامین ماشین‌آلات و مزایای مالی برای کارکنان تامین شود خدمات‌رسانی سریعتر و بهتر انجام می‌شود، خاموشی کاهش پیدا می‌کند و ماشین‌ها زودتر به محل حادثه می‌رسد.

مشکلات برق اهواز فقط سرهم بندی می‌شود

یکی دیگر از مسوولان شرکت توزیع برق اهواز اظهار داشت: در حال حاضر ما فقط می‌توانیم مشکل برق مناطق را سرهم بندی کنیم تا مردم برق‌دار شوند اما نمی‌توانیم تعمیر اساسی انجام دهیم آن هم به علت کمبوهای بسیارزیادی است که عمده آن کمبود تجهیزات و منابع مالی و ماشین آلات فرسوده است.

کارگران توزیع برق اهواز مشکل مالی دارند

وی ادامه داد: اگر مزایای مالی آنطور که حق کارکنان است به آنها تعلق بگیرد انگیزه آنها نیز برای ادامه کار در چنین شرایط سختی بالا می‌رود. اما اکنون با وجود شرایط بسیار سخت کاری، ساعت‌های طولانی و گرمای شدید هوا با مشکلات مالی شدید هم روبرو هستند که توان و انرژی را از آنها می‌گیرد. مگر یک کارگر چقدر توان دارد که هم باید کارهای سنگین و خطرناک انجام دهد و با مشکلات مالی دست و پنجه نرم کند، شاید کسی نداند که این افراد زحمت کش، در بسیاری از مواقع از تامین خانواده خود نیز عاجز می‌مانند.

تبعیض، قصه‌ای که هر روز تکرار می‌شود

یکی از کارکنان شرکت توزیع برق اهواز نیز پیرامون مشکلات و کمبودهایشان گفت: کارکنان پیمانکاری و حجمی شرکت توزیع برق اهواز که از 5 تا 20 سال سابقه کاری دارند از لحاظ حقوق و مزایا از کمترین حد آن برخوردارند، بیمه تکمیلی ندارد یا اگر دارند به دردشان نمی‌خورد. نیروهایی با سابقه بسیار کم با عناوین مختلف استخدام و رسمی می‌شوند اما هیچ‌یک از کارکنان پیمانکاری و حجمی تبدیل وضعیت نشده‌اند، با توجه به شدت گرمای اهواز ارگان‌های دیگر در ساعت‌های مشخصی تعطیل می‌شود اما ما همچنان ساعت‌های کار طولانی و خطرناک داریم، هیچ مبلغی بابت سختی کار به ما تعلق نمی‌گیرد و تمام کارکنان پیمانکاری و حجمی شرکت توزیع برق اهواز به سختی امورات زندگی خود را می‌گذرانند، این سختی به معنای بخور و نمیر است. ما بعضی روزها حتی در شیفت استراحت هم کار می‌کنیم اما مبلغی بابت آن دریافت نمی‌کنیم. ماشین‌آلات به ویژه بالابرها آنقدر فرسوده است که سالها پیش باید از رده خارج می‌شدند اما هنوز هم از آنها کار می‌کشیم.

وزارت نیرو پاسخگو باشد

چه کسی باید به داد این کارگران برسد؟ با وجودی‌که بارها مشکلاتشان را گفته‌اند و حتی مسوولانشان کتبی و شفاهی درخواست کمک کرده‌اند اما هنوز هم گوش شنوایی برای حرفهایشان قدم پیش نگذاشته است، آیا صدای فریاد آدم‌هایی که بازی با خطر را به عنوان شغل خود برگزیده‌اند به گوش نمی‌رسد؟ وزارت نیرو باید پاسخگو باشد، چرا با نادیده گرفتن انسان‌هایی که اگر نباشد شهر و کشور به تعطیلی کشیده می‌شود، اجازه می‌دهید حادثه معدن یورت باز هم تکرار شود؟

نامه وزیر نیرو عملی نشد

نامه‌ای از طرف وزات نیرو برای شرکت‌های مادر تخصصی با امضای حمید چیت چیان صادر شد که برای نیروهای رسمی و پیمانی 65 درصد مجموع حقوق و فوق‌العاده موضوع ماده 68 قانون مدیریت خدمات کشوری مندرج در حکم کارگزینی و به سایر کارکنان حداکثر تا سقف 65 درصد حکم یا قرارداد با کسر کمک هزینه عائله‌مندی و اولاد به نحوی که از 65 درصد حداقل حقوق کارکنان دولت کمتر نباشد پرداخت گردد.

اما به گفته اکثر کارکنان پیمانکاری و حجمی شرکت توزیع برق اهواز از این 65 درصد تنها 22 درصد به صورت کارت خرید به آنها تعلق گرفته است. جریان چیست؟ دست چه کسانی در این کاسه است که حق کارگرانی که نان خود را با جانشان می خورند ادا نمی‌شود؟

نکند قصه پر غصه کارگران ایران باز هم تکرار شود؟ نگذارید حادثه تلخ دیگری ایران را تکان دهد!

سایه بیکاری بالای سرصدها کارگر شرکت حفاری نفت شمال!

کارگران شرکت حفاری شمال نگران اعمال سیاست‌های کاهش هزینه در این شرکت و اخراج از کارهستند.

این کارگران به ایلنا گفتند: در جلسه مجمع عمومی شرکت که روز گذشته (بیست و پنجم تیرماه) برگزار شده، یکی از تصمیمات تعدیل نیروهای ستادی و عملیاتی بوده و این مساله موج شدیدی از نگرانی میان کارکنان این شرکت به وجود آورده‌است.

در کنار این تعدیل که اگر اجرایی شود می‌تواند به بیکاری چند صد شاغل این شرکت بیانجامد، کارگران از اعمال سیاست‌های کاهش هزینه نگرانند. کارگران می‌گویند قرار است در راستای این نوع سیاست‌های ریاضتی، دفتر مرکزی شرکت در تهران فروخته شده و کارکنان دفتر پس از سالها سکونت و کار کردن در تهران، به یکی از شهرستان ها که به احتمال زیاد اهواز است، منتقل شوند.

کارگران می‌گویند به خاطر این فروش و نقل و انتقال، ممکن است ستادی‌ها در تهران مجبور به تسویه حساب شوند.

کارگران حفاری شمال می‌گویند: نمی‌توانیم بپذیریم که با کارکردن در این شرکت،  هر روز احساس ناامنی داشته باشیم و به جای افزایش مزایای شغلی، منتظر تعدیل و جابجایی باشیم.

شرکت حفاری نفت شمال، ابتدا در بهشهر مازندران شروع به کار کرد و  الان در بهشهر ، تهران ، اهواز و کیش ستاد و پایگاه عملیاتی دارد.

نگرانی کارگران شهرداری سردشت نسبت به توخالی درآمدن وعده پرداخت مطالباتشان!

کارگران شهرداری سردشت می‌گویند: امیدواریم وعده‌ی شهردار مبنی بر پرداخت معوقات تا پایان تیرماه، به زودی محقق شود.

پس از اظهارات دفتر شهرداری سردشت در ارتباط با تاخیر در پرداخت معوقات کارگران و وعده پرداخت سه ماه از این مطالبات تا آخر تیرماه،یکی از کارگران خدماتی شهرداری سردشت با بیان این که به خاطر بی‌پولی در ماههای گذشته به همه آشنایان و اقوام مقروض شده‌ایم؛به ایلنا گفت:بدهی‌هایمان سر به فلک کشیده؛ نمی‌توانیم سرمان را جلوی در و همسایه بلند کنیم؛ وعده مسئولان شهرداری ما را کمی امیدوار کرده‌است؛ خدا نکند این وعده عملی نشود و پرداختی در کار نباشد.

عدم پرداخت2ماه حق وماه ها حق بیمه رانندگان دانشگاه علوم پزشگی گیلان

2ماه حق وماه ها حق بیمه حدود ۶۴ نفر از راننده‌های استیجاری دانشگاه علوم پزشکی گیلان که مسئولیت جابجایی مدیران را در این واحد پزشکی برعهده دارند، پرداخت نشده است.

در همین رابطه، یکی از کارگران راننده که نخواست نامش فاش شود به ایلنا گفت: ما حدود ۶۴ راننده خوروهای سواری و مینی‌بوس در دانشگاه علوم پزشکی گیلان هستیم که به صورت مستقیم با علوم پزشکی گیلان قرارداد کار داریم.

کارگران بخش حمل و نقل دانشگاه علوم پزشکی گیلان همچنین مدعی هستند جدا از مطالبات مزدی، حق بیمه آن‌ها ازسوی دانشگاه علوم پزشکی به تامین اجتماعی پرداخت نمی‌شود.

درآمد صیادان خوزستانی به ۴۰۰ هزارتومان رسید/منابع صیدگاه‌ها رو به پایان است

مدیرعامل اتحادیه صیادان خوزستان معتقد است ۵ هزار شناور بی هویتی که در صیدگاه‌های استان صید می‌کنند منابع دریایی را با خطر جدی روبه‌رو کرده‌اند.

غلامرضا دهقانی، مدیرعامل اتحادیه صیادان خوزستان به ایلنا گفت: با کم شدن ذخایر آبزیان در سواحل استان درآمد صیادان بومی بسیار کاهش پیدا کرده است به طوری که به صورت میانگین هر صیاد درماه ۴۰۰ هزارتومان درآمد دارد.

او ادامه می‌دهد: هر شناور صیادی اجازه دارد هر ماه تنها در در دو نوبت ده روزه به دریا بزنند. خوزستان بیش از ۳۴ هزار صیاد دارد که مقدار ماهی صید شده باید بین آنها تقسیم شود. باید به این نکته اشاره کنیم که صیدگاه‌های خوزستان یک پنجم صیدگاه‌های استان بوشهر است.

وی با پرداختن به مشکل عمده ماهیگیران استان خاطرنشان کرد: مشکل عمده ماهیگیران استان، ۵ هزار شناور بی هویتی است که به صورت غیر قانونی صید می‌کنند.

او می‌گوید: یکی از اصلی‌ترین دلایلی که موجب این رخداد شده است سیاست‌های نادرست مسئولان استانی است. آنها در ابتدای اینکه برسرکار می‌آیند برای کاهش میزان بیکاری استان، جویندگان کار را به سمت دریا سوق می‌دهند.

مدیرعامل اتحادیه صیادان خوزستان معتقد است تنها راه مسئولان استانی برای حل بحران بی‌کاری صید از دریایی است که منابع آن رو به پایان است.

دهقانی در پایان به وضعیت صیادان از کار افتاده اشاره کرد و گفت: برخی از صیادان هستند که بر اثر حادثه شناورهای خود را از دست داده‌اند. برخی هم با ده سال سابقه کاری بازنشسته شده‌اند که تنها ماهیانه ۲۰۰ هزار تومان حقوق بازنشستگی دریافت می‌کنند. عده‌ای هم تحت نظر کمیته امداد و بهزیستی امورات زندگی خود را می‌گذرانند که وضعیت معیشتی مناسبی ندارند.

تجمع مهندسان در اعتراض به حذف مجری از سوی شورا و شهرداری اراک مقابل استانداری مرکزی

صبح امروز26تیر،تعدادی از مهندسان نظام مهندسی نسبت به حذف مجری ذیصلاح مقابل درب استانداری مرکزی تجمع کرده و خواستار اجرای قانون شدند.

یکی از مهندساني که در این جمع معترض بودبه خبرنگاران گفت: حذف مجری ذیصلاح موجب بیکاری 1000 مهندس و خارج شدن از چرخه ساخت و ساز در سطح استان شده است در حالیکه به این افراد پروانه مجری صادر شده بود.

وی ادامه داد: مهم تر از این مساله افزایش ساخت و سازهای غیر اصولی و بی کیفیت است که دودش به چشم بهره بردار می رود و در این راستا ریالی هم کاهش قیمت مسکن را به دنبال نداشته است. این در حالی است که به سبب کاهش قیمت مسکن مجری ساختمان حذف شد و حال می بینیم که منافع بساز و بفروش ها برای حذف این امر اولویت قرار داده شد.

در ادامه مهندس نجمی بازرس نظام مهندسی بیان کرد: این سازندگان تجربی کار می کنند و تکنیک های حرفه ای و تخصصی برای افزایش کیفیت ساخت را نمی دانند و بدون استفاده از مصالح استاندارد و مرغوب ساختمان هایی را به مردم تحویل می دهند که مشکلات آن پس از دو سال برای تمامی خریداران نمایان خواهد شد.

وی افزود: طی این چند ماه اخیر که مجری برای پروژه های ساختمانی حذف شد 6 کارگر در حین انجام کار و نبود نظارت و ایمنی پروژه توسط مجری ذیصلاح فوت شدند . ما خواهان اجرای قانون هستیم تا کیفیت ساخت را در این شهر بالا ببریم و اجازه ندهیم کسی با جان کارگران ساختمانی برای سودجویی و منافع شخصی خود بازی کند.

نجمی اظهار داشت: شهرداری در حال حاضر قانون شکنی کرده و در حمایت از قشر سازندگان اعلام کرد که تاکنون تنها کسی حامی شما بوده من هستم. در صورتی که حمایت از این مساله و حذف مجری خلاف قانون است.

گزارش تصویری ازتجمع اعتراضی مالکین فاز پنج هشتگرد مقابل وزارت کار

مرگ دلخراش زنی 60 ساله حین کار با دستگاه خرمنکوب درنیشابور

روز گذشته(25تیر)،زنی 60 ساله هنگام کار با دستگاه خرمنکوب در شهرستان نیشابور به طرز دلخراشی جان سپرد.

سرهنگ حسین بیات مختاری، رئیس پلیس شهرستان نیشابور در تشریح این خبر گفت: ساعت روز گذشته در پی اعلام مرکز 110 مبنی بر یک مورد حادثه منجر به مرگ در اراضی کشاورزی روستای سرچاه از توابع بخش سرولایت بلافاصله ماموران انتظامی پاسگاه کلاته محمد جان به همراه عوامل امدادی به محل اعزام شدند.

وی افزود: در بررسی های به عمل آمده مشخص شد زنی 60 ساله به همراه همسرش در حال جمع آوری محصول گندم بوده که لباسش گیر کرده و در داخل خرمنکوب گرفتار می شود .

مختاری تصریح کرد: جسد با کمک نیروهای امدادی از داخل دستگاه خارج و با دستور مقام قضائی به سردخانه منتقل پرونده برای سیر مراحل قانونی تشکیل شد.

بیست وششم تیرماه1396

akhbarkargari2468@gmail.com

 

Advertisements

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

اطلاعات

این ویودی در 17 ژوئیه 2017 بدست در اشتراک - eshtrak فرستاده شده و با , , برچسب خورده.
%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: