اشتراک eshtrak

خبری سیاسی فرهنگی! مسئولیت هر مقاله بعهده نویسنده آنست!

بحران قطر: یوحنان چماراپالی، دمکراسی مردم/تارنگاشت عدالت

تشکیل دولت فلسطین دیگر برای اکثر پادشاهی‌های عرب خلیج اولویت نیست. قطری‌ها مانند سعودی‌ها و اماراتی‌ها، شدیداً پیوندها با گروه‌های تروریست را انکار می‌کنند. اکثر پادشاهی‌ها در منطقه، به استثنای عمان، بازیگران فعالی در تلاش برای سرنگون کردن دولت‌های سکولار در منطقه بوده اند. قانون تحریم قطر به دلیل حمایت از «ترور فلسطینی» توسط ۱۰ قانونگذار ایالات متحده تهیه شد که طی بیش از یک سال بیش از یک‌ میلیون دلار از یک شرکت لابی‌ دارای پیوند با اسرائیل، عربستات سعودی و امارات متحد عربی دریافت کرده اند. گروه‌های هوادار اسرائیل مرتبط با «بنیاد برای ارتقای دمکراسی» اکنون علناً کارزار برای عربستان سعودی و امارات متحده عربی را آغاز کرده اند. این اتحاد سه‌جانیه اگر در توطئه‌های خود علیه قطر موفق شود، علنی خواهد شد.

بحران قطر

تارنگاشت عدالت

 

منبع: دمکراسی مردم


نویسنده: یوحنان چماراپالی

۲۵ ژوئن ۲۰۱۷

 

 

به نظر می‌رسد تلاش عربستان سعودی و متحدین آن در منطقه برای تضعیف و منزوی کردن امیرنشین قطر شکست خورده است. علی‌رغم توئیت‌های مکرر رییس‌جمهور دونالد ترامپ در حمایت از موضع عربستان سعودی، به نظر می‌رسد که دستگاه نظامی آمریکا علیه تغییر رژیم در امیرنشین تصمیم گرفته است.

شاهد اين مدعا امضای یک معامله ۱۲ میلیارد دلاری توسط آمریکایی‌ها برای فروش ۳۶ جت‌ جنگنده اف-۱۵ به قطر است. حتا در درون شورای همیاری خلیج، عمان و کویت از حرکت سعودی برای تغییر رژیم در قطر حمایت می‌کنند. چیزی که تازه‌ترین بحران بین قطر و همسایگان آن در خلیج را شعله‌ور ساخت سخنرانی امیر آن کشور است که در آن درگیری با ایران را نابخردانه دانسته است. امیر در سخنرانی خود که قطری‌ها بعداً ادعا کردند هک شده، هم‌چنین نقش جنبش‌های مقاومت مانند حماس و حزب‌الله را ستود.

قطر به پرداخت «باج» به به اصطلاح گروه‌های ترور شیعه در عراق متهم شد. در هفته دوم ژوئن، نخست‌‌وزیر عراق گفت که ۵۰۰ میلیون دلار باجی که قطر برای آزادی ۲۵ گروگان قطری پرداخت در بانک مرکزی عراق قرار دارد. سعودی‌ها و متحدین آن‌ها در خلیج اصرار کرده اند که پول مستقیماً به یک میلیشیای شیعه پرداخت شد. یک اعلام جرم دیگر که علیه قطر مطرح شده این است که قطر خط شورای همیاری خلیج برای منزوی کردن ایران را با وفاداری اجرا نمی‌کند. جرم دیگر قطر این است که به حمایت از جنبش‌ها و احزاب سیاسی مانند اخوان‌المسلمین و حماس ادامه می‌دهد. تنها تعداد معدودی کشور مانند اسرائیل، عربستان سعودی، امارات متحده عربی و مصر این احزاب را گروه‌های تروریستی می‌دانند. حماس در نوار غزۀ تحت محاصرۀ اسرائیل در قدرت است و احزاب وابسته به اخوان‌المسلمین در تونس، مراکش، اردن و دیگر کشورهای عربی در سیاست درگیرند. اکثر رهبران ارشد اخوان‌المسلمین در مصر اکنون در زندان هستند و بسیاری از آن‌ها محکوم به مرگ شده اند.

اخوان‌المسلمین همین سه سال پیش با رأی مردم مصر به قدرت رسید. اگر یک بار دیگر در مصر انتخابات منصفانه و آزاد برگزار شود، به گفته اکثر ناظرین نتیجه همان خواهد بود. رهبری اخوان‌المسلمین علناً تروریسم را محکوم کرده است. دولت اوباما با آن‌ها معامله می‌کرد. در انتخاباتی که در سال ۲۰۰۶ در غزه برگزار شد-تنها انتخاباتی که تاکنون برگزار شده- حماس در پای صندوق‌های رأی پیروز شد. سعودی‌ها به ویژه از حمایت دولت قطر از دولت مستعجل اخوان‌المسلمین در مصر و از موفقیت احزاب وابسته به آن در آنجا پس از انقلاب «بهار عربی» ناخشنود بودند.

دیگر تقاضاهای اصلی سعودی‌ها از قطر عبارتند از قطع فوری روابط دیپلماتیک خود با ایران، اخراج همه کادرهای اخوان‌المسلمین و حماس و انحلال شبکه الجزیره. قطر و ایران در میدان گازی بزرگ پارس، بزرگ‌ترین میدان گازی در جهان شریکند. همکاری در بخش نفت و گاز برای هر دو کشور حیاتی است. علاوه بر این، حتا در منطقه خلیج، بسیاری از شيخ‌نشين‌ها، مانند عمان و کویت و حتا دوبی خواهان روابط دوستانه با ایران هستند. عربستان سعودی و ابوظبی امارات متحد عربی و ثروت نفتی عظیم آن‌را که در حال حاضر چرخ سیاست خارجی شورای همیاری خلیح را می‌گرداند، کنترل می‌کنند.

نقش رییس‌جمهور ایالات متحده در بحران
سعود‌های و متحدین آن‌ها در شورای همیاری خلیج کمی پس از سفر رییس‌جمهور ترامپ به منطقه حرکت خود را آغاز کردند. حرکت برای منزوی کردن قطر، حداقل در ظاهر یک حرکت غیرمترقبه به نظر رسید، زیرا قطر میزبان بزرگ‌ترین پایگاه‌های نظامی آمریکا در منطقه است. بیش از ۱۰ هزار نظامی آمریکایی در پایگاه هوایی العدید، بزرگ‌ترین پایگاه هوایی آمریکا در منطقه، مستقر هستند.

مقر اصلی «سنت‌کام» [فرماندهی مرکزی] ایالات متحده در منطقه نیز در قطر است. همان‌طور که پنتاگون گفته این پایگاه برای نیروهای نظامی آمریکا و عملیات آن در سوریه و عراق حیاتی بوده است. رکس تیلرسون وزیر امور خارجه آمریکا نیز با صدور بیانیه‌هایی بر ضرورت یافتن یک راه‌حل از طريق مذاکره برای درگیری بین همسایگان خلیج تأکید کرد.

با این وصف، دولت ترامپ با نظر ریاض مبنی بر این‌که ایران حامی اصلی تروریسم در منطقه است کاملاً موافق است. اما ترامپ در سال ۲۰۱۱ عربستان سعودی را به مثابه «بزرگ‌ترین حامی مالی تروریسم در جهان» توصیف کرد و افزود که عربستان سعودی «از دلارهای نفتی ما برای حمایت مالی از تروریست‌هایی استفاده می‌کند که در پی نابود کردن مردم ما هستند و سعودی‌ها در عین‌حال برای حمایت از خودشان بر ما تکیه می‌کنند.» پس از امضای معامله ۱۱۰ میلیارد دلاری اسلحه طی سفر ترامپ به ریاض، سعودی‌ها ناگهان به چشم رییس‌جمهور میلیاردر آمریکا آدم‌های خوبی شدند. جو بایدن، معاون پیشین رییس‌جمهور طی یک سخنرانی در هاروارد گفت: «سعودی‌ها، امارات و غیره، چنان مصمم به سرنگون کردن اسد و اساساً مصمم در به راه انداختن یک جنگ نیابتی سنی-شیعه بودند، که  به دامن هر کس که می‌توانست با اسد بجنگد صدها میلیون دلار و ده‌ها هزار تُن تسلیحات نظامی ریختند، اما کسانی که پول و تسلیحات را دریافت می‌کردند القاعده و النصره و عناصر افراطی جهادگرایی بودند که از سراسر جهان آمده بودند.»

قطر جمعیتی حدود سه میلیون نفر دارد، که بیش از دو میلیون نفر آن خارجی بوده و بيش‌تر کارگرانی هستند که از شبه‌قاره هند آمده اند. امیرنشین صادر‌کننده گاز تقریباً کاملاً به واردات غذا وابسته است. قطر با بسته شدن مرز زمینی آن توسط سعودی‌ها و منع استفاده از حریم هوایی همسایگانش برای انتقال غذا و سفر تجاری، به یک گوشه رانده شده است. پیش از این، تقریباً همه غذا و دیگر اقلام ضروری از طريق عربستان سعودی که با قطر مرز زمینی مشترک دارد می‌آمد. اکنون قطر مجبور است غذا را از طریق هوا از ترکیه و دیگر کشورها وارد کند. ایران نیز ارسال هوایی غذا و کالاهای ضروری را برای همسایه عرب نیازمند خود آغاز کرده است.

زیگمار گابریل وزیر امور خارجه آلمان در انتقاد از نقش رییس‌جمهور آمریکا در بحران جدید در خلیج رُک بوده است. او «ترامپیزه کردن» خطرناک سیاست‌های منطقه را عامل اصلی تشدید اختلاف توصیف کرد. وی در مصاحبه با یک روزنامه آلمانی گفت: «این ترامپیزه کردن روابط در منطقه‌ای که هم‌اکنون مملو از بحران است، خطرناک می‌باشد.» آلمان، در کنار ترکیه و ایران کشورهای مهمی هستند که علناً از قطر حمایت کرده اند. آلمان و ترکیه عضو ناتو هستند. ایالات متحده و بریتانیا، دو تأمین کننده تسلیحات عربستان سعودی و حامی آن نیز عضو همان اتحاد نظامی هستند. هر حرکت نظامی علیه قطر می‌تواند موجب شکاف جدید نه فقط در اتحاد کشورهای خلیج، بلکه در اتحاد کشورهای غربی بشود. ترکیه هم‌چنین یک پایگاه نظامی کوچک در قطر دارد و بلافاصله اقدام به اعزام سربازانی اضافی به امیرنشین کرده است.

مصر تنها کشور مهمی است که علناً از عربستان حمایت کرده است. قاهره از این‌که قطری‌ها به حمایت از اخوان‌المسلمین ادامه می‌دهند و از شبکه الجزیره، که مصری‌ها ادعا می‌کنند بلندگوی اخوان‌المسلمین است، خشمگین است. جالب این‌که حتا مالدیو روابط دیپلماتیک خود را با قطر قطع کرده و از عربستان سعودی حمایت کرده است. سعودی‌ها در صنعت گردشگری کشور سرمایه‌گذاری سنگینی کرده اند و دولت کنونی در آنجا نیز یک برنامه اسلامی را دنبال می‌کند. سیاست‌گذاران اسرائیل آشکارا از رویداهای اخیر در منطقه خوشحالند، زیرا سیاست عربستان و امارات در منطقه اکنون هماهنگ با سیاست‌های آن‌ها حرکت می‌کند. ایران اکنون در کنار حماس و حزب‌الله برای تل‌آویو، ریاض و ابوظبی دشمن مشترک است.

تشکیل دولت فلسطین دیگر برای اکثر پادشاهی‌های عرب خلیج اولویت نیست. قطری‌ها مانند سعودی‌ها و اماراتی‌ها، شدیداً پیوندها با گروه‌های تروریست را انکار می‌کنند. اکثر پادشاهی‌ها در منطقه، به استثنای عمان، بازیگران فعالی در تلاش برای سرنگون کردن دولت‌های سکولار در منطقه بوده اند. این سه کشور از گروه‌های تروریستی در لیبی حمایت کردند، گرچه بسیاری از آن‌ها اکنون در سمت مخالف قرار دارند. وضعیت در سوریه به همین منوال بود. سعودی‌ها و متحدین آن‌ها گروه‌های مرتبط با داعش را ترجیح می‌دهند، اما قطری‌ها و ترکیه در مراحل اولیه درگیری سوریه ترجیح می‌دادند پول و تسلحیات خود را در اختیار داعش و گروه‌های متحد آن قرار دهند. قطر کوچک تنها حکومت در منطقه نیست که نفوذ سعودی‌ها را در منطقه چالش می‌کند. امارات متحده عربی گرچه یک متحد سرسخت عربستان سعودی در سوریه، لیبی و دیگر جاهاست، اما تلاش می‌کند در یمن، لیبی و شاخ آفریقا مناطق نفوذ خود را به دست آورد.

به دنبال تغییر رژیم در قطر
اما هم سعودی‌ها و هم اماراتی‌ها در موضوع  دنبال کردن تغییر رژیم در قطر توافق دارند. آن‌ها ظاهراً به دنبال کسی از خاندان سلطنتی می‌گردند که جای سلسله کنونی را بگیرد. در سال ۱۹۹۶ یک تلاش نافرجام برای انجام یک کودتای کاخی صورت گرفت. وزیر امور خارجه قطر، شیخ محمد بن عبدالرحمان آل ثانی گفته است که کشور او به تقاضاهای همسایگان او در خلیج «هرگز تسلیم نخواهد شد.» او از کشورهایی مانند روسیه و آلمان برای بسیج حمایت دیدن کرده است. او گفت قطر «بیش از آن‌که دیگران فکر می‌کنند» دوست دارد. مشاور ارشد امیر قطر در مبارزه با تروریسم نیز مجدداً تأکید کرد که «سیاست سلطه و کنترل» از جانب همسایگان کشور موفق نخواهد شد. هیچ نشانی از فروکش کشمکش در درون شورای همیاری خلیج، به ویژه پس از انتشار «لیست ترور» شامل ۵۶‌ نفر توسط سعودی‌ها، وجود ندارد. در این نام لیست اعضای بلندپایه خاندان سلطنتی و وزرای پیشین قطر در کنار نام رهبران و روحانیون هوادار سازمان‌هایی مانند حماس و اخوان‌المسلمین قرار دارد.

مردم عرب با بازیگران اصلی درگیر در بحران تازه در خلیج سمپاتی چندانی ندارند. بازیگران اصلی درگیر به میزان زیادی مسؤول شرایط انسانی دهشتناک در سوریه، عراق و یمن هستند. بمباران و محاصره یمن توسط عربستان سعودی به بدترین بحران انسانی که جهان تا به امروز به خود دیده منجر شده است. در سوریه و لیبی، این قطر بود که پیش از دیگران به گروه‌های افراطی اسلحه و پول می‌داد. قطری‌ها در باز کردن باب دوستی با اسرائیل پیشقدم بودند. آن‌ها اکنون خود را هدف توطئه‌های اسرائیل می‌بینند. قانون تحریم قطر به دلیل حمایت از «ترور فلسطینی» توسط ۱۰ قانونگذار ایالات متحده تهیه شد که طی بیش از یک سال بیش از یک‌ میلیون دلار از یک شرکت لابی‌ دارای پیوند با اسرائیل، عربستات سعودی و امارات متحد عربی دریافت کرده اند. گروه‌های هوادار اسرائیل مرتبط با «بنیاد برای ارتقای دمکراسی» اکنون علناً کارزار برای عربستان سعودی و امارات متحده عربی را آغاز کرده اند. این اتحاد سه‌جانیه اگر در توطئه‌های خود علیه قطر موفق شود، علنی خواهد شد.

http://peoplesdemocracy.in/2017/0625_pd/qatar-crisis

Advertisements

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

اطلاعات

این ویودی در 27 ژوئن 2017 بدست در اشتراک - eshtrak فرستاده شده و با , برچسب خورده.
%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: