اشتراک eshtrak

خبری سیاسی فرهنگی! مسئولیت هر مقاله بعهده نویسنده آنست!

اخبار امروز: قطع روابط کشورهای عربی با قطر و واکنش ها

عربستان، بحرین، امارات و مصر روابطشان را با قطر قطع کردند/دوحه ابراز تاسف کرد

 ايسنا
عربستان سعودی، مصر، بحرین و امارات متحده عربی با وارد کردن این اتهام به قطر که باعث بی‌ثباتی در منطقه می‌شود و از گروه‌های «تروریستی» حمایت می‌کند روابط دیپلماتیک با این کشور را قطع کردند و حریم هوایی، دریایی و زمینی خود را به صورت دو طرفه به روی قطر بستند.

به گزارش ایسنا، سایت شبکه الجزیره گزارش داد، بنا بر اعلام خبرگزاری رسمی عربستان «واس»، حریم هوایی و دریایی و زمینی عربستان به صورت دو طرفه به روی قطر طی ۲۴ ساعت مسدود شده است و ورود و عبور قطری‌ها به عربستان بنا به دلایل امنیتی پیشگیرانه ممنوع شده است.

به موجب گزارش این خبرگزاری سعودی، عربستان شهروندانش را از سفر به قطر و اقامت در این کشور یا رفت‌وآمد از طریق این کشور منع کرده است.

این کشورها قطر را به حمایت از گروه‌های تروریستی از جمله اخوان المسلمین متهم کرده‌اند.

عربستان سعودی اعلام کرده است: این حرکت برای حفاظت در برابر «تروریسم و افراط گرایی» لازم است. گفته می‌شود عربستان همه نیروهای قطری را از ائتلاف عربی در جنگ در یمن خارج کرده است.

ریاض همه کشورهای «برادر و دوست خود» را هم دعوت به چنین کاری کرده است.

خبرگزاری بحرین نیز گزارش داد، وزارت خارجه بحرین نیز به افراد هیئت دیپلماتیک قطر ۴۸ ساعت فرصت دادند خاک این کشور را ترک کنند. دولت بحرین هم حریم هوایی خود را به روی هواپیماهای قطری و نیز بنادر و آب‌های منطقه‌ای‌اش را به روی قطر بسته است.

منامه همچنین به افراد مسافر و قطری‌های مقیم بحرین ۱۴ روز مهلت داده تا این کشور را ترک کنند.

این کشور که تابع عربستان است و از آن دستور می‌گیرد بلافاصله همین شیوه عربستان را اجرا کرده و به دلیل عدم اجازه ندادن به شهروندان قطری برای ورود به خاکش یا عبور از این کشور پوزش خواسته است!

بحرین همچنین شهروندانش را از سفر به قطر و اقامت در این کشور بازداشته است.

امارات نیز بیانیه عربستان و بحرین را در زمینه قطر تایید کرده است.

خبرگزاری امارات نیز گزارش داد، دولت امارات به افراد مقیم و مسافران قطری ۱۴ روز فرصت داده خاک این کشور را به بهانه  تدابیر پیشگیرانه ترک کنند.

وزارت خارجه مصر نیز در بیانیه‌ای اعلام کرد، مصر حریم هوایی و بنادر دریایی خود را به روی تمامی هواپیماها و کشتی‌های قطری در راستای حفظ امنیت ملی خود بسته است.

در این بیانیه آمده است، تدابیر لازم را به کشورهای دوست و برادر خود و شرکت‌های عربی و بین‌المللی ابلاغ خواهد کرد تا همین تدابیر را در مورد کشتی‌ها و وسایل نقلیه دریایی خود که رهسپار دوحه هستند، اجرا کنند.

این در حالی است که وزارت خارجه قطر در بیانیه‌ای به این موضع‌گیری کشورهای عرب حوزه خلیج فارس واکنش نشان داد و اعلام کرد: متاسفیم که این چهار کشور در این مرحله چالشی مهمتر از هجمه علیه قطر نیافتند.

روابط دوحه با همسایگان عربش از  ۲۴ مه زمانی که رسانه‌های قطری اظهاراتی منسوب به تمیم بن حمد، امیر قطر را منتشر کردند که دربرگیرنده خطوط کلی سیاست قطر بود و هیچ هماهنگی با دیدگاه شورای همکاری خلیج فارس نداشت منتشر کردند در حالی که قطر عضو آن بوده و باید به سیاست‌های آن پایبند باشد.

امیر قطر در این اظهارات گفته بود، دوحه پایگاه آمریکایی العدید را به علت حمایتش از طمع‌ورزی‌های کشورهای همسایه‌ عربش در خود جای داده و این پایگاه تنها فرصت آمریکا برای داشتن نفوذ نظامی در منطقه است. قطر با اسرائیل در ارتباط است.

امیر قطر ایران را وزنه منطقه‌ای و اسلامی توصیف کرده بود که نمی‌توان آن را نادیده گرفت و کشورش روابط قوی‌اش را با آمریکا  و ایران در آن واحد حفظ خواهد کرد. درگیری با ایران به ویژه به این دلیل که ان قدرت بزرگ منطقه است مصلحت نیست.

تمیم بن حمد حزب الله لبنان را هم جنبش مقاومت خوانده بود.

اما قطر با مشاهده جنجالی که به دلیل این اظهارات بلند شد، اعلام کرد که سایت خبرگزاری رسمی این کشور هک شده است و این اظهارات را از سایت برداشته و افزود، این اظهارات به امیر قطر نسبت داده شده است.

***

واکنش تیلرسون به قطع روابط دیپلماتیک کشورهای عربی با قطر

ايلنا
وزیر خارجه ایالات متحده آمریکا در واکنش به قطع روابط دیپلماتیک برخی از کشورهای عربی منطقه با قطر از دو طرف خواست اتحاد خود را حفظ کنند.

به گزارش ایلنا به نقل از خبرگزاری فرانسه، «رکس تیلرسون» وزیر خارجه ایالات متحده آمریکا امروز –دوشنبه-  پس از بالا گرفتن تنش‌ها بین چهار کشور عربی و قطر و قطع روابط دیپلماتیک این کشورها با دوحه، از این کشورهای عربی و قطر خواست ضمن خویشتن‌داری، اختلاف‌های خود را حل کنند.

وی که در حال حاضر در سیدنی به سر می‌برد، از کشورهای عربی خواسته است با نشستن در کنار هم مشکلات خود را با یکدیگر حل کرده و اتحاد خود را حفظ کنند.

وزیر خارجه آمریکا همچنین از آمادگی کشورش برای هر گونه کمک به منظور بازسازی روابط میان قطر و کشورهای عربی خبر داد و افزود که اتحاد کشورهای عربی عضو شورای همکاری خلیج فارس برای آمریکا اهمیت ویژه‌ای دارد.

***

ائتلاف متجاوز عربی به حضور قطر در این ائتلاف پایان داد

ايسنا
فرماندهی ائتلاف عربی علیه یمن به رهبری عربستان از تصمیمش برای پایان دادن به حضور قطر در این ائتلاف به بهانه اقداماتش که به زعم آن موجب تقویت «تروریسم» و حمایت از تشکیلات آن در یمن از جمله القاعده و داعش می‌شود، خبر داد.

به گزارش ایسنا، به نقل از سایت شبکه اسکای نیوز، این اقدام همزمان با قطع کامل روابط دیپلماتیک برخی کشورهای عربی و در راس آن عربستان با دوحه صورت گرفت که در اعتراض به سیاست خارجی قطر انجام شد.

امارات، عربستان، مصر و بحرین بعد از گذشت نزدیک به دو هفته از جنجال‌های رسانه‌ای صبح امروز (دوشنبه) روابط دیپلماتیک خود را با قطر به طور کامل قطع کردند و معتقدند، این اقدام به دلیل حمایت قطر از فعالیت‌های تروریستی و تعامل این کشور با گروه انصارالله است که آن را مغایر با اهداف ائتلاف می‌دانند.

قطر سال ۲۰۱۵ به ائتلاف عربی تحت رهبری ریاض پیوست به طوریکه نظامیان مختلفی از این کشور در این عملیات حضور دارند.

برگرفته از تارنگاشت عدالت
 http://www.edalat.org/sys/content/view/11475/38/

***
رسانه اماراتی: احتمال کودتای داخلی در قطر 

یک پایگاه خبری اماراتی روز دوشنبه با متنوع خواندن عکس العمل ها در کشورهای خلیج فارس، منطقه خاورمیانه و جهان، نسبت به قطع رابطه چهار کشور عربی با قطر، از احتمال وقوع کودتا و تغییرات حکومتی در قطر خبر داد.

به گزارش ایرنا، پایگاه خبری ارم نیوز مدعی شد: کشورهای عربستان، امارات، بحرین و مصر که با صدور بیانیه های رسمی، روابط خود را با قطر قطع کرده اند، مردم این کشور را از دولت آن جدا دانسته و هدف خود را دولت قطر و سیاست خارجی آن اعلام کردند.

به نوشته این رسانه، کشورهای مذکور در این بیانیه ها با استفاده از کلمات تاسف و عذرخواهی از مردم قطر، حساب آنها را از دولت این کشور جدا کرده اند و عربستان بر تامین امنیت زایران قطری حج امسال تاکید کرده است.

ناظران معتقدند اختلافات عربستان وقطر به سال 2014 وفراخوانی سفیران ریاض، ابوظبی و منامه از قطر و قبل از امضای قرارداد ریاض برمی گردد که دوحه به آن پایبند نیست و احتمالا منجر به تعلیق عضویت قطر در شورای همکاری خلیج فارس می شود.

عبدالعزیز مفسر سیاسی عربستانی نیز در صفحه شخصی خود در توییتر با طرح احتمال وقوع کودتا، از مردم قطر خواست از خانه های خود خارج نشوند.

وی مدعی شد شخصیت های برجسته قطر خواستار دیدار با تمیم و اطلاع یافتن از دلایل وقوع بحران سیاسی و راه های حل آن شده اند.

خالد الهیل یک مخالف دولت قطر در توییتر از استقرار زره پوش ها و خودروهای نظامی در خیابان های دوحه پایتخت این کشور خبر داد.

وی مدعی شد: در حال حاضر حالت آماده باش امنیتی در قطر اعلام شده و نیروهای امنیتی و نگهبانان زیادی در مراکز دولتی مستقر هستند.

***

واکنش سخنگوی وزارت خارجه به تحولات اخیر در روابط همسایگان جنوبی در خلیج فارس: راه حل اختلافات میان کشورهای منطقه گفت‌وگوهای شفاف و صریح است

بهرام قاسمی سخنگوی وزارت امور خارجه:

جمهوری اسلامی ایران با ابراز نگرانی از تحولات اخیر در روابط برخی کشورهای همسایه جنوبی خود در خلیج فارس و اظهار امیدواری نسبت به حل و فصل آن، بر نکات زیر به عنوان مواضع ثابت و اصولی خود تاکید می کند.

جمهوری اسلامی ایران از همه همسایگان درگیر در اختلافات جاری در جنوب خلیج فارس می‌خواهد با عبرت آموزی از تجارب تلخ منطقه، دوری از احساسات و رجوع به عقلانیت و تدبیر، در جهت کاهش تنش و بازگشت به آرامش حرکت نمایند.

راه حل اختلافات میان کشورهای منطقه و از جمله اختلاف فعلی میان سه دولت همسایه قطر با این کشور، تنها از طریق روش‌های سیاسی و مسالمت آمیز و  گفت‌وگوهای شفاف و صریح میان طرفین امکان پذیر است.

استفاده ابزاری از تحریم در جهان به هم پیوسته کنونی ضمن ناکارآمدی، امری مذموم، مردود و غیر قابل پذیرش است.

افزایش تنش در روابط میان دولت‌های همجوار در شرایطی که منطقه و جهان همچنان از تبعات گسترده بحران تروریسم و افراط گرایی و تداوم اشغال فلسطین توسط رژیم صهیونیستی رنج می‌برد، به سود هیچ یک از دولت‌ها و ملت‌های منطقه نبوده و مصالح همگان را تهدید می‌کند.

***

اولین واکنش قطر به قطع رابطۀ 4 کشور عربی: تلاش آنها را به شکست می کشانیم 


وزارت امورخارجه قطر روز دوشنبه در بیانیه ای از تصمیم عربستان، امارات، بحرین و مصر در قطع روابط خود اظهار تأسف کرد.

به گزارش العالم، در بیانیه وزارت امورخارجه قطر آمده است: این اقدامات غیرقابل توجیه است و بر اساس ادعاهای بی اساس و دروغ اتخاذ شده است.

قطر خاطرنشان کرد: این اقدامات تأثیری بر زندگی طبیعی شهروندان و اتباع مقیم این کشور نمی گذارد.

وزارت امورخارجه قطر تأکید کرد: تلاش می کنیم اقداماتی را که هدف از آنها تأثیرگذاری بر جامعه و اقتصاد مردم قطر است، به شکست بکشانیم.

این وزارت خانه افزود: متأسفیم که این 4 کشور (عربستان، مصرف امارات و بحرین) در این مرحله چالشی مهمتر از قطر نیافته اند.

بر اساس این بیاینه، کاملا آشکار است که هدف از این اقدامات که با هماهنگی مصر اتخاذ شده، تحمیل قیمومت بر قطراست.

***

سخنگوی وزارت خارجه پاکستان: فعلا درباره روابط با قطر اعلام موضع نمی کنیم/
دولت مستعفی یمن روابط خود را با قطر قطع کرد


به دنبال تحولات اخیر در روبط قطر و عربستان، رسانه های پاکستان روز دوشنبه در خبر فوری به نقل از منابع وزارت امور خارجه این کشور اعلام کردند پاکستان تصمیمی برای قطع روابط با قطر ندارد اما سخنگوی وزارت امور خارجه این کشور این اخبار را تایید نکرد.

به گزارش ایرنا، شبکه های خبری پاکستان در خبرهای فوری به شکل زیرنویس اعلام کردند: پاکستان فعلا تصمیم خاصی در خصوص روابط با قطر ندارد و روابط با این کشور را ادامه خواهد داد.

خبرنگار ایرنا برای کسب اطلاعات دقیق تر در این زمینه، با نفیس زکریا سخنگوی وزارت امور خارجه پاکستان تماس گرفت. نفیس زکریا ضمن تکذیب گزارش رسانه های پاکستان به نقل از وی گفت: فعلا نمی خواهیم چیزی در این باره بگوییم و فکر می کنم فعلا نیازی هم برای این کار نباشد. از رسانه ها می خواهیم در این زمینه ‹مسئولانه› عمل کنند.

به دنبال تحولات اخیر در روبط قطر و عربستان، رسانه های پاکستان در خبر فوری به نقل از منابع وزارت امور خارجه این کشور اعلام کردند: پاکستان تصمیمی برای قطع روابط با قطر ندارد و روابط خود با این کشور را ادامه می دهد.

شبکه های خبری پاکستان در خبرهای فوری به شکل زیرنویس اعلام کردند: پاکستان تصمیمی خاصی برای روابط با قطر ندارد.

خبرنگار ایرنا برای کسب اطلاعات دقیق تر در این زمینه، با نفیس زکریا سخنگوی وزارت امور خارجه پاکستان تماس گرفت. نفیس زکریا ضمن تکذیب گزارش رسانه های پاکستان به نقل از وی گفت: فعلا نمی خواهیم چیزی در این باره بگوییم و فکر می کنم فعلا نیازی هم برای این کار نباشد. از رسانه ها می خوهیم مسئولانه در این زمینه عمل کنند.

همچنين ايلنا نوشت که منابع خبری اعلام کردند، دولت مستعفی یمن که در عربستان سعودی مستقر شده‌ است، روابط خود را با قطر قطع کرده است.

دولت «عبدربه منصور هادی» رئیس‌جمهوری مستعفی یمن در همراهی با کشورهای عربی اعلام کرد که روابط خود را با قطر قطع کرده است.

دولت مستعفی یمن همچنین تاکید کرد که این دولت از تمامی مواضع عربستان سعودی در خصوص این مساله به طور کامل حمایت می‌کند.

***

معاون سیاسی دفتر رئیس جمهور به تحولات اخیر پیرامون قطر 


معاون سیاسی دفتر رئیس جمهور به تحولات خاورمیانه واکنش نشان داد.

به گزارش عصر ایران، حمید ابوطالبی در واکنش به تحولات اخیر پیرامون قطر و تحرکات تازه عربستان سعودی، بحرین، امارات و مصر علیه این کشور در صفحه شخصی خود در توئیتر نوشت:

«نوشته بودم دوران ائتلاف سازی وبرادربزرگتری به پایان رسیده وسلطه گری سیاسی،قبیله بازی امنیتی، اشغال وتجاوز نتیجه ای جز بی ثباتی دربرندارد؛ امروزمی نویسم زمان تحریم نیزبه پایان رسیده وقطع رابطه دیپلماتیک،بستن مرزها،محاصره کشورها،اخراج ازهمان ائتلاف و… راه خروج ازبحران نیست؛ سوال این است چگونه کشورکوچک توانسته سرنگونی حکومت قانونی بحرین!،حمایت ازداعش والقاعده وافراط گری درصحرای سینا!،وشکاف درائتلاف! رارقم بزند؟

شکاف وفروپاشی ائتلاف نخستین نتیجه رقص شمشیر درریاض است؛ نمی توان یک جا با شمشیر رقصید وجای دیگربه معاشقه پرداخت! جای برادربزرگترعوض شده است!؟

عربستان،مصرامارات،بحرین که دربرابرکشوری کوچک به این میزان شکننده‌اند!راهی جزدموکراسی در داخل،وگفتگودرمنطقه ندارند؛عصرقبیله پایان یافته است.»

***

خبرهای کوتاه/ گام بعدی شاید دخالت نظامی برای تغییر رژیم در قطر باشد/  لیبی نیز روابط دیپلماتیک خود را با دولت قطر قطع کرد…

* گام بعدی شاید دخالت نظامی برای تغییر رژیم در قطر باشد. این جنگی است که ماه‌ها پیش برای آن برنامه‌ریزی شده است.

* تارنمای روزنامه فرامنطقه‌ای الحیات وابسته به سعودی روز دوشنبه به نقل از برخی از منابع شورای همکاری خلیج فارس تاکید کرد که موضوع میانجیگری جهت ازسرگیری روابط عادی عربستان با قطر در حال حاضر منتفی است.

* «عبدالباری عطوان» تحلیلگر سرشناس عربی می‌گوید، قطع روابط عربستان و سه کشور دیگر عربی با قطر، مقدمه‌ای برای حمله نظامی علیه این کشور است

* کشور لیبی نیز به تبعیت از عربستان سعودی و ۳ کشور دیگر، روابط دیپلماتیک خود را با دولت قطر قطع کرد.

* عربستان پذیرش میانجیگری برای حل بحران با قطر را رد کرد.

*  العربیه : با توجه به بحران پیش آمده میان کشورهای عربی و قطع ارتباط دریایی، هوایی و زمینی کشورهای مصر، بحرین، عربستان و امارات با قطر اقتصاد این کشور دستخوش تغییات زیادی خواهد شد.

* تعلیق پروازهای هواپیمایی دولتی مصر به قطر

***

بلومبرگ : پس از قطع روابط عربستان و قطر، بهای نفت در بازار نیویورک تا 1.6 درصد افزایش یافت

بلومبرگ : در پی قطع روابط برخی از کشورهای عضو ائتلاف سعودی با قطر و بالا گرفتن تنش ها در میان کشورهای عمده تولید کننده نفت جهان، بهای نفت در بازارهای جهانی افزایش یافت.

بهای نفت در بازار نیویورک تا 1.6 درصد افزایش یافت و کاهش اخیر قیمت ها را جبران کرد.

عربستان سعودی، بحرین، مصر و امارات متحده عربی امروز اعلام کردند که روابط خود را با قطر قطع کرده و سفرهای دریایی و هوایی به مقصد این کشور تولید کننده عمده نفت و گاز حوزه خلیج فارس و از مبدا آن را، به حال تعلیق در می آورند. این تصمیم موجب شد تا بحرانی که بر سر روابط دوحه و تهران آغاز شده بود، بالا بگیرد.

گفتنی است که بهای نفت در هفته پیش به دلیل نگرانی از افزایش تولید نفت آمریکا و خنثی شدن کاهش تولید نفت اوپک و شرکای آن افت کرد و به زیر 50 دلار در هر بشکه رسید.

گرچه این رویارویی دیپلماتیک هنوز تاثیری بر صادرات نفت نگذاشته است، اما احتمال اختلال در انتقال نفت از خاورمیانه و از جمله کشورهای قطر، ایران و عربستان را افزایش می دهد. این کشورها از تنگه هرمز برای صادرات تولیدات نفتی خود استفاده می کنند و بنا بر برآورد وزارت انرژی آمریکا، 30 درصد تجارت دریایی نفت از طریق این آبراه صورت می گیرد.

بهای هر بشکه نفت وست تگزاس اینترمیدیت در بازار نیویورک برای تحویل در ماه ژوئیه با 76 سنت افزایش به 48 دلار و 62 سنت و قیمت هر بشکه نفت برنت در بازار لندن برای تحویل در ماه اوت با 66 سنت افزایش به 50 دلار و 61 سنت رسید.

***

خبرهای کوتاه/ قطر تبدیل به جزیره شد/ بهای نفت افزایش یافت/ قطر و عمان  از شورای همکاری خلیج فارس خارج میشوند…

* خبرگزاری دولتی بحرین  اعلام کرد که شهروندان قطری ۱۴ روز مهلت داد تا هرچه زودتر خاک بحرین را ترک کنند.

* بهای نفت در پی قطع روابط دیپلماتیک کشورهای حاشیه خلیج فارس با قطر افزایش یافت

*  وزير خارجه آمريكا در واكنش به قطع رابطه چهار كشور عربى با قطر، از این کشورها خواست اختلافات خود را حل كرده و با هم متحد بمانند

* عربستان سعودی در پی قطع روابط دیپلماتیک خود با قطر اعلام کرد تمام نیروهای نظامی قطر را از جنگ یمن خارج می‌کند

* شنیده ها حاکی از آن است که اتحادیه عرب درباره قطع روابط مصر، عربستان، امارات و بحرین با قطر رایزنی نمی کند.

* قطر و عمان به زودی خروج خود از شورای همکاری خلیج فارس را اعلام می کنند.

* تیم فوتبال الاهلی عربستان سعودی قرارداد اسپانسرینگ هواپیمایی قطر را لغو کرد

* قطر تبدیل به جزیره شد
با اقدام عربستان سعودی در بستن تنها مرز زمینی قطر، این کشور شبه جزیره ای عملا تبدیل به جزیره شد / قطر تنها یک مرز زمینی دارد.


***

واکنش آمریکا به قطع روابط دیپلماتیک کشورهای عربی با قطر 

واحد مرکزی خبر نوشت: رکس تیلرسون وزیر امور خارجه آمریکا از کشورهای عرب حاشیه خلیج فارس خواست اختلافات را حل و فصل و اتحاد خود را همچنان حفظ کنند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه وزیر امور خارجه آمریکا افزود از کشورهای عربی خلیج (فارس) می خواهیم بنشینند و مشکلاتشان را حل و فصل کنند.

شبکه تلویزیونی الجزیره نیز گزارش داد: رکس تیلرسون وزیر امور خارجه آمریکا گفت انتظار نداریم اختلافات بین کشورهای عربی خلیج (فارس) بر جنگ با داعش تاثیر بگذارد.

 

برگرفته از پیک ایران

info@peykeiran.com

Advertisements

1 دیدگاه برای “اخبار امروز: قطع روابط کشورهای عربی با قطر و واکنش ها

  1. بازتاب: دستور فوری عربستان به کشورهای عربی درباره ایران – ربات جستوجوگر لینک

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

درحال اتصال به %s

اطلاعات

این ویودی در 5 ژوئن 2017 بدست در اشتراک - eshtrak فرستاده شده و با , , , , , برچسب خورده.
%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: