اشتراک eshtrak

خبری سیاسی فرهنگی! مسئولیت هر مقاله بعهده نویسنده آنست!

اخبار و گزارشات کارگری27 اردیبهشت 1396، ماهنامه کارگری شماره 44، پانزدهُم اردیبهشت 1396: چریکهای فدائی خلق ایران، و دعوت به «شب همبستگی با معدنچیان آزادشهر» در حمایت از کارگران معدن یورت و در بزرگ‌داشت جان‌باختگان فاجعه و همدردی با بازماندگان این تراژدی انسانی!: کمیته همبستگی با معدنچیان آزادشهر

اخبار و گزارشات کارگری27 اردیبهشت 1396

لایحه اصلاح قانون کار احمدی نژاد – روحانی نه!

تغییرقانون کار بنفع کارگران آری!

– کارزار جدید آموزش بین الملل برای آزادی اسماعیل عبدی
– سوءاستفاده از کارگران برای تبلیغات انتخابات!
– تجمعات اعتراضی کارگران بازنشسته نیشکر هفت تپه نسبت به عدم پرداخت مطالبات مقابل کارخانه وفرمانداری شوش!
– عدم پرداخت5 ماه حقوق وحق بیمه کارگران گشت و بازرسی چاه‌های‌آب!
– مرگ دلخراش4نفر از کارکنان ایران ایر در حادثه آتش گرفتن سرویس رفت وآمد!
– مرگ نصاب بنر تبلیغاتی انتخابات بر اثر برق گرفتگی در فردیس
– مرگ یک کارگر جوان دراسدآباد همدان بر اثر ریزش چاه

کارزار جدید آموزش بین الملل برای آزادی اسماعیل عبدی

آموزش بین الملل در همبستگی با اسماعیل عبدی و با درخواست آزادی فوری او کمپینی سراسری و بین المللی را از امروز ۱۶ مه ۲۰۱۷ آغاز کرده است.

ترجمه فارسی بیانیه آموزش بین الملل در زیر آمده است:

ایران: ضرورت اقدام فوری برای کمک به آزادی فعال صنفی معلمان

آموزش بین الملل یک بار دیگر فراخوان همبستگی جهانی خود با اسماعیل عبدی را تصریح کرده و و مصرانه از مقامات دولت ایران می خواهد که بدون درنگ اسماعیل عبدی، از رهبران زندانی اتحادیه ای آموزش و پرورش، که اعتصاب غذا سلامتی اش را به مخاطره انداخته است، آزاد کند.

آموزش بین الملل (EI) نگرانی خود را در مورد سلامتی اسماعیل عبدی از اعضای زندانی هیات مدیره کانون صنفی معلمان تهران، ابراز می دارد. عبدی یکی از رهبران تشکل های صنفی معلمان تهران است که در زمان انتشار این بیانیه در شانزدهمین روز اعتصاب غذای خود بسر می برد.  عبدی تا کنون 16 کیلوگرم  وزن از دست داده و جانش در معرض خطر جدی است. عبدی که در شمال غرب تهران و در اوین زندانی است در 7 اکتبر  2016 در شعبه 36 دادگاه تجدید نظر تهران به شش  سال زندان محکوم شد.

«کمپین بین المللی حقوق بشر ایران» تاکید کرده است که عبدی پس از شروع اعتصاب غذا از عوارض جانبی مانند کاهش وزن، فشار خون بالا و سرگیجه رنج می برد. او مصمم است که اعتصاب غذای خود را ادامه دهد، در حالی که مقامات زندان تا کنون به هیچ یک از خواسته های او  واکنش نشان نداده اند.

اعتراض

اسماعیل عبدی  در 30 آوریل (10 اردیبهشت ماه)  در اعتراض به رفتار غیر قانونی و ناعادلانه  نسبت به فعالین مدنی در ایران و  «عدم استقلال قوه قضاییه و صدور احکام زندان برای فعالان تشکلات معلمان و کارگری »  اعتصاب غذای خود را آغاز کرده است.  او در بیانیه  ای که در22 آوریل بطور علنی انتشار داد، دولت «اصلاح طلب» روحانی را به دلیل ادامه سرکوب معلمان تقبیح کرد و نوشت: » اینک در فضای پسابرجام که فریاد قانون‌مندی، مردم سالاری، حقوق‌بشر و آزادی‌های مدنی دولتمردان، گوش فلک را کر کرده است، ما کماکان در معرض سرکوب غیرقانونی حقوق خود، بازداشت و زندانی کردن معلمان و فعالین کارگری، و تشکیل دادگاه‌های چند دقیقه‌ای هستیم که همه‌ی افراد با اتهامهای مشخص و یکسانی مثل: «اجتماع و تبانی برای ارتکاب جرم علیه امنیت کشور، فعالیت تبلیغی علیه نظام و…محاکمه و روانه زندان می‌ شوند.»

همبستگی

عبدی تاکید دارد که با این حال، با فراخوان کانون های صنفی معلمان و تصمیم جمعی، معلمان به تجمع «سکوت» متوصل شدند، در مجمع عمومی های کانون های صنفی حضور یافتند و در کمپین های مختلف از جمله » کمپین برای بودجه  عادلانه» با حدود ۱۱۰ هزار امضا شرکت کردند تا توجه  را به خواسته های خود جلب کنند. او می نویسد» از طریق همه این راهها معلمان نشان دادند که اگرچه در تفکرات سیاسی متکثرند ولی در کنش صنفی و عدالتخواهانه متحدند و پیاده‌نظام منافع هیچ حزب و گروه سیاسی نیستند (ترجمه همراه با تطبیق با متن اصلی به فارسی).»

بازداشت

«اتحاد بین المللی در حمایت از کارگران در ایران» گزارش داده است که عبدی در شرایط سختی در زندان نگه داشته شده، ارتباط او با جهان خارج از زندان قطع شده و به همسر و سه فرزند او اجازه ملاقات داده نشده است.

همسر عبدی گفته است که  از ماه مارس به بعد اطلاع موثقی از شرایط عمومی و سلامتی شوهرش به وی داده نشده است. او بطور جدی نگران ایمنی و تندرستی شوهرش هست.

وکیل عبدی، امیر سالاری، به «کمپین بین المللی حقوق بشر ایران» گفته  است :» ما همه مقامات دولتی – از رئیس قوه قضائیه، دیوان عالی کشور، دادستان کل، دادستان منطقه تهران، رئیس جمهور، وزیر اطلاعات و دیگر مقامات امنیتی – را  مسئول و پاسخگوی هر گونه آسیب به آقای عبدی می دانیم».

آموزش بین الملل محکوم  می کند:

آموزش بین الملل، شدیدا هدف قرار دادن عبدی توسط مقامات دولتی به دلیل فعالیت های اتحادیه ای و مطالبه آموزش رایگان و در دسترس بودن آموزش عمومی برای همه را محکوم می کند.  آموزش بین الملل معتقد است که رژیم ایران به جای توجه به خواسته معلمان، مانند ایجاد اتحادیه های مستقل، دستمزد های بالاتر از خط فقر، بهداشت و درمان عمومی مناسب در سراسر کشور، طرح بازنشستگی مناسب، آموزش رایگان، کلاس درس امن برای دانش آموزان، و توقف خصوصی سازی آموزش و پرورش، فشار بر فعالان معلمان را تشدید کرده است.

ضرورت حمایت

عبدی، همچون دیگر همکاران ایرانی، به حمایت شما نیاز دارد.  با صدای بلند به تحمیل حکم  شش سال زندان برای اسماعیل عبدی اعتراض کنید و از مقامات دولتی ایران بخواهید که او را فورا آزاد کنند!

منبع:

https://www.ei-ie.org/en/detail/15051/iran-urgent-action-needed-to-help-free-education-unionist

برای مشارکت در اقدام فوری آموزش بین الملل لطفا به لینک زیر مراجعه کنید:

https://www.ei-ie.org/en/detail/15050/urgent-action-appeal-%E2%80%93-iran

ترجمه و بازتکثیر از اتحاد بین المللی در حمایت از کارگران در ایران

۱۶ مه ۲۰۱۷

سوءاستفاده از کارگران برای تبلیغات انتخابات!

یکی ازاعضای خانواده کارگران جان باخته معدن زمستان یورت آزادشهر گفت:بارها و بارها گفته شد این معدن دارای گاز بیش از حد نرمال است و کار کردن در معدن مساوی با خودکشی است چرا هیچ مسئولی با وجود اینکه شنید اما توجهی نکرد؟

وی درگفتگوبا خبرنگاری افزود: چرا باید مدیرعامل این شرکت با گذاشتن وثیقه آزاد شود؟ چرا وقتی نیروی انتظامی وی را تحت مراقبت داشت نگذاشتند باشد تا قانون و مراجع قضایی محاکمه شود، به نظر می‌رسد دست‌هایی پشت پرده است که می‌ترسند اگر وی محاکمه شود، آنان نیز باید وارد شده و پاسخگو باشند.

وی تاکید کرد: هیچ کدام از خانواده‌ها از حق و حقوق جان باختگان، مصدومان و کارگران خود نمی‌گذرند و اگر مسئولان واقعا به فکر مردم و کارگران هستند پس از انتخابات هم پیگیر مطالبات مردم باشند، نه اینکه تا رای آوردند، مردم و کارگران را فراموش کنند.

یکی دیگر از اعضای خانواده کارگران جان‌باخته معدن زمستان یورت آزادشهر گفت:کارگران معدن چندین سال با بدترین شرایط زحمت کشیدند و بارها مشکلات خود را عنوان کردند اما هیچ یک از مسئولان به صحبت‌های آنان توجه نکردند.

وی افزود: حقوق این کارگران تمام و کمال پرداخت نمی‌شد و چندین ماه حقوق‌شان به تعویق می افتاد و اگر دولت هزینه‌ای نداشت و اگر مشکلات معدن‌چیان به گوششان رسید چرا هیچ‌گونه عکس‌العملی نشان ندادند و در این روزهای پایانی دولت و برای تبلیغات 5 ماه حقوق آنها یک‌جا پرداخت شد.

این عضو خانواده کارگران جان‌باخته معدن آزادشهر تصریح کرد: حال که از هر خانواده بین یک تا 3 و حتی 5 نفر جان خود را ازدست داده، دولت به فکر حق و حقوق کارگران افتاده است.

وی یادآور شد: به ما می گویند فلان نامه را امضاء کنید یا پشت دوربین چنین صحبت‌هایی کنید، اگر این دولت رای بیاورد و شما عذرخواهی نکنید برایتان گران تمام می‌شود و امثال این صحبت ها، چرا باید بگوییم وزیر کار ساعت‌ها کنار معدن‌چیان در تونل بوده است. کدام یک از مسئولان تاکنون به معدن آمدند و به درد دل ما گوش دادند؟

تجمعات اعتراضی کارگران بازنشسته نیشکر هفت تپه نسبت به عدم پرداخت مطالبات مقابل کارخانه وفرمانداری شوش!

امروزچهارشنبه27اردیبهشت،جمعی از کارگران بازنشسته نیشکر هفت تپه دراعتراض به عدم پرداخت مطالباتشان دست به تجمعاتی  مقابل کارخانه وفرمانداری شوش زدند.

این کارگران به ایلنا گفتند: که حدود ۳۵۰ نفر از کارگران بازنشسته این واحد تولیدی که از اسفند ماه سال ۹۵ تا هم اکنون بازنشسته شده‌اند؛ هنوز نتوانسته‌اند مطالبات بازنشستگی وزمان اشتغال خود را دریافت کنند به همین دلیل جمعی از آنها امروز (۲۷ اردیبهشت ماه) با تجمع مقابل درب ورودی این واحد تولیدی خواستار دریافت مطالبات خود شدند.

به گفته یکی از کارگران بازنشسته نیشکر هفت تپه؛ کارگران خواستار پرداخت سهم ۴ درصدی بازنشستگی خود در مشاغل سخت زیان آور به تامین اجتماعی هستند و در عین حال بابت پاداش بهره برداری سالهای ۹۴ و ۹۵ را از کارفرما طلبکارند.

براساس گفته‌های این کارگر بازنشسته از قرار معلوم  این دسته از کارگران بازنشسته مجتمع نیشکر هفت تپه که پیگیر پرداخت مطالبات بازنشستگی خود هستند بعد از بی توجه ای کارفرما به اعتراضشان به فرمانداری شهرستان شوش مراجعه کرده اند.

به گفته وی،همزمان با مراجعه جمعی از کارگران بازنشسته، مسئولانی از فرمانداری در جمع معترضین حاضر شده وپس از شنیدن مشکلات بازنشستگان قول پیگیری مطالبات آنان را داده‌اند.

عدم پرداخت5 ماه حقوق وحق بیمه کارگران گشت و بازرسی چاه‌های‌آب!

5ماه حقوق وحق بیمه کارگران شاغل در شرکت های آب منطقه ای استان سمنان که زیر نظر پیمانکار به عنوان گروه گشت وبازرسی از حفر چاهای غیر مجاز در این استان فعالیت می‌کنندپرداخت نشده است.

یکی از کارگران گشت وبازرسی از حفر چاه های غیر مجاز در استان سمنان به ایلنا گفت:حدود ۲۵ نفر هستیم که تحت مسئولیت شرکت پیمانکاری«پارس رای آب » در استان سمنان در رابطه با حفر چاهای غیر مجاز آب و جلوگیری از خشک شدن تالابها و دریاچه ها  مشغول کار هستیم اما در نتیجه بی‌توجه‌ای کارفرما اکنون نزدیک به  ۵ماه مزد معوقه طلبکاریم.

به گفته وی ، پیش از این آنها هفت ماه مزد معوقه طلبکار بودند که پس از یک وقفه چهار ماهه، معادل دو ماه از این طلب در روز دوشنبه ۲۵ اردیبهشت ماه به آنها پرداخت شده است.

طبق اظهارات وی او و همکارانش به همین اندازه حق بیمه پرداخت نشده طلبکارند که در نتیجه باعث بروز مشکل در تمدید دفترچه‌های درمانی آنها شده است.

به گفته این کارگر ، در مجموع حدود دو هزارکارگر شاغل در شرکت های آب منطقه ای  در سراسر کشور به حرفه گشت وبازرسی از چاه های غیر مجاز و جلوگیری از خشک شدن تالابها و دریاچه ها  مشغول کارند که از سه تا ۵ ماه  مطالبات عقب افتاده مزدی وبیمه ای دارند .

او با بیان اینکه  این گروه از کارگران خواهان مشخص شدن وضعیت پرداخت مطالبات معوقه خود هستند، گفت: تا این لحظه از جانب مدیریت شرکت های آب منطقه ای پاسخ مشخصی به این خواسته‌های کارگران داده نشده است.

مرگ دلخراش4نفر از کارکنان ایران ایر در حادثه آتش گرفتن سرویس رفت وآمد!

صبح امروز27اردیبهشت،آتش سوزی یک دستگاه مینی بوس در بزرگراه سعیدی(مسیر شمال به جنوب)، حوالی خیابان سی متری جی ، مرگ چهار نفر از  کارکنان ایران ایر را رقم زد.

به گزارش امروز پایگاه خبری 125، حسن سیفی معاون منطقه چهار عملیات آتش نشانی تهران در مورد این حادثه گفت: یک دستگاه مینی بوس با پنج نفر سرنشین که سرویس کارکنان یکی از شرکت های خصوصی بود به علت نامشخصی از قسمت موتور دچار آتش سوزی شده و شعله های آتش در حال سرایت به همه قسمت های این وسیله نقلیه بود.

معاون منطقه چهار عملیات آتش نشانی تصریح کرد: آتش نشانان در حین مهار شعله های آتش با چهار سرنشین که دچار سوختگی شدید شده بودند مواجه شدند که متأسفانه پس از تحویل آنان به امدادگران اورژانس مشخص شد هر چهار نفر(سه نفر مرد و یک نفر خانم) براثر شدت جراحات جان خود را از دست داده اند.

سیفی در پایان خاطرنشان کرد: نیروهای عملیاتی پس از مهار کامل شعله های آتش و لکه گیری، محل حادثه را برای بررسی علت تحویل عوامل انتظامی دادند.

مرگ نصاب بنر تبلیغاتی انتخابات بر اثر برق گرفتگی در فردیس

شب گذشته(26اردیبهشت)، یک جوان سی ساله در کرج هنگام نصب بنر تبلیغاتی دچار برق گرفتگی شد و جان باخت.

به گزارش 27اردیبهشت ایلنا، این جوان که هنگام نصب بنر تبلیغاتی یکی از کاندیداهای شرکت در انتخابات شورای اسلامی شهر فردیس از تیر چراغ برق بالا رفته بود، دچار برق گرفتگی شد و سقوط کرد.

از قرار معلوم، نیروهای اورژانس که به محل رسیدند، با جسد بیجان این جوان روبرو شدند.

در حال حاضر، اطلاعات بیشتری لازم است تا بتوان در ارتباط با این حادثه نظر قطعی داد؛ مشخص نیست این جوان برای کدام شرکت کار می‌کرده و آیا قراردادی برای نصب بنرهای تبلیغاتی در کار بوده یا نه. در عین حال، از منظر روابط کار، چنانچه این جوان در برابر انجام چنین کاری، مزد دریافت می‌کرده است، مسئولیت پرداخت خسارت و دیه او بر عهده فرد، افراد یا شرکت‌هایی است که او را برای تبلیغات، به کار گرفته بوده‌اند.

مرگ یک کارگر جوان دراسدآباد همدان بر اثر ریزش چاه

رئیس جمعیت هلال احمر شهرستان اسدآباد گفت:ظهر روزگذشته(26اردیبهشت)، یک کارگر30 ساله بر اثر ریزش چاه در روستای چنارشیخ از توابع اسدآباد همدان جان خود را از دست داد.

علیرضا صالحی امروزدرهمین رابطه درگفتگو با خبرنگاران افزود:ریزش دیواره یک حلقه چاه موجب دفن شدن یک کارگر جوان در داخل یک باغ شده است.

وی درادامه گفتد: این چاه 25 متر عمق داشته است و این کارگر قصد داشت پس از کندن و وصل کردن این چاه به قناتی که در زیر زمین قرار داشت اقدام به کمر گذاری کند.

رئیس جمعیت هلال احمر اسدآباد بیان کرد: پس از کندن چاه دیواره آن ریزش کرده و این جوان در زیر آوار جان خود را از دست می دهد.

صالحی گفت: تیم های امداد و نجات هلال احمر پس از 2 و نیم ساعت تلاش جسد این کارگر جوان را از داخل چاه خارج کردند.

بیست وهفتم اردیبهشت ماه1396

akhbarkargari2468@gmail.com

***

ماهنامه کارگری شماره 44، پانزدهُم اردیبهشت 1396

Mahnameh-Kargari-40

چریکهای فدائی خلق ایران

***

دعوت به «شب همبستگی با معدنچیان آزادشهر»

در حمایت از کارگران معدن یورت و در بزرگداشت جانباختگان فاجعه و همدردی با بازماندگان این تراژدی انسانی!

 

برنامههای شب همبستگی با معنچیان آزادشهر، عبارتند از:

سخنرانی، پیام، شعرخوانی و موزیک:

محمود صالحی، آیت نیافر، بهروز خباز، مظفر فلاحی و…

با شعرخوانی عباس سماکار

و هنرمندی فریبرز فخاری

 

 

مکان: ABF Stockholm City, Sveavägen 41, Beskowsalen, plan 3

زمان: جمعه 19 مه 2017، ساعت 18 الی 21

 

کمیته همبستگی با معدنچیان آزادشهر

تلفن های تماس:

 0707474336

0728379451

Advertisements

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: