اشتراک eshtrak

خبری سیاسی فرهنگی! مسئولیت هر مقاله بعهده نویسنده آنست!

دمشق و محور مقاومت در مرز عراق، محور مقاومت: تسلط بر مرزها بزودی …: ایلی هنا، روزنامه «اخبار»چاپ لبنان /مترجم: احمد مزارعی

آمریکائی‌ها متوجه شدند که بمباران‌های هشداردهنده آن‌ها نمی‌تواند مانع پیش‌روی ارتش سوریه و محور مقاومت بسوی مزرها شوند، آمریکائی‌ها در برابر دوراهی جهنم و یا سکوت قرار گرفتند که آن‌ها بسیار دیپلوماتیک و مؤدبانه راه دوم را انتخاب کردند. این وضعیت آمریکائی‌ها هنوز کاملا تثبیت نشده اند، اما محور مقاومت به پیش‌روی خود ادامه می‌دهد، این‌که رهبران دولت آمریکا در واشنگتن چه تصمیمی بگیرند که وارد جنگی تمام عیار شوند و یا چیزی دیگر، در تصمیم‌گیریها وپیش‌رویهای محور مقاومت أثیری نخواهد داشت… گزینه بمباران بمثابه اعلان جنگ می‌باشد که منطقه را از نظر نظامی بسوئی خواهد برد که واشنگتن توان تحمل آن‌را ندارد ، با در نظر گرفتن اینکه مسکو به و اشنگتن هشدار داد که هیچ چیزی دمشق را ازحمله بسوی مرزها برای آزادی سرزمین‌هایش باز نخواهد داشت…حادثه روز گذشته پیروزی بزرگی بر پیروزی‌های گذشته می‌افزاید و معادله‌ای را ترسیم می‌کند که حکومت دمشق را بیش از بیش محکم‌تر وقدرت‌مندتر می‌کند، در عین حال این پیروزی بزرگ دمشق، شکست بزرگی برای سیاست آمریکا در منطقه می‌باشد و این باعث خواهد شد که پیروزی‌های بدست آمده در فردای تسلط کامل دولت بر حلب، موجب تآمین امنیت بیش‌تر برای کل سوریه گردد…../ باید گفت که پیروزی محور مقاومت خط تازه ای را در معادلات بزرگ منطقه ای برقرار نمود و آن اینک‌ه بازوان قدرت‌مند نیروهای محور در دو  طرف مرز در یک‌دیگر قفل شدند.

دمشق و محور مقاومت در مرز عراق، محور مقاومت: تسلط بر مرزها بزودی …

نوشته: ایلی هنا، روزنامه «اخبار»چاپ لبنان بیستم خرداد 1396

مترجم: احمد مزارعی

 

توضیح مترجم:

آمریکا قصد دارد با کنترل مرزهای عراق وسوریه و محاصره کردن ایران و عراق، از یک‌سو و از طرف دیگر با متلاشی کردن قدرت زیدی ها در یمن و تسلط کامل بر دریای سرخ و باب المندب ایران را کاملا در منقاد خود نگه داشته که نتواند گاز و نفت خود را از طریق خط لوله ایران و عراق و سوریه و مدیترانه به اروپا بفروشد و یا مجبور باشد از طریق ترکیه به اروپا ارسال دارد که باز هم در کنترل اسرائیل و آمریکا است و از آن‌سو با متلاشی کردن قدرت زیدی ها و تسلط کامل بر دریای سرخ و «باب المندب»، ایران را به محاصره کامل در آورد که در آنصورت تجارت در یائی ایران به اروپا و بر عکس نیز در کنترل آمریکا در خواهد آمد .قابل ذکر است که بیست و سه در صد تجارت دنیا از همین دو ممر آبی باب المندب و تنگه هرمز عبور میکند. (1)

در هفته های گذشته آمریکا سه بار نیروهای محور مقاومت را که بسوی باز کردن مرز عراق و سوریه در حرکت بودند «بمباران هشدار دهنده»نمود و رسما اطلاعیه هائی از هوا منتشر کرد که: «جلوتر نیائید و در پنجاه کیلومتری گذرگاه «تنف « متوقف شوید، واین مرز خط قرمز است» . گذرگاه تنف مهم‌ترین ممر ترانزیتی میان عراق و سوریه است، اما : دو روز پیش محور مقاومت به پاسخ‌گوئی برآمده و طی اطلاعیه شدید اللحنی به آمریکا هشدار داد که ما امکان بمباران همه نیروهای شما را داریم و روسیه نیز به آمریکا هشدار داد که دولت سوریه حق دارد در درون مرزهای ملی خود فعالیت کند و ما ا این حق دولت سوریه را برسمیت می‌شناسیم .

اکنون آمریکا در برابر یک دوراهی قراردارد: یا خود و نیروهایش با دولت سوریه و کل محور مقاومت وارد جنگی گسترده شود و خود را وارد باتلاقی بدتر از باتلاق عراق و شکست خفت بارش کند که در عراق نصیب‌ش شد و یا اینکه برای «حفظ آبرو» وارد مذاکرات «مودبانه و دیپلوماتیک «شود.

قاسم سلیمانی از فرماندهان گردان قدس در سوریه (1)

با حاد شدن وضعیت جبهه های جنگ در مرزهای سوریه و عراق ، قاسم سلیمانی از فرماندهای برجسته سپاه پاسداران ایران به سوریه رفته وبا تشکیل اطاق عملیات جنگی مشترک ، قرار است امور جنگ بر علیه آمریکا و»داعش‌ش»را رهبری کند.

 

دمشق و محور مقاومت در مرز عراق، محور مقاومت: تسلط بر مرزها بزودی …

نوشته: ایلی هنا ، روزنامه «اخبار»چاپ لبنان بیستم خرداد 1396

مترجم : احمد مزارعی

خط قرمز آمریکا در سوریه از این پس امکان حیات ندارد. تصمیم دمشق و محور مقاومت مبنی بر رسیدن به مرز عراق دیروز به حیطه عمل درآمد، سه مورد بمباران هشدار دهنده آمریکا بر علیه نیروهای محور مقاومت، مانع از آن نشد که که آنها تصمیم خود را مبنی بر پیشروی بسوی مرز عراق را متوقف کنند» . سیاست عدم برخورد » که آمریکائی‌ها  وروس‌ها بر سر آن در محیط و منطقه گذر گاه «تنف» توافق کرده بودند، عملا بی اثر گردید و محور مقاومت با حرکت بسوی مرز و تشکیل کریدوری از ده‌ها کیلومتر، راه را بر آمریکائی‌ها و اعوان و انصارش در شمال گذرگاه «تنف» قفل کردند.

 

در طی شش سال جنگ بر علیه سوریه، دیروز «بادیه» این کشور وارد یکی از مهمترین مراحل این جنگ شش ساله گردید. ورود ارتش سوریه و محور مقاومت به منطقه مرزی عراق و سوریه ، نشاندهنده فعل و انفعالات بزرگی در سطح کل منطقه است ، بویژه اینکه در زمانی این ارتش وارد منطقه مرزی شده است که احتمال درگیری سیاسی، امنیتی و نظامی بسیار شدیدی با آمریکا وجود دارد، از ابتدای عملیات در منطقه» بادیه » برنامه دولت سوریه و کل محور مقاومت بر روی میز قرار داشت و برایشان روشن بود که در آنجا چه میگذرد، عنوان اصلی برنامه آن‌ها مرز مشترک با عراق بود . محور مقاومت مناطق جنگی را تقسیم بندی نموده و آن اینکه شروع عملیات باید از منطقه روستاهای سلمیه در ارتباط با شرق حلب آغاز و بسوی روستاهای جنوب سویداء امتداد یابد. این جنگ استراتژیک که از بادیه بسوی مرز شروع شده بود، ضرورت داشت که قاسم سلیمانی، فرمانده «گردان قدس» در «سپاه پاسداران ایران» شخصا در اطاق عملیات سوریه و در میان رزمندگان مقدم جبهه های جنگی، حضور یابد.

حضور شخص قاسم سلیمانی ، و تآکید دائمی و تصمیم وی مبنی برتوجه و رفتن  بسوی مرزها، واشنگتن را در تنگنای آزمایش قرارداده است. در عمل هیچ‌گونه مانعی در راه تصمیمات دولت سوریه در جهت آزادسازی مرزها وجود نداشت، به جز آن‌چه که واشنگتن در آن منطقه ایجاد کرده و انعکاسی که بر شهر محاصره شده دیر الزور داشت، اما فرماندها ن نظامی سوریه در اظهارات خود و در ملاقات‌های  روزهای اخیرشان با  «روزنامه اخبار»این نظر و گفته های خود را دائما تکرار می‌کردند که اجازه نخواهیم داد آمریکائی‌ها به هر قیمتی که شده بر مرزهای ما کنترل داشته باشند و ما آماده هستیم تا وارد هر گونه جنگی نیز با آنها بشویم.

یک هفته پیش روزنامه اخبار گزارشی را منتشر نمود که سوریه و هم‌پیمانانش در محور مقاومت تصمیم گرفته اند تا کریدوری را به طول ده‌ها کیلومتر باز کنند که به مرز سوریه و عراق وصل شود ، در عین حال این کریدور از طرف شمال غربی پنجاه و پنج کیلومتر از گذرگاه تنف دور باشد، در طی هفته های گذشته آمریکائی‌ها سه بار نیروهای سوریه را به عنوان مرز خط سرخ و هشدار ، بمباران کردند تا سوری‌ها و محور مقاومت پیش‌روی خودرا بسوی مرزهای عراق و سوریه متوقف کنند  اما این بمباران‌ها وخط قرمزهای آمریکائی‌ها بر تصمیم محور مقاومت در جهت حرکت بسوی گشودن مرزها تآثیری نداشت، پس از هر ضربه‌ای ، ارتش سوریه و نیروهای هم‌ردیف مجددا به پیش‌روی خود ادامه داده و در مسیر مناطق بمباران شده پیش‌روی خود را ادامه می‌دادند و سرسختانه می‌کوشیدند تا خودرا به مناطق مرزی برسانند.

برتری موقعیت محور مقاومت با هر پیشروی بسوی مرزها

بمباران‌های هشداردهنده آمریکائب‌ها برای ترسانیدن محور مقاومت نسبت به پیش‌روی آنها دو وجه داشت، یکم برای ترسانیدن و دادن التیماتوم به آن‌ها که بیش از این پیش‌روی نکنید و تعیین کردن خط قرمز، و دوم این‌که آمریکائی‌ها در وحشت این نیز بسرمی‌بردند که این درگیری‌ها و التیماتوم دادن‌ها به جنگ تمام عیاری با ارتش سوریه و محور قاومت نینجامد، آمریکائی‌ها تجربه شکست تلخ ، دردناک و خفت بارشان را در عراق فراموش نکرده اند، لذا در عین حال این‌که خط سرخ مشخص می‌کنند، خوب می‌دانند که در منطقه خاور میانه و در بیشه های عراق، سوریه، ایران و مقاومت فلسطین بسیاری شیران و پلنگان قوی پنجه و تجربه دیده منتظرند تا آن‌ها را لت و پاره کنند ، از این‌نظر بمباران‌هایشان بسیار محتاطانه و کم‌آسیب بود و با دفاع روسیه و این گفته لاوروف که: » شما نمی‌توانید به سوری‌ها التیماتوم بدهید زیرا آن‌ها در سرزمین خود آزادند که با تروریسم مبارزه کنند « و این گفته شدید اللحن فرمانده ارتش سوریه که در پیامی به التیماتوم آمریکائی‌ها پیام داد که: » ما توانائی آن‌را داریم که همه نیروهای شما را با موشک مورد هجوم قراردهیم» و یا این اظهار دکتر بشار اسد که: » وجود شما در خاک سوریه نا مشروع و کسی به شما اجازه ورود نداده است». از این جهت آمریکائی‌ها متوجه شدند که بمباران‌های هشداردهنده آن‌ها نمی‌تواند مانع پیش‌روی ارتش سوریه و محور مقاومت بسوی مزرها شوند، آمریکائی‌ها در برابر دوراهی جهنم و یا سکوت قرار گرفتند که آن‌ها بسیار دیپلوماتیک و مؤدبانه راه دوم را انتخاب کردند. این وضعیت آمریکائی‌ها هنوز کاملا تثبیت نشده اند، اما محور مقاومت به پیش‌روی خود ادامه می‌دهد، این‌که رهبران دولت آمریکا در واشنگتن چه تصمیمی بگیرند که وارد جنگی تمام عیار شوند و یا چیزی دیگر، در تصمیم‌گیریها وپیش‌رویهای محور مقاومت أثیری نخواهد داشت.

درابتد این گزینه نظری وجود داشت که آمریکائی‌ها اقدام به آوردن نیروهای زیادی از آمریکا به منطقه جنگی در سوریه کرده تا مگر بتوانند مانعی برسر راه پیش‌رویهای محور مقاومت ایجاد کنند، اما محور مقاومت بدون تأمل، بر سرعت در حرکت خود بسوی مرز سوریه و عراق افزود.

در این زمینه یکی از فرماندهان ارتش سوریه در میدان‌های نبرد به روزنامه «اخبار» چنین گفت: » عملیات سریع ما در جهت تکمیل کردن کوشش‌هایمان با این هدف انجام گرفت که بتوانیم راه را بر نیروهای متجاوز آمریکائی و مزدورانشان بطرف شمال بادیه ببندیم، وخود بر مرزها تسلط پیدا کنیم». این فرمانده سپس چنین افزود: «پس از اتفاقاتی که بر سر راه ما برای رسیدنمان به گذرگاه «تنف» افتاد و نتیجه اش سه مورد بمباران نیروهای ما بتوسط متجاوزان آمریکائی بود، ما تصمیم گرفتیم که از شدت بحران و دامن زدن به درگیری‌ها در حوالی گذرگاه «تنف»کم کنیم، با این حساب راهی که در مقابل محور قرار داشت این بود که راه را بر واشنگتن قطع کرده و نیروهایشان را از بخش شمالی بادیه جدا و منزوی کنیم، عملیاتی که ما دیروز شروع کردیم این هدف را دنبال می‌کرد». این فرمانده سپس چنین افزود: «پیش‌روی ما بسیار سخت و شاق بود، نیروهای ما وارد درگیری‌هائی بسیار خشونت بار و خونین با افراد داعشی شدند که توانائی‌ها ی نظامی‌شان را در منطقه تحلیل برد  …./ در نتبجه این پیروزی و تسلط بر داعشی‌ها، ارتش سوریه و سایر نیروهای محور مقاومت به یک برتری کیفی دست یافتند و توانستند پهنای میدان عمل نظامی خود را گسترده کرده و بتوانند برنامه پیش‌روی خود را بهتر ادامه داده و همه منطقه مذکور را در زیر آتش خود بگیرند».

محورهای پیشروی

با این حساب روز گذشته نیروهای ارتش سوریه به پیش‌روی‌های مهمی دست‌یافته‌اند ، واز آن‌جا بسوی شرق تدمر و بسوی منطقه «ام صلابه» در حرکت می‌باشند ، منطقه ای که در بیست و سه کیلومتری محل تجمع نیروهای آمریکائی ومزدوران محلی آن‌ها می‌باشد و دیروز بوسیله یک هواپیمای بدون خلبان مورد هجوم قرار گرفتند. ارتش سوریه از این منطقه بسوی جنوب شرقی و بطرف مرز عراق حرکت نمود و سر انجام به یک پاسگاه نظامی مرز عراق رسید.

هم اکنون و پس از این‌که «منطقه ممنوعه» از نظر آمریکائی‌ها واسرائیلی‌ها، بدست محور مقاومت سقوط کرده است، توپ در زمین آمریکائی‌ها می‌باشد و در مقابل چند گزینه قرار دارند که تسلیم‌شدن به امر واقع، یکی از آن‌ها است، یعنی ماندن در گذرگاه «تنف» و محدوده پنجاه و پنج کیلومتری اطراف آن، که البته خودشان برای امنیت نیروها ی خود و مزدورانشان تعیین کرده بودند .

اما این احتمال وجود دارد که نیروهای سوریه و محور مقاومت را هم‌چون سابق مورد هدف قرار دهند که هیچ ارزش سیاسی ون ظامی ندارد، زیرا با پیش‌روی‌هائی که محور مقاومت بدست آورده بمباران آن‌ها هیچ تآثیری در معادله موجود ندارد و گزینه بمباران بمثابه اعلان جنگ می‌باشد که منطقه را از نظر نظامی بسوئی خواهد برد که واشنگتن توان تحمل آن‌را ندارد ، با در نظر گرفتن اینکه مسکو به و اشنگتن هشدار داد که هیچ چیزی دمشق را ازحمله بسوی مرزها برای آزادی سرزمین‌هایش باز نخواهد داشت.

پیشرویهای حشدالشعبی در آن‌سوی مرز عراق (2)

نیروهای حشدالشعبی در درون خاک عراق نیز با سرعت، عملیات جنگی خود را ادامه می‌دهد بطوری که موقعیت خود را در مرزهای سوریه مستحکم کرده است، این تثبیت موقعیت از منطقه «ام جریص» در شمال و تا منطقه گذرگاه «تل صفوک» در جنوب امتداد یافته است و مجموع مناطقی که در مرز عراق و سوریه آزاد گردیده است به پنجاه و پنج کیلومتر مرزی می‌رسد. پیش‌بینی می‌شود که برنامه پیش‌روی‌های نیروهای حشدالشعبی عراق، بسوی جنوب ادامه پیدا کرده و تا گذرگاه معروف و مرکزی دو شهر «قائم» و «الولید»ادامه پیدا کند و در آن‌جا با نیروهای سوریه و محور مقاومت به یک‌دیگر متصل شوند . اطلاعات موجود روشن می‌کند که برنامه پیش‌روی حشدالشعبی از دو جهت حرکت می‌کند، جهت اول از طرف شمال بسوی جنوب، یعنی از منطقه مرزی تل صفوک و تا گذرگاه مرکزی شهر قائم، و جهت دوم از شرق بسوی غرب می‌باشد و بطور مشخص از مناطق اطراف شهر رطبه . در این‌جا همه نیروهای حشدالشعبی یک‌دیگر را ملاقات کرده و از این‌جا برای ملاقات با ارتش سوریه بسوی گذرگاه الولید حرکت می‌کنند، و این حرکت و ملاقات دو نیروی ارتش سوریه و حشدالشعبی بدون وارد شدن به درون مرزهای یک‌دیگر خواهد بود.

در پایان باید گفت که حادثه روز گذشته پیروزی بزرگی بر پیروزی‌های گذشته می‌افزاید و معادله‌ای را ترسیم می‌کند که حکومت دمشق را بیش از بیش محکم‌تر وقدرت‌مندتر می‌کند، در عین حال این پیروزی بزرگ دمشق، شکست بزرگی برای سیاست آمریکا در منطقه می‌باشد و این باعث خواهد شد که پیروزی‌های بدست آمده در فردای تسلط کامل دولت بر حلب، موجب تآمین امنیت بیش‌تر برای کل سوریه گردد…../ باید گفت که پیروزی محور مقاومت خط تازه ای را در معادلات بزرگ منطقه ای برقرار نمود و آن اینک‌ه بازوان قدرت‌مند نیروهای محور در دو  طرف مرز در یک‌دیگر قفل شدند.

توضیحات مترجم :

(1) – حشدالشعبی در عراق و یا بسیج عراق، در فردای اشغال موصل بتوسط فتوای سیستانی تشکیل گردید، اما آموزش آن‌ها در اردوگاه قدس عراق وابسته به سپاه پاسداران ایران و بتوسط قاسم سلیمانی انجام گرفت تا بوسیله آن‌ها بتوانند موصل را آزاد کنند، بدون هیچ شکی نیروهای حشدالشعبی عراق، از قدرت‌مندترین تشکلات ملی و ضربتی موجود درعراق است و اگر این نیرو به‌وجود نمی‌آمد، امروز چیزی بنام کشور عراق وجود نداشت.

2 – امروز ابومهدی مهندس معاون اول رئیس حشدالشعبی عراق در مصاحبه ای اعلام داشت که ما بزودی سراسر مرزهای عراق را آزاد خواهیم ساخت و سپس آن‌را به نیروهای امنیتی تحویل خواهیم داد . وی هم‌چنین گفت که راه عبور داعشی‌ها از طریق ترکیه به عراق کاملا مسدود شده است  و غرب موصل را هم بطور کامل ما از وجود داعش پاک‌سازی کرده ایم و هر لحظه که فرمانده کل قوای کشور دستور دهد تلعفر را نیز آزاد خواهیم ساخت، و اکنون این شهر در سیصدو شصت درجه و بطور کامل در محاصره می‌باشد، ترکیه قبلا تهدید کرده بود به خاطر وجود اکثریتی از ترکمن‌ها در تلعفر، حشدالشعبی حق ورود به این شهر را ندارد، اما اکنون که بال و پر اردوخان ریخته شده دیگر عربده ای نمی‌کشد.

             

Advertisements

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

اطلاعات

این ویودی در 11 ژوئن 2017 بدست در اشتراک - eshtrak فرستاده شده و با , , , , , , , برچسب خورده.
%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: