اشتراک eshtrak

خبری سیاسی فرهنگی! مسئولیت هر مقاله بعهده نویسنده آنست!

ظهور چینشی جدید در ائتلاف‌های منطقه‌ای: تابناک، و رئیس سیا: خطر ایران برای منافع آمریکا درازمدت‌تر از داعش است: بی بی سی

منطقه در حال یک چینش جدید است. به این معنا که اگر عربستان ایران را دشمن درجه یک خود بداند، بی گمان به پشتیبانی قدرت نظامی و اطلاعاتی اسرائیل برای مبارزه علیه ایران نیاز خواهد داشت؛ موضوعی که واگذاری جزایر به عربستان در برداشتن اولین گامهای آن کمک بسیاری خواهد کرد. قاهره و ریاض بر این باورند که این دو جزیره در آبهای داخلی عربستان قرار دارد و در سال ۱۹۵۰ بنا به دلایل استراتژیک، از جمله استفاده مصر از این دو جزیره برای محدود کردن و فشار بر اسرائیل، این جزایر از سوی عربستان به مصر واگذار شده بود. دو جزیره صخره ای و بی سکنه که در دهانه خلیج عقبه قرار گرفته که تنها راه دریایی رژیم اسرائیل به آبها و مسیرهای جنوبی تجارت از دریاست. رئیس سیا: خطر ایران برای منافع آمریکا درازمدت‌تر از داعش است. ترزا می: «کشورهای این منطقه [کشورهای حاشیه خلیج فارس] همین حالا هم بزرگترین سرمایه‌گذار ما و بزرگترین بازار ما بعد از اروپا هستند.»
 

 ظهور چینشی جدید در ائتلاف‌های منطقه‌ای

 
 تابناک
اسرائیل برنده اصلی واگذاری جزایر مصری به عربستان سعودی
ظهور چینشی جدید در ائتلاف‌های منطقه‌ای

سرانجام شب گذشته، السیسی، رئیس جمهور مصر پس از یک کشاکش سیاسی و قضایی در مصر، موضوع واگذاری جزایر تیران و صنافیر به عربستان را تأیید و تصویب کرد؛ موضوعی که خشم افکار عمومی در مصر را برانگیخته و رئیس جمهور این کشور را متهم به آن کرده که خاک مصر را در ازای پول به عربستان فروخته است.

به گزارش «تابناک»؛ کابینه دولت مصر، در بیانیه ای، موضوع مجوز و تصویب واگذاری جزایر از سوی مصر به عربستان سعودی را اعلام کرد. موضوع این واگذاری از سال ۲۰۱۶ مطرح شده و سرانجام در ژوئن سال جاری میلادی، پارلمان مصر طی یک کشاکش سیاسی و قضایی در داخل مصر این واگذاری را تصویب کرد.

قاهره و ریاض بر این باورند که این دو جزیره در آب های داخلی عربستان قرار دارد و در سال ۱۹۵۰ بنا به دلایل استراتژیک، از جمله استفاده مصر از این دو جزیره برای محدود کردن و فشار بر اسرائیل، این جزایر از سوی عربستان به مصر واگذار شده بود. دو جزیره صخره ای و بی سکنه که در دهانه خلیج عقبه قرار گرفته که تنها راه دریایی رژیم اسرائیل به آبها و مسیرهای جنوبی تجارت از دریاست.

دقیقا پنجاه سال قبل و در سال ۱۹۶۷ محدودیت هایی که مصر برای عبور شناورهای اسرائیلی از تنگه تیران وضع کرد، یکی از مهمترین دلایل جنگ اعراب و اسرائیل شد. اکنون با واگذاری این جزایر به عربستان سعودی در برابر سرمایه گذاری و پول های عربستان، بدون شک اسرائیل ساکت ترین بازیگری است که بیشترین بهره را از این معامله می برد.

در سال ۱۹۷۹ معاهده ای میان مصر و اسرائیل، مسیر شناورهای اسرائیلی از این تنگه را هموار کرد.اکنون عربستان سعودی به عنوان ضمانت کننده امنیت این مسیر برای اسرائیل خواهد بود؛ هرچند ریاض همانند قاهره هیچ گاه با اسرائیل پیمان و عهد صلح نبسته است و اغلب این دو کشور به عنوان دو رقیب و دشمن منطقه ای معرفی شده اند، کاملا مشخص است که تاریخ دشمنی میان دو کشور به تدریج در حال رنگ باختن است و اسرائیل از این معامله میان عربستان و مصر منفعت زیادی خواهد برد.

نخستین منفعت آن احتمال بهبود هرچه بیشتر روابط میان اسرائیل و عربستان است که دورنمای یک ائتلاف دیپلماتیک و نظامی عربی ـ اسرائیلی علیه دشمنی که ایران است را تقویت می کند؛ اما مهمتر از آن اینکه اسرائیل به واسطه این بهبود روابط، اقدام به انزوا و فشار بیشتر رهبری فلسطینیان در نواز غزه و نوار غربی خواهد کرد؛ موضوعی که می تواند منجر به آن شود تا نهایت فشار بر این منطقه برای قبول شرایط صلح به روشی که اسرائیل خواهان آن است، افزایش یابد.

اسرائیل اکنون عربستان و مصر را دو قدرت تأثیرگذار عربی در منطقه تلقی می کند و بارها نشان داده که خواهان تقویت روابط امنیتی و همکاری های دیپلماتیک با هر دو بازیگر است. همراهی این دو قدرت عربی در منطقه برای به سرانجام رساندن موضوع مناقشه فلسطین و صلح خاورمیانه، اهمیت بسیاری برای رژیم اسرائیل دارد.

از زمان به قدرت رسیدن السیسی در مصر، اسرائیل همواره چشم خود را بر افزایش حضور نظامی مصر در صحرای سینا بسته؛ حضوری که بیشتر برای مقابله با تروریسم در این منطقه بوده است. در واقع اجازه حضور بیشتر نیروهای مصری در نوار جنوبی مرز فلسطین اشغالی را داده است. شواهد حاکی از هماهنگی این دو بازیگر در صحرای سیناست و پهپادهای اسرائیلی بر فراز منطقه با اجازه مصر پرواز کرده و اطلاعات امنیتی و نظامی را در اختیار مصر قرار می دهند.

از سوی دیگر، به تازگی گزارش های متعددی در مورد نرمال سازی روابط میان اسرائیل و عربستان منتشر شده که شاخص هایی از جمله امنیت، اطلاعات و تجارت را در بر می گیرد. حتی برخی گزارش ها حاکی از آن است که افسران عربستان توسط نیروهای اسرائیلی آموزش می بینند.

رژیم اسرائیل در برابر فروش بیش از ۱۱۰ میلیارد سلاح از سوی آمریکا به عربستان، هیچ واکنش و اعتراضی نداشته است؛ این بر خلاف عرف معمول آمریکایی هاست که همواره تلاش داشته اند، برتری کیفی نظامی اسرائیل در منطقه را تضمین کنند؛ اینها را بگذاریم کنار گزارش های اخیری که عربستان و اسرائیل به دنبال برقراری روابط اقتصادی هستند که به اسرائیل اجازه می دهد تا پای خود را به خلیج فارس باز کرده و هواپیماهای این رژیم، اجازه پرواز از آسمان عربستان را داشته باشند.

از دیگر شواهد نزدیکی زیاد میان اسرائیل، عربستان و مصر، ماجرای طرح ایجاد پلی به طول ۱۰ کیلومتر بین شبه جزیه عربستان و مصر است که با ایجاد خطوط ریلی و جاده، امکان ارسال کالا به مصر را تا حد زیادی تسهیل می کند. این طرح نخستین بار در سال ۱۹۸۸ مطرح شد که با مخالف شدید اسرائیل روبه رو گشت، ولی اکنون طرح مکملی به این طرح اضافه می شود که مسیر این پل را به اردن و بعد از آن اسرائیل هموار خواهد کرد.

همه اینها در حالی است که دورنمای روابط گرم میان اسرائیل و عربستان در دوره زمامداری محمد بن سلمان، ولیعهد جدید درخشان تر به نظر می رسد. دانیل شاپیرو، سفیر اسبق آمریکا در اسرائیل در روزنامه هاآرتص نوشته بود: این ولایت عهدی، مانند رویایی است که برای اسرائیل به واقعیت نزدیک می شود، چون قرار است ولیعهد جدید، ایران و متحدان این کشور در منطقه را هدف اول خود قرار دهد.

سعید اعواد از متخصصان خاورمیانه در این باره می گوید: منطقه در حال یک چینش جدید است. به این معنا که اگر عربستان ایران را دشمن درجه یک خود  بداند، بی گمان به پشتیبانی قدرت نظامی و اطلاعاتی اسرائیل برای مبارزه علیه ایران نیاز خواهد داشت؛ موضوعی که واگذاری جزایر به عربستان در برداشتن اولین گام های آن کمک بسیاری خواهد کرد.

 

رئیس سیا: خطر ایران برای منافع آمریکا درازمدت‌تر از داعش است

بی بی سی

مایک پومپئو رئیس سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) در گفت‌وگو با شبکه تلویزیونی ام.اس.ان.بی.سی که در هفت سال گذشته نفوذ ایران در منطقه خاورمیانه «فاجعه‌بار» بوده و خطر این کشور برای منافع آمریکا درازمدت‌تر از داعش است.

در این گفتگو از رئیس سیا سوال شد آیا «افراط‌گرایی شیعه که مرکز فرماندهی‌اش تهران است و در منطقه حزب‌‌الله نشین در لبنان و جاهای دیگر شعبه دارد» به تعهداتش در توافق با پرزیدنت اوباما (برجام) عمل کرده است؟

آقای پومپئو پاسخ داد: «قضاوت در این باره را به دیگران واگذار می‌کنم. آنچه می‌توانم با قطعیت کامل بگویم این است که جمهوری اسلامی ایران بزرگترین دولت حامی تروریسم در دنیا است.»

او گفت نفوذ ایران در کل منطقه در هفت سال گذشته «فاجعه‌بار» بوده است: «ما امروز می‌بینیم که ایران نفوذ وسیعی دارد، مثل نفوذی که روی دولت بغداد دارند، تقویت حزب الله لبنان، کارشان در کنار حوثی ها در یمن، عراقی‌های شیعه که در طول مرز با سوریه اکنون مشغول جنگ هستند و همینطور نیروهای شیعه که در سوریه درگیر هستند؛ ایران در تمام خاورمیانه همه جا هست.»

هیو هیوییت، مجری ام.اس.ان.بی.سی از آقای پومپئو پرسید داعش خطر بزرگتری برای آمریکا است یا ایران. رییس سیا پاسخ داد: «ایران یک کشور قوی دارای ثروث و منابع و دولت سازمان یافته و ساختاری تثبیت شده است و کنترل کامل هم در دست خودشان است.»

او گفت که به همین دلیل «ایران تهدید درازمدت‌تری برای آمریکا است اما داعش هم خطر بزرگی برای آمریکا است.»

از رئیس سیا درباره ارتباط عربستان با عاملان یازده سپتامبر سوال شد و او پاسخ داد که قصد ندارد وارد جزئیات شود، اما «سعودی‌ها یک تصمیم اساسی گرفتند که دیگر وارد چنین فعالیت‌هایی نشوند که در دهه‌های قبلی آن همه مشکل ایجاد کرد. ما ملزم هستیم که مطمئن باشیم آنها به تعهدشان پایبند می‌مانند و فکر می‌کنم آنها فهمیده‌اند که دیگر به نفع عربستان نیست که از آن نوع تروریسم حمایت کند و پرزیدنت ترامپ هم این موضوع را کاملا برایشان روشن کرده که اولین شرط روابط خوب دو کشور این است که از این کشور از تروریسم پشتیبانی نشود.»

ایمیل‌های ای‌میل‌های هک شده هیلاری کلینتون، وزیر خارجه سابق آمریکا نشان می‌داد که او معتقد است «عربستان سعودی بیش از هر کشور دیگری در دنیا در سی سال گذشته افراطی‌ترین نوع ایدئولوژی را صادر کرده است.»

این ایمیل‌ها که ویکی لیکس منتشر کرد نشان می‌داد که به نظر او «قطر و عربستان سعودی حمایت مالی و لجستیک برای داعش و دیگر گروهای رادیکال سنی در منطقه فراهم می کنند.»

فعالیت‌های مشکل‌ساز عربستان
رییس سازمان سیا گفت که عربستان تصمیم گرفته دیگر وارد فعالیت‌هایی نشود که در دهه‌های قبل مشکل ایجاد می‌کرد اما به این اشاره نکرد که این فعالیت‌ها چه بود و از چه زمانی قطع شده است.

جان برنان، رئیس پیشین سازمان سیا تاکید کرده بود که دولت عربستان سعودی و مقام‌های رسمی آن کشور، نقشی در حملات ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ نداشته‌اند.

سال گذشته پس از کشمکش حقوقی طولانی‌مدت خانواده‌های قربانیان یازده سپتامبر، سرانجام دولت باراک اباما ۲۸ صفحه‌ محرمانه از یک گزارش بلند کنگره آمریکا را منتشر کرد که به گفته آقای برنان نشان می‌داد مقامات عربستان در یازده سپتامبر نقشی نداشته‌اند.

اما این گزارش ۲۸ صفحه‌ای از یک گزارش ۵۷۶ صفحه‌ای هم با سانسور منتشر شده بود و خانواده‌های قربانیان که از انتشار این چند صفحه ناقص قانع نشده‌اند گفته‌اند که همچنان به پیگری حقوقی خود ادامه خواهند.

برجام و واردات اسلحه
پس از توفق ایران و قدرتهای جهانی که به برجام معروف شد ایران خود را به عنوان وزنه‌ای سنگین‌تر در منطقه خاورمیانه و بخصوص خلیج فارس معرفی کرد اما هنوز لغو رسمی تحریم‌ها شروع نشده بود که روابط ایران و عربستان با اعدام روحانی شیعه شیخ نمر در عربستان و حمله گروهی به سفارت عربستان در تهران قطع و بشدت تیره شد.

دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا که حتی پیش از به قدرت رسیدن به صراحت با برجام مخالف بود در اولین سفر خارجی خود به ریاض رفت و آنجا بروشنی اعلام کرد که هدفش مهار ایران است. او در این سفر یک قرارداد ۱۱۰ میلیارد دلاری نظامی با عربستان امضا کرد.

ترزا می، نخست وزیر بریتانیا هم که متحد آقای ترامپ به شمار می‌رود تقریبا هفت ماه پیش به کشورهای حاشیه خلیج فارس سفر کرد و گفت: «کشورهای این منطقه همین حالا هم بزرگترین سرمایه‌گذار ما و بزرگترین بازار ما بعد از اروپا هستند.»

هم آمریکا و هم بریتانیا قرادادهای نظامی بزرگی با کشورهای منطقه خلیج فارس بسته‌اند و به گزارش موسسه بین‌المللی تحقیقات صلح استکهلم که سال گذشته منتشر شد در ده سال گذشته صادرات اسلحه به خاورمیانه ۸۶ درصد افزایش یافته که ۲۹ درصد صادرات اسلحه در دنیا است.

این گزارش نشان می دهد که عربستان و امارات متحده عربی به ترتیب دومین و سومین وارد کنندگان بزرگ اسلحه در دنیا هستند و در پنج سال گذشته هر چه بیشتر به خرید اسلحه از آمریکا و اروپا روی آورده‌اند. در این مدت قطر هم واردات اسلحه خود را ۲۴۵ درصد افزایش داده در حالی که ایران فقط ۱.۲ درصد از واردات اسلحه منطقه را به خود اختصاص داده است.

 http://www.edalat.org/sys/content/view/11516/
Advertisements

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

اطلاعات

این ویودی در 27 ژوئن 2017 بدست در اشتراک - eshtrak فرستاده شده و با برچسب خورده.
%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: