اشتراک eshtrak

خبری سیاسی فرهنگی! مسئولیت هر مقاله بعهده نویسنده آنست!

جدیدترین مقالات سایت نویدنو

جدیدترین مقالات سایت نویدنو

شماره 906  

96/04/11

پاسخ روشن ولی فقیه و مرتجعان حاکم به خواست ها و حقوق مردم

حزب تودهٔ ایران، در دو دههٔ اخیر که موضوع «استحالهٔ» رژیم ولایت فقیه در حکم گزینه‌یی جدی موردبحثِ محفل‌های ملی- مذهبی و برخی نیروهای اپوزیسیون بوده است، همواره بر این اصل پای فشرده است که رژیم ولایت فقیهِ حاکم بر میهن ما، رژیمی استحاله‌نشدنی است که اساس و ماهیتش با حقوق مردم و هرگونه حاکمیت مردم‌سالاری حتی از نوع اسلامی آن در تضادی آشتی‌ناپذیر قرار دارد. این باور ما بر دو پایهٔ اساسی استوار است:

96/04/11

من جنگ نمی خواهم

نصرالله کسرائیان

من جنگ نمی خواهم. دفاع از خود یک چیز است، جنگ چیز دیگر. جنگ یعنی که تو بخواهی جان دیگری را بستانی، خانه و زندگی دیگران را بر سرشان خراب کنی. نه چنین کاری از من ساخته است، نه آن را می خواهم.

96/04/11

پیام همبستگی انترناسیونالیستی حزب کمونیست یونان به حزب کمونیست ونزوئلا

هاتف رحمانی

طبقه حاکم کشور ما رخ داد های ونزوئلا و به صورت عام تر امریکای لاتین را برای کاشتن تخم توهم و آشفتگی،برای لکه دار کردن چشم انداز سوسیالیستی دست آویز قرار می دهد. اما، آن چه در بحران است نه سوسیالیسم و مارکسیسم – لنینیسم ، بلکه سرمایه داری و بن بست نظریه به اصطلاح » سوسیالیسم قرن بیست و یکم» است که در چهارچوب سامانه بهره کشی عمل می کند.  

96/04/11

نامه رزا لوکزامبورگ به کلارا زتکین

هاتف رحمانی

عزیزترین کلارا

امروز نامه مشروح ترا دریافت کردم، سرانجام خواندن آن را در آرامش و سکوت تمام کردم ، و آن چه هنوز باور نکردنی تر است ، پاسخ دادن به آن است . شرح شیوه زندگی که من – و همه ما – هفته ها ، در ( دل) هنگامه و غوغا ، تغییر دائمی محل های زندگی ، گزارش های بی پایان پر از هشدار، و در میان آن ، کشش عصبی کار ، کنفرانس ها و غیره وغیره زندگی کرده ایم غیر ممکن است .

96/04/11

دفاع از حقوق مردم، هزینه و تنش دارد

ابوالفضل قدیانی: «رویارویی بخش انتصابی حاکمیت ایران که در راس آن آیت‌الله خامنه‌ای قرار دارد با دولت حسن روحانی به این دلیل است که اساسا آرای مردم را قبول ندارند اما بخش انتخابی حکومت با پشتوانه بزرگ اجتماعی باید در مقابل فشارها، برای اجرای قانون اساسی و تضمین حقوق مردم ایستادگی کند

96/04/11

سه نوشته در باره سوریه

توضیح نویدنو: انتشار این نوشته ها به معنی توافق کامل با محتوی آن ها نیست . اما به نظر ما می تواند بر فضای پیچیده سوریه اندک روشنایی بیفکند.

اسرار جنگ سوریه: عامل دروزی

دمیتری مینین – برگردان: ا. م. شیری

در ابتدای شروع جنگ داخلی در سوریه(۳) زمانی که چگونگی روند حوادث روشن شد، دروزی‌ها سعی کردند موضع بی‌طرفانه اتخاذ نمایند. اعلام بسیج عمومی دولت در منطقه آنها که جلب ۳٠ هزار نفر به ارتش برنامه‌ریزی شده بود، شکست خورد. حتی رهبر معروف دروزی‌های لبنان،ولید جنبلاط در آن دوره بر علیه بشار اسد موضع گرفت.

اسرار جنگ سوریه: عامل کرد،

در آستانه پیروزی تاریخی یا فاجعه ملی جدید

دمیتری مینین – برگردان: ا. م. شیری

متأسفانه، «پرنده در حال پرواز» آمریکا در زمان‌های اخیر کردها را به انتخاب غیرعقلانی سوق داده است. بویژه این واقعیت پس از شکست تلاش‌های ماه مه پنتاگون برای تأمین سلطه شبه‌نظامیان تحت امر خود، یعنی ارتش آزاد سوریه در سرتاسر جنوب سوریه آشکار گردید.

ابهام در این باره، که آمریکا با کی در سوریه می‌جنگند، دیگر نباید وجود داشته باشد

 الکساندر کوزنتسوف – ا. م. شیری

کار به آنجا کشیده، که سوریه می‌تواند به میدان مناقشه ایران و آمریکا تبدیل شود. ۱۹ ژوئن ایرانی‌ها از سرزمین خود (از پایگاه‌های کرمانشاه و کردستان ایران) مواضع داعش را در دیرالزور با موشک‌های میان‌برد «ذوالفقار» و «قیام» مورد هدف قرار دادند. در تهران اعلام نمودند، که این پاسخی بود به عملیات تروریستی انجام شده ۷ ژوئن در تهران. اما همه مسئله این نیست:

شماره 905  

96/04/02

بیانیهٔ حزب تودهٔ ایران: سیاست‌های ماجراجویانهٔ آمریکا و ارتجاع منطقه، تهدیدی‌ جدی برای حق حاکمیتِ ملی و مبارزهٔ نیروهای ملی و آزادی‌خواه ایران برای طرد رژیم ولایت فقیه!

حزب تودهٔ ایران، بر سرکار آمدن دونالد ترامپ و شعارها و سیاست‌های او را فرایندی بسیار نگران‌کننده برای صلح جهانی و مصالح ملت‌های جهان ارزیابی کرده است. این نگرانی به‌دلیل بی‌تجربگی، خودشیفتگی و ‌پیش‌بینی‌نشدنی بودن شخصیت ترامپ نیست و نبوده است، بلکه ما معتقدیم به ‌ریاست جمهوری رساندن ترامپ، حرکتی حساب‌شده و هدفمند از سوی محفل‌های راست افراطی و جنگ‌طلب در راه بسیج کردن و گرد آوردن نیروهای خطرناک و واپس‌گرای ماورایِ راست در پهنهٔ جهان است.

سازمان کارگران انقلابی ایران (راه کارگر): در باره حمله موشکی سپاه به دیرالزور سوریه 

راه واقعی برای کاهش خطر تروریسم جهادی و سلفی درکشور، پایان دادن به تبعیض های ملی، مذهبی، فرهنگی و عقیدتی و برقراری عدالت در توسعه اقتصادی میان مناطق محروم و پیشرفته کشور، پایان دادن به دخالت در جنگ های خطرناک فرقه ای منطقه ای وصرف هزینه های عظیم میلیاردی آن برای توسعه اقتصادی و عدالت اجتماعی است!

فدائیان خلق (اکثریت): پیرامون موشک باران سپاه پاسداران 

به جای شلیک موشک به خاک سوریه، لازم است که تدوین سیاست های منطقه ای و پیشبرد آن از سپاه قدس به وزارت امورخارجه انتقال یابد، از گسترش حضور نظامی خودداری شود، نگاه سیاسی برای حل بحران سوریه تقویت گردد، تلاش برای عملی کردن مذاکره و برقراری صلح در سوریه در راس سیاست های ایران قرار گیرد و خروج از جنگ سوریه، برنامه ریزی و به اجراء گذاشته شود. 

هیات هماهنگی سازمان اتحاد فدائیان خلق ایران – طرفداران وحدت چپ درباره ی حمله ی موشکی به سوریه 

اکنون منطقه خاورمیانه خصوصا پس از روی کار آمدن دولت ترامپ به انبار باروتی می‌ماند که با کوچکترین جرقه ای می تواند به انفجارات بسیار بزرگی منتهی شود. اجتناب از اقدامات تحریک آمیز، برداشتن گام‌های سنجیده و پای بندی به گفتگو در سیاست خارجی، تنها راهی است که می تواند از دامنه تشنج و شعله ور شدن آتش جنگ و گسترش آن به کل منطقه، جلوگیری کند.

ابزار نگرانی همبستگی جمهوری خواهان نسبت به تحرکات اخیر نظامی برون مرزی سپاه 

از دیدگاه همبستگی جمهوری خواهان ایران (هجا) پرتاب موشک به دیر الزور در واکنش به ترورهای تهران با توجه به نوع دفاعی که مسئولان نظامی انجام داده اند، اقدامی در جهت حفظ تحکیم پایدار امنیت ملی نیست . خشکاندن ریشه داعش در کشور علاوه بر انجام تدابیر امنیتی ودفاعی جهت بازدارندگی موثر، مستلزم رفع تبعیض های سیاسی نسبت به ایرانیان اهل سنت، کوشش در آبادانی مناطق سنی نشین و همچنین توقف مداخلات مخرب در سوریه و تغییر سیاست های منطقه ای است. 

96/04/02

ملاحظاتی چند برپژوهشی میدانی دربارهٔ مضحکهٔ انتخابات ریاست جمهوری

هدف از این گزارش- با اتکا به مشاهدات میدانی- پرده برکشیدن از پشت صحنهٔ واپسین مرحلهٔ مضحکهٔ انتخاباتِ فرمایشی و مهندسی‌شدهٔ ۹۶، یعنی چگونگی فرایند برگزاری و اعلام نتیجهٔ آن است، یا به‌عبارتی دیگر، نشان دادن زمینه‌چینی‌های گام‌به‌گام ‌به‌منظور دست بردن در کمیت مشارکت مردم به‌هدف افزایش آن به‌حد ارقام نجومی است.

96/04/02

بیانیه دولت انقلابی کوبا در رابطه با سیاست کوبایی ترامپ

برگردان : هاتف رحمانی

دولت کوبااقدام های جدید برای تحکیم محاصره را ، که محکوم به شکست هستند ، همان طور که بارها در گذشته شاهد آن بوده ایم  محکوم می کند ، چون آن ها در هدف خود برای تضعیف انقلاب یا خم کردن مردم کوبا موفق نخواهند شد ، که مقاومت مردم کوبا برابر هر نوع تجاوزی و با هر منشایی در طی تقریبا 6 دهه مورد آزمایش قرار گرفته است .

96/04/02

اتحاد دموکراسی خواهان ایران: 

پیکاوی انتخابات ریاست جمهوری و شوراهای شهر و روستا 

این انتخابات در شرایط دو قطبی شدید برگزار شد و کاندیداهای دو جناح رقیب، هر یک دیگری را مسبب وضعیت بحرانی کشور دانستند و هر یک دیگری را به کژیهایی همچون خیانت، قتل و غارت یا دزدی اموال عمومی و اختلاس، سوء استفاده از پست و مقام و فساد و دروغگویی متهم کرد؛ و هرچه پایان زمان تبلیغات و آغاز رأی گیری نزدیکتر می‌شد، افشاگری‌ها نیز شدت می‌گرفت.

96/04/02

هرج و مرج تمام عیار در ساختار سیاسی آمریکا 
 نویسنده: اردشیر زارعی قنواتی 

تصویب طرح تحریم علیه روسیه و ایران در مجلس سنای آمریکا در روز 15 ژوئن که با رای  97 سناتور همراه شد هر چند که نشانه های همکاری دو حزب جمهوریخواه و دمکرات در این کشور را نشان می داد اما با اعتراض جهانی و اتحادیه اروپایی مواجهه شده است.

96/04/02

یاد احمد اعطا (احمد محمود)؛ نویسنده و انسان ترازنو

”دیکتاتور بزرگ می‏دانست که اگر جنگ‏ ستیزانه بودن رمان محمود را بهانه نکند و حقیقت توده‏‌ای بودن این بزرگ ‏ترین رمان‏‌نویس زمانه را بر زبان آورد ـ آن‏گاه ـ انبوه شیفتگان داستان‏ها و شخصیت‏ سترگ و دگرخواه نویسنده، به حزبی که فرزندانی از این‏گونه را در دامان فرهنگ ‏پرور خود می‏پرورد، با نگاهی مهرآمیزتر می‏نگرند….“

http://www.rahman-hatefi.net

Advertisements

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

اطلاعات

این ویودی در 2 ژوئیه 2017 بدست در اشتراک - eshtrak فرستاده شده و با , , برچسب خورده.
%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: