اشتراک eshtrak

خبری سیاسی فرهنگی! مسئولیت هر مقاله بعهده نویسنده آنست!

اخبار و گزارشات کارگری 12 خرداد 1396، و پيرامون دروغ‌پراکنی درباره طرح کارورزی: تارنگاشت عدالت

اخبار و گزارشات کارگری 12 خرداد 1396

***

در «اخبار روز» ۷ خرداد ۱۳۹۶ مطلبی با عنوان «جزئیاتی تازه از اجرای طرح‌های ضدکارگری دولت احمدی‌نژاد توسط روحانی» به قلم یکی از به اصطلاح فعالین کارگری منتشر شده است.  مقاله مورد نظر بر دو دروغ بزرگ قرار دارد: ۱- انکار این واقعیت که طرح کارورزی در زمان دولت و مجلس اصلاحات تدوین و اجرای آن آغار شد؛ ۲- انکار تفاوت طرح «کارورزی» فارغ‌التحصیلان دانشگاهی بیکار  و «طرح استاد-شاگردی نوین» برای کارآموزی رسمی و قانونی نوجوانان فقیری که این به اصطلاح فعالین کارگری خارج‌نشین ما آن‌ها را در تعمیرگا‌ه‌های خودرو، در واحدهای آهنگری، لوله‌کشی، برق‌کاری، ساختمان، غذایی و غیره نمی‌بینند!

پيرامون دروغ‌پراکنی درباره طرح کارورزی

 

تارنگاشت عدالت

۱۱ خرداد ۱۳۹۶

 

پیشینه قوانین و مصوبات طرح کارورزی در کشور

* طرح کارورزی فارغ‌التحصیلان جوان دانشگاهی (فاجد) نخستین بار توسط  وزارت صنایع و معادن با مشارکت مالی سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران از سال ۱۳۷۸ به اجرا گذاشته شد. مطابق این طرح، واحدهای صنعتی و معدنی می‌توانستند با جذب فارغ‌التحصيلان دانشگاهی از حمایت مالی سازمان گسترش که شامل ۵۰ درصد دستمزد پرداختی به هر کارورز بود، بهره‌مند گردند.

* ماده (۱۳۵) قانون برنامه چهارم توسعه، یکی از وظایف امور حاکمیتی دولت را رفع بیکاری تعیین کرد و به تبع آن «کارورزی» به عنوان یکی از مواردی که حتماً باید به صورت جدی به آن پرداخته شود، معرفی گردید.

* وزارت راه و ترابری در سال ۱۳۸۲ پیشنهاد برگزاری دوره کارورزی در تمامی دستگاه‌های اجرایی را به رییس‌جمهور وقت محمد خاتمی ارايه کرد. وی نیز دستور طرح موضوع در شورایعالی اشتغال کشور را صادر کرد. در نهایت پس از بحث و بررسی، کلیات طرح مورد تصویب شورای عالی اشتغال کشور قرار گرفت و مقرر شد سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور طرح تفصیلی و مقدمات لازم برای برگزاری دوره کارورزی در دستگاه‌های اجرایی را فراهم نماید.

* در سال ۱۳۸۳، براساس ماده ۱۳۵ قانون برنامه چهارم توسعه، طرح کارورزی و اشتغال بیکاران کشور ارايه و در دستور کار مجلس اصلاحات قرار گرفت. در بهمن ماه همان سال نيز، طرح تفصیلی «کارورزی فارغ‌التحصیلان دانشگاهی» توسط معاونت امور اقتصادی و هماهنگی برنامه و بودجه دفتر امور شورای اقتصاد ارايه شد.

* با توجه به طرح موضوع در شورایعالی اشتغال و تأیید لزوم تهیه طرح تفصیلی کارورزی فارغ‌التحصیلان مراکز آموزش عالی توسط سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور، در جلسه مورخ ۱/۷/۱۳۸۳ شورا، مفاد طرح مذکور در ۱۲ ماده شامل تعریف کارورز، نحوه هماهنگی اجرای طرح، طول دوره و میزان کمک هزینه کارورزی، وظایف و تعهدات واحد پذیرنده، وظابف و تعهدات کارورز، وظایف مجری طرح، واحدهای مجاز به پذیرش کارورز، نحوه گردش کار طرح، نحوه ارزیایی کارورز، نحوه نظارت بر اجرای کل طرح، منابع مالی و حمایت‌های جانبی ارايه گردید.

* طبق تبصره ۲ قانون بودجه سال ۱۳۸۴ کل کشور به کلیه دستگاه‌های اجرایی اجازه داده شد که با استفاده از اعتبار طرح کمک‌های فنی و اعتباری و هم‌چنین طرح تملک دارایی‌های سرمایه ملی خود، به اجرای طرح کارورزی فارغ‌التحصیلان بیکار دانشگاهی اقدام نمایند.

* پیرو تصمیمات اتخاذ شده در جلسه ۸/۱۲/۸۳ شورای عالی اشتغال مبنی بر تدوین دستورالعمل اجرایی طرح کارورزی فارغ‌التحصیلان دانشگاهی، در سال ۱۳۸۴ دستور‌العمل مذکور مشتمل بر ۷ بند به کلیه دستگاه‌های اجرایی کشور ابلاغ گردید.

* طبق مصوبه نشست شورایعالی اشتغال مورخ ۲۷/۰۱/۸۶ ، «دستورالعمل اجرایی جدید طرح کارورزی دانش‌آموختگان دانشگاهی» ابلاغ شد.

* «پس از دو سال اجرا، به دلایل مشکلاتی متعددی طرح متوقف شد تا پس از آسیب‌شناسی و برطرف کردن مشکلات، طرح بازنگری و اجرا شود. بر همین اساس یک طرح آسیب‌شناسی در سال ۱۳۹۰ تدوین شد. در این مطالعه، عواملی چون عدم توجه به نیاز بازار کار جذب، عدم ایجاد سامانه بانک اطلاعاتی کارورزان، نگاه یکسان به تمام رشته‌های تحصیلی، فراهم نکردن بسترهای حضور کارورزان در بازارهای کار خارج از کشور، عدم توجه به حضور مؤثر بخش خصوصی در سیاست‌گذاری و برنامه‌ریزی، فقدان بانک اطلاعاتی جامع از صنایع و بنگاه‌های اقتصادی و دانش‌آموختگان دانشگاهی، عدم الزام دستگاه‌ها جهت مشارکت مؤثر، فقدان ابزارهای نظارتی و پایشی کارآمد بر اجرای طرح، عدم توجه به تجارب سایر کشورها، عدم توجه به پتانسیل و قابلیت‌های ملی و منطقه‌ای، فقدان شفافیت در منابع تخصیص داده شده و عدم وجود یک طرح مطالعاتی جامع به عنوان مهم‌ترین موانع اجرای موفق شناسایی شدند.»

* «پس از روی کارآمدن دولت یازدهم و برگزاری نشست‌های متعدد مقرر شد با توجه به تجارب حاصل از اجرای کارآموزی و کارورزی و هم‌چنین بهره‌برداری از تجارب ملی (طرح‌های کاد، استاد شاگردی نوین، کاج، سرباز صنعت، طرح ضربتی اشتغال سال ۱۳۸۱که سازوکارهای آن در مواد ۴۹ و ۵۶ قانون برنامه سوم پیش‌بینی شده بود، ایجاد سازمان همیاری اشتغال) و بین‌المللی (نظام آموزشی آلمان، پلیس منت استیودنت انگلستان)، استخراج ظرفیت سایر دستگاه‌ها از جمله وزارت صنعت معدن و تجارت، وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی، معاونت علمی و فناوری، دانشگاه‌ها و پژوهشگاه‌ها، ظرفیت‌های بین‌المللی از جمله عضویت ایران در نهادهای بین‌المللی، شورای عالی ایرانیان خارج از کشور، اتاق تعاون، صنایع و معادن و بازرگانی، اصناف، انجمن‌های علمی و … طرحی جامع برای اشتغال دانش‌آموختگان طراحی و به شورایعالی اشتغال ارايه شد.»

————————————————–
۱- «جزئیاتی تازه از اجرای طرح های ضدکارگری دولت احمدی نژاد توسط روحانی»، اخبار روز، ۷ خرداد ۱۳۹۶

http://www.akhbar-rooz.com/article.jsp?essayId=80232

۲- «تاریخ طرح کارورزی در ایران؛ گذشته، حال و آینده»، خبرگزاری مهر، ۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۶

۳- «پیشینه قوانین و مصوبات طرح کارورزی در کشور»

http://www.jobportal.ir/Information/Inc/3-410-1.pdf

۴- برای اطلاع از «طرح استاد-شاگردی» نوجوانان فقیر و تفاوت آن با طرح «کارورزی» فارغ‌التحصیلان دانشگاهی بیکار نگاه کنید به:
جزئیات دستورالعمل ۱۴ ماده‌ای طرح «استاد-شاگردی» نوین، خبرگزاری مهر، ۹ مهر ۱۳۹۱
و «ضمايم مربوط به دستورالعمل الگوی آموزش به روش استاد-شاگردي نوين»

http://ruraltraining.irantvto.ir/index.aspx?siteid=110&pageid=4759

 

http://www.edalat.org/sys/content/view/11469/38/

Advertisements

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: