اشتراک eshtrak

خبری سیاسی فرهنگی! مسئولیت هر مقاله بعهده نویسنده آنست!

اخبار و گزارشات کارگری 12 تیر 1396

اخبار و گزارشات کارگری 12 تیر 1396

اعتراض به طرح کارورزی و مهارت آموزی وظیفه ای همگانی (کارگران،معلمان،پرستاران،کارمندان،دانشجویان،فارغ التحصیلان دانشگاه ها،دانش آموزان ،جوانان متقاضی کارو….) است

اعتراض به اجرای طرح کارورزی و مهارت آموزی دفاع ازدستاوردهای کارگران، حقوق خود ونسل های آینده است

– دو طرح کارآموزی و مهارت آموزی مشابه لایحه اصلاح قانون کارهستند!
– اخراج جمعی از کارگران معترض پالایشگاه نفت کرمانشاه
– شرکت مخابرات ایران کارگران اعتصابی را بجای پاسخگویی به خواسته هایشان تهدید به اخراج کرد؟!
– اعتصاب کارگران شبکه هوایی و کابل مخابرات آبادان یک هفته را پشت سرگذاشت!
– راهپیمایی وتجمع کارگران کارخانه هپکو در اعتراض به عدم پرداخت حقوق مقابل استانداری مرکزی(همراه با تصاویر)
– ادامه کنش های معلمان مدارس غیرانتفاعی سراسر کشور در راه احقاق حقوق حقه وبی توجهی وزارت آموزش وپرورش ؟!
– ادامه بلاتکلیفی معیشتی وشغلی کارگران اخراجی کارخانه پالایش روغن گیلان (واریان لوشان)
– بیکاری20کارگرشیر عنبرآباد بدنبال تعطیلی کارخانه
– تجمع اعتراضی اهالی روستای مهاجرین دزفول مقابل استانداری خوزستان
– گزارشي از وضعيت كودكان در كانون اصلاح و تربيت
– مرگ دلخراش کارگر جوان کارگاه کارتن سازی ساوجبلاغ
– جان باختن کارگر مقنی در ورامین براثربرق گرفتگی
 مصدومیت6کارگر درحادثه انفجار و آتش‌سوزی پالایشگاه آبادان و وخامت حال دونفرشان

دو طرح کارآموزی و مهارت آموزی مشابه لایحه اصلاح قانون کارهستند!

یک پژوهشگر حقوق کار محتوای دو طرح کارآموزی و مهارت آموزی را مشابه لایحه اصلاح قانون کار دانست و افزود: طبیعی است که در این وضعیت، کارفرمایان در مقام صاحبان سرمایه و ابزار تولید از قدرت خود برای تضعیف موقعیت کارگر استفاده کنند.

فرشاد اسماعیلی پژوهشگر حقوق کار در گفت و گو با ایلنا، اظهار داشت: برنامه‌های اشتغالزایی که دولت در قالب دو طرح «کارورزی» و «مهارت آموزی» قصد اجرای آنرا دارد، مفهوم  «کار» را از حوزه حقوق عمومی به حوزه حقوق خصوصی تنزل می دهند.

اسماعیلی افزود: این درحالیست که قانون کار از لحاظ دسته بندی، در حیطه  حقوق عمومی تعریف شده چراکه در حقیقت حقوق کار زیر شاخه‌ای از حقوق عمومی محسوب شده است تا از این طریق و به واسطه مداخله دولت از کارگران در برابر قدرت کارفرمایان حمایت به عمل بیاورد.

وی از نظر تبعات حقوقی، محتوای دو طرح کارآموزی و مهارت آموزی را مشابه لایحه اصلاح قانون کار دانست و افزود: طبیعی است که در این وضعیت، کارفرمایان در مقام صاحبان سرمایه و ابزار تولید از قدرت خود برای تضعیف موقعیت کارگر استفاده کنند.

اسماعیلی با بیان اینکه فقدان «اصل حمایتی بودن» حقوق کار نقدمشترکی است که از سوی حقوقدانان و فعالان حوزه کارگری به این طرح‌های کارورزی و مهارت آموزی وارد شده است، گفت: تنظیم کنندگان این دو طرح در مجموع جانب کارفرماگرایی  را تقویت نموده اند  و بسیاری از اصول حمایتی حقوق کار درباره افرادی که به هر عنوانی کار می کنند را نقض کرده‌اند.

وی با بیان اینکه به عنوان مثال در ماده ۱۴ طرح کارورزی  با دادن حق فسخ های متعدد   قرارداد به کارفرمایان امنیت شغل کارگران یافته است، گفت: این در حالی است که مطابق فلسفه حقوق کار هر قرارداد کاری  نباید باید شرایط پیش بینی شده ای برای فسخ قرار شدن داشته باشد.

این پژوهشگر حقوق کار با بیان اینکه این دست اختیارات قانونی ماهیت قراردادهای کار را از «عقد لازم» به سمت «عقد جایز» با حق فسخ کارفرمایان چرخش می دهد، افزود: در این شرایط اصل حمایتی بودن حقوق عمومی حقوق کار جای خود را به اصل آزادی قراردادی حقوق خصوصی می دهد.

وی افزود: از این رو اصل «حاکمیت اراده» که از اصول حقوق مدنی در حقوق خصوصی است، نمی‌تواند جایگزین قواعد حقوق کار که اصل «آمره» بودن در آن پذیرفته شده و به نظم عمومی پیوند خورده است، بشود.

اسماعیلی در عین حال بابیان اینکه در حقوق کار و فلسفه کار  صحبت از اصل حمایتی بودن و دخالت دولت است و نه حاکمیت اراده و آزادی قراردادی، به ماده ۱۴ طرح کارورزی اشاره کرد و گفت: بر این اساس نقش کمیته های انضباطی در کارگاه پر رنگ می شود که باید گفت که این فرایند نتیجه ای جز تقویت  ضلع کارفرمایی و تضعیف ضلع کارگری نخواهد داشت.

وی با بیان اینکه  در ماده ۱۴ این آیین نامه حق انتخاب آزادانه شغل از کارورزان گرفته شده است، افزود: یکی دیگر از موارد فسخ قراداد  در ماده ۱۴ احراز اشتغال یا تحصیل کارورز است. یعنی مثلا اگر کارورز با مدرک کاردانی در سامانه ثبت نام کند و بعد بخواهد  در دانشگاه ادامه تحصیل دهد قرارداد کارورزی وی  فسخ می شود که این ماده خلاف اصول ۲۸ قانون اساسی در خصوص انتخاب آزادانه شغل است.

این پژوهشگر حقوق کار با بیان اینکه این طرح نباید منجر به ایجاد شکاف بین هویت دانشجویی و کارگری شود، افزود: باید تکلیفمان را روشن کنیم اگر  کارورزی اشتغال محسوب نمی‌شود پس چه منعی در ادامه تحصیل همزمان با کارورزی وجود دارد  و اگر اشتغال است پس چرا مقررات اشتغال مثل شمولیت قانون کار و تامنین اجتماعی و حداقل دستمرد را در بر نمی گیرد؟

وی در ادامه افزود: مورد دیگر فسخ قرارداد، غیبت بیش از ۵ روز کارورز است. مشخص نشده است که ۵ روز در ماه یا در کل مدت دوره کارورزی ؟ مشخص نیست منظور ۵ روز متوالی است یا ۵ روز به صورت کلی؟ غیبت موجه است یا غیر موجه؟ البته از این دست  ابهامات در طرح بسیار است.

اسماعیلی در پایان ابهامات فوق را نشان از آن دانست که این طرح در بخش حقوق کارورز بسیار فقیر است. در عین حال نشان می دهد که تنظیم کنندگان آن از درایت حقوقی کافی برخوردار نیستند.

اخراج جمعی از کارگران معترض پالایشگاه نفت کرمانشاه

اخباروگزارشات کارگری:پس ازواگذاری بحث برانگیزپالایشگاه نفت کرمانشاه،اعتراضات کارگران به این واگذاری،بازداشت 6کارگر معترض وبرکناری مدیرعامل این پالایشگاه، جمعی از کارگران این پالایشگاه اخراج شدند.

مدیرعامل این شرکت پس از برکناری،محل کارش را ترک نکرد و در آخرین اقدام خود، تعدادی از کارگران را اخراج و خاتمه قرارداد استخدامی تعدادی از کارمندان رسمی  پس از طی مراحل کاریابی فرمایشی اعلام کرد. افرادی که در شرف اخراج هستند از جمله کارمندانی هستند که نسبت به این ارزان فروشی معترض بوده اند وبرخی از آنها همکاری نزدیک با نهادهای نظارتی از جمله سازمان بازرسی  داشته اند.

نفرات اخراج شده همان کارکنانی بودند که با شکایت پالایشگاه بازداشت شده بودند و با ابزار ارعاب،  نمونه‌ای شدند برای پرسنلی که نسبت به این واگذاری اعتراض کردند و باید قربانی خصوصی سازی های عجولانه و اقدامات خودسرانه مدیر عامل و خریداران شرکت باشند.

بر اساس مستندات این کاریابی ها صوری بوده و با فشاری که روی سایر واحدها بود هیچ مسئولی جرات اعلام سمت برای کارکنان معترض را نداشت تا اسامی آنها برای ۶ پالایشگاه دیگر ارسال شد که آن‌ها نیزاعلام نیاز نکردند.

بر اساس گزارش منابع موثق کارمندان اخراج شده  نیروهای رسمی باسابقه هستند و بدلیل شرایط خاص آنها شرکت‌های پالایشی خصوصی شده علاقه‌ای به آن‌ها ندارند و ترجیح می‌دهند از نیروهایی استفاده کنند که مزایا و حقوق نیروهای رسمی نفت به آن‌ها تعلق نگیرد.

این برخوردها در حالی صورت می‌گیرد که این کارکنان تخلفات واگذاری پالایشگاه کرمانشاه را به نهادهای نظارتی و مجلس گزارش داده و به ارزان فروشی این پالایشگاه معترض  بودند اما مسئولان این پالایشگاه با قربانی کردن این افراد، پیام روشنی را برای سایر کارکنان ارسال کردند بطوری که هم اکنون بر اساس گفته شاغلین در این پالایشگاه،  جو نامناسبی در شرکت حکمفرما شده است.

گفتنی است بر اساس قوانین، معرفی کارمند جهت کاریابی شرایط و مراحلی دارد و در صورتی که تخلفی از سوی کارکنان انجام شده بود باید به کمیسیون تخلفات معرفی می‌شدند ولی با تصمیم مدیرعامل سابق این پالایشگاه به کاریابی و در نهایت اخراج محکوم شدند.  در چنین شرایطی لزوم ورود نهادهای نظارتی از جمله سازمان بازرسی به این اقدام پالایشگاه کرمانشاه بیش از هر زمان دیگری احساس می‌شود زیرا زیبنده نیست که افشاکنندگان تخلف و رانت در ماجرای واگذاری بیت المال به جای تشویق، اخراج شوند.

نمونه خاتمه قرارداد استخدامی زیرامروز از طرف مهر منتشرشد:

http://media.mehrnews.com/d/2017/07/03/4/2502638.jpgدرهمین رابطه:

*بازداشت 6 کارگرپالایشگاه نفت کرمانشاه درجریان تجمعات اعتراضی زمستان سال گذشته نسبت به واگذاری!

اخباروگزارشات کارگری:امروز24فروردین ماه،دادستان کرمانشاه درنشست خبری پرده ازبازداشت  6 کارگرپالایشگاه نفت کرمانشاه درخلال تجمعات اعتراضی زمستان سال گذشته نسبت به واگذاری،برداشت.

نعمت صادقی در نشست خبری که امروز (24 فروردین) برگزار شد، به مباحث مطرح شده در خصوص  پالایشگاه کرمانشاه اشاره کرد و گفت: در مورد اصل واگذاری پالایشگاه و قیمت‌گذاری آن مباحثی مطرح است که مراجع قانونی شامل کمیسیون مجلس، دیوان محاسبات و سازمان بازرسی در حال بررسی موضوع هستند.

وی ادامه داد: ورود دستگاه قضا ارتباطی با اصل واگذاری و کیفیت آن ندارد و صرفا به دلیل تجمع بدون مجوز و مستمر افرادی بود که می‌توانست باعث اخلال در نظم، تخریب و توهین شود.جلسه‌ای در این خصوص برگزار شد و افراد تجمع کنند متعهد شدند از روال قانونی مطالبه خود را پیگیری کنند.6 نفر هم در این خصوص دستگیر شده بودند که همه آنها آزاد شدند.

*تجمع اعتراضی کارگران پالایشگاه نفت کرمانشاه نسبت به واگذاری به بخش خصوصی!

کارگران پالایشگاه نفت کرمانشاه در اعتراض واگذاری به بخش خصوصی وزیرسئوال رفتن امنیت شغلیشان دست به تجمع زدند.

به گزارش28دی 1395فارس،واگذاری پالایشگاه نفت کرمانشاه با قیمتی در حدود 180 میلیارد تومان به مدیر‌عامل کارخانه شیر بیستون بوده است و همین موضوع تجمع اعتراضی کارگران این پالایشگاه را به‌دنبال داشت.

پالایشگاه دارای ماشین‌آلات و ابزارهای بی‌نظیری است و ریز آمار محاسبه شده این پالایشگاه با 180 میلیارد تومانی که واگذار شده است اصلا مطابقت ندارد.

کارگران و پرسنل پالایشگاه کرمانشاه با بیان اینکه اگر آهن قراضه و زمین این پالایشگاه را به حراج بگذارند، ده‌ها برابر بیش از این مبلغ ناچیز قیمت می‌کند، نسبت به این اقدام شدیدا معترض هستند، چرا که عواقب آن را به نفع استان نمی‌دانند.

بدهی 90 هزار میلیارد تومانی پالایشگاه آناهیتا علت واگذاری این پالایشگاه عنوان شده است در حالی که پالایشگاه آبادان نزدیک به 2 هزار میلیارد و 600 میلیون تومان بدهی دارد.

کرمانشاه خاطرات خوشی از واگذاری‌های کارخانجات به بخش خصوصی ندارد، عاقبت واگذاری کارخانه نساجی غرب چه شد؟ جزو بیکاری کارگران چیزی را به‌دنبال نداشته است.

استان کرمانشاه رتبه نخست بیکاری کشور را دارد، مسؤولان و دولت به‌جای  احداث و ساخت واحدهای صنعتی و اشتغال‌زایی درصدد هستند نزدیک به 2 هزار نفر دیگر را نیز بیکار کنند.

*تجمع دوباره کارگران پالایشگاه نفت کرمانشاه دراعتراض به واگذاری به بخش خصوصی!

روز دوشنبه( چهارم بهمن ماه1395 )،کارگران رسمی و پیمانی پالایشگاه نفت کرمانشاه همزمان با حضورخریدار یا نمایندگان وی در پالایشگاه،در اعتراض به واگذاری این مجموعه به بخش خصوصی و حضور غیر قانونی خریدار در محل پالایشگاه دست به تجمع اعتراض آمیزی به مدت ۵ ساعت زدند .

به گزارش منابع خبری محلی،هنوز حرف و حدیث های بلاتکلیفی واگذاری پالایشگاه کرمانشاه به بخش خصوصی روبه گسترش است و هیچ یک از مسوولین با قاطعیت این بلاتکلیفی را تعیین تکلیف نمی کنند.

شرکت مخابرات ایران کارگران اعتصابی را بجای پاسخگویی به خواسته هایشان تهدید به اخراج کرد؟!

اخباروگزارشات کارگری:به دنبال اعتصاب وتجمعات کارگران شرکتی مخابرات چند استان طی دوهفته گذشته در اعتراض به نداشتن امنیت شغلی،عدم اجرای طرح طبقه بندی مشاغل وبرای تبدیل وضعیت روابط عمومی شرکت مخابرات ایران  با صدوربیانیه‌ای کارگران معترض را تهدید به اخراج از کارکرد.

کارگران معترض مخابرات در پاسخ با یادآوری این که تهدید به اخراج و تعدیل نیرو تا کنون حربه ای بوده برای عدم اجرای قانون و پرداخت مطالبات و جلوگیری از خواسته های بر حق پرسنل خصوصی تاکید کردند،تنها خواسته‌ی ما قرارداد مستقیم و بدون واسطه همراه با اجرای طرح طبقه‌بندی مشاغل شرکت مخابرات ایران مطابق ماده‌های۴۹ و۵۰ قانون کار جمهوری اسلامی ایران است.

دراین بیانیه که ایلنا امروز متن کاملش را منتشر کرده از جمله آمده است:

«لیکن بیم آن می رود که اگر این روند ادامه پیدا کند و حمایت تعدادی از جریان های سیاسی به تقویت آن منجر شود، این شرکت علی رغم میل خود مجبور شود جمع زیادی از این پرسنل را تعدیل کند.»

پس از انتشاراین بیانیه توسط روابط عمومی شرکت مخابرات ایران، کارگران مخابرات در استان‌های مختلف به این بیانیه واکنش نشان دادند:

گروهی از کارکنان شرکتی مخابرات با انتشاربیانیه ای یاد آورشدند:

«نیروهای شرکتی مخابرات ایران در حضور نمایندگان کمیسیون صنعت و معدن مجلس شورای اسلامی در طول سال ۹۵ و ۹٦ بارها با مدیران مخابرات نشست و مذاکرە داشته و هر بار شرکت مخابرات خلف وعده کرده است. و دیگر هیچ گونه نشستی با مدیران شرکت مخابرات نخواهیم داشت و تنها خواسته‌ی ما قرارداد مستقیم و بدون واسطه همراه با اجرای طرح طبقه‌بندی مشاغل شرکت مخابرات ایران مطابق ماده‌های۴۹ و۵۰ قانون کار جمهوری اسلامی ایران است.»

در بیانیه دیگری که کارکنان شرکتی مخابرات منتشر کرده اند، آمده:

« تهدید به اخراج و تعدیل نیرو تا کنون حربه ای بوده برای عدم اجرای قانون و پرداخت مطالبات و جلوگیری از خواسته های بر حق پرسنل خصوصی؛ تا کنون بارها مذاکره کردیم و هر بار مدیران زمان را به تعویق انداخته و فقط  به وعده  اکتفا نموده‌اند. در این بیانیه ادعای اجرای طرح طبقه‌بندی مشاغل در مخابرات، ادعایی بی‌اساس دانسته شده و اظهارات روابط عمومی شرکت مخابرات کاملا رد شده‌است.»

لینک اخبار مرتبط:

*ادامه وگسترش اعتصاب وتجمعات اعتراضی کارگران وکارکنان شرکتی مخابرات سراسرکشور

http ://etehadbinalmelali.com/ak/11-04-96/

* اعتصاب وتجمعات اعتراضی کارگران شرکتی مخابرات استان های خراسان رضوی،لرستان وخوزستان

http://etehadbinalmelali.com/ak/10-04-96/

اعتصاب کارگران شبکه هوایی و کابل مخابرات آبادان یک هفته را پشت سرگذاشت!

اخباروگزارشات کارگری:یک هفته است که کارگران شبکه هوایی و کابل مخابرات آبادان دراعتراض به عدم پرداخت9ماه حقوقشان دراعتصاب بسر می برند.

برپایه گزارشی که امروز12تیر رسانه ای شد، مدت یک هفته است که بیش از 70 نفر از کارگران شبکه مخابرات آبادان که شامل 5 مرکز مخابراتی است در اعتراض به دریافت نکردن مطالبات و حقوق 9 ماهه خود دست از کار کشیده اند.

کارکنان مخابرات با اشاره به ماه‌ها کار و زحمت شبانه‌روزی در شهری که دمای کمتر از 47 درجه ندارد از بی توجهی مسئولان ، گلایه و رسیدگی سریع به وضعیت معیشتی خود را تقاضا کردند.

آنان با گلایه از تبعیض در وصول مطالبات در پیمانکاری‌های مختلف مخابرات افزودند: با پیگیری‌های انجام‌شده مشخص شد که پیمانکار بخش خدمات فنی (بخش شبکه هوایی و کابل) تعهدات خود را جهت پرداخت حقوق کارکنان در چند ماه اول سال انجام داده ولی مخابرات مرکزی یا کارفرما بودجه صورت ‌وضعیت پیمانکار را صرف امورات دیگری کرده است.

راهپیمایی وتجمع کارگران کارخانه هپکو در اعتراض به عدم پرداخت حقوق مقابل استانداری مرکزی(همراه با تصاویر)

امروزدوشنبه12تیرماه، کارگران کارخانه هپکوبرای دومین بار درهفته جاری نسبت به عدم پرداخت ماه ها حقوقشان اعتراض کردند وبا راهپیمایی در شهر اراک مقابل استانداری مرکزی تجمع کردند.

به گزارش منابع خبری محلی،کارگران معترض بنرهایی با مضامین زیر دردست داشتند:

– واردات غیر اصولی ماشین آلات راهسازی= فروپاشی بنیان خانواده و کارگران شرکت هپکو

-بیکاری کارگران و ورشکستگی تنها سازنده ماشین آلات راه سازی خاور میانه

-۱۲۰ روز از وعده شما جهت برگزاری جشن شکوفایی شرکت هپکو گذشت تا به امروز چه کرده اید

درهمین رابطه:

*تجمع اعتراضی کارگران کارخانه هپکودر خیابان(همراه بافیلم وتصاویر)

اخباروگزارشات کارگری:امروزشنبه10تیرماه،جمعی از کارگران کارخانه هپکو در میدان صنعت اراک تجمع کردند واعتراضشان نسبت به عدم پرداخت ماه ها حقوق را باسر دادن شعار ونشستن درکف خیابان بنمایش گذاشتند.

این اقدام اعتراضی کارگران کارخانه هپکو منجر به مسدودشدن خیابان وجلوگیری از تردد وسایل نقلیه شد.

به گزارش منابع خبری محلی،کارگران  کارخانه هپکو امروز ۱۰ تیرماه همزمان با روز صنعت و معدن با راهپیمایی و نشستن بر روی زمین و مسدود کردن خیابان (نزدیک ترمینال) اعتراض خود را نسبت به مشکلات این شرکت و عدم پرداخت حقوق و معوقات اعلام کردند.

این در حالی است که کارگران این شرکت بارها در پی عدم تحقق وعده های مسئولان در پرداخت حقوق و معوقاتشان مقابل استانداری مرکزی تجمع کرده اند.

۱۱ اسفندماه سال گذشته این کارگران به دلیل تاخیر شش ماه حقوقشان مقابل ساختمان استانداری مرکزی تجمع کردند و از سوی مسئولان استانی وعده هایی برای رفع مشکلشان داده شد که این قول ها هنوز به صورت کامل عملیاتی نشده است و اعتراضات دنباله دار کارگران را به همراه دارد.

یکی از کارگران تجمع کننده در خصوص مشکلات شرکت هپکو اراک گفت: از ابتدای امسال تاکنون فقط بخشی از دستمزد یک ماه پرداخت شده و مابقی دستمزد کارگران به عنوان معوقات باقی مانده است.

وی در خصوص معوقات حقوق سال گذشته کارگران گفت: حقوق اسفندماه سال گذشته کارگران پرداخت شده، ولی حقوق آذر، دی و بهمن‌ماه سال گذشته به صورت کامل چرداخت نشده است.

وی با اشاره به اینکه تجمع کارگران تنها به دلیل تاخیر در پرداخت معوقات است بیان کرد: با این شرایط اقتصادی کشور و بالا بودن هزینه های زندگی چگونه می توان با این شرایط زندگی کرد.

درهمین رابطه،حاجی پور رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان مرکزی با اشاره به اینکه مبلغی از معوقات کارگری شرکت هپکو باقی مانده است به خبرنگاران گفت: قرار شده به‌ دنبال معرفی هیئت مدیره جدید کارهای پرداخت این معوقات هم پیگیری شود .

حاجی پور افزود:تا 26 خردادماه هنوز هیئت مدیره قبلی حضور داشتند و هیئت مدیره جدید به‌ تازگی مسئولیت را تحویل گرفته‌اند که با توجه به تاخیر سهامداری که توسط سازمان خصوصی‌سازی انجام شده  باید هیئت مدیره جدید معرفی و کارها پیگیری شود.

لینک فیلم تجمع امروز:

http://www.aparat.com/v/kTUL2

ادامه کنش های معلمان مدارس غیرانتفاعی سراسر کشور در راه احقاق حقوق حقه وبی توجهی وزارت آموزش وپرورش ؟!

پس از برگزاری تجمع روزگذشته(11تیر)، معلمان مدارس غیرانتفاعی سراسر کشور دراعتراض به سطح پایین دستمزد،نداشتن بیمه وبلاتکلیفی استخدامی مقابل مجلس، نمایندگان این معلمان به وزارت آمورش و پرورش رفته و با مسئولان این وزارتخانه به مذاکره و رایزنی پرداختند؛ مذاکره‌کنندگان می‌گویند صحبت‌های روز گذشته موفقیت آمیز نبوده و مسئولان وزارتخانه حاضر نیستند قبول کنند که ما، کادر آموزشی بخش خصوصی، دچار مشکلات جدی هستیم.

یکی از معلمان آزاد که از استان زنجان در تجمع روز گذشته شرکت داشته، به ایلنامی‌گوید: بی توجهی مسئولین آزاردهنده است؛ در صورتی که ما نیروهای آماده با تجارب ارزنده ای هستیم که افتخارات زیادی هم داشته‌ایم، ولی آموزش و پرورش نمی‌خواهد زیر بار مسئولیت حق و حقوق و بیمه این نیروها که تعدادشان کم هم نیست، برود.  گویا قصد دارند مدام نیروهای جدید بگیرند و آمار اشتغال زائی بدهند ، در صورتی که در بدنه آموزش و پرورش نیروهای غیر دولتی زحمت می‌کشند و بار بزرگی از روی دوش این وزارتخانه برمیدارند.

این معلم آزاد بلاتکلیفی، دستمزد پایین تر از حداقل دستمزد مصوب، فقدان بیمه و عدم هماهنگی بین آموزش و پرورش و وزارت کار در ارتباط با ساماندهی نیروهای آموزشی بخش خصوصی را از مهمترین مشکلات خود و همکارانش برشمرد.

درهمین رابطه:

تجمع اعتراضی معلمان مدارس غیرانتفاعی سراسر کشورمقابل مجلس!

صبح امروز (یازدهم تیرماه) بیش از صد نفر از معلمان شاغل در مدارس غیرانتفاعی  سراسر کشور

دراعتراض به سطح پایین دستمزد،نداشتن بیمه وبلاتکلیفی استخدامی به تهران آمدند و مقابل مجلس تجمع کردند.

این معلمان که نه از حق بیمه بهره‌مندند و نه حداقل دستمزد مصوب شورای عالی کار نصیبشان می‌شود، از شرایط شغلی خود به شدت ناراضی هستند.

یکی از حاضران در این تجمع به ایلنا گفت: فرق ما با معلمان رسمی چیست؟ ما هم همان کار را انجام می‌دهیم اما دستمزدمان از آنها خیلی کمتر است؛ در تابستان درآمد نداریم و از مزایای بیمه هم محرومیم و این به هیچ‌وجه عادلانه نیست.

این معلم آزاد خواسته خود را جذب در آموزش و پرورش و برخورداری از مزایای دیگر معلمان عنوان کرد.

این معلمان که از چند روز پیش در فضای مجازی برای این تجمع هماهنگی کرده بودند، از ساعات 8 صبح مقابل مجلس جمع شدند و هم‌اکنون نیز در حال رایزنی با مقامات و نمایندگان مجلس هستند.

ادامه بلاتکلیفی معیشتی وشغلی کارگران اخراجی کارخانه پالایش روغن گیلان (واریان لوشان)

پس از گذشت حدود ۱۳ روز از اخراج ۶ کارگر، رسمی کارخانه پالایش روغن گیلان (واریان لوشان)، هنوز این کارگران برای بازگشت بکار ودریافت مطالبات معوقه خود معطل مانده اند.

کارگرانی که از ۲۹خرداد تا به امروز توسط کارفرمای کارخانه پالایش روغن واریان لوشان اخراج شده‌اند خواستار بازگشت به کار خود شدند.

این کارگران تعداد آنها ۶ نفر است به ایلنا گفتند که پس از نزدیک به دو دهه فعالیت از سوی کارفرما به عنوان نیروی مازاد تلقی شده و در نتیجه اینطور از ابتدای تابستان بیکار شده‌اند.

کارگران اخراج شده بخشی از یک گروه ۱۱ نفری هستند که به دلیل داشتن سابقه کار در مشاغل سخت و زیان آور از مدتی قبل منتظر بازنشستگی بودند اما چون کارفرمای حاضر به پرداخت هزینه‌‌های مربوطه نشده بود سازمان تامین اجتماعی از صدور احکام بازنشستگی برای آنها خودداری کرده است.

برابر قانون تامین اجتماعی کارفرمایانی که مشمول قانون مشاغل سخت و زیان آور می‌شوند باید برای بازنشستگی کارگران مشمول هزینه ای معادل 4 تا 8 درصد حق بیمه دوران اشتغال کارگر در مشاغل سخت و زیان آور پرداخت کنند.

از قرار معلوم این کارگران در دو هفته اخیر اقدام به طرح شکایتی در اداره کار شهرستان منجیل کرده‌اند و از این طریق خواستار بازگشت به کار خود شده‌اند.

کارگران مذکور علاوه بر پیگیری برای بازگشت به کار، بابت ۴ ماه دستمزد و عیدی سال ۹۵ نیز طلبکار هستند؛ می‌گویند: تا به امروز در مهلت‌های زمانی تعیین شده مدام به اداره کار مراجعه کرده‌اند اما هر بار به دلیل غیبت مسئولان مربوطه معطل رسیدگی به پرونده‌های خود شدند.

درهمین رابطه:

6کارگر کارخانه واریان لوشان به جای بازنشستگی، اخراج شدند

عدم پرداخت4ماه حقوق  وعیدی کارگران این کارخانه

سرنوشت ۶ کارگر کارخانه واریان لوشان که از یک سال پیش در انتظار نوبت بازنشستگی بودند، با اخراج رقم خورد.

این کارگران بعد از سال‌ها فعالیت در مشاغل سخت و زیان آور منتظر بودند تا سازمان تامین اجتماعی پس از دریافت هزینه بازنشستگی مشاغل سخت و زیان آور برای آنها حکم بازنشستگی صادر کند، همچنین کارگران مذکور به همراه شمار دیگری از همکاران شاغل خود هنوز بابت ۴ ماه دستمزد و عیدی سال ۹۵ از کارفرما طلبکارند.

کارگران کارخانه پالایش روغن گیلان«واریان» در تماس با ایلنا از اخراج ۶ نفر از همکاران باسابقه خود خبر می‌دهند.

از قرار معلوم این کارگران اخراجی جزء نیروهای رسمی کارخانه پالایش روغن گیلان واریان لوشان هستند که همگی دارای بیش از ۲۰ سال سابقه کاری هستند.

برپایه این اطلاعات کارفرمای این واحد تولیدی روز گذشته (دوشنبه/ ۲۹ خرداد ماه) این کارگران را نیروی مازاد تلقی و از ورود آنها به محل کار جلوگیری کرده است.

گفته می‌شود این کارگران تازه اخراج شده که اکنون برای ورود به محل کار خود با درب‌های بسته مواجه شده‌اند از حدود یک سال پیش در انتظار نوبت بازنشستگی خود بوده‌اند.

این کارگران در واکنش به اخراج خود شکایتی را در اداره کار منجیل مطرح کرده‌اند چرا که مدعی هستند به عنوان نیروی رسمی محسوب شده و کارفرما نمی‌تواند بدون حکم قانونی نسبت به اخراج آنها اقدام کند.

در مورد مطالبات این کارگران نیز گفته می‌شود که آنها بعد از سال‌ها فعالیت در مشاغل سخت و زیان آور منتظر بودند تا سازمان تامین اجتماعی پس از دریافت هزینه بازنشستگی مشاغل سخت و زیان آور برای آنها حکم بازنشستگی صادر کند، همچنین کارگران مذکور به همراه شمار دیگری از همکاران شاغل خود هنوز بابت ۴ ماه دستمزد و عیدی سال ۹۵ از کارفرما طلبکارند.

برابر قانون بازنشستگی مشاغل سخت و زیان آور، کارفرمایان مشمول باید بابت بازنشستگی پیش از موعد کارگران دارای شغل سخت و زیان آور هزینه‌ای جداگانه به سازمان تامین اجتماعی پرداخت کنند، مبنای محاسبه این هزینه ۴ درصد حق بیمه‌ای است که کارگر در دوران عهده‌داری مشاغل سخت و زیان آور به سازمان تامین اجتماعی پرداخت کرده است.

 

 

بیکاری20کارگرشیر عنبرآباد بدنبال تعطیلی کارخانه

20کارگرشیر عنبرآباد از 3ماه پیش بدنبال تعطیلی کارخانه بیکارشدند.

به گزارش یک منبع خبری محلی،کارخانه شیر عنبرآباد به دلیل کارشکنی برخی مسئولین تعطیل و باعث بیکار شدن کارگران این کارخانه شد.

کارخانه شیر عنبرآباد به مدت سه ماه است که تعطیل شده است و موجب بیکار شدن بیش از ۲۰ نفر از کارگران این کارخانه شده است.

رییس کارخانه گفت: با تعطیل شدن کارخانه شیر ۲۰ نفر از کارگران کارخانه  بیکار شده اند و قرار دادهایی که با کشور عراق جهت صادرات لبنیات بسته بودیم  به دلیل تعطیل شدن کارخانه در حال لغو شدن هستند.

تجمع اعتراضی اهالی روستای مهاجرین دزفول مقابل استانداری خوزستان

امروز12تیر،حدود 30 نفر از اهالی روستای مهاجرین از توابع دزفول،در اعتراض به آنچه که نرخ اعلامی قیمت زمین از سوی بنیاد مسکن این شهرستان عنوان کردند مقابل استانداری خوزستان در اهواز تجمع کردند.

نماینده تجمع کنندگان در گفت و گو با خبرنگاری اظهار کرد: 20 سال است که زمین مسکونی به متقاضیان واجد شرایط در این روستا داده نشده، و در 2 سال اخیر قرار شده زمین با قیمت هر متر مربع یک میلیون و 200 هزار ریال از طرف بنیاد مسکن به روستاییان واگذار شود.

وی افزود: این قیمت برای مردم محروم روستا که درآمد آنها از طریق کارگری کسب می شود قابل پرداخت نیست.

این تجمع کننده ادامه داد: چند نفر از تجمع کنندگان برای صحبت با مسئولان به داخل ساختمان استانداری رفتند و عمید زاده معاون امور دهیاری ها شوراها اداره کل امور روستایی و شوراهای استانداری خوزستان از آنها خواست به قیمت این زمین ها اعتراض بزنند تا شاید تجدید نظر صورت گیرد.

این تجمع از صبح تا حوالی ظهر مقابل استانداری خوزستان ادامه داشت.

گزارشي از وضعيت كودكان در كانون اصلاح و تربيت

بهنام ابراهیم زاده فعال حقوق کودکان عضو جمعیت دفاع از کودکان  كار و خيابان

یکی از   فجیع ترین تجاوزات به حقوق بشر٬ شکنجه است که در نتیجه آن حثیت وکرامت قربانیان سلب می شود وبه توانایی انان در ادامه ی حیات وفعالیت های عادی شان اسیب می زند (ماده ۲٬بند۵۵)

شنيدن خبر  وضعیت این کودکان زیر هیجده سال در کانون اصلاح وتربیت زابل  که به خاطر دزدی های بی ارزش به زندان افتاده اند در باورتان سخت بگنجد  . باید گفت این واقعیتی است که امروزه دهها کودک زیر هجده  سال با ان وضعیت نابهنجار در کانون اصلاح وتربیت زابل ودیگر مراکز با ان دست وپنجه نرم میکنند ما هرروز تعدادی از این کودکان زیر هجده سال که ناخواسته واز روی اجبار و فقر اجتماعي  مرتکب دزدی وحتی قتل شده اند معرفی میکنیم .لازم به ذکر است که مددکار این کودکان شخصی است  به نام «محمد نظام دوست» که به شدت از نحوه برخورد وبی توجهی این شخص ورفتارهای وحشیانه اش ، کودکان مظلوم گله مند هستند .

 در نوشته قبلی از وضعیت سه کودک٬ مرتضی سیاسر واحسان کریم کشته ٬ونورعلی اکچهزی کودکانی که در زمان بازداشت تا انتقال به کلانتری وکانون اصلاح وتربیت زابل به شدت مورد ضرب وشتم وحشیانه قرار گرفته اند نوشتیم .امروز از دو کودک دیگر بهمن یزدی وامید اشتراک برای دوستداران کودک خواهیم نوشت.

بهمن یزدی ۱۶ساله

شش عدد تخم مرخ دزدیده

هفت ماه است داخل زندان است

باوجود اینکه اعلام رضایت شاکی هم شده

ولی دادگاه در یک محاکمه صوری نه ماه حبس بهش دادند با وجود اینکه  اعمال ماده ۴۲شامل حالش می باشد اما این کودک همچنان در کانون اصلاح تربیت در حبس بسر می برد .

امید اشتراک ۱۸ساله ٬

سرقت از سمساری ٬

بیش از یازده ماه است که درزندان زابل کانون اصلاح وتربیت در حبس می باشد ٬

با وجود اعلام رضایت ولی همچنان دادگاه از ازادی وی خودداری میکند .

این کودکان در زمان دستگیری تا انتقال به کلانتری وکانون اصلاح وتربیت مورد ضرب وشتم وحشیانه قرار گرفته اند .

با تمام قدرت صدای نورعلی اکچهزی باشیم .

نگذاریم نورعلی دستان نان اور ش را از دست بدهد .

طی روزهای گذشته گزارشی از وضعیت کودک زندانی نورعلی اکچهزی  فرزند بختیار در کانون اصلاح وتربیت زندان زابل بر روی خروجی رسانه ها قرار گرفت . نورعلی کودکی است که به اتهام نکرده  بعد از شکنجه های فراوان از سوی ماموران کلانتری دوازده واقع در مسجد بلوچ ها دستگیر وبعد از اینکه بدترین ووحشیانه ترین برخوردهای وحشیانه را با او میکنند وسرودست وقفسه سینه وی اسیب میبیند به کلانتری واز انجا با همین وضعیت به کانون اصلاح وتربیت زابل انتقال می گردد نورعلی کارگر وتنها نان اور خانواده می باشد وپدرش را هم از دست داده است اونیاز مبرم به رسیدگی پزشکی دارد خبرهای دریافتی حاکی است که اگر به وضعیت پزشکی وی خصوصا اقدامی برای دستهای زخمی وتاول زده وی به زودی صورت نگیرد این کودک دست راست خود را از دست میدهد ونقض عضو می شود اگر مقامات زندان وقضایی این موضوع واین اجحاف بر این کودکان مظلوم را باور ندارند بروند از نزدیک نورعلی وکودکانی که همچون نورعلی در این شرایط نابهنجار وغیر انسانی در کانون اصلاح وتربیت بسر میبرند تحقیق وخبر بگیرند وفیلم وعکس تهیه کنند در غیر اینصورت به دوستداران کودک وفعالان حقوق کودک وحقوق بشری اجازه بدهند تا از نزدیک از کانون ویا همان شکنجه گاه دیدن کنند تا بتوانند اقدامی عاجل وموثر برای نورعلی وهمراهانش انجام بدهند ما از تمامی انسان دوستان سازمانها ونهادهای حقوق بشری وهمه کسانی که قلبشان برای  انسانیت می تپد درخواست داریم صدای نورعلی واین کودکان مظلوم در شکنجه گاه اصلاح وتربیت زابل باشند جان نورعلی در خطر است اگر به زودی کاری واقدام پزشکی صورت نگیرد او برای همیشه دست راست خود را از دست خواهد داد ‌.مسببان این وضعیت باید در برابر این اقدام وحشیانه شکنجه کردن این کودک که تنها نان اور خانواده اش بوده باید پاسخگو ومحاکمه بشوند .وجوابگوباشند .

بهنام ابراهیم زاده فعال حقوق کودکان

تهدید به اعدام سعید ملکی نوجوان متهم به قتل در کانون اصلاح وتربیت زابل

سعید ملکی ٫ نوجوان هفده ساله که به اتهام قتل دختر بيست ساله اي  سیزده ماه است كه  در کانون اصلاح وتربیت زابل در شرایط بسیار سختی بسر می برد .

  اين زنداني  قربانی توطئه  ودسیسه اشکار مسولان نها دهای امنیتی جمهوری اسلامی شده چون قاتلان اصلی که از اقوام ونزدیکان او هستند به او قول داده بودند که او اتهام را بپذيردوانها  ظرف سه ماه اورا از زندان ازاد خواهند کرد ولی اکنون بیش از یکسال است که بلاتکلیف در زندان وحبس بسر می برد سعید این روزها بسیار کم حوصله و تحملش پایین امده به دفعات تهدید کرده که هرچه زودتر موجبات ازادی اش را فراهم نکنند تمام حقایق را برملا میکند

اما حقایق چیست ؟

حقایق اینکه بعضی از مسولان اداره اگاهی زابل ومقامات قضایی در شهرستان زابل وبعضی از مسولان زندان زیر سوال می روندبه ویژه ریس دادگستری به نام نجفی که قاضی پرونده  نیز می باشد قاتلان اصلی که دستشان د راداره اگاهی ودادگستری قوی است به خاطر فرار از مجازات این نوجوان را  که کمتر از ۱۶سال سن داشته با تهدید وارعاب وادار کردند كه ارتکاب قتل را بپذیرد وبهش قول دادند که ظرف کمتر از سه ماه او را ازاد می کنند این جنایتاکاران کودک ستیز که دختری ۲۰ساله را ربوده ومورد تجاوز قرار داده وبه قتل رساندندوبه طرز غیر قانونی اور را دفن کرده اند حتی موفق شده اند پدر دختر مقتول به نام محمد بخاری را به اتهام واهی به زندان بیاندازند تا تحت فشار مسولین زندان مجبور یه اعلام رضایت نماید زیرا تنها پس از این مرحله است که دست مقامات قضایی باز می شودتا  بتوانند پرونده را بسته وانرا مختومه اعلام کنند ولی به خاطر مقاومت پدر مقتول نقش شوم انان شکست خورده واز سوی دیگر صبروتحمل وحوصله این نوجوان هم که  او را ترسانده اند که اگر حرفی بزند ودهن باز کتد بر علیه اش حکم اعدام صادر می شود  .

طبق گفته هم بندیان سعید هر شب از ترس طناب دار شبها کابوس وهذیان می گوید ودر خواب به صورت نامعلوم اسم افراد را بر ز بان می اورد به همین دلیل برای جلوگیری از بر ملا شدن قضیه عوامل رییس حفاظت اطلاعات زندان غلام رضا رضایی دست به کار شدند زیرا رییس حفاظت برای نجات پسر عمویش به نام صالح رضایی فرزند سلطان که به جرم قتل در زندان زابل بسر میبرد باید برای مقامات قضایی   خوش خدمتی کند تا بتواند پرونده پسر عموی خودش را كمك كند.

 عاملين ترس و تهديد اين نوجوان :

 يك- «عباس شهرکی»  که از مراقب های بند کانون می باشد وبچه های کانون مثل عزراییل از وی می ترسند .گفته می شود این فرد به طور مداوم این نوجوان قربانی سعید را تحت اذیت وازار وفشار قرار می دهد واو را می ترساند که سکوت کند

دو- فرمانده قرارگاه زندان است که برای این نوجوان قربانی ٬ملاقات های حضوری هفتکی با خانواده ودوستانش ترتیب می دهد واجازه داده هرانچکه لازم دارد برایش بیاورمد .

سه-  حفاطت اطلاعات به نام های مهدی کوچکی ٬محمد نظام دوست ٬ومهدی مباشر هستند که مدام پدر مقتول را برای اخذ رضایت اجباری تحت فشار قرار می دهند واو را به بدترین مکان زندان بند چهار محل بیماران اچ ای وی ( ايدز)وهپاتیت وانواع بیما ری های واگیردار وبین زندانیان شر‌وروقاتل  انتقال داده اند  زندانیانی که اعمال خشونت را هنر می دانندوتا انجا که بتوانند به دیگر زندانیان زور میگویند  وتا چه برسد زندانیانی که با چراخ سبز مسولان به اذیت وازار وشکنجه زندانیان می پردازند .لازم به ذکر است بند چهار ۲۵۰متر مربع فضا دارد وحدود چهارصد زندانی را بدون رعایت قانون تفکیک جرایم در خود جای داده است

گزارش از بهنام ابراهیم زاده فعال حقوق کودکان عضو جمعیت دفاع از کودکان  كار و خيابان

مرگ دلخراش کارگر جوان کارگاه کارتن سازی ساوجبلاغ

رئیس مرکز فوریت های پزشکی استان البرز اعلام کردروزگذشته(11تیر)، که یک کارگر جوان کارگاه کارتن سازی در شهرستان ساوجبلاغ حین کار دچار حادثه شد و جان باخت.

دکتر مهرداد بابایی امروزبه خبرنگاران گفت: این حادثه عصر دیروز در شهرک طاووسیه ساوجبلاغ رخ داد.

وی ادامه داد: در این حادثه کارگر ۲۴ ساله با سقوط به داخل مخزن خمیر کاغذ در دم جان سپرد.

بابایی گفت: برخورد با پره های در حال چرخش همزن داخل مخزن، مرگ دلخراشی برای این کارگر جوان رقم زد.

وی از دست اندرکاران واحدهای تولیدی و صنعتی خواست برای پیشگیری از حوادث مشابه اقدامات ایمنی در محل کار به عمل آورند.

جان باختن کارگر مقنی در ورامین براثربرق گرفتگی

سخنگوی سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری ورامین گفت: عصر امروز12تیرکارگر مقنی میان سالی که در حین حفر چاه و استفاده از بالابر دچار برق گرفتگی شده بود، جان خود را از دست داد.

بهنام کرمانی گفت: ساعاتی پیش حادثه سقوط یک حفار در چاه واقع در روستای «ایجدانک» بخش جواد آباد  به نیروهای سازمان آتش نشانی اطلاع داده شد.

وی افزود: به منظور امدادرسانی به فرد محبوس در چاه، تیم نجات ایستگاه مرکزی سازمان آتش نشانی ورامین سریع و به موقع در محل حادثه حضور پیدا کردند.

سخنگوی سازمان آتش نشانی با اشاره به وقوع حادثه در پی حفر چاه اظهارکرد: سریعا محل حادثه ایمن سازی و با ایجاد کارگاه بر روی دهانه چاه فرد محبوس، از چاه خارج و تحویل عوامل اورژانس شد.

کرمانی ادامه داد: آتش نشان‌ها برای امدادرسانی به این کارگر، پس از ایمن سازی محیط وارد چاه شده و این کارگر را از چاه خارج کردند.

وی در خصوص وضعیت این کارگر پس از خروج از چاه بیان داشت: نیروهای آتش نشانی فرد محبوس را پس از خارج کردن از چاه تحویل عوامل اورژانس دادند.

سخنگوی سازمان آتش نشانی خاطرنشان کرد: متاسفانه فرد میان سال که حدود ۴۰ سال سن داشت، در حین حفر چاه و استفاده از بالابر دچار برق گرفتگی شده بود و جان خود را از دست داد.

مصدومیت6کارگر درحادثه انفجار و آتش‌سوزی پالایشگاه آبادان و وخامت حال دونفرشان

به دلیل حادثه آتش‌سوزی در مسیر عبور لوله‌های آب و گاز در پالایشگاه آبادان 6نفرازکارگران مصدوم شدند که سوختگی ۲ نفر از آنها شدید گزارش شده است.

برپایه گزارشات منتشره،حادثه آتش‌سوزی در پالایشگاه آبادان زمانی رخ داد که گروه تعمیراتی در حال تعمیر بخشی از لوله‌های عبور گاز و آب در پالایشگاه بوده و قصد بریدن لوله را داشتند.

بر این اساس به دلیل حرارت بیش از حد محیط و وجود مواد سوختی به محض بستن دستگاه کاتر روی لوله و قبل از شروع کار، انفجار رخ داده است. این آتش‌سوزی 6 نفر مصدوم به جا گذاشت که 2 نفر از آنها سوختگی بالا داشته به بیمارستانی در اهواز منتقل شدند، 2 نفر در بیمارستان آبادان بستری شدند و 2 نفر نیز سرپایی مداوا شده و مرخص شدند.

دوازدهم تیر ماه1396

akhbarkargari2468@gmail.com

Advertisements

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

اطلاعات

این ویودی در 3 ژوئیه 2017 بدست در اشتراک - eshtrak فرستاده شده و با , , برچسب خورده.
%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: