اشتراک eshtrak

خبری سیاسی فرهنگی! مسئولیت هر مقاله بعهده نویسنده آنست!

اقدامات تطبیقی در خاورمیانه: تی‌یری میسان، ولترنت/تارنگاشت عدالت

بحران دیپلماتیک حول قطر مناقشات منطقه‌ای مختلفی را بلوکه کرده و کوشش برخی از کشورها را برای تنظیم آن‌ها در سایه قرار داده است. به هر حال با وجود ادعاهای ارضی که از نظر تاریخی محق به نظر می‌رسد، ظاهراً غیرممکن است که عربستان سعودی بتواند قطر را غصب کند، به همان دلیلی که مخالف غصب کویت توسط عراق بود. از دوران استعمارزدايی انگلیس تاکنون یک قانون در جهان حاکم است: هیچ‌کس حق ندارد مرزهايی را که لندن با این نیات تعیین کرده تا معضلات غیرقابل حل برای کشورهای تازه به استقلال رسیده پابرجا بماند، تغییر دهد. از این طریق لندن عملاً  وابستگی همیشگی آن‌ها را حفظ خواهد کرد.

اقدامات تطبیقی در خاورمیانه

 تارنگاشت عدالت
 
منبع: ولترنت

نويسنده: تیری میسان

۲۰ ژوئن  ۲۰۱۷
بحران دیپلماتیک حول قطر مناقشات منطقه‌ای مختلفی را بلوکه کرده و کوشش برخی از کشورها را برای تنظیم آن‌ها در سایه قرار داده است. امروز کسی نمی‌داند که کی پرده بالا خواهد رفت، ولی ما شايد منطقه‌ای به شدت تحول یافته را شاهد باشيم.

۱- مناقشه فلسطینی
از زمان بیرون راندن اکثریت مردم فلسطین از میهن خود (نکبه، ۱۵ مه ۱۹۴۸) و مخالفت خلق‌های عرب با این اقدام تصفیه نژادی، تنها صلح مجزا بین اسرائیل و مصر در قرارداد کمپ دیوید (۱۹۷۸) و وعده راه‌حل دو کشور  بر پایه قرارداد اسلو (۱۹۹۳) وضعیت را تا اندازه‌ای تغییر داده است.

ولی هنگامی که تعاملات محرمانه بین ایران و ایالات متحده علنی شد، عربستان سعودی و اسرائیل تصمیم گرفتند به نوبه خود با یکدیگر به مذاکره بپردازند. پس از ۱۷ ماه ملاقات مخفی توافقی بین نگهبانان دو مسجد و کشور یهود به عمل آمد.۱ این توافق با همکاری ارتش اسرائیل در جنگ یمن۲ و در اختیار گذاشتن بمب‌های اتمی تاکتیکی۳ به واقعیت پیوست.

به یاد داشته باشید که این معاهده همین‌طور در نظر داشت عربستان سعودی را به شکلی تغییر دهد که جامعه آن سلفی بماند، ولی نهادهای آن دنیوی گردد. در ضمن استقلال کردستان (در ماه سپتامبر آینده قرار است رفراندومی صورت گیرد) و همین‌طور استخراج حوزۀ گازی «ریع متروک» (در دو طرف مرز عربستان سعودی و یمن، دلیل جنگ کنونی) و حوضه گازی اوغادین (به همین دلیل عقب‌نشینی نیروهای قطر از مرز جیبوتی) نیز تأمین شود.

و در آخر مصر نیز همان‌طور که یک سال پیش قول داده بود تصمیم گرفت دو جزیره تیران و صنافیر را به عربستان سعودی واگذار کند. از این طریق در واقع ریاض قرارداد کمپ دیوید را که وضعیت این مناطق را مدیریت می‌کند، به رسمیت شناخت. اسرائیل تأيید کرد که عربستان سعودی ضمانت‌هايی دریافت کرده است.

باید در نظر داشت که تصمیمات مصر زیر فشار عربستان سعودی گرفته نشد، بلکه به خاطر بحران خلیج بود (کوشش‌های ریاض قبلاً با بلوکه کردن صدور نفت و سپس اعتبار ۱۲ میلیارد دلاری بدون موفقیت بود). بعد از این‌که ريیس جمهور مصر «السیسی» اسناد و مدارکی را در مورد کودتايی که اخوان‌المسلمین در نظر داشتند در اختیار عربستان سعودی نهاد، جدايی خود را از اخوان‌المسلمین رسماً اعلام کرد. در ابتدا عربستان سعودی تصور می‌کرد که تفاوت‌هايی بین اخوان‌المسلمین خوب و بد وجود دارد و قطر را متهم کرده بود که از پروژه کودتا پشتیبانی نموده، ولی به هر حال روند اوضاع در آن زمان مسالمت‌آمیز جريان يافت. از این لحظه به بعد عربستان تصمیم گرفت با تمامی اخوان‌المسلمین مبارزه کند که در نتیجه ریاض را به تغییر موضع نسبت به سوریه مجبور خواهد کرد.

واگذاری دو جزیره که از زمان کنوانسیون ۱۸۴۰ لندن به مصر تعلق دارد جز این‌که به عربستان اجازه دهد تا  قرارداد صلح مصر-اسرائیل در کمپ دیوید را پس از ۳۹ سال به رسمیت بشناسد، اهمیت دیگری ندارد.

تهران به نوبه خود رهبری سیاسی حماس (که غالباً از اعضای اخوان‌المسلمین اند) را هم به نام همبستگی با مسأله فلسطین و هم به دلیل برداشت مشابه از اسلام سیاسی، دعوت کرد.

گام بعدی ایجاد رابطه رسمی اقتصادی بین ریاض و تل‌آویو خواهد بود و به طوری که «تایمز » روز ۱۷ ژوئن نوشت شرکت‌های اسرائیلی اجازه خواهند داشت در عربستان سعودی فعالیت کنند و شرکت هواپیمايی ال آل اجازه خواهد داشت از حریم هوايی عربستان سعودی استفاده کند.۴

گام بعدی به رسمیت شناختن ابتکار صلح شاهزاده عبداﷲ (لیگ عرب، ۲۰۰۲) و برقراری روابط دیپلماتیک با اسرائیل خواهد بود و شاهزاده ولید طلال سفیر عربستان در اسرائیل خواهد شد.۵

این پروژه می‌تواند (با به رسمیت شناختن کشور فلسطین و پرداخت غرامت به آوارگان فلسطینی) صلح در فلسطین (عقب‌نشینی از مزارع شبعا) در لبنان  (پایان کمک به جهادگرایان و عقب‌نشینی از بلندی‌های جولان) در سوریه را با خود به همراه آورد.

مسأله بلندی‌های جولان به ویژه بسیار پیچیده خواهد بود، زیرا دولت نتانیاهو بدون هیچ‌گونه تحریکی آنجا را غصب کرد با این‌که ایالات متحده آمریکا و روسیه واکنش شدیدی به اخراج نیروهای سازمان ملل (UNDOF) و جایگزینی آنان توسط القاعده نشان دادند.۶ با این حال غیرممکن نیست که در طول جنگ در سوریه واشنگتن و یا مسکو با اسرائیل به این توافق رسیده باشند که وضعیت کنونی بلندی‌های جولان فعلاً تغییر پیدا نکند.

این پروژه مقررات عمومی، متجلی شیوه عملکرد سرمایه‌دارانی چون دونالد ترامپ و جراد کوشنر است: باید آن چنان وضعیت اقتصادی را ایجاد کرد که تحول سیاسی را طلب کند. این وضعیت بدون شک مقاومت اخوان‌المسلمین (حماس) و همین‌طور سه گوشه اسلام سیاسی متشکل از  ایران، قطر و ترکیه را به دنبال خواهد داشت.

۲- مناقشه عراق و سوریه
کلیه بازیگران در منطقه توافق نظر دارند که عراق و سوریه امروز فقط صحنه کشت و کشتارند. ولی غربی‌ها که هنوز دو دستی به دروغ‌های جورج دبلیو بوش (حتا اگر به بی‌معنی بودن سلاح‌های کشتار جمعی که به صدام حسین نسبت داده می‌شد اذعان داشته باشند) و یا به افسانه رمانتیک «بهار عربی» (حتا اگر اعتراف کنند که این جنبش هیچ‌گاه خواستار آزادی نبوده، بلکه برعکس هدفش تحمیل اسلام سیاسی بوده است) چسبیده اند، اصرار دارند که این دو مورد جداگانه مورد بررسی قرار گیرد.

ما در رابطه با نحوه و شکلی که جنگ آغاز شد توجه خوانندگان خود را به کتاب خود «در مقابل چشمان ما» جلب می‌کنيم.۷

به هرحال از آغاز بحران قطر، جنگ در عراق و در سوریه به

۱- مبارزه علیه داعش (در موصل و رقعه) و
۲- علیه ترکیه (بعشیقه و ال باب) محدود شده است.۸

آنچه برای هرکس در منطقه آشکار است، این است که به قدرت رسیدن ريیس‌جمهور «شی جین پینگ»  (مدافع طرح دو جاده ابریشم) در پکن، واشنگتن را به ایجاد یک «سنی‌ستان» در دو سوی مرز عراق و سوریه وا داشته است. واشنگتن برای اجرای این طرح داعش را مورد حمایت مالی قرار داد، آن را مسلح کرد و هدایت نمود تا محور ارتباط بیروت-دمشق-بغداد-تهران-پکن را قطع کند.

۴ ماه است که ترامپ مدیریت کشور را مورد مطالعه قرار داده و تعامل می‌کند که چگونه می‌توان به جای تقابل کنونی با پکن به شراکت رسید.۹

ولی در زمین بازی وقایع متضادی رخ می‌دهند. نیروهای عراق و سوریه  به ناگاه از آغاز بحران قطر به موفقیت‌های چشم‌گیری دست یافتند. آن‌ها مناطق مرزی خود را از عناصر داعش پاک کردند و اکنون در صددند روابط خود را تحقق بخشند (یعنی جاده ابریشم را باز احیاء کنند). ارتش دو کشور اکنون تنها توسط نوار ۲۰۰ متری که به طریق غیرقانونی از طرف ایالات متحده آمریکا کنترل می‌شود، جدا شده است.۱۰

آنچه که مربوط به جنگ در جنوب سوریه می‌شود، این جنگ به نحو غیرقابل باوری به پایان رسید. از طرف دمشق به طور یک‌جانبه در درعا آتش‌بس اعلام شد. در واقع مسکو و واشنگتن به تل‌آویو اطمینان خاطر دادند  که سوریه در مرزهای خود نیروهای ایران و یا حزب‌الله لبنان را گسترش نخواهد بخشید، بلکه تنها از نیروهای روسیه استفاده خواهد کرد.

کوتاه بگويیم، اگر پنتاگون از دستورات کاخ سفید پیروی کند، مناقشه عمدتاً پایان خواهد گرفت. تنها آنچه که باقی خواهد ماند مانند اشغال قبرس توسط نیروهای ترکیه که از طرف اتحادیه اروپايی نادیده گرفته و تحمل شد اشغال عراق و سوریه توسط ترکیه خواهد بود. ایالات متحده آمریکا و عربستان سعودی که تا به حال دشمن سوریه و عراق بودند، می‌توانند اکنون به هم‌پیمانان آن‌ها مبدل گردند.

۳- مناقشه یمن
ولی ممکن است که دود روند جاری به چشم مردم یمن برود. با این‌که روشن است که عربستان سعودی جنگ را آغاز کرده تا دولت مطلوبی برای استثمار ميدان‌های نفتی «ربع متروک» بر سریر قدرت نشاند و همین‌طور آوازه شخصی شاهزاده محمدبن سلمان را گسترش دهد، با این حال به نظر می‌رسد که آن‌ها توانسته اند با بزرگ‌نمايی حمایت‌های ایران از حوثی‌ها و ريیس‌جمهور سابق «صالح» توجه کشورهای عربی و «جامعه بین‌المللی» را از جنایات انجام شده، منحرف سازند.

در واقع همه باید موضع خویش را مشخص کنند و تقریباً همه به نفع عربستان سعودی و علیه قطر و هم‌پیمانان ترک و ایرانی او جبهه‌گیری کردند. آنچه که در فلسطین، عراق و سوریه مثبت بود در یمن منفی از آب درآمد.

نتیجه‌گیری
از روز ۵ ژوئن و با قطع روابط دیپلماتیک بین ریاض و دوحه کلیه دولت‌ها خود را برای یک جنگ احتمالی آماده می‌کنند، حتا اگر تنها این آلمان بود که آشکارا آن‌را مطرح کرد. ولی این وضعیت تعجب‌انگیزتر به نظر می‌رسد، زیرا کشور قطر به عنوان ناظر در ناتو شرکت دارد و نه عربستان سعودی.۱۱

اکنون سیل استعفاها از سفیر ایالات متحده آمریکا خانم «دانا شل اسمیت» تا مربی تیم ملی فوتبال «خورخه فوساتی» در دوحه به راه افتاده است. نه تنها کشورهايی که به ریاض تمایل دارند روابط اقتصادی خود را با امیرنشین قطر قطع کرده اند، بلکه با در نظر گرفتن خطر وقوع جنگ همین‌طور شرکت‌های فراوانی که روابط ویژه‌ای هم با این کشور نداشته اند، رابطه خود را قطع نموده اند. این امر مثلاً در مورد شرکت کشتیرانی چینی «کسکو» صدق می‌کند.

به هر حال با وجود ادعاهای ارضی که از نظر تاریخی محق به نظر می‌رسد، ظاهراً غیرممکن است که عربستان سعودی بتواند قطر را غصب کند، به همان دلیلی که مخالف غصب کویت توسط عراق بود. از دوران استعمارزدايی انگلیس تاکنون یک قانون در جهان حاکم است: هیچ‌کس حق ندارد مرزهايی را که لندن با این نیات تعیین کرده تا معضلات غیرقابل حل برای کشورهای تازه به استقلال رسیده پابرجا بماند، تغییر دهد. از این طریق لندن عملاً  وابستگی همیشگی آن‌ها را حفظ خواهد کرد. علاوه برآن، ورود ۴۳ هزار سرباز ترک و پاکستانی برای دفاع از قطر که به زودی صورت خواهد گرفت، موضع لندن را تقویت خواهد کرد.

زیرنویس‌ها:

[1] „Exklusiv: Geheime Projekte von Israel und Saudi Arabien“, von Thierry Meyssan, Übersetzung Horst Frohlich, Voltaire Netzwerk, 22. Juni 2015.
[2] „Die gemeinsame «arabische» Verteidigungskraft“, von Thierry Meyssan, Übersetzung Horst Frohlich, Voltaire Netzwerk, 20. April 2015.
[3] „Der Nahe Osten nuklear bewaffnet !“, von Thierry Meyssan, Übersetzung Sabine, Voltaire Netzwerk, 7. März 2016.
[4] “Saudi trade talks with Israel are historic first”, Michael Binyon & Gregg Carlstrom, The Times, June 17th, 2017.
[5] „Exklusiv: Saudi-Arabien baut eine Botschaft in Israel“, Übersetzung Sabine, Voltaire Netzwerk, 29. Mai 2016.
[6] „Der Sicherheitsrat schickt sich an Israel den Bruch mit al-Kaida aufzuerlegen“, von Thierry Meyssan, Übersetzung Ralf Hesse, Voltaire Netzwerk, 3. Juli 2016.
[7] Sous nos Yeux. Du 11-Septembre à Donald Trump, éditions Demi-Lune, 2017.
[8] « Invasion militaire turque de l’Irak », par Ibrahim Al-Jaafari, Réseau Voltaire, 19 octobre 2016.
[9] „Trump: Geschäfte gegen Krieg“, von Thierry Meyssan, Übersetzung Horst Frohlich, Voltaire Netzwerk, 14. Februar 2017.
[10] „Werden die USA die Wiedereröffnung der Seidenstraße verhindern?“, Übersetzung Horst Frohlich, Voltaire Netzwerk, 18. Juni 2017.
[11] „Israël und Öl-Scheichs in der NATO“, von Manlio Dinucci, Übersetzung Ralf Hesse, Il Manifesto (Italien) , Voltaire Netzwerk, 4. Juni 2016.
Advertisements

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

اطلاعات

این ویودی در 23 ژوئن 2017 بدست در اشتراک - eshtrak فرستاده شده و با , , برچسب خورده.
%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: