اشتراک eshtrak

خبری سیاسی فرهنگی! مسئولیت هر مقاله بعهده نویسنده آنست!

جدیدترین مقالات سایت نوید نو

مقالات سایت نوید نو

شماره 904  

96/03/31

تاملی بر نوشتار«حزب توده ایران و مساله انتخابات »

شعار «جبهه متحد ضد دیکتاتوری» منافاتی با عدم حمایت از اصلاح طلبان نئولیبرال ندارد.

مشخص نیست نویسنده مقاله که تا این حد نگران عدم همراهی با  اصلاح طلبان حکومتی از سوی حزب توده ایران است، چرا هیچگونه ابراز نگرانی بابت عدم همراهی با  جریانات رادیکال اجتماعی و سیاسی که دارای پتانسیل قرار گرفتن در جبهه واحد ضد دیکتاتوری هستند، از ایشان مشاهده نمی گردد؟  

96/03/28

«مصیبت» رژیم ولایت فقیه و فرمان «آتش به اختیاری» به سرکوبگران

آنچه در سخنرانی‌های چند هفتهٔ اخیر آقای خامنه‌ای بسیار روشن و توجه‌برانگیز است، این پیام است که با پایان یافتن هیاهوی انتخابات ریاست جمهوری سال ۹۶،‌ روند سیاسی و تصمیم‌گیری‌های کلان کشور به روال عادی خود بازخواهد گشت و روال عادی در نظام سیاسی کنونی کشور ما نیز به‌معنای «فصل‌الخطاب» بودن ولی فقیه رژیم در همهٔ مسائل است، چه در عرصهٔ سیاست داخلی و خارجی و چه در زمینهٔ تاریخ جمهوری اسلامی.

96/03/28

فرمان » آتش به اختیار «بسترسازی نظری و سیاسی برای کودتا

صدور فرمان «آتش به اختیار» از سوی رهبر جمهوری اسلامی در 17   خرداد یعنی روز عملیات تروریستی داعش در تهران که به کشته و مجروح شدن دهها تن انجامید و موجی از نگرانی و خشم  نسبت به تروریسم داعشی و حامیان آنها را در جامعه و همدردی و حمایت از خانواده های آسیب دیدگان را بر انگیخت و به نوعی سبب تقویت نوعی ناسیونالیسم وحدت طلبانه و همدلی ملی ضد تروریستی در جامعه گردید، جای تامل بسیار دارد

96/03/29

رفقای جریان سوسیالیستی : دشمن کیست ؟

یورگ مارتین – برگردان : هاتف رحمانی

جریان سوسیالیستی[1] اعلام می کند که مسئله اصلی پیش روی ونزوئلا تغییرقدرت طلبانه  دولت مادور است .  آن ها با آغاز از فرضی نا درست به نتایج کاملا اشتباهی می رسند که آن ها را در سمت نادرست سنگر قرار می دهد .

96/03/28

شهریور 67  ونسل تازه

سیا وش طاهر

اصلاح طلبان که در جریان مبارزات انتخاباتی بهترین فرصت را برای شستن دست های خود از این واقعه هولناک را از دست داده بودند ، کوشیدند تا با پنهان شدن در پشت یک جمله مبهم آقای روحانی که در آن اشاره ای به اعدام ها در 38 سال اخیر شده بود ، خود را قهرمان افشا گری ها بنمایانند ،تا بدینگونه هم فاش گو باشند وهم عافیت طلب .

96/03/29

نامه جمعی از نمایندگان مجلس خطاب به رئیس جمهور

متاسفانه سه اقدام «توسعه کمی»، «کالایی شدن» و «امنیتی سازی فضای دانشگاه» در نیمه دوم دهه ۸۰، نقشه راه توسعه دانشگاه‌های کشور بود؛ که بعضا حتی در دولت یازدهم نیز تغییر نیافته است. این مسیرها سبب شده تا مجموعه گسترده ای از مطالبات اقتصادی در کنار مطالبات فرهنگی و سیاسی بر هم بار شوند و نارضایتی گسترده‌ای را در فضای دانشگاه رقم زنند. ما به جد خواهان تغیر در هر سه راهبرد ذکر شده و بازگرداندن دانشگاه به مدار علم گرایی هستیم.

96/03/28

طبقه و مبارزه طبقاتی

زنده یاد امیر نیک آیین

طبقات مختلف برحسب چگونگی و میزان دریافت سهم خود از تولید اجتماعی نیز از هم متمایز هستند. مثلاً در شرایط سرمایه داری، سرمایه داران به شکل سود، بهره و غیره و کارگران به شکل دستمزد سهم خود را از تولید اجتماعی به دست می آورند. و میزان درآمد آنان نیز کاملاً متفاوت است. به این ترتیب کاملاً روشن است که مارکسیسم ـ لنینیسم اساس تقسیم جوامع به طبقات را در محیط تولید مادی می یابد و پایهٔ عینی این تقسیم را نشان می دهد.

رُمان سرگئی اویچ اوسین – برگردان: ا. م. شیری

در زمان حاضر بسیاری از فعالان اجتماعی- سیاسی و دانشمندان جامعه شناسی نظریاتی را با این مضمون که گویا «طبقه کارگر معاصر دیگر طبقه کارگر نیست» یا «طبقه کارگر معاصر بلحاظ کمی کاهش یافته است» و یا «روشنفکران، کارکنان فکری به لوکموتیو تکامل امروزی بدل شده اند نه کارگران»، مطرح می سازند. چنین نتیجه گیری کارشناسان، در نهایت، چیزی جز دعوت به ترک کامل روش تحلیل طبقاتی بعنوان شیوه «منسوخ» و غیره نیست.

روزنه ای به اعماق، باز هم بحثی در مورد طبقه

مجید تمجیدی
مفهوم طبقه در حالی که بسیار ساده جلوه می کند، بازتاب یکی از پیچیده ترین وجوه جامعه ی بشری است. بستر عینی جدل نظری پیرامون مقوله ی طبقه به طور مستقیم به منافع گروه های مختلف در جامعه گره خورده است.

«مردم و طبقه» یا «ایدئولوژی و حقیقت»

بابک انواری

مردم پدیداری ست ایدوئولوژیک که شکاف درون جامعه، یعنی آن چه که موجد طبقات است و نیز طبقاتی بودن جامعه را،​ می پوشاند، چرا که دال مردم، بازنمایی خیالینی ست از شرایط واقعی هستی سوژه که شرایطی ست طبقاتی. مردم ترمی ست که می خواهد این آرزوی بورژوازی را متحقق کند: کلِّ یک پارچه و جامعه ی بدون شقاق.

 

96/03/19

آیا دانشجو ها طبقه اند ؟

مایکل هودسون – برگردان : هاتف رحمانی

دانشجوها معمولا خود را طبقه نمی دانند. آن ها پیشا طبقه به نظر می رسند ، چون هنوز وارد نیروی کار نشده اند . آن ها تنها می توانند امیدوار باشند پس از فراغت از تحصیل بخشی از طبقه متوسط باشند . و معنی آن تبدیل شدن به حقوق بگیری است – آن چه که به صورت بی ادبانه طبقه کارگر خوانده می شود.

96/03/19

حزب تودهٔ ایران،

حمله‌های تروریستی «داعش» در ایران را به‌شدت محکوم می‌کند!

خطرِ به‌وجود آمدن درگیری‌های جدید نظامی در منطقه بسیار جدی است. نباید اجازه داد نیروهای واپس‌گرای حاکم بر میهن‌مان و سران سپاه پاسداران و نظامیان، با سردادن شعارهایی تهدیدکننده و تحریک‌آمیز و نیز دست زدن به اقدام‌های مقابله‌جویانه‌ای نمایشی، ثبات، امنیت و استقلال کشور را به‌خطر اندازند.

96/03/19

«وجود دارد! همچو حزبی وجود دارد!»

یوری امیلیانوف – برگردان : ا. م. شیری

لنین بطرز استهفامی از نمایندگان کنگره پرسید: «آیا چنین کشور بورژوایی، دموکرات، جمهوری در اروپا وجود دارد، در کجا پدیده‌ایی مثل شوراها موجود بوده است؟ شما باید پاسخ نه بدهید». لنین ضمن اشاره به تفاوت اساسی شیوه مدیریتی شورایی با پارلمانی، مزیت حاکمیت شوروی را مورد تأکید قرار داد. لنین تصریح کرد، روسیه در مقابل انتخاب قرار گرفته است: «…حرکت به پیش یا گردش به عقب. در زمان انقلاب نباید‌ در یک جا ایستاد». او بگونه متقاعدکننده ثابت کرد، که اکثریت نمایندگان کنگره نه این شرایط را درک کرده‌اند و نه حتی نقش شوراها را که در کنگره آنها را نمایندگی می‌کنند.

http://www.rahman-hatefi.net

 

Advertisements

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

اطلاعات

این ویودی در 23 ژوئن 2017 بدست در اشتراک - eshtrak فرستاده شده و با , , برچسب خورده.
%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: