اشتراک eshtrak

خبری سیاسی فرهنگی! مسئولیت هر مقاله بعهده نویسنده آنست!

فشار آمریکا بر قطر بیش‌تر می‌شود: راشیا تودی/تارنگاشت عدالت

در مبارزه برای کسب سهم بیش‌تر در بازار باصرفه تجارت گاز مایع قبل از همه ایالات متحده آمریکا به عنوان قوی‌ترین رقیب در مقابل قطر قرار دارد. واشنگتن به ویژه از موضع پرقدرت قطر در آسیا ناراضی است و از این‌رو در نظر دارد بین سال‌های ۲۰۱۸ تا ۲۰۲۴ در آسیا در شبکه‌های ترمینال گاز مایع خود در آسیا سرمایه‌گذاری کند. در سال ۲۰۱۵ شرکت‌های آمریکايی فقط ۳۳۰ هزار تن گاز مایع صادر ‌کردند. روند اخیر اوضاع در منطقه خلیج با انگیزههای آمریکا در رابطه مستقیم قرار دارد. پس از همایش سران کشورهای عربی و آمریکا به ریاست ريیس‌جمهور آمریکا دونالد ترامپ در ریاض، پیمانی متشکل از ۵ کشور عربی به رهبری عربستان سعودی تصمیم گرفت قطر را از نظر سیاسی و اقتصادی منزوی سازد…بحران قطر محصول رقابت منطقه‌ای بین ریاض و تهران است ولی برعکسِ ريیس‌جمهور سابق باراک اوباما، ريیس‌جمهور جدید دونالد ترامپ در کنار هم‌پیمانان سنتی خود اسرائیل و عربستان سعودی موضع گرفته است. اکنون قطر صحنه جنگی شده که درگیری‌ها در آنجا صورت می‌گیرد. وی در پاسخ به این سؤال که بحران قطر چه پیآمدهايی برای منطقه خواهد داشت، گفت: «قطر در بازار جهانی انرژی به عنوان بزرگ‌ترین صادرکننده گاز مایع بسیار مهم است. اگر تنش‌ها شدت پیدا کند صدور گاز از قطر به خطر خواهد افتاد و این امر عواقب سنگنی برای بازار انرژی به همراه خواهد داشت و قیمت مواد سوختی می‌تواند به ناگاه افزایش یابد و در این شرایط شرکت‌های گاز مایع رقیب، مثلاً در ایالات متحده آمریکا، از این وضعیت بهره‌مند خواهند شد…ایران نیز در سطح وسیع مایل به ورود به بازار گاز مایع است. به دلیل تحریم‌های بین‌المللی ایران نتوانسته تاکنون پروژه‌های مورد نظر خود را تحقق بخشد ولی این کشور برخلاف ایالات متحده خواستار همکاری با قطر است. قطر در بخش گاز مایع خواستار یک پیمان تجارتی با ایران است. ولی واشنگتن سعی دارد مناسبات سالم همکاری بین این دو کشور را از بین ببرد. روز ۷ ژوئن ۲۰۱۷ کنگره آمریکا لایحه‌ای زیر عنوان «مقابله با فعالیت‌های بی‌ثبات‌کنندۀ ایران ۲۰۱۷» ارايه کرد. توسط این قانون باید از گسترش همکاری‌ها جلوگیری به عمل آید. روز دوشنبه هفته گذشته ۵ کشور عربی به رهبری هم‌پیمان ایالات متحده آمریکا، عربستان سعودی تصمیم گرفتند کلیه روابط دیپلماتیک خود را با دوحه قطع کنند. عربستان سعودی قطر را منزوی می‌کند و این کشور مجبور است مواد غذايی خود را از ترکیه و ایران خریداری کند. عربستان سعودی که خود از گروه‌های جهادگرا در سوریه حمایت می‌کند، اکنون قطر را متهم می‌سازد که با تقویت جنبش‌های اسلامی، در صدد بی‌ثبات کردن خاورمیانه است.

 فشار آمریکا بر قطر بیش‌تر می‌شود

تارنگاشت عدالت
 
منبع: راشیا تودی
۱۲ ژوئیه ۲۰۱۷
مصاحبه راشیا تودی با تحلیل‌گر انرژی از انستیتوی بازارهای انرژی و سیاست EPPEN دکتر وولکان ازدمیر
درگیری بین عربستان سعودی و قطر رسماً به علت مسأله تأمین مالی تروریسم است ولی عملاً ایالات متحده کوشش می‌کند قطر را به عنوان بزرگ‌ترین صادرکنندۀ گاز مایع از بازار بیرون کند. به نظر «وولکان ازدمیر» کارشناس امور انرژی، آمریکا قصد دارد از انزوای قطر استفاده کند.

بنابر تحقیقات اتحادیه بین‌المللی گاز و گروه بین‌المللی واردکنندگان گاز مایع، قطر در سال ۲۰۱۶ تقریباً ۷۷ میلیون تن گاز مایع به خارج فروخته است.

بخش عمده این صادرات به آسیا منتقل گردیده است. ۶۰ درصد از این صادرات به ژاپن، کره جنوبی، هندوستان و چین بوده ولی بریتانیا مهم‌ترین بازار فروش است.

در مبارزه برای کسب سهم بیش‌تر در بازار باصرفه تجارت گاز مایع قبل از همه ایالات متحده آمریکا به عنوان قوی‌ترین رقیب در مقابل قطر قرار دارد. واشنگتن به ویژه از موضع پرقدرت قطر در آسیا ناراضی است و از این‌رو در نظر دارد بین سال‌های ۲۰۱۸ تا ۲۰۲۴ در آسیا در شبکه‌های ترمینال گاز مایع خود در آسیا سرمایه‌گذاری کند. در سال ۲۰۱۵ شرکت‌های آمریکايی فقط ۳۳۰ هزار تن گاز مایع صادر ‌کردند. روند اخیر اوضاع در منطقه خلیج با انگیزههای آمریکا در رابطه مستقیم قرار دارد. پس از همایش سران کشورهای عربی و آمریکا به ریاست ريیس‌جمهور آمریکا دونالد ترامپ در ریاض، پیمانی متشکل از ۵ کشور عربی به رهبری عربستان سعودی تصمیم گرفت قطر را از نظر سیاسی و اقتصادی منزوی سازد.

بحران قطر به طور مستقیم با سمت‌گیری سیاسی ایالات متحده آمریکا به رهبری دونالد ترامپ مربوط است و رقابت بین عربستان سعودی و ایران نیز بدان اضافه می‌گردد.

ایالات متحده آمریکا را باید نقطه آغاز تشدید وضعیت در خلیج فارس نامید. ازدمیر می‌گوید:
بحران قطر محصول رقابت منطقه‌ای بین ریاض و تهران است ولی برعکسِ ريیس‌جمهور سابق باراک اوباما، ريیس‌جمهور جدید دونالد ترامپ در کنار هم‌پیمانان سنتی خود اسرائیل و عربستان سعودی موضع گرفته است. اکنون قطر صحنه جنگی شده که درگیری‌ها در آنجا صورت می‌گیرد. وی در پاسخ به این سؤال که بحران قطر چه پیآمدهايی برای منطقه خواهد داشت، گفت: «قطر در بازار جهانی انرژی به عنوان بزرگ‌ترین صادرکننده گاز مایع بسیار مهم است. اگر تنش‌ها شدت پیدا کند صدور گاز از قطر به خطر خواهد افتاد و این امر عواقب سنگنی برای بازار انرژی به همراه خواهد داشت و قیمت مواد سوختی می‌تواند به ناگاه افزایش یابد و در این شرایط شرکت‌های گاز مایع رقیب، مثلاً در ایالات متحده آمریکا، از این وضعیت بهره‌مند خواهند شد.

توان صدور ۳۰۰ میلیون تن موجود است
ایالات متحده آمریکا در حال حاضر دارای دو ترمینال فعال برای صدور گاز مایع است. یکی از آن‌ها ترمینال Kenai با توان صدور ۱٫۵ میلیون تن است که در سال ۲۰۱۶ هنوز به کار نیافتاده بود. علاوه برآن، ترمینال Sabin Pass است که در سال گذشته ۲٫۹ میلیون تن گاز مایع تخلیه کرد. ایالات متحده برنامه‌های وسیعی برای گسترش توان بارگیری آماده کرده است. بنابر گزارش روزنامه ترکیه «صباخ» دستگاه دیپلماسی ترامپ قصد دارد برای این کار حدوداً ۳۰ ترمینال جدید ایجاد کند. با اتمام ۶ پروژه‌ در دست ساختمان ایالات متحده توان خود را برای صدور گاز مایه به ۵۷٫۵۵ میلیون تن افزایش خواهد بخشید.

اگر هر ۳۰ ترمینال ساخته شود معاملات آمریکا در گاز مایع به ۳۰۰ میلیون تن صادرات خواهد رسید. تحلیل‌گران انتظار دارند که آمریکا بازارهای فروش در آسیا و آمریکای لاتین را هدف قرار خواهد داد و برای این کار باید قطر به عنوان بازیگر غالب در منطقه از صحنه بیرون رانده شود.

ایالات متحده همراه با عربستان سعودی بین ایران و قطر گوه فرو می‌کنند.
ایران نیز در سطح وسیع مایل به ورود به بازار گاز مایع است. به دلیل تحریم‌های بین‌المللی ایران نتوانسته تاکنون پروژه‌های مورد نظر خود را تحقق بخشد ولی این کشور برخلاف ایالات متحده خواستار همکاری با قطر است.

قطر در بخش گاز مایع خواستار یک پیمان تجارتی با ایران است. ولی واشنگتن سعی دارد مناسبات سالم همکاری بین این دو کشور را از بین ببرد. روز ۷ ژوئن ۲۰۱۷ کنگره آمریکا لایحه‌ای زیر عنوان «مقابله با فعالیت‌های بی‌ثبات‌کنندۀ ایران ۲۰۱۷» ارايه کرد. توسط این قانون باید از گسترش همکاری‌ها جلوگیری به عمل آید. روز دوشنبه هفته گذشته ۵ کشور عربی به رهبری هم‌پیمان ایالات متحده آمریکا، عربستان سعودی تصمیم گرفتند کلیه روابط دیپلماتیک خود را با دوحه قطع کنند. عربستان سعودی قطر را منزوی می‌کند و این کشور مجبور است مواد غذايی خود را از ترکیه و ایران خریداری کند.

عربستان سعودی که خود از گروه‌های جهادگرا در سوریه حمایت می‌کند، اکنون قطر را متهم می‌سازد که با تقویت جنبش‌های اسلامی، در صدد بی‌ثبات کردن خاورمیانه است.

 http://www.edalat.org/sys/content/view/11492/
Advertisements

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

اطلاعات

این ویودی در 15 ژوئن 2017 بدست در اشتراک - eshtrak فرستاده شده و با , , , , , , برچسب خورده.
%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: