اشتراک eshtrak

خبری سیاسی فرهنگی! مسئولیت هر مقاله بعهده نویسنده آنست!

قول زاهدی به سفیر آمریکا برای سرکوب حزب تودۀ ایران: روابط خارجی ایالات متحده، ایران، ۱۹۵۴-۱۹۵۲/تارنگاشت عدالت

هندرسون سفیر آمریکا در تهران ۳ ماه پیش از کودتای ۲۸ مرداد: نکته برجسته این‌که زاهدی پیشنهاد می‌کند برای برقرارکردن نظم در کشور یک موضع سخت علیه کمونیست‌ها پیش خواهد گرفت، و پس از آن به اصلاحات اقتصادی و اجتماعی خواهد پرداخت که ظاهراً  به مقدار قابل‌توجهی کمک مالی از خارج نیازخواهد داشت. نخستین و فوری‌ترین فرمان او برقراری نظم، انضباط و امنیت خواهد بود. او از روز نخست توده و سازمان‌های کمونیستی دست‌نشانده را له خواهد کرد. او مطمئن است که پس از سه ماه، هیچ اثری از توده در خیابان‌‌های شهرهای ایران نخواهد بود و چون هیچ کمونیستی در روستا (درمیان دهقانان) وجود ندارد وضعیت سردرگم کنونی پایان خواهد یافت. بخش اصلی این وضعیت از دولت می‌آید که در حال حاضر کمونیست‌ها را تشویق کرده آن‌ها را برمی‌انگیزد. پس از استقرار نظم و له کردن کامل کمونیست‌ها، او به اصلاحات اقتصادی و اجتماعی زیر خواهد پرداخت…

قول زاهدی به سفیر آمریکا برای سرکوب حزب تودۀ ایران

تارنگاشت عدالت

۸ تیر ۱۳۹۶

منبع: روابط خارجی ایالات متحده، ایران، ۱۹۵۴-۱۹۵۲ 

 

۲۰۸- پیام از سفارت در ایران به وزارت امورخارجه
شمارۀ ۹۸۲
تهران، ۲۰ مه ۱۹۵۳

موضوع
رئوس کلی غیررسمی برنامه پیشنهادی ژنرال زاهدی برای ایران

افتخار دارم یک نسخه از مکاتبه دریافتی به تاریخ ۱۹ مه از یک ایرانی مسئول را که ژنرال زاهدی را دیده و پس از صحبت با او تقاضای ژنرال را برای یک برنامه موقت بدیل که در صورت نخست‌وزیر شدن سعی خواهد کرد آن‌را دنبال کند تدوین کرده ارسال نمایم.

نکته برجسته این‌که زاهدی پیشنهاد می‌کند برای برقرارکردن نظم در کشور یک موضع سخت علیه کمونیست‌ها پیش خواهد گرفت، و پس از آن به اصلاحات اقتصادی و اجتماعی خواهد پرداخت که ظاهراً  به مقدار قابل‌توجهی کمک مالی از خارج نیازخواهد داشت.

ژنرال یک پیشنهاد غیرقطعی درباره مسئله نفت دارد. او همچنین معتقد است که برای دولت ایالات متحده ضروری خواهد بود که در امور ایران دخالت کند، [وی] تأکید می‌کند که برای ایرانی‌ها غیرممکن است که با تلاش‌های خودشان دولت کنونی را برکنار کنند. در پایان، ژنرال آمادگی خود را برای همکاری با هر ایرانی که بتواند بعنوان نخست‌وزیر با موفقیت برنامه پیشنهادی او را عملی کند ابراز می‌کند.

لوی دبلیو هندرسون
سفیر

ضمیمه

عالیجناب:

ژنرال زاهدی از من خواست غروب دیروز در ساختمان مجلس با او ملاقات کنم.

او از من خواست پیامی را عالیجناب برسانم که در آن چیزی را بیان می‌کند که در صورت به قدرت رسیدن سیاست او خواهد بود.

۱- نخستین و فوری‌ترین فرمان او برقراری نظم، انضباط و امنیت خواهد بود. او از روز نخست توده و سازمان‌های کمونیستی دست‌نشانده را له خواهد کرد. او مطمئن است که پس از سه ماه، هیچ اثری از توده در خیابان‌‌های شهرهای ایران نخواهد بود و چون هیچ کمونیستی در روستا (درمیان دهقانان) وجود ندارد وضعیت سردرگم کنونی پایان خواهد یافت. بخش اصلی این وضعیت از دولت می‌آید که در حال حاضر کمونیست‌ها را تشویق کرده آن‌ها را برمی‌انگیزد.

۲- پس از استقرار نظم و له کردن کامل کمونیست‌ها، او به اصلاحات اقتصادی و اجتماعی زیر خواهد پرداخت:

الف- افزایش تولید در کشاورزی از طريق وام‌های کوچک به دهقانان (تا ۵۰۰۰ ریال برای هر نفر)؛ افزایش در قیمت خرید گندم و جو با هم‌سطح کردن آن‌ها با قیمت‌های جهانی (قیمت‌های داخلی کنونی یک‌سوم قیمت‌های جهانی می‌باشند) از طریق خریدهای دولتی و فروش غلات ایران به کشورهایی مانند پاکستان، هند، ژاپن که به غلات نیاز دارند.

این قدت خرید دهقانان را که ۸۰ درصد جمعیت ایران را تشکیل می‌دهند افزایش خواهد داد.

ب- برابر‌سازی ثروت، از طريق وضع مالیات‌های بیش‌تر بر اقلام تجملی و املاک.

پ- اصلاحات ارضی و بهبود اراضی بد یا بدون آب.

ج- برنامه فوری و عظیم طرح‌های عمومی-این به کمک مالی از بانک جهانی، بانک صادرات-واردات یا بهتر از این‌ها از دولت ایالات متحده نیاز خواهد داشت.

۳- مسئلۀ نفت توسط یک کمیته بین‌المللی از سه  عضو ایرانی، سه عضو انگلیسی، و دو بیطرف، که یکی از این دو رییس کمیته خواهد بود حل خواهد شد. تصمیم این کمیته به تصویب مجلس ایران خواهد رسید.

۴- او در روز نخست با انتصاب اعضای کابینه مشهور به درستی و از طريق تصفیه کارمندان عمومی بد، نبرد بی‌امان علیه رشوه‌خواری را شروع خواهد کرد. موضع دولت کنونی- او می‌گوید که نمایندگان آماده امضای یک طرح رأی عدم اعتماد هستند که امضای نصف بعلاوه یک نمایندگان را دارد؛ این ممکن است اکنون در هر لحظه انجام شود. نمایندگان می‌ترسند که شاه بدون فشار قوی ایالات متحده و انگلستان خود در باره این طرح اقدام نکند.

او احساس می کند که دیر یا زود آمریکا محبور خواهد شد یا شاه دست بکار شود زیرا ایرانی‌ها نمی‌توانند خود را نجات دهند. چون وضعیت کنونی نیتجه مداخله خارجی است، برای ایرانی‌ها غیرممکن است که خودشان دولت کنونی را برکنار کنند.

این عمل هر چه زودتر صوت پذیرد، برقراری نظم و برقراری دوباره وضعیت اقتصادی و اجتماعی آسان‌تر خواهد بود. ژنرال زاهدی افزود که اگر دولت ایالات متحده برای اجرای این برنامه به او اعتماد نداشته باشد،او آماده است با هر کس دیگری که بتواند با موفقیت این اصلاحات را اجرا کند حمایت و همکاری کند و از تلاش برای نخست‌وزیر شدن به نفع آن شخص  دست بردارد.

https://history.state.gov/historicaldocuments/frus1951-54Iran/d208

https://history.state.gov/historicaldocuments/frus1951-54Iran/pg_571

http://www.edalat.org/sys/content/view/11522/38/

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصاتِ خود را پر کنید یا برایِ ورود رویِ نقشک‌ها کلیک کنید:

نشان‌وارهٔ WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

درحال اتصال به %s

این وب‌گاه برای کاهشِ هرزنامه‌ها از Akismet استفاده می‌کند. در موردِ نحوهٔ پردازشِ داده‌هایِ دیدگاهتان بیشتر بدانید.

اطلاعات

این ویودی در 30 ژوئن 2017 بدست در اشتراک - eshtrak فرستاده شده و با , , , , برچسب خورده.
%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: